Koningin fteatrix opent ibliotheek gpinanciering Digros parkeergarage blijft onduidelijk Garagebedrijf Janson blijft aan Levendaal ÓNDANKS MA TIG WEER ■OEDE BELANGSTELLING Bonden en directie eens over sociaal plan Adler rgemeester Goekoop overhandigt de koningin enkele Leldse bodem- latten. Stille protesten tegen de stijgende gas- en huurprijzen. EIDEN Ondanks de -«Jude en de regen, die niet 64atend op het plaveisel Jtste, liep Leiden gisteren mjlelijk warm voor het be ne, dat koningin Beatrix n de Sleutelstad bracht m koningin verrichtte aan Nieuwstraat de officiële fcning van „de mooiste bi- lotheek van Nederland", larnaast werden Leidse laltjes stadsvernieuwing «eken. •a'sol koningin arriveerde gister- ddag omstreeks twee uur op Breestraat en werd ten eer- verwelkomd door enkele erden schoolkinderen, die jes en een stel ihtige stembanden van uitgelatenheid blijk ga- In de burgerzaal van het Ihuis hield burgemeester Goekoop een korte toe- iak. Goekoop wees op de Ie goede resultaten, die in (iden op het gebied van de 'svernieuwing geboekt zijn. r", zo sprak de burgerva- Leiden is er nog niet bo- op. Leiden zit in de lift. far als de financiële voe- igsbron wordt afgesloten, It de lift weer naar beneden, het stadsvernieuwingspro- no: jk ophoudt, vervalt de stad", .ri, flens een film deed wethou- C. Waal het wel en wee 3peil de Leidse stadsvernieu wing uit de doeken. Ook hij fBerstreepte het belang van w ol proces. „De kosten zijn 2anürm- Maar het achterwege oo ajven van stadsvernieuwing een veel hogere rekening en.", aldus Waal. Ter af- ting van de ontvangst in Stadhuis bood Goekoop de ingin enkele Leidse 'bo- ;chatten' aan, die tijdens ente opgravingen zijn aan- roffen. koningin, minister M. Gar- liers, de commissaris van de 'ingin in de provincie Zuid- land, de heer M. Vrolijk, college en de gemeente- dsleden begonnen daarna het bezoek van stadsver- 3U1 uwingsgebieden. Overigens de gemeenteraadsfractie de PSP gisteren niet ver- ;nwoordigd. De PSP had al der te kennen gegeven het »ek niet bijster op prijs te llen. emonstratie bus koerste de bezoekers een alternatieve route naar Herengracht/Zijlsingelge- ver| De aankomst bij het stadhuis. beid, alwaar behalve enthou siaste bewoners ook demon strerende vrouwen hun op wachting maakten (onder meer tegen de hoge huren). De wandeling eindigde bij het nieuw aangelegde Ankerpark. Daar werd ingescheept vodt een rondvaart, die via de Zijl- Zoeterwoudse- en Witte Singel naar de Oude Vest moest lei den. Prompt liep het 'vorstelij ke vaartuig' aan de grond, tot welgevallen van de Leide- naars aan de wallekant, die, plotseling 'eerste rang' zaten. Het oponthoud duurde enkele minuten. Veel kinderen volg den de twee boten al rennend over het drassige gras van de singels. Aan de Oude Vest zoals gepland dus weer vaste wal onder de voeten. Het ge restaureerde Sint Elisabeth- gasthuis was het enkele meters verderop gelegen volgende doel. Het laatste programma- Directeur T. de Calu- wé geeft de koningin touw om de eindjes aan elkaar te knopen; de officiële openings handeling van de nieuwe bi bliotheek. onderdeel, het Burchtcomplex, werd via de Haarlemmerstraat en de Dullebakkersteeg te voet bereikt. Het einde van het bezoek was tegelijkertijd het meest turbu lent. Tot op dat moment was het bezoek vlekkeloos verlo pen. Van luid geuitte kritiek was tot dusver hoegenaamd geen sprake. In tegendeel zelfs. Het 'vlekkeloze verloop' werd echter voor een deel ten iet gedaan door het werpen van de rookbom. Enkele se conden na de worp werd de dader, die reeds op de vlucht was geslagen, door de politie ingerekend. Een dekmantel, een vrolijk rood-wit-blauw ge kleurd papieren vlaggetje, hield hij nog in zijn hand ge klemd. De Hermandad was in totaal met ongeveer honderd man vertegenwoordigd: re cherche, surveillanten, agen ten langs de route, inclusief een versterking van 20 politie mensen uit omringende ge meenten. Bibliotheek Aan de Nieuwstraat werd ko ningin Beatrix geconfronteerd met de mooiste bibliotheek' van Nederland: een boeiende architectonische wereld, die bestaat uit oude en nieuwe constructies. Naast de uitleen van boeken kunnen de ruim ten voor velerlei doeleinden gebruikt weorden: van een knutselhoek voor kinderen tot nostalgische koffiekamers en een speciale zaal waarin 'alles over Leiden' terug te vinden is. Overigens blijkt het publiek zich in het nieuwe gebouw thuis te voelen, want de uit leen van boeken is sedert de (officieuze) ingebruikname enkele maanden geleden met dertig procent gestegen. Zelfs vertegenwoordigers van het bibliotheekwezen van over de landsgrens komen in Lei den kijken „hoe het moet". Alvorens de koningin werd rondgeleid opende zij de nieuwbakken bieb'. Directeur T. de Caluwé gaf de koningin twee touwtjes in handen, die zij mede gezien de slechte economische situatie aan el kaar kon knopen. Daardoor ging een video-programma van start, dat handelde over de totstandkoming van de bi bliotheek. Even na zes uur vertrok het bezoek uit Leiden. Op straat joelden vele voor- en enkele tegenstanders van de monarchie om het hardst LEIDEN Vertegenwoordi gers van FNV en CNV en de directie van de Nederlandse Adler Fabrieken zijn het gisteren eens geworden over de hoogte van het bedrag dat nodig is voor de uitvoering van het sociaal plan. De bon den zijn, naar zij zeggen on der druk van de Duitse be drijfsleiding, uiteindelijk toch akkoord gegaan met een niet verder onderhandel baar bedrag van 6.7 miljoen. De bonden hadden 6.5 miljoen gevraagd maar daarbij wel de eis gesteld dat het bedrag in dien nodig verhoogd zou kun nen worden. Toen de directie daarmee niet akkoord ging dreigden de bonden het over leg op te schorten. CNV-dis- trictsbestuurder Doekle Terp stra: „De Duitse concernlei ding heeft toen laten weten dat we maar beter akkoord konden gaan daar er ook an dere maatregelen genomen zouden kunnen worden. We stonden in feite met ons rug tegen de muur en de leden hebben toen gezegd pakken wat je pakken kan. Dat heb ben we nu gedaan en er is uit eindelijk 2 ton meer uitgeko men dan we gevraagd had den". De werknemers krijgen de bondsvoorstellen over 14 dagen voorgelegd. Volgende week worden ook resultaten verwacht van de werkzaamheden van het bu reau Innotech dat nog steeds tracht de Adler-onderneming aan de man te brengen. Erg gerust is men er van de zijde van de bonden niet op. „We worden steeds pessimisti scher", aldus Doekle Terpstra. Inbrekers station betrapt LEIDEN De politie heeft een 17- en een lü-jarige Lei- denaar op heterdaad be trapt, toen zij in het gebouw van de NS aan het Stations plein hun slag sloegen. De jongens hadden de deuren van het gebouw geforceerd. De politie trof de inbrekers aan in de kiosk van het sta tion. In een auto werden goe deren gevonden. De knapen stonden juist op het punt om een volgende lading, waaron der het wisselgeld, naar hun auto te brengen. Colombiaanse zanggroep Los Espantos del Lliano Adentro, een Colombiaanse zang- en pantomime groep treedt zondagmiddag op in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. De eerste voor stelling vindt plaats van half drie tot kwart over drie en zal voornamelijk uit zang en volksmuziek bestaan terwijl de tweede voorstelling, die van half vier tot kwart over vier duurt, zal bestaan uit een pantomime- optreden van acht personen. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 2 gulden en voor jeugd en 65-plus- sers 1 gulden. Het is raadzaam zitplaatsen tijdig te re serveren in verband met de beperkte ruimte in de aula. Amnesty bij Augustinus De jongerenvereniging Augustinus heeft voor morgen avond een bijeenkomst georganiseerd ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van Amnesty International. Behalve video en toneel zijn er optredens van een Chileense groep, de Mixed Up Band en de vrouwengroep Trivira 2000. De bijeenkomst aan het Rapenburg 24 begint om 21.00 uur. Volksdansinstuif In het Leids Vrijetijds Centrum vindt zondag voor de laatste maal in het seizoen een volksdansinstuif plaats. Het programma is samengesteld door Yvonne Knijnenburg en bestaat uit nationale en internationale dansen. Zo zullen en aantal leden van de Roemeense dansgroep Tarantella een demonstratie van een Mol- davische Choreografie verzorgen. De aanvang van de instuif is 1900 uur, de toegang bedraagt 3.50 gulden. Kinderfilm „Daar komen de Tijgers" is de titel van een kinderfilm, die op woensdag 17 juni in het gebouw van K&O aan de Oude Vest 45 wordt gedraaid. De film begint om half drie. Onder leiding van een vriendelijke politieagent ontwikkelt het honkbalteam „De Tijgers" zich tot een komische ploeg jon gens en meisjes, die tot verbluffende prestaties komen en dat doen met een aanstekelijke humor. Een kaartje kost drie gulden en kan bij K&O, telefoonnummer 141141 ge kocht worden. C.H. Hins •Het hoofd van de secretarie-afdelingen Volkshuisves ting en Openbare Werken van de gemeente Leiden, mr. C.H. Hins, verlaat na een bijna 40-jarig dienstverband de gemeentedienst Ter gelegenheid hiervan wordt in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht op donderdag 18 juni een receptie gehouden om vier uur. Bedevaart Op 18 juni vindt de jaarlijkse bedevaartstocht plaats naar Maria's genadeoord in de Belgische Ardennen. Banneux, gelegen in één van de schitterendste gedeelten van de Bel gische Ardennen is in de loop van de jaren 50 uitgegroeid tot een van de druk bezochtste pelgrimsplaatsen. De kosten voor deelname aan deze reis bedragen 70 gulden. Deelne mers uit Leiden en omgeving kunnen zich opgeven bij: Mevr. van Houten, Jeroenspark 38 in Noord wijk tel. 01719- 16706, Zr. Theodora, Haagweg 49 in Leiden tel. 071-310415 en Mevr. van Leeuwen, Noord-Aa 2 in Zoeterwoude tel. 01715-1277. LEIDEN Het garagebedrijf Janson aan het Levendaal wordt niet naar elders in de stad verplaatst Het bedrijf brengt niet zodanige overlast voor de omgeving met zich mee, dat verplaatsing noodzakelijk is. Het bedrijf moet wel aan een aantal voorwaarden voldoen om de omgeving zo leefbaar mogelijk te houden. Dit was de uitkomst van een discussie, gisteravond in een geza- melijke vergadering van de commissies ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en economische zaken. De eventuele verplaat sing kwam aan de orde in het kader van de vaststelling van het verbeteringsplan Hogewoerd. De commissie was van mening, dat verplaatsing niet in het plan moet worden opgenomen, wat tot gevolg heeft dat het rijk ook geen geld voor een dergelijke operatie beschikbaar stelt. Eén van de voorwaarden, waaraan het bedrijf moet voldoen is, dat de ingang van het bedrijf van de Gortestraat naar het Levendaal wordt verplaatst. De gemeente stelt hiervoor 31.000 gulden beschikbaar. De gemeente zal het bedrijf behulpzaam zijn bij het elders in de stad stallen van auto's die niet meer door hun eigenaar zijn opgehaald. Op de auto's van het bedrijf zal een kenmerk worden aangebracht om de buurt duidelijk te maken in hoeverre er nu werkelijk over last is van geparkeerde auto's door de garage. De PvdA was niet overtuigd van de argumenten van het college om de garage aan het Levendaal te houden. De socialisten vinden, dat de overlast voor de buurt toch te groot is. Wethouder C. Waal kondigde aan, dat hij zich bij zijn fractie zal aansluiten. Auto's botsen tegen bomen OEGSTGEEST In Oegst- geest is gistermiddag tot twee keer toe een auto tegen een boom gereden. Omstreeks drie uur schepte een 80-jarige inwoner van Oegstgeest met zijn auto twee fietsers op de Langevoort. De fietsers kwamen aan de rech terkant van de weg ten val en de onfortuinlijke automobilist botste aan de rechterkant van de weg tegen een boom op. Eén van de fietsers, een 13-ja- rige jongen uit Warmond liep snijwonden in het gezicht op en moest worden behandeld in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Het andere uit Oegst geest afkomstige fietsertje, eveneens 13 jaar oud bleef on gedeerd. De autombilist liep een gekneusde rib en een paar schaafwonden op maar hoefde niet naar het ziekenhuis. De auto werd geheel vernield. Later in de middag reed een 20-jarige vrouw uit Hazers- woude op de Endegeester- straatweg tegen een boom op. Zij verloor om onbekende re denen de macht over het stuur. Zij is met ernstige ver wondingen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Ook in dit geval raakte de auto total loss. Pastoor Pot lid dekenaal- team Leiden LEIDEN Bisschop Dr. AJ. Simonis van Rotterdam heeft pater H. Pot O.F.M., pastoor van de St. Leonar- dus-parochie, benoemd tot lid van het dekenaal be- stuursteam. Hiermede heeft hij positief ge reageerd op de voordracht van het pastores-college en de De kenale Raad, die nodig was door het heengaan van pastoor M. Oomens van de St. Willi- brord-parochie in Wassenaar. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilli ADVERTENTIE Casba nog steeds Kastenspecialist ZOETERWOUDE - Op he« hoekje Hooglandse Kerkgracht en Nieuw straat zat dc Kastenspecialist. Het. adres voor betaalbare berg- Zij moest echter plaatsmaken voor de openbare bibliotheek. Dc Kastenspecialist heet nu al I jaar Casba en is uitgebreid tot een kompleet WOONWARENHUIS. met natuurlijk kasten, maar ook veel leuke grenen meeneem- meubelen tegen de laagste prijzen. Tevens vindt u er de grootste kol- lektie (60!) slaapkamers in de Randstad. Maar ook 30 tienerka mers, 15 keukens, 50 bankstellen,, 40 eetkamers, 50 wandmeubclen etc. etc. Dat kon natuurlijk niet in het winkeltje van de Kastenspecia list. Daarom heet het WOONWA RENHUIS nu CASBA. U vindt de vroegere Kastenspecia list langs de Rijn richting Zoeter woude t/o de Heinekenbrouwerij. Ga maar eens kijken, de moeite zeker waard! EIDEN De vragen of de gemeente een par- tergarage bij Digros aan de Langegracht kan Qancieren en of een mogelijk exploitatiete- [®rt nadelige gevolgen heeft voor de verbete- ®g van Noordvest, blijven voorlopig onbeant woord. De gemeente onderhandelt momenteel r' de firma over deelname aan de bouw van T® garage. „In het belang van de onderhande lingen" wilde wethouder C. Waal de commissie ruimtelijke ordening gisteravond echter niets meedelen over de besprekingen en een exploita tietekort voor de gemeente. Binnenkort volgt een voorstel van het college over de garage met daarin een financiële verantwoor ding. PPR-raadslid F. van Oosten stelde, dat een tekort in strijd is met het collegeprogramma. De commissie behandelde het verbeteringsplan Noordvest. In dat plan wordt uitgegaan van een te kort ten aanzien van de garage. Mocht er inder daad voor de gemeente een tekort zijn (er wordt gesproken van een miljoen per jaar), dat kan dat tot gevolg hebben, dat het rijk wel geld beschik baar stelt voor de garage, ma»r andere punten uit het plan schrapt Dit laatste wordt door de buurt gevreesd. Tijdens de discussie kwamen de oude geschilpun ten tussen de buurtbewoners en de gemeente weer eens naar voren. Al bij de behandeling van het plan vóór de tervisielegging, werd aan de punten uitgebreid aandacht besteed door de commissie. De buurt vindt dat een aantal panden aan de Hout markt gerenoveerd moet worden, de gemeente is van mening dat alleen sloop en nieuwbouw haal baar is, de buurt wil een buurtkantoor voor verga deringen, de gemeente stelt dat ook dit niet haal baar is, de buurt vindt een brug bij de Hekkesteeg overbodig en de gemeente acht de brug een goede zaak. De gemeenteraad stelt het verbeteringsplan Noordvest maandag definitief vast LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 JUNI 1981 PAGINA 3

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3