Ziekenhuisdirecteur werd geholpen bij financieel bedrog Beslag op veestapel paters Benedictijnen opgeheven Onbekend maakt onbemini in Kamer akkoord met extra steun uitbreiding UCN-fabriek ti jite: Utrechtse archeologen halen historie uit de grond Weinig belangstelling voor goed concert DE „PRIKPIL" VOOR DE MAN RAAD ALMELO TEGEN KERNENERGIE >Veenweg[ Ex-arts ontkent wantoestanden Boekenverzameling van Van Riel wordt geveild BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 JUNI 1981 PAG] EINDHOVEN De voormalig directeur van het Eindhovense Catharinaziekenhuis dr. W. van der S. is door buitenstaanders ge holpen bij het achterover drukken van zie- kenhuisgeld voor een totaal van bijna twee miljoen gulden. Reisbureaus hebben hem ge holpen aan valse facturen en de pachter van de ziekenhuiswinkel zorgde minstens een maal voor een valse rekening. Dat heeft de Bossche officier van justitie mr. J. Smits gistermorgen desgevraagd bevestigd. In '79 bekende Van der S. tegenover het zie kenhuisbestuur dat hij vanaf '74 negen ton ten onrechte had geïncasseerd. Hij betaalde het geld terug en nam ontslag. Het gerechtelijk vooronderzoek dat daarna op gang kwam heeft echter uitgewezen dat Van der S. bijna twee miljoen gulden achterover drukte. Valsheid in geschrifte, dat was de truc van Van der S. Uitbetalingen van reisdeclaraties liepen via de directie. Het bedrag op de getekende kwitanties werd door Van der S. verhoogd, waarna hij zijn geld bij de adminstratie haalde. Het reisbureau Wagon Lits leverde facturen voor dienstreizen die nooit plaatsvonden en het reisbureau van de vliegtuigmaatschappij Sabe na schrref rekeningen uit die veel hoger waren dan de prijs die Van der S. voor bepaalde rei zen betaalde. Volgens mr. Smits zijn er nog meer zaken geweest, -tnaar die worden Van der S. niet ten laste gelegd. „Ik heb er de meest sprekende uitgehaald", aldus de officier. „ONDERZOEK RIV OP DES-HORMONEN DEUGT NIET" DOETINCHEM De econo mische raadkamer van het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren bepaald dat het be slag op de 680 stieren van de paters Benedictijnen van de St. Willebrord-abdij in Doe- tinchem moet worden opge heven. Het Rijksihstituut voor de Volksgezondheid (RIV) vroeg de officier van justitie in Arn hem enige tijd geleden beslag te leggen op de dieren omdat ze behandeld zouden zijn met het verboden groeihormoon DES. De paters ontkennen dit met klem en vroegen opheffing van de beslaglegging. Zij wer den gesteund door twee des kundigen: prof. Benraad uit Nijmegen en de Duitse prof. Jungblut, directeur van het Max-Planckinstituut in Han nover. Beide hoogleraren me nen dat de onderzoekmetho den van het RIV niet deugen. De methode heeft wel zin bij jonge stieren, maar voor oude re dieren is hij niet waterdicht omdat die „van zichzelf" hor monen produceren die dezelf de effecten hebben als DES- hormonen. Hoewel het niet direct wordt gezegd, is het RIV kennelijk ook tot de conclusie gekomen dat de onderzoekmethode niet zo zeker is als altijd werd be weerd. Inmiddels is men na melijk overgestapt op een nieuwe methode die wèl „wa terdicht" zou zijn. Ook de stie ren van de paters zullen op nieuw worden onderzocht. Dr. Cohen van het RIV sluit niet uit dat de paters (die zich de zaak erg hebben aangetrok ken) door dat nieuwe onder zoek worden gerehabiliteerd. UTRECHT De vondst van de resten van rivierbeschoeiin gen en een havenhoofd uit de twaalfde eeuw vormt het sluitstuk van maandenlang naarstig speurwerk in de Utrechtse bodem naar archeologische vondsten. Dank zij al lerlei vertragingen in een woningbouwproject, waardoor een anderhalf hectare groot terrein bij de Utrechtse Jacobi- kerk langer braak bleef liggen dan de bedoeling was, heb ben Utrechtse archeologen ongekend lang een jaar en ze ven maanden de tijd gehad om een schat aan historisch materiaal letterlijk en figuurlijk aan de oppervlakte te krijgen. Niet alleen werd 20 kubieke meter aan oude vazen, potten, pan nen en ander historisch materiaal opgedolven, ook wisten stad- sarcheoloog T. Hoekstra en zijn collega's te reconstrueren dat de bedding van de rivier de Vecht in de loop der eeuwen steeds verder in noordelijke richting is opgeschoven. Uit de ligging van de resten van de diverse rivierbeschoeiingen waarop men tij dens de opgravingen stuitte, valt af te leiden dat de „verhuizing" van de Vecht in de twaalfde eeuw in een stroomversnelling kwam: toen moet de rivier in amper 15 jaar tijd 50 meter zijn opgeschoven, dat kan aardig kloppen, want blijkens de stadsar chieven werd Utrecht rond 1173 geplaagd door een watersnood ramp waarbij de stad blank kwam te staan. LISSE Het concert van de Orgelkring Bollenstreek door Jacques van Oortmers- sen in de Lissese Agatha- kerk trok gisteravond niet de belangstelling die het verdiende. Van Oortmerssen opende met Voor tweede maal wijziging in schoolvakanties DEN HAAG De ruime va kantieregeling voor het schooljaar 1981/1982, zoals de Rijksinspectie die voor het kleuter- en lager onder wijs wilde invoeren, blijkt niet mogelijk te zijn. De re geling wordt daarom weer gewijzigd, met name de Paas- en Hemelvaartvakan- ties worden bekort De vakanties voor het lager-, buitengewoon en kleuteron derwijs luiden nu als volgt: herftsvakantie van 19 oktober 1981 tot en met 25 oktober 1981; kerstvakantie van 21 de cember 1981 tot en met 2 janu ari 1982; voorjaarsvakantie van 22 'februari 1982 tot en met 28 februari 1982; Paasva kantie van 9 april 1982 tot en met 18 april 1982; Hemelvaart- vakantie van 20 mei 1982 tot en met 23 mei 1982; zomerva kantie van 12 juli 1982 tot en met 22 augustus 1982. De vrije dagen zoals Prinsjes dag, Koninginnedag, Bevrij dingsdag, Tweede Pinksterdag en de vrije middag op 4 de cember ter gelegenheid van Sinterklaas blijven ongewij zigd. een feestelijke „fanfare" van Lemmens en verzorgde voorts een ingetogen uitvoering van „Consolation des majeure" van Liszt en een magistraal „Pre ludium en Fuga over B.A.C.H." Het uitstekende concert werd besloten met een improvisatie op een viertal theams, opgegeven door Er- nest Gervais die gedurende 35 jaar organist was op het Ade- ma-orgel. Het eerstvolgende concert wordt verzorgd door André Paganel op 9 juli. Aan vang kwart over acht. Dr. J.van den Bergh (Vervolg van de voorpagina) (Door Saskia Belleman en Hendri Beltman) HEEMSTEDE Een roepende in de woestijn. Vakgenoten kij ken hem ietwat meewarig aan en houden vol dat „het onmoge lijk is". De prikpil voor de man, een anti-conceptiemiddel dat dr.Joeri van den Bergh vanuit Aruba mee naar Nederland bracht, mag blijkbaar niet het volwaardig aanzien krijgen dat het ogenschijnlijk lijkt te verdie nen: honderd procent betroutielden baar en in tegenstelling tot k »lle t „vrouwenpil" geen noemeijï' waardige nadelen of bijvfe. schijnselen. Het klinkt idea Stii, maar niemand schijnt er aan willen. Voor een grootscheeps onderzoek om de daadwerkelijke betrouwbaarheid en bruikbaarheid te testen, waardoor „de machine op gang wordt ge bracht", zoals dr.Van den Bergh het uitdrukt, heeft hij tot nu toe geen me dewerking gekregen van de meeste van ziin collega's. De prikpil voor de man. Dr.Joeri van den Bergh, als arts verbonden aan de Bloemenhove-kliniek in Heemstede, kwam er een aantal jaren geleden mee in aanraking tijdens een bezoek aan de Nederlandse Antillen. Een arts daar vroeg hem of hij uit Nederland wat ampullen testoviron en depo-pro- vera voor hem wilde meenemen. Tes toviron wordt in tientallen landen ter wereld gebruikt voor het verhelpen van potentie-stoornissen. In combinatie met depo-provera, waarin als hoofdbestanddeel een vrouwelijk hormoon zit, "blijkt het echter op de Nederlandse Antillen, vrij veelvuldig te worden gebruikt als voorbehoedsmiddel voor de man: het depo-provera stopt de produktie van de mannelijke zaadcellen, het testovi ron voorkomt verschrompeling van de teelballen. In principe wordt maandelijks door de huisarts de injectie gegeven. Even eens wordt de eerste tijd maandelijks het sperma gecontroleerd op de aan wezigheid van levende zaadcellen. Een eenvoudige methode. De kosten van de injectie bedragen 34,.30, het spermaonderzoek - „elke huisarts kan in tien minuten leren hoe dat moet"- kost in het laboratorium nu 6,-. Betrouwbaarheid „Voor mijn gevoel is er in Nederland duidelijk behoefte aan een goed voor behoedsmiddel voor de man. dat geen bijverschijnselen heeft en uiterst be trouwbaar is", aldus Van den Bergh. Terwijl sterilisatie vrij definitief is, keert na het stoppen met de prikpil de ..Er is ons land nog nooit iets over ge- vruchtbaarheid gemiddeld binnen zes publiceerd, ook niet in de vaklitera- maanden terug. Kijk, bovendien tuur", aldus Van den Bergh. „En de- geldt, dat veel mannen zich na een genen die wel van het bestaan op de sterilisatie „minder man" gaan voelen hoogte zijn - de farmaceutische indu- en als gevolg daarvan potentiestoor- strie en sommige gynaecologen - zwij- nissen krijgen. Bij de prikpil heb je gen er over. Het economisch principe ring w matte rover vens over de prikpil aan het licht. Tja, of er in Nederland überhaupt SO ln Ook de resultaten van verscheidene markt is voor de prikpil...ik weet beteke onderzoeken in Oostenrijk en de Ver- niet. Voor mij persoonlijk komt ^wlse enigde Staten waren erg succesvol. De daar nog bij dat ik het uit den b reden dat de prikpil in Noord-Ameri- vindt vrouwelijke hormonen toe ka nooit in zwang is geraakt, is het dienen aan de man. Tenminste als verbod op het bestanddeel testoviron. geen dwingende medisch aanwijst reden voor is. Bovendien vind ik b. veiligheidsvoorschriften zijn in dosering in de prikpil, zoals dr.\ Nederland op farmaceutisch gebied den Bergh die voorstaat, veel te ho streng. Maar nog niet zo overdreven als in de Verenigde Staten. Toch is gjj Organon, een andere farmaci ook hier de prikpil nog volledig onbe kend. Hoe komt dat nou eigenlijk? dat beslist niet, zegt Van den Bergh. „Nadeel is wel", geeft hij toe, „dat het middel voor een bepaalde bevolkings-' groep relatief duur is. Het grootste na deel echter vindt Van den Bergh dat het middel om onverklaarbare rede nen in een klein aantal gevallen totaal niet werkt. „Waar dat door komt we ten we niet, maar er geldt wel dat je microscopisch kunt zien dat het niet werkt. Je komt er niet pas achter als de vrouw zwanger is". Een enige jaren geleden aan de' Uni versiteit van Bahia (Brazilië) gedaan onderzoek door E.M.Coutinho en J.F- .Melo bracht niets dan positieve gege- sche gigant in Nederland, lijkt economisch principe - je gaat j markt creëren als er bij voorbaat j_ aantoonbare winst tegenover staa wel een rol te spelen: „We hebben i jarenlange lnderzoek- en marketi politiek opgebouwd, die gaan we i zo maar veranderen, dat begrijpt u ker wel", is de korte reactie van concern. speelt de grootste rol". Miljardenzaak Niet rijp A.Houba, directeur van Schering Ne- Een identieke reactie als Houba derland, de grootste pilimporteur in dr A van Dijk, als sexuologe verb iwdl ons land: „We hebben er lang over den aan het Academisch Ziekenh nagedacht, wat we nou eigenlijk met jn Leiden. „Ik denk dat Nederland K™0 anti-conceptie voor de man aan moe- njet rijp voor is. Ik denk dat v p> O ten. We hebben naar een middel ge- mannen in dit altijd nog wat calvii dim zocht, maar niet gevonden. Althans tisch denkende landje emotior f' niet iets dat honderd procent be- remmingen hebben en bovendien i trouwbaar is. Als je niets vindt, ga je gemotiveerd genoeg zijn. Ze blijven ook geen marktonderzoek doen om te het standpunt staan, dat anti-cono kijken of het middel te verkopen is. ,ie in de eerste plaats een zaak is v tn Met het gerichte onderzoek zijn wij de vrouw", dan ook opgehouden. Nieuw plat form De directeur van de Luchthaven Schiphol, ir. D. Stapel, loodste gisteren per soonlijk een Boeing 747 per portofoon het nieuwe buffer platform op. In de stromende re gen werd dit 50.000 m2 grote parkeerterrein bij de C-pier in ge bruik genomen. duktie. CDA en VVD waren tegen, op één DEN HAAG - Een meerderheid van CDA:raadslid na Het PAK - een samen- CDA, VVD en de kleine rechtse par- onS land verbonden 1S' werkingsverband van PvdA D B6JpPR tijen in de Kamer, heeft ermee inge- Het extra geld wordt door een begrotings- en PSP - was evenals de CPN tegen toe- stemd dat de regering 210 miljoen gul- wijziging vrij gemaakt. Tot nog toe stond passing van kernenergie, den extra uittrekt voor de uitbreiding de staat slechts garant voor de helft van Zowel de actiegroepen als de politie van van de UCN-fabriek in Almelo. In de de totale uitbreidingskosten bij UCN Al- Almelo hebben laten weten dat de door fabriek wordt uranium verrijkt. Het melo, zijnde 410 miljoen gulden. actiegroepen voorgenomen blokkade van extra geld is nodig, nu de banken niet Met zeventien tegen veertien stemmen de UC-gebouwen in Almelo geweldloos bereid zijn zonder een garantie van de heeft de gemeenteraad van Almelo zich moet verlopen. Donderdag 19 juni moet de staat, de uitbreiding van de fabriek te gisteravond uitgesproken tegen de toepas- eerste blokkade een feit zijn, terwijl de ac- financiëren. Dit wegens het „politieke" sing van kernenergie bij elektriciteitspro- tie op de zaterdag erna moet eindigen. Actie-vrij-vervoer Rotterdam opgeschort ROTTERDAM De voormalig arts van het Rotterd r-]V verpleegtehuis „Veenweg", mevrouw M. Schulten-Luka bestrijdt de ernstige kritiek die de inspecteur voor de VVT telijke volksgezondheid op haar medisch handelen «A geuit. Het door de inspectie opgestelde rapport is vo haar een „opsomming van onwaarheden en ongestaafi weringen". Mevrouw Schuiten vindt dat de patiënten voldoende aan 1 trekken kwamen. Het verbaasd haar dat de inspectie nu' kritiek komt. terwijl er periodiek een verpleegkundige va inspectie op bezoek kwam. Zij benadrukt dat er nooit klai zijn geweest, ook niet van familieleden. Die hebben inmi aangekondigd een klacht in te dienen bij het medisch tuchtig ge. Zij beschuldigen de arts ervan de bejaarden al^ proefk te hebben gebruikt bij het maken van uitstrijkjes om baar derhalskanker te ontdekken. De inspecteur had hierover nietigend geoordeeld, maar volgens mevrouw Schuiten is dergelijk onderzoek voorschrift bij opname. Dat er van bep^m^ kalmeringsmiddelen acht maal meer dan gemiddeld werd i B geschreven komt volgens haar omdat de medicijnen vaak den uitgespuugd, waarna de patiënten opnieuw een hoevee kregen. Dat de toiletten vaak op slot waren opdat de patii op vaste tijden naar de wc zouden gaan, wordt door haar kend. Zij geeft toe dat de patiënten soms werden vastgeoi maar „dat was om botbreuk te voorkomen". De arts oven nu juridische stappen te ondernemen omdat zij zich in haa en goede naam aangetast voelt. Het personeel van het Rotterdamse vervoers bedrijf RET heeft gisteravond ingestemd met het bereikte akkoord in de loononderhande lingen. Dat houdt in dat de vrij-vervoer-actie, die twintig dagen heeft geduurd, wordt opge schort tot 1 november, op die dag wordt defi nitief beslist over de invulling van het ak koord. Van de 175 aanwezigen stemden alleen de controle-ambtenaren (75 man) tegen het ak koord, een loonsverhoging van 68 gulden met behoud van ongemakkentoeslag, omdat zij niet worden genoemd. Zij hebben aangekon digd niet te zullen controleren en daarom be staat de kans dat de vrij-vervoer-actie nog doorgaat. Volgens Abva/Kabo-bestuurder Doorenbos zullen ook zij echter van de nieu we regerling profiteren.Tijdens de vergade ring ging het er emotioneel aan toe. DEN HAAG De vorig jaar overleden senator Harm van Riel heeft bij zijn dood een omvangrijke verza meling boeken (8000 exem plaren) nagelaten, die van 16 tot en met 18 juni wordt geveild bij Van Stockums antiquariaat aan de Prinse gracht 15. De kijkdagen zijn vanaf morgen 12 juni tot en met 15 juni. Senator van Riel was een zeer belezen man, die er vanaf ziin Leidse studententijd een hobby van maakte zoveel mo gelijk boeken te verzamelen. In eerste instantie literatuur, maar toen hij van letteren overstapte op de rechtenstudie verlegde hij zijn interesse meer naar dat gebied. De dui zenden boeken waarmee de wanden van zijn driekamerf lat aan de Van Alkemadelaan letterlijk waren behangen, be staan voor een groot deel uit historische en juridische wer ken. Zijn belangstelling ging verder uit naar sociologie, po liticologie, theologie, land- en volkenkunde en filosofie. Van Riel, niet alleen een zeer erudiet mens, maar ook een hartstochtelijk liefhebber van een goede keuken, verzamelde vele Engelse antieke kookboe ken, die op de veiling naar wordt verwacht zeker zes honderd gulden zullen opbren gen. Andere boeken, met name tal van oude antiquari sche exemplaren, zijn in som mige gevallen getaxeerd op zesduizend gulden. Tal van exemplaren zijn voorzien van persoonlijke aantekeningen, een handtekening of een ex-li- bris. hetgeen voor velen de waarde ervan ongetwijfeld zal verhogen. Omdat het oud-Eerste Ka lid wilde dat zijn boeken in de circulatie zouden kc al pu heeft hij bij testament klaard dat zijn bibliothee zijn dood moest worden beid veild. Spierenburg grootofficier in 0 van Oranje-Nassatetai :he i het de p DEN HAAG D.R. Spi burg, de man die met vee ces heeft onderhandeld de exportprijzen van het derlandse aardgas, is ter a!1 ^st ting van zijn missie bevoi °*n' tot grootofficier in de van Oranje-Nassau. De drie andere leden vi onderhandelingsdelegatie^.. benoemd tot officier en ri Jvei i fugc deze orde. Egressy, Van Eupen en denbergh hebben Spierennel tijdens de onderhandeli^^P' geassisteerd. HTM vervoe: minder reizige DEN HAAG De HTM I de eerste vijf dagen na d 1 loop van de staking mi reizigers vervoerd dan in overeenkomstige periode wacht mocht worden. B cijfers over de terugloop it passagiereaanbod worden blni in augustus verwacht HTM vermoedt dat de bu tramreizigers na de drie ken durende staking kenfl gewend waren geraakt hun keuze van vervoer! fiets, lopend of per auto. rigens is het aantal rein nu weer op het normale

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12