VUT-leeftijd niet nóg lager 'eker vijfduizend doden STAATSSECRETARIS DE GRAAF: LRDBEVING IRAN: Rookbom verstoort bezoek koningin aan Leiden Voor 3 miljoen aan heroïne in kinderbed Kamer niet akkoord met extra tariefsverhoging NS Amfetamine in beslag genomen Vrijdag 12 juni 1981,71e jaargang no. 21985 I Uitgave Westerpere, behorende tol Siithoff Pers. Apothekeradijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties («cd. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoonfles 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal ƒ49,55; jaar ƒ186,70; Klachten bezoroing: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losro nummers ƒ0,65 Om 19.00 uur op Ned. I Abba en om 21.15 uur op Ned. II The Osmonds. Op Ned. I om 20.45 uur film „Deliverance" over uit de hand lopende tocht door de wildernis. Op Ned. II om 22.15 uur Tele- vizier met de spanningen in Midden-Oosten en om 22.55 uur Maximiliane von Quindt. Droog en zonnig. Min. temp. ongeveer 8 graden. Middag- temp. ongeveer 22 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Morgen zon op: 5.19. Onder 22.01. Schev. hoogw.: 0.55 en 13.17. Laagw.: 8.52 en 21.33. iiigas in rechtszaal ff Sneller dan rechter (horst van de rechtbank in gisteren de zaal ont- 1e, zal geen collega hem en. Bij de behandeling van sak tegen een bankrover de rechter een van de be- ukken in handen gedrukt, raangaspistool. In de ver estelling dat het om een pistool ging, haalde de [er de trekker over. Helaas 'hem bleek een traangas- if aan de aandacht van de te zijn ontsnapt. Rechter, (de, getuigen en anderen 'rigen, allen in tranen, niet hoe snel zij de zaal tn verlaten. De beklaagde 1 later tot vier jaar cel ver- ild. Ingrid Bergam speelt Golda Meir De actrice Ingrid Bergman zoals zij te zien zal zijn in de film ,,A woman named Golda" over het le ven van de vroegere Israëlische premier Golda Meir. De eer ste opnames zullen begin september in Israël worden ge maakt. De première staat voor volgend maakt van de per voorjaar op het pro- soon van Golda Meir. gramma. Ingrid Berg- Zij is er zelfs voor man heeft de afgelo- naar Israël gereisd pen tijd een zeer uit- om het graf van Gol- voerige studie ge- da Meir te bezoeken. Markt holt achteruit DEN HAAG De cén- trale vereniging voor ambulante handel start op korte termijn een onderzoek naar de ont wikkelingen in de straatmarkt. De straat- markten hebben de laatste jaren hun om- zettten met twintig pro cent zien teruglopen, voornamelijk door de felle concurrentie van de supermarkten. Het aandeel in de snijbloe menverkoop is met tien procent gedaald, textiel ging met eenvijfde om- Zomerhuis Wiegel beklad Het tweede huis van mi nister Wiegel van bin nenlandse zaken, in het Friese gehucht Ee, is gis teren beklad met leuzen. Een groepje Friese puris ten was in woede ontsto ken door de onlangs door het ministerie van bin nenlandse zaken afge kondigde maatregel dat Friese namen voortaan officieel in het Neder lands gesteld moeten worden. Ook moeten de lokale en provinciale overheden hun stukken in het Nederlands gaan schrijven. Pas op, schrikdraad ARNHEM De vereni ging van exploitanten van elektriciteitsbedrij ven in Nederland, de VEEN, heeft de leden ge waarschuwd voor het toe nemende aantal ondeug delijke schrikdraadinstal laties. Vooral in de privé-sector (houders van volières, paar den, ponies etc.) neemt het gebruik van schrikdraad snel toe, met alle daaraan verbonden gevaarlijke situ aties. Netspanningsappara ten worden bijvoorbeeld zelf gebouwd, afrasteringen laten te wensen over. „Journalisten" rijden door na aanrijding ZURICH Twee Nederlan- ders, die zich uitgaven voor wielerjournalisten, hebben tij dens de Ronde van Zwitser land een vrouw doodgereden en zijn zonder zich om het slachtoffer te bekommeren doorgereden. De twee, „ver slaggevers" van de (niet be staande) Tilburgse Koerier, moesten tijdens een afdaling in Uster met hun wagen uit wijken voor een tegenligger en schepten daarbij een 70-jarige Zwitserse vrouw. Ze stapten uit om te zien of er iets aan hun wagen was en reden toen weer door. De politie zoekt hen. Reageerbuis- kalf geboren NEW YORK In het insti- tuut voor diergeneeskunde van de universiteit van Pennsylvania in de Verenigde Staten is 's werelds eerste rea geerbuis-kalfje geboren. Vol gens de leider van het onder zoeksteam is het een in alle opzichten gezond en normaal dier, dat na een zwangerschap van 280 dagen ter wereld kwam. Bijzonder is dat het kalf-embryo niet is ingebracht bij de koe waar de eicel was verwijderd, maar bij een ande re koe. Het geslaagde experi ment biedt, aldus werd gezegd, nieuwe mogelijkheden voor het fokken van koeien. Werkloosheid gestegen DEN HAAG De werkloosheid in Ne derland is in de maand mei gestegen met 2200. Bij de arbeidsbureaus stonden eind vorige maand 335.900 werk zoekenden ingeschre ven. Vergeleken met eind april was er een daling te zien onder het aantal werkloze mannen met 2000 een een stijging van 4200 bij de vrouwen, het aantal bij de arbeidsbu reaus openstaande va catures steeg met 800 tot 25.400. RIJSWIJK Staatssecretaris De Graaf is er geen voorstander van de leeftijd waarop vervroegde uit treding mogelijk is, verder te verla gen naar 61 en 60 jaar. Bij de ope ning van het nieuwe gebouw van de bedrijfspensioenfondsen voor de metaalniverheid in Rijswijk zei De Graaf vanmiddag dat men de VUT niet kan zien als een oplossing van de sociaal-economische problemen. De verhouding tussen het aantal actieven en niet-actieven verbetert er niet door, aldus De Graaf. De staatssecretaris sprak verder over de vertraging die is ontstaan in de be sprekingen over het pensioenvraag- stuk, doordat in de Stichting van de Arbeid opnieuw verschil van mening is ontstaan over de keuze van het pensioensysteem het levensjaren- beginsel dan wel het dienstjarenbe- ginsel en over de vraag of ambte naren wel of niet onder de pensioen plicht moeten vallen. Eenzelfde regeling voor het bedrijfsle ven en de overheid zou volgens De Graaf de beste oplossing zijn. Als zou blijken dat toepassing van het levens- jarenbeginsel voor allen zowel werknemers in het bedrijfsleven als ambtenaren niet haalbaar zou zijn, zou men voor iedereen consequent moeten kiezen voor het dienstja- rensysteem. Dat ligt meer voor de hand dan te kiezen voor het naast el kaar laten bestaan van twee funda menteel verschillende systemen, met alle mogelijke, noodzakelijkerwijs zeer ingewikkelde verkeersregels tus sen die twee systemen. lERAN Een krachtige aardbeving in de Iraanse pro- tie Kerman, met een kracht van 6,9 op de schaal van liter, heeft gistermorgen het leven gekost aan bijna vijf- jend mensen. Dit heeft het Rode Kruis vanmorgen be- 1 gemaakt. voerder heeft erop gewezen dat dat aantal doden ihts betrekking heeft op Gol Bagh, een stad ten zuidoosten van de hoofdstad Teheran, die het zwaarst is getroffen. De ramp heeft ook enorm veel materiële schade aangericht. Reddings ploegen zijn druk bezig slachtoffers onder het puin vandaan te halen. Men vreest dat het dodental nog aanzienlijk zal stijgen. In 1977 werd het gebied ook getroffen door een aardbeving. Toen kwamen er 521 mensen om het leven en raakten er 247 gewond. LEIDEN Het bezoek van koningin Beatrix aan Lei den werd gisteren verstoord toen een 19-jarige Noord wij- kerhouter een rookbom naar de vorstin wierp. De jonge man kon worden aangehou den. Koningin Beatrix opende in Leiden de nieuwe openbare bibliotheek. Tevens werden te voet, per bus en vanaf het water van de Leidse Singels diverse stadsvernieuwingsge bieden bezocht. Ondanks de druilerige regen namen vele Leidenaars de mogelijkheid ter hand om koningin Beatrix tijdens haar eerste bezoek aan de Sleutelstad te begroeten. Tijdens het bezoek werd een kleine, zwijgzame demonstra tie gehouden tegen de hoge huren en de gasprijzen. De Leidse politie had overigens geen enkele moeite om de o- penbare orde te handhaven. Het bezoek, dat de koningin gistermiddag aan haar oude woonplaats Leiden bracht ver liep verder zonder ongeregeld heden. (Zie ook pagina 3) Foto: De koningin verlaat met de Leidse burgemeester Goe- koop het Elisabethgasthuis. De regen zorgde ditmaal voor eni ge hilariteit. jSLOOPGOUD 16.50 per gram legitimatie verplicht ten Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden i Amerikaanse geleerden op zoek naar de laatste dinosaurussen. jfoogogr GEZ-IÈKT^ flens pygmeeën zouden er van die dieren bestaan.... •dat ze tekeningen van •^historische dieren hadden tien. Wereld Natuurfonds heeft >9 niet gereageerd. GROOTSTE VANGST VAN HET JAAR De narcoticabrigade van de Haagse politie heeft gisteren de hand gelegd op een partij heroïne van 2,5 kilogram met een handelswaarde van 3 miljoen gulden. Deze grootste Haagse heroïnevangst van het jaar was het resultaat van een inval in een woning aan de Haagse Stortenbekerstraat, waar men de heroïne in een kinderledikant aantrof. Ook deed men een inval in een huis aan de Trooststraat. Daar vond men een koffer met 35.000 gulden aan bankbil jetten en een met zeven patronen geladen pistool. Twee Turken zijn op verdenking van de handel in verdovende middelen aangehouden. Het waren de bewoners van de doorzochte woningen. Bloemenhove wil onderzoek naar massaal invoeren van prikpil voor de man ZWOLLE Bij de abortus kliniek Bloemenhove in Heemstede wordt onder zocht of een prikpil voor de man in Nederland massaal kan worden ingevoerd. Ook wordt nagegaan wat de man van dit voor ons land nieu we voorbehoedmiddel vindt De prikpil is een combinatie van een mannelijk en een vrouwelijk hormoon, die maandelijks met een injec tie wordt toegediend. Het stopt de produktie van de le vende zaadcellen. In verscheidene landen in Zuid-Amerika en op de Neder landse Antillen wordt het pre paraat vrij algemeen gebruikt. Onderzoek heeft aangetoond dat de werkzaamheid uitste kend is en de betrouwbaarheid honderd procent. De bijver schijnselen zijn te verwaarlo zen. Het enige nadeel is dat een uiterst geringe groep vol ledig ongevoelig is voor de prikpil. Volgens dr. Schipper en dr. Van den Bergh van de Bloe- menhove-kliniek vormen de vrij hoge prijs (f 34,30) dat het middel elke maand kost en de mogelijke emotionele bezwa ren bij de man, waarschijnlijk de belangrijkste rem op invoe ring van het middel. Zie verder pag. kend maakt onb (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Tuijnman (verkeer en wa terstaat) is gisteren in bot sing gekomen met de Twee de Kamer over de verhoging van de NS-tarieven op 1 ok tober. De minister acht op die datum een verhoging van 9,8 procent noodzake lijk: 5,8 procent stijging als gevolg van inflatie en 4 pro cent extra om een aantal knelpunten op de NS-lijnen te kunnen opheffen. Het CDA wil echter niet verder gaan dan een tariefsverho ging van 8 procent. PvdA en D'66 achten een verhoging van 7 procent voldoende. Tijdens het debat liet Tuijn man weten geen genoegen te nemen met een lagere tariefs verhoging. „Krijg ik die vier procent extra niet dan geef ik de NS geen groen licht om de knelpunten aan te pakken", aldus de minister. Na de uitlatingen van de mi nister werd het debat ge schorst, omdat de minister de Kamer geen inzicht kon geven in de knelpunten die op grond van het CDA-voorstel CDA woordvoerder Cornelissen hield een motie op dit punt achter de hand nog dit jaar en in 1982 aangepakt zouden kunnen worden. Tuijnman gaat nu proberen nog voor volgende week dinsdag, als de Kamer weer bijeen komt, in zicht te geven in de aan te pakken knelpunten. Onder de knelpunten zijn de uitbreiding van de lijnen bij Utrecht, de Gouwebrug bij Gouda, verhoging van de treinbaan LeidenDe Vink en het viersporig maken van het traject LeidenDen HaagRijswijk. NOORDWIJK De politie van Noord wijk heeft gister middag bij een routinecon trole op de Van de Mortel- straat 100 gram van het zwa re verdovende middel amfe tamine ontdekt Het goedje werd aangetroffen in de auto van een 48-jarige man uit Noord-Holland. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt in verband met over treding van de opiumwet. De amfetamine is in beslag geno men. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. CD de buitensport CABtDOfc ZOMERVOORDEEL VUURLAND SLAAPZAK klaremaat 75x190 cm. gevuld met 680 gr eendedons. van 219.-voor 179.- Nederlandse disco in top-100 van FS NEW YORK Het Neder- landse disconummer „Stars on 45" van Jaap Eggermont, staat momenteel nummer één op de Amerikaanse top-100. Dat houdt in dat er in de Verenig de Staten meer dan een mil joen platen over de toonbank zijn gegaan. „Stars on 45" is een medley van Beatle-melo- diën. Eerder bereikte Venus van Shocking Blue de Ameri kaanse hitlijsten. Herrieschopper duikt in water LEIDEN Een jongeman, die gisteren wegens diefstal door de politie werd achtervolgd, is tijdens zijn vlucht in de Zoeterwoudse Singel gedoken. Aan de overkant werd de grage zwemmer door 'de sterke arm' aan de wal geholpen. Een groep van ongeveer tien jongens drong om half twaalf de sociëteit van Minerva aan de Breestraat binnen. Na enige scher mutselingen verlieten de jongens het gebouW weer. Een van de jongens stal een jas. Het signalement van de knaap werd aan de politie doorgegeven. Surveillerende agenten bemerkten de her rieschoppers een uur later op de Koorevaarstraat. Daarop na men zij de vlucht. De jassendief en de zwemmer werden gepakt De anderen konden ontkomen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1