Nootbruln door natuurprodukten MEN OM HET HUIS IN EN OM DE KAS onnebrandprodukten P)pen in de luie stoel ^Proef met dekvel •nige verbetering in iloemen en planten Naald van Cleopatra: sierlijke snijbloem GENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9IUNI1981 PAGINA 9 anschaffen van schoonheid uit planten kan ook thuis ge in. Yves Rocher, die in 1965 vanuit Bretagne een interna- jl cosmetica-imperium stichtte, begon per post een klein liment schoonheidsmiddelen aan een groeiend klantenbe- te leveren. Het assortiment groeide uit tot zo'n 350 potjes esjes, waarbij nu ook zonneprodukten behoren, om na- jjk en egaal bruin te worden. Het zijn er bij elkaar zeven: [Ogenaamde „Soliaden" voor het hele lichaam en twee izes d'Yves Rocher", puur en alleen voor het gezicht. De fden" bestaan uit gelei's, lait's, crèmes en olieën, waarin, [mbinatie, een halve kruidentuin is verwerkt: duizend- paardestaart, maar ook aloë, cocos, sesamolie, korenbloem jrmentil", dat de dat de huid versterkt. De twee „Bronzes •s Rocher" (te onderscheiden in weer twee soorten; voor erste en tweede stadium van het bruinen), zijn schoon- middel en zonnebrandmiddel in een. De opperhuid wordt rgd door iets leuks dat zich in het middel verstopt, nl. iauba-was", gewonnen uit de Carnabau-palm, die alleen lomt in zeer warme streken van het zuidelijk halfrond. Voor, na en tijdens de zon heeft de huid verzorging no dig. De palm beschermt zichzelf tegen uitdroging door de was, die hij op de bast afscheidt. Door het produkt, dat ook vitaminen A en E bevat, kan mevrouw nu ook de gezichtshuid op zeer „plantaardige" wijze behoeden. Rocher heeft zojuist in winkel centrum „In de Hoven" (Delft) de zestiende eigen schoonheids shop in Nederland geopend (een winkel van Sinkel door het totale assortiment van shampoos tot zeer speciale individuele crèmes), maar de consument kan zijn (zonne)spullen ook per postorder bestellen. Inlichtingen bij het Postorderbedrijf, tel. 02155-10408. Rocher is zowel in binnen- als buitenland alleen in eigen winkels te krijgen. De rijkdom uit de plantenwereld, zowel tropisch als Europees, waakt met haar 1001 mogelijkhe den over het soms moeizaam verkregen brons. TINY FRANCIS Schaduw zoeken onder palmen of iotebomen? Wie kan zich plezieriger rakantiegeneugten voorstellen? JVant dit houdt in dat de zon schijnt, peze bomen, die verkoeling brengen de hitte, hebben echter nóg een inktie die met vakantiegenoegens leeft te maken. Hun sappen en rruchten dienen als middelen om toffiebruin te worden. Wat goed is loor de inwendige mens is door- [aans ook goed voor de uitwendige: e huid, het grootste „orgaan" van let lichaam. Zoncosmetica wordt iteeds meer uit natuurprodukten sa mengesteld. De notenolie van Mil- ers Kruidengilde geeft binnen de kortste keren een diepbruine (li- :haams)kleur, maar er zit geen zon- nefilter in. Het produkt kan dus al leen verantwoord worden gebruikt Dp een reeds gebruinde, goed gepig- tnenteerde huid. Na elk zonnebad is een behandeling met Millers aman delcrème uitstekend. Dit versoepelt de huid die door het bruiningsproces is uitgedroogd. Bij intensieve blootstelling aan de zon is een verkoelende balsem een „must" zowel voor het gelaat als voor de rest van het lichaam. Over matig „rood" kalmeert erdoor en de pijn wordt verzacht. De Hawaiin Tropic Real Tanning Blend (even eens alleen voor de doorgebruinde huid) smeert heel plezierig uit en zorgt ook voor een beste „tan". Er zit cacaoboter, cocosolie, bananenolie, eucalyptus, avocado, aloë en lanoline in. Snelle werking, maar geen be schermingsfactor. De Hawaiin Tro- pis Dark Tanning Lotion Honolulu bezit echter wel een ingebouwde be scherming tegen de agressieve zon nestralen (factor 4). Beide laatste produkten geuren naar cocos, zodat men zich met dichte ogen helemaal in de eilandensfeer waant. Nadeel is dat ze vettig op de huid blijven, maar dit moet men voor zijn fraaie teint overhebben. Het is van het grootste belang om, na het zonnen met „snelbruiners", even snel aan de siag te gaan om de huid weer in conditie te brengen. Om haar gezond te houden is een klein programma niet overbodig: eerst een delicate reiniging, daarna een op- kikkkertje met een tonicum, voor 's avonds aan het diner een verkoelen de, vochtregulerende dagcrême, voor' 's nachts een voedende crème. „Clair de Lys" is een goede reeks op plan- tenbasis, geschikt voor verzorging in de zomermaanden. Er is een Lait Démaquillant met amandelolie erin; een lotion, verrijkt met lindebloe sem, allantoine en St.Janskruid, en een dagcrême, die verzacht omdat ze op de huid een film, gelijk aan men selijk huidvet (sebum) achterlaat. De crème verkoelt door goudsbloem ex tracten, versterkt door een aftreksel van zware bessen bladeren en is vochtregulerend door het St Jans- kruid. Het typerende van (cosmeti sche) olieën is dat ze direkt aan planten zijn onttrokken. Nieuw bij Clair de Lys is een biologische pro- tetnerijke zeep, die, uit een tube ge knepen, zachtjes met de vingers over het gelaat kan worden gemasseerd. Prettig „bad" met een soepele emul sie krijgt u met de „Hamamelis crè me met sesamolie" van „De Cruydt- hofs Eerlijke Kosmetica" (Zonnatura Reformhoek bij supermarkt of spe ciaalzaak). 5inds kort wordt er door de vier grote veilingen 3leiswijk, Delft-Westerlee, Westland Noord en West and Zuid een proef genomen met het dekken van «istjes met tomaten op het bedrijf van de tuinder. Het gaat om honderdduizend bakjes, die'in het toma- ienseizoen aan bovengenoemde veilingen worden aangevoerd. Het dekvel is zelfklevend, maar laat op iet ruwe hout van de bakjes nogal gemakkelijk los. Wanneer deze beperkte proef niet mocht slagen wordt naar een andere wijze van afdekken gezocht, die wel voldoet en de handel veel werk bespaart bij tiet gereedmaken van de tomaten voor de export. :k I is reeds bekend dat het eerste kwartaal van dit jaar be lt niet best was in de bloemen en planten, om niet te zeg- l: slecht. Zowel: potplanten als snijbloemen hebben het er |k bij laten zitten en de maand mei geeft ook al weinig re- tot optimistische geluiden! Om ons te bepalen tot het stland, de CCWS zag de snijbloemenomzet met nog geen brocent in omzetbedrag stijgen. Beter ging het met de pot- hten die ruim 40 procent hoger lag dan vorig jaar mei. Als leel kan worden gezegd dat de maand mei het er nog niet Biecht heeft afgebracht, vergeleken bij vorig jaar. Om enke- ïijfers te geven, de CCWS bereikte in mei een omzetbedrag I snijbloemen van 74.374.420,22 tegen vorig jaar 4.600.482,73 een stijging dus met 9.773.937,49 of ruim 15 icent. De potplantenomzet bedroeg 14.571.933,11 tegen 1g jaar 10.300.534,26, een vermeerdering met j271.398,85 of bijna 42 procent. Het totale omzetbedrag I de CCWS over de eerste vijf maanden van dit jaar beliep 42.073.667,39 tegen zelfde periode vorig jaar 01.686.369,70, een vermeerdering met ƒ40.387.297,69 of m 13 procent. Het kon beter, het kon slechter! ^zelfde geldt voor afgelopen week. Bij een aanvoer van .048.926 bos of stuks beliep de omzet 15.394.389,88 en jaar aanvoer 42.344.244 met opbrengst van 913.423,22 dus bij een vrijwel gelijke aanvoer toch ruim ft miljoen lager omzetbedrag. Vooral de anjers trokken aar- Iaan door rond een miljoen meer aanvoer, een gemiddelde s van 27 cent tegen vorig jaar 47 cent zodat de grotere ivoer de prijs lelijk in de weg zat. Hetgeen meestal het ge- I is. Iets dergelijks was het geval met de trosanjers, waarvan i aanvoer met een grote sprong omhoog ging maar de prijs ar beneden. In de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelf- iweek vorig jaar vermelden we: Amerikaanse anjers 27 (47), banjers 34 (44), anthurium 96 (94), snijgroen 20 (16), ischrysanten jaarrond 55 (55), idem geplozen 60 (61), fresia (21), gerbera 29 (47), gladiolen 30 (41), irissen 20 (19), lelie- Iken 47 (37), lelietakken 48 (55), grote cvmb 45 (67), idem 'in 6 (23), grote rozen 28 (37), idem klein 23 (28), sonia 24 1), belinda 18 (25). red garnette 16 (25), tulpen 24 (21). In het D gemeen was er weinig verandering in de aanvoer, behalve ïtei)°r de fresia, die met een totaal van ruim twee miljoen bene- In die van vorig jaar bleef waar tegenover de anjers met jhd de 10 miljoen ongeveer 3 miljoen hoger was. Er dient wel lening te worden gehouden met de diverse feestdagen, die 't alleen minder veilingdagen gaven, doch anderzijds de lag opvoerde en de prijs gunstig beinvloedde. •getwijfeld zijn ook de wisselende weersomstandigheden •n invloed op aanvoer en prijzen. De beperking van de im- yi is duidelijk merkbaar. De statice uit Israël zijn vrijwel ge- tel van de markt verdwenen, hetgeen de eigen produkten in goede komt. Over de potplanten valt niet te klagen, al lag öt aanbod vrijwel gelijk met dat van vorig jaar. De grote aan- t 'Oer van perkplanten loopt nu ten einde en zal spoedig vrijwel 'gu^t het verleden gaan behoren. De teelt is beslist niet slecht m i [tzel .04 E "O 16.9 C&A PRIJS: OA PRIJS: OA PRIJS: 65:75.-45.-© De rekbare STRETCH Jinglers katoenen twill, t Graag geziene model kwaliteit bestaat ook in bi zomeijeans van de van deze zomer, linnen. De ceintuur hoort eerste orde. In het bezit Achterzakken met rits. bi) deze mooie pantalon, van ideale STRETCH- In canvas katoen. Cü^JLia thrA OrmirJcfJr t>h 36-44 eigenschappen.36-44 36-44 Nieuw onderzoek energiebesparing bij kassenbouw Het zelfplakkende dekvel van tomaten wordt door de tuinder op het bakje gelegd en vastgedrukt. Een mooie presentatie waarvan echter nog moet worden bewezen of ze doelmatig is. Binnenkort begint een vergelijkend onderzoek naar de eigen schappen van de verschillende materialen die worden gebruikt bij de tuinbouwkassen. Dit omdat er op het ogenblik nauwelijks of geen objectieve gegevens beschikbaar zijn over kwaliteit, ei genschappen en toepassingsmogelijkheden van de regelmatig op de markt verschijnende nieuwe materialen. De risico's bij toepassing van alternatief bedekkingsmateriaal zijn daarom erg groot, aldus meldt het Landbouwschap. Dit schap, de Hagelunie en de Centrale Rabobank hebben tot het onderzoek besloten. Het wordt uitgevoerd door het instituut voor mechanisatie, arbeid en gebouwen (IMAG) in Wageningen, en TNO in Delft. De glastuinbouw is door de sterke prijsstijgingen van energie gedwongen naar nieuw materiaal in de kassenbouw te zoeken. om tot een zo groot mogelijke energiebesparing te komen. Daarom zijn er thans vervangende materialen als kunststofpla ten en diverse soorten folies te koop. Onlangs hebben echter diverse tuinders enorme schade opgelopen, toen kunststofpla ten niet bestand bleken tegen zware hagelbuien. Ook de kos tenfactor is hier erg belangrijk, aangezien nieuw materiaal meestal veel duurder is dan glasplaten, die tegenwoordig nog op de meeste kassen liggen. Met het onderzoek kunnen de tuinder en voorlichter hopelijk gegevens worden verstrekt, waarmee een meer verantwoorde keus kan worden gedaan. De eerste gegevens van het onderzoek, dat in juli begint, zijn in het najaar beschikbaar. De eerste fase van het onderzoek is midden 1982 afgerond. Al eens gehoord van mevrouw Olga Fedtschenko?....Deze docente aan de academie van het vroegere St. Petersburg behoort al vele jaren niet meer tot dit ondermaanse, maar de vaderlandse boltenkwekers hebben heel wat aan haar t6 danken. Zij is nl. de enige geweest die zich ver diept heeft in het knolgewas Eremu- rus. Een sierlijke snijbloem die volksnamen heeft gekregen als Naald van Cleopatra en Zweeplelie. Eremurus heeft de laatste jaren als snijbloem goed in de lift gezeten. Dat is trouwens niet voor de eerste maal. Ook voor Wereldoorlog 2 werd Eremurus in Rijnsburg en om geving al op vrij grote schaal voor de bloem en voor de plant geteeld. Het assortiment was toen zelfs gro ter dan nu. Al te grote oppervlakten kon men er ook niet van telen, want de bollenexport nam het artikel nau welijks in het pakket op en de bloe men moesten voor 90% in het bin nenland blijven. Mogelijkheden voor export van de bloemen waren er heel weinig, omdat men in die jaren in Duitsland liever kanonnen dan boter had, België en Frankrijk hiel den de grenzen voor bloemen ook zo goed als dicht en in Engeland kon men evenmin grote hoeveelhe den slijten. Veranderd Dat alles is snel veranderd. De va derlandse bloemenexporteurs zorg den er wel voor dat Eremurus ver over de grenzen een veel grotere bekendheid kreeg. En omdat de bloemen, die goed houdbaar lijn» beste prijzen opbrachten, nam ook de belangstelling voor de Naald van Cleopatra in Holland sterk toe. Er zijn zelfs jaren geweest dat men ook voor het massasoort Bungei zo on geveer stad en land moest afsjou wen om goede planten te vinden. Ook al schreef mevrouw Olga Fedt- schenko haar boek al in 1906 en ook al vertrouwde de Engelsman W. Drury in 1910 de volgende regels aan het immer geduldige papier toe: „Als we zien hoe gemakkelijk deze nobele planten met hun grote op hy- acinthennagels gelijkende bloemen te telen zijn, is het gewoon verba zingwekkend dat er zo weinig aan dacht aan wordt besteed". Dat gemakkelijkè groeien moet men echter wel met een korreltje zout ne men. Dat gaat alleen op voor de gele E. bungei. Stamlanden De meeste soorten stammen uit Aziatisch Rusland en uit Iran, Tur kestan en Afghanistan. In Iran wordt het blad van E.bungei soms als groente gegeten. Van dit type, dat zoals gezegd gemakkelijk groeit en dat veruit het meest in produktie is genomen, moet ook nog een andere vorm bestaan en wel Praecox, die een maand vroeger In bloei komt. Dat zou een zeer waardevolle soort voor de snij zijn, maar de meest fa natieke speurtocht langs vele kwe kerijen heeft geen enkel succes op geleverd. Wellicht dat botanische tuinen in Rusland en Iran nog uit komst kunnen brengen. Het is in ie der geval de moeite waard oen erva ren planthunter op pad te sturen met de opdracht Eremurus ste- nophyllus varpraecox op te sporen. Voor de niet ingewijden: Bungei is ook een vorm van E. stenophyllus. Ruiterhybriden Vroeger trof men ook veel van de zgn. Shelford-hybriden aan waarin veel koperkleurige en brons getinte zaailingen zaten. Met dit type heeft de Uitgeestse veredelaar Klaas Rui ter gekruist en daaruit ontstonden de mooie zgn. Ruiter-hybriden. Die zijn een tikje forser van statuur dan Bungei, maar de heer Ruiter slaagde er verder in om enkele mooie kleu ren in dit type te brengen. Daarvan nemen de rose Oase, de zalmkleuri ge Romance, de oranje Cleopatra en de witte Obelisk de belangrijkste plaatsen in. Rose en witte tinten zijn in de Eremurussen geen zeldzaam heid, maar dan moet men wel uitwij ken naar de vroeger bloeiende, maar veel grovere soorten als E. ro- bustsus die ruim twee meter hoog wordt en stelen heeft als jonge ei ken. Bepaald geen ruikertjes voor het vaasje in de vensterbank. Verder is er nog de rose Himrob, de forse rose Elwesianus en de witte Himalai- cus. Geel heeft voorkeur Merkwaardig is dat de bloemenhan del de voorkeur blijft geven aan de gele soorten. Met andere woorden: met Eremurus Bungei zit de kweker altijd goed. Met de teelt van Eremurus kan het mes van twee kanten snijden. Om te De sierlijke Eremurus of Naald van Cleopatra. beginnen kan men zonder enig be zwaar de bloemen snijden, want daar heeft de plant geen enkel na deel van. Bovendien kan men de knol altijd graag verkopen, hoewel van E. bungei de room wel van de melk lijkt te zijn. De andere grovere rassen blijven maar mondjesmaat leverbaar. Wie bijvoorbeeld de tyeel iaat bloeiende rose Olgae wil hebben, zal meer dan gewone moeite moeten doen om een flink aantal planten op de kop te kunnen tikken. Matige groeiers Het probleem is nl. dat de grove soorten stuk voor stuk maar matige groeiers zijn. Kan een plant van E. bungei bijvoorbeeld in drie, vier de len uiteenvallen, daar is met Robus- tus, Himalaicus, etc. geen sprake van. Bovendien wil de bloei van deze typen ook nog wel eens tegen vallen. Als driekwart van de planten bloeit, mag men niet mopperen, ook al heeft men te maken met een twee- of zelfs driejarig gewas. Het kan het ene of het andere Jaar sterk verschillen en daarom moet het geen verbazing wekken als men ont dekt dat dit verband houdt met de temperaturen van de grond in het najaar. Onderzoek Onderzoek is hier nooit naar gedaan en evenmin is onderzocht of men Eremurus niet tot een grotere plan- tenproduktie kan dwingen. Er zijn wel eens pogingen in het werk ge steld om de planten net als hyacin ten te hollen en te kruisen, maar veel resultaat heeft dat niet opgele verd. Nu we echter al in staat zijn om door middel van „parteren" narcissen tot een viermaal zo hoge produktie te dwingen, mag men zich afvragen of een nieuwe teeltmethode bij Eremu rus ook geen succes zou kunnen hebben.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9