deTijd Milieu Info Markt voor negende maal a HP C l.lSl&tRS df&ENE Pax Christi wil eenzijdige ontwapening kerk wereld SI ie: BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 JUNI 1981 PAGINi nQJ Op het Haagse Binnenhof wordt aanstaand weekeinde voor de negende maat de Milieu Info Markt gehouden. De „binnenplaats" van de Eerste en Tweede Kamer heeft al heel wat manifestaties, demonstraties en happenings zien komen en gaan, maar de Milieu Info Markt is nog altijd een vriende lijk gebeuren om bij deze en gene het mi lieubesef nog wat aan te wakkeren. Amnesty International, de Heidemaatschappij, Kleine Aarde, Unesco, Natuurmonumenten, Green Peace het is maar een toevallige greep uit de ongeveer negentig groepen, in stellingen en organisaties die hun activiteiten onder de aandacht van het publiek zullen brengen. Nadat de markt om 10.00 uur Is ge opend door Mr. P. van Vollenhoven, zal het publiek echter meer vinden dan informaties tands. Muzikale omlijsting van de opening geschiedt door diverse majorette- en drumbands, waar na de Koninklijke Militaire Kapel om 11.00 uur van zich zal laten horen. Van 12.00 tot 14.00 uur Is er volksmuziek, waarna de folkloristi sche dansgroep Baluta, begeleidt door de volksmuziekgroep Zanat, om 14.00 uur zal op treden. Bloemenmeisjes zullen zo'n tweeduizend an jers uitdelen die door de bloemenveiling In Honselaarsdijk zijn verstrekt. Onderwijl zal de sportvereniging voor licha melijk en zlntulgelijk gehandicapten „Kamele on" sportdemonstraties geven naast de Rid derzaal. Judo, tafeltennis, schermen en zltvol- leyball zijn enkele van de sporten waarmee de vereniging aandacht wil vragen voor het Jaar van de Gehandicapten. Info Milieumarkt op het Haagse Binnenhof. KORTWEG MUZIEKFESTIVAL Op de markt in Delft valt zaterdag iets te proeven van de sfeer van de befaamde taptoe, wan neer tamboer- en pijperkorp sen daar van 20.00 tot 22.00 uur het muziekfestival „Klank en Kleur" verzorgen. MUZIEKDAG Ter gelegen heid van het vijftigjarig be staan van het muziekkorps „Wilhelmus" is aanstaande za terdag in Sliedrecht een muzle- kale dag georganiseerd met Jeugdorkesten (van T4.00 tot 15.30 uur) en een défilé langs het raadhuis (van 16.00 tot 17.00 uur). KUSTZEILEN De badgasten in Noordwijk kunnen zaterdag en zondag genieten van het kustzeil-evenement in Noord- wijk, waaraan meer dan twintig verenigingen deelnemen. Za terdag vanaf 13.00 uur, zondag vanaf 11.00 uur. Op zondag zijn er tevens clubwedstrijden van de Kust-surfverenlging Noordwijk vóór de Kon. Astrid Boulevard. Aanvang 11.30 uur. OPERETTE Het programma van de jaarlijkse gratis toegan kelijke openlucht-evenementen In het Wantijpark In Dordrecht vermeldt voor zondag om 15.00 uur een uitvoering van „Die Haghe operettespelers" Schaapscheren, één van de attracties van de Juni- paEn öude vvester7—"omdat maand. de Westerkerk in Amsterdam 350 jaar bestaat, is daar tot en met 20 juni een tentoonstelling te bezichtigen over de omstan digheden die „De oude Wes ter" tot het symbool hebben gemaakt van Nederlands eer ste stad. SPORTFESTIJN Het jaar lijks sportfestijn „Vier Uden Sportief" vindt aanstaand weekeinde plaats In het 45 hectare grote Udens gemeen telijk sportpark. Tienduizend sporters geven er iri diverse tournooien acte de présence in vijftig takken van sport, terwijl ook het publiek actief aan twintig sporten kan deelne men. Verder: trekker-trek-de- monstraties, parachutesprin gen en er treden verscheidene Nederlandse top-artlesten op. In het park zijn dranken en maaltijden verkrijgbaar. Beide dagen vanaf 10.30 uur. Toe gang volwassenen: 7,50, kin deren: 3,50. BLOEDPROCESSIE De tra ditionele Heilige Bloedproces sie wordt aanstaande zondag gehouden in Boxmeer. Na de Hoogmis om 11.00 uur vertrekt vanaf de St. Petruskerk de be devaartsprocessie door het centrum van Boxmeer naar de reliekschrijn van het H. Bloed in het Carmelietenklooster. Door de eeuwen heen zijn vele gelovigen naar de St. Petrus- kerk gekomen. De geschiede nis vertelt dat op die plaats rond het Jaar 1400 het bloed wonder plaatsvond. Aangevuld met diverse glides belooft het ook dit jaar weer een kleurrijke stoet te worden. POALHOUWE De schutterij met harmonie trekt op maan dag 15 juni door het Limburg se Mheer om palen te kappen. Dat is een overblijfsel van het historische „poalhouwe". Tij dens de godsdienstoorlog leg den de Staatsen voor de ka tholieken zoveel mogelijk weg versperringen aan om het uit trekken van de processie te verhinderen. Hiertegen ver weerden zich de schutterijen. „Bielemannen", trokken voor op om de versperringen te rui men. Ook maandag is de stemming buitengewoon om dat menige paal is voorzien van „edel vocht". MELKKARRENRACE Een melkkarrenrace en demonstra ties van oude handwerken, dat zijn de hoofdbestanddelen van de „Boerendag" die op aan staande zondag van 11.00 tot 16.00 uur wordt georganiseerd in Willeskop (gemeente Mont- foort, bij Oudewater). STELTLOPEN Tot de meest alledaagse takken van sport behoort zeker niet het steltlo pen. Maar 'ledereen heeft de kans om aanstaande zondag vanaf 14.30 uur de steltloop wedstrijden te aanschouwen in „De Sprunk" in de buurtschap Koningslust In de Noord-Lim burgse gemeente Horst. POLSSTOKSPRINGEN De wedstrijden om het kampioen schap polsstokverspringen van de Krlmpenerwaard zijn te vol gen op zaterdag vanaf 19.00 uur in Polsbroekerdam (ge meente Benschop). SCHAAPSCHEREN Het ko mende weekeinde worden in Velsen, Epe, Laren en Tilburg, vele schapen uit hun warme vacht geholpen. Zo'n tweehon derd schapen maken dat mee op zaterdag vanaf 10.00 uur bij boerderij „Zorgvrij" in „Bui tenhuizen", gemeente Velsen. In Epe, eveneens aanstaande zaterdag en wel vanaf 8.00 tot 14.30 uur, tijdens het folkloris tische feest. Een poppenthea ter, boerenkapellen en boeren- dansers vergroten de pret. Het schaapscheren in Laren is maar een klein onderdeel van het schaapscheerdersfeest dat plaatsvindt op zondag vanaf 11.00 in het Noordhollandse Laren. Demonstraties van oude handwerken, een kunst markt, volksdansen en een show van antieke auto's, ver volmaken het programma. In Tilburg, in een gerestaureer de hoeve aan de Reitse Hoe- venstraat 129, laat men aan staande zondag behalve het schaapscheren, ook de ver werking van de vachten zien. ELSEVIER vraagt aan staats raad mr. Th. van Lier, advi seur van Den Uyl, hoe hard de standpunten van de PVdA nu eigenlijk zijn. „Het kan niet zo zijn, dat de formulering, zoals het PvdA-congres inzake de kernwapens heeft gehanteerd, exact wordt weergegeven in een eventueel regeerakkoord. Dat moet de PvdA begrijpen; anders had ze moeten zeggen: we praten niet over de vor ming van een nieuw kabinet". Een ander artikel constateert, dat de vakantie onbetaalbaar wordt. „Vermoedelijk teren veel mensen in op nun bezit en spaargeld om mee te kun nen blijven doen aan de va- kantietrek. Spaarbrieven wor den ten gelde gemaakt en spaarrekeningen opgesou peerd". Het blad noemt de aanval van Israël op de kern centrale in Irak „een histori sche nieuwigheid die iedere politicus tot nadenken en dis cussie dwingt; misschien zelfs een mijlpaal in de geschiedenis die alles wat op het gebied van kernwapens tot nu toe in dis cussie en onderhandelingen is besproken, ver achter zich laat". Het omslagartikel gaat over de moderne agrariër. „De keuterboer wordt computer- boer". Minister Van der Stee tenslotte meent: „De tarieven van inkomstenbelasting moe ten drastisch omlaag. Gelijktij dig moet er een harde bezem door de stal van de aftrekpos ten". In DE HAAGSE POST richt prof. Van den Doel harde woorden tot de PvdA. In vier jaar tijd is de partij getransfor meerd van PvdA tot PvdQ: van de Partij van de Arbeid tot de Partij van de Querulan ten. Door overal tegen te zijn heeft zij haar eigen economi sche alternatief totaal vernie tigd". Een terugblik voorts op tien jaar milieuhygiëne. Een hoge ambtenaar: „Het is treu rig. Men zegt wel: We wisten niet wat er allemaal gebeurde, maar dat is niet waar. Ook onze inspectie heeft destijds te gen bijvoorbeeld die stortingen in Lekkerkerk geadviseerd. Ook hier wist men het, he laas". Het omslagartikel gaat over de energielobby van de multinationals. „Met hun ko- lenprojecten streven Esso en Shell er naar de oude oliesitu atie van vóór 1974 te doen her leven. Dat betekent: volledige controle aan de bron, over het vervoer, de verwerking en de afzet". Aandacht tenslotte voor een nieuw Amerikaans ver schijnsel: De meisjessoldaat. „Wat de legerpubliciteit heeft verbloemd, was wat de ge vechtstraining voor vrouwen nu precies met zich mee brengt. Maar je kunt niet ie mand leren om aardig te do den. Om dat soort vaardigheid te bereiken, moet je mensen een verdierlijkend en de emo ties dodend proces laten door maken". VRIJ NEDERLAND voor spelt: „De poging van het CDA om D'66 van de socialisten los te weken, zal de komende we ken het middelpunt van de formatie vormen. Op drie punten zal de aanval geopend worden: De economie, de kernwapens en de abortus. Het tactisch vernuft dat daarbij aan alle kanten wordt getoond, zal beslissend worden voor de samenstelling van het komen de kabinet". Voorts wordt ge praat met Piet Reckman, schatbewaarder van de strijd punten van de PvdA. „Wat zegt Van den Berg? Hij is niet per se tegen onze organisatie, maar we hebben het verkeer de ogenblik gekozen. Ontac tisch en zo, ja, ja. Dat doet me denken aan de tomaat-acties van vroeger. Of het niet an ders had gekund? Wat dan? Met peren?". Een interview ook met voorzitter Van der Linden van de Politiebond. „Als je weet hoe zwaar het stempel is dat de politie drukt op de kwaliteit van de samen leving, dan is een directe be moeienis van de gemeentera den noodzakelijk. Dat geldt ook voor het vervolgingsbe leid. Dat kan niet alleen meer aan het openbaar ministerie overgelaten worden". Het blad onthult dat minister Van der Klaauw in diplomatieke krin gen wordt getipt als de nieuwe ambassadeur in Engeland. DE TIJD schrijft naar aanlei ding van de Israëlische aanval op de kerncentrale in Irak: „Groter dan alle rampen die het Joodse volk hebben getrof fen, zou de ramp zijn dat de wereld haar geduld met dit ge traumatiseerde volk verliest". Elders de onthulling dat te genstanders van kernenergie uit onmacht zelfmoord hebben gepleegd en dat er in die krin gen plannen bestaan voor ac ties waarbij doelbewust per soonlijk gevaar wordt geris keerd. „Je wordt er zo moede loos van, en toch blijft er iets in je zeggen, dat je door moet gaan. Maar tot waar? Willen ze ons tot terroristen maken? Wanneer sta je voor de keuze: Ondergronds te gaan of de ui terste consequentie te trek ken?". Ook een portret van het nieuwe Tweede Kamerlid Leerling. „Christendom en de mocratie gaan absoluut niet sa men. Democratie is onchriste lijk. Het is onmogelijk tegelijk christen en democraat te zijn. Het ruimte scheppen voor an dersdenkenden is fout. Het evangelie is het enige ware, de rest is afgodendienst". Pastor dr. B. Speekenbrink uit Den Bosch tenslotte, veel getipt als een der nieuwe bisschoppen, probeert de vraag te beant woorden wat we in dit land nu eigenlijk voor katholiek hou den. „Het gaat erom in hoe verre in en door de kerk met Christus zelf in contact te ko men. Dat is ook het grote oeu- comenische vraagstuk. Discus siëren over de eucharistievie ring en de ambtsdragers is daarmee vergeleken maar stukwerk". DE NIEUWE UNIE DE NIEUWE LINIE praat met voorzitter Beyes van de FNV-Noord. „Wij kunnen als vakbeweging niet verder gaan dan democratische acties. Maar als de verantwoordelijke politici daar niet langer naar luisteren, dan komt de verant woordelijkheid voor het ver lies van vertrouwen in de poli tiek en de domocratie geheel bij hen te liggen en zeker niet bij ons". Kamerlid Waltmans onthult in de wandelgangen vernomen te hebben dat Den Uyl niet in de regering terug keert. „Ik hoorde op de eerste dag van de informatie al de namen noemen van Wim Meier, jarenlang wachtend op Louw, voor velen de natuurlij ke opvolger van Den Uyl, als mogelijke vice-premier in een tweede kabinet Van Agt". Een gesprek voorts met industrie- pastor Van Zwieten de Blom uit Amsterdam. „Zondigheid, dat is rebellie tegen God. Maatschappelijk vertaald is dat een je lamlendig neerleggen bij onmenselijke omstandighe den die door gevestigde belan gen in stand worden gehou den, ook clericale gevestigde belangen". DE GROENE AMSTERDAM MER over de positie van PvdA: „Hoe onaangenaam voortgezette oppositie ook kan zijn, politieke zelfverlooche ning is erger. Nog los van de inhoud van het te voeren be leid: „Door Joop den Uyl, on danks alles uitgegroeid tot een symbool links, nu in het poli tieke moeras te laten verdwij nen, zal de PvdA weinig eer inleggen". Elders deze opval lende kanttekening bij de cri-. sis in het bedrijfsleven: „Wij weten gewoonweg niet hoe Nederland zonder ondernemer er uit zou moeten zien. Ligt het dan niet voor de hand de ondernemers de beslissings macht in onze economie te la ten houden, ja, ze zelfs te steu nen in hun strijd tegen buiten landse concurrenten? Dit is geen rethorische vraag, dit is een uitdaging". De Franse ad miraal Sanguinetti komt aan het woord over het machtso verwicht tussen Oost en West. „Het beeld van een onsplijt- baar en triomferend Rusland moet worden vervangen door het beeld van een rijk dat ook zijn zwakheden en zijn moei lijkheden kent". In HERVORMD NEDER LAND een kritisch commen taar over het rapport van de adviescommissie industriebe leid. „Alles draait om materië le prikkels en materiële maat staven die de mensen moeten opjutten tot onderlinge wedij ver en daarmee tot grotere ac tiviteit en meer inzet. Wie zwak is, niet zo handig, niet zo gezond, niet zo bij de tijd, die zal dat ook moeten merken". Voorts een gesprek met de Ita liaanse psychotherapeut Fer- rucci naar aanleiding van zijn jongste boek. „Er wordt veel gesproken over stress als ge volg van te hoge eisen die aan mensen worden gesteld, maar er is weinig aandacht voor stress als gevolg van te lage ei sen waardoor mensen weinig zin in hun leven zien. Het ge volg zijn psychotomatische ziektes en wanhoop". Ook een groot interview met de zwarte Afrikaanse schrijfster Bessie Head. „Iedereen die nu een kijkje neemt in onze dorpen, zal onmiddellijk door hebben, 'dat er geen mannen meer zijn die voor de bescherming van vrouw en kinderen zorgen. De verantwoordelijkheid is volle dig aan de vrouw gekomen. Ik zie daar geen oplossing voor". PIET SNOEREN De Internationale katholieke vredesbeweging Pax Christi wil dat naties eenzijdige ontwapeningsinitia- tieven in overweging nemen om te ontkomen aan de vicieuze cirkel van bewapening, hegemonie en af schrikking. Dit staat in een nu gepubliceerde verklaring van Pax Christi Internationaal die het resultaat is van een interna tionaal beraad van de nationale Pax Christi-secties eind mei en begin juni in Wenen. Pax Christi pleit voor het ne men van „berekende risico's" om een proces naar ontwa pening en vrede op gang te brengen. In haar verklaring zegt Pax Christi Internationaal dat alle secties moeten meewerken aan de voorbereiding van een Pax Christi-manifest over ontwapening. De vredesbewe- fing wil het voorstel steunen, dat de volgende algemene ;.K. bisschoppensynode zich bezighoudt met vrede en ont wapening. Pax Christi wil dat al haar secties de invoering van nieuwe of gemoderniseerde kernwapens gaan tegenwerken en een campagne gaan voeren tegen de betrokkenheid van hun landen in de wapenhandel. In haar verklaring constateert Pax Christi International dat niet alleen het aantal moderne wapens toeneemt, maar ook hun dodelijkheid. Overigens ontzegt Pax Christi de naties en volkeren het recht op veiligheid niet en wil zi hun plicht om die veiligheid na te streven niet in twijfe trekken. 'P iC Hervormden blijven bereid hun kerk te steu nen Er is geen reden om aan te nemen dat de be reidheid van de leden van de Hervormde Kerk om zich te blijven Inspannen voor het bij elkaar brengen van de benodigde financiële middelen voor hun kerk, zal afnemen. De Jaarlijkse actie „Kerk balans" vormt daarbij een belangrijke steun. Dit neemt echter niet weg dat in veel ge meenten de zorg om tot een sluitende rekening te komen zullen toene men en dat het soms onvermijdelijk zal zijn, maatregelen te nemen ter verlaging van de uitgaven. Dit schrijft de Generale Financiële Raad (GFR) van de Nederlandse Her vormde Kerk in het jaar verslag over 1980, dat tij dens de vergadering van de hervormde synode, die gehouden wordt op 19 en 20 juni in centrum Hydepark in Doorn, aan de orde zal komen. Het algemene kerkewerk in. bredere zin van de hervormde kerk heeft drie bronnen van inkom sten. In de eerste plaats de verplichte afdrachten van quota en generale kas van gemeenten en diakonieën, aangevuld door collecten. In de tweede plaats de inkomsten van diako nieën ten behoeve van diakonale arbeid in bin nen- en buitenland via collecten en vrijwillige bijdragen van leden. Ten derde de inkomsten van zendingscommissies ten behoeve van het binnen landse apparaat van de raad voor de zending en het werk van de zending overzee via collecten en vrijwillige bijdragen. iNBO! ivond favori motie ■dtse i •C De n hee r de h rol ka Den Priesters blijven in regering Nicara gua Dc vier geestelijken in de Sandinistische regering lp van Nicaragua hebben be- sloten in hun functie aan te blijven. Daarmee slaan zijn een opdracht van de kerkelijke leiders in hun land om onmiddellijk af te treden in de wind. Het gaat om de minister van buitenlandse zaken Miguel d'Escoto, de minister van cul tuur Ernesto Cardenal, de minister van sociaal welzijn Edgard Parrales en de direc teur propaganda van de San dinistische jeugdbeweging "P- Fernando Cardenal. In een verklaring spreken zij hun M™\n •„onverzettelijke steun aan Sandinistische revolutie" uil tbalel In d Paul 1 g SU he tbalci willen meer invloedj in Wereldraad De orthodoxe kerken wil len dat er in de Wereldraad van Kerken meer acht wordt geslagen op hun the ologie. Dat heeft de wereld raad verklaard naar aan leiding van een beraad tus sen de orthodoxe kerken en de wereldraad eind mei in Sofia. Tijdens dat beraad hebben de orthodoxe deelnemers bena drukt, dat zij „een van de beide grote christelijke tradi ties in de Wereldraad van Kerken" vertegenwoordigen, Zij willen daarom bij de we- v reldraad meer in de melk te atiev brokken hebben bij beslissin- gen. De resultaten van de bijeen komst in Sofia zullen in au gustus voorgelegd worden aan het centrale comité van de wereldraad, dat in Dres den dan zijn vergadering houdt oniL v ïnsch Bhagwan voor onderzoek naar V.S. De Bhagwan Shree Rajneesh is in verband met zijn ge zondheid op 1 juni naar de Verenigde Staten vertrok ken. Een woordvoerder van de Bhagwanbeweging Ne derland heeft gisteren meegedeeld, dat hij een diagno se moet ondergaan in verband met rugklachten. De verschijnselen wijzen in de richting van hernia. Het is nog niet bekend, of hij geopereerd moet worden. De woordvoerder bevestigde telexberichten uit Poona (In dia), waar de ashram (leefgemeenschap) gevestigd is. Daar in staat, dat men de exacte plaats niet bekend wil maken, omdat een oploop van volgelingen in verband met de li chamelijke toestand van de Bhagwan ongewenst wordt geacht. Hij herhaalde, dat men nog steeds voornemens is, de leef gemeenschap te verplaatsen naar de Himalaja. Om specu lanten en beleggers in grond en hotels te weren, houdt men de definitieve plaats geheim. Het is echter wel de be doeling, dat men midden in de samenleving blijft functio neren, overeenkomstig de wensen van Bhagwan Shree Ra jneesh. rgde clu Kii rlor< toi roe org ur upw trali a. in Ie Z lat hi Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten fentri verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland j* Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. !ond, ck'2( les is allen ACZ P-Eli itas-C ay< üi >n1 gu Inc: estdu lyern rkm dder

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12