"Veel variatie tijdens EJazerswouds Stekfestival Beproefde Dawn teerde in Stompwijk een levensles, maar gaat nu weer, nog wijzer, terug naar Long Island NGELSE GROEP BAD MANNERS ALS UITSMIJTER Economisch wel en wee a if AD/GEWEST LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 JUNI 1981 PAGINA 5 :ere 01 i A DAGERAAD" MANTRONE HEEFT HAAR JAAR EROP ZITTEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer Van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel'18 vragen. Nog een maandje en „Dageraad" vliegt op de kracht van brullende, doch energieke straalmotoren weer op huis aan. Naar de warmte van Long Island, naar de bloemen, de radio- overlast van de wat afgelegen buren, naar de kleine ramen, de oleanders, de skyline van New York, het nooit verstommende, door Kennedy Airport aangezogen, vliegtuiggedreun. Weg van de stilte van het Hollandse polderland, weg van het weidegebied met z'n vogels die haar aandacht nooit zo erg hebben getrokken. Ze heeft wel de ooievaar peinzend gezien aan de slootkant,, maar daar heeft de donkerharige „Ochtendstond" niet van wakker gelegen. Volgens een „pleegbroertje" Turk weet ze nog steeds het verschil niet tussen een zeemeeuw en een mus. Nee, vogels, die hoefden niet zo erg van haar. Maar ook op Long Island heeft ze er geen oog voor gehad. Dat zegt dus niks. Maar ze zal het allemaal wel even gaan missen, als ze weer thuis is. Amerikaanse Dawn (een naam waar de dauw op ligt) Mantrone heeft een jaar lang als een Nederlandse geleefd, gestudeerd, plezier en muziek gemaakt, een andere mentaliteit geproefd. Twaalf maanden thuis, bij de familie Turk in Stompwijk. Volgende week wordt ze 18 en dat gaat vlak voor het scheiden van de markt nog even op z'n Stompwijks gevierd. Eind augustus vorig jaar maakte ik een praatje met Dawn. Ze was toen net ruim een maand in Nederland. Heimwee, een aardige hekel aan fietsen, veel te koud en le nat, ze had geluid nodig, onder drie dekens slapen in de zomer vond ze kul, ze sprak amper een woord Nederlands behalve „koffie", „thee" en „huis". Nee, ze leek eerder een slachtoffer van de organisatie American Field Service, AFS, die zich bezighoudt met het uitwisselen van jonge mensen, „all over the world", ter verruiming van ieugdige blik en geest, voor de verbetering van de relaties tussen jongeren. Daar zijn gastfamilies voor nodig en de Stompwijkse Turken zijn daar nu één van geweest. Dochter Marianne Turk heeft het afgelopen jaar in Red Hook, New York, gewoond, en die komt volgende maand weer naar Stompwijk. Boordevol herinneringen en ver- irkj Amerikaanst, met honderd punten voor haar Engels (een useB tien met 'n griffel) in de hoogste klas van Red Hook High. En dat terwijl Marianne volgens de plaatselijke pers van Red :e' Hook al bij haar komst bijna perfect Engels gebruikte. Dawn Mantrone had het heel wat moeilijker. Ze had geen idee van de Hollandse schraap- en keelklanken en ze moest bovendien elke dag op de fiets tegen de wind optornen om op het Erasmus College in Zoetermeer te komen, waar ze 4 Havo heeft gedaan. De laatste testweek heeft ze gemist (voorbereidingen voor de thuisvaart), maar gezien de behaalde cijfers vertrouwt Dawn dat ze geslaagd is. Aanpassen aan de omstandigheden, incasseren, accepteren; buiten het gewennen om is het Dawn Matrone allemaal best gelukt. Haar vocabulaire is goeddeels Nederlands geworden, met behoud van het (New Yorkse) accent. Ze heeft vrede gekregen met kou, regen en, gewoon, zon. Ze zegt nu, juni '81, „dertig graden thuis is ook niet alles; het kan ook tè warm zijn". Maar de laatste maanden zijn haar gedachten toch weer steeds meer naar huis uitgegaan: the folks daar terugzien. Vast een beetje inpakken, cadeautjes kopen voor Stompwijkers en Long Islanders. Het afscheid nadert. Dat is een beetje huilen, en glimlachen „in advance": het vooruitzicht van de hereniging is ook niet zo gek. Het is nu tijd om te „evalueren'een Hollands jaar voor een jonge Amerikaanse nog eens voor de geest te draaien. De sporen van „going Dutch" zijn bespeurbaar. Sinds april zowat is de tijd heel hard gegaan. Dawn is een jaartje ouder geworden; haar volle slankheid heeft twee kilootjes verloren, maar ze is niet groter geworden. De door haar eens min of meer gehate fiets is haar nu vertrouwd: ze weet bijna niet meer beter, dan trappen naar school. Wind en regen zijn gebleven. Dat was eind augustus zo, het was hetzelfde gisteren, toen regenschermen het uitzicht op de madelieven in het veld versperden. „Ik voel me hier thuis", zegt Dawn, aan het einde van haar Stompwijkse reis; „en zij, de Turken, zijn mijn familie". Nederlands formulerend moet ze nog behoorlijk wat denkwerk leveren, maar het is formidabel hoe ze zich door de taalbarrière heeft heengeslagen. Leest nu Hollands Glorie van Den Hartog; en Merijntje Gijzen, dacht ik, of iets dergelijks op de boekenlijst. Straks weer thuis in de States. Daar zag ik een probleem. Dawn heeft nu een jong jaartje van haar leven gegeven aan verruiming van inzicht, heeft geploeterd op een bijna barbaars aandoende spreektaal althans heel wat niet-Nederlanders zijn die mening toegedaan, maar wij weten wel beter, al was het alleen maar uit zelfverdediging en niet uit overtuiging. Wat gaat Dawn doen om haar aangeleerde tweede taal niet geheel teloor te doen gaan op Long Island „Ik zal proberen iemand te vinden daar met wie ik Nederlands kan spreken. Ik wil ook veel brieven gaan schrijven (Ma Turk spitste de oren en keek sceptisch), of een cursus Nederlands geval voorgenomen op de terugreis tot New York in het vliegtuig niet anders dan Nederlands te praten". Dawn Mantrone (nog even en ze is een matrone, met haar Italiaanse bloed en aanleg) is moedig geweest, actief van geest, flexibel van instelling. Ze heeft bijna heel Nederland gezien, genoten van steden zoals Leiden en Amsterdam. Heeft aan volksdansen gedaan, is werkend lid van de Stompwijkse fanfare Juliana, waarin ze de alt-sax blaast. Het is een fijne tijd geweest. Een heel jaar in een gezin leven is heel anders dan gewoon op vakantie gaan. „Ik ken de Nederlandse manieren na 12 maanden erg goed. Ik ben aan alles zowat gewend geraakt. Een heel verschil met in het begin. Erg veel geleerd ook. De politieke ideeën in Europa zijn heel anders dan in Amerika. Het is belangrijk te weten hoe andere mensen denken. Die Nederlandse kabinetvorming op brede basis interesseert me wel. Miin politieke belangstelling is hier in Nederland gegroeid". Discriminatie: „Nederlanders doen dat niet zoveel, maar wel meer dan de mensen denken; niet zo openlijk, dacht ik". Politieke partijen in Nederland: „De programma's zijn duidelijker dan de Amerikaanse. De verschillen tussen de partijen vind ik beslist duidelijk. In Amerika gaat het veel meer om de personen dan om wat een partij eigenlijk wil. D '66 sprak me het meest aan". Dawn Mantrone is het nog steeds niet eens met haar president Ronald Reagan. Bij de verkiezingen zei ze nog: ik ga niet terug als die gekozen wordt. Maar ze gaat nu toch maar naar huis. Leuke dingen in Nederland: grote ramen en al die gordijnen. Op Long Island zou ze best ook van die grote vensters willen hebben. Onderwijssysteem: „In Nederland over het algemeen beter dan in Amerika, eerlijker verdeeld vooral. In Amerika, ik bedoel, is het Dawn Mantrone, nog even op een ijzeren hekje, met Long Island in het vooruitzicht. onderwijs gevariëerder, maar de jeugd in een rijke buurt krijgt beter onderwijs dan die in een arme plaats waar minder geld is voor onderwijs, 't Scheelt waar je woont. Hier in Nederland kan je alles landelijk doen; het is een veel kleiner land waar je alles beter in de hand hebt. Het is me wel opgevallen, dat de jongeren hier minder belangstelling hebben voor discussies en debatteren. Vogels dat weet u al zeggen me niet veel. Op Long Island vliegen die grote vogels, vliegtuigen, de hele dag over". Eten. Wat is andijvie in het Engels Dawn die er niet gek op is) zou het niet weten. Woordenboek, en opgezocht: endive. Ze wist niet eens of je het moest uitspreken als „endiv" of als „endaiv". Het is het eerste, maar ze kende het woord niet, omdat ze niet van andijvie (en spinazie) houdt. Ze heeft de hot dogs niet gemist en heeft geen hekel meer aan de meeste groenten. Dageraad eet, volgens een goede Hollandse gewoonte, wat de pot schaft. Dawn is inmiddels gevorderd tot de hagelslag, maar denkt nu toch al steels terug aan de ongekookte groenten en salades van thuis. Maar wat waar is, is waar: Ma Turk kan hartstikke lekker koken. „Eigenlijk ben ik in een verkeerde familie terechtgekomen, wat dat eten betreft De Long Islandse is verder verzot geraakt op stroopwafels, appelflappen en „Surinaams" (een „beetje Chinees en Indonesisch") eten. Met veel sauzen. Lekker Dat woord, lekker, zal ze niet gauw vergeten. Eén van de eerste woorden die buitenlanders zich in Nederland, in het gebruik, aanleren. De Duitsers hebben het, op een, voor hun taalarm, ogenblik in hun toch wijdlopige woordenschat opgenomen. Ik kan me niet voorstellen, dat wij het van de Duitsers zouden hebben. Hoe dan ook. En verder heeft het weetgierige meisje Dawn zich bekwaamd in het borduren. Achtenswaardig zijden gepriegel. De grote kaart van Nederland (met Stompwijk erop) moet nog bijgestikt en voltooid worden. Daarna gaat het dundoek mee de oceaan over, om opgehangen te kunnen worden in een meisjeskamer, waar „the Dutch" tot een overgebriefd leven komen. Levensschool van een jaar. Van huis tot huis, van nieuw tot oud, van gewoonte tot inzicht. In die volgorde. Dawn Mantrone is over een paar dagen pas achttien, maar ze is inmiddels een voorbeeld van een generatie die de vleugels spreidt en een heleboel ervaring en wijsheid voortijdig vergaart, op heel wat golflengten. Nog een paar notities, (terwijl het gutst van de regen), wat Dawn betreft: liever een grote stad dan Stompwijk, waar het gezellig is maar klein en toch wel stil. Long Island: dat gaat het toch weer worden; mij een biet. De Pelgrimvaders vonden het in de 17e eeuw hier ook nog best om vol te houden, maar ze zochten wel liever de horizon op. O ja: hemelsbreed; Nederlands idioom. Dawn heeft enig idee wat hemelsbreed wil zeggen. In Nederland houdt dat al vrij snel op, maar op Long Island komt er nog heel wat achteraan Waren er nog zaken en toestanden die Dawn Mantrone niet zo „bestig" vond In Nederland, Holland Ze kwam er niet uit. Ma Turk zat er ook al bij, maar legde geen strobreedte in de weg. I het begin, ja, toen vond Dawn die bijgehouden agenda's nogal hinderlijk: er werd te veel geregeld. Maar ze heeft het geleerd: „Ik accepteer veel. Dat was ook mijn bedoeling. Misschien, dat ik in Amerika me dingen herinner die ik minder aardig vond". En haar gastmoeder Turk, Ma Turk, herinnerde Dawn aan een eerder in het jaar gedane uitspraak: „Iets is niet fout, maar anders..." Je moet het zelf maken, zelf ervaren. De nog prille Dageraad van Long Island: „Ik kan zelf niet over Amerika praten. Dat is te groot. Alleen maar over mijn eigen streek, mijn omgeving. Terugkomen naar Nederland doe ik zeker Met de vakantie. Anyhow". Ze, Dawn, is bijna verslaafd geraakt aan het sjoelbakken. Een schitterende bak bij de Turken, heeft ze besjoeld. Zo'n sjoelbak laat ze over enkele maanden op Long Island namaken. Dawn doet de deur achter me dicht, aan de Stompwijkse weg. En ik denk: best mogelijk, dat ze die sjoelbak vergeet; eenmaal thuis, in de warmte en de compacte massa van de nog bijna „nieuwe" wereld die haar thuis is. Op grote afstand; vandaag nog. - IAZERSWOUDE Jeugd- 1 1 ociëteit 'Ons Stekkie' houdt jorgen weer haar jaarlijkse itekpopfestival'. Een gebeu kt" en dat naar landelijke nor- an nen inmiddels het predicaat >eD -an enig formaat' verdient. len n totaal zes groepen zullen ncilpun muzikale kunnen ten ehore brengen. Het pro- ramraa biedt veel verschil- 1 ende muzieksoorten. Van 1 Bard-rock' tot 'ska-muziek'. -n Irote klapper tijdens het gei 'estival zijn natuurlijk de ïvefngelse 'ska'-muzikanten - "Van de groep Bad Manners. tu let podium van het Stekfes- Möval staat opgesteld in een 1Tote feesttent aan de Sport- i 1 larklaan in Hazerswoude- órp. :e' kt festival in Hazerswoude ;tc Sat van start met optredens na7an twee plaatselijk bands. tond half vier barst het De jeweld van de groep The Pro- 1°. luct los. Aansluitend treedt de 101 [roep Ivy Green op. Ook een en [roep uit Hazerswoude, die 16 iinds 1975 muziek maakt. Mu- :n Hek die vanaf '77 het predi- in 331 punk kreeg opgespeld. Hvi*vy 9reen k eeg in de afgelo- JL jaren landelijke bekend- >ni met*e £l°or optredens in "et Amsterdamse Paradiso, Pirnaar ook door de muziek op .vinyl vast te leggen. De Haar lemse groep Van Dattum Punkformatie Ivy Green doet in eigen huis van zich spreken. maakt om 18.00 uur haar op wachting. De vijfmansformatie speelt een muzieksoort die zich het beste als 'Hard-beat' laat 'Spiksplinter new-wave'. Na de act van Van Dattum is de beurt aan de Haagse formatie Lancee. De groep die rond zanger/componist Ferdy Lan cee is geformeerd. Ook Lancee kan op enig succes bogen. Hun elpee 'Models' werd onlangs met een Edison bekroond. De onderscheiding werd voorna melijk toegekend op basis van het eigen geluid van de groep. De qua naam geheimzinnig aandoende groep Mark Foggo and the Secret Meeting bracht begin vorig jaar haar eerste single 'New Shoes' in ei gen beheer uit. Een methode die tegenwoordig regelmatig gehanteerd wordt, al was het maar omdat de platenmaat schappijen geen interesse heb ben en de jongens zelf willen uitmaken wat er op de plaat verschijnt. In het geval van 'New Shoes' bleken de platen- bonsen ongelijk te hebben. De slotact van het Stekpopfestival wordt verzorgd door de Engel se formatie Bad Manners. Het optreden in Hazerswoude maakt deel uit van een tour die de groep op het moment door Nederland maakt. De tour wordt een dag later afge sloten in het Amsterdamse Pa radiso. Op het Stekpopfestival zal de groep nummers ten ge hore brengen van hun twee el pees 'Ska'NB' en 'Loony Tu nes'. De groep kan in eigen land op een behoorlijke popu lariteit bogen, die Bad Man ners dan voornamelijk aan een aantal op het bekende 'Two Tone Label' uitgebrachte hit singles dankt. In Nederland is het succes nog niet zo groot. Toch brengt de groep 'ska- muziek' van allure en dat zal in Hazerswoude nog eens on derstreept worden. De Leidse stads vernieuwing heeft internationale faam verworven. Dat zou men al thans kunnen af leiden uit het be zoek dat de Deen se minister van huisvesting, de heer H. E. Erllng Olsen, gisteren aan Leiden bracht. Vergezeld van zijn Nederlandse colle ga jhr. P. Bee- laerts van Blok land, en de Leidse wethouder van ruimtelijke orde ning C. Waal, be zocht de minister ondermeer het ge restaureerde Burchtcomplex, het Zijlsingel-He rengracht gebied en het Witte Sin gel-Doelencom plex. Voor de Ne derlandse be windsman was het bezoek een aardig studiereisje in het kader van zijn voorgenomen be zuinigingsoperatie op de stadsver nieuwing. Hij heeft immers op 2 juli een gesprek met de Leidse bestuur ders over de ge volgen van zijn be leid voor de Leidse stadsvernieuwing. In ferme taal heeft het Leidse ge meentebestuur de heer Beelaerts van Blokland reeds schriftelijk haar ongenoegen laten blijken. Rebelse poezen verjagen bewoonsters NOORD WIJK De be woonsters van een zo merhuis aan de Golf baan kregen een dezer dagen heel wat te stellen met een paar rebelse kat ten. Van jongsat waren de poezen door ben ver zorgd en vertroeteld. Wellicht waren ze wat al te zeer verwend, want op een gegeven moment ontpopten de dieren zicb als furieuze mirakels. Toen een van de bewoon sters de trap afdaalde, werd zij door de katten aangevallen en zodanig op verschillende plaat sen van het lijf gekrabd en gebeten, dat zij zicb onder behandeling van een dokter moest stellen. Het probleem was daarna om de terroristische vier voeters de deur uit te krij- fen. Daartoe riep men de ulp in van de politie. Ge zien de informatie, bereid de de patrouille zich op alle gebeurlijkheden voor. In volledige ME-uitrustig en gewapend met schild en lange lat, togen de die naren van Hermandad naar het bewuste zomer verblijf. Alle pogingen om de katten te vangen, faal den echter. „Het leken wel jonge poema's," rappor teerden de agenten later. Eerst na veel moeite slaag de een politieman er in om een kat bij het nekvel te pakken. Uit pure kwaad aardigheid beet zij echter door de dikke handschoen heen en verwondde de wetsdienaar zo gemeen, dat ook hij naar de dokter moest. Er viel met de kat ten geen land te bezeilen en hoe ongelooflijk het ook moge klinken: ook de ME, inmiddels drie man sterk, zag er geen gat in en blies in arren moede de af tocht. Men riep toen de hulp van een veearts in, maar deze zag evenmin kans om de vierbenige fu ries met een injectiespuit te benaderen. Al met al bleven de doodbenauwde bewoonsters met de „eigen kweek" zitten. Zij besloten daarom om. maar el ders te gaan slapen. Popfestival op Haasbroek ZOETERWOUDE Ten einde raad hebben twee Zoe te rwoudse popgroepen sell het heft in handen genomen om op een popfestival naar buiten te kunnen treden. Ge heel op eigen houtje organi seren zij zondag 14 juni een popconcert op het parkeer terrein van sportpark Haas broek. Zoals vele beginnende pop groepen hebben de Zoeter- woudse formaties „The Happe ning" en „Hegt" het erg moei lijk om aan de bak te komen. Daarom hebben zij de handen ineen geslagen en dit heeft ge resulteerd in het „Het ten ein de raad festival". In de mu ziektent zullen vanaf 17.00 uur tot ongeveer 22.00 uur drie groepen spelen terwijl tussen de bedrijven door het geluid van disco „American Sound" te horen is. Het spits wordt af gebeten door de Leids/Haar- lemse formatie „SO!?". Als tweede groep komt „Hegt" op de bühne en tot slot de groep „The Happening". De winkel in sanitaire artike len enz. van A. Barendse en Zn. b.v. aan de Herengracht 92 is opgeheven en verplaatst naar de Leliestraat 44-54. Aan de Lusthoflaan 13 is het glazenwassersbedrijf van M. van Es gevestigd. Aan het Pieterskerkhof 7 is het „Antiquariaat Blaeu" ge vestigd (in- en verkoop van 2e hands boeken vanuit een ge sloten huis). Aan de Smellekenhorst 29 is „Restaurant Voldaan" geves tigd, expl. van een ind. rest op beurzen. Aan de van 's-Gravensande- straat 123 is de in- en verkoop van oud papier, lompen en metalen van J. Blokker geves tigd. Aan de Aletta Jacobslaan 7 is het ingenieursbureau T. Storm gevestigd. Het kantoor inventaris, -meu belen bedrijf van Aspa aan de Willem Barentzstraat 23 is verplaatst naar Zoetermeer. De kleinhandel (vanuit een woonhuis) in olieverfportret ten „Oliepoort Leiden" aan de Apollolaan 74 is opgeheven. De slagerij van H. Ruitenbeek aan de Willem Klooslaan 9 is overgenomen en voortgezet door A. Voorbouw. Aan de Vondellaan 45 is „Dia- sonics b.v. imp. en handel aan grootverbruikers in medische app. gevestigd. De eigenaar van de speciaal zaken in kaas „Kaashal Bas Schipper" aan het Diamant plein 6 en „Bas Schippers spe ciaalzaken" aan de Groenes- teeg 84-86 is in staat van fail lissement verklaard. De beide winkels zijn opgeheven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5