Erkenning van PLO kan uitweg vormen in Midden-Oostencrisis „Van der Klaauw heeft kans van Europa niet benut" Engelse ?0etl vos wordt o™ stadsdier\S\ LONDEN In de «fojntic pen kwart eeuw /*boel Engelse vos een stu.1 dier geworden. De i* een komen In de jKt© beter aan hun tremel dan op het platteluGn Ze zien er gezon<r~.. weldoorvoed uit en enige echte vijand /«foor verkeer. In Londen zijn vossel'Chl sedert jaar en dag w\ genomen In de Comn\ van Wimbledon of I' Hampstead Heath, n de typische stadsvoi houden zich op In dsggh men van vullnlsbelter achtertuintjes waar de maand Januari oitum schaamd paren zo/g» zich van een hond aan te trekken) ot «3' kerkgebouwen, waa/fanl zich niet laten door gebeden en hynt of patrouilleren langfi 8' straat om afvalbakkend f Inspecteren op de ret«ur van onzorgvuldig af ge mm ven kip. Ook In Schotland t ins zich het verschijnsel u.t dat vossen naar de r trekken. Ze worden gelmatlg waargenomet\\ei Glasgow, gesteund c D. het feit dat ook Scho van tuintjes houden bereid blijken voedséTBt\ te zetten voor vogelss vossen die ongeveer formaat van een kat I ben en die doorga geen partij zijn voor 1 den, halen bfj tijd en i de plastic afvalzakker elkaar of verstoren nacht met een zeer aangenaam geschrei dat In de paartijd het lammer van katten ei aart In anti-muzikalite In een televlsieprogr ma van de BBC. geti „Twentieth Century (De Vos van de twintig eeuw)", waaraan minder dan drie jaa gewerkt, ziet men voi patrouilleren door nachtelijke straten er de paartijd, zelfs in volle daglicht wan nee gedreven door verf^** den de hartstocht, acj de wijfjes aanzitten. li\ nuari roepen stadsvoi door de lege straten f stemmen die ré streeks uit een folté mer lijken te komen. I De stadsvossen gaanl vechten met honden katten In grote wijst uit de weg. In achteri tjes leven ze vaak wormen, Insekten, 4 ken, muizen en een ei. Ie loslopende kip. Zij nen ook de afvalbal in de buurt van friet viswinkels en cafétar Op het platteland wo\ vossen bedreigd aanhangers van de naamde bloedsporte/i verzot zijn op de vosl Jacht, maar in de sta de enige echte vijandi de vos de auto. Hoi gebleken is dat stadsvos de rijweg in de richtingen bekijkt besnuift voordat hij o steekt zijn er tal van i keersslachtoffers. Vat Jonge vosjes laat n dan 60 procent het li voordat ze het vensjaar hebben toold. Het Is nu geworden om een zien binnen een beeld dan op het land. De stem van mengt zich nu de sirenes van een tieauto dan met van koekoek of De stadsvossen Glasgow en Bristol en Bath en Brighton, re stad en land. minstens 500 vossen en ben ze voortgebracht Relntje de Vos In naar den vleze. BERT VAN Het Midden-Oosten is een brandh aard, waar zich eik moment verras sende ontwikkelingen kunnen voor doen. Het gevaar van een grote oor log is dan ook levensgroot aanwe zig. In zijn laatste aflevering van de aerie Crisis Zonder Uitzicht gaat onze redacteur Rick Kersjes, die drie weken door het Midden-Oosten heeft gereisd, in op de vredeskan- aen in dat gebied. Hoewel deze ui terst minimaal zijn, ziet hij toch een rol weggelegd voor de Europese Ge meenschap. E«n groep Palestijnse commando's. politieke macht van de Arabische landen. De enorme olie-Inkomsten hebben SaoedFAra- blë tot een machtscentrum In het Midden- Oosten gemaakt. De tijdens de Oktober-oor log afgekondigde olieboycot heeft de West- Europeanen duidelijk gemaakt, dat zij afhan kelijk zijn van de olievoorziening uit de Ara bische landen. Daar staat tegenover dat de Arabische wereld zich voor de Europese Ge meenschap heeft ontwikkeld tot een Interes sante handelspartner, waarmee het goed za ken doen Is. In de machtsstrijd tussen de Arabische lan den onderling lijkt Saoedl-Arablë op dit mo ment over de sterkste troeven te beschik ken. Zwaaiend met zijn geldbuidel heeft ko ning Khaled al menig conflict tussen zijn Arabische broeders weten te sussen. Daar naast hebben de miljarden olie-dollars een krachtige economische ontwikkeling in de Arabische olielanden in gang gezet. Vele honderdduizenden Egyptenaren, Jordaniërs. Syriërs en Palestijnen hebben werk gevon den in de Arabische olielanden. Bovenstaande drie gegevens, de verminder de invloed van de VS en de Sovjet-Unie, de crisis In Israël en de groeiende macht van de Arabische (olie) landen zullen In de komende jaren het verloop van de Midden-Oosten kwestie in belangrijke mate bepalen. Patstelling De Midden-Oostenkwestie wordt groten deels bepaald door het Israëllsch-Arabische conflict. Als gevolg van het vastgelopen Camp Dovid-vredesproces Is er nu een pat stelling In het Midden-Oosten ontstaan. De Arabische landen eisen van Israël teruggave van de in 1967 bezette gebieden en erken ning van de PLO als volwaardige onderhan delingspartner. Hiermee Is de zaak van de Palestijnen centraal komen te staan. Omdat Israëli's en Palestijnen om hetzelfde grondgebied strijden, zijn er voor de nabije toekomst maar twee mogelijke ontwikkelin gen. De eerste is oorlog en de tweede Is de vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en In de Gaza- strook. Om dit te bereiken moeten zowel Israël als de PLO concessies doen. Daar de PLO zich meerdere malen heeft uitgesproken voor een onafhankelijke staat naast Israël, lijkt er een basis gecreëerd te kunnen worden waarop onderhandeld zou kunnen worden. Dit zou In de vorm van een Internationale conferentie kunnen gebeuren, waarbij alle betrokken partijen aanwezig zijn en waarbij de Verenigde Naties toezicht houden. Maar zolang de Israëlische regering de wes telijke Jordaanoever als „bevrijd" gebied beschouwt en zij, evenals de Amerikaanse regering, de PLO slechts als een terreuror ganisatie blijft zien. zijn de kansen op een vreedzame oplossing in het Midden-Oosten wel erg klein. EG-initiatief Een stap in de goede richting zou zijn als zo wel Israël als de VS overtuigd zouden kun nen worden van de noodzaak de PLO In vre desbesprekingen te betrekken. Hierop zou een bemiddeling van de Europese Gemeen schap gericht moeten zijn. Van zo'n Europees Initiatief Is echter nog niets gebleken. Minister Van der Klaauw, die tot juli als voorzitter van de EG-minlsterraad optreedt, heeft In zijn oriënterende bespre kingen met Arabische en Israëlische leiders weinig vooruitgang kunnen boeken. Het eni ge resultaat, dat minister Van der Klaauw tij dens zijn reizen door het Midden-Oosten heeft behaald, is een handvol teleurstellin gen. Premier Begin heeft hem laten weten niets te voelen voor een EG-bemiddeling, terwijl de Arabische regeringen van mening zijn dat de EG niet met een duidelijk plan komt. De teleurstelling In bepaalde Arabische krin gen over het werk van Van der Klaauw is groot, zoals blijkt uit de woorden van Khaled Fahoem, de voorzitter van de Palestijnse Nationale Raad (Palestijnse Parlement): „Over een Europees initiatief wordt nu al en kele jaren gesproken, maar tot nu toe is er nog niets van terecht gekomen. Minister Van der Klaauw is tweemaal naar Damascus ge komen om de mogelijkheden van zo'n initia tief te peilen. In het eerste bezoek, eind fe bruari, sprak hij met Syrische leiders. Tij dens het tweede bezoek sprak hij met de voorzitter van de PLO, Yasser Arafat. In bel de ontmoetingen stelde Van der Klaauw de zelfde vragen. Daarom zijn wij teleurgesteld in de handelingen van Van der Klaauw. Wij hopen dat de EG In juli met concrete voor stellen voor een initiatief zal komen". Een Europees Initiatief Is alleen mogelijk als de EG een zelfstandig standpunt ten aanzien van de Midden-Oosten kwestie Inneemt en zo'n standpunt ook duidelijk weet uit te dra gen. Zolang dit niet gebeurt blijft een Euro pees Initiatief een hersenschim, en blijft het Midden-Oosten een Crisis Zonder Uitzicht. RICK KERSJES Minister Van der Klaauw, die binnenkort als voorzitter van de EG-ministerraad opnieuw naar het Midden-Oosten gaat heeft In zijn bemiddelingspoging geen dui delijk resultaat geboekt De teleurstelling bij veel Arabieren over het werk van minister Van der Klaauw is groot BEIROET Het Midden-Oosten is een uiterst ingewikkeld probleem. Het Is raëlisch-Arabisch conflict, de rivalitei ten tussen de Arabische landen onder ling en de rol van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben de verhoudin gen in het Midden-Oosten vrijwel on overzichtelijk gemaakt. Eén ding is voor iedereen duidelijk: het dreigende gevaar van een totale oorlog lijkt groter dan het uizicht op een algehele vredesrege ling. Gezien de belangen die op het spel staan is het niet alleen voor Arabieren en Israëli's, maar ook voor Europeanen van levensbelang om een vreedzame uit weg in de Midden-Oosten crisis te vin den. De gebeurtenissen en ontwikkelingen In dit gebied gedurende de afgelopen tien Jaar staan In het teken van de gehele of gedeel telijke mislukking. De Oktoberoorlog van 1963 heeft niet opgeleverd wat de Arabische landen gehoopt hadden: herovering van de Arabische gebieden, die door Israël In 1967 bezet werden. Wel Is Egypte onder supervi sie van de VS erin geslaagd, een vrede met Israël te bereiken, maar tot een oplossing van het Israëlisch-Arabisch conflict heeft het niet geleid. Vervolgens Is er de Libanese tragedie. De burgeroorlog die In het voorjaar van 1975 In dat land uitbrak, is uitgegroeid tot een inter nationaal probleem. Libanon fungeert nu als schaakbord waar het Israëlisch-Arabisch conflict zich op militair niveau afspeelt. De Libanese partijen dienen als pionnen In het machtsspel van buitenlandse politieke krachten. Israël en de VS blijven vla de christenen In Libanon aan zet, terwijl Syrië en de Sovjet-Unie hun posities versterken rond de moslim-Libanese en Palestijnse stellingen. Hoe deze gevaarlijke schaakpartij afloopt weet niemand. Dan is er de Palestijnse revolutie, die, tegen de verwachting van velen In, uitgegroeid Is tot een zelfstandige politieke factor, in 1971 verdreef koning Hoessein de guerrillastrij ders uit Jordanië, maar in Ubanon slaagde het Palestijnse verzet erin zich te handha ven. In 1974 moest koning Hoessein, onder druk van de Arabische landen, de PLO als enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk erkennen en afstand doen van zijn aan spraken op de westelijke Jordaanoever. Vervolgens heeft de Syrische president As sad tijdens de Libanese burgeroorlog in 1976 een serieuze poging gedaan de PLO naar zijn hand te zetten. Aan zijn eis het Pa lestijnse leiderschap te vervangen door een pro-Syrische leiding is nooit gevolg gegeven. Door het optreden van Israël in Libanon werd het Palestljns-Syrische bondgenoot schap versterkt. Dit heeft mede de PLO tot een zelfstandige politieke kracht gemaakt, waarmee bij een vredesoplossing rekening gehouden dient te worden. De hoop van Is raël en de VS om zich te kunnen ontdoen van de RLO lijkt hiermee vervlogen. Ontwikkelingen In de Arabische wereld bul ten het conflict met Israël kunnen evenmin succesvol genoemd worden. De Libische lei der Gaddaff! droomt nog steeds van een groot rijk, maar hij Is nog niet veel verder gekomen dan een militaire Interventie In het naburige Tsjaad. Hoelang Libische troepen daar zullen blijven Is onzeker, maar van een gelukkige samenwerking tussen Libië en Tsjaad Is geen sprake. In Noordwest-Afrika voert het Polisarlo een onafhankelijkheidsstrijd tegen Marokko. De kansen op een spoedige beëindiging van deze strijd zijn vrijwel nihil. Machtswisselin gen in Noord- en Zuld-Jemen hebben belde landen niet dichter tot elkaar gebracht en hebben de Interne verhoudingen evenmin verbeterd. De revolutie in Oman is mislukt, terwijl de verdrijving van het sjah-regime uit Iran niet tot verbetering van de verhoudin gen In dat gebied hebben geleid. De oorlog tussen Iran en Irak suddert op een laag pitje door en kan nog wel maanden voortduren. Tenslotte voeren de Koerden met name In Iran een onafhankelijkheidsstrijd zonder dat er een oplossing in zicht Is. Al deze hele en halve mislukkingen hebben het Midden-Oosten tot een explosief gebied gemaakt, waar zich elk moment verrassende ontwikkelingen kunnen voordoen. Het Mid den-Oosten is In beweging, maar niemand weet precies waarheen. Lijnen Hoe Ingewikkeld de Midden-Oosten proble matiek de afgelopen tien Jaar ook geworden is, toch kunnen er enkele lijnen en patronen In ohtdekt worden die inzicht geven in de krachtsverhoudingen in dat gebied. Allereerst is er het gegeven dat de twee su- permogendheden hun invloed In het Midden- Oosten in het afgelopen decennium aanzien lijk hebben zien verminderen. De Russen zijn In 1972 uit Egypte gezet en werden na de Oktoberoorlog naar de politieke achtergrond geschoven. Bovendien is Irak voor Moskou een onbetrouwbare bondgenoot geworden. Wel heeft de Sovjet-Unie zijn positie In Libië, Ethiopië, Zuid-Jemen, Afghanistan en Syrië versterkt, maar dit is niet genoeg om een slagvaardige politiek in het Israëlisch-Arabl- sche conflict te kunnen voeren. De Russische steun aan Ethiopië In zijn oor log tegen Somalië en Eritrea en het brute Russische optreden In Afghanistan heeft het Sovjet-image geen goed gedaan. Meer dan ooit zijn de islamitische landen er van over tuigd dat het beter is met het atheïstische Moskou geen al te hechte banden aan te gaan. De Verenigde Staten hebben de afge lopen Jaren In het Midden-Oosten evenmin grote successen kunnen oogsten. Weliswaar is de Amerikaanse regering na de Oktobe roorlog erin geslaagd Egypte uit het Arabi sche front los te weken. Hlertegehover staat echter het verlies van Iran, waardoor de VS de controle over het olierijke Golfgebled ver loor. Dankzij een omslachtige en kostbare Camp David-vrede hebben de VS een machtspositie In Egypte kunnen opbouwen. Maar de Egyptisch-lsraëlische vrede sluit In de Arabische wereld op zoveel weerstand, dat de Amerikaanse rol van vredestichtster In het Midden-Oosten lijkt uitgespeeld. Israël Een tweede belangrijke ontwikkeling heeft zich In Israël voltrokken. Omdat Israël vrijwel geïsoleerd staat In de Arabische wereld kan het geen gezonde economie opbouwen. Dit land Is afhankelijk gebleven van geldzendin gen van joodse organisaties uit het buiten land en van de Amerikaanse economische en militaire hulpverlening. Israël, dat zijn bestaansgrond ontleent aan de opvang van joden uit de gehele wereld, verkeert In een ernstige crisis. Steeds meer Israëli's verlaten hun land om elders een be tere toekomst op te bouwen. Daar komt bij dat de krijgshaftige houding van premier Be gin en de voortgaande kolonisatie van de westelijke Jordaanoever geleidelijk weer standen oproepen onder de Israëlische be volking. Het feit dat de Vrede Nu-beweging Is ontstaan tijdens de Israëlische Invasie in Ubanon in maart 1978 Is een teken aan de wand. Heel voorzichtig begint het besef in Israël door te dringen dat een Groter-lsraël niet zonder meer noodzakelijk Is om te kun nen overleven. Olie-inkomsten De derde belangrijke ontwikkeling geduren de de afgelopen tien Jaar Is de groeiende Eon Palestijns tentenkamp in Jordanië.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20