4a een hartinfarct gaat de helft atiënten weer moeilijk aan het werk £eidóe ©oma/nt Kabinet wil geen verder onderzoek zaak Aantjes Aangenaam zakelijke sfeer bij gesprek over regeerprogram Wiegel en Pais moeten worden terechtgewezen Aanklager eist vrijspraak voor agent die man doodschoot N'NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 JUNI 1981 PAGINA 11 3r? HAAG Meer dan de helft, 52 ent, van de mensen die een hart- rct hebben gehad, heeft moeite zijn oude werk te hervatten. Dat :t uit een onderzoek dat Philips ische Dienst in Eindhoven heeft juden. De cijfers mag men be uwen als geldend niet alleen voor hilips-werkers, maar voor patiën- in het gehele land. Voor een ge- te kunnen de problemen door de Enten zelf worden opgelost, maar een groot deel is er de hulp van bedrijfsarts voor nodig. De erva- leert bovendien, dat wanneer ie- d meer dan negen maanden thuis ij niet meer aan het werk komt, r voorgoed in de WAO verdwijnt rrouw C. van Veelen, bedrijfsarts 'hilips, deelde dit vandaag mee op symposium over hartrevalidatie in Utrecht werd gehouden. problemen met het werk kunnen van li- lelijke of van geestelijke aard zijn, of beide, s de taak van de bedrijfsarts zoveel moge- Ie problemen samen met de patiënt op te In Eindhoven, in het gebouw van Phi- [edische Dienst, dat als wandspreuk heeft: de mens de pil verwerken, door hem in -erk te sterken", zegt mevrouw Van Vee patiënt voelt wat hij lichamelijk en ïlijk kan. Vergeet niet dat, wanneer je hebt doorgemaakt, je beseft dat je leven >n zijden draadje hangt. Misschien heb je :elfs een hartdood meegemaakt en ben je heden. Je hebt tijd nodig om dit te verwerken en de een doet daar langer over dan de ander. De patiënt vertelt je bijvoorbeeld: ik zou graag weer mijn oude werk doen, maar ik kan dat niet meer acht uur per dag. Of hij zegt dat hij geen ploegen werk meer kan doen. Vaak be grijpt de man zelf ook nog niet goed, dat hij be paalde dingen moet vermijden. Ik denk bij voorbeeld aan een kok, die zo uit de warmte van zijn fornuis de diepvriescel in moet Daar heeft zijn hart het moeilijk mee. In zo'n geval is het de taak van de bedrijfsarts om maatregelen te nemen, of de patiënt erop te wijzen dat hij bepaalde dingen moet vermijden. Voor bepaalde mensen zul je zelfs ander werk moeten zoeken, maar in principe moet de man in ziin eigen vak, in zijn eigen afdeling, weer aan het werk kunnen. Zo'n kok bijvoorbeeld zou het aan een ander moeten overlaten de diepvrieskluis in te gaan. Primair moet er ge zocht worden naar zodanige wijzigingen in het eigen werk, dat de man dat toch weer kan doen. „Spaar me voor thuiszitten Vaak zijn het nog jonge patiënten, die helemaal geen zin hebben om verder werkloos thuis te zitten. Ze zeggen ervan: „dokter, spaar me daarvoor". Ook al hebben ze nog zoveel proble men met weer aan de slag te gaan, ze willen toch liever werken dan thuis zitten. Voor die mensen moet je alles doen om een plaatsje te vinden. Het merkwaardige is dat het zelfs nu, nu het op de arbeidsmarkt heel moeilijk is om beperkt-arbeidsgeschikten toch nog te plaatsen, nu er duizenden mensen overcompleet zijn, toch lukt om die patiënten weer aan het werk te krijgen. Ze zijn gemotiveerd en dan lukt het als bedrijfsarts gelukkig vaak door met een hoofd van een afdeling te gaan praten hun een Welke geestelijke problemen heeft een patiënt? „Iemand reageert psychisch op het krijgen van een hartinfarct. Vroeger schoof men dat een beetje onder tafel. Men hield zes weken bedrust en dan moest het maar weer gaan. Men onder schatte de psychische reactie op de ziekte. Nu wordt misschien wel teveel het psychische as pect naar voren gehaald en dat is ook overdre ven. Iemand die een hartinfarct heeft, heeft daarop ook een psychische reactie. Logisch, als je drie dagen op intensive care hebt gelegen, met al die draadjes links en rechts, en je hoort naast je dat iemand gereanimeerd wordt, dan gaat dat niet in je kouwe kleren zitten. Dan ga je danig na- instrueren hoe hij zich tegen de patiënt moet opstellen." Voorrang? gemaakt en hoe het er in de toekomst uit zal gaan zien. Dan ben je niet abnormaler dan wel ke gezonde dan ook, je bent hoogstens een tijdje uit je evenwicht Je hebt een tijdje nodig om alle dingen weer eens op een rijtje te zetten. Daar hoort de werkhervatting en alles daar werk", omheen ook bij. Oude frustraties in het werk kunnen weer txiven komen, wrijvingen onder ling, dingen die je niet zo liggen. Daar kun je Moet je beperkt arbeidsgeschikten voorrang ge ven boven die vele honderden gezonden, die aan de poort staan te trappelen om te mogen gaan werken? „Dat is mijn probleem niet Die patiënt komt bij mij en zegt dokter, ik wil weer ontzettend graag gaan werken. Dan zal ik alles doen dat is mijn taak ook om deze man weer ge plaatst te krijgen. Ik ga niet over de selectie of een beperkt-arbeidsgeschikte of een overcom plete ergens wordt geplaatst Ik vind dat ie mand die al op de loonlijst staat, de patiënt dus, moet voorgaan, maar dat is niet aan mij om dat te beoordelen. Wij zijn er voor de zieke, de be perkte mens, en niet voor het bedrijfsbeleid. Een bedrijfsarts zet ook iemand niet aan het werk, hij helpt hem terug te komen in zijn „Die patiënt wil dat zelf graag. Er wordt, zeker in de kring van de hartrevalidatie, heel ver- dan minder goed tegen, je ziet er tegenop. Te- schillend gedacht^over werkhervatting. De pa- genover de dokter zegt zo'n patiënt dan: „Ik 11 ,-u- —,:J J UJi 1 kan toch niet zo goed meer tegen het werk. Ik ben zo gauw moe". Hij vertaalt zijn geestelijke weet met wat meer. Ar worat over ae nuissi- probleem in lichamelijke klachten. Aan de arts tuatie gepraat, over beleving, maar werkher- tiënt wordt lichamelijk gerevalideerd, hij kan volleyballen, hij kan schaatsen, wielrennen en ik weet niet wat meer. Er wordt over de huissi- dan de taak de patiënt in zo'n toestand te bren gen, dat hij weer vertrouwen krijgt in zijn li chaam, dat hij weer lichamelijke arbeid durft te doen. Het is mensen over een vreesdrempel heen helpen. Als bedrijfsarts moet je er bijtijds bij zijn, om met die patiënt samen de weg die hij moet gaan, uit te stippelen. Daarna ben je vatting wordt ineens aan de man zelf overgela ten. Het is net alsof het een beetje vies is om erover te praten. Daar praat je niet over. Dat hoeft helemaal niet, zeggen ze dan. Ik ga er echter vanuit dat een patiënt pas volledig gere valideerd is en teruggeplaatst in de maatschap pij als hij ook werkt. Je ziet maar al te vaak, vaak een soort ombudsman, een intermediair dat mensen die gedwongen werkloos worden. ïimeerd geworden. Dat zijn geen kleinig- plaatsje te verschaffen." tussen afdelingschef en patiënt Daarvoor is het ook nodig dat een bedrijfsarts het bedrijf gron dig kent Je moet zo'n afdelingschef bovendien zich ellendig voelen omdat ze zich buiten de maatschappij voelen staan." GREARD CRONÉ ficier wil dachte uit ivangenis ÏTERDAM De officier ljustitie bij de Amsterdam- fcchtbank, mr. G. von Mey- [eldt, wil er alles aan doen jarige Frans R., beschul- ivan een indrukwekkend anlal inbraken en twee po- ingen tot doodslag, weer op I rechte pad te helpen. Hij p daarom gisteren geen on waardel ijke en geen voor- rdelijke straf, maar vroeg echtbank wel de beschul- jngen bewezen te verklaren [vervolgens de zaak een [aan te houden, in de hoop frerdachte het juiste spoor g zal vinden en bovendien perlies kan verwerken van vader. Deze werd bij een ïtpoging na een laatste nenlijke inbraakpoging in elveen vorig jaar dodelijk ffen door een politieko- heaterloods ïlu uw stoel ijzen !N HAAG De lancipatie schrijdt ort. Sinds het wet- lijk is verboden in rsoneelsadverten- s voorkeur uit te likken voor een i of vrouw, wrin- de opstellers zich (de vreemdste taal- ndige bochten om |et in conflict met wet te komen, fcibaas (m/v) ge- gd... een groot aantal icties bestaat eigenlijk ien een mannelijke of mwelijke benaming, arom achtte men het nu ingend noodzakelijk or deze beroepen een voorkeur onzijdige naming te vinden. Een :lame-adviesbureau in nstelveen raapte de ndschoen op en schreef arvoor een wedstrijd uit het vakblad Adforma- Voor twintig beroepen als o.m. schipper, lasser deurwaarder, modinet- ouvreuse en koffiejuf- duw) moest een andere ettige) benaming gevon- n worden. Staatssecreta- (niet: staatssecretares- Kraaijeveld-Wouters ikte gistermiddag in Den lag de prijzen uit aan de tvinders en uitvindsters n benamingen als: heepshoofd (schipper), ikracht (lasser), host wtess), koffiebode (kof- ijuffrouw), theaterloods uvreuse) en rentvrouwe entmeester). Uit de rr'je oefeningen" kwa- en o.m. naar voren: uursmeris voor stuka- lor; klerenmens voor odinette, stroomvemuf- 'hng voor elektriciën. En •n kelner dan wel ser- terster kan worden ge togen onder het éne u^je van verteringbren- ln „een aangenaam zakelijke sfeer" zijn de onderhandelingen tussen de drie fractie leiders en de informateurs gisteren begonnen. V.l.n.r. De Koning, Den Uyl, Lubbers, Van Agt en Terlouw. DEN HAAG De giste ren begonnen onderhan delingen tussen de frac tieleiders Van Agt, Den Uyl en Terlouw over een regeerprogram voor een kabinet van CDA, PvdA en D'66 verlopen tot nu toe zonder diepgaande conflicten. In een vol gens de fractieleiders „aangenaam zakelijke sfeer" besprak het drie tal gistermiddag onder leiding van de informa teurs Lubbers en De Ko ning de uitgangspunten voor het te voeren so ciaal-economisch beleid. Op voorstel van Ter- louw is aan het begin van de onderhandelin gen door de drie fractie leiders de afspraak ge maakt, dat de vragen omtrent het premier schap en de zetelverdec ling in het te vormen ka binet pas ter tafel zullen komen als een aantal es sentiële agendapunten zijn afgewerkt. kwam wel een aantal verschil len van inzicht tot uiting, doch die lijken tot nu toe overbrug baar. De gesprekken hebben nog geen conclusies opgele verd, maar dat was ook niet de bedoeling. Verwacht wordt dat de eerste concrete besluiten pas in de loop van volgende week zullen worden genomen. Vanmorgen zijn de problemen op het gebied van de volks huisvesting (woningbouw, stadsvernieuwing en woonlas ten) onderwerp van de be raadslagingen geweest. Zoals Terlouw al eerder had aangekondigd, verklaarde hij gisteren aan het begin van de onderhandelingen, dat hij zich er eerst van wilde vergewissen of de vraag wie premier moet worden voor van Agt be spreekbaar zou zijn. „Hoewel Van Agt vast blijft houden aan zijn standpunt, dat hij premier moet worden, heeft hij mijn vraag over de bespreekbaar heid van het onderwerp posi tief beantwoord", zo zei Ter- louw na afloop van de eerste gespreksronde. Van Agt wilde echter bij het verlaten van het Eerste Ka mergebouw, waar de onder handelingen worden gehou den, het woord „bespreek baar" niet in de mond nemen. Letterlijk zei hij: „Op verzoek van Terlouw hebben we afge sproken, dat we op enig tijd stip tijdens de onderhandelin gen de argumentaties over het premierschap zullen uitwisse len". Van Agt toonde zich overigens opmerkelijk tevreden over het verloop van de eerste ge spreksronde. „De onderlinge persoonlijke sfeer was goed. We kennen elkaar allemaal al langer dan vandaag, dus we weten wat we aan elkaar heb ben", aldus van Agt Ook Den Uyl en Terlouw spraken van een goed gesprek. Met de bespreking van de wo- ningbouwproblemen zijn de fractieleiders vanmorgen afge weken van de volgorde van de agenda die de informateurs Lubbers en De Koning hadden vastgesteld. Officieel zou na het sociaal-economisch en fi nancieel beleid het energie vraagstuk (inclusief kernener gie) aan de orde komen. AMBTENARENBONDEN IN KORT GEDING DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank, mr. M. R. Wijnhold, zal donderdag 25 juni laten weten of hij vindt dat de ministers Wiegel en Pais alsnog overleg moe ten voeren met de ambtenarenbonden over de voorgenomen (negatieve) salarismaatregelen voor onderwijsgevenden. De bonden eisten dit in een kort geding dat gisteren voor de rechter,diende. Zij eisten ook dat het minister Pais verboden wordt de salaris maatregelen nu al door te voeren. Het gaat nog altijd om een gat van 119 miljoen gulden in de onderwijsbegroting. Pais wilde dit dichten door bepaalde onderwijsgevenden langer op hun maxi mum-salaris te laten wachten en door het maximum te verlagen. De onderwijsbonden, waaraan hij zijn plan voorlegde, wilden deze zaak eerst voorgelegd zien aan het centrale georganiseerde overleg. Zij vinden dat het gaat om jet algemene arbeidsvoor waardenbeleid voor ambtenaren: als de ene vakminister in de rechtspositie van zijn ambtenaren mag ingrijpen, dan kunnen de anderen dat ook gaan doen. Minister Wiegel, hoogste baas van alle ambtenaren, weigerde echter deze zaak in het centrale overleg te bespreken, zeggende dat de minister van O W wel gerechtigd is het overleg hierover tot het overleg met de onder wijsbonden te beperken. Premierschap en beleid De bij de kabinetsformatie betrokken partijen doen de laat ste week alof het belangrijkste waar de toekomst van dit land vanaf hangt, de persoon is die premier van een nieuw kabinet wordt. Door het accent op dit punt zijn de politici er kort na de verkiezingen al weer in geslaagd de aandacht van de hoofdzaak af te leiden. Natuurlijk is het best van belang wie als premier de nieuwe ministerraad gaat coördineren. Maar de zwaarte die de politici momenteel aan de kwestie toekennen, is wat over trokken. Wat op de eerste plaats aandacht verdient is het be leid voor de komende jaren, en dan toegespitst op de vraag: met welk sociaal-economisch beleid kan Nederland uit hel economische dal getrokken worden? Gelukkig staat dit on derwerp dan ook bovenaan de lijst met punten die de infor mateurs met de onderhandelaars van de partijen sinds gister middag doornemen. He PvdA-leiders zouden, ook in hun uitlatingen, iets min der bevreesd moeten zijn voor Van Agt als mogelijk toekom stig premier. Het CDA zou in dit stadium iets minder kramp achtig aan Van Agt moeten vast houden, overigens zeker zonder hem te laten schieten. (Want in '77 vond toch óók de PvdA het vanzelfsprekend dat de grootste partij toen de PvdA de premier zou leveren in het nooit tot stand geko men tweede kabinet-Den Uyl?) En tenslotte, D'66 zou wat minder moeten speculeren op de eventualiteit dat bij voort gezet geruzie tussen PvdA en CDA het premierschap aan D'66 toevalt. Dat is zelfoverschatting. EjEN snelle kabinetsformatie is gewenst. 1981 mag sociaal- economisch gezien geen verloren jaar worden. Ook dit jaar moeten de krachten worden gebundeld voor het nemen van noodzakelijke impopulaire maatregelen. Laat men dus snel vaststellen of men programmatisch tot elkaar kan en wil ko men. DEN HAAG De procu- een politieman bieden nauwe- reur-generaal bij het ge- lijks soulaas bij werk op straat rechtshof in Den Haag, mr. P. Bos, heeft gisteren vrij spraak geëist voor de 24-jari- ge politieagent uit Rhoon, die begin augustus een vluchtende Marokkaan doodschoot Door de Rotterdamse recht bank was hij daarvoor tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Volgens zeggen van de agent had hij een waar schuwingsschot gelost om de vluchtende Marokkaan tot staan te dwingen. Toen hij nog een keer in de lucht wilde schieten gleed hij uit, waar door de Marokkaan werd ge dood. Mr. Bos uitte felle kritiek op de gebrekkige opleiding die agenten krijgen als het gaat om het gebruik van vuurwa pens. De bewuste agent had in de vijf jaar dat hij bij de politie was niet één keer zijn pistool hoeven trekken en na zijn ba sisopleiding nog maar één keer instructie gehad. „Wat moeten we doen met politiemensen die de instructie als een soort cate chismus van buiten kennen, maar niet de innerlijke waar de hebben geleerd. De schie- tinstructie en opleiding van Deze agent was mentaal te slecht toegerust". Alphen komt fitnesscentrum tegemoet ALPHEN AAN DEN RIJN Voor het fitnesscentrum van de heer J. Zeeman aan de Prins Hendrikstraat zal een artikel 19 procedure ge volgd gaan worden. Dit is gisteren met een kleine meerderheid van stemmen besloten in de openbare ver gadering van de commissie voor ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling. De verbouwing en het gebruik van het pand als fitnesscen trum zijn in strijd met de be palingen van het bestem mingsplan „Prins Hendrik straat 1964". Met een artikel 19-procedure kan vrijstelling van de bepalingen van het be stemmingsplan worden ver kregen. In deze procedure is begrepen een verklaring van geen bezwaar van gedeputeer de staten. De heren J. H. van der Vlies (PvdA) en J. de Jong (CDA) waren tegen het volgen van deze procedure, daar zij van mening zijn dat de gemeente geen greep meer heeft op het bouwbeleid als iedereen maar zonder bouwvergunning gaat bouwen met het idee dat, wan neer de bouw gereed is, er via een speciale procedure wel ontheffing zal worden ver leend. De heer G. P. van As (VVD), die wel vóór stemde, verweet het college dat zij de commissie Roso niet in een vroeger stadium over deze zaak had geïnformeerd, daar 8 maanden geleden met de voor malige wethouder Haanstra al het eerste overleg over deze zaak had plaatgevonden. De heer H. G. Metaal (PvdA) merkte nog op da't, los van het starten van een artikel 19 pro cedure, het feit blijft bestaan dat er een overtreding door Zeeman is begaan, aangezien hij doorgegaan is met de ver bouwing nadat hij van de ge meente de aanzegging tot het stilleggen van het werk ont vangen had. Weer arrestatie in affaire-Slis APELDOORN De Apel- doomse politie heeft gisteren na huiszoekingen in een druk kerij en twee woningen een 30-jarige man gearresteerd en een grote hoeveelheid papie ren in beslag genomen. Vol gens de politie kan er verband bestaan tussen deze zaak („een ernstig geval van valsheid in geschrifte") en de affaire met de Amsterdamse ex-notaris Slis-Stroom. Er wordt nog een tweede arrestatie verwacht. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering is niet van plan bij de minister van Justitie van de DDR een verzoek in te dienen tot verkrijging van archiefmateriaal uit de staatsarchieven in Oost-Berlijn om trent de voormalige CDA-fractieleider Willem Aantjes. Dit heeft minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) meege deeld in antwoord op schriftelijke vra gen van de inmiddels afgetreden sena tor Van der Jagt (GPV). Volgens Van der Jagt zou het archiefma teriaal over Aantjes, dat in de DDR ligt opgeslagen, alleen vrijgegeven worden als de Nederlandse regering daartoe een offi cieel verzoek indient Wiegel laat in zijn beantwoording duidelijk merken dat de regering daar geen behoefte aan heeft Hij wijst er daarbij op dat de onafhankelijke commissie-Enschede, ingesteld door de Tweede Kamer, indertijd bij het opstellen van haar rapport over de zaak-Aantjes met medewerking van de Nederlandse re gering tevergeefs om inlichtingen in de DDR heeft gevraagd. Ondanks dat heeft de Tweede Kamer toch ingestemd met het rapport van de commissie-Enschede en de daaruit voortvloeiende conclusies. Naar de mening van Wiegel is het niet de taak van de Nederlandse regering, nog verdere na speuringen inzake de affaire-Aantjes te doen. Op de vraag of het waar is, dat de Oost- duitse inlichtingendienst sinds de jaren vijftig „een meer dan normale belangstel ling voor de heer Aantjes aan de dag heeft gelegd" antwoordt minister Wiegel ont kennend. „De regering is van een derge lijke belangstelling niets gebleken", zo schrijft hij. Naar aanleiding van het feit dat Aantjes in zijn functie als fractieleider (eerst van de ARP, later van het CDA) enige tijd lid is geweest van de geheime Tweede Ka mercommissie voor de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten, had Van der Jagt ook de vraag gesteld of het voortaan niet ge wenst zou zijn, leden van die commissie aan een onderzoek naar hun verleden te onderwerpen. Wiegel is het daar niet mee eens. „Alleen al op grond van staatsrech telijke overwegingen acht ik zo'n onder zoek niet passend", aldus Wiegel. Perioden met zon DE BILT Voor morgen wordt droog weer verwacht met zonnige perioden. Een de pressie, die de afgelopen tijd het weer een wat regenachtige aanblik gaf is naar Zuid-Zwe den getrokken en trekt nog verder oostwaarts. Deze de pressie wordt gevolgd door een hogedrukgebied dat van ochtend boven de Britse eilan den en ten noorden van Schot land lag. Het hogedrukgebied trekt langzaam naar het oosten en breidt zijn invloed over West-Europa uit. De wind waait eerst uit het noorden, maar later uit uiteenlopende richtingen. Er zijn morgen flinke zonnige perioden en de middagtemperatuur kan oplo pen tot ongeveer 22 graden. Tot dinsdag luidt de verwach ting: Gedurende het hele weekeinde zonnig en droog. Later perioden met regen en een middagtemperatuur die daalt tot 17 graden. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden. Weersontwikkeling: Hoge drukgebied boven Schotland trekt de komende 48 uur via de Noordzee naar Centraal- Europa. Britse eilanden: Perioden met zon, nog een enkele bui, 15 tot 20 graden. Later vanuit het westen toenemende bewolking en mogelijk regen. Scandinavië: Aanhoudend wisselvallig, 15 tot 20 graden. Benelux, Centraal-Europa: Flinke perioden met zon, vrij wel overal droog, 17 tot 23 gra den, in Frankrijk, Zuid-Duits- land. Oostenrijk en Alpenge bied 25 tot 30 graden. Landen rond de Middellandse Zee: Overwegend zonnig en warm, 25 tot 30 graden, plaat selijk meer dan 30 graden. Weersgesteldheid van gisteren Den Helder gh.bew. IA R'dam gh.bew. Twente regen Vlteslngen zw.bew. Z.-Limburg zw.be». Aberdeen regen b. Brussel gh.bww. Frankfort zw.bew. Geoève onbew. Innsbruck onbew. Klagenfurt onbew. Kopenhagen regen Stockholm iw.b Lea Palmes zw.bew. Beiroet n.ontv. Tunis n.ontv.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11