Werkgevers: uitkeringen naar 60 pet Vrijspraak verdachten Leidse bouwfraude Igypte vraagt VS sraël in te tomen Premierschap niet direct ter discussie Roemenië en Joegoslavië tegen elke inmenging in Polen abinet kkoord iet RET- isen Forsere straffen voor rassendiscriminatie Woensdag 10 juni 1981,71e jaargang no. 21984 I Uitgave Westerpere, behorende tot SijthoH Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Poetbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.52 per mm. Telefoontjes Z0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar Z 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers Z0.65 In „Van gewest tot gewest" op Ned. I om 19.00 uur het eigen karakter van Oud-Schevenin- gen. Van filmer Fernhout twee films, t.w. „Paaseiland" en „Spaanse aarde" op dit net om 20.00 uur. Op Ned. II om 20.32 uur Rem mers ontmoet werkgever Chris van Veen. Morgen overdag toenemende bewolking, gevolgd door re gen. Middagtemperatuur rond 18 graden. Zon op 05.19, onder 22.00 uur. Scheveningen hoogwater 11.13 en 23.55 uur, laagwater 06.48 en 19.26 uur. actrice Patty Davis, een hter uit een vorig huwelijk president Reagan, belegde ren samen met haar man i Farell, bekend uit de TV- i 'Mash', een persconfe- e waarin zij aankondigde zij aanwezig zou zijn op anti-kernenergiebijeen- in Hollywood begin vol de week. Met haar vader, leelde zij mee, was ze over- jekomen „om het met hem ens te zijn over het gebruik kernenergie". Haar vader Dprstander van het laatste, dat neemt volgens haar eg dat ze recht heeft op eigen opinie in deze zaak. Deense Nieuwe KATWIJK AAN ZEE Doordat Deense vissers voor de haringvangst in ,Jiun" Skagerrak niet gebonden zijn aan de vangstbeperken de EG-bepalingen die gelden voor de Noordzee, zal er vol gende week woensdag of donderdag „Deense Nieuwe te koop zijn. De haringvangst in Dene marken begint zondag. Ne derlanders kopen de vis van de reders, kaken ze en ver zenden ze dan naar Neder land. Rijlessen duurder DEN HAAG Autorij schoolhouders mogen hun tarieven met 3,75 procent verhogen. De maximum bedragen voor rijlessen gaan hierdoor met ƒ1,50 omhoog en komen dan op f 41,50. De prijzen voor theorieles sen en voor door de rij scholen aan te vragen rij examens worden 4,5 pro cent duurder. De maxima komen op ƒ3,95 per uur per leerling voor een theo rieles en 13,- per exa menvraag. Voor de verho ging is toestemming gege ven door de ministers van economische zaken en van verkeer en waterstaat. INGEVROREN. LOS ANGELES De „Cryonics So ciety of Californië", een bedrijf dat voorgaf gespecialiseerd te zijn in het invriezen van mensen om hen later weer in het leven terug te roepen moet wegens oplichting schadevergoe dingen tot een bedrag van vele miljoe nen dollars betalen. De „Cryonics Society" had in een mauso leum op een kerkhof in Los Angeles door middel van een speciaal procédé negen mensen „ingevroren". Bij hun reanimatie zouden zij verjongd en genezen van al hun kwalen zijn. Familieleden die in het mausoleum op onderzoek gingen troffen daar de negen lichamen aan. Zij bleken evenwel niet ingevroren, maar lagen in houten kisten en verkeerden in verre gaande staat van ontbinding. Croupiers verduisteren tientallen miljoenen SAN REMO Tien croupiers van het casino van San Remo zijn aangehouden op de verden king hun bedrijf een bedrag tus sen de 27 en 53 miljoen gulden afhandig te hebben gemaakt. In totaal 60 personeelsleden zijn aangehouden, sinds de politie in januari het onderzoek begon. De verdachten zorgden er voor dat vaste klanten regelmatig grote bedragen wonnen, die vervol gens onderling werden verdeeld. De difectie van het casino kwam de fraude op het spoor, toen bleek dat de winst veel kleiner was dan die van veel minder be zochte speelhuizen in andere Ita liaanse steden. Huwelijk Dido Havenaar niet in kerk WADDINXVEEN Dido Havenaar, de doelman van FC Den Haag, is gisteren in het huwelijk getreden met Ghita den Bestën. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het echtpaar in de Bethelkerk in Wad- dinxveen zou worden in gezegend, maar onlangs kreeg men te horen dat de Kerkeraad geen toestem ming gaf omdat Havenaar zijn sport regelmatig op zondag bedrijft. Daardoor bleef de plechtigheid met een bezoek aan het stad huis beperkt. TTERDAM De minis- Tuijnman en Wiegel ben gisteren ingestemd de voorstellen die het terdamse gemeentebe- ir heeft gedaan om een Ie te maken aan de vrij- voeractie van het tram- luspersoneel in de Maas- Dit betekent dat het linet akkoord is gegaan de eis van de 2000 RE- rs dat zij in een hogere oschaal worden geplaatst behoud van de onge- kkentoeslag. Het houdt gemiddelde loonsverho- g van 68 gulden bruto per and in. het besluit van de minis- is nog geen eind gekomen B de vrij-vervoeractie. Pas orgpn zal het RET-personeel over de zaak uitspreken, vrijdag kan men dus gratis [otterdam reizen per tram, oi metro. De actie, die op mei begon, heeft de ge- ;nte dagelijks ongeveer 000 gulden gekost. De Informateurs bereikten gisteren met de fractieleiders over eenstemming over de agenda voor de gezamnelijke besprekin gen die morgen beginnen. Hier spreken zij met Van Agt. DEN HAAG Alleen de werk- geversorganisaties hebben tot l nu toe positief gereageerd op de voorstellen in de ambtelijke nota over ongekend grote bezui nigingen, waarvan de inhoud gisteren is bekend geworden. De voorstellen komen, zoals ge meld, neer op flinke verhoging van de lasten van bijvoorbeeld wónen en openbaar vervoer, een ziekteperiode van twee dagen zonder loon of uitkering en een verlaagde uitkering bij ziekte, een forse beperking van de so ciale uitkeringen, met name voor alleenstaanden en jonge ren. De bezuinigingen bij de overheid, die neerkomen op het verlies van netto 112.000 manja ren, gaan ten koste van de sala rissen en van de voorzieningen bij bijvoorbeeld onderwijs, het welzijn en de gezondheidszorg. Defensie moet buiten schot blij ven, evenals milieuzaken. De werkgevers, gisteren op bezoek bij de informateurs Lubbers en De Koning, voegen er het hunne aan toe: het terugbrengen van de uitke ringen voor WW, WAO en bijstand tot 60 procent van het loon, en meer verschil aanbrengen tussen werken. aanwezig zijn en ziek zijn, zo vatte VNO-voorzitter Van Veen de door hem gewenste loonontwikkeling sa men. Verder ondermeer invoering van betalen voor de overheidsvoor zieningen, afschaffing van het prijs beleid, goedkopere energie (o.a. kernenergie), ontwikkelingshulp omzetten in economische betrekkin gen. Pagina 12: Bezuinigingen grijpen zeer diep in (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De fractie leiders van Agt (CDA), Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) beginnen morgenmid dag onder leiding van de in formateurs Lubbers en De Koning hun onderhandelin gen over een regeerprogram, zonder het eens te zijn over de vraag, wie premier zou moeten worden van een ka binet van CDA, PvdA en D'66. De informateurs en Van Agt hebben gisteren in gestemd met de wens van Den Uyl en Terlouw, dat de kwestie van het premier schap pas halverwege de on derhandelingen ter sprake zal komen. Niettemin blij ven Lubbers, De Koning en Van Agt bij voorbaat van mening dat Van Agt op nieuw minister-president zou moeten worden. Van Agt zei gisteren op een pers conferentie: „Het premier schap is net zo bespreekbaar als het weer. Het blijft de mensen boeien, maar je kunt er niets aan veranderen". Den Uyl reageerde daar la ter op met de uitspraak: „In dit land is niets zo onvoor spelbaar als het weer". De vraag, wie premier wordt, staat niet als agendapunt ver meld op de lijst met onderwer pen die Lubbers en De Koning voor de komende onderhande lingen hebben opgesteld. De informateurs hebben echter laten weten dat de kwestie op elk moment tijdens de onder handelingen door één van on derhandelaars ter sprake kan worden gebracht. Pagina 11: Eerst voornaam ste programmapunten IRO, WASHINGTON heeft naar aanlei- van de Israëlische aan- op de Iraakse kernreac- bij Bagdad een beroep laan op de Verenigde Sta- .Israël te dwingen zijn eld en agressie in het Iden Oosten te beëindi- Kairo stelt Israël ver- noordelijk voor de ge- i§ jen van de spanningen in ni gebied. Men verbaast er i in Egypte over dat de 'val drie dagen na de to-t 3' tmoeting tussen Begin' e'Sadat heeft plaatsgehad flat zij een grove beledi- e'vormt voor Sadat. ident Reagan heeft giste- Stalen I Amsterdamse justitie heeft eren de parketpolitie er op 3 Bstuurd om geldboetes te a sseren... ren een buitengewone verga dering voorgezeten van de Na tionale Veiligheidsraad, die ge wijd was aan de gevolgen van de Israëlische aanval, maar na afloop zijn geen besluiten be kend gemaakt. Men bestudeert nog steeds de mogelijkheid dat Israël door gebruik te maken van F-16 gevechtsvliegtuigen het contract heeft geschonden dat bepaalt dat deze vliegtui gen alleen voor defensieve doeleinden mogen worden ge bruikt. In verband daarmee zal het Amerikaanse ministe rie van defensie de voor vrij dag aangekondigde lvering van een nieuwe reeks F-16 toestellen opschorten. Op die dag zal ook de Veiligheidsraad in speciale zitting bijeenkomen om de aanval te bespreken. De Sovjet-Unie heeft gisteren een scherpe veroordeling uit gesproken over de Israëlische aanval. Moskou beschuldigde de Amerikaanse leiders van „rechtsstreekse medeplichtig heid". In Koeweit hebben par lementsleden opgeroepen tot een olieboycot van de Vere nigde Staten. De Fransen die voor de bouw van de kerncen trale verantwoordelijk zijn hebben gewaarschuwd voor een verslechtering van de re laties tussen Parijs en Jeruza lem, maar men betwijfelt in Parijs of men aan de herop bouw van de centrale in Irak zal willen meewerken. betaalden samen zo'n 000 gulden, vier belandden Ie gevangenis. Bn krant ontvangen? Bel >en 18.00 en 19.00 uur fimer 071-122248 en per c'ale koerier wordt de krant oeg nabezorgd. Miss Europa Miss Europa 1981 komt uit Denemarken. De 21- jarige studente Anne Larsen, tevens Miss Dene marken, is gisteren in Birmingham gekroond door haar Oostenrijkse voorgangster. De Ne derlandse Ingrid Schouten (rechts) eindigde op de tweede plaats en Miss Italië (links) werd der de. Behalve de titel wint de blonde Miss Europa een contract als fotomodel, met een waarde van ruim honderdduizend gulden, en een geldprijs van 6.500. WENEN BELGRADO De Roemeense president Ceaucescu heeft, zonder Po len met name te noemen, het gebruik van militaire mid delen om de problemen in dit land op te lossen van de hand gewezen. Waarnemers waren eensluidend van oor deel dat Ceaucescu op Polen duidde, toen hij zei dat pro- LEIDEN/DEN HAAG De 40-jarige directeur Hans van Leeuwen en zijn 25-jarige boekhouder Frits R ijsber gen van het in Leiden geves tigde bestratings- en riole- ringsbedrijf Lemy b.v. zijn vanmorgen door het Haagse Gerechtshof in hoger beroep vrijgesproken. Het tweetal was eerder door de Haagse rechtbank veroordeeld tot respectievelijk vijf en vier jaar gevangenisstraf. Hen werd verweten in de afgelo pen jaren een gigantische bouwfraude te hebben ge pleegd waarbij de fiscus en de bedrijfsverzekeringen en kele tientaUen miljoenen door de neus werd geboord. De advocaten van het tweetal- hebben vanaf het begin het gerechterlijk onderzoek heftig aangevallen. Met name de rol van het Sociaal Fonds Bouw nijverheid werd gelaakt, waar bij de advocaten stelden, dat de stichting opzettelijk bewijs materiaal had vernietigd en knoeide met getuigenverkla ringen. Voorts zou men te ma ken hebben gehad met meine dige processen verbaal en draaiende getuigen. Volgens de Of icier van Justitie bii de rechtbank zou het tweetal de bouwfraude hebben opgezet. Daarbij werd gebruik gemaakt van talloze bv'tjes; die gedu rende een korte tijd door stro mannen werden opgezet, om een karwei uit te voeren om vervolgens zonder het afdra gen van belastingen en sociale premies weer in het niets te verdwijnen. Met de transacties zou in totaal een bedrag van zeker 17 miljoen zijn verdwe nen. De advocaten verweer den zich door te stellen, dat de directie van het Leidse bedrijf niets wist van de activiteiten van de bv'tjes en dat een aan tal grote koppelbazen uit Rot terdam en omgeving de fraude hadden gepleegd. De Procureur Generaal bij het Gerechtshof had onlangs in zijn eis in hoger beroep al dui delijk begrip getoond voor de beschuldigingen als zou het vooronderzoek uiterst labiel zijn geweest. Hij eiste namelijk vrijheidstraffen van drieën half en twee jaar. Duidelijk milder dan de door de recht bank opgelegde straffen. DEN HAAG Rassendiscriminatie zal met ingang van 29 Op 29 juni wordt rassendiscriminatie in de hele economische juni forser worden bestraft De maxima worden dan een sfeer strafbaar gesteld. Invoering van het begrip „onderscheid geldboete van tienduizend gulden of een maand hechtenis, maken tussen personen wegens ras" inplaats van „achterstellen" De scherpere strafbepalingen zijn tot stand gekomen via maakt het mogelijk op te treden tegen vele mogelijke vormen een wijziging van het betreffende artikel in het Wetboek van verkapte discriminatie, aldus Justitie. Ook het afgeven van van Strafrecht zogeheten „niet-joodverklaringen" wordt verboden. Scheveningse zakenman bij para-sailing verongelukt DEN HAAG De bekende Scheveningse zakenman Fred Beugeling (42) is gis teravond op het strand van Scheveningen verongelukt Tijdens een para-sail-oefe- ning maakte hij een val toen zijn parachute op veertig a .vijftig meter hoogte plotse ling in elkaar klapte. Hij was op slag dood. Bij het para-sailen wordt de „luchtzeiler" meestal per para chute door een auto of boot de lucht ingetrokken. Omdat er veel wind stond, wist Fred Beugeling, een ervaren para- sailer, zonder deze hulpmidde len tot een hoogte van zo'n vijftig meter te stijgen. Hevige windvlagen deden zijn para chute in elkaar klappen. Beugeling zou vandaag zijn nieuwe zeil- en surfschool ope nen. Om dit op zijn bekende, spectaculaire wijze, te doen zou hij samen met VVV-direc- teur Keyzer het luchtruim kie zen. Gisteravond wilde hij daarvoor nog oefenen. Beuge ling was eigenaar van het Luxe Bad, Miramar, Pierrot, Bonaparte, Scaramouch, het Palladium, The White Elep hant en de onlangs geopende Rolls Club. Bovendien had hij grootse plannen met het nieu we Palace-gebied. Hij laat een vrouw en twee kind^en achter. Kattebaksteentjes voor zuinig rijden DEN HAAG Een Hagenaar, die zaterdag jongstleden op de markt voor 65 gulden een „elektronische ontsteking" van het merk „Speed-Spark" voor zijn auto kocht, voelde zich behoorlijke bij de neus ge nomen toen hij het ding thuis openschroefde. Volgens de verkoper zou het apparaat tus sen de tien en twintig procent benzine zou besparen. De in houd van het apparaat bleek echter te bestaan uit kattebak- steentjes. blemen tussen staten (Polen en de Sovjet-Unie) alleen door vreedzame onderhande lingen kunnen worden opge lost De Roemeense leider was in 1968 tegenstander van de in vasie van de landen van het Pact van Warschau in Tsje- choslowakije. Roemenië is wel lid van dit pact, maar zal al leen in actie komen bij een „imperialistische aanval" op een van de lidstaten. Het land heeft zich de afgelopen maan den voortdurend gematigd in de kritiek op de ontwikkelin gen in Polen. Gisteren heeft ook het Joego slavische collectieve leider schap onderstreept, dat de Po len hun problemen zelf, zan der inmenging van andere landen, moeten oplossen. De Joegoslavische leiders toonden zich zeer bezorgd over de toe stand in Polen. Pagina 13: „Moskou heeft ale reden tot ongerustheid". - v -v

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1