Jloskou zwijgt over Polen ERNIEUWING WORDT VOORTGEZET merikanen ;p zoek naar inosaurussen umboraad oorlopig nog rijblijvende liscussie Reagan staat op nauwe banden met Israël „Diamanten als druppels uit lekkende kraan" talianen geven formateur weinig kans In de put ^fïTENLAND' LEIDSE COUilANT VRIJDAG 12 JUNI 1981 PAGINA 13 HINGTON. WARSCHAU De Russi- leiders in het Kremlin hebben tot nu i alle talen gezwegen over het resultaat mende bijeenkomst van het Centrale Comi- ,itv an de Poolse communistische partij -J «bij Stanislaw Kania is gehandhaafd artijleider en de partijkoers van ver- ring wordt voortgezet. omatieke waarnemers in Moskou zijn r over eens dat het uitblijven van wijzi- jpt j en in de Poolse partijleiding voor Mos- betekent dat er niets is veranderd aan ,t 'oolse vraagstuk en dat het nu voor het lan 'n h - Kremlin zaak is snel te werken om te voor komen dat er door het in juli te houden ne gende Poolse partijcongres een situatie ont staat waarin terugkeer op de weg naar ver- niewing definitief onmogelijk is. Partijleider Kania heeft disciplinaire maatrege len aangekondigd tegen dissidenten in de partij en een doortastender optreden tegen de anti-so cialistische krachten, met name in de vakbond Solidariteit. Lech Walesa, de leider van Solidariteit, heeft gisteren in een rechtsstreeks antwoord op de Russische en Poolse kritiek op het werk van de vakbond gezegd dat Solidariteit is opgericht „om het volk te dienen". Hij zei verder de kri tiek af te wijzen volgens welke Solidariteit zich moet ontdoen van radicalen en extremisten „Zij moeten er zijn", zo zei hij, „maar zij moeten niet overheersen". De Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie gisteren beschuldigd van inmenging in de Pool se aangelegenheden door het sturen van een waarschuwingsbrief aan de Poolse communisti sche partij over haar verplichtingen jegens het Sovjet-blok. Het is voor het eerst in een aantal maanden van spanningen in Polen dat de Vere nigde Staten Moskou hebben beschuldigd van inmenging in de Poolse strijd tussen regering en de vrije vakbond Solidariteit. De VS noe men de brief in strijd met de Akkoorden van Helsinki. In de Russische brief aan Warschau werd eraan herinnerd dat Polen deel uitmaakt van de Oosteuropese veiligheidszone van de Sovjet- Unie en dat zijn bestaan als onafhankelijke staat in gevaar zal komen als „vijanden van het socialisme" het voor het zeggen zouden krijgen. De Sovjet-Unie heeft gisteren de brief officieel voor publicatie vrijgegeven. Lech Walesa spreekt de arbeiders van een autofabriek in Warschau toe waarbij hij kritiek op het functioneren van de vakbond Solidariteit afwees. 10 /an ANGE- Twee irikaanse ge ien, Roy Mac- Richard erbjnwell, gaan zomer naar oerwoud van at v go op zoek dinosaurus die het uit en rken van deze iven «n. 100 mil- jaar geleden, is vfd hebben leefd. ^tkal, bioloog ™?.de universiteit Chicago, geeft dat deze bewe- gop een slecht science fiction t, maar hij zegt hij de sarcasti- jhe opmerkingen m andere weten- Boppers langs zijn „olifanten- De inboorlingen in de afgelegen stre ken langs de rivier, en vooral de pyg- meeen, hebben herhaaldelijk ver teld over het be staan van de „mo- kele mbembe", een schepsel dat in het water leeft, twee maal zo groot is als een olifant, grijs achtig bruin is, korte en brede po ten heeft en een lange hals, van kop tot staart meet het tien meter. De inboorlingen hebben het dier herkend toen zij een getekende re constructie van een brontosaurus- te zien kregen, een plantenetende di nosaurus. Mackal had deze getuigenissen vorig iaar uit de eerste hand verkregen en wil nu gaan vast stellen wat ervan waar is. Het dier zou alleen in de ochtend- en avondschemering naar de oever ko men om planten te eten. Het zou enke le vissers hebben gedood maar tastte de lijken niet aan. Greenwei, botani cus aan de univer siteit van Arizona, zegt dat de expedi tie de goedkeuring heeft van de Kon golese regering, maar dat er geen enkel instituut fi nancieel aan bij draagt. eJ-MINISTERSEENS 3VER CRISISBESTRIJDING (Van onze speciale verslaggever Aijen Broekhuizen) XEMBURG De eerste Europese Jumboraad, gisteren op initiatief van Nederland in Luxem- gehouden is, is op een mislukking uitgelopen, wintig ministers van economische zaken, socia- zaken en financiën, die voor het eerst in de ge- iedenis van Europa met elkaar om de tafel zaten een gezamenlijke actie tegen de economische re- sie te ontwikkelen, zijn gisteren nauwelijks ver- gekomen dan een vrijblijvende discussie. Kaj concrete plannen is nog geen sprake. Er is hoogstens op een ko tal punten een groeiende overeenstemming te bespeuren. Die ;nt «nsus blijkt evenwel voornamelijk te bestaan uit een ge- hee nschappelijke grote zorg voor de ontwikkeling van werk- den heid en de noodzaak om tot een gezamenlijke bestrijding van eonomische recessie te komen. Het beteugelen van de infla- daarbij een eerste vereiste, overigens zonder daarbij met- Ie werkgelegenheid aan te tasten. Nederlandse voorzitter van de Jumboraad benadrukte dat de Q'landen zelf orde op zaken moeten stellen om gedegen met VS te kunnen onderhandelen, onder meer over de hoge sSaitestand. Maandag buigen de Europese ministers van econo- gpj, :he zaken en financën zich overigens nog eens uitvoerig het probleem van de hoge rentestanden, de punten waarover tussen de ministers gisteren overeen- Iming bleek te bestaan is de Europese Commissie, het dage- r j bestuur van de gemeenschap, verzocht passende voorstellen ^vorloen. Die zouden wellicht in een nieuwe Jumboraad bespro- kunnen worden, maar dat wordt dan volgend voorjaar. Tbij gaat het ondermeer om een betere benutting van de va nfondsen die Europa kent. De ministers vinden dat vooral .de "f.rnieuwing van in het bijzonder de middelgrote en kleine *n fi riiven gestimuleerd moet worden, alsmede de bestrijding van I, jeugdwerkloosheid. Geen overeenstemming bestaat onder cjl er over vraagstukken als arbeidstijdverkorting, deeltijdar- »ren ^et loslaten van de koppelingsmechanismen en de automa- delii >e prijscompensatie. Tijdens de laatstgehouden Eurotop in istricht werd daar nog wel over gesproken. Tientallen brandweermannen werken vanaf woensdagnacht aan de bevrijding van Alfredo Rompy. Het zesjarige Italiaanse jongetje is woensdag in een 36 meter diepe, vrijwel uitge- U droogde waterput gevallen. De put is zo smal dat niemand er in geslaagd is het jongetje te bevrijden. Momenteel graaft men parallel aan de put een schacht, omdat men bang is dat de modderige kanten van de put zullen afbrokke len. De moeder van Alfredo buigt zich, gewapend met een megafoon, over de waterput en spreekt haar zoontje, dat door de val licht gewond is ge raakt, bemoedigend toe. (Foto linksonder) De tengere Isidoro Marbella, 52 jaar, heeft aan geboden in de put af te dalen om Alfredo te be vrijden. Maar ook hij is er niet in geslaagd in de buurt van het jongentje te komen. WASHINGTON, BAGDAD De Verenigde Staten staan op handhaving van de nauwe betrekkingen met Is raël ondanks de Amerikaan se veroordeling van de Israë lische aanval in Irak. Dit heeft president Reagan gis teren verklaard tegenover de Israëlische ambassadeur Efraim Evron. Reagan sprak met Evron kort nadat hij overleg had gepleegd met de ambassadeurs van Saoedi-Arabië, Bahrein, Ma rokko Jordanië en Soedan over de gespannen toestand in het Midden Oosten na de Israëlische actie. De Saoedi- sche ambassadeur noemde de opschorting van de leve ring van de gevechtsvlieg tuigen aan Israël niet vol doende als strafmaatregel tegen Israël. De ministers van buitenlandse zaken van de 21 landen van de Arabische Liga hebben van morgen alle landen in de we reld, en in het bijzonder de Verenigde Staten, opgeroepen Israël te bestraffen voor zijn luchtaanval op een Iraakse kerncentrale en de betrekkin gen met het land te verbreken. De ministers waren gisteren in Bagdad in spoedberaad bijeen na de Israëlische actie op Eer ste Pinksterdag. Volgens premier Begin heeft de Israëlische luchtaanval een geheime installatie op veertig meter diepte vernietigd. Hij zei dat Irak een geheime on dergrondse installatie had gebouwd om ontdekking door controleurs van het Internatio naal Atoomagentschap in We nen te voorkomen. Premier Begin geeft nadere details over de Israëlische aan val op de kerncentrale bij Bag dad tijdens een receptie op de Britse ambassade in Tel Aviv. Uit Parijs werd gisteren ver nomen dat de Franse regering overweegt Irak een nieuwe reactor te leveren „die met een moeilijk voor militaire doeleinden te gebruiken soort uranium kan worden aange dreven". Dit uranium, kara mel genoemd, zou slechts zwak verrijkt zijn zodat het niet of slecht geschikt is voor het maken van atoombommen. Voor vervaardiging van een atoombom met het zwak ver rijkte uranium zou een land tien jaar nodig hebben, in te genstelling tot de vijftien maanden die nu nodig zijn voor de vervaardiging van de bom. De Libische leider Gadaffi heeft voorgesteld de Israëli sche kerncentrale in Dimona te vernietigen. In deze met veel geheimzinnigheid omge ven centrale zou sinds het eind van de jaren zestig de moge lijkheid bestaan om kernbom men te vervaardigen. Executie Bani-Sadr geëist TEHERAN Militante con servatieve moslims hebben gisteren het gebouw van de Iraanse president Bani-Sadr belegerd en diens berechting en executie geëist. Eerder deze week werd Bani-Sadr als op perbevelhebber van het Iraan se leger afgezet. Op spandoe ken noemden de demonstran ten de president de „tweede sjah". „Tot zijn dood zal de re volutie doorgaan", zo werd daaraan toegevoegd. Khomeiny heeft tot waarne mend opperbevelhebber gene raal Fallahi benoemd. Crisis in België bezworen BRUSSEL De Belgische premier Mark Eyskens heeft het vertrouwen van de senaat gekregen. Met 103 stemmen voor, 31 tegen en drie onthou dingen werd donderdag de rooms-rode coalitie gered. Eys kens had om een vertrouwens- stemming gevraagd nadat twee socialistische ministers zich vorige week nogal kri tisch hadden uitgesproken over het statuut van de Voer streek, de streek die in 1963 bij de provincie Limburg kwam toen de taalgrens in België of ficieel werd vastgesteld. De Voerstreek werd losgekoppeld van de Franstalige provincie Luik. Mark Eyskens die sinds enige maanden het kabinet leidt, nam deze uitspraak niet omdat deze indruiste tegen het gehele regeerakkoord. De Franstalige socialisten durfden een rege ringscrisis echter niet aan en stemden en bloc voor Eyskens. VS blijven voor produktie neutronenbom WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vanmorgen een voorstel verworpen om de financiële steun voor de ontwikkeling van de neutronenbom in te trekken. Met 239 stemmen tegen en 88 stemmen voor werd het wetsvoorstel, inge diend door een lid van de democratische partij, verworpen. Oud-president Carter besloot in 1978 de pro duktie van het omstreden wapen uit te stellen. maar desondanks is nooit met de vervaardiging van het basismateriaal gestopt Onlangs werd bekend dat ook onder Reagan deze produktie doorging, hoewel de regering nooit een besluit over deze zaak heeft genomen. De bom, die bij ontploffing mensen doodt, maar gebouwen on beschadigd laat, verlaagt volgens tegenstanders de drempel naar een kernoorlog. Het Huis van Afgevaardigden heeft wel een voorstel goedge keurd voor vijf miljard dollar voor de kernwa- penprojekten. Australische mijn kan wereldproduktie vergroten BARRAMUNID GAP Bij de oude vulkaankrater Barramunid Gap in het noordwesten van Au stralië zijn mijnwerkers bezig met de ontginning van diamanthou- dende ertslagen, waarin bet edel gesteente in onvoorstelbare boe veelheden voorkomt Volgens sommige berichten zal de mijn zoveel diamanten opleveren dat de jaarlijkse wereldproduktie kan verdubbelen en een opschud ding op de diamantmarkt zal ver oorzaken. Bezoekers aan de fabriek waar de diamanten uit het erts worden ge wonnen zeiden dat daar diaman ten in alle soorten en maten „als druppels uit een lekkende kraan" worden geproduceerd. „De opbrengst is, gemeten naar wereldmaatstaven, fenomenaal", zo zei de ervaren geoloog Chris Smith, een Engelsman die gewerkt heeft in de Zuidafrikaanse diamantvelden en sinds 1971 in Australië onderzoekin gen doet. Smith praatte met journa listen die voor de eerste maal een kijkje achter de streng bewaakte schermen mochten nemen. Exploitatie Wij zullen in staat zijn om 40 tot 50 procent aan de wereldproduktie toe te voegen", zo verklaarde Mick O'Leary, van de maatschappij AJV die de diamantpijp exploiteert. Hij zei dat zijn maatschappij volgend jaar een besluit zal nemen of men doorgaat met het opzetten van een fabriek die vijf miljoen ton diamant houdend erts per jaar kan verwer ken. De kosten die hiermee zijn ge moeid, bedragen ruim een miljard gulden. Tegen de huidige diamant- prijzen zou de fabriek 600 miljoen gulden per jaar in het laatje brengen. Hoewel de omvang van de Australi sche diamantproduktie enorm zal zijn, is de waarde laag omdat het overgrote deel van de gewonnen dia manten slechts voor industriële doel einden in aanmerking komt. O'Leary verklaarde dat maar tien procent van de opbrengst geschikt zal zijn als sier- diamanten. Deze tien procent zal overigens wel twee-derde van de in komsten van de maatschappij beteke nen. De totale wereldproduktie aan sier- diamanten zal hierdoor verdubbeld worden, aldus O'Leary. Vindplaats De vindplaats van AJV ligt in de Kimberleys, een savannegebied be zaaid met baobabbomen en riviertjes die slechts drie maanden per jaar stromen. In het droge seizoen kan de tempera tuur in de Australische Kimberleys tot 53 graden celcius stijgen. Het ge bied is vele malen groter dan Neder land, Engeland, maar er wonen slechts 20.000 mensen, Aboriginals, de oorspronkelijke bewoners van Au stralië, alsmede krododillen, slangen, kangeroes, wallabies en hagedissen die een lengte van 1,8 meter kunnen bereiken. De Kimberliet-pijp waar de diaman ten worden gevonden, is een van de 90 pijpen die in het gebied zijn aange troffen. Het is echter de enige die produktiepijp wordt geacht.' Na de ontdekking in 1979 verklaar den de Aboriginals in het gebied dat de vindplaats voor hen heilig was. AJV betaalde toen 500.000 gulden voor de verbetering van een veesta tion in de buurt, in ruil voor het recht om de diamanten te winnen. Prikkeldraad meter hoge muur met prikkeldraad. Het ertsconcentraat stroomt via een stalen pijp naar een ander terrein en passeert daarbij een röntgenstraal, die de diamanten opspoort en vervol gens een luchtstraal activeert die de diamanten uit het erts blaast. De stroom opgespoorde diamanten is zo groot ongeveer een per seconde dat de luchtstraal het niet kan bij houden, zodat het concentraat tot driemaal toe voor de röntgenstraal moet worden langsgebracht De diamanten, die tijdens het hele proces door televisiecamera's in de gaten worden gehouden, worden dan overgebracht naar een streng be waakte afdeling waar vrouwen tegen een hoog salaris in ploegendiensten van 10 uur de diamanten op soort en maat uitzoeken. Daarna worden ze naar Parth gebracht voor analyse waar zij veilig in een bankkluis wor den opgeslagen. (Van onze correspondent Cees Manders) De nieuwe Italiaanse jen|binetsformateur Spadolini, van de kleine Republikein- Partij, is gistermorgen met sse moed aan zijn taak be- inen. Het wordt echter be- ,J rijfeld of hij er in zal slagen :o;" altë zijn 41e na-oorlogse rege ring te bezorgen. In het land waar alles om de christendemo craten draait is het sinds de oolog slechts één keer voorge komen dat een niet-christende- mocraat erin geslaagd is een re gering te vormen. Die heeft het- toen slechts vier maanden uit gehouden. De christendemocraten delen ook nu de lakens uit; zij hebben nog steeds 222 van de 630 zetels in de Italiaanse Twee de Kamer. De socialisten van Craxi hebben 62, en de republikeinen van Spadolini maar 16 zetels. Nu verwijten de christendemocraten de president overhaast optreden, maar Pertini is woedend over alle politieke schandalen in Italië, vooral het vrijmetselaars- schandaal. Hij zelf heeft drie naaste medewerkers op staande voet ontsla gen, toen bekend werd dat zij lid waren van de geheime vrijmetselaarsloge Pro paganda twee en verwacht hetzelfde van de politieke partijen. Maar Forlani talmt en ook de socialisten hebben bo ter op hun hoofd. Spadolini is de enige die de zienswijze van Pertini zonder voorbehoud deelt. Dit en het feit dat hij de enige is die de christendemocraten als premier kunnen accepteren, hebben Pertini doen besluiten hem de opdracht een nieuwe regering te vormen te gun nen. Von Weizsacker burgemeester Berlijn WEST-BERLIJN De CDU- Eoliticus Richard von Weizsac- er is gekozen tot burgemees ter van Berlijn, een functie te vergelijken met die van minis ter-president van een West- duitse deelstaat. Von Weizac- ker, wiens partij geën meer derheid heeit in het Berlijnse parlement, werd gekozen met de steun van vijf van de zeven liberale (FDP) senatoren, die hun samen met de SDP opge bouwde meerderheid bij de verkiezingen op 10 mei verlo ren zagen gaan. Nierstrasz neemt belang in Mulder BOSKOOP Nierstrasz NV in Amsterdam heeft 49 pet van de aandelen in NV Mulder's Fabriek van Rolland Materieel in Bos koop overgenomen, met het oog op een nauwere samenwerking tussen beide bedrijven, aldus Mulder. Een van de activiteiten van Nierstrasz is de levering van trilapparatuur, heiblokken en hoogwerkers voor de bouw. De fabricage van deze apparatuur werd uitbesteed aan verschillende bedrijven. Mulder wil het produktenpakket, dat thans voornamelijk uit betonmolens be staat, uitbreiden. Een en ander sloot goed bij elkaar aan, aldus desgevraagd directeur Lagendijk van Mulder. Nierstrasz heeft de aandelen gekocht van de heren Lurvink, commissaris bij Mulder, en Van der Ploeg, oud-commissaris, die beiden een aandelenbelang van 24,5 pet hadden in Mulder. Eind 1979 werkten bij Nierstrasz 89 mensen. Het bedrijf boekte in 1979 een omzet van ƒ22,7 min en een winst van ƒ145.000. Eind 1979 werkten bij Mulder 150 mensen. De omzet bedroeg vorig jaar 19,1 min en de winst ƒ300.000.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13