Pedro van Raamsdonk en zijn twijfel over de toekomst Topsalarissen doen Zuidamerikaans voetbal de das om r SPORT Na halve eeuw Europees zilver In 1978 vestigde een voor zijn 17 jaar erg lange jongeman voor het eerst de volle aandacht op zich door in het weltergewicht het toernooi om de Golden Gloves, het kampioenschap van Nederland voor junioren, te winnen. Het jaar daarop mocht hij als senior deelnemen aan de strijd om de seniortitcls en werd, door in de finale te winnen van de Leidcnaar Chris Lantrok, Nederlands kampioen in het zwaarweltergewicht. Die titel prolongeerde hij het jaar daarop door de Rot terdammer John Smit in de finale te verslaan. In 1981 nam hij niet deel aan de vaderlandse titelstrijd omdat hij te laat uit Amerika vertrok waar hij de bron zen medaille, inmiddels in het middengewicht, in het Golden Glovestoernooi had veroverd. Het jaar tevoren had hij daar al het Diamond Belttoernooi gewonnen. Eenieder in de sportwereld kent, voorzover dat nog niet het geval was, nu de 20- jarige Pedro van Raamsdonk, die de vorige maand twee opzienbarende successen boekte: zilver in het middengewicht bij de Europese kampioenschappen in Tam pere - en het is een halve eeuw geleden dat een Nederlandse amateur, de Ensche- dëer Henny Quentemeijer, een Europese medaille verwierf - en eveneens zilver in dat gewicht in het zeer sterk bezette internationale toernooi in Manilla. Pedro van Raamsdonk is de beste amateurbokser die Nederland bezit, een topsporter evenwel die moet leven van de „kruimels" die hem worden toegeschoven en zich zorgen maakt over zijn toekomst NEDERLANDS BESTE AMATEURBOKSER AMSTERDAM In de schilderachtige en tot de Amsterdamse folklore beho rende Albert Cuypstraat staat een nog al vervallen, niet meer in gebruik zijnd, schoolgebouw met een dito als boks zaal in gebruik zijnde gymnastiek zaal die als kweekvijver dient voor kampioenen die de gelijknamige boks vereniging met de regelmaat van de klok voortbrengt Er wordt in die volk se omgeving wat af gelachen. Deze week nog werd ten faveure van een pi ratenzender een sketch voor twee heren opgevoerd met in de hoofdrollen een kleine, gezette zanger van het lied-f voor-de-massa, ene André Hazes, en een fors uit de kluiten gewassen (1.94 m.) jongeman van 20 jaar, ene Pedro van Raamsdonk. Zij voerden een „hevige ruzie" op en volgens het scenario won de kleine gezette het natuurlijk van de beste amateurbokser van ons land. Pe dro van Raamsdonk kan van die scè nes mateloos genieten maar realiseert zich terdege dat ze worden geprojec teerd tegen de achtergrond van een hel dere bokstoekomst maar een veel don kerder getinte maatschappelijke. Pedro van Raamsdonk, een openhartige Amsterdammer die zorgvuldig een, voor alsnog uiterst dun, blond snorretje culti veert: „Ik zal dit jaar toch moeten beslis sen of ik doorga met boksen. Ik ben al acht maanden werkloos en omdat ik door het boksen nogal eens weg ben, kan ik geen werk krijgen. Ik werkte bij een schildersbedrijf, waarvan de eigenaar in Amsterdam bekend staat als de grote sponsor van topsporters. Toen er minder werk kwam, ging ik eruit. Sponsor van topsporters, nou, je ziet het. Maar ik heb zelf ook een grote fout gemaakt. Ik kreeg geen uitkering omdat je je dan regelmatig moet melden en dat had ik nagelaten, ge woon niet goed gelezen. Zorgeloos, ja, dat mag je wel zeggen. Maar ik zal in mijn le ven toch wat moeten gaan doen. Ik wil al les aanpakken, als ik maar werk heb en iets kan leren waarvan ik later profijt heb. Ik zou het liefst een aangepaste baan hebben, dan kan ik met boksen doorgaan. Natuurlijk wil ik hele dagen werken maar ik moet af en toe weg om te boksen en daarop slaat dat aangepast. Ik zou dan vrij moeten kunnen krijgen. We gaan met onze vereniging nog wel eens naar het buitenland, er zijn boksinterlands en er zijn de grote internationale toernooien. Ik was bezig met een horecacursus maar toen ik examen moest doen, bokste ik in Ma nilla. Ik had het toch niet gehaald, daar niet van, want ik had te veel lessen moe ten verzuimen. Maar zoals ik nu bezig ben, gaat het fout. Ik ben nog thuis dus mijn ouders zijn, door me kost en inwo ning te geven, mijn grootste sponsors. An ders zou ik dit helemaal niet kunnen doen. Over mijn sportkleding hoef ik me geen zorgen te maken. Die krijg ik van die firma met die drie strepen. Met de E.k.had ik die kleding aan en ben ik toch ermee in heel Europa op de t.v.geweest. Op die manier doe je wat terug maar voor de rest moet je toch je hand ophouden. Daar klaag ik niet over maar het geeft je als topsporter, en zo mag ik me toch wel noemen, een onbevredigd gevoel. Als ik naar Amerika ga om aan een groot toer nooi mee te doën, krijg ik het vliegticket van Mike Koster, die directeur-Nederland is van het reisbureau Gefau. Er was een oud-bokser die me geld gaf om te kunnen leven en ik ben erg zuinig dus ik kan met weinig toe. Toen ik naar Manilla ging, hebben ze op de markt in de Albert Cuyp straat geld opgehaald. Het blijft toch scharrelen. Jawel, de NSF doet alles wat mogelijk is. Daarvan krijg ik af en toe een onkostenvergoeding. En *ik heb een co lumn in het Nieuws van de Dag, die ik echt zelf schrijf. Maar zo kan ik toch niet doorgaan". „Ik ben bij elkaar een jaar in Amerika ge weest, waarvan een keer vijf maanden achter elkaar, in Los Angeles. Daar heb ik getraind bij Henry Davis, die ook een tijd je naar Nederland is 'gekomen om Rudy Koopmans te coachen. Als ik daar ben, lo geer ik bij Ed en Ada Cohen. Zij is een Nederlandse. Het is niet te geloven hoe ik bij hen terecht ben gekomen. Ik was met Rudy Koopmans in Los Angeles en we hadden een paar dagen in een hotel geze ten maar dat werd te duur. In een over volle straat vroegen we zo maar aan een dame of ze misschien een goedkoop ap partementje voor ons wist. Toen zei ze- :„Praat maar Nederlands tegen me". Dat was Ada Cohen en ze hoefde alleen maar tegen haar man te zeggen dat ze logés kregen. Hij zit ook in de sport, is trainer SAO PAULO De belangrijkste Brazi liaanse en Argentijnse voetbalclubs staan voor tientallen miljoenen guldens in het krijt en zijn eigenlijk niet meer in staat de vette salarissen aan hun topspelers te beta len. Als niet snel maatregelen worden geno men, is het onvermijdelijk dat de belang rijkste Zuidamcrikaanse cracks naar Euro pese clubs afreizen. De prijzen voor topvoetballers en hun salaris sen vliegen de pan uit. De Argentijn Maradona en de Braziliaan Zico worden geschat op resp.25 en 15 miljoen gulden. Boca Juniors betaalt Die- go Armando Maradona een salaris van ander halve ton per maand, terwijl Zico van Flamen- go een dikke ton per maand vangt. Dat is meer dan de nettowinst van een thuiswedstrijd van de clubs te Rio de Janeiro. De wedloop van prijzen heeft de gezamenlijke waarde van de vier belangrijkste Argentijnse spelers (Marado na, doelman Fillol, Passarella en Ardiles) op ruim vijfenzeventig miijoen gulden gebracht. De forse loonsverhogingen die de topspelers on langs afdwongen heeft over de gehele linie de prijzen in galop gebracht. „Terwijl onze natio nale inflatie 120 procent per jaar bedraagt, ei sen de spelers verhogingen van 500 procent. Als we zo doorgaan moeten wij spoedig het voetbal opdoeken", aldus de directeur van Internacio- nal, José Azmur. Ook de leiders van „Sao Pau lo" klagen, maar maken gelijktijdig bekend dat zij misschien Johan Neeskens voor een jaar van Cosmos gaan lenen om hem een minimumloon van ruim 25.000 gulden per maand te betalen. Evenveel, of iets minder, verdienen de Brazi liaanse cracks Reinaldo, Socrates en Serginho. Zij willen evenwel niet te veel achterblijven bij Zico en eisen een veelvoud. De astronomische lonen van de voetballers staan steeds minder in verhouding tot de club- Fillol: salaris in dollars. inkomsten. De meeste verenigingen zitten op zwart zaad. Leningen worden afgelost met nieuwe leningen. Boca Juniors heeft een schuld van 20 miljoen gulden terwijl de traditionele ri vaal River Plate met 22 miljoen Latijns-Ameri- ka's koploper is. Hun situatie is ronduit uit zichtloos, vooral ook omdat een deel van deze schuld vastligt in dollars terwijl de inkomsten Argentijnse pesos zijn. Dit jaar is de peso inge stort. De devaluatie van bijna 120 procent bete kent dat hun schuldenlast in feite meer dan verdubbeld is omdat de inkomsten in pesos re latief weinig zijn gestegen. Boca leende Maradona van Argentina Juniors en moet voor de definitieve koop vanaf augus tus aanstaande nog vier keer een miljoen dol lars neerleggen. River Plate, dat „natuurlijk" niet kon achterblijven, kocht van Valencia de „afmaker" van het WK 1978, Mario Kempes. Na een eerste betaling van een half miljoen dollar moet River nu nog twaalf maanden 250.000 dollar aflossen. Tot overmaat van ramp blijkt Kempes een miskoop te zijn. Volgens me dische rapporten lijdt Kempes aan een onge- neesljike blessure. Zijn rendement is nog niet de helft van zijn WK-optreden. Onder de aan hang van River zijn stemmen opgegaan om Kempes terug te sturen naar Spanje en aldus het verlies te beperken tot 1,3 miljoen gulden. Rafael Cabrera, president van de „Miljonairs" zoals de „deftige club" altijd meesmuilend wordt genoemd, is echter van mening dat River „een dergelijke vernedering niet kan accepte- Loterij Cabrera hoopt de miskoop van 3,5 miljoen dol lar goed te maken met het organiseren van een grote loterij. De slechte resultaten van de club en de economische malaise in het land zijn evenwel niet bepaald gunstige omstandigheden. Tot nu toe hebben de spelers van River blijk gegeven een beter financieel inzicht te hebben dan de clubleiding. Al geruime tijd geleden za gen zij de devaluatiegolf aankomen en eisten daarom inkomsten in dollars. Zo ontvangt Fil lol een jaarpremie van 250.000 dollar plus een maandloon van 15.000 dollar. Passarella ligt op hetzelfde niveau terwijl River aan J.J.Lopez en Alonso jaarpremies van 150.000 dollar plus maandlonen van tienduizend dollar betaalt. Begin juni devalueerde de peso opnieuw met dertig procent. De situatie Y^n River is uitzicht loos, vooral ook omdat de resultaten slecht zijn, de toeschouwersaantallen dalen en de toe gangsprijzen het plafond reeds hebben bereikt. Boca staat er iets beter voor. Bestuurslid Do mingo Corigiliano zegt dat Boca met „wonder kind" Maradona over de hele wereld vriend schappelijke wedstrijden gaat spelen, die per optreden een nettowinst van drie ton moeten opleveren. Daarnaast zou een Japanse holding (Toyota- Sony) voor reclamerechten bijna drie miljoen gulden gaan betalen. Tenslotte wil Boca de toe gangskaartjes voor de komende anderhalf jaar nu al verkopen. Corigiliano hoopt met dat alles op korte termijn 15 miljoen gulden te verzame len. Sceptici beweren dat dit optimisme totaal onge rechtvaardigd is en waarschijnlijk dient om schuldeisers koest te houden. Een andere Ar gentijnse club, Tigre, met nog geen twee ton schuld, vreest al via een rechterlijk vonnis zijn installaties aan een van de schuldeisers te verliezen. De crisis is algemeen in het Argentijnse betaal de voetbal en breidt zich ook in Brazilië zeer snel uit. De ernst van de situatie blijkt uit het recente bericht dat topclub Gimnasia y Escrima uit La Plata zijn trainer Eduardo Janin niet kan ontslaan. De club heeft het geld niet om Janin bij ontslag de wettige schadeloosstelling te betalen. Om de crisis het hoofd te bieden willen de meeste Argentijnse verenigingen paal en perk stellen aan de lonen en premies voor de voet ballers. Ook in Brazilië is dezer dagen opgeroe pen tot bindende afspraken. Met dit doel voor ogen kwamen begin deze maand de Argentijnse voetballeiders reeds bijeen. Resultaten werden nog niet geboekt. Pas bij de volgende bijeen komst, op 13 juli, worden concrete voorstellen verwacht. J0S SCHÜRINK Maradona: anderhalve tgn per maand. LEIDSE COURANTZATERDAG 20 JUNI 1981 PAGINA ;3RT Pedro van Raamsdonk tijden F b Europese titelstrijd in Tampe teraad actie tegen de Engelsman J beslooi Price (rechts) die door hem wer»n de !g. Dl ;enlijk malite wan enomei geschakeld. hapsv c genu lieren, jr het iden d vormd ling) ressela CDA en. Dc ïog ee lidige tnuari zijn n direi Ik boks graagi Van de boksschool in de Amsterdamse Albert Cuypstraat naar de palmen in Manilla. Pedro van Raamsdonk:„Van het boksen heb ik in elk geval een flinke mond vol Engels overgehouden". van de jeugd van een honkbalclub. Het is mijn tweede thuis geworden, ze behande len me als hun zoon, maar ik zou Am sterdam nooit kunnen missen". Geen tegenstand „Profbokser wil ik nooit worden. Waarom niet? Ik weet het niet, kan het niet verkla ren. Ik voel er niets voor. Maar ik wil wel graag boksen, als amateur. Daarvoor moet ik naar het buitenland want het klinkt misschien opschepperig maar ik heb hier niet voldoende tegenstanders, eigenlijk niet een. Als ik in Amerika ben en het team van Los Angeles zou tegen bijvoor beeld Mexico boksen, kan ik meteen mee doen. Daar hebben ze geen moeite mee. Ze kennen me en niet omdat ik Neder lands kampioen was twee jaar achter el kaar. Dit jaar heb ik niet meegedaan. Ik miste het vliegtuig. Ik had gewoon niet goed gekeken wanneer het ging en toen moest ik een week wachten. Ja, dat mag je ook wel wat zorgeloos noemen. Maar wat zegt, internationaal, nou helemaal een Nederlands kampioenschap. Er zitten hier misschien zeven jongens in je gewicht. In de States - ik heb intussen goed Engels ge leerd en dat houd ik er in elk geval aan over - waren er 36 middengewichten in het Golden Glovestoernooi. Dan vind ik dat je je beter daar kunt bewijzen. Ook al moet je er heus wel moeite voor doen want als ik bij de Cohens ben, moet ik elke dag twee uur heen en twee uur terug reizen met de bus om naar de training te kunneh. Maar dat heb ik er graag voor over". Breder „Hier verveel ik me. Je kunt moeilijk de hele dag trainen. Ik roei nu elke dag, met Paul Hartog, de administrateur van de boksbond die roeicoach was voor hij die baan kreeg. Ja, daar zal ik wel breder, en zwaarder, van worden. Breder word ik trouwens toch al en het zal er wel van ko men dat ik eens naar het halfzwaarge- wicht moet. Nou, dan ga ik toch een ge wicht hoger boksen. Maar voorlopig heb ik geen last met mijn gewicht. Ik hoef er niets voor te doen en niets voor te laten. Maar je groeit in de breedte en dan word je natuurlijk zwaarder. Ik boks nu al tien jaar, van mijn tiende af, steeds bij Albert Cuyp. Daar ben ik op een vreemde ma nier terecht gekomen. Ik voetbalde als jongetje van tien bij DJK. Toen had ik een nog grotere mond dan ik nu nog heb. We hadden een nieuw keepertje, die tegen me riep dat ik zijn strafschopgebied uit moest toen daar de bal was. Ik riep wat lelijks terug. Zijn vader was leider van ons elftal en die bemoeide zich ermee. Ook hem gaf ik een grote mond en toen werd ik van DJK getrapt. Een vriend van mijn vader zei:„Waarom ga je niet boksen bij Albert Cuyp". Dat heb ik gedaan en nu ik ben er al tien jaar. Ik heb wat be reikt, ja toch. Waarom ik uitgerekend in die twee finales van een Rus heb verloren? Daar is de begeleiding toch veel beter. Een half jaar voor het toernooi voor de Europese titels zaten ze al in een trai ningskamp. Ik ben twee weken bij mijn trainer Ruud van der Linden, die ook al tien jaar bij Albert Cuyp is, in de Bijlmer geweest. Romeo Kensmill van onze vere niging is deze week voor een trainingssta ge naar Amerika gegaan. Hij komt in een trainingskamp waar Amerikaanse boksers zich nu al voorbereiden op de Olympische Spelen van 1984. Daar wordt hier toch nog lang niet over gedacht". „Ik verloor in Tampere de finale van Joe- ri Torbek die zijn drie voorgaande par tijen aanvallend had gebokst. Tegen mij niet. Dat was helemaal voor hem uitge dokterd want ze hadden mij uitgebreid op de video staan en ze wisten dus dat ik ook de do erdedi; rJtoefen I en daa maar zoals ik I a jorzitte bezig ben gaat het fout"\i oe kui kan counteren. Op mijn rechtse hoe I*1 ee die wat minder is, zitten trouweriMa. w mijn stoten goed. Tegen Torbek h |Jr wa naar mijn mening een van mijn allei partijen gebokst. En tegen de Roeme#^"1^ laghi, in hetzelfde toernooi. Die w dens de Spelen- in Moskou derde g mmmmm den en hij had de Europese kani 1979 eruit geslagen. In Finland wed* 1 op 5000, jawel vijfduizend, dat ik verliezen. Maar ik won. lefi Een hoek ASSEI In Manilla, in het president Marcoft fcad nooi, verloor ik de finale van de dimir Melmik. Hij had de eerste ron au\y de tweede en de derde ging ook Veertig seconden voor het einde kr een hoek en moet acht tellen rust nf Ik was nog niet helemaal bij toen nog een kreeg. Die heb ik helemaa gezien. Nou, dan ben je dus verl1 Toch tweemaal zilver in mei, in Tan "e* en in Manilla. Ik heb nu mijn b igdtoei startboekje. Ik heb 85 wedstrijder daan bokst, twee onbeslist en acht ver g spe waarvan drie als adspirant en die tv m tc Tampere en Manilla er ook bij. I rps va mooi, maar boksen duurt nietje ht n. Zat ven. Ik zou graag naar de Olymj een s Spelen 1984 in Los Angeles gaan. Mi jeugd zal wel geen geld voor de voorben Wass zijn. Ik weet het soms niet meer. tehuui geen werk krijg en ook niemam n je het mogelijk maakt dat ik een beetji ,j js genvrij in het buitenland kan bokse r ik toch moeten uitscheiden, met h< u_ebo op mijn toekomst. De horeca lijkt mi wat. Maar niet portier bij een of al,"n discotheek of zoiets". i-ieae HERMAN VAN BEB lc, het I bri

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12