Alle troeven in handen van Mitterrand 1 aus Johannes Pde lerk inrichten naar Pools model KNENLAND/BUITENLAND LEJDSECOURANr ZATERDAG20JUNI 1981 PAGINA9 1 jger -len&S- 713( HAAG ,Paus Jo- les Paulus I behoort ten volk dat eel ouder in het Italiaase en dat jn persoon vel diepere ren heeft nag<aten dan Italiaan-zijn ooit had len doen. Da stempel 'Aftyrug te vinden n de boe die hij al gschreven voor zijn verhezing tot En deze weken vor» weer de omisbare tel voor het egrijpen wat hij aan reken en clieken als aus ge- even heeft. WitWojtyla paus wil fcgrijpen, t te beseffen wat het hem beteken Pool te en moet zijn feschrif- ®'uit zijn Pools» periode ie ,en" uitspraak vn John Ie, journalist bij de ie Sunday Times, nt het begin an een ende verkennig die journalisten oder zijn ctionele leidinj hebben i, ernomen naar ht optre- en de ideeënweeld van Johannes Palus II. rtoe hebben zijiem be id op zijn vel reizen het buitenlant waren anwezig in ht Vati- en bestudeeden zij de hand van ijn boe zijn geestelijk achter- ld in zijn vadeiand Po- Het boek dat vrig jaar :r de titel. Te Pope Poland, bij 'he Sun- Times versoeen en week als De Paus uit n in een Neerlandse aling uitkwaï is om cheidene rednen een boeiende en belangwekken de publicatie. Ten eerste vormt dit boek de eerste serieuze poging om het veelzijdige optreden van paus Johannes Paulus II op een overzichtelijke wijze te analy seren. Daarbij streven de au teurs er naar het pauselijk op treden in ziin eigen specifieke waarde te laten. Anders dan zoveel boekjes over paus en kerk is het niet geschreven op een toon van meewarigheid, nederigheid of botte afwij zing. Integendeel, de schrij vers gaan uit van de eigen re levantie van de paus en het kerkelijk instituut. Een dergelijke houding te kunnen innemen is waar schijnlijk het voorrecht van hen die niet leven in een door confessie verdeeld land als Nederland, waar over kerke lijke zaken in het algemeen en over het pausdom in het bijzonder slechts in polarise rende vorm kan worden ge schreven en geoordeeld. Dit laatste is duidelijk niet de eer ste bekommernis van Whale en de andere medewerkers aan het boek en dat is wel licht verklaarbaar uit het feit dat de aanwezigheid van de katholieke kerk in Engeland veel marginaler en minder controversieel is dan bij ons, ook al verkleint dit de betrok kenheid bij datgene waarover Whale c.s schrijven niet, al was het maar omdat enkelen van de medewerkers - al dar» niet van huis uit - katholiek zijn. De schrijvers wensen in de eerste plaats te beschrij ven, zodat de lezer zijn oor deelsvrijheid volledig kan be houden. Geestelijk klimaat Het boek is ingedeeld in ne gen hoofdstukken. Het eerste, waaruit bovenstaand citaat is genomen, geeft een korte bio grafische schets van Karol Wojtyla tot aan zijn verkie zing als paus en karakteri seert het pausschap van Jo hannes Paulus: gekenmerkt door een strenge, sterk be houdsgezinde leeropvatting contrasteert het met de grote populariteit van de paus. Drie hoofdstukken zijn vervolgens gewijd aan zijn publicaties, zo wel die welke hij voor zijn verkiezing schreef als daarna. Deze bijdragen, alle drie af komstig van de eminente Va- ticaankenner Peter Hebbleth- waite, zijn een poging het geestelijk klimaat te verwoor den waarin Karol Woityla is opgegroeid en waaruit hij de inspiratie voor zijn eigen ge schriften heeft geput. Vervol gens wordt in afzonderlijke hoofdstukken het optreden van de paus ontleed en de reacties daarop tijdens zijn rondreizen door Mexico, Po len, Ierland en de Verenigde Staten. Het laatste hoofdstuk, weer van Hebblethwaite, is een samenvatting van de pau selijke intenties en schetst de toekomstperspectieven die de paus er op na lijkt te houden. Onontbeerlijk voor een goed verstaan van het optreden van paus Johannes Paulus II is de harde leerschool die zijn Poolse vaderland voor hem is geweest. De Poolse cultuur heeft hem volledig gevormd, zo schrijft Peter Hebblewai- the. In die Poolse cultuur is het christendom een belang rijk, onlosmakelijk element. Tegenover Polen ervaart de paus dan ook een bijzondere verantwoordelijkheid. De communistische leer staat vol gens de paus niet alleen op gespannen voet met een christelijke ethiek, die Wojty la zich bijzonder veel moeite heeft gegeven op een concrete wijze uit te werken, maar ook met de Poolse cultuur. Dank zij de kerk is die Poolse cul tuur tegen alle aanslagen en pretenties van vreemde ideo logieën recht overeind geble ven. De Poolse kerk is de laatste toevlucht gebleken van het behoud van de Poolse cultuur en daarmede tevens het duidelijkste bewijs van de levenskrachtigheid van de kerk. Afwijzing Karol Wojtyla heeft ook zelf tijdens de oorlog aan ontbe ringen blootgestaan en zij hebben zijn christelijke over tuigingen gestaald. In Polen heeft hij als kardinaal op basis van het werk van de katho lieke filosoof Max Scheler een ethiek uitgewerkt, die hij als leidraad neemt voor zijn han delen. Dit alles vormt, uiterst summier samengevat, zijn Poolse „bagage" die hij naar Rome heeft meegebracht. Van daaruit beoordeelt hij de we reld. In de loop van zijn nü bijna al drie jaar durende pontificaat is inmiddels wel duidelijk ge worden dat Paus Johannes Paulus II geen bewonderaar is van de westerse cultuur, maar het is daarbij opvallend dat hij geen zwartkijker is. Integendeel, hij is een levens lustig man, die midden in de wereld staat. Hij is, zo menen de auteurs, dan ook zelf het levend bewijs voor die chris telijke vreugde die hij pro beert uit te dragen. In het ka tholieke, grotendeels gelijkge stemde Polen konden tijdens zijn bezoek zijn opvattingen geen dissonanten verwekken, maar heel anders bleken de reacties op de pauselijke be zoeken in Mexico, Ierland, en de Verenigde Staten waar vaak openlijk kritiek op hem werd geuit. De paus heeft zich tijdens deze bezoeken een hardnek kig verdediger getoond van traditionele, morele waarden. In de toepassing daarvan duldt hij geen uitzonderingen zoals zijn bezoeken aan Ier land en de Verenigde Staten hebben geleerd zelfs al kan dit soms tot schrijnende situa ties aanleiding geven. Het scherpst zijn zijn verma ningen aan het adres van de kerkelijke ambtsdragers, zo constateert Hebblethwaite. Voor de paus is het Tweede Vaticaanse Concilie geen be ginpunt om de kerk aan te passen aan de wereld van vandaag, nee zij is een eind punt. De twijfel en leerge- schillen hebben haar effecti viteit, zo valt uit de toespra ken van de paus af te lezen, al te zeer in zijn werking aange tast. De paus, zo meent Heb blethwaite, wil de kerkelijke rijen weer sluiten, niet als een doel dat op zich zelf staat, maar omdat de priesterlijke elite het zout der aarde be hoort te zijn. De priesters die nen de zichtbare wegberei ders te zijn van een christelij ke levenshouding die naar de diepste overtuiging van de paus uiteindelijk voert tot het menselijk geluk. Buiten de leer der kerk, zo lijkt de paus te denken, is geen weg naar het geluk, iets wat andersden kenden overigens in hoge mate irriteert. De belangrijkste bekommer nissen van de paus zijn voor alsnog gericht op de kerk zelf. In de Westerse kerk wenst hij schoon schip te maken. De ambtsdragers dienen weer een effectieve slagorde te vor men. Tijdens zijn pontificaat heeft de paus de contacten met de Oosterse kerken geïn tensiveerd, zoals bleek uit zijn reis naar Konstantinopel in 1979. Om die contacten met die veel traditionelere ooster se kerk een kans van slagen te bieden moet, zo schrijft Hebblethwaite, de Westerse kerk weer in het gareel wor den gebracht. De paus is daar druk mee bezig. Uit het boek komt een helder beeld naar voren van een paus die in zijn optreden naar buiten toe haaks staat staat op de verwachtingen die velen in het Westen ten aanzien van de kerk hebben. Voor ie dereen, die zich in het schijn baar onsamenhangende optre IIJS Eindelijk, na wikkei en wegen, ook Irankrijk het orbeeld var enkele buur den en boidgenotm ge- fd en zich leergelejd bij ïcialistiscke machtswis- «g. Er was alleei wat voor nodig. „De socia- en zijn aan de micht en?", zei een Franse egbaas op de ochend na overweldigende ocialis- |he overwinning in de ste ronde van di parle- ïtsverkiezirgen. ,Ze heb- vijf jaar de tijt. Als ze |een knoeiboel ran ma- kunnen ze vetrekken rijgen we de oide ploeg ^r terug". 'oltrekt zich in Ftnkrijk een revolutie die ingang werd met de verkiezig van Mit- t07and tot president ei gecontinu- keP met de uitslag va afgelopen 78 pg toen bij het tden van de unen langzaam didelijk werd links voor het eest in de 23 dat de Vijfde Repuliek bestaat meerderheid in ht parlement halen en, wat no^elangrijker en redelijke kanszou hebben de rit van vijf jaaiuit te zitten. r lelijk is de linkrvleugel in I ikrijk bevrijd vai de commu- J ische wurggreep die hen tot ^ver uit de regerinjwist te hou- rtplotselinge ommewaai van het nse electoraat kmt voor een t ut deel voort uit en zucht naar L, indering. Denk niet dat de "v hsen verliefd zijrop Mitterrand iet socialisme. Iéts is minder waar. Maar de Fransen zijn gewoon niet bang meer, niet bang meer voor de socialisten, niet bang meer voor het „rode gevaar". Eindelijk durven ze de waarschuwende woorden van Gaullisten en Giscar- disten over de rampen van een to talitaire bureaucratie in de wind te slaan. Voor Mitterrand is dit de logische triomf van een strategie die hij zonder aarzelen al tien jaar lang toepast als antwoord op de kritiek van rechts en links in zijn partij. Aanvaard de communistische al liantie, zo luidde zijn credo, in de geheime wetenschap dat de com munistische stemmers als puntje bij paaltje "komt de socialisten zullen toestaan het roer in handen te ne men. Achteraf bezien heeft die strategie nog beter gewerkt dan Mitterrand in zijn stoutste dromen had durven hopen. Voor het eerst in de geschiedenis heeft links alle macht in handen en voldoende tijd om die macht uit te oefenen. Ironie De grote ironie van het hele gebeu ren is dat het presidentiële kiessys teem waar Mitterrand fel tegen ge kant was toen het werd ingevoerd, hem nu bijna absolute macht geeft, een mandaat voor zeven jaar plus een parlementaire meerderheid om zijn plannen door het parlement te krijgen, plus de, weliswaar voor zo lang het duurt, welwillende hou ding van de vakbonden. De enige oppositie zal mogelijk uit de zaken wereld komen. Volgens de grondwet van de Vijfde Republiek stippelt de president de richtlijnen uit, terwijl de premier (die zijn functie dankt aan de presi dent) en de regering (die verant woording schuldig is aan het parle Maar gezien de omvang van de presidentiële bevoegdheden, de overheersende en geheimzinnige persoonlijkheid van de man zelf en het heterogene karakter van de so cialistische partij, lijkt het niet erg waarschijnlijk dat Mitterrand zich minder presidentieel zal gedragen dan zijn voorgangers. Waaraan zal hij zich moeten hou den, wil hij tenminste zijn beloften niet breken Hij is niet gebonden aan het socialistische programma, hoewel zijn tegenstanders in de jongste campagnes hieruit kwaad aardig citeerden in de hoop daar mee de kiezers de stuipen op het lijf te jagen. Zelf heeft hij beloofd om Frankrijk, dat als geen ander Westeuropees land centraal wordt bestuurd, zo snel mogelijk te decen traliseren, om bij de verkiezingen op plaatselijk en nationaal niveau een systeem van evenredige verte genwoordiging in te voeren, om het belastingsysteem zo te hervormen dat in ieder geval de alleroneerlijk- sté kantjes worden afgeslepen, om elf industrieconcerns en de nog res terende particuliere banken te na tionaliseren, om de economische groei te stimuleren met pseudo- Keynesiaanse methoden en om de energieproblematiek opnieuw on der de loep te nemen. Zelfs als hij alleen de decentralisa tie doorvoert en het belastingsys teem herziet, is zijn ambtsperiode de moeite waard geweest. Wat de rest betreft, de beperkingen van de economie, de moeilijke opgave om mensen meer te gaan betalen voor minder werk in een tijd van econo mische achteruitgang, zouden hem wel eens kunnen beletten het so cialisme erg ver door te voeren, zelfs als hij dat zou willen. Wat de evenredige vertegenwoor diging betreft staat hij voor een di lemma. Het Franse kiessysteem met zijn twee ronden begunstigt de grote partijen ten koste van de kleinere. Het hele systeem wordt nog oneerlijker door districtsgren zen waarvan rechts profiteert. Een terugkeer naar evenredige verte genwoordiging zou zeker democra tisch zijn, maar een onmiddellijk gevolg is dat de communisten de sterke positie die ze bij de recente verkiezingen verloren hebben, zul len heroveren. Idealen en realiteit Over de hele linie zal de nieuwe president worden verscheurd door idealen en realiteit. Zal hij wapens verkopen, en zo ja, aan wie dan wel? Hoeveel kerncentrales zal hij van het programma schrappen Hoever zal hij de Amerikanen uit dagen inzake de handelsoorlog en hoever durft hij te gaan met de middellange afstandsraketten in Europa En het allergrootste di lemma: Hoelang en hoever kan hij de loontouwtjes laten vieren alvo rens de godin der wrake en gerech tigheid ongenadig toeslaat Wie zal rechts gaan leiden De van corruptie verdachte, hooghartige Giscard is definitief van het toneel verdwenen. Chirac heeft de meer derheid waartoe hij behoort verra den. De man die opdoemt aan de rechtse horizon is zonder enige twijfel Raymond Barre, de voorma lige premier die afgelopen zondag in Lyon in het parlement werd ge kozen. Met zijn bekende, duidelijke en eenvoudige manier van spreken was hij de eerste politicus van rechtse signatuur die de nederlaag toegaf door te zeggen dat ze zich nu moesten toeleggen op een sterke en „waakzame" oppositie. WALTER SCHWARZ/ THE GUARDIAN er M HAAG „Morituri te salutant die gaan strven, groeten u)". Een ijns beginneje, omdat de kabinets- j natie hoe lager hoe meer begint te worden tot een gladiatorentweek- p. Het lijdt iu geen enkele twijfel tr dat de kanpioenen van CDA en IA, Dries vai Agt en Joop den Uyl, 0-wikkeld zijn in een gevecht op le- Ijk i en dood. BeSen wanen de ander te 3r,in om zich an te onderwerpen en izelf te grootim de benen te nemen, het zo doordat, zal dus één van de e de komenie tijd in de arena van Binnenhof het politieke leven la- -- der heeft uiier kunnen lezen dat Van jje|t verreweg iet best toegerust aan de jd zou kunen beginnen. Dat is nog zo, maar ;jn zwaard heeft heel wat scherpte erloren. Want vooralsnog it'het CDAïr niets voor om zich uit te «ren aan ee partijtje als de RPF. Dat Iste zou nocg zijn om een een coalitie CDA en 'VD aan een meerderheid J"l helpen in ie Tweede Kamer. Voor 'stbare pars moet je diep duiken", zei F-leider Mindert Leerling onlangs, doelde oner meer op het verlangen g., zijn kringnaar een veel strakkere ^wtuswet. D meeste CDA'ers denken zij wellict zo diep zouden moeten ken „dat re nooit meer boven ko- n". - Tactische fout Deze houding van de christen-democra ten, hoezeer zij vanuit democratisch standpunt ook lof verdient, is tactisch ge zien niet erg sterk. Voorlopig ontbreekt Van Agt nu de mogelijkheid in de onder handelingen met Den Uyl en Terlouw met de vuist op tafel te slaan. Bij gebrek aan het alternatief van een regering met de liberalen heeft de demissionaire pre mier de dure plicht het uiterste te doen om met de socialisten en democraten tot een vergelijk te komen. Op die manier worden ook dingen verklaarbaar, die aan vankelijk nogal raadselachtig waren. Want waarom willigden de informateurs Lubbers en De Koning zo snel de eis in van de PvdA, dat er verder niet met de VVD zou mogen worden gesproken en dat het economisch herstelplan van tafel zou moeten? En waarom ging Van Agt ermee akkoord dat het premierschap bespreek baar diende te zijn? En waarom ventileert het CDA nu dat het wel zou kunnen le ven met een tijdelijke stillegging van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard? Deze voorbeelden mogen dienen als be wijs van het feit dat Van Agts positie bij deze formatie bepaald niet onkwetsbaar is. Op één punt is hij er echter veel beter aan toe dan Den Uyl. Geen CDA'er zal bereid zijn hem te laten vallen als de enige kan didaat voor het premierschap. Dat heeft niet altijd alleen te maken met een grote genegenheid. Ook onder de christen-de mocratische politici zijn er die Van Agt nu niet de meest ideale man vinden voor dit ambt, zeker niet nu hun partij weer een samenwerking met de socialisten na streeft. Maar ook deze mensen realiseren zich dat het afdanken van Van Agt, zoals in het verleden gebeurd is met Mariinen, De Jong, Schmelzer en Biesheuvel, bijna gelijk zou staan aan een ingewikkelde po ging tot zelfmoord. „De mensen zouden dat nooit begrijpen. Ze zouden ons dat on genadig inpeperen", aldus «en kamerlid. Hij wees erop dat er nu al dagelijks boze brieven bezorgd worden van mensen die er geen begrip voor hebben dat het CDA daarmee bedoelen ze niet de pre- rrtier besprekingen met de PvdA is be gonnen. Geen fanmail Den Uyl krijgt zulke fanmail niet. Inte gendeel, de stembusuitslag heeft ternau wernood in de krant gestaan of in Odijk proclameert een werkgroep zich tot waak hond bij de onderhandelingen over een nieuw kabinet. Nu mag deze WESP in middels op de partijraad van de vorige week met vereende krachten het zwijgen zijn opgelegd „WESP, houd je mond", riep voorzitter Max van den Berg daarmee is Den Uyl nog niet zo heel erg veel verder. „In de fractie zijn er heus, die deelnemen aan de regering belangrijker vinden dan het behoud van Joop", aldus een PvdA-afgevaardigde op het Binnen hof. Het verlies van negen zetels maakt de offervaardigheid in deze kring dus nog groter dan weieens wordt gedacht. Den Uyl krijgt het daardoor nog moeilijker dan hij het al had. Eén tactische fout en hij kan het helemaal wel vergeten. Volgens ingewijden probeert Den Uyl nu op zeer geraffineerde wijze de positie van Van Agt te ondermijnen. De eerste ma nier is: elke concessie van het CDA aan de PvdA maakt de woede van de rechtse christen-democraten nog iets groter en sterkt de linker vleugel van deze partij in haar overtuiging dat beter een andere CDA'er premier kan worden. Onder een man als Ruud Lubbers zou Den Uyl naar zijn eigen mening wel zonder gezichtsver lies minister kunnen worden. De tweede manier is: onverbiddelijk vasthouden aan zaken, waarover in het CDA verschillend wordt gedacht. Daarmee heeft hij de kans Van Agt voor het blok te zetten. Deze moet dan immers kiezen: óf aanvaarden óf afwijzen met de kans dat de formatie vastloopt. Zo'n punt bij uitstek is het probleem van de nieuwe kruisraketten van de NAVO. In PvdA-kring verwacht men dat Den Uyl het standpunt van D'66 zal overne men (de raketten nu niet stationeren, maar ooit misschien wel), waardoor hij in elk geval van de steun van.Terlouw is verzekerd. En omdat ook in het CDA ten minste zes man (de voormalige loyalisten) fervent tegen de nieuwe wapens zijn, krijgt Den Uyl dan de gelegenheid te stel len dat hij spreekt namens een meerder heid in het parlement. Rekken Er vanuitgaande dat de bronnen in de PvdA de juiste informatie hebben ver schaft, lijkt het voor de hand te liggen dat Van Agt niet anders kan dan het stand punt van de beide progressieve onderhan delaars onderschrijven. Wel zal het in zijn voordeel zijn de onderhandelingen zoveel mogelijk te rekken, in de hoop dat in zijn partij de geesten langzaam, net als in 1977, rijp worden voor in vredesnaam dan toch maar wel een kabinet met de VVD en (steun van) de RPF. Nu afbreken van de onderhandelingen met de PvdA en D'66 zou er waarschijnlijk toe leiden dat Van Agt uiteindelijk, na een vruchteloze po ging in de richting van de liberalen, weer bij de progressieve partijen terug zou moe ten komen. „Maar dan met de pet in de hand", zei een PvdA-kamerlid. Hij wees erop dat Den Uyl zich dan met heel wat meer recht zou kunnen verzetten tegen het premierschap van deze CDA-voor- man. Zo lijkt het erop dat Den Uyl, mits hij slim vecht, nog heel wat te winnen heeft in de tweekamp. Maar als Van Agt een zelfde bekwaamheid aan de dag legt, heeft hij toch nog altijd de beste kansen in het beslissende stadium. Want op het mo ment dat de formatie van het nu beoogde kabinet alleen nog vastzit op de vraag, wie er minister-president wordt, kan Van Agt rekenen op de onverdeelde steun van zijn gehele partij, terwijl Den Uyl reke ning moet houden met de mogelijkheid van „overlopers". Spookbeeld Het is wel te hopen dat deze strijd der ti tanen hoe dan ook een winbaar oplevert. Bij een onbeslist doemt namelijk het spookbeeld op van nieuwe verkiezingen, als wellicht enige resterende mogelijkheid om de impasse te doorbreken. Bij het CDA wordt daar nu al hardop over ge sproken, onder verwijzing naar de onwil om met de RPF in zee te gaan en de on mogelijkheid een andere christen-demo craat als premier naar voren te schuiven (tenzij het iemand zou zijn als Jelle Zijl stra, voor wie Van Agt zou kunnen wij ken uit het oogpunt van landsbelang). Bij dit alles dient men wel te beseffen dat het daarmee nog veel langer zou duren, voor dat een nieuw kabinet aantreedt. En dat terwijl de toestand van 's lands economie schreeuwt om een regering die van wan ten weet. RIK IN 'T HOUT den van deze paus wil verdie pen en hem beter wil begrij pen, of hij zich nu aan hem verwant voelt of niet, is het boek van Whale c.s. een on misbaar boek. De paus uit Polen. Een tus sentijds overzicht onder re dactie van John Whale. Uit gave: Ambo. 240 pp. Prijs 29,50. PAUL VAN VELTHOVEN ment) regeren. Deze twijfelachtige regeling werd door presidenten als de Gaulle, Pompidou en Giscard geïnterpreteerd met de zelfingeno menheid die hun eigen was. Mitter rand heeft beloofd om „het parle ment de rol die het toekomt, terug te geven", bijvoorbeeld door niet Mitterrand heeft beloofd om „het parlement de rol die het toekomt, terug te geven", bijvoorbeeld door niet meer, zoals zijn voor gangers deden, zijn begrotingen met behulp van noodmaatrege len door een re calcitrant parle ment te jagen. meer, zoals zijn voorgangers deden, zijn begrotingen met behulp van noodmaatregelen door een recalci trant parlement te jagen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9