litterrand krijgt eerderheid in 'ranse parlement nbekende groene stof drinkwater Deurne CENTRAAL NEDERLAND UIT CENTRUM LEIMUIDEN Weer fantastische Tourprijsvraag Bloedige botsingen in Iran om Bani-Sadr DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0.52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,65 Maandag 15 juni 1981, 7le jaargang no. 21988 TV-TIPS Onder de titel „Collega van de paus" wordt vanavond een tv- portret uitgezonden van de Poolse filosoof Kolakowski. (Ned. I 21.55 uur). „De horden- loper" sluit de serie tv-films die zijn gebaseerd op verhalen van John Cheever.(Ned. II 21.20 uur). HET WEER Perioden met zon, maar ook enkele buien. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Tot vrij krachtig toenemende zuid westelijke wind. Morgen zon op: 5.18. Onder. 22.03. Schev. hoogw.: 3.08 en 15.39. Laagw.: 11.16 en 23.39. RNE Niet eerder vanavond of mor :htend zal het instituut voor de [watervoorziening ilijkheid kunnen n over de aard van roene stof die in de Koolhof van de lantse plaats Deurne drinkwaterleiding komen. De vier- tot luizend bewoners de wijk is aangera- het water niet als drinkwater te gebrui ken. Er zijn tanks met schoon water in de wijk geplaatst en vanmorgen hebben de bewoners fles- sewater gekregen. Er zijn geen ziektemeldin gen binnengekomen. Tot gisteren heeft het La boratorium Zuid in Breda gezocht naar de aard van de stof, waarvan men niet weet hoe en waar hij in het leidingnet is binnenge komen. Dit is in elk geval niet gebeurd bij de bron nen in de gemeenten Deurne, Budel en Some- De proeven van het Bre dase laboratorium hebben niet tot resultaat geleid. Inmiddels is het leidingnet doorgespoeld. Dit heeft er toe geleid tot het water door het losraken van al- genaanslag een bruini ge kleur heeft gekregen. HAAG De Haagse po- heeft in de afgelopen omstreeks half twee een rige Hagenaar zonder be- aangehouden wegens het vallen van een vrouw, ond het middernachtelijk op de Segbroeklaan had ndeld. De vrouw hield na rbare voorstellen van de, een politieauto aan. Bij aanhouding probeerde de zich uit de voeten te ma maar hij kon even later aan worden gebracht. De bleek in het bezit van een Iver, kaliber negen mili- vijf scherpe patro- iNTETARIEVEN ^DEPOSITO'S. Vaste Rente postgiro iV njkspost rijkspostspaarbank Rotterdams jongetje overleeft val in put Even leek het er gisteren angstig veel op dat Rotter dam een zelfde drama zou gaan beleven als het Ita liaanse Frascati, waar de 6-jarige Alfredo Rampi in een diepe put was gevallen en niet meer kon worden gered. Maar in de Maasstad liep het beter af. Daar was de 9-jarige Albertino Timas in een twaalf meter diepe ventilatieschacht van de metro-in-aanbouw gevallen. Hij had een houten vlonder, die de schacht in de bouwput afdekte, weggeschoven. Hij kwam te recht op een betonnen vloer, maar liep „slechts" een hersenschudding en wat kneuzingen op. De schacht was gelukkig breed genoeg om brandweer lieden te laten afdalen, die het doodsbange ventje eruit konden halen. Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog na bezorgd. LEIMUIDEN Het ge meentebestuur van Leimui- den heeft in principe over eenstemming bereikt met 'Centraal Nederland' over de verplaatsing van het bussta tion van deze vervoersonder neming naar een bedrijfster rein aan de Tuinderij. Het busstation in de dr. Sta- penseastraat is al jaren een doorn in het gemeentelijke.- oog, terwijl Centraal Neder land expansiemogelijkheden zocht. Aan de vervoersonder neming is nu een bedrijfster rein aan de Tuinderij ver kocht. De gemeente Leimui- den wordt eigenaar van de huidige vestiging en wil de mogelijkheden onderzoeken om hier op langere termijn so ciale woningbouw te realise ren. Op dit moment is nog niet zeker of de rijksoverheid hier de benodigde subsidies voor wil en kan verstrekken. TEHERAN De pogin gen om de ondergedoken Iraanse president Bani- Sadr af te zetten zijn voor lopig door de voorzitter van het parlement, Rafs- andjani, geblokkeerd. Deze heeft een parlements commissie aangesteld die de beschuldigingen jegens Bani-Sadr inzake opruiing en aanzetting tot rellen moet onderzoeken. In het weekeinde hebben zich in de grote steden van Iran gewelddadige botsingen voorgedaan tussen voor- en tegenstanders van de president. Daarbij zijn on geveer twintig mensen om gekomen. Ook zijn zeven Bahai-gelovigen geëxecu teerd na beschuldigd te zijn van spionage voor het zionisme. Bani-Sadr heeft gisteren een verklaring laten verspreiden waarin hij het land opnieuw oproept zich te verzetten te gen pogingen een dictatuur te vestigen. Hij spreekt daar in ook van een gefaseerde staatsgreep die erop gericht is hem te doden. Bani-Sadr, die indertijd met ruim 75 procent van de stemmen tot president werd gekozen, moet van parlementsvoorzit ter Rafsandjani president blijven, op voorwaarde dat hij „de wet gehoorzaamt". Gisteren ontving de religieu ze leider van het land, aya tollah Khomeiny, de bevel hebbers van het leger in een moskee. Hij beval de leger leiders het leger buiten de politiek te houden, en in plaats daarvan overwinnin gen te behalen op Irak, zodat de vijand kan zien dat de ge ruchten over demoralisering in het Iraanse leger op niets zijn gebaseerd. De president, aldus Khomeiny die Bani- Sadr vorige week het opper bevel over het leger had ontnomen, kan zijn werk doen. NIEUWKOPER VERONGELUKT AARLANDERVEEN De 46-jarige J.P. van Leeuwen uit Nieuwkoop in zondag morgen dodelijk veronge lukt op de provinciale weg Alphen-Nieuwkoop. De automobilist is door onbe kende oorzaak de macht over het stuur kwijtgeraakt en te gen een boom gereden. Hij is enkele minuten na het onge val aan zijn verwondingen be zweken. op veerboot k loos alarm SINGEN De veer- van Vlissingen naar ■ness heeft gistermid- jf uur vertraging opge- als gevolg van een bommelding, die rond voor twaalf bij de Line in Vlissingen bin- wam. Vanuit het kan- ran de Olau Line werd jdellijk het kontakt iet schip opgenomen, kapitein besloot het dat toen ongeveer een uur onderweg was, te keren. Terwijl de on- r vijfhonderd passa- op de kade wachtten, e een uitgebreide zoek- die echter niets ople- Na vijf uur mochten Ingelandvaarders" zich de tweede keer insche- Inwoners Oegstgeest omsingelen inbreker OEGSTGEEST De politie van Oegst geest heeft gisteravond een 20-jarige in breker kunnen aanhouden met de hulp van inwoners van Oegstgeest. De uit Chili afkomstige man was met twee andere uit Amsterdam afkomstige buitenlanders een woning aan de Rijn- zichtweg 53 binnengedrongen, terwijl de bewoners, een bejaarde broer en zuster, sliepen. De inbrekers kwamen inde slaap kamer van de 74-jarige bewoner, die zij op hardhandige wijze het zwijgen oplegden, waarbij het slachtoffer verwondingen in het gelaat opliep. Zijn 66-jarige zuster werd daardoor wakker en alarmeerde de buurt door uit het raam te schreeuwen. Twee daders wisten te ontsnappen, de Chileen werd door buurtbewoners omsin geld en kon door de politie worden opge pakt. Hij bleek in het bezit te zijn van de buit, een geldbedrag van 3500 gulden. De inbreker is na verhoor ingesloten. Zonnevliegtuig haalt het niet PARIJS De Solar Chal lenger, een door zonne- energie aangedreven vlieg tuigje, is er niet in ge slaagd het Kanaal over te vliegen. Geen acht uur, maar slechts twintig minu ten, is het toestel in de lucht gebleven. Kort na de start in Cormeil- les-en-Vexin, ten noorden van Parijs, besloot de piloot het toestel weer aan de grond te zetten, omdat het niet genoeg hoogte kreeg. Het Amerikanse vliegtuigje is uitgerust met een elektro motor, die wordt gevoed met energie uit vijftienduizend zonnecellen. Koningin in feestend Harderwijk Harderwijk viert dezer dagen het 750-jarig bestaan. De festiviteiten wer den gisteren opgeluisterd door de aanwezigheid van het koninklijk gezin, dat op de „Groene Draeck" de Vlaggetjesadag in het IJsselmeerstadje gadesloeg. Ook prins Carel Hugo groette vanaf het schip de menigte. En omdat toen vader en moeder niet keken, probeerde prins Constantijn, enigszins waaghlazerig, iets uit het water te vissen 130 gewonden bij kampioensfeest Bayern MUNCHEN De laatste competitiewedstrijd van de Westduit8e landskampioen Bayern München tegen hekkesluiter Bayer Uerdingen (4-0) heeft 130 ge wonden opgeleverd. Twee minuten voor het einde stroomden talrijke supporters het veld op, waardoor het duel tien minuten moest worden onderbroken. In het gedrang werden velen onder de voet gelopen. Twintig mensen, waaronder twee agenten van poli tie, moesten naar een ziekenhuis worden overge bracht. Na afloop van do uitwedstrijd tegen Karlsruher SC, waarin de degradatie van TSV München 1860 een feit werd middels een nederlaag van 7-2, deden zich buiten het stadion ongeregeldheden voor. De politie arresteerde daarbij negentien personen. Vier agen ten raakten gewond. onze correspondent Jan Drum men) RUS De socialisten hebben eren in de eerste ronde van de ise Kamerverkiezingen, vijf we- na de verkiezing van Francois errand tot president van de re- iek, een zege behaald die zelfs leest optimistische verwachtin- overtroffen heeft. Alles wijst dat de socialisten en de met' verbonden linkse radicalen de ende zondag bij de tweede ronde men de volstrekte Kamermeer- eid zullen behalen, hetgeen bete- dat ze het zonder de steun van Iterk verzwakte communisten len stellen. De socialistische overwinning is een historisch record sedert de stichting van de Franse republiek. Links heeft 55,74 pet. van de stemmen behaald, rechts 42,84 pet. en de milieupartij 1,42 pet. De socialisten en linkse radicalen alleen hebben 37,1 pet. veroverd, de groepering achter de 10 mei verslagen president Giscard d'Estaing heeft 19,25 pet. gekregen, de neo-Gaullisten van Chirac 20,67 pet., de communisten 16,47 pet. In Kamerzetels levert dit volgens voorlopige ramingen, die zich naar alle waarschijnlijkheid zullen doorzetten komende zondag bij de tweede ronde, het volgende beeld op: Socialistische Partij tussen 280 en 290 zetels (tot dus ver 117). Communisten: tussen 40 en 45 zetels (tot dusver 86). Neo-Gaullisten: tussen 80 en 90 zetels (tot dusver 155), Groepering achter oud-president Gis- Motor coureur ramt kippenhok card d'Estaing: 50 tot 60 zetels, tot dus ver 119). De socialisten met hun radicaal-socia listische bondgenoten zullen over „een fantastische meerderheid" beschikken met minstens 280 zetels, terwijl het meerderheidscijfer op 246 zetels ligt. De nederlaag van rechts is bekrachtigd en de Fransen hebben ondanks het feit dat ruim 28 pet. van de kiezers niet kwam opdagen (mogelijk als gevolg van de overtuiging dat alles toch al beklonken was en verder door het uitzonderlijke zomerweer) president Mitterrand de werktuigen in handen gegeven om zijn politiek uit te voeren. En dit ondanks veel kritiek van rechts op het socialisti sche programma en verregaande be zorgdheid in werkgeverskringen en in de burgerij. RAALTE Drie kippen hebben het plaatsvinden van internationa le wegraces in de onmiddellijke omgeving van het hok, waarin zij zich veilig op geborgen waan den, met de dood moeten bekopen. Het voor hen zo noodlottige on geval speelde zich af tijdens de training op De Lutten- bergring in Raalte. In de klasse 350 cc kon coureur Martin Jansen uit Rheden zijn machine niet meer in bedwang houden. De rijder belandde in de berm (waarbij hij een arm- en een polsbreuk opliep) en de stuurloze machine boorde zich een weg door een tuin waarbij achtereenvolgens enig hekwerk, een kinder- speelwerktuig en het bewuste kippehok geramd wer den. De eigenaar van het dodelijk verongelukte pluim vee had nog wel juist voordat het ongeval zich voor deed, de eieren geraapt. LEIDEN - Evenals Zoetemelk wel, Raas niet in Tour de France vorig jaar organi seert uw krant weer een Tour de France prijsvraag. Over tien dagen gaat het grote wielerspektakel in Nice van start en u als lezer kunt dank zij onze prijsvraag weer volop meeleven met het wel en wee van het peloton. Aanstaande vrijdag vindt U in deze krant uitgebreid nieuws over onze Tourprijs- vraag, zoals de spel regels, de prijzen, een routekaart etc. Een tipje van de sluier lichten we nu al op: de hoofdprijs van de Tourprijs vraag van dit jaar is een fantastische ra cefiets, merk Moto BERN - Joop Zoetemelk start in ieder geval in de Tour de France, die over ruim anderhalve week in Nice be gint. De winnaar van vorig jaar maakte afgelopen za terdag aan alle geruchten een eind door pertinent te verklaren dat hij start. Jan Raas. wiens knie waar schijnlijk in een gipsverband moet. heeft in overleg met ploegleider Peter Post en dokter Strikwerda be sloten de Tour over te slaan. Becane, met tien versnellingen. Houdt dus in ieder geval onze krant van vrij dag in het oog, want daarin staat ook de eerste vraag ver meld. Zoals gebrui kelijk kunt u de ant woorden in een (openl) envelop zon der postzegel opstu ren.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1