De grote slag ^an Fokker Jonkheer verzamelt oud-strijders voor een feest rond de prins „Men had prins Bernhard nooit mogen verbieden een uniform te dragen" Nederlandse vliegtuigbouwer heeft nog een pijl op zijn boog: de F-XX TERBEEK Na ongeveer tien minu- waait de deur weer open. Jonkheer Beelaert3 van Blokland tevoren een ietwat breekbare bejaarde is eling het toonbeeld van de Generaal n Dienst. uniform van weleer zit hem nog als jen, de bewegingen zijn elastisch, de hoewel grijs - accentueert het ilustig uiterlijk. pt, waar ligt het fluitkoord?" Me- 1 Beelaerts van Blokland meldt met v'stelligheid dat de „Normandië-on- ieiding" boven, ergens in de kast liggen. De generaal neemt ander een kijkje en jawel hoor, het invasie- wordt weldra over de linkerschou- Irapeerd. De jonkheer is klaar voor to in uniform. irdt op de gevoelige plaat vastge- in de schitterende tuin bij zijn even terende bungalow in het ook al schit- le Oosterbeek. Een wonderbaarlijk ma vanaf historische bodem, ik ben hier geboren en getogen", lij, duidelijk gevoelig voor de nest- Uitzicht op de Rijn, een „living" in- it met veel curiosa. „We zijn bevoor- e mensen", zegt zijn vrouw iets later, ser Jan Beelaerts van nd (71) is Initiatiefnemer Stichting Eerbetoon ZiJ- ninklijke Hoogheid Prins ard, door hem korthelds- SEZKHPB genoemd. De ïg, of eigenlijk de Jonk- :al op 27 juni In de lom- ie tuinen van ijk luister verlenen aan antigste verjaardag van is. „Een beetje tegen- ileden aan alle negatieve leit, waarmee „de ZKH" Ie jonkheer hem noemt) de Lockheed-affaire is •onteerd. ikelijk was het de be- om er een militair defi- vooral oud-strijders van n. Tot zichtbare teleur- van de initiatiefnemer er lang voor geknokt") feest evenwel bij voor- (teruggebracht tot een samenkomst, waarbij in geheel zullen ont- Een gevolg van de •affaire, want sedert ithullingen is het prins d niet meer gegund ilijk aan militair vertoon dragen. De heer Bee- 'an Blokland voelde wat ireft al gauw nattigheid: bij een paar hoge Pie- iinformeerd en die wezen eel uitdrukkelijk op de Beatles. Ook In Den bij het ministerie van sle, hebben ze mij daar- attendeerd. Doe het niet, OMelilè krijgt nu het karak en „een familie-rêunle", Jonkheer. „Wij stellen win een lange rij en de naakt her en der een In kringen van oud- rs is opgetogen gerea- op het idee. ledereen is jslast, ik reken dan ook n paar duizend man. Ver niet, de prins heeft voor lllitalren altijd veel bete- ook of misschien juist in riode '40-'45. in Enge lras prins Bernhard toen Ige die iets van de oorlog BP". Jonkheer Beelaerts van Blokland: „De wereldwijde activiteiten van prins Bernhard hebben ons land geen windeieren gelegd. De Lockheed-affalre moet des tijds een verpletterende Indruk hebben gemaakt op Jonkheer Beelaerts van Blokland. Hij had op de vraag gerekend, maar antwoordt pas na drie diepe zuchten. „Tragisch, heel tragisch. Wij spreken ons liever niet uit over die onthullingen en ik voel er bitter weinig voor om de regeringsmaatregelen van destijds te bekritiseren". Maar In één adem voegt hij daar aan toe, dat men prins Bernhard „natuurlijk nooit had mogen verbieden" uniformen te dragen. „Dat is toch zwaar overdreven. Nederland is ver geten wat de ZKH allemaal voor ons heeft betekend. De prins is voor onze handelsbe langen van uitermate groot be lang geweest, zijn wereldwijde activiteiten hebben ons geen windeleren gelegd". „Hij was een „exportbevorde raar" bij uitstek. In vroeger Ja ren werd dat soort mensen nog beloond. Die kregen dan een extraatje. De prins heeft nooit Iets gekregen en hij heeft dat verkeerd aangevoeld. Of de ZKH een goed inkomen had? Nou dat Inkomen hield ook niet over. We moeten wel bedenken, dat hij er ook zijn moeder nog van moest onder-1 houden. Bleef niet veel van over, nee". Uit de hartstocht van zijn woorden mag blijken dat Jonk heer Beelaerts van Blokland (overigens, een neef van de mi nister) zich beschouwt als een persoonlijke vriend van prins Bernhard. Weliswaar behoort hij niet tot de intimi op Soest- dljk, maar hij kent de prins-ge maal al vanaf het moment dat deze naar Nederland kwam. In de vooroorlogse jaren was de heer Beelaerts rij-lnstructeur bij het cavalerle-opleldingscen- trum In Amersfoort. „De prins", aldus de heer Bee- jlaerts, „werd ingedeeld bij de cavalerie en maakte kennis imet alle onderdelen van het |vak. In 1939 hebben we samen leen tweedaagse prestatietocht gedaan. Veertig kilometer te ipaard, twintig kilometer lopen en zestig kilometer fietsen. Lo pen was niet mijn sterkste kant en de prins was minder bedre ven In het fietsen. "Jan", zei de prins, „we zullen op eikaars steun moeten rekenen". Ik heb toen geantwoord: „Jawel hoogheid, ik trek U er wel doorheen". En aldus geschiedde. Jonkheer Beelaerts: „Op de eerste dag zijn we tussendoor op bezoek geweest bij een vriend van mij in Driebergen. De dag later no digde de prins me uit voor een bezoek aan Soestdijk. Het was om nooit te vergeten. We wa-, ren allebei bekaf, weet u. Een prachtige toestand. We zaten uitgeput met onze voeten op de stoelen, prinses Juliana zat er ook bij". In mei 1941 de jonkheer had zich enige tijd schuil ge houden voor de vijand ont snapte Jan Beelaerts van Blok land in gezelschap van een paar vrienden met een van de Duitsers gestolen vliegtuig naar Engeland. Hij vertelt het avontuur met geestdrift. „Ik maakte Indertijd deel uit van de Ordedienst, een organisatie die was opgezet door Neder landse officieren om de ver houdingen in eigen land te re- j gelen voor het geval de moffen mochten vertrekken. Een paar van ons moesten per se naar Engeland om nieuwe instruc ties te krijgen. In de Amster damse Minervahaven hebben we toen, op 9 mei, een Duitse T8W een tweemotorig wa tervliegtuig „gekaapt". Dat was natuurlijk een levensge vaarlijke toestand, want het wemelde van de Duitsers". De ontsnapping werd ernstig bemoeilijkt. De jonkheer: „We hebben tevergeefs gewacht op een westelijke wind en lage be wolking. Zo werden we ge dwongen om op klaarlichte dag te vertrekken, 's Morgens bij het krieken van de dag kwam er een Duits toestel over. Ik riep: „En nu wij". En we verdwenen zo snel mogelijk in de wolken. Daarboven be gon plotseling een van die ver rekte motoren te pruttelen. IMaar desondanks zijn we, na een heleboel improvisatie we hebben de zon gewoon links gehouden veilig en dolgelukkig in Engeland gearri veerd". In Londen ontmoette hij ander maal prins Bernhard. „Daar heb ik de ZKH echt leren res pecteren. De prins is enorm snel. In zijn denken en In zijn handelen". De heer Beelaerts ivan Blokland belandde In En geland bij de Irene Brigade en keerde via Normandië in ons land terug. Ook na de oorlog heeft hij prins Bernhard nog vele malen ontmoet. Het leger heeft nog altijd zijn actieve belangstelling: met grote regel maat kan hij nog in kazernes worden gesignaleerd. De jonkheer ziet verlangend uit jnaar het feest volgende week zaterdag in de tuinen van jSoestdijk. „Prins Bernhard 'vindt het ook een aardig idee. En nu maar hopen dat het Iweer een beetje meezit". p STERDAM Tijdens de zojuist beëindigde Internationale luchtvaartsalon In Pa is het pas goed tot de wereldluchtvaart doorgedrongen van welk formaat de slag die Fokker en McDonnell Douglas op het punt staan samen te slaan. Een markt o >r uiteindelijk 4000 vliegtuigen van een geheel nieuwe generatie en daarop ver- U lijnt de Nederlands-Amerikaanse tandem als eerste, met een Jaar voorsprong op concurrentie. Veertig percent minder brandstof dan de huidige machines van ver- lijkbare grootte zal verbruikt worden door de MDF-100 waarvan het ontwerp in de nse hoofdstad ten doop werd gehouden. Een reusachtge besparing, gezien het dat de motoren momenteel de helft plegen op te slurpen van de totale vliegkos- tJZulke rustige voortstuwingsbronnen zal het toestel bovendien hebben dat de uidshinder, vergeleken met nu, tachtig percent lager komt te liggen. Het lawaai hui buiten de grenzen van een gemiddelde luchthaven geen enkele overlast meer U orgen. Een zuinig, stil vliegtuig voor de druk bevlogen continentale afstanden. cles datgene waarop de luchtvaartmaatschappijen in dit prijsbewuste, milieu- ei ndelijke tijdsgewricht zitten te springen. Fokker en McDonnell Douglas bieden aan, met een ruime voorsprong op hun rivalen. Hoe zou succea kunnen uitblij- i? De uitslag van de race lijkt bij voorbaat beslist. En zo denken ze er bij Fokker over, zij het met de voorzichtigheid die een verstandig ondernemer past. Can tekening van da MDF-100, waarvan het ontwerp vorige week op de luchtvaartshow in Parijs ten doop werd gehouden. kaiar zelfs wanneer de concurrentie bus A320 en Boeing 747) on- fcljiks een achterstand uiteindelijk gelijk aandeel In de markt zou- weten te slepen van de bult, k-liht de Nederlands-Amerikaanse iblnatle een vette kluif. Vierdul- 0<j d gedeeld door drie betekent altijd ruim 1300 vliegtuigen per rijf. Vijfhonderd MDF-100's moe- juJverkocht worden om de ontwik- w igskosten terug te verdienen. Bij resterende 800 .toestellen (prijs miljoen gulden per stuk) rinkelt kassa. En voor de helft komt de c st bij Fokker terecht, want de üflerlandse en Amerikaanse fabrie- hebben afgesproken en vastge- I: we doen fifty-fifty. Een riant Ujniitzlcht, vrij uniek voor het heer- de economische klimaat In Ne- oodnodig 'tentwintig vliegtuigen bouwt iker dit Jaar. Na 1986, wanneer ^aflevering van de MDF-100 op Ll '9 komt, moeten dat er 100 per 'worden. De huidige omzet van 1 i lard gulden zal dan groeien naar 1 Jaarlijkse 3 tot 4 miljard. Vier- rt tend man personeel extra dient ;.Lte komen bovenop de negendul- Bd die nu werken bij het bedrijf, spectaculaire groei, maar te- broodnodige. Herhaaldelijk president-directeur F. Swart- op gehamerd dat groot- Igheld een eerste vereiste Is, toekomst hebben als zelf- pende vliegtuigindustrie, dat heggen: ontwerp, ontwikkeling, bouw, verkoop en service alle maal In eigen hand. De fabriek dreigde de laatste Jaren te klein te worden om zijn partij mee te kunnen blazen. Klein Immers betekent hoge produktlekosten en een lage omzet Hoe groter de series vliegtuigen zijn die van de produktlelijn rollen, hoe meer de kosten per toestel zakken en hoe gunstiger de concurrentiepo sitie wordt. Vooruitzichten gunstig Rond de Jaarwisseling nemen Fok ker en McDonnell Douglas de defini tieve beslissing of ze gezamenlijk de MDF-100 gaan bouwen. Bepalend zal de vraag zijn of zich dan vier tot zes luchtvaartmaatschappijen heb ben gemeld die vijftig tot honderd toestellen willen afnemen. Maat schappijen bovendien van aanzien tegen wie door de rest van de lucht vaart wordt opgekeken, wier voor beeld wordt gevolgd. De vooruit zichten zijn uiterst gunstig. Verschil lende Amerikaanse vliegbedrijven hebben er zelfs bij Fokker en McDonnell Douglas op aangedron gen de plannen toch vooral door te zetten omdat ze anders te zeer af-, hankelijk zouden worden van Boeing, nog steeds de grootste ci viele vliegtuigbouwer ter wereld. Ze wensen een keuzemogelijkheid. Maar stel dat de werkelijkheid ach terblijft bij de verwachting. Stel dat het hele project afspringt. Hoe zit het dan met het voortbestaan van Fokker als zelfstandige Neder landse vliegtuigindustrie? „Ook in dat onwaarschijnlijke geval gaan we bepaald niet ter zJeie", zeggen ze bij Fokker. „In de produktle van de F- 27 en F-28 zit nog steeds een stij gende lijn. De F-2? lijkt zelfs het eeuwige leven te hebben, want na 25 Jaar loopt de verkoop even ge smeerd als ooit. Maar zo kan het na tuurlijk niet altijd doorgaan". Nog een ontwerp Daarom staat er naast de MDF-100 nog een ontwerp op de tekentafel. De naam is voorlopig F-XX en het gaat om een 100-zits vliegtuig dat Is uitgerust met twee straalmotoren, die, net als bij de Friendship, pro- pellors aandrijven. Mocht de bouw van de MDF-100 dus onverhoopt niet doorgaan, dan heeft Fokker deze F-XX achter de hand om het voortbestaan van het bedrijf te ver zekeren. Overigens ligt het In de be doeling deze F-XX ook In produktle te nemen wanneer de MDF-100 niet het succes wordt dat Fokker ervan verwacht. President-directeur Swarttouw heeft al te kennen gege ven dat hij graag naar vier produk- tle-families zou willen: de ouwe, trouwe Friendship nog steeds, de Fellowship die deze predikaten eveneens schijnt te gaan verdienen, de MDF-100 waarop alle hoop is ge richt, en de F-XX die, In navolging van de F-27, een werkpaardfunctie zou moeten krijgen In landen met veel korte routes en kleine vliegvel den, bijvoorbeeld in de Derde We reld. Uit dit laatste laat zich tevens verklaren waarom Fokker weer te ruggrijpt naar de propellor. De ont wikkeling van een pure Jet voor het gestelde doel zou een onbetaalbare zaak worden, met een onverkoopba re machine als resultaat Alle ver trouwen bovendien bij Fokker In door straalmotoren aangedreven propellorvlfegtulgen. Ook hier lijkt, dank zij nieuwe technologieën, een brandstofbesparing van minstens 40 percent haalbaar, en dit niet eens ten koste van de prestatie. Integen deel: men denkt de F-XX een snel heid te kunnen geven die de 900 km per uur van echte straalvliegtuigen dicht benadert. Temeer omdat de markt voor machines onder de 50 en boven de 160 zitplaatsen door de diverse industrieën royaal bediend worden, maar er daartussen een gat gaapt, ziet Fokker er wel heil in rond het jaar 1990 de wereldluchtvaart een 100-zits toestel aan te bieden. Financiering geen probleem Eerst echter de MDF-100 met 150 zitplaatsen en echte straalmotoren, het beloftenrijke project dat samen met McDonnell Douglas wordt aan gepakt Alles Is rond, zelfs de finan ciering, hetgeen de voorsprong op Airbus en Boeing alleen maar ver groot, want die zoeken nog geld schieters. De Nederlandse regering geeft een garantie van 800 miljoen en bij zijn glgantlscher Amerikaanse partner heeft Fokker de verzekering gekregen dat geld daar geen enkel probleem vormt. Hoewel de combi natie zoekt naar een derde deelne mer en die hoopt te vinden in Japan (met in het achterhoofd de gedachte aldus de lucratieve, maar moeilijk te penetreren luchtvaartmarkt In dat land binnen te dringen), is zo'n com pagnon van wezenlijk belang. McDonnell Douglas en Fokker red den het ook op eigen benen. Het geen de vraag opwérpt of een Inter nationaal gesproken bescheiden be drijf als de Nederlandse vliegtuigfa briek niet het gevaar loopt door de Amerikaanse reus ondergesneeuwd te raken. McDonnel Douglas is een vliegtuigbouwer met een formidabe le ervaring en know how. Hoeveel blijft er nog over van de F-29 die Fokker aanvankelijk had willen bou wen en waarin de Nederlandse rege ring al 200 miljoen gulden heeft ge stoken? leder de helft Men blijkt nauwelijks beducht. Belde bedrijven zijn als het ware op een natuurlijke wijze naar elkaar toege groeid, zij het vanuit tegenoverge stelde richtingen. Fokker dacht rond 1974 een goede gooi te doen met een nieuwe machine voor 115 pas sagiers, maar ontdekte door markt onderzoek dat die te klein zou zijn, en kwam vla 138 stoelen (nog te klein) op 150. McDonnell Douglas mikte gelijktijdig op een 200-zitter, maar moest, gezien de behoefte, vla 175 zakken naar eveneens 150, de DC-11. Toen waren de voorwaarden geschapen om de twee ontwerpen In elkaar te schuiven, met behoud van het beste dat elk te bieden had Fokker bijvoorbeeld zijn technieken om metaal te lijmen, en McDonnell Douglas zijn metaalbewerklngstech- nleken, Fokker de vleugels waarmee al baanbrekende windtunnelproeven waren gedaan en McDonnell Dou glas de besturingssystemen. Kennis en kracht gebundeld van twee vlieg tuigbouwers die belden decennia lang hun sporen glansrijk hebben verdiend. Alleen daarom al moet de MDF-100 een superieur produkt worden met prachtige vooruitzich ten, zeggen ze bij Fokker. En niks onderlinge rivaliteit, leder de helft, zo staat het zwart op wit in de geslo ten werkovereenkomst. Wensen Het wachten is nog slechts op klan ten. Om die te werven zijn Fokker en McDonnell Douglas bezig de grote, gerenommeerde, zelf over studiebu reaus beschikkende luchtvaartmaat schappijen af te reizen, want daar moeten ze het in eerste Instantie van hebben; de rest komt later van zelf over de brug, zo heeft de ervaring geleerd. En niet louter het ontwerp presenteert men; veel belangrijker acht men het naar de wensen van de potentiële afnemers te luisteren. De tijd dat de fabriek bepaalde wat goed was voor de markt, Is ook In de luchtvaart definitief voorbij. Nu bepaalt de markt wat goed Is voor de fabriek. Nog In de jaren zestig waren het de industrieën die hun klanten overbluften met hun tech nisch vernuft. Steeds sneller, steeds fraaier moest het; brandstofverbruik en geluidshinder deden er niet toe. De machines van die generatie vlie gen nog wel rond, maar hun dagen raken langzaam geteld (denk aan de miljardenflop van de supersone, Frans-Britse Concorde). Zuinigheid, efficiëncy, milieuvriendelijkheid moe ten voortaan de wachtwoorden zijn, zo dicteert de markt. En de Neder lands-Amerikaanse tandem houdt zijn oren gespitst. PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19