J£ Geinig problemen met ^inksterverkeer inkse partijen zeer kritisch genoverVan Agt als premier Zwemspullen voor echte waterratten kan töchvoordeliger.Bij C&A. I0.-I& 8r !c*a Politiek conflict kost leven van twee Turken Zijl/LGB- zwemmers onder NK-limiet Internaat van jezuïeten viert feest op de valreep Positief oordeel CDA en D'66 over rapport-Wagner NENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9 JUNI 1981 PAGINA 7 IEBERGEN Op de zaterdag r Pinksteren en Eerste Pinkster- deden zich op de Nederlandse ren weinig problemen voor. jkbaar had iedere vakantiegan- zijn plaats van bestemming al ^ikt. Tweede Pinksterdag tegen t uur 's middags brak de stroom :antiegangers aan, die zich op naar huis begaven. Daarbij wa- veel Westduitsers die richting gingen en omgekeerd veel kdstedelingen die vanuit de bos* sen in het midden en oosten van het land huiswaarts trokken. De capaciteit van de wegen die naar de snelwegen leiden bleek toen veelal on voldoende om het verkeersaanbod te kunnen verwerken. Daarbij kregen au tomobilisten die ook nog eens gebruik moesten maken van een veerpont extra vertraging. Bij de veerdienst vanaf Texel moest men Tweede Pinksterdag rekenen op een vertraging van vier uur, bij Zijpe twee uur en bij Breskens ook twee uur. Als proef is het afgelopen weekeinde een Nederlandse rijkspolitieman gesta tioneerd bij de politie verkeerscentrale in Düsseldorf, terwijl een Westduitse collega in Driebergen werd gestatio neerd. Beide politiemannen gaven via de radio verkeersinformatie door aan hun landgenoten. Volgens Driebergen heeft dit een positief beeld opgeleverd en zal het bij het op gang komen van het zomervakantieverkeer mogelijk worden herhaald. Blijkbaar werd de radio door veel weg gebruikers beluisterd, want volgens Driebergen is er opvallend weinig tele fonisch geïnformeerd naar de toestand op de wegen. Tenslotte was volgens de Verkeers dienst van de rijkspolitie in Driebergen het algemene beeld op de Nederlandse wegen, dat er zeer gedisciplineerd door de automobilisten werd gereden. Desondanks vielen er dit weekeinde in het wegverkeer 23 doden bij ongeval len. Dubbel protest tegen Amicales AMSTERDAM Tientallen buurtbewoners en buiten landse werknemers heb ben zondagmorgen In Am sterdam enkele leden van de Marokkaanse groepe ring Amicales de doorgang versperd tot het pand In de Hugo de Groot straat, waar zij een vergadering wilden houden. Honderden Marokkanen en symphatl- santen hebben zondag middag geprotesteerd bij het kantoor van Amicales in Rotterdam, waar Marok kanen een nieuw Amica- les-bestuur konden kiezen. Het protest leidde soms tot heftige discussies met Marokkanen die wilden stemmen. De verschillende protesterende organisaties menen dat Amicales In op dracht van de Marokkaan se regering, Marokkaanse arbeiders in het buitenland onder de duim moet hou den. HAAG Vertegen- prdigers van de progres- pe partijen hebben afgelo- k zaterdag voor de radio r kritisch gereageerd op uitspraak van de kabinet- formateurs, Lubbers en {Koning, dat Van Agt ook pen nieuw kabinet minis- president moet worden. PvdA'er Jan Pronk vond het onbegrijpelijk dat de informa teurs zich in dit stadium uit spreken voor een bepaalde premier. D'66-leider Jan Ter- louw noemde het „een raad sel" dat de CDA-informateurs daar nu al van uitgaan. Hij vroeg bij het CDA begrip voor het feit dat iemand, die een centrum-rechts kabinet heeft geleid (Van Agt), niet zonder meer een kabinet met een ge heel andere signatuur kan gaan leiden. Overigens ligt voor hem ook niet vast dat Den Uyl het dan moet wor den. „De taak van de informa teurs is nu juist dat zij in de onderhandelingen daarvoor een oplossing zoeken", aldus Terlouw. PPR-lijsttrekker Ria Becker zei het politiek onfat soenlijk te vinden wanneer Van Agt als premier van een centrum-links kabinet zou gaan optreden. Met een bos bloemen in de hand komt Dries Van Agt door het ganse land. Dat wil zeggen, gisteren heeft de demissionai re premier de „Fiets-Elfste- dentocht" vol bracht. Deze rit voerde meer dan tienduizend deelnemers door het Friese land. e Eilanden: elend bewolkt met enkele n, 15 tot 20 graden. >rdwest-Frankrijk, Bene- West-Duitsland, Dene rken en Scandinavië: Perioden met zon, maar ook enkele buien, 17 tot 23 graden, langs kustgebied enkele gra den lager. Centraal-Europa, Alpengebied: Wisselend bewolkt, 20 tot 25 graden. Zuid-Europa, landen rond de Middellandse Zee, Oost-Euro pa en het Balkangebied: Overwegend zonnig en warm, 23 tot 28 graden, plaatselijk meer dan 30 graden. Algemene weersituatie: Licht gestoorde maritieme luchtstroming boven de Britse Eilanden en Noordwest-Euro pa. Gebied met relatief hoge barometerstand boven Mid den- en Zuid-Europa. ■A PRIJS: C&A PRIJS: GSA PRIJS: o'n f^jne zwembroek is Iedereen vraagt waar je Vrolijk bikinislipje i i de kortste keren weer deze sierlijke bikini met zonnig palm- i-ikker droog. 128/152 hebt opgedoken. 158/176 bomen dessin, rk okin de maten: Ook in de niaten: 92/128 92/116 9.- 128/152 15.- 58/182 11.- ZEIST In aanwezigheid van de generale overste van de jezuïeten, pater Pedro Arrupe, heeft het katholiek internaat Katwijk De Breul de afgelopen dagen het 150-jarlg bestaan gevierd. Maar over de feestvreugde en de dankbaarheid om de vorming van vele duizenden jongeren hangt de schaduw van morgen. Het door het jezuïeten geleide internaat sluit namelijk op 31 juli 1982 definitief de poorten. De jezuïeten hebben steeds minder mankracht voor dit werk be schikbaar en ook het overdragen aan derden blijkt onmogelijk, zo lang er geen subsidies zijn. Dit jaar alleen al legt de orde van jezuïeten er ruim een miljoen op toe. De directeur van De Breul, pater H. Schelbergen, zei er in te geloven dat het ideaal om jon ge mensen aandachtig te leren leven op de een of andere wijze zal voortgaan. Op de druk bezochte receptie was onder andere oud-premier De Quay aanwezig. DEN HAAG CDA en D'66 vinden dat de voorstellen die in het rapport-Wagner voor een nieuw industriebeleid wor den gedaan, moeten worden overgenomen in de kabinetsfor matie. De PvdA zegt ook positief te staan tegenover de voorstellen voor herindustrialisering, maar vindt wel dat de commissie- Wagner haar boekje te buiten is gegaan door de economische problemen af te wentelen op inkomens, sociale uitkeringen en sociale voorwaarden. „De commissie heeft ons daarmee een slechte dienst bewezen en is als een stoorzender opgetreden", zo stelde PvdA-kamerlid Van der Hek in een radiodebat met CDA'er Van Houwelingen en D'66'er Engwirda. Van der Hek vreest dat de vakbeweging met deze voorstellen al meteen op de kast wordt gejaagd, terwijl haar medewerking bij de uitvoering onontbeerlijk zal zijn. De overgang van steunbeleid naar stimuleringsbeleid zal vol gens d'66 geleidelijk moeten gebeuren. Van Houwelingen achtte het ook in de toekomst verantwoord dat de overheid vantwoor- delijkheid behoudt voor het voorkomen van bedrijfssluitingen, met name in de zwakke regio's. Ontslagvergunning hypotheekbank nog lang niet zeker DEN HAAG Volgens minister Albeda van sociale zaken is het lang niet zeker dat de Westland/Utrecht Hypotheek bank een vergunning krijgt voor het ontslag van 250 werk- nemers. De bewindsman liet zich zaterdag voor de radio nogal kritisch uit over dit voornemen van de bank. „Ik vind het niet vanzelfsprekend dat een tegenvallende renta biliteit onmiddellijk dient te worden vertaald in collectief ont slag", aldus Albeda. De bewindsman zei verder dat de prijscompensatie onmogelijk volledig kan worden gehandhaafd: „We nemen onzelf bij de neus, als we aan de ene kant zeggen dat de reële inkomens naar beneden moeten en aan de andere kant vinden dat de prijscom pensatie moet blijven. Dat kan gewoon niet". VUURGEVECHT IN ARNHEMS CAFE ARNHEM Een politiek meningsverschil heeft zondagochtend het leven gekost van twee Turken. De dader, de 17-jarige Ylmaz O. uit Arnhem, verklaarde het niet eens te zijn geweest met de opvattingen van zijn slachtoffers, die hij „fascisten" noemde. Hij zelf zegt te behoren tot een uiterst linkse groep in de Turkse gemeenschap. De Arnhemse politie ontkent, dat er sprake is van een politieke moord. De dader is daarvoor veel te impulsief te werk gegaan, aldus com missaris J. Wilzing, leider van het onderzoek in deze zaak. Het vuurgevecht vond plaats in café Spijker in het Spijkerkwartier. Ylmaz O. wachtte daar de slachtoffers Mehmet Esen (21) en Yalcin Alp (27) samen met twee landgenoten op, nadat hij eerder elders in de stad een woordenwisseling met de twee had gehad. Bij het binnenkomen van het café begon Ylmaz O. meteen te schie ten. Zijn twee vrienden waren ook gewapend, maar hebben niet gevuurd. Zij werden gisteren aangehouden. Mehmet en Yalcin werden elk vijf maal in hoofd en bovenlichaam geraakt. Een derde Turk, die hun vergezelde, wist al hollend aan de rondfluitende kogels te ontkomen. Volgens commissaris Wilzing verloopt het onderzoek in de zaak erg moeizaam. „We hebben te maken met een zeer gesloten Turkse gemeenschap en alle verhoren moeten worden afgenomen met tolken". Petitie van „Referendum: Ja"naar beide Kamers DEN HAAG Het nationa le actiecomité „Referendum: Ja" heeft vandaag aan zowel de Eerste als de Tweede ka mer een petitie aangeboden waarin wordt verzocht de invoering van een consulta tief referendum in Neder land te bevorderen. Het comité is van oordeel dat een vorm van directe volks raadpleging naast algemene verkiezingen en inspraakpro cedures een middel is om de doelstellingen van het staats bestel te versterken en de poli tieke vervreemding van de burger zoveel mogelijk tegen te gaan. Een van de zeven argumenten die het comité aanvoert is: een referendum de maatschappe lijke discussie bevordert en die zinvoller maakt, hetgeen tot een tastbaar resultaat zal lei den in de vorm van een uit- (Van onze zwemmedewerker) ROTTERDAM Bi] limiet- wedstrijden in zwembad Rot terdam-West zijn opnieuw twee Zijl/LGB-zwemmers on der de NK-limiet gebleven. Bovendien bleek een aantal zwemmers in staat om de ge stelde richtlijden tot op 1 se conde te benaderen. De in augustus bij de Zijl/LGB vertrekkende trainer Jan Cor- reljé toonde zich dan ook opti mistisch voor de volgende week beginnen de kringkam pioenschappen. „We hebben net een periode van zeer Inten sieve training achter de rug, volgende week nemen we wat gas terug en dan moeten de resultaten van het afgelopen weekend zeker verbeterd kun nen worden", aldus de schel dende trainer wiens opvolging al geregeld is. Dirk Werter, nu zeer succesvol bij streekge noot Katwijk, keert op het oude nest terug als trainer van de A-selectie van de Leldse koolclub. René Correljé (Zijl/LGB) was al In het bezit van zijn NK start bewijs voor de 200-wissel voor jongens '68, nu scherpte de jong Leldenaar zijn persoonlij ke record weer wat tot 2.37.0 (NK-limiet 2.41.0), bovendien zwom Correljé op de 100- school 1.22.9. Precies 0.1 se conde onder de NK-richttijd. Net (nog) niet snel genoeg voor een NK startbewijs waren: Rei- nier Haasnoot op de 200-vrij 2.10.9 (limiet .2.10.0), nadat hij op de 200-school al zeer ge makkelijk tot 2.45.9, dik onder de limiet, was gekomen. Jolan- da Laterveer op de 100-vrij (melsjes'70) 1.12.2 (limiet 1.12.0). Mireille Correljé 2.57.0 op de 200-wissel meisjes '70 (limiet 2.55.0). En nieuwkomer Leon Luyten, afkomstig van WIK Wassenaar, debuteerde met 1.14.7 op de 100-vrij Jon gens '69 (limiet 1.12.0). Hans Bouwmeester tenslotte zwom een persoonlijk record op de 200-school jongens '67 3.03.6. Chr. school voor MAVO, Leidschendam MAVO-3 MAVO-4 Bert van As. Margret van Asperen. Glenn Baker. Nico Bal, Alexandra Berg. Ingrk) Ber> kei. Lizette Brender A Brandls. Jeanette Brouwer, Irene Cino, Ruth Drenthe, Frank Engelgeer, Arna Franke. Ingo van Haarlem, Heieen van Heuvel, Jacqueline Hoogstrate, Paul de Kok. Hans Kwetters, Astrid Lamers, Lla t Mandemaker. John Meijer, Llnda Meijer. John Ommel. Ronnie Opstal. Jolanda van Praag. Anja Roobol, Rcrtè Rosenberg, Nancy Sahadat, Sandy Sahadat. Sonja van Schaverbeek. Gerda Stelgenga. Maurice de Steur, Ellen Thierry, Ellie Thierry, Hans Veen, Wlm Verhel), Ernst-Jan de Vries. Dick Wentlnk. Joke Wondergem, Miranda van Zeist, Marlkr v.d. Don Bosco Mavo, Sassenheim Ton Schouten, Freeda Slkklng. Thatcher dreigt salarisaanbod aan ambtenaren in te trekken (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De regering- Thatcher heeft gisteren ge dreigd dat ze haar aanbod om de lonen van de 530.000 staat sambtenaren met zeven pro cent te verhogen, zal intrek ken, als alle ministeries niet gauw weer normaal functione ren. De ambtenaren voeren sinds veertien weken prikac- ties, die het land enorm veel geld kosten en geregeld voor ontreddering zorgen, onder meer in de zee- en vliegha- vens.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7