Mansion* House Reagan schort levering van vier F-16's aan Israël op De whisky die je pakt. Franse socialisten stevenen op zege af Bani-Sadr ontslagen als bevelhebber Iraanse leger Reagan leert Nederlandse „Taiwan-les" Uitbraak IRA-gevangenen zorgvuldig voorbereid bruidstaart van har les en Diana ewaakt als en atoomgeheim ÜTENLAND LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 11IUNI1981 PAGINA 11'/ jsino Nice handen Koeweit Het legendarische Hellandsezeepaleis", het 1 1978 gesloten casino |lice, is door een groep 'lieden uit Koeweit ge- voormalige bedrijfs- Renee Le Roux mee- 1 fi hebben de kopers na 119 irige onderhandelingen kort van het casino van Ujoen gulden overgeno- ebouw was na de sluiting personeelsleden bezet, aldelijk dreigde het te in gesloopt. Als een van aatste besluiten had de 5 Franse minister van ur, Michel D'Ornano, de mde voorgevel van het i op de monumentenlijst atst. Wat de kopers met ebouw van plan zijn, is liet bekend. - ekomst van nes opnieuw - revaar IEN De toekomst iet roemruchte Engelse ad de Times en het zus- d de Sunday Times opnieuw aan een zij- raad. De nieuwe eige- van beide bladen, de alische krantenkoning rt Murdoch heeft ge- d beide bedrijven te n als er door vakbond- s aanstaand weekeinde Sunday Times uitkomt, upen zondag konden I0 exemplaren van de iy Times niet verspreid en doordat 300 leden van jrukkersbond het werk igden vanwege een loon- ct. och is bereid de loonge- en op te lossen, maar al- als de produktie onver- erd doorgaat. „We ver ten een Sunday Times op ig en als dat niet gebeurt, er waarschijnlijk ook Times op maandag" ;de hij in zijn eigen blad. De Egyptische president Sadat had gisteren, wat na afloop werd genoemd, een openhartig onderhoud met de Israëli sche ambassadeur Moshe Sasson (links). Volgens waarne mers zou het stormachtig zijn verlopen. Niettemin vindt Sa- dat dat het vredesproces met Israël moet worden voortge zet. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON President Rea- gen heeft gisteren officieel beslo ten de levering van vier F-16 straaljagers aan Israël voor onbe paalde tijd op te schorten. De maatregel kwam als een reactie op de Israëlische aanval, uitge voerd met Amerikaanse F-16's, op een Iraakse kerncentrale. De vier F-16's, onderdeel van een Israëli sche order van in totaal 75 van deze gevechtsvliegtuigen, waren gereed om morgen verscheept te worden. Het uitstel van de levering moet de Amerikaanse regering de gele genheid geven na te gaan of spra ke is van een wezenlijke overtre ding van de bepaling die de Vere nigde Staten aan alle wapenleve ranties verbindt, namelijk dat de wapens slechts voor defensieve doeleinden gebruikt mogen wor den. Hoogste prioriteit in Washington heeft op dit moment de vredesmissie van de spe ciale gezant Philip Habib in verband met het raketten-conflict tussen Israël en Sy rië. De Amerikaanse gezant sprak gisteren met de Libanese president Sarkis. Habibs taak werd in Washington door de jongste gebeurtenissen vrijwel algemeen als „ho peloos" bestempeld. „De enige kans op succes ligt nog in de overtuigingskracht, die de Amerikaanse regering aan de Ara bische wereld kan tonen in haar veront waardiging over de Israëlische actie", zo redeneerden gisteren Midden-Oosten-spe- cialisten in het State Department (het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken). Reagans besluit werd hier vooral in dat licht gezien. De woordvoerder van de Arabische Liga in New York heeft het besluit toegejuicht. Israël heeft tot nu toe 53 van de 75 in de Verenigde Staten bestelde F-16's ontvan gen. Van de 40 bestelde F-15's heeft Israël er tot nu toe 25 gekregen. Daarnaast heeft Israël nog Amerikaanse leveringen te goed van onder meer 200 tanks, 800 ge vechtswagens en 1200 missiles. Tot zover onze correspondent. In Israël is een felle woordenwisseling ontstaan tussen de socialistische oppositie leider Shimon Peres en het regerende Li- koed-blok van premier Begin. Peres zei op een persconferentie dat Franse dekun- digen hebben verzekerd dat het onmoge lijk was de Iraakse kernreactor voor sep tember te reactiveren. Begin had, naar Peres vindt uit verkiezingsoverwegingen, gezegd dat dit reeds in juli het geval zou zijn. Daarmee werd aldus Peres de kans verspeeld de nieuwe Franse regering van president Mitterrand te bewegen de Iraakse pogingen om kernwapens te ver werven te blokkeren. De Israëlische stafchef van het leger, Rap hael Eitan, heeft verklaard dat Israël overal zal optreden om te voorkomen dat een Arabisch land kernwapens krijgt. Zinspelend op de rakettencrisis met Syrië zei Eitan: „Wij weten dat de Syri'ers een oorlog voorbereiden. Men kan veilig aan nemen dat wij niet werkloos zullen toe zien." TEHERAN De Iraanse president Abolhassan Bani-Sadr is gisteren ontslagen uit zijn functie van opperbevelhebber van het Iraanse leger. Het ontslag geschiedde op bevel van Irans geestelijke leider, ayatollah Khomeiny. Deze had Bani-Sadr bij diens ambtsaanvaarding als president in die functie benoemd. Het bericht kwam enkele uren nadat het gezamenlijke Iraanse opperbevel in een communiqué had verklaüfrd dat de grondtroe pen, de luchtmacht en de marine hun plicht zouden vervullen onder het bevel van Khomeiny. De maatregel wordt gezien als een ernstige escalatie van de voortdurende machtsstrijd tussen de gematigde Bani-Sadr en zijn politieke vijanden onder leiding van de door de geestelijk heid gesteunde premier Ali Rajai. De president wordt geleidelijk van zijn macht beroofd door de islamitische scherpslijpers die overheersen in kabinet, parlement en rechterlijke macht. Zijn politieke vriend Ali Reza Nobari trad dinsdag af als directeur van de Centrale Bank, omdat hij het niet eens was met het eco nomische beleid van de regering. De wijziging aan de top van de bank isoleert de president van het enige machtscentrum dat nog onafhankelijk van de geestelijkheid stond. Rijn conferentie op Frans voorstel uitgesteld LUXEMBURG Onder druk van Frankrijk is de ministerconferentie over de Rijn, die in juli in West- Duitsland zou worden ge houden, uitgesteld tot het eind van dit jaar. De Franse regering wil eerst de verkie zingen voor de Nationale Vergadering afwachten al vorens tot overeenstemming te komen inzake een nieuw zoutverdrag. Het uit 1976 daterende verdrag kwam vorig jaar te vervallen, omdat de Franse regering voor de ratificatie ervan geen meer derheid in het parlement meende te kunnen vinden. De Nederlandse regering, die sterk heeft aangedrongen op een spoedige oplossing van het zoutprobleem, is zeer teleurge steld over dit uitstel. Op de Rijn-conferentie in Duitsland zouden de bewinds lieden een keuze maken uit drie mogelijkheden van op slag, waardoor een groot ge deelte van het afvalzout niet meer in de Rijn geloosd hoefde te worden. BELFAST De ontsnap ping, gisteren, van acht ge vangenen van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) uit een zwaarbewaak te gevangenis in Belfast, is uiterst zorgvuldig voorbe reid, aldus de politie. Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, bevestigde dit. Volgens de eerste berichten zouden de IRA-gedetineerden zijn ontsnapt toen zij door een tunnel van het gerechtsge bouw aan de overkant naar de gevangenis werden terugge bracht. Van de zijde van de politie werd later echter ver nomen dat IRA-gevangenen in een zwaar bewaakt deel van de strafinrichting twee bewa kers overmeesterden, hun uni formen afhandig maakten en hen opsloten in een cel. Daar na liepen twee IRA-gevange nen in de politiekleding met zes medegedetineerden naar de voorkant van het gebouw waar zij via de bezoekruimtes ontkwamen. De verklaring van Sinn Fein komt in grote lijnen overeen met het tweede verhaal van de politie. Sinn Fein zegt echter dat de acht ontsnapten bij het verlaten van de gevangenis, vergezeld met bewakers als gijzelaars, in gevecht zijn ge raakt met gevangenispersoneel en Britse soldaten die aan de overkant het gerechtsgebouw bewaakten. Zij slaagden er in desondanks weg te komen in twee gereedstaande auto's. 29IUIY1981 fcEJ&HNESS THE J8PK3RÖ? WALES AM? tAP* DJANA S^lSlCSK zing gisteren in Groot-Brittannië over de postzegel die ter genheid van het huwelijk van prins Charles en Lady Diana I uitgegeven. Het vermoeden van velen dat Lady Diana op- lljk aanmerkelijk korter is afgebeeld dan prins Charles bleek De reden was echter dat op de postzegel ook nog ruimte it worden gevonden voor de afbeelding van de koningin en laardevermelding. De fotograaf die Charles op een trapje was overigens Lord Snowdon, de ex-zwager van prins (Van onze correspondent Bert van Velzen) IDEN De bruidstaart die door prins Charles op zijn elijksdag (29 juli) zal worden aangesneden is al zes we- t onder constructie maar hoe het culinaire meesterwerk >it gaat zien zal tot het laatste moment als een atoomge- n worden bewaard. Er zijn bruidstaarten gebouwd in de iselijke geschiedenis in de vorm van kathedralen of als zoete denker van Rodin, of als een David met eetbaar eblad. de taart van Charles en Diana is de marine in culinaire oeuvres gegaan aan boord van HMS Pembroke. Dat is geen maar een gebouwencomplex in Chatham in Kent, waar de ne koks opleidt. Tot het gedenkwaardige jaar 1873 aten de e marinemensen voedsel dat door gebrekkige oude mannen I toebereid. "aditie wil dat de kokschool van de marine, ook al staat dat lissement aan de wal, als een oorlogsbodem wordt aange- Het is hier dat in een geheim project, dat de codenaam ia draagt, de bruidstaart wordt opgetrokken door Dave ry, die in eerdere taartcreaties nimmer averij heeft opgelo- De taart, zo vernemen we uit betrouwbare bron, zal niet >der dan 150 eieren bevatten die door scharrelkippen van no- herkomst zijn gelegd, enorme hoeveelheden met de hand «"teerde rozijnen, krenten, sultanays en amandelen, andere chten en noten en bovendien een forse slok rum, het levens- sr van de marine. y Diana heeft aan het architectonische ontwerp van de "dstaart haar persoonlijke goedkeuring gegeven, in de weten- aP dat prins Charles een speciale voorkeur heeft voor vruch- ytearten. Het zal vrijwel onmogelijk blijken uit het zware ma- B^al een gotische constructie te bouwen, maar een vliegdek- - JP wordt het ook niet. De taart zal een vriendelijk uiterlijk ®en in pasteltinten en met grote hoeveelheden marsepein fden bekleed en gaat minstens 200 pond wegen. Het bouwsel week voor het huwelijk worden opgeleverd en moet de plechtige aansnijding 65 kilometer reizen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Drie dagen voor de eerste ronde van de Franse parlementsverkiezingen (die op 14 en 21 juni gehouden worden) beijvert de nieuwe regering van president Mitter rand zich voornamelijk de bevolking gerust te stellen. De serie sociale maatregelen die het kabinet genomen heeft, zijn over het al gemeen zeer toegejuicht, maar door de werk geversorganisaties en de conservatieve en centrum-rechtse oppositie bekritiseerd om dat de regering zich nog altijd niet duidelijk uitgesproken heeft over de bronnen waaruit zij loonsverhogingen, opgevoerde toelagen voor gezinnen, ouden van dagen denkt te fi nancieren evenmin als over het verlagen van de pensioengerechtigde leeftijd tot 60 jaar, het invoeren van een vijfde verplichte vakantieweek en het verminderen van de werkweek van 40 tot 35 uren met behoud van loon over 40 uren. Tal van Fransen geloven dat de belastingbeta ler daags na de verkiezingen de gepeperde re kening in hun brievenbus zullen vinden. Het aanzienlijk zakken van de Franse frank en de Franse effecten op de beurs heeft bij velen on gerustheid veroorzaakt en er heeft een kapi- taalvlucht naar het buitenland plaats, investe ringen zijn deels geblokkeerd en het aankondi gen van een serie prijs- en tariefverhogingen heeft uiteraard niet bijgedragen om de stem ming opgetogen te maken. De rechtse oppositie hamert er vooral op dat het de kleine spaarders en investeerders zijn die de dupe van het socia listische beleid worden, terwijl het zakken van de frank en het daarmee uiteraard gepaard gaande stijgen van andere valuta's en met name van de dollar (die overigens niet alleen aan de Franse regime-wisseling te wijten is) tot schandelijke speculatie leidt. Volgens de neo- gaullistische leider Jacques Chirac is het ver trouwen in Frankrijk sedert de drie weken so cialistisch bewind totaal in elkaar gestort. Hij verklaarde verder dat als president Mitterrand twee weken gewacht had met het uitschrijven van de nieuwe Kamerverkiezingen hij deze hoogstwaarschijnlijk zou verliezen, een mening die door een niet onaanzienlijk aantal Fransen gedeeld wordt. Maar zoals de situatie thans is lijkt het waarschijnlijk dat de socialisten in de nieuwe Nationale Vergadering een meerder heid zullen behalen, mogelijk zelfs zo groot dat zij geen steun van andere groeperingen (met name van de communisten) nodig zullen heb ben. Een opiniepeiling wijst uit dat de socialis ten 248 zetels in de wacht kunnen slepen op een totaal van 491, dus een meerderheid. Mit terrand en zijn regering zal dan volledig de handen vrij hebben om zijn programma te ver wezenlijken. Communisten Van de verkiezingsresultaten zal eveneens af hangen of er communistische ministers in de regering zitting zullen hebben. In het geval zijn stemmenpercentage beneden het al sterk terug gelopen peil van 26 april (15 proc. in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen) zal val len is het niet zeker dat de socialisten zich ver plicht voelen de communisten een of twee min dere ministeriële portefeuilles toe te vertrou wen. Dit neemt niet weg dat er in het socialisti sche partijbestuur lieden zijn die de communis ten enkele „lege" portefeuilles zouden willen geven „om een iaar lang door hen met rust ge laten te worden Andere socialistenleiders zijn ervan overtuigd dat de communisten volstrekt geen regeringsverantwoordelijkheid met hen willen delen en alleen onderhandeld hebben om voor de Kamerverkiezingen een zo gunstig mogelijke positie te verwerven. Onderhande lingen tussen de socialisten en communistische partijen hebben niet tot tastbare resultaten ge leid (afgezien van bepaalde lijstverbintenissen om de linkse kandidaten te begunstigen) omdat de socialisten, zich bewust van hun overwicht, voet bij stuk houden en een aantal concrete toe zeggingen van de communisten eisen. Ze heb ben het niet van zichzelf kunnen verkrijgen de invasie van Afghanistan (die hun leider Mar- chais destijds vanuit Moskou volmondig goed keurde) te veroordelen en ze hebben de Russi sche SS-20-raketten opstelling nimmer veroor deeld terwijl zij het ook met de socialisten niet eens konden worden over de mate en het juiste karakter van de nationaliseringen. Desalniette min blijven de communisten zich bijzonder rus tig en vriendelijk gedragen terwijl binnen de partij de gevoelens van wrok tegen secretaris- -generaal Marchais blijkbaar sterk toenemen. De naam van zijn opvolger wordt al in diverse kringen gefluisterd: Charles Fiterman. Indien het sterke verlies aan stemmen dat de commu nisten in de presidentsverkiezingen geleden hebben in de kamerverkiezingen van de twee aanstaande zondagen bevestigd mocht worden zal dit voor de partij en voor de hele Franse po litiek een diepgaande ommekeer betekenen. In ieder geval lijkt een wijziging in de verbijste rend uitgebreide regering van premier Mauroy na de verkiezingen waarschijnlijk. Een groep die deel uitmaakt van de vroegere meerderheid van Giscard d'Estaing (de CDS van Jean Leca- nuet) heeft al te verstaan gegeven tot de rege ring toe te willen treden indien daar althans geen communisten zitting in hebben. Een uitgelezen blend van malt en andere whiskies. Gestookt uit het gouden Hoogland gerst en het zuiverste water. Na 5 jaar geduldig rijpen onder Mansion House gebotteld. Mansion House, de whisky met karakter, de whisky die je pakt! HAIG NAAR CHINA (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Nederlandse „Taiwan-les" is goed be grepen door de Amerikaanse regering. President Reagen heeft besloten de levering van F-16 straaljagers aan Taiwan op de lange baan te schuiven om daarmee eenzelfde Chinese reactie als op de Nederlandse duikbootleverantie aan Tai wan te vermijden. Dit is een van de boodschappen die minister Haig van buiten landse zaken gisteren mocht meenemen bij zijn vertrek voor een trip van twee weken naar onder meer de Chinese volksrepu bliek. Haig mag de Chinezen een aantal toezeggingen te doen, onder meer over wapenleveranties, maar moet tevens bena drukken dat Washington Taiwan niet laat vallen. Haig gaat ver der onderzoeken hoe een persoonlijk bezoek van president Rea gan in Peking zou vallen. Zoals bekend is de verhouding tussen China en de VS na de verkiezing van Reagan verslechterd om dat de nieuwe president de banden met Taiwan wil aanhalen. Het bezoek van Haig is er in de eerste plaats op gericht de Chi nese leiders gerust te stellen over de Amerikaanse politieke koers. Spadolini (Rep.) formateur Italië ROME De leider van de kleine Italiaanse republikeinse partij, de 55-jarige Giovanni Spadolini, is vanmorgen op verzoek van president Pertini begonnen met een poging een nieuwe regering te vormen. Eerder was de afgetreden christrn-deniocratische pre mier Forlani er niet in ge slaagd een nieuwe coalitie te vormen. Als de leider van de republikeinen, een van de weinige partijen die niet be trokken is bij het jongste schandaal rond de vrijmetse laars, slaagt in zijn werk, dan wordt hij de eerste niet-chris- tendemocratische premier van Italië sinds de Tweede We reldoorlog.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11