pet was al jaren duidelijk lat de Sportstichting jnoest verdwijnen' Hauw Zwart heeft vrijwel nets meer te wensen over ILITIEKE BESLISSING GEEN VERRASSING VOOR PIET BIEGSTRAATEN: 'ASSENAARSE VOETBALCLUB BESTAAT ZESTIG JAAR LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 JUNI 1981 PAGINA 13 MORGEN BESLISSENDE DUEL TEGEN BLERICK Unicum aast op lands kampioenschap LEIDEN Op het tennis park aan de Haarlemmer weg staat de champagne klaar. Unicum hoopt name lijk morgen een feestje te bouwen na een overwinning van het eerste herenteam op Blerick uit Limburg. Daar mee zou het landskampioen schap in de wacht worden gesleept Het team waarop alle hoop is gevestigd bestaat uit de routi niers Philip v.d. Kwast, Wim Pufkus, Roy Mooyman en Har Meijer. Tot vorig week keek dit viertal vol vertrouwen uit naar het beslissende duel te gen het Limburgse team. Min of meer onverwacht echter zijn de twee sterke spelers van Bierick voor zaken afgereisd naar de Verenigde Staten. Har Meijer: „Deden die twee nou maar wel mee dan waren we zeker van de overwinning. Ze zijn echter vervangen door twee nog sterkere, jonge jon gens die het districtkampioen schap van Limburg al een keer op hun naam hebben ge bracht. Blerick won dan ook prompt afgelopen zondag van Manege. Ik denk dat we nu maar op het nippertje zullen winnen". Het landskampioenschap bij de heren stelt niet zo veel voor, zo wordt wel gesteld. Meijer: „De top van Nederland speelt nog altijd in de gemeng de teams. Onze sterkte ligt on geveer op het niveau van de Overgangsklasse B, heel rede lijk dus". Aanvankelijk was het de be doeling de wedstrijden te spe len op de banen 8 en 9 van het park aan de Haarlemmerweg. Dat zijn de banen waarop Meijer c.s. altijd traint en zijn wedstrijden speelt. Het zou Blerick mogelijk psychologisch ook aantasten. Meijer: „Daar hebben we ter wille van het publiek toch maar van afge zien. Rond de banen 1 en 2, het centre court, is uiteraard meer zit- en sta-gelegenheid. Het is daar ook gezelliger". De wedstrijden beginnen zon dagmorgen om 10.00 uur. Te gen 5 uur 's middags hoopt men de glazen te kunnen hef fen. Een bijna uniek geworden beeld: sportwethouder Tesselaar kijkt toe hoe Sportstich tingsvoorzitter Piet Blegstraaten weer eên nieuwe accommodatie open trapt. SSENAAR Toen in een paar jonge lieden Wassenaar, onder aan- ring van de eerste voor- tr A. de Smit, de voet- lub Blauw Zwart op- tten, stond niemand er stil dat zij de basis zou- leggen voor iets unieks. >t nu, zestig jaar later, Blauw Zwart in de re- Den Haag gerust als zo- lg worden omschreven, ruime accommodatie vijf velden, een goed itlonercnd bestuurlijk 'raat en een uitgebreide 'rop men in moeilijke *n zonder problemen terugvallen. Maar die jlijke perioden zijn ui- j spaarzaam want het t Blauw Zwart voor de Gevraagd naar even- wensen, wordt ietwat oaasd opgekeken en *len de ogen vanuit de bestuurskamer over het gro te veldencomplex. En inder daad, Blauw Zwart heeft niet zo veel meer te wensen. Het pronkstuk van de twee deklasser is het clubgebouw. Nadat al in een eerder stadi um een forse tribune, een lichtinstallatie en een groot kleedkamergebouw waren verrezen, werd vorig seizoen het nieuwe clubgebouw uit de grond gestampt. Het funda ment is geheel door de leden gelegd en later heeft een aan nemer het karwei verder ge klaard. De grote kracht van Blauw Zwart (52 elftallen en een da mesafdeling) is zonder meer het goede functioneren van het bestuur en de verschillen de commissies. Iedereen kent zijn taken en heeft volledige bevoegdheid tot handelen. Zo hebben de leden van de pr- commissie in samenwerking met de jubileumcommissie de organisatie van de feestelijk heden in handen. Voorzitter pr-commissie Cees van He- mert: „De samenwerking in de vereniging is enorm groot. Het is werkelijk ongelooflijk. Wij hadden zeer onlangs een internationaal jeugdtoernooi en er waren liefst zeventig le den - onder wie enkele spe lers van het eerste - die de handen uit de mouwen sta ken. Voorts is er een suppor tersvereniging en een club van honderd die de vereni ging regelmatig van de nodige steun voozien". Saamhorigheid „Ook de vriendschap", ver volgt mede-commissielid Hein Konings, „binnen de vereni ging is enorm. Er is een grote saamhorigheid, waarbij ook de spelers van het eerste elftal een rol spelen. Na de training komen zij tussen de andere le den in de kantine zitten. Het prestatie-element wordt zeker niet uit het oog verloren, maar het is bepaald niet zo dat de selectie een eliteclubje binnen de vereniging is". Het katholieke aspect bij Blauw Zwart is nagenoeg ver dwenen. Cees van Hemert: „Vroeger was dat wel het ge val. Onze laatste geestelijk ad viseur dateert van tien jaar geleden. Vroeger moest men katholiek zijn om lid te wor den. Dat is nu al geruime tijd niet meer het geval". Blauw Zwart mag zich geluk kig prijzen met uitstekende velden. Nadat in 1921 het eer ste terrein aan de Lange Kerkdam werd betrokken en in de twintiger jaren de Deij- lerweg als speelgelegenheid fungeerde, verhuisde Blauw Zwart naar de Ridderlaan. „Over dat veld liep een spoor lijntje van de duinen naar de HTM-lijn. Een treintje ver voerde daar dagelijks zand. Als er gevoetbald moest wor den, werden de rails door de spelers weggehaald en na af loop van de wedstrijd keurig weer teruggelegd. Later gin gen we naar de Dr. Mansvelt- kade, waar we nu nog steeds gevestigd zijn", aldus Van He mert. „Omdat we vlak bij de duinen zitten, is de ondergrond van de velden erg goed. En daar door is ons terrein bijna het hele jaar bespeelbaar. In de winter worden dan ook vaak oefenwedstrijden georgani seerd. Ajax en Feyenoord zijn jaarlijks bij ons te gast. Dat zijn toch leuke dingen voor de leden", zegt Hein Konings. DENNIS MULKENS Nieuw bestuur Meerburg ZOETERWOUDE Het bestuur van voetbalvereniging Meerburg (Zoeterwoude) heeft bij het sluiten van het sei zoen 1980-1981 een ware gedaantewisseling ondergaan. Na dat het afgelopen jaar vele vergaderingen zijn gehouden om de vereniging in ieder geval nog te kunnen laten funktione- ren werd wel duidelijk dat slechts door middel van een ver doorgevoerde bestuurswisseling de voetballers weer in het goede spoor gezet konden worden. Die wisseling van bestuur heeft inmiddels plaatsgevonden. Voorzitter Th. Schonagen, penningmeester H. Kortekaas, alsme de de heren N. Kluiters, G. de Groot en W. Kuipers hebben hun funktie neergelegd. Slechts de heren R. Hogenelst en sekretaris H. Klein hadden zich bereid verklaard zitting te nemen in een nieuw te vormen bestuur. Inderdaad zijn de leden van Meerburg er in geslaagd het bestuurlijk kader aan te vullen zodat de „zwart-witten" ook in de nabije toekomst verzekerd zijn van de voetbalsport, want zonder bestuur is het niet mogelijk een vere niging in stand te houden. Als voorzitter is gekozen R. Hoge nelst, het sekretariaat gaat beheerd worden door C. Bruines, ter wijl de penningen in handen komen van P. Zwetsloot die in het verleden al eerder met dit financiële bijltje heeft gehakt. De heer H. Klein, in het vorig bestuur sekretaris en wedstrijd-sek- retaris, zal zich nog louter met laatstgenoemde aktiviteit bezig houden. Nieuw zijn P. van der Hulst, J. van Mil en B. de Lange. Hoewel er flink wat werk aan de winkel is bij Meerburg stelt de nieuwe voorzitter Hogenelst toch één zaak duidelijk primair. „We gaan op korte termijn proberen de sfeer binnen de vereni ging weer gezond te maken. De sport heeft de hoogste prioriteit. Het gekissebis, dat het laatste jaar veelvuldig voorkwam, moeten we zien kwijt te raken. Binnen een vereniging als Meerburg moet dat kunnen lukken". Oude schoenen zijn weggegooid voordat een nieuw paar is aangeschaft. stichting bij financieel zware zaken altijd naar de gemeente raad moest voor goedkeuring, is een tweede. Officieel was de Sportstichting een autonoom lichaam. Nu is dat helemaal afgelopen. De wethouder wordt de baas en de Leidse sportwereld kan alleen nog maar advies geven. En dan is het belangrijk welke waarde er wordt gehecht aan dat ad vies." Nog een onderscheid, Bieg- straaten: „In de toekomst wordt er waarschijnlijk alleen nog maar geadviseerd bij grote Projecten. Terwijl door de portstichting ook over details wordt en werd gepraat. Een belangrijk verschil, vind ik. Door met clubbestuurders over de eigen, kleine probleempjes te praten, ze soms op te lossen, ontstaat een goede band. Een band die een sportraad veel moeilijker zal kunnen smeden, eenvoudig omdat in die nieu we opzet niet mag worden verwacht dat een dagelijks be stuur met dezelfde intensivi teit een soort spreekuur zal houden." Wat overigens niet inhoudt dat Biegstraaten de nabije toe komst al erg somber inblikt. „Ook in de nieuwe situatie hangt veel af van de namen die in zo'n constructie worden ingepast. Met Duivesteijn en Tesselaar is de Leidse sportwe reld dan zeker niet slecht af; die hebben bewezen veel voor de sportwereld over te hebben, hebben ook voeling met de Leidse sport. Maar je mag je wel afvragen hoe alles gaat functioneren op het moment dat bijvoorbeeld Tesselaar de sport niet meer onder zijn hoe de heeft. In deze constructie, zonder de officiële inbreng van een sterk georganiseerde Leidse sportwereld, kan dat een verschil van dag en nacht betekenen." Motivatie Echt optimistisch over de ont wikkeling van een Leidse sportraad op zich is Biegstraat en niet. Hij wijst op ontwikke lingen in omliggende gemeen ten: „In Leiderdorp is iets der gelijks als een sportraad in el kaar geklapt. Men was er niet emotioneel bij de sport betrok ken, daarom voelden de clubs zich er niet thuis. In Voorscho ten is het ook geflopt. Je hebt eigenlijk niets te vertellen, maar toch wordt er verwacht dat je de mensen kunt motive- Over motivatie gesproken. Biegstraaten is gevraagd mee te denken voor de begroting 1982. Zoals bekend wordt er in de welzijnssector waarschijn lijk 900.000 gulden bezuinigd. Biegstraaten geeft toe dat hij er weinig zin meer in heeft aan het opstellen van die be groting mee te werken. Nu al heeft hij het gevoel dat aan zijn mening niet veel waarde meer zal worden gehecht. Een mening die Biegstraaten nu dus ook niet meer op de traditioneel geworden nieuw jaarsreceptie van de Sport stichting zal kunnen ventile ren. Vooral de nieuwjaarsrede van Biegstraaten zorgde im mers regelmatig vaak voor de nodige opschudding. Bieg straaten: „Die receptie kunnen ze ook in de nieuwe construc tie best wel houden. Dat zou ook een goede zaak zijn. En dan kan Duivesteijn misschien een speech afsteken. Jammer is alleen dat Duivesteijn als ambtenaar niet kritisch mag zijn. Met mijn toespraak van dit jaar heb ik de mensen bij voorbeeld gewaarschuwd dat de Sportstichting zou worden opgeheven, heb ik ze toch nog wakker kunnen schudden." Het heeft niet geholpen. De Leidse sportwereld is zijn Sportstichting kwijt en moet nu op zoek naar andere moge lijkheden. Biegstraaten legt zich neer bij die situatie („De beslissing is genomen, daar moet je je bij neerleggen"), maar blijft het een ongelukki ge situatie vinden: Zeker omdat de oude schoenen zijn wegggegooid voordat een nieuw paar is aangeschaft...." KEES VAN HERPEN GERT-JAN ONVLEE Laatste (1) Met het oog op de komende zomer heeft de Hutspo(r)t re dactie besloten de rubriek de rubriek te laten. Inderdaad, dit is voorlopig de laatste Hut- spo(r)t. Om U er alvast maar aan te laten wennen en omdat scheidende Sportstichtings voorzitter Piet Biegstraaten (inderdaad, 2 a's) dit keer bui ten deze rubriek om nogal wat ruimte vult, zullen we het kort maken. Heel kort. Laatste (2) Omdat belofte schuld maakt tonen we (exclusief) foto-ma teriaal. Materiaal met betrek king tot het Sijthofftoernooi waar de Leidse Courant zeer hoog scoorde. Zo hoog zelfs dat de eerste prijs werd ge pakt en chef Wim Buijtewcg de Cup in ontvangst mocht ne men. Hetgeen hij, vreemd ge noeg, zeer geroutineerd deed. Laatste (3) Dit was het dan. Het laatste Hutspo(r)tje van dit seizoen. Rest ons nog U een zeer pretti ge, uiterst aangename en zon- rijke vakantie toe te wensen. Een vakantie waarin U overi gens niet moet vergeten dat voor de meeste sportbeoefena ren het nieuwe seizoen niet echt ver meer weg is. Met an dere woorden: vergeet bij uw bagage dat rondschrijven van uw trainer niet. Sportief met de conditie bezig zijn kan ook aan het Spaanse strand. Het is daar niet altijd 52 graden. Hopen wij. N Een verrassing t beslist niet dat de 'e( iteraad maandag- J besloot tot het ophef- sran de Leidse Sport- ig. De vergadering renlijk niet meer dan maliteit; het in de po- wandelgangen al eoomen besluit moest nog maar officieel i bekrachtigd. Ge- hapsvoorzieningen te worden beheerd e gemeente, niet door ilieren, eeü stelling or het merendeel der sden de voornaamste vormde het voorstel (ing) van wethouder [esselaar te steunen. CDA en CPN stern en. De Sportstichting log een half jaar in liaige vorm bestaan, inuari 1982 moeten de zijn overgenomen n directie sport en re- rijd van Piet Bieg- n is dus gestreden, 'n zes maanden mag i functie als voorzit- i de door hem zo fana- ferdedigde Sportstich- .itoefenen en of Bieg- 7en daarna ooit terug hals Leids sportbestuur- i| nog maar de vraag, torzitter van een even- iln te stellen sportraad tr geval niet. „Ik heb op de barricaden ge- gevochten tegen op- van de Sportstich- oe kan ik dan zitting )e in een bestuur van ;n ad. werkend in een h ur waar ik altijd te- erjeb geprotesteerd?", al- j egstraaten die in een Vctiviteiten uitvoerig gesprek de gevol gen van het opheffen van de Sportstichting analyseert, kort terugblikt in het verle den en de toekomst van de Leidse Sportwereld onder de loupe neemt. Ook Piet Biegstraaten had zich vóór die gemeenteraadsverga dering van afgelopen maan dagavond al neergelegd bij op heffing van de Sportstichting: „Het was een gelopen zaak." Een opmerkelijk gelopen zaak overigens. De gemeenteraad stemde vóór, terwijl de meer derheid van de Leidse sport wereld tégen opheffing was. Dat de Leidse verenigingen de Sportstichting wilden behou den, bleek al op de hearing die een aantal maanden geleden werd gehouden. Daar was de meerderheid van de clubs te gen het voorstel van Tesselaar. Een stelling die middels de door Tesselaar uitgevoerde en- quete nog eens werd bekrach tigd. Toch was PvdA-raadslid Van der Pluijm, sprekend na mens zijn partij, van mening dat niet alle sporters voor handhaving van de Sportstich ting waren. Hij leidde dat af uit het feit dat een aantal ver enigingen het niet nodig had gevonden genoemde enquete in te vullen. Biegstraaten: „Ik heb niet de pretentie namens alle 25.000 georganiseerde Leidse sporters te spreken. Maar dat de meerderheid te gen opheffing was kan door niemand worden ontkend." Argumenten Uit de Leidse sportwereld kwamen volgens Tesselaar niet voldoende zwaarwegende argumenten naar voren de Sportstichting in stand te hou den. Biegstraaten: „Tesselaar wilde argumenten, maar als de meerderheid van de vereni gingen toch tegen is... Het be trof natuurlijk ook gevoelsma tige argumenten, die kun je moeilijk hard maken." Tesse laar zette door. Biegstraaten: „Het was een politieke kwes tie. De zaak moest worden op gelost en daarmee uit. De ge meentelijke opstallen moesten terug in gemeentelijke han den. Dick Tesselaar was ge dwongen binnen zijn ambt stermijn een beslissing te ne men. Hij heeft me daarvoor een paar jaar geleden al ge waarschuwd, me gezegd dat hij iets aan die Sportstichting moest gaan doen." Tesselaar hield woord, maakte een einde aan de Sportstich ting, overigens zonder direct een goed onderbouwd plan voor een nieuwe 'structuur te lanceren. Eén ding staat op dit moment slechts vast. Er zal een directie sport en recreatie in het leven worden geroepen. Een door ambtenaren beman de directie, aangevoerd door Jan Duivesteijn, momenteel directeur van de Sportstich ting. Wat dat betreft verandert er niet veel, de ambtenaren die nu nog in dienst zijn van de Stichting gaan per 1 januari werken voor die directie. Adviesorgaan Voor de verenigingen veran dert er wel het een en ander. Nu de beslissing is genomen, heeft Tesselaar het woord aan de verenigingen gegeven. De clubs moeten met voorstellen komen die moeten leiden tot het realiseren van een in spraakorgaan. Gedacht wordt aan een sportraad of een ge meentelijk adviesorgaan. Voor 15 november zal Dick Tesse laar mede-wethouders en de gemeenteraad moeten advise ren voor welke constructie dient te worden gekozen, het geen impliceert dat de clubs dus voor die datum een uit spraak over hun georganiseer de toekomst gedaan moeten hebben. Biegstraaten is van mening dat de verenigingen in deze opzet te weinig tijd toebe deeld krijgen om tot een wel overwogen besluitvorming te komen. „Eerst komen de va kanties en dan beginnen de competities weer. De clubs hebben het dan veel te druk met hun eigen vergaderingen om ook nog eens iets aan de Leidse sport in algemene zin te doen." Toch is het van be lang dat de verenigingen wat ondernemen, zegt de voorzit ter van de Sportstichting: „Een sterke organisatie is belang rijk, die organisatie moet ook aanzien krijgen anders krijg je verzanding, verwatering. Nie mand weet nog wat er gaat ge beuren, de sportwereld moet zelf het antwoord geven." Autonoom Het grote verschil tussen de Sportstichting en die in te stel len Sportraad. Biegstraaten vat dat zo samen: „De bevoegdhe den zijn ons ontnomen. Tot nu toe was het zo dat de Sport stichting, officieel gesproken, boven Jan Duivesteijn en zijn medewerkers stond. Dat be slissingen in de praktijk in ge zond onderling overleg wer den genomen, dat de Sport- ASSENAAR In ojt kader van het zes jarig bestaan van n auw Zwart is een ntal activiteiten op 11 iw gezet. rl» zaterdag 30 mei vond itl het internationale n igdtoernooi plaats en daaropvolgende zon- speelde het eerste tl tegen het keur- I irps van tien jaar gele id n. Zaterdag 20 juni is een spelletjesdag voor jeugd en op 24 juni is Wassenaarse bioscoop [ehuurd ten genoegen II n de jongeren. Op 27 ii is van 16.00-18.00 r een receptie in het jibgebouw en 's avonds fototentoonstelling het hele verleden in ^eld brengt. De samenwerking binnen de vereniging is enorm groot. Vandaar ook dat voorzitter Lammers van Blauw Zwart de steen met het opschrift'erkentelijkheid voor de zelfwerkzaamheid' niet zonder trots aan het clubgebouw toevoegde.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13