foor de Bl al de el, mag lat wel? OOK ZONDER AUTO ONMISBAAR OPRESS.Hi^^^^^H Relsvercetenntf Met 1361 daaronder verstaan? Maar Je kunt er wel voor worden opgepakt en de po litie hoeft niet eens Iets te bewijzen; een redelijk vermoeden Is genoeg". Onzin Prof. 't Hart benadrukt tijdens het ge sprek herhaaldelijk niet te willen praten over het geval Breda en dat ook niet te kunnen. „Er ontbreekt tot dusver een dossier en dan mag je niet oordelen, want Je kent de feiten, de ware toe dracht niet. Dat Is de eerste les die we kunnen trekken: oordeel pas als Je de feiten kent; anders krijg je onzin". Tot die categorie mogen de berichten In verschillende media gerekend worden als zouden Jongelui preventief aange houden zijn op grond van hun kleding (leren jasje) of haardracht (punkkapsel). Want dat kan niet in Nederland. Maar de politie kan wel tegen iemand met een leren jasje, een punkkapsel, een katapult (geen verboden wapen) of een fletskettlng (idem) zeggen: doorlopen. En geeft de persoon In kwestie daaraan niet onverwijld gevolg, dan Is dat vol doende om hem aan te houden, zo no dig met geweld, en hem alvast zes uur vast te houden. Over dit laatste straks meer. Prof. 'tHart: „BIJ een dreigende rel heeft de politie de plicht de orde te handhaven en te voorkomen dat die orde wordt verstoord. Maar hoe de po litie dat moet doen, is nergens gere geld. Er staat alleen: de politie doet dat daadwerkelijk, hetgeen betekent: weg wezen, anders voer ik Je daadwerkelijk weg. leder bevel, gegeven In het belang van de openbare orde, heb je maar op te volgen. En de verfijning die het klas sieke strafrecht kent namelijk dat Je je beleid toespitst op leder Individueel geval ontbreekt in zo'n situatie noodzakelijkerwijs. In een mensenmas sa lopen rijp en groen door elkaar. Er Is tijd noch gelegenheid voor de afweging: die wil stenen uit de straat breken en die is op weg naar zijn zieke moeder. Waar rellen dreigen of gaande zijn, staat de handhaving van de openbare orde voorop en fungeert het strafrecht slechts ondersteunend. Zo is het be leid". Voetangels en klemmen Maar nu de voetangels en klemmen. „Immers", doceert prof. t Hart, „als Je Je strafrechtelijke bevoegdheden gaat hanteren met het doel schending van de openbare orde te voorkomen, dan Is het de vraag of dat nog wel mag. Hoe langer hoe meer breekt het besef door dat wettelijke bevoegdheden nog niet genoeg zijn. Daarnaast bestaat zoiets als de beginselen voor behoorlijkheid. BIJ het administratief recht worden die al lang gehanteerd en bij het strafrecht beginnen ze ook meer en meer door te breken. De eis om ze In beleidsoverwe gingen te betrekken, wordt steeds va ker gesteld. Dan rijst de vraag: Is het behoorlijk om als beleid te hebben dat Je mensen alvast maar arresteert voor geringe overtredingen met de bedoeling verstoring van de openbare orde te voorkomen? Is dat fatsoenlijk, ook al blijf Je strikt genomen binnen je be voegdheden? Hetgeen ons weer brengt bij het probleem dat Individuele geval len heel moeilijk te toetsen en te con troleren zijn wanneer het om ordever storingen gaat. Je kunt moeilijk Je boekje gaan staan trekken als de ste nen Je rond de oren vliegen, niet waar?". Driehoeksgesprek Het gaat dus om het beleid zoals dat van bovenaf In het gebruikelijke drie hoeksgesprek tussen officier van Justi tie (verantwoordelijk voor het opspo- rlngs- en aanhoudlngsbeleld), de burge meester (verantwoordelijk voor de handhaving van de openbare orde) en de korpschef (verantwoordelijk voor de uitvoering van het beleid) wordt vastge steld. Want daar zijn strafrecht en o- penbare orde verstrengeld. En een be leid waarbij oneigenlijk gebruik wordt gemaakt van het strafrecht, weliswaar binnen de grenzen van de wettelijke be voegdheden, maar zonder de beginse len van behoorlijkheid te hanteren zo'n beleid kan volgens prof. 't Hart bo ven tafel worden gebracht, worden bij gebogen. Van zo'n beleid kan de maat schappij vla het parlement, via weten schappers die zich met de vorming van het recht bezig houden, vla de publieke opinie eisen: wordt behoorlijk. Uitgangspunten Prof. 't Hart zegt het zo: „BIJ het optre den tegen rellen moet een duidelijk be leid worden geformuleerd dat niet al leen stoelt op de mogelijkheden die de wet biedt, maar ook op beginselen van behoorlijkheid. Dit beleid moet ter dis cussie staan en gecontroleerd kunnen worden. Het moet dus openbaar zijn. Niet wat strategische details betreft na tuurlijk, want dan zou je datgene wat je wilt bestrijden. Juist helpen. Maar de uitgangspunten, de hoofdlijnen moeten openbaar zijn, zodat ze bediscussieerd en gecontroleerd kunnen worden. Dat dient er te komen". De discussie Is nodig, vindt prof. 't Hart, omdat er naast strafrechtelijke midde len nog een heleboel andere middelen zijn die kunnen worden toegepast in si tuaties van maatschappelijke wrijving. Hij haalt de gedachte van de crimino loog prof. Hoefnagels aan —zonder zich overigens te willen uitspreken over de juistheid daarvan dat de Amster damse rellen op de Inhuldigingsdag van koningin Beatrix vorig Jaar wellicht ach terwege zouden zijn gebleven als er In het Olympische Stadion een popfestival met Herman Brood was georganiseerd. Meer algemeen: „De ontwikkeling In het strafrecht is deze. Lange tijd heeft men het gezien als vrijwel een automatisme, Ook het publiek keek er zo tegenaan. Wie steelt, krijgt straf, punt uit. Maar die tijd Is voorbij. Nu zeggen we: hoewel Iemand die steelt voldoet aan de eisen om gestraft te worden, hoeven we hem nog niet te straffen. Zijn er geen andere middelen een psychiater, een maat schappelijk werker? Kunnen we niet handelen op een andere manier dan de strafrechtelijke om te bereiken wat we willen, namelijk handhaving van de rechtsorde een samenleving die we rechtvaardig vinden?". Middel Zo zijn we terug bij de beginselen van behoorlijkheid. Ongeschreven beginse len. Zou het niet beter zijn ze op te schrijven, vast te leggen? Zou zo een herhaling van Breda, mocht daar onei genlijk gebruik van het strafrecht zijn gemaakt, niet voorkomen kunnen wor den? Prof. 't Hart blijkt huiverig, „Je kunt zulke beginselen wel vastleggen In een wet, maar dan blijven ze abstract en het gaat er toch weer om hoe je zo'n wet uitvoert Je kunt niet alles In wetten regelen en Je kunt niet alles van wetten verwachten. Zou Je dat doen, dan krijg Je een maatschappij vol mechanisch ro botgedrag dat vaak meer schade dan goed zal doen. Een wet Is alleen maar een Instrumentarium. Een wet reikt spij kers en een hamer aan. meer niet. Je moet zelf beslissen: zal ik wel gaan tim meren? En zo ja, kan ik niet beter eerst een zaag gebruiken, een schaaf? Wat Ik al zei: het strafrecht is louter een middel om de rechtsorde te handhaven en wanneer Je een middel krijgt aangereikt. Is daarmee niet gezegd dat Je het ook moet gebruiken. Er kunnen andere mid delen zijn". URGBREDA - De Bredase e deed het op 30 april. De 3 se politie zei desgewenst en hetzelfde te kunnen i. De Amsterdamse hoofd- missaris Valken wilde het ig. Een autoriteit als mr. R. Vaard, lid van de Hoge Raad, i opperste rechtscollege, zou ook best willen. d l/eken de gebeurtenissen op nginnedag door. Preventief Iteren. Zeg maar; mensen ikken en in de cel zetten ter dat ze iets gedaan heb- louter omdat men vreest re iets zouden kunnen gaan I. Het rechtsgevoel van de |er steigert. nneringen wellen op aan de ttingsjaren en de toen heer- e willekeur. Kan dat nu zo- in de rechtsstaat die Ne- nd sinsdien weer geworden en staat, „die het recht als ste gezag handhaaft, het lovergestelde van politie- of machtsstaat" (de grote )ale). essant is dus hoe het af zal i met de eis tot schadever- ing die 33 Bredase arres- n bij hun burgemeester x op tafel hebben gedepo- J, omdat ze op 30 april zijn en vastgehouden „zonder ïr een redelijk vermoeden chuld aan een strafbaar feit ezig was". I de burgemeester niet over rug (hetgeen waarschijnlijk aangezien zijn beleid door jemeenteraad is goedge- 1), dan spant het Bredase catencollectief een proce- tegen hem aan. Dat wordt ten. En de vraag blijft klemmen, al was het maar omdat de kraakbeweging een lan ge, hete zomer heeft aangekondigd. BIJ de ME Jeuken hier en daar de handen. Op het ministerie van binnenlandse za ken en dat van Justitie zit men er ook mee In de maag. Men weet er bij wijze van antwoord weinig meer te doen dan een stenciltje uit te reiken met de wets artikelen waarbij het allemaal geregeld Is (voor wie het na wil lezen: de artike len 11, 28, 40. 44, 47, 48. 51 en 53 van de Politiewet). Maar gelukkig verwijst men naar prof. A. C. 't Hart, hoogleraar strafrecht en strafprocesrecht aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg, des kundige bij uitstek op het terrein van justitioneel beleid, wiens denkbeelden over rechtshandhaving zelfs zijn door gedrongen tot paragraaf 1 van de me morie bij de begroting van Justitie voor 1981. Samen met zijn Leuvense collega Broekman heeft hij een boek geschre ven over „Normverleggend gedrag en Justitieel beleid". En samen met zijn Leldse collega Van der Burg werkt hij aan een pre-advles voor de Vereniging voor de Vergelijkende Studie van het Recht van Nederland en België waarin het vraagstuk van de zeggenschap over de politie diepgaand wordt behandeld. Om al deze redenen een gesprek met hem. Er kan veel En dan blijkt snel dat er veel kan in Ne derland. Veel meer dan de gemiddelde burger zou denken, ai wordt hij geacht de wet te kennen. „Wie rondloopt in de buurt van rellen", aldus prof. 'tHart, „begaat al gauw een overtredinkje. Je niet onmiddellijk verwijderen wanneer de politie daartoe bevel geeft, Is zoiets. En de mening dat de politie eerst drie keer moet sommeren, berust op een misverstand. Dat hoeft de politie name lijk niet. In sommige Algemene Politie verordeningen (APV's) staan voorts de meest ruim interpreteerbare verboden op grond waarvan je kunt worden aan gehouden als je ze overtreedt. Een ver bod om voorwerpen te plaatsen op de openbare weg. Wat Is een voorwerp? Een verbod om stoffen of voorwerpen bij je te hebben die kennelijk bestemd zijn om de orde té verstoren. Wat wordt Zes uur Nu Is er In Breda meer aan de hand ge weest dan het massaal preventief arres teren. Een groot deel van de 148 aan gehoudenen is ook nog langer vastge houden dan de zes uur die de wet maxi maal toestaat wanneer er geen Inverze keringstelling volgt. Dat zou dus eventu eel ook niet gemogen hebben. Alweer weigert prof. 't Hart een oordeel uit te spreken omdat hij bij ontstentenis van een dossier de feiten niet kent. „Het kan best zijn dat er wel in verzekering is gesteld. Dat de verdachten vervolgens toch niet twee maal 24 uur zijn vastge houden, zegt weinig; ook bij inverzeke ringstelling kun Je ze eerder laten gaan wanneer je wilt, De algemene vraag is: mag je Iemand langer dan zes uur vast houden zonder hem In verzekering te stellen? En het recht zegt volgens mij dat dit absoluut niet mag, ongeacht de omstandigheden en ongeacht de gevol gen. Ik bedoel dit: ook al vreest de poli tie dat vrijlating na zes uur de rellen aanwakkeren of opnieuw zal doen uit breken, dan nog moet ze zich strikt houden aan die termijn tenzij er in verzekering wordt gesteld en dat kan niet voor een overtreding; dat kan al leen in bepaalde gevallen voor misdrij ven die In de wet zeer nauwkeurig om schreven zijn". Denkfout Alweer speelt hier artikel 28 van de Po litiewet een rol waarin staat dat de poli tie de rechtsorde moet handhaven en dat ze dit daadwerkelijk moet doen, zonder dat erbij wordt gezegd wat In dit kader wel en niet Is geoorloofd. Prof. 'tHart: „De politie zou dus In voorkomende gevallen kunnen redene ren: ik handhaaf de rechtsorde door ar restanten In het belang van de openba re orde langer vast te houden dan het strafrecht mogelijk maakt. Maar dat Is mijns Inziens onjuist. Het betreffende artikel Is niet geschreven met de be doeling dat de politie het kan gebruiken om zijn rechten en plichten die in ande re wetten duidelijk zijn afgeperkt, opzij kan zetten, wanneer het die politie be ter uitkomt. Dat is een denkfout. Artikel 28 geeft de politie nooit en te nimmer de bevoegdheid om buiten het wetboek van strafrecht om te handelen. En juist de vrijheidsbeneming heeft de wetgever heel nauwkeurig geregeld, wetende dat het hoogste goed van iedere burger zijn vrijheid Is". PIET SNOEREN Tijdens Ko ninginne dag hield de politie In Breda vele tientallen personen aan. Lang niet altijd was duide lijk op wel ke gronden dat gebeur de. Prof. 'tHart: „Er ontbreekt tot dusver een dossier en dan mag je niet oordelen, want je kent de fei ten, de ware toe dracht niet". mdócSou^nt r. A C Hart: „Wie rondloopt In c!e i:;urt van rellen, begaat al overtredinkje. Je niet onmiddellijk verwijderen wanneer de aartoe bevel geeft, Is zoiets. En de mening dat de politie eerst eer moet sommeren, berust op een misverstand. Dat hoeft de po- tamefljk niet". Stel het niet uit ga naar uw ANWB-kantoor: t Leiden, Stationsweg 2 Den Haag.Wassenaarxewej; 220 Den I laag, De S. Lohmanplein 10 ADVERTENTIE Je weet nooit wat je tegenkomt op reis. Daarom vertrekken verstandige mensen niet zonder Reisverzekering (dekt de financiële risico's) en Internationale Reis- en Kredietbrief voor daadwerkelijke hulpA MMfff Ook als ze de auto thuislaten, nlv WW D

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17