Directeur Rob Milders:„Hoge totalisatoromze het mooiste geschenk" duindigt bestaat 75 jaar Verklaring Raad van Kerken over 'Het hardnekkig anti-semitisme' Publiek terug door speedway Snelle sprints in Leiden ,De piraat" voor rechter bestreden dooi p* omroepen en bioscoopbond BINNENLAND/1 SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 JUNI 1981 PAGINA ?OR De renbaan Dulndlgt ver vóór de oorlog met bezoekers op het Guldenterreln. WASSENAAR In 1946 waren er speedwaywedstrij den op Duindlgt om het publiek naar de baan te krij gen. Er kwamen maar liefst 25.000 mensen op af maar de draversbaan was meteen kapot en moest voorzien worden van een nieuwe bovenlaag. Ondanks de vele toeschouwers leed de Wassenaarse baan daardoor toch verlies. In 1946 was (nog) geen totalisator mogelijk op Duindigt. Bookmakers deden toen goede zaken en de baanvereniging liet dat oogluikend toe. Maar plotseling bracht de minster van justitie, Van Maarsenveen, een kennismakingsbezoek aan de baan en zag dat daar bookmakers hun werk deden. Hij wilde al vertrekken maar de voorzitter van de "Ko ninklijke Nederlandse Harddraverij- en Renvereniging" liet omroepen dat bookmakerij op die dag niet was toege staan. De minister bleef toen maar. Op 3 april 1949 was de totalisator weer terug en opende Duindigt als eerste baan het nieuwe seizoen met toto. Tijdens een persconferentie in 1962, na een grote verbou wing, deed de voorzitter van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport, de heer Piet van Binsbergen, de uit- spraak:"Alle wensen en verlangens zijn met de uitvoering van onze plannen nog niet vervuld. Het wachten is nog op de verbetering van de toegangswegen naar Duindigt, waarover tussen Rijkswaterstaat, Den Haag en Wassenaar nog steeds geen overeenstemming is bereikt. Het blijft onze vurigste wens dat hierover binnenkort eens spijkers met koppen geslagen zullen worden". Anno 1981 is er nog steeds niets veranderd. Over spijkers met koppen gespro ken. ELF Het oude - en voor velen nog WASSENAAR De Wassenaarse ren baan Duindigt bestaat 75 jaar. Zondag wordt dat jubileum gevierd en krijgen de bezoekers een aandenken aangebo den. Bovendien komen de eigenaren en de fokkers voor gratis entree in aan merking. Directeur Rob Milders van de Wassenaarse baan:"Er komt geen re ceptie en de jubileumviering zal erg eenvoudig zijn. Dank zij de bijdrage van de beide eigenarenverenigingen, de fokkersverenigingen en de Gastentri bune is het prijzengeld op die dag met 8000 gulden opgetrokken. Het is daar door een fijn programma geworden dat zal worden omlijst door het muziek korps de Drumguards uit Delft en de showgroep Fentissy uit Den Haag. Wij hopen, en dat zou voor Duindigt een ge weldig geschenk zijn, op een hoge tota- lisatoromzet Ik denk aan zeven of acht ton". Zaterdag 19 mei 1906 was de eerste dag dat Duindigts bodem beroerd werd door de hoefslag van in een offieële koers star tende paarden. Eerst tien jaar geleden werd de Wassenaarse baan door de Stich ting Totalisator Nederland van de familie Jochems gekocht. Daardoor was het voortbestaan van Duindigt verzekerd. De Koninklijke Nederlandse Harddraverij en Renvereniging is huurder van de baan en deze vereniging bestond vorig jaar honderd jaar. Voordat de "Koninklijke" met het organiseren van koersen begon, had men ervaring opgedaan in Clingen- daal. Toen echter in het begin van deze eeuw de elektrische spoorweg van Rotter dam-Hofplein via Den Haag H.S. naar Scheveningen werd aangelegd en het tra cé van die in het stoomtijdperk hypermo derne maar inmiddels reeds lang verdwe nen spoorweg de Clingendaalse baan kruiste, voorkwam de heer W.J.Jochems' (zelf een enthousiast en bekwaam "heer- rijder" en reneigenaar) dat de rensport, toen meer in aanzien dan de drafsport, uit Den Haag verbannen zou worden. W.J.Jochems besloot tot de aanleg van een draf- en renbaan op een deel van zijn prachtige en uitgebreide landgoed Duin digt en gaf architect Koch uit Schevenin gen opdracht het ontwerp voor baan en accommodatie te maken. Dat gebeurde in 1904 en het werk werd met bekwame spoed ondernomen. Voor de exploitatie van de baan werd de Maatschappij "Ren baan Duindigt" opgericht, die in 1905 een contract sloot met de "Koninklijke'Voor de organisatie van koersdagen. En daar mee werd dus op 19 mei 1906 een aanvang gemaakt. De baan werd beschouwd als een hypermoderne, die kon wedijveren met befaamde buitenlandse banen. Op het huidige, moderne Duindigt valt niets meer te bespeuren van de schepping van architect Koch. In de oorlog is veel. verwoest. In de laatste oorlogsjaren was Duindigt een lanceerbasis van de Duitsers, vanwaar de V-2 (vliegende bommen) ver trokken. Guldenterrein Het initiatief van de heer Jochems bleek een schot in de roos te zijn. De nieuwe baan met zijn, voor die tijd, fraaie tribune die een prachtig gezicht op het spektakel bood, en het zogenaamde Guldenterrein" in het midden van de renbaan werd al snel populair. Vooral het Guldenterrein werd enorm druk bezocht. Met deze ac commodatie overtroefde Duindigt al gauw vooraanstaande banen als Woestduin en Bussum, die beide niet meer bestaan. Grote pikeurs uit die tijd waren Jan Kos ter, Piet Doeleman, Kees Ockhorst, Paul Schönrock, Marten en Johan Siderius en bekende jockeys waren Kirk Milner, Perny, Heapy, George Killick en eigenaar H.F.Bulthuis die zijn paarden veel liet zwemmen in de Haarlemse Ringvaart. Maar ook W.J.Jochems had veel renpaar den, evenals Abraham van Hoboken - die eens een ren won met 106 kg.-, A.A.F. Ba ron Creutz, S.Baronesse van Brienen, jhr. E.van Loon en E.Graaf van Bylandt die op Duindigt in de beginfase grote triom fen vierden. Het totalisatorverbod van 1911 maakte een eind aan de bloeiperiode van de draf- en' rensport in ons land. Banen als Bus sum, Bergen op Zoom, Breda, Woestduin staakten de exploitatie. Duindigt moest het soms met enkele honderden toeschou wers stellen en het prijzengeld daalde tot het thans onvoorstelbare minimum van honderd gulden voor een winnaar en vijf tig gulden voor een tweede plaats. Na de eerste wereldoorlog ontstond een korte opleving. Enkele keren kwamen er duizenden mensen naar de Wassenaarse baan om de legendarische Amerikaanse draver Billy Bunker te bewonderen. Het begin van de crisisjaren (1930) brachten nieuwe problemen, waaraan een voorlo pig einde kwam toen de Duitse bezetters de totalisator weer invoerden. Het herstel kwam na de tweede wereld oorlog. In 1962 werd de accommodatie van de baan geheel vernieuwd en ook vo-, rig jaar onderging Duindigt een grote re novatie en is nu een van de mooiste draf- en renbanen in ons land. Sinds vorig jaar een a« - bij iril- de strijder „conti itsch n van worde is Duindigt door de komst van het Li l6e' burgse Schaesberg echter niet meer enige baan waar de rensport mogelijk Supertrio Vanaf 28 juni is het mogelijk voor de pertrio op strijdbaan alleen het jaarlijkse hoogtepunt van drafsport, de Grote Prijs der Lage li den, maar ook de eerste supertrio wa^, voor men de wedformulieren kan inlev ren op de 2600 postkantoren die Nek land telt. Duindigt heeft met het we<f buiten de baan ook weer de primeur, recteur Milders:"Onze grote wens isi kleuren T.V.ycircuit". Daar is Hilvezl en Schaesberg Duindigt echter mee ifwSENj Maar de Wassenaarse baan kan trot®!*!® a op zijn totalisatoromzet. Een goed bezo «N® et te meeting op Duindigt levert op een of draverij net zoveel omzet als op hele koersdag in het Limburgse Schal pestaa berg. ARTHUR VAN RIJSWf J™* Peereboom weg bij Pro Patria ZOETERMEER De hoofd- trainer van de Zoetermeerse turnvereniging Pro Patria, Louis Peereboom, zal met in gang van 1 augustus zijn func tie om studieredenen neerleg gen. Peereboom is vier jaar bij de nationale clubkampioen werkzaam geweest. Hij zal worden opgevolgd door de Rotterdammer Bart Bisdom. LEIDEN Bij een avond wedstrijd in Leiden zijn vooral op de sprintnummers goede tijden neergezet. Mede geholpen door enig wind- voordeel kwam de B-junior Kees Toussain tot een snelle 22.9. Hij liet de leeftijdge noot Peter Blokker, die 23.2 scoorde, maar net achter zich. Van zeer goed gehalte was ook de 3000- meter, die gewonnen werd door Wybo Lelieveld in 8.23.4. Het was zeer opvallend dat gisteravond de junioren op de korte nummers sneller waren dan de senioren. Kees Tous sain (De Spartaan) en Peter Blokker (De Spartaan) waren als B-jongens met 22.9 en 23.3 op de 200 meter sneller dan de A-jongen Michel Moll (Hol land), die 23.6 liep. Snelste heer was John van Loon (De Spartaan), die ook al de 110 meter horden had gewonnen in 15.5. Hij bleef met 23.1 Joop Grevelink (Holland) maar net voor. Bij de meisjes waren de A-juniore en de B-juniore San dra Dorlas (Bataven) en Yvon ne van Dorp (Holland) even snel :25.5. Snelste Leidenaar op de 300 meter was de Bataaf Han Kulker: 37.1. De 3000 meter voor heren was zeer goed bezet. Wybo Lelie veld (Bataven) bleef in de eindsprint ruim voor op de ju nior Jek Persoons (AAV'36). Hun tijden waren 8.23.4 en 8.27.2. Piet Waaning (De Spar taan) werd met 8.27.7 derde. Een goede tijd liep ook Theo van der Veer (Holland) 8.29.7. De 1500 meter bij de A-junio ren werd een prooi voor Mar cel Honsbeek (Bataven): 4.11.4. Bij de iets jongere jeugd was Jan Jansen (Holland) de beste: 4.17.0. Verspringen voor heren werd gewonnen door Dick van der Vijver (Holland) met 6.32 meter. Het kogelstoten voor junioren was voor Kees Lan- geveld (Holland) met 12.78 meter. „De kerk zal er geen twijfel aan mogen laten bestaan dat zij attent is op en zich verzet tegen elke vorm van discriminatie van minderhe den. Dat zij daarbij speciale aan dacht vraagt voor het steeds weer oplaaiend anti-semitisme vindt zijn oorzaak in het feit dat er een bij zondere band bestaat tussen het joodse volk en de kerk. Daarom kan zij en moet zij over het anti-se mitisme nog op een speciale wijze spreken". Dit staat in een verklaring van de Raad van Kerken in Nederland over „Het hardnekkig anti-semitisme", een verklaring die door de raad aan de lid-kerken is gestuurd en ook ter ken nis is gebracht van de Israël-organen van de kerken en van de joodse ge meenschappen. De verklaring wijst er op, dat de blij vende liefde van God voor het joodse volk in het verleden door christenen vaak vergeten en zelfs ontkend is. Ten onrechte is over joden gesproken alsof God hen had verstoten als zijn eigen volk. Ten onrechte ook is het vele lijden, dat dit volk de eeuwen door heeft ondergaan telkens weer in de christelijke traditie uitgelegd als een verdiende straf van God, in plaats van als schuldig mensenwerk. Maar het verbond dat God met Mozes sloot is nooit opgezegd. Dit verbond is door het „nieuwe verbond", in en door de komst van Jezus Christus, niet afge schaft en niet vervangen. Jezus zelf spreekt met nadruk over de vervul ling van wet en profeten. Mede door de schok van de verschrik kelijke vervolging en vernietiging tij dens de tweede wereldoorlog is nu bij vele christenen en in de verschillende kerken, aldus de raad, deze centrale bijbelse gedachte van Gods blijvende trouw aan dit volk weer bewust ge worden en herontdekt. Wel komen er in het Nieuwe Testament teksten voor, waarin felle kritiek geleverd wordt op het doen en laten van de jo den, maar het gaat dan altijd om een dispuut en een conflict tussen die jo den, die wel en die niet in Jezus ge loofden. „Wij als christenen van de twintigste eeuw", aldus de verklaring, „die gezien hebben welk onheil er door is aangericht, kunnen en mogen niet zonder meer teruggrijpen op deze teksten en ze gebruiken alsof er in tweeduizend jaar kerkgeschiedenis niets gebeurd is". De verklaring maakt gewag van de groeiende kritiek op de staat Israël. Door de eeuwen heen heeft het in verstrooiing levende joodse volk zijn verbondenheid vastgehouden met het land aan de Middellandse Zee en met de stad Jeruzalem. Door de erkenning van de staat Israël is dit historisch ge geven internationaal bevestigd. „Dat neemt niet weg", aldus de verklaring, „dat ook anderen historisch recht hebben op ditzelfde gebied als hun woonstede". De verklaring consta teert, dat het uiterst moeilijk zal zijn die twee rechten te verzoenen zonder aan een van beide afbreuk te doen. Na de aanvankelijk grote sympathie voor de jonge staat - welks ontstaan oude profetieën in vervulling leek te doen gaan - en de daaruit vaak voort vloeiende kritiekloze houding is er sinds de jaren zeventig sprake van een groeiende negatieve stemming te genover de staat Israël. „Kritiek", aldus de verklaring, „is na tuurlijk geoorloofd en zelfs geboden, mits daarbij het principiële bestaans recht van deze staat niet ontkend wordt en de eerder beschreven ver bondenheid met de joden niet wordt vergeten. Vanuit deze solidariteit is kritiek mogelijk, bijvoorbeeld op de nederzettingspolitiek en de onteige ning van land van Arabieren in Gali- lea". „Voorzichtigheid is echter geboden en er moet", aldus de raad, „in de kritiek rekening gehouden worden met een aantal bijzondere overwegingen. De herinnering aan de vernietiging van zes miljoen joden geeft aan het be staan van een eigen land een unieke betekenis, waardoor kritiek daarop gauw als een bedreiging en als een vorm van anti-semitisme wordt erva ren". Een tweede overtuiging is, dat joden door de rol die kerk en theologie heb ben gespeeld in het scheppen van een voedingsbodem voor anti-semitisti- sche uitbarstingen wantrouwig tegen christenen geworden zijn. Christenen moeten daar bij hun eventuele kritiek op doen en laten van Israël rekening houden. Verder mag niet vergeten worden, dat veel christenen een over spannen verwachting ten aanzien van de staat Israël hadden, die omsloeg in harde kritiek, toen die verwachtingen niet vervuld werden. Als mogelijke andere oorzaken noemt de verklaring de huidige politiek van de Israëlische regering, het beter on derkennen van de rechtvaardigheid van de Palestijnse aanspraken, het economisch handelen van olie-produ cerende landen als wapen tegen steun aan Israël, waartegen nauwelijks wordt geprotesteerd en dat Israël juist versterkt in een optreden dat kritiek oproept. Ten slotte geeft de verklaring een aantal aanbevelingen om het anti-se mitisme in ons land te bestrijden. Stu die van de achtergronden zal nodig zijn om ook het in verhulde vormen optredend anti-semitisme te onder kennen. De oorzaken die nog in de ei gen christelijke traditie aanwezig zijn moeten worden weggenomen en een neutrale, afzijdige opstelling moet vermeden worden. „We zijn als christenen er bij betrok ken", aldus de verklaring, „maar de situatie daér kunnen wij niet veran deren. Uiteindelijk moet het conflict via politiek-diplomatieke wegen van joden en palestijnen tot stand komen, waarbij christenen in West-Europa wél als bruggenbouwers kunnen func tioneren. Indien christenen in hun houding en handelen hun verbonden heid met de joden laten blijken, kan het joodse volk zich veiliger voelen in de gemeenschap van mensen en vol ken. Daarmee kan de spiraal van geweld - hopelijk - doorbroken wor den en gaat een gesprek tussen joden en palestijnen tot de reële mogelijkhe den behoren. Voortzetting bepleit van gesprek over „Intercommunie en ambt" De Raad van Kerken in Nederland is van mening, zo bleek op de maande lijkse vergadering van de raad deze week, dat er een voortzetting moet ko men van het gesprek over intercom munie en ambt, dat maart 1978 werd beëindigd en waarvan de resultaten door de r.k. bisschoppenconferentie niet werden aanvaard. Een voortzetting van het sprek zou moe ten gebeuren in de geest van een voor stel, dat afkomstig is van de taakgroep Reformatie-Rome, het hervormde Rome- beraad en de St. Willibrordvereniging. Zij geven de raad in overweging het ge sprek voort te zetten aan de hand van een analyse van de liturgische teksten in de kerken voor de wijding dan wel de ordinatie en de bevestiging tot het ambt De raad besloot een definitief besluit pas te nemen als de ontwerpuitnodiging aan de lid-kerken aan de orde zal komen. In deze uitnodiging zal aan de hand van de in de raad gevoerde discussie een op dracht voor zulk een gesprek geformu leerd moeten worden. Lagere Agrarische School, Ter Aar u J. J. Schutter. 4-Jarlge dagschool L. P. M. Akerboom. Chr. Bertoen. J. C. Fransen. C. H. v.d. Haak. G. W. v. Hameren. P. J. Keyzer, J. A. Rodewijk, I. Steenbeek, W. P. Straathof, J. A. Zandbergen. J. J. M. R.K. school L.H.N.O. Maria Goretti Langeraar L.H.N.O. Woutje van Amerongen, Jacqueline Bakker, Wllma v.d. Berg. Carolien Fransen. Anne Charlotte Gltzels, Elly Hartveld. Anita Hoog- ervorst. Karin Hoogervorst, Paula Hooger- vorst. Rla Hoogeveen. Rienet v.d. Hoorn. Trea v.d. Hoorn. Cora v.d. Jagt. Jolanda v.d. Jagt, Jeannette de Jong, Erna v. Kints. Corl- na Keyzer. Diana Kouwenhoven, Lize v. Lammeren. Joke Lek. Llnda Lek. Ellen v. Tol. Joceline Timmer. Laura Valentljn, Me- rlam Versluis. Joke de Vos, Anneke Wijfjes. Elly Wijfje. Jacqueline Wijfje. Type-diploma: Joseline Bouwmeester, Jan nlo den Brave. Ingrid Hölscher, Louisa v.d. Hoorn, Angela v.d. Jagt, Jolanda Janmaat, Petra Poelwljk, Marja v. Tol. Bianca Uljè. Cockle Verkley, Marjan Verlaan. Anja Ver sluis. Joke de Vos. Anneke Zwanenburg. Pauline Sassen. Astrld Zoet, Mary Hooger- LEAO „De Nieuwe Vaart", Leiden Wlm Botermans. Edwin Chaudron. Dtcky Smits. Robin Thiele. Edwin v.d. Tuyn. Rem- co Zandbergen, Remco v. Gonter. Jolanda Beij. Margaretha Demee. Patty Dirk*. Francy Jacksteit. Sandra Lalloesingh, Antje Latumanuwy, Mandy Mazurel. Natalie Me- reu. Claudia Robbers. Jeanette Slpahelut, Petra Schuts. Ronald Arnoldus. Ton Gans. Eric de Haas. Jan v.d. Lubbe, Arjan Querre- veld. Anneke v.d. Bosch. Sylvia Bremmer, Angela Collè, Eveliene v. Dort. Jane v.d. Hoek. Gerda Kleyn. Ruth Kroeze. Els Mink. Bianca Oostendorp. Ennlgje den Os, Hester Plomp, Llanne Schoone. Anja Schuurmans. Hannle SMIt. Jacqueline Spierenburg. Karin Tom Bosma, Kees-Jan v. Duin, Ronald v. Eist. Ido Heikoop. Jan v. Hofwegen, Taco Jonge Vos. Marcel Kamphorst. John Koele- wljn. Renó Leuerlng. Edwin Mekel. Rob de Mooy, Etien v. Prehn. Kees Raasveldt. Ron Schouten. Alfredo Spadon. Jaap v. Velzen. Martin Verkaik. Jozè Bakker. Jacqueline v. Duyvenbode, Corina v. Egmond. Kathlcza Heemskerk, Anita v. Helden, Jacqueline v. Loon. Trudy de Ridder. Yvonne Ijzermand. Petra Vis. Ernst Jan van Heynlngen. John Kluts. Robert v.d. Mei). Lalo Moenilall. Ro bert Smittenaar, Jacqueline Arnoldus. Diana Bavelaar, Marlies v. Benthem. Antoinette Cavè, Pauline Fasel, Sandra Gorlee, Jolanda v.d. Heijden. Annet v.d. Hoed. Slrikit Holver- da. Janneke Houwaard. Astrld Keyzer. Chrlsta v.'t Kruis. Jacqueline Noordervllet. Jolanda Verhoeven. Ella Verkerk. Annette v. Went, Linda Lampo. Corrie Schouten. Bram Durieu*. Gè Heruer, Kees v. Holland. Rolf Keimling, Wlm Lardö, Rob v. Steyn. Meddy Bernardus. Renate Brandt. Llesbeth Deege naars, Sablne v. Egmond. Slmone v. Heden. Monique Knol. Margreet Kraaij. Allee v. Maanen, Elly v. Oosten. Anlta Reynders. Astrid Riethoven, Loes Schiebroek. Jolanda v. Strlen. Janet v.'t Veer, Annemarie Vlnkes- tijn, Laurens Guldemond. Nico Koolmoes. John Mulders. Renè v. Oosten. Jan Ouwe hand. John Roodenburg. Roel Rijsdam. Marchel Vis. Ronald v.d. Water, Leo v.d. Weteringh. Yvonne Colijn, Carla Duyves- teijn. Karin den Hoed. Corina Holverda. Jo landa Hoogenboom, Alice Iterson, Saskla Jansen. Debora Knotter, Llnda v.d. Meyden, Wilma Mulder, Bianca Plomp. Marina Pronk. Astrld SJardljn. Annemarie Vogelenzang. Kathleen v. Wijk. Paul Bogaards. Rudi Hol verda. Rudy v. Leeuwen. Renè Uiterdijk. Rudy Wentink. Johan Boekkooi. Merel v. Eyck, Astrid de Groot. Jeannette Hattu. Sl mone Houtman. Vera v.d. Hulst. Jolanda Ju. Silvia Kluivers. Sonja Knecht. Annette Peter. Erica Polane, Ria Rasser. Judith Spieker, Anita Stakenburg. Wilma Verhage, Karin v.d. Zeeuw. Michel Abspoel, Plet Bleyl. Gert Jan Doornekamp, Robert Hagen, Eric Hu- bers. Rob Kuipers. Renè Langendoen. An- drè v. Leeuwen. Mario Oostveen. Wilco Pen seel. Johan v. Schooten, Richard Tessers, Jaco Vermeulen. Danny v. IJssel. Rob Zirk- zee. Coby Bol. Mary v. Duuren. Thea v. Rhijn. Ilona Splinter. Diana Gerda Tlsseur. Sylvia L WE NATIO Teren Indeling dames EK basketbal STRBSKE PLESO ff" Nederlandse damesteam kath.Ty voor de Europese titelstrip basketbal, die van 13 tot 'AUR/ september in Italië wo JJ. gehouden, in groep A in deeld met West-Duitslai Ka s. F Joegoslavië, Finland, ItaJ)E wi en Polen. °nner. In groep B spelen de Sovj L_, Unie, Zweden. Tsjecho-Slov e kije, Roemenië, Hongarije Bulgarije tegen elkaar, groepswedstrijden van Net land worden in Ancona af{ werkt, de landen uit groep hg spelen in Senigalia. Alphians behou [«p koppositie ALPHEN AAN DEN RIJ In het duel met achtervt uaik„ ger VUC heeft het softbi team van Alphians de Ha» drafs se aanval op de kopposiff met veel moeite afgeslagt Pas in de zevende en laats inning pakten de softhfd Buit' sters uit Alphen aan Rijn de volle winst: 7-6. De Haagse tegenstander hi '1981-1 tot in de vijfde inning en So kleine voorsprong in hande ND'G'1 Dankzij acties van Olga Gro newegen (derde inning) en J gfcUm queline Ursum (vierde innin a. hield Alphians VUC binn 1etei bereik. In de zesde slagbel kwam Alphians langszij (5- „j en in de laatste inning werdi ,f.en volle winst gepakt: 7-6. JS: Ba Door dit resultaat behoup Maxi Alphians de koppositie. Alphense ploeg wordt gevol door Westerkwartier en VU Cijfers. Pitcher Alphians. Irene Ponsioen: I kw lOf* slag. 0 keer 4 wijd. 6 honkslagen tegen °u ïeo 10 honkslagen tegen. Astrid Hoefnagels 500. 3 slag, 2 keer 4 O A w 4 veldfouten U" HILVERSUM Over ^eer- tien dagen wordt beslist over het voortbestaan van het de laatste zes weken voornamelijk in Amsterdam verschijnende weekblad „De piraat", dat volgens de uit gevers nu al een oplage van 50.000 exemplaren heeft. In dit blad worden de televisie programma's van de Am sterdamse piraten, maar ook die van de normale zend gemachtigden afgedrukt. Donderdag 25 juni zal de pre sident van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. Borger- hoff Mulder, uitspraak doen in twee tegen de- uitgevers aange spannen korte gedingen. Volgt hij de eisen van enerzijds de A- en C-omroepen en ander zijds de Bioscoopbond en nog een drietal bij het verspreiden en vertonen van speelfilms be trokken groeperingen tot een verbod van het publiceren van die gegevens dan betekent dat vrijwel het einde van het blad. Namens de Bioscoopwereld noemde mr. D. Peeperkorn tij dens de zitting, waarop de pi raat „Mokum tv" van de presi dent vrijelijk medio-opnamen mocht maken, het aankondi gen van speelfilms een in breuk op het auteursrecht en het parasiteren op het werk van anderen. Hij zei dat de mensen achter de schermen van „De piraat" geen amateurs zijn, maar „keiharde zaken mensen". De hierdoor aan het bioscoopbedrijf toegebrachte schade is aanzienlijk. ft et Wi lt clu log T Namens de uitgevers van „tyPerzi piraat" bestreed mr. H. Bouk op ma de opvatting van mr. Pe imhet perkorn, dat de bioscopep. schade zouden ondervindf eds d van het vertonen van spwns me films door de piraten. „Een linings rugloop van de belangstelt laan. voor nachtvoorstellingen ectie onvoldoende om een causa iene verband aan te nemen", ald«t de mr. Boukema. Innen. n woi Namens de zendgemachtigdi brokt noemde mr. J. van Santbrii aj het publiceren van de geg vens van Ned. I en II «i „aantasting van het omroept ÏLSIÏ stel door de aantasting van Meren exploitatie van de omroepbijt va den". Volgens hem is dat nuJPese i wekelijks te merken in de <r°r in lagecijfers. ^2 te

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14