e konden niet erkeloos toezien' ÏESTAND IN IBANON oerstreek li jtstof in lelgische segering De Zomer Mid-Lotto van 17 juni zet duizenden prijswinnaars in het zonnetje. Daarkuntuookbij horen! GIN: Khomeiny kiest partij tegen Bani-Sadr lus weer in het openbaar Rusland en Amerika gaan praten over kruisraketten Vijfde IRA- lidi honger staking Polen aIÏTENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG9JUNI1981 PAGINA 5 AVIV De IsraSlische pre- Begin heeft gisteravond in een spraak verklaard dat het lit om de kernreactor te ver- vele maanden geleden genomen. Begin zei verder e aanval nu moest worden uit- I omdat men had vernomen reactor tegen 1 juli bedrijfs- r zou kunnen zijn. „Onder zul- ndigheden had geen Israë- regering tot opblazen kun- sluiten. Dan zou een golf van ctiviteit over Bagdad zijn tan en zouden onschuldige bur gers het slachtoffer zijn geworden, aldus Begin. Volgens de verklaring van Begin zou de kerncentrale bommen hebben kunnen ma ken van een grootte die de Verenigde Sta ten boven Japan lieten vallen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. Begin zei verder dat Franse verzekeringen dat de reactor onmogelijk zou kunnen wor den misbruikt voor de produktie van atoombommen „in het geheel niet betrouw baar zijn". Volgens Israëlische inlichtingen, aldus Begin, is de reactor bedoeld om kern bommen te maken die op Israël zouden kunnen worden geworpen. Dat zou wellicht niet onmiddellijk zijn gebeurd, aldus Begin, „maar een natie leeft niet op een geleende tijd van drie tot vier iaar", aldus Begin. „Wij wilden niet werkeloos toezien terwijl wij wisten dat ze bezig zijn met de produktie van atoombommen. Voor de aanval waarbij naar verluidt negen toestellen van zowel het type F-16 als F-15 waren betrokken, vlogen de toestellen over Saoedi-Arabisch grondgebied, zo hebben Amerikaanse bronnen meegedeeld. De Israëlische atoomgeleerde professor Yu- val Neeman heeft gisteren verklaard dat Is raël voor het bombardement „een bijzonder soort bommen heeft gebruikt", die in staat zijn om door de massieve koepel van de cen trale heen te dringen. Als door het bombar- Kaart van het Israëlische bombardement dement het hart van de centrale is geraakt, zei hij, moet Irak opnieuw beginnen en is er een bouwtijd van drie jaar nodig. Gevaar voor radio-activiteit in Bagdad was er zijns inziens niet omdat de reactor van van Osi- rak nog geen plutonium maakte. Volgens de geleerde heeft Frankrijk wel al tijd gesproken over een reactor voor vreed zaam onderzoek maar was het werkelijke doel van de centrale geen geheim, zo was hem gebleken op een congres voor fysici. Premier Begin verduidelijkte in zijn radio toespraak dat de socialistische oppositielei der Shimon Peres, niet tevoren was geraad pleegd over de aanval. Wel had Begin de oppositieleider een aantal maanden geleden gewezen op de mogelijkheid ervan. De Is raëlische radio had verklaard dat Peres van tevoren was ingelicht. De Amerikanen noch de Egyptenaren waren van de aanval op de hoogte. De Egyptische president Sadat heeft vanmorgen in een scherpe verklaring de Is raëlische aanval op de Iraakse kernreactor veroordeeld als „onwettig en provocerend". Aanval Israël (Vervolg van voorpagina) Behalve door de Fransen is de aanval ook veroordeeld door de Verenigde Staten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noemde de aanval een actie die naast de al bestaande rakettencrisis tussen Israël en Syrië de reeds ernsti ge spanningen in het Midden- Oosten nog scherper maakt. Volgens een woordvoerder is het Israëlische gebruik van de door Amerika geleverde vlieg tuigen „een mogelijke schen ding" van de voorwaarden waaronder de uitrusting werd geleverd. Volgens de Ameri kanen zijn er geen bewijzen dat Irak het niet-versprei- dingsverdrag tegen kernwa pens heeft geschonden. Ook Frankrijk, dat samen met Bra zilië en Italië, de bouw van de kerncentrale verzorgt, heeft zich in soortgelijke zin uitgela ten. Daarbij wijst men er van Franse zijde nog eens op dat Irak de controle aanvaardt van internationale Atooma gentschap in Wenen. De Israë liërs voerden vorig jaar sep tember ook een aanval uit op het reactorcentrum bij Bagdad. Aanvankelijk rees toen de be schuldiging dat deze zou zijn uitgevoerd door de Iraniërs, die nog steeds in een moei zaam voortslepende oorlog met Irak zijn gewikkeld. Ook nu beschuldigde Irak Iran ervan medeverantwoordelijk te zijn voor de aanval. (Van onze correspondent Mare de Koninck) I5SEL In België neeft de Vlaams-Waalse strijd om oerstreek opnieuw tot hevige spanningen binnen de re- \g geleid. Premier Eijskens bedreigde afgelopen week- via de radio zijn minister van binnenlandse zaken jpe Busquin openlijk met ontslag indien deze zijn eis Ie Voerstreek staatkundig los te maken van Vlaande- iet intrekt i kreeg daarop nadrukkelijke steun van de leiding van jartij, de Franstalige socialistische PS, waarmee het bestaan jet rooms-rode kabinet-Eijskens (met evenveel Vlaamse als Ie ministers) op het spel kwam te staan. Alle partijen in Ideren weigeren enige gebiedsafstand aan Wallonië te ■Ook compromissen in de vorm van een speciaal bestuur- patuut voor Voeren zijn op het gevoelige terrein van de rijd voor heel Vlaanderen bij voorbaat onaanvaardbaar, ding tot de jongste politieke rel rond Voeren is de verbo- itoging die enkele honderden Vlamingen negen dagen ge- hebben gehouden in het gebied. Tijdens die zogeheten leling" deden zich slechts enkele lichte botsingen voor met talige tegenbetogers, maar in Wallonië stak een storm van t op tegen de Rijkswacht, die de Vlaamse demonstranten i begeleid in plaats van tegen te houden. Vorige week lag stak Franstalig minister van justitie Moureaux in l al de lont in het kruitvat met de verklaring dat de ie betogingen een aanpassing van de bestuurlijke status T de Voerstreek onvermijdelijk maken. Moureaux speelde in op de eis van de „Action Fouronnaise" die de Voer- pnieuw wil inlijven bij de Waalse provincie Luik. Mou- JK had nog maar juist tijdens een speciale kabinetsvergade- jin Brussel ingebonden, of zijn partijgenoot Busquin nam het iel over. De minister van binnenlandse zaken verklaarde jdens de komende Vlaams-Waalse besprekingen over het tundig statuut van de tweetalige hoofdstad Brussel tegelijk iver een nieuwe status voor de Voerstreek zou moeten wor- mderhandeld. Minister Dehousse van de Waalse deelrege- gooide gisteren nog eens olie op het vuur door in de Voer- Jt te gaan „wandelen" naar de Luiksgezinde burgemeester tfoeren. Ook Dehousse verklaarde dat in het kader van het {ek over Brussel tevens de toekomst van streken als Voeren >sie moet staan. IEDDIN Alle partijen in het door strijd verscheurde inon hebben overeenstemming bereikt over een alom- (end staakt-het-vuren. Dit is bekend gemaakt door de Li- se president Sarkis, de voorzitter van de speciale Ara- g*. ie commissie die een vredesplan heeft opgesteld dat een e moet maken aan de zeven jaar oude crisis. n officiële verklaring uit Beiteddin, het Libanese bergdorp de ministers van buitenlandse zaken van Saoedi-Arabië, en Koeweit hebben gesproken met president Sarkis en de ft van de christelijke en mohammedaanse milities, staat dat (trokkenen plechtig hebben beloofd zich aan het bestand desplan bestaat uit drie fasen, een staakt-het-vuren, te- skking van alle zware wapens en besprekingen over ver- Ting van het aantal Syrische militairen in Libanon. De landelaars zullen nog twee keer bij elkaar komen. Op 23 tomen ze bijeen ter voorbereiding van een volledige confe- e op 4 juli. tvoor het weekeinde heeft het Amerikaanse televisiestation bekend gemaakt dat Israël Amerikaanse Hawk-luchtdoel- )tten heeft geplaatst op Libanees grondgebied, als compensa tor de Syrische SAM-raketten. Israëlische legerwoordvoer- jhebben dit heftig ontkend. «E Met zijn hand op de balkonrand steunend heeft U Johannes Paulus II, tijdens de hoogmis op Eerste jnjf'krdag, vanaf het balkon achter in de St Pieterskerk br^anwezigen toegesproken. bij u zijn", aldus de paus, toen de volkomen verraste eindelijk waren opgehouden te applaudiseren. Een it F minuten later verscheen de paus in een van de vensters njn appartement, dat uitziet over het St. Pietersplein. Daar 660 kleine honderdduizend mensen bijeengestroomd in noop de paus te horen en vooraf te zien. Twijfels over dodental bij treinongeluk in India NIEUW DELHI Er be staan grote twijfels over het aantal mensen dat om het leven is gekomen bij het treinongeluk van afgelopen zaterdag in de Indiase deel staat Bihar. Berichten over 3.000 doden zijn door autori teiten tegengesproken. Er zijn 215 slachtoffers gebor gen. Autoriteiten erkenden dat de trein meer dan overvol was mensen stonden op de tree planken en zaten op het dak maar voegden er aan toe dat er niet meer dan 500 men sen kunnen hebben gezeten in en op de zeven rijtuigen, die vanaf een brug in de rivier de Bagmati zijn gevallen. Ook over de oorzaak van het onge val heerst onduidelijkheid. Sommigen spreken over een. wervelstorm die de trein trof, volgens anderen heeft de ma chinist plotseling geremd voor een op de rails lopende (heili ge) koe. Op de plaats van deze Wrakstukken van een van de zeven wagons, die vanaf een brug in de rivier de Bagmati stortten. ernstigste treinramp uit de In- teruggevonden. De overige diase geschiedenis is overigens zouden door de stroom zijn maar een wagon in het water meegesleurd. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Vere nigde Staten en de Sowjet-U- nie zulen binnen enkele we ken beginnen met voorberei dende besprekingen, die la ter dit jaar moeten leiden tot onderhandelingen over beperking van de installatie van atoomwapens voor mid dellange afstand in Europa. De besprekingen zullen in Washington worden gehouden tussen het hoofd van het bu reau voor Europese Zaken van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Eagle- burger, en de tweede man van de Russische ambassade in Washington, Alexander Bes- smertnykh. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Haig en zijn Russische ambtgenoot Gromyko zullen in september bij gelegenheid van de algemene vergadering van de Verenigde Naties pro beren de basis te leggen voor daadwerkelijke onderhande lingen op hoog niveau. De toezegging tot het houden van dergelijke onderhandelin gen is vorige maand door Haig gedaan tijdens een NAVO- -bijeenkomst in Rome. De Amerikaanse bereidheid tot praten na vele felle, verbale aanvallen op de Sowjet-Unie past in het kader van pogin gen van de nieuwe Ameri kaanse regering de bekoelde relatie met de Westeuropese bondgenoten te verbeteren. Die bondgenoten, met name Nederland en West-Duitsland, hebben de bereidheid om nieuwe Amerikaanse kruisra ketten toe te laten steeds laten afhangen van de bereidheid van de beide grootmachten se rieuze onderhandelingen te beginnen over wederzijdse be perking van het nucleaire wa penarsenaal in Europa. De Westduitse bondskanselier Schmidt kreeg onlangs al een zeer hartelijke ontvangst op het Witte Huis aangeboden, zij het zonder nieuwe toezeggin gen. De kersverse socialisti sche Franse minister Claude Cheysson kreeg dat wel ge daan. Na een twee uur durend onderhoud met Cheysson kon digde Haig officieel de start aan van de onderhandelingen met de Sowjet-Unie. Een voor aanstaand lid van de Russische communistische partij heeft toegezegd dat de Sovjet-Unie de ontwikkeling van nieuwe wapens en de installering daarvan zal stopzetten bij de o- pening van de onderhandelin gen. m BELFAST De 23-jarige Tom Mclrwee, een IRA-lid dat gevangen zit in de Maze- gevangenis bij Belfast, is gisteren in hongerstaking gegaan, zo is van IRA-zijde meegedeeld. Er zijn al vier republikeinse gevangenen uit de Maze-ge- vangenis in hongerstaking. De IRA heeft echter dit weekein de te kennen gegeven dat het het aantal hongerstakers wil uitbreiden om de Britse rege ring onder grotere druk te zet ten. De hongerstakers eisen dat de Britse regering hun de status van politiek gevangene verleent Inmiddels zijn er sinds het be gin van de hongerstakings campagne in maart vier hon- gei^takers overleden aan de geyolgen van hun actie. TEHERAN Nu zijn krant verboden is, schijnt presi dent Bani-Sadr van Iran zich voortaan met pamflet ten en bandopnamen te wil len richten tot zijn landge noten. Nauwelijks twee en een half jaar na de val van de sjah heersen in Teheran weer toestanden die sterk herinneren aan de dagen van de omwenteling in de laatste periode van 1978. Het wordt steeds duidelijker dat de komende weken niet alleen over het lot van Bani- Sadr, maar ook over dat van Irans sterke man, Ayatollah Khomeiny beslist zal worden. Tot dusver heeft de 82-jarige Khomeiny altijd een midden positie ingenomen tussen de twee grote kampen waarin Iran is verdeeld. Hij poogde voortdurend te bemiddelen tussen Bani-Sadr en de Partij van de Islamitische Republiek. Maar uit zijn jongste verkla ringen valt op te maken dat Khomeiny nu voor de partij van de Islamitische Republiek heeft gekozen. Bani-Sadr heeft weliswaar steeds beklemtoond dat hij zich nooit tegen de aya tollah zal keren, maar die uit latingen moeten toch eigenlijk als tactische manoeuvres wor den opgevat. De Iraanse presi dent heeft zich met zijn oproep tot verzet nu duidelijk tegen de leider van de revolutie ge kant Dit betekent dat er een machtsstrijd is ontstaan tussen de twee populairste mannen van het land. Ook al zouden de gemoederen de komende dagen wat bedaren, dan nog blijven de tegenstellingen zo groot dat het smeulende vuur elk ogenblik weer fel kan op laaien. Bani-Sadr wil blijkens zijn uitlatingen het beslissende politieke gevecht in Iran zelf uitstellen tot na de oorlog met Irak, maar of hem dit lukken zal blijft zeer de vraag. Dit keer gaat het echter niet om een strijd tussen een kleine oligarchie die de macht bezit en de hele Iraanse bevolking maar om de mogelijkheid van een burgeroorlog waarvan het resultaat nog volstrekt onge wis is. De Partij van de Islami tische Republiek controleert niet alleen het parlement, de regering en het justitiële appa raat, maar ook circa 100.000 revolutionaire gardisten en andere militaire eenheden, die op een zekere steun onder de bevolking kunnen rekenen. De aanhangers van president Bani-Sadr bezitten nog veel - wapens die in de dagen van de opstand buit zijn gemaakt en kunnen volgens hun zeggen rekenen op de steun van het grootste deel van de bevol king. Inmiddels is bekendgeworden dat er bij de schietpartijen na de protestbetoging in Teheran, waaraan tienduizenden men sen deelnamen, verscheidene gewonden zijn gevallen. Vele betogers zouden gearresteerd zijn. De schietpartijen deden zich voor tussen voor- en te- genstanders van Bani-Sadr en ielden kennelijk verband met het verschijningsverbod, opge legd aan de krant van de Iraanse president. NA TERUGTREDEN LEFEVER: Wellicht geen minister voor mensenrechten WASHINGTON James Baker, de chef-staf van het Witte Huis, heeft laten door schemeren dat president Reagan wellicht geen nieu we voordracht zal doen voor de functie van onderminis ter van buitenlandse zaken voor de mensenrechten, nu Ernest Leveber zich heeft te ruggetrokken als kandidaat. Baker verklaarde dat op het Witte Huis „met belangstelling is kennis genomen" van een suggestie van de Republikein se meerderheidsleider van de Senaat, Howard Baker. Vol gens de senator is het wellicht raadzaam geen onderminister voor de mensenrechten te be noemen. Deze functie is inder tijd in het leven geroepen door president Carter. Overigens zal het terugtreden van Lefever het mensenrech- tenbeleid van de regering- Reagan niet wijzigen, zo heeft Edwin Meese, een belangrijk adviseur van de president, verklaard. (Vervolg van voorpagina) Het voorlopig akkoord tus sen de Poolse regering en de vakbond Solidariteit heeft de spanning in Polen gebro ken. De spanning was plot seling gestegen toen bekend werd dat het Centraal Comi té van de Russische commu nistische partij, en volgens welingelichte kringen was het partijleider Brezjnev zelf, de Poolse partijtop per brief had gewaarschuwd. Vooral op partijvoorzitter Kania is ferme kritiek geuit De leider van de gemengde commissie die toeziet op nale ving van de akkoorden van Gdansk, Jan Szscepanski, heeft tot 3 juni de tijd om de regering in Warschau oplos singen te bieden voor de im passe die is ontstaan rond het conflict in Bydgoszcz. In die Poolse stad werden drie Soli- dariteit-leden afgeranseld door de politie. De politie heeft in middels de verantwoordelijk voor de gebeurtenissen afge wezen. De regering weigert totnutoe in te gaan op de eis van de vrije vakbond om hen die verantwoordelijk zijn voor de gebeurtenissen op te sporen en te straffen. Wel is tijdens een vergadering van de com munistische partij zaterdag een resolutie aangenomen, waarin wordt toegegeven dat er een politieke fout is begaan toen de delegatie van Solidariteit door de politie uit het gemeen tehuis werd verwijderd. Beide onderhandelingsdelega ties stonden dit weekeinde on der enorme druk door de kri tische geluiden uit de Sovjet- Unie. Vandaag komt het Cen traal Comité van de Poolse communistische partij bij el kaar om over deze zaak te .spreken. Het zal de eerste zit ting zijn sinds partijvoorzitter Kania in april beloofde door te gaan met het hervormingspro gramma dat tot stand is geko men na de stakingen in de zo mer van 1980. ADVERTENTIE Extra hoofdprijs van f25.000,- netto en nog heel veel andere gratis extra prijzen. Woensdag 17 juni kunt u zich ook koesteren in het prijzenzonnetje van de Zomer MidLotto. Want direct na de 'gebruikelijke' Lotto-trekking (misschien heeft u wel 6 goed), vindt er een extra trekking plaats. Op de nummers van de speciale Mid-Lotto- èn de juni-maand- formulieren vallen dan weer vele duizenden gratis prijzen. Waaronder de extra hoofdprijs van f 25.000,- netto. Meer van weten? Haal dan even het Zomer Mid-Lottofoldertje. Tip voor weekspelers vul méér Zomer Mid-Lotto- formulieren in. Wie slim is vult meer speciale Zomer Mid-Lottoformulieren in. Want hoe meer formulieren, hoe meer formuliernummers, hoe meer kansen. Dit zijn de extra prijzen. Laatste 6 cijfers goed - f 25.000,- netto. Laatste 5 cijfers goed - f 1.000,- netto. Laatste 4 cijfers goed-f 250,-netto. Laatste 3 cijfers goed-f 25,-netto. Laatste 2 cijfers goed - f 10,- netto. pTrr.nTp- t Is voor een goed doel. Uw Lotto-geld gaat naar vele goede doelen, zoals jeugdkampioenschappen, schaaktoernooien, aanschaf tijdwaar- nemmgsapparatuur en allerlei bijdragen aan de amateursport (o.a. kleedlokalen). Maar 't wordt ook gebruikt voor de aankoop van historische monumenten, folklore, natuurbescherming revalidatie, bejaardenhulp en nog tientallen andere voortreffelijke doelen, te veel omoptemoemen. AXX/A Uw Lotto-geld is altijd goed besteed.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5