©oma/nt Stiiging van woonlasten onaanvaardbaar PvdA: geen garantie voor alle minima □HBH E maakt egang -ij tot CN-complex INDUSTRIEBOND FNV DREIGT MET MAATREGELEN STD FNV AATREGELEN J B Nederlands EG- voorzitterschap weggehoond nu Kapot achterlichtje leidt tot handgemeen met politie Vaderdag. v //w Donderdag 18 juni 1981,71e jaargang no. 21991 f Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0^31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezonging; tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers Z0.6S Engelse film „Stel je niet aan!" over vrouwenmishandeling (Ned. II 21.30 uur). Actualitei tenrubriek „Achter het nieuws" met reportage over de eerste dag van de blokkade van de UCN-fabriek bij Alme lo (Ned. II 20.52 uur). Af en toe zon en vrijwel over al droog. Koel met minima rond 9 en een middagtempera- tuur rond 15 graden. Tot matig afnemende noordwestelijke wind. Morgen zon op 05.18, onder 22.04 uur. Schev. hoogwater 04.46 en 17.19 uur, laagwater 00.44 en 13.00 uur. IEREN Vier ien uit één gezin, aer en drie kinde- jn gisteravond door 'erkeersongeval op -eg nabij Genderen van Altena) om het gekomen. Door on- ide oorzaak kwam uto in botsing met igenligger. De moe- n een vierde kind rnstig gewond ge- evenals de inzit- van de andere Cruyff weer bij Washington Diplomats WASHINGTON Johan Cruyff is voor weer een voet balseizoen onder dak. Gisten avond tekende hij een con tract tot het eind van deze competitie bij de Washington Diplomats, de ploeg waar voor hij ook het afgelopen seizoen uitkwam. Washing ton Diplomats, dat gisteren met 2-1 verloor van koploper New York Cosmos, neemt momenteel de tweede plaats in de Noordamerikaanse competitie in. Arrestatiebevel tegen Mengele ASCUNCION De justi- tie van Paraguay heeft gisteren een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen Josef Mengele, de beruch te arts uit het concentra tiekamp Auschwitz. Ascuncion reageert hier mee op een verzoek om uitlevering van de West- duitse autoriteiten. Het is echter niet zeker of de „engel des doods", die lan ge tijd in Paraguay heeft gewoond, zich nog in het land bevindt. Verstrikt De Britse kroonprins Charles helpt mevrouw Reagan, nadat haar jurk verstrikt is geraakt in het rokje van een danseres. Char les heeft in New York een uitvoe ring bijgewoond van Doornroosje. De voorstelling werd echter hal verwege gestaakt omdat steeds anti-Britse leuzen werden ge schreeuwd door demonstranten. Maatregelen van de Engelse re gering dwingen Charles en Lady Diana op hun huwelijksreis te be zuinigen. Zij vertrekken na 29 juli niet naar de Canarische eilanden, zoals de bedoeling was, maar blijven op het koninklijke jacht in de Middellandse Zee. „Brandweervrouw" niet welkom in Rotterdams korps ROTTERDAM De Rotterdamse brandweermannen willen geen vrouwen als collega. Dit heeft commandant Vosse- naar geschreven in een brief aan het Rotterdamse bestuurscollege. De brand weermannen zouden „een onaanvaard bare uitholling van de brandweertaak" vrezen. Bovendien is het de brandweer man en dus ook de brandweervrouw om veiligheidsredenen verboden om het haar over de oren te dragen. Een proef met brandweervrouwen maakt aanpas sing van de kazernes noodzakelijk, waarvoor volgêns Vossenaar geen geld is. Ondanks het negatieve advies ziet het er naar uit dat de proef toch doorgaat. Geen benzine, dan ook geen surveillance LOCHEM Inwoners van Lo- chem en Ruurlo moeten hun huis vanaf 3 juli maar goed afsluiten. Vanaf die datum zal het rijkspoli tiekorps Lochem, dat ook in en rond Ruurloo opereert, geen nach telijke surveillances in het buiten gebied uitvoeren. Reden: de groep verbruikte meer dan duizend liter benzine en dat is meer dan is toege staan in het kader van de bezuini gingen. Fietsen gaat ook niet, bij gebrek aan verbindingsapparatuur. Bij het korps vreest men vanaf 3 juli een toenemend aantal inbraken en vernielingen. ig verzet demonstranten ELO De Mobiele Eenheid vanmorgen rond tien uur onge- tachtig tegenstanders van kern- jie verwijderd, die vanaf zés uur gangspoorten van het UCN/U- hcomplex in Almelo blokkeer- ij het weghalen van de demon- iten bij een van de zes geblok- le hekken, kreeg de ME tegelij- jd te maken met andere demon- iten die de negen bussen met in 1 450 personeelsleden de door naar het fabrieksterrein ver- Jen. Tegen actievoerders die zich 'ON^erzetten, heeft de ME honden en apenstok gebruikt. ideV me sjes raakten ge- I, een van hen werd ge- i door een hond. Rond elf stonden de perso bussen op het fabriek- ein. De rust was weer- erd, maar de andere vijf ingspoorten waren nog ïkkeerd. emeesters Schneiders van lo heeft afgelopen dagen Baldelijk verklaard dat dergelijke blokkade niet worden toegestaan en zou len gebroken, ipelsgewijs arriveren er lemonstranten bij het ten- ïmp in de buurt van het complex. De Anti Ker- e Beweging (AKB) ver- t dat het aantal actievoer- in de loop van vandaag orgen toeneemt tot onge- vijfduizend man. De ra- nder van de actievoer- die uit het hele land ko- is inmiddels in de lucht; laat vooral muziek horen. Ie acties wil de AKB ver inde aspecten van urani- irrijking voor kerncentra- in de kaak stellen. Urani- iiit het door Zuid-Afrika rste Namibië, wordt in lo verrijkt, wat volgens KB in strijd is met een it van de VN. De AKB dat grootschalige opslag verarmd uranium in Al- leidt tot dumping van het Directe aanleiding van ities is het dit jaar in ge- nemen van de nieuwe kingsfabriek. Volgens de draagt die uitbreiding bij en overschot van verrijkt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Industrie bond FNV dreigt met maatrege len tegen een toekomstig cen traal akkoord over de arbeids voorwaarden, als bet toekom stige kabinet, „van welke sa menstelling dan ook", niet be reid is iets te doen aan de „on aanvaardbare" stijging van de woonlasten. De bond vindt dat de vereniging van gasbedrijven (VEGIN) voorlopig af moet zien van het voornemen per 1 januari de prijs van het aard gas te laten stijgen met 12 cent per kubieke meter. De VEGIN wil daar vandaag een beslis sing over nemen. Deze waarschuwingen werden gisteren geuit door Arie Groenevelt, voorzitter van de vakbond, tijdens de presentatie van een onderzoek naar de hoogte van de woonlasten. Dit onderzoek heeft zo'n twee jaar geduurd en is uitgevoerd in samenwerking met het Konsumen- ten Kontakt. Volgens de berekeningen van deze organisatie betalen de mensen veel meer aan „wonen" dan van offi ciële zijde wordt gezegd: gemiddeld bij na 27 procent van het netto inkomen. De regering gaat ervan uit dat de be volking gemiddeld slechts 15,3 procent aan woonlasten uitgeeft. Dat komt, al dus het onderzoek, omdat een aantal kosten, zoals energie en allerlei ge meentelijke en provinciale heffingen, niet worden meegeteld. Alleen gas en elektra zijn het afgelopen jaar voor het gemiddelde gezin al zo'n zestig gulden duurder geworden, zo blijkt uit het nu uitgebrachte rapport. Bondsvoorzitter Groenevelt verklaarde niet te begrijpen waarom de VEGIN zo „ijzerenheinig" door wil gaan met het duurder maken van het gas. Nu kun nen al vele mensen hun gasrekening niet betalen. Alle gasbedrijven bij el kaar zouden daardoor nu al ongeveer een miljard gulden aan niet betaalde rekeningen uit hebben staan. Alleen in Rotterdam al heeft dat ertoe geleid dat zo'n duizend mensen zijn afgesneden van gasleverantie. Mede daarom vinden Industriebond FNV en Konsumenten Kontakt dat de nieuwe regering iets möèt doen, bij voorbeeld het vervangen van de indivi duele huursubsidie door eeen woonlas tensubsidie. Op die manier zou in elk geval voor de huurders de stijging kun nen worden gecompenseerd van de heffingen van de plaatselijke overhe den. Deze stijgen veel sterker dan meestal wordt verondersteld. Pagina 11: Conflict over gasprijs Politiemannen - kennelijk goedgemutst - dragen een demonstrante weg van de toegangspoort bij UCN in Almelo. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de onderhandelingen over de kabi netsformatie heeft de PvdA de koopkrachtgarantie voor alle minima laten vallen. De socialisten praten alleen nog maar over het ontzien van de echte minima, dat wil zeggen leefeenheden die louter van één minimuminko men moeten rondkomen en er niets naast verdienen. Met deze concessie zit de PvdA nu op één lijn met het CDA en D'66, zodat de kans op een regeling van de sociaal- economische vraagstukken tussen de drie partijen aan merkelijk is gestegen. De koopkrachtgarantie vormde in de laatste dagen van de ver kiezingsstrijd nog een harde belofte van de socialisten, ook al betoogden verschillende economische deskundigen van de PvdA toen al dat deze zaak onhaalbaar was. Vorige week zaterdag cir culeerden er nog voorstellen op de PvdA-partijraad in Den Bosch om prof. Hans van den Doel, een van de economen die in het openbaar al vóór de verkiezingen de onhaalbaarheid van de koopkrachtgarantie hadden benadrukt, flink af te straffen. Daarbij werd zelfs al een royement (uitstoting) gesuggereerd. Uit de berekeningen van het Centraal Planbureau ten behoeve van de kabinetsinformateurs, die vandaag en morgen worden afgerond, zal blijken dat de koopkrachtgarantie voor alle mini ma zoals de PvdA voor de verkiezingen bleef beloven, onhaal baar is. Pagina 11: Mogelijk compromis kernenergie Toch défilé voor 70-jarige Prins SOESTDIJK Prins Bernhard krijgt 27 juni, twee dagen voor zijn 70ste verjaardag, toch een soort défilé van eni ge duizenden oud-strij ders. In burger zullen zij, op initiatief van de Stich ting Eerherstel Prins Bernhard naar Soestdijk gaan om hem persoonlijk te feliciteren. Volgens de organisator, jhr. J. J. G. Beelaerts van Blokland, zal het défilé het karak ter hebben van een „fa- milie-réunie". De vereniging Oranje Hofstad (de Haagse Oranjevereniging) wil die dag in Den Haag wit te anjers gaan verkopen. De opbrengst ervan zal worden geschonken aan het Anjerfonds. Boa zorgt voor opschudding NEW YORK Een vrouw uit New York heeft gisteren de schrik van haar leven gekregen, toen zij het licht in de keuken aanstak: op tafel lag een grote boa con strictor. De ruim drie en een halve meter lange slang moest door twee agenten worden over meesterd. nwoners van Ruurlo en Lo- zullen van 3 juli af hun zelf moeten bewaken. Rijkspolitie heeft al 1000II- veel benzine gebruikt... krant ontvangen? Bel •n 18.00 en 19.00 uur 071-122248 en per koerier wordt de alsnog nabezorgd. STRAATSBURG Het Eu ropese parlement heeft gis teren in een terugblik het Nederlandse voorzitterschap van de Europese minister raad, bestaande uit de minis ters van buitenlandse zaken uit de EG, weggehoond. „Een bedroevende ervaring", noemde de voorzitter van de socialistische fractie, de Belg Ernest Glinne, het af gelopen halfjaar. De Italiaanse communist Fanti omschreef het optreden van het duo Van der Klaauw Van der Mei als „een diepte punt in de geschiedenis van de Gemeenschap dat we maar het beste zo gauw kunnen verge ten, terwijl zelfs de enige Ne derlander aan het debat, Jean Penders (CDA), verklaarde slechts enkele minuten nodig te hebben „om een tamelijk spijtig oordeel uit te spreken over het Nederlandse voorzit terschap: er is niet veel uitge komen". Minister van der Klaauw was niet aanwezig hij is in Ma nilla om de EG te vertegen woordigen bij de conferentie van de ASEAN-landen en werd vervangen door staatsse cretaris Van der Mei, die de bui kennelijk al had zien aan komen. In zijn balans van het Nederlands voorzitterschap (Op 30 juni loopt het af en wordt het waargenomen door Engeland) verklaarde hij dat „de EG de afgelopen maanden de wind niet in de rug heeft gehad". Pagina 15: vervolg ADVERTENTIE. liter fles Overval op benzinestation DEN HAAG Bij een over val op een benzinestation aan de Rijs wij kse weg in Den Haag is gisteravond kort voor sluitingstijd om elf uur de 18-jarige benzine pompbediende door overval lers neergeslagen. De dagop brengst van ongeveer 5000 gulden werd door de twee overvallers meegenomen. De twee mannen van rond de twintig jaar kwamen, voorzien van integraalhelm en sjaal, het kantoortje binnen, waar de pompbediende net het geld aan het tellen was. Een bleef in de deuropening staan. De andere overvaller verdween achter de balie, waar hij de pompbediende een stomp in het gezicht gaf. Door die stomp op de grond gevallen, werd hij in deze houding in bedwang gehouden. De andere overval ler griste ondertussen het geld van de toonbank. Beide over vallers verdwenen in een blauwe personenauto. De ver wondingen in het gezicht van de pompbediende bleken mee te vallen. Projectiel gevonden OEGSTGEEST Tijdens graafwerkzaamheden in de in aanbouw zijnde wijk Haaswijk is men gistermiddag rond zes uur op een projectiel gestuit. De politie heeft de Explosieve Opruimings Dienst in Culem- borg gewaarschuwd, die het voorwerp zal komen onderzoe ken. Het staat nog niet vast of het onder een zandhoop ge vonden projectiel een explosie ve lading bevat NOORDWIJKERHOUT Een Noordwijkerhoutse agrariër is gistermiddag met de plaatselijke politie op de vuist gegaan, omdat hij een kleine bekeuring voor een kapot achterlicht van een aanhanger niet wilde accep teren. De Noordwijkerhoutse politie ontdekte het kapotte achter licht toen de man met zijn tractor en aanhanger over de 's Gravendamseweg reed. De agenten wilden de man slechts daarop wijzen en gaven hem een stopteken. De weerbarsti ge agrariër wilde echter niet stoppen, ook na herhaalde te kens van de politie. De man reed tenslotte zijn erf op en pas daar kon de politie de man op het gebrek wijzen. De man stelde daarop dat hij op zijn ei gen erf was en dat de politie hem geen bekeuring kon ge ven. De politie was een andere mening toegedaan en wilde dat duidelijk maken. Daarop kwam de gehele familie van de man het huis uit om het erf te verdedigen. De politie die inmiddels om versterking had gevraagd, sommeerde de man, die de bekeuring niet wilde accepteren daarop om mee' naar het bureau te gaan. Hier op volgde een handgemeen tussen de boer geholpen door familieleden en de politie. Uit eindelijk ging de man toch mee en kreeg behalve een be keuring voor het kapotte ach terlicht, één voor het negeren van het stopteken en één voor het plegen van verzet. ADVERTENTIE 21juni. BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1