Ingri j pende wijzigingen in Poolse regering NIEUW: Geen „hard neen" tegen premierschap Van Agt Ieel Italië in de rand i n de put )nderbetaling niet rafbaar stellen HóóesriRcmi Zaterdag 13juni 1981,7 le jaargang no. 21987 TI/TIPS Vanavond op Ned. II om 20.27 uur Doris Day in de film „Met zes wordt het hommeles" en om 23.00 uur serie „Wat geen oog heeft gezien" over het Hindoeisme. Morgen op Ned. I om 20.40 uur Brechtspel over Galilei en op Ned. II om 20.45 uur Freek de Jonge met Holland Festival. HET WEER Droog en zonnig. Middagtem- peratuur omstreeks 22 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Morgen zon op: 5.18 uur. On der: 22.02 uur. Schev. hoogw.: 0.57 en 14.12 uur. Laagw.: 9.49 en 22.24 u,ur. WARSCHAU De Poolse pre mier, generaal Wojciech Jaruzels- ki, heeft zijn kabinet ingrijpend gewijzigd. Voor het parlement in Warschau, dat met de wijzigingen akkoord ging, maakte Jaruzelski gisteren bekend dat een vijftal ministers „op eigen verzoek" is ontslagen. In zijn rede kondigde de Poolse premier voor de ko mende week nadere maatregelen aan, die er allemaal toe moeten leiden dat de vastgelopen Poolse economie weer op gang komt Bo vendien stelde Jaruzelski dat het na de regering nu de vrije vak bond Solidariteit moet zijn, die zich van bepaalde personen ont doet Voor „Relschoppers, die de vakbond in een anti-socialisti sche koers willen sturen" is vol gens hem geen plaats. De ministers die gisteren zijn afge treden zijn Henry Kisiel, voorzitter van de plancommissie en vice-pre mier, Jerzy Bafia, minister van jus titie; Adam Kowalik, minister van binnenlandse handel en dienstver lening; Zbigniew Rudnicki, minister van posterijzaken en Jerzy Gawry- siak, voorzitter van de prijscommis sie. In zijn rede tot het Poolse parle ment kondigde Jaruzelski ook een reorganisatie van de ministeries en VUF MINISTERS ONTSLAGEN; MEER REORGANISATIES OPKOMST een duchtig voorbereidende econo mische hervorming aan. Hij noemde de economische toestand rampzalig en vergeleek Polen met een zin kend schip. Ook zei hij dat krachtig zal worden opgetreden tegen ieder en alles wat zich tegen de Sovjetr Unie richt Autoriteiten en rege ringsinstanties zullen niet langer dulden dat hun bevoegdheden wor den aangetast voorschriften wor den overtreden. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren meegedeeld dat in pamflet ten in Polen nog steeds de Sovjet unie en de partijleiding van het land worden aangevallen. Het hoofdkantoor van het vakverbond Solidariteit verwierp deze beschul diging. Atoomvrije schuilkelder in eigen tuin Voor lieden met een extra „bovenmodaal" inkomen is er een nieuw artikel op de markt gekomen: een atoomschuil kelder. Voor de som van 40.000 gulden wordt zo'n bunker van staal en beton in je eigen tuin ingericht met alles erop en eraan. Doe-het-zelvers zijn zo'n 30.000 gulden goedko per uit. Alleen al om je conditie op peil te houden een „ver antwoorde" uitgave. Om de vier uur moet je namelijk een kwartier op de fletspedalen gaan staan om frisse en van radioactieve deeltjes gezuiverde lucht in je kelder te krij gen. Met van alles is rekening gehouden, zelfs met de stof wisseling van de kinderen. Onze verslaggever Sjoerd Post nam een kijkje in zo'n schuilkelder en verhaalt hierover op de voorpagina van onze bijlage Finale. Verder in onze bijlage: Ariane zal het nu waar moeten maken. Nieuw boek over gruweldaden in nazikam- pen op Brits Kanaaleiland. Arabieren vra gen Europa druk op Begin te vergroten. Nederland voor Franse kunstenaar reme die tegen luiheid. Nieuw planetarium in j Amsterdam. Kindermoorden in Atlanta vooral ook een verhaal van bittere armoede. Uitgave Westerpere. behorende tot Sijthoif Pers. Apctheleradilt 34, 2312 DD Leiden, Poetbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank; Amro-bank N.V.. Lelden. Directeur-hoofdredacteur 1.1- Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (eicL BTW) (0,52 per mm. Telefoontjes (0,31 per ram. Abcnnementen: kwartaal 49,55; laar 1106.70; Klachten beronging: tel. 071-122248 (1800 tot 19.00 uur). Lome nummere /0,65 Minister mag aanvoer buitenlandse kabel weren DEN HAAG De minister van CRM krijgt de bevoegd heid de aanvoer van buiten landse omroepprogramma's via de kabel te verbieden, als die bestemd zijn voor het Nederlandse publiek en „dienstbaar zijn aan com merciële doeleinden". Deze wijziging in de omroepwet heeft de ministerraad giste ren goedgekeurd. De Raad van State zal over dit wijzi gingsvoorstel! advies wor den gevraagd. Oud-ambassadeur VS zegt moordenaar Romero te kennen WASHINGTON De vroegere Amerikaanse ambassadeur in El Salvador, Robert White, is van me ning dat een voormalige officier van de Salvadoraanse geheime dienst, D'Abuisson, de moordenaar is van aartsbisschop Oscar Romero van San Salvador. Romero, voorvechter van de men senrechten, werd op 24 maart vorig jaar vermoord. White baseert zijn mening op een document dat bij D'Abuisson in beslag is genomen. Daarin wordt de moord op Romero aangeduid met het codewoord „O- peratie Pina" en gedetailleerd be schreven. Beschermers paus willen pistool leren hanteren ROME Leden van de bewa kingsdienst van het Vaticaan, speciaal belast met bescherming van de paus, lopen zonder wa pens rond. Zij weigeren hun pis tool op zak te hebben omdat zij vinden dat zij het eerst moeten leren hanteren. Als dat eenmaal gebeurd is, gaan zij het wapen wel weer dragen. De hele zaak is een gevolg van de aanslag op de paus. Met name de bewakings dienst heeft daarna verwijten te horen gekregen. De lijfwachten zijn van mening dat zij hun taak pas goed kunnen verrichten als hen geleerd is hoe met de wa pens om te gaan. PVDA-VOORZITTER MAX VAN DEN BERG: HINGTON Presi- Ronald Reagan zal schijnlijk volgend jaar fficieel bezoek brengen federland. Dat zal voor rste maal zijn dat ons een Amerikaanse presi- in functie ontvangt. iet bezoek aan Nederland (resident Reagan een Eu- trip starten, waarvan voorbereidingen bij het rikaanse ministerie van nlandse zaken al zijn be en. Het bezoek aan ons zal een antwoord zijn op bezoek dat koningin ix in april van het ko- jaar aan de Verenigde n zal brengen. Dit bij ge heid van de viering van eit dat Nederland en de nigde Staten dan 200 jaar idschappelijke relaties on- ouden, langer dan ooit in eschiedenis de goede band n twee staten stand hield. 4 ingin Beatrix zal volgend ■ïSSjl mogelijk nog een tweede •'"li ek aan de Verenigde Sta- brengen, maar dan meer et bijzonder aan staten als Élk ligan, Iowa en Californië ptf; zich veel mensen van erlandse komaf bevinden. Grootgrondbezitter Wie er midden in een weiland langs de spoorbaan een riante fauteuil heeft neergezet is tot op heden niet bekend. Dat zal de man die er met de allure van een Engelse landedelman op heeft plaatsgenomen overi gens een zorg zijn FOTO: MILAN KONVAUNKA N HAAG Werkgevers die hun werknemers minder het wettelijk vereiste minimumloon betalen, moeten rlopig niet strafbaar worden gesteld, dat heeft namelijk nadelen dan voordelen. Dat staat in een ontwerp-ad- strafbaar stellen van onderbetaling kan de arbeidsovereen- d ®nst in gevaar brengen en veroorzaken dat werkgevers niet #ewerken aan onderzoeken van de loontechnische dienst Êfity van het ministerie van sociale zaken. Bovendien zijn M afsancties vrijwel onuitvoerbaar, zo luiden de overwegingen de SER. W Raad ziet meer in het voorkomen van onderbetaling door W tere voorlichting van werknemers, door het verkorten van de wei-rechtelijke procedures bij onderbetaling en door het geven n toegangsrecht in bedrijven aan de LTD. Vakbondsvertegen- ordigers in de SER zien ook veel heil in het door vakbonden 'fstandig ondernemen van actie tegen onderbetaling en niet "ren een werknemer zoals nu het geval is. Uit onderzoek is °leken dat in '77 ongeveer 40.000 werknemers in Nederland 'nder betaald kregen dan het minimumloon. Onder hen kwa- en veel vrouwen, jongeren en parttimers voor, aldus het ont- Brp-advies van de SER. llllllllllllllllllllillllllllllUIIIUIIU Boekenbezit Van Riel Bij Van Stockum's Antiquariaat aan de Prinsegracht In Oen Haag wordt komende week de boekencollectie van wijlen WD-senator Harm van Riel geveild. Het gaat om ongeveer 8.000 boeken met antiquarische en wetenschappelijke waarde. Velen na men de afgelopen dagen de gelegenheid te baat om de boeken te bekijken. (van onze parlementaire redactie) DEN BOSCH De Partij van de Ar beid moet niet „hard neen" zeggen te gen de eis van CDA-leider Van Agt, dat hij premier moet worden van het na beoogde kabinet Een veto op dit punt zou alleen tot gevolg hebben dat de kansen van Van Agt op verlenging van zijn premierschap aanzienlijk verbeteren. Dit heeft voorzitter Max van den Berg vanochtend in Den Bosch gezegd in een rede voor de Par tijraad van de PvdA. Van den Berg zei te menen dat Van Agt „en ik begrijp dat best" deze week pogingen heeft gedaan om de PvdA te verleiden tot een dergelijke blokkade. „Vanzelfsprekend in het besef dat dat de beste weg tot prolongatie van zijn positie zou betekenen. De heer Van Agt moet het mij maar niet kwalijk nemen als ik de Partijraad aanbeveel niet op die uitnodiging in te gaan," aldus Van den Berg. Hij werkte niet uit waarom de PvdA naar zijn mening Van Agt zou helpen door een veto uit te spreken. Ken nelijk bedoelde hij dat op die manier de onder handelingen tussen CDA, PvdA en D'66 over een gezamenlijk kabinet wel moeten stuklopen, waardoor het CDA weer met de VVD in zee zou kunnen en Van Agt dus zeker zou zijn van nog een periode als minister-president. Van den Berg wees er nog wel op dat deelne ming van de PvdA aan de regering „program matische en personele consequenties" zal heb ben. Volgens ingewijden bedoelde hij daarmee dat de partij water bij de wijn zal moeten doen. Dat bleek ook wel uit de opmerking van Van den Berg, dat de PvdA bereid is „in alle rede lijkheid" te overleggen. Het optreden van de Werkgroep Socialistische Politiek (WESP), die vindt dat de PvdA onver biddelijk moet vasthouden aan de zogeheten strijdpunten, noemde Van den Berg „onaan vaardbaar". Volgens hem is het schadelijk voor de partij als „tijdens de formatie een groep bin nen de PvdA opereert, die zich als een bewa kingsclub opwerpt door middel van een mani fest, van interviews en van uitspraken her en der". Volgens Van den Berg is de partij best zelf in staat om door middel van de gekozen or ganen en afgesproken procedures de zaak in goede banen te leiden. Pagina 7 Fractieleiders: Alles is onderhan delbaar Wijkcentrum wil veldhospitaal in binnenstad Amsterdam AMSTERDAM Het wijk- centrum d'Oude Stadt heeft minister de Geus van defensie verzocht om tijdelijk een veld hospitaal in de Amsterdamse binnenstad te plaatsen, zolang het gemeentebestuur de EHBO-post op het terrein van het Binnengasthuis niet wil vervangen. De post verdwijnt 22 juni als het Binnengasthuis naar de Bijlmermeer verhuist „Hiermee komt een eind aan enige eeuwen volwaardige medische opvang van hulpbe hoevenden en slachtoffers van geweld in de Amsterdamse binnenstad. Talloze aktivitei- ten tot behoud van de eerste- hulppost blijken voor de ge meente onvoldoende om de absolute noodzaak van een dergelijke voorziening in te zien", zo schrijft het wijkcen trum. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. 6 jaarsdeposito, minimale storting f 1.000,-. LEIDSE SPAARBANK isterochtend zat Alfredo' ast op een diepte van 36 en tot zover was de nachine in de schacht er ook doorgedrongen, toen enkele brandweer- en afdaalden en een ang maakten naar de waarin Alfredo zat, was /entje nog dertig meter r gegleden. Vanaf vrij- ihtend heeft men hem drinken meer kunnen De Italiaanse radio en rgden intussen voor een ebroken reportage, ande- jgramma's ook politieke, »n wijken voor Alfredo, lo heeft een merkwaar- fysieke kracht getoond, zijn zwakke hart en le gestalte, door het twee I uit te houden in een on- jjke positie; wellicht met 'en armen of benen, in _i, met grondwater dat ihem heen stroomt en in Tke donker. sagan ?Ilicht dgend ar naar ederland iresident Pertini (82), vastgehouden door jjper, gluurt angstvallig over de rand van Hij bleef er tot diep in de nacht, met een brok in de keel en af en toe met de hand schouder van Alfredo's moeder. onze correspondent Cees Manders) E De kleine Alfredo ii, die sinds woensdag- I vlak bij Rome in een g meter diepe put rit, teren tientallen meters gezakt Dat gebeurde toen een reddingsploeg haast had bereikt via egraven schacht naast igeveer dertig centime- mwe put waar Alfredo een diepte van 65 me-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1