":VLes in alle litkeringen de Femis-Bank vertelt U het fijne van Telebankieren iHb Arabieren zinnen op wraak na aanval Israël MBTELIJKE NOTA: VERLAGING ET 20 PROCENT MOGELIJK 'nverwacht Dajkkoord Pools onflict vrijblijvende demonstratie in elk van onze kantoren (Bowuvnt L.risca& j-r.» *»6i,7 ie jaargangno. 21983 DAGBLAD VOOR P ZUIDHOLLAND J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers /0,65 In de „Familie Bellamy" vana vond bij Elizabeth visite van huwelijkskandidaat dichter Lawrence Kirbridge op Ned. II om 20.27 uur. Om 21.20 uur op dit net „Charmonie" met fanfares en majorettes. Op Ned. I om 21.55 uur docu mentaire over het zwarte gat in de ruimte. Zonnige perioden en ook r. een enkele bui. Middagten ratuur ongeveer 18 graden. Morgen zon op: 5.19. Orr 21.58. Schev. hoogw.: 10.07 22.52. Laagw.: 5.47 en 18.17 ktgenoot aangehouden noordzaak Heemskerk 1KERK De politie in ;erk heeft gisteravond de 41- echtgenoot gearresteerd van (uw die twee weken geleden doodgeschoten op een door ges omzoomd voetpad in een :erkse nieuwbouwwijk. De heeft steeds volgehouden dat ïoord werd gepleegd door twee nen die zich in de struiken had- verborgen en die na een opmer- van de echtgenoot plotseling >n gaan schieten. Het politie-on- oek heeft geen spoor opgele- van deze twee onbekenden, werden steeds meer aanwijzin- gevonden die in de richting van chtgenoot wezen. Deze ontkent er nog steeds. Jacht uitgebrand: 6,5 ton schade GENNEP Op de Maas on geveer ter hoogte van Gen nep is zondagavond een ple- zieijacht uitgebrand. De schade bedraagt ongeveer 6,5 ton. Er moesten vier brand weerkorpsen aan te pas ko men om het vuur te blussen. De motor van het jacht sloeg tijdens het bluswerk name lijk plotseling aan, waardoor de boot naar de andere kant van de Maas dreef. Kortslui ting lijkt de oorzaak van de brand, maar de politie is daarvan niet helemaal zeker en stelt een onderzoek in. De opvarenden konden de boot tijdig verlaten. Tsjechische encyclopedie noemt Dubcek PRAAG De nieuwe uitga ven van de Tsjechoslowaak- se encyclopedie besteedt een kort artikel aan Alexander Dubcek, de leider van de communistische partij tij dens de Praagse lente in 1968. Gunstig is het niet wat er over hem wordt gezegd. Er staat te lezen dat Dubcek bijdroeg tot de crisis in de partij, in de maatschappij en in de betrekkingen met an dere socialistische landen. Hij vertegenwoordigde de rechtse opportunistische krachten in de partij, aldus de encyclopedie. Kind van reageerbuis tweeling geopereerd MELBOURNE Stephen Mays, een van de twee kinde ren van de zaterdag in Mel bourne geboren „reageerbuis- tweeling", is dezelfde dag nog aan een hartafwijking geope reerd. Dit heeft een woordvoerder van het Victoria-hospitaal meege deeld. Na de operatie, die een uur en drie kwartier heeft geduurd, was de toestand van het jongetje aanmerkelijk verbeterd. De an dere helft van de tweeling, het meisje Amanda dat het eerst ter wereld kwam, maakt het uitste kend, evenals de 31-jarige moe der. Bruiloft met een luchtje LONDEN Een gewa pende bende is dit week einde een flat boven een postkantoortje in Lon den binnengedrongen waar een bruiloftsfeest aan de gang was. De overvallers overgoten de gasten met benzine en dreigden hen in brand te steken tenzij de inhoud van de kluis werd over handigd. De overvallers gingen er vandoor met 9000. De veertig brui loftsgasten is verder niets overkomen. Ze ble ven alleen ziften met de benzinedampen. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG In de komende kabinetsperi- zijn nieuwe bezuinigingen mogelijk ter I^Tulotte van 12 tot 24 miljard gulden. Op de sbegroting kan tussen 3 en 10,5 miljard uinigd worden. Verder moeten alle socia- Qitkeringen moeten op de helling. Hier Ktes fors gehakt moeten worden, wil dit stel- j\jV van sociale zekerheid betaalbaar blijven. 1985 moet voor 6 miljard gulden in de keringen worden gesnoeid. Daarbij zijn rbgingen met meer dan twintig procent I ei oitgesloten. Ook in de gezondheidszorg rail( oet het mes. Hier kan voor twee miljard Buioigd worden. In de salarissen en pen- rneflwnen van ambtenaren en trendvolgers H voor zes miljard worden gesneden. Dit staat in de ambtelijke nota over de ^overweging van rijkstaken, die de kabi- Cerfsinformateurs Lubbers en De Koning tochtend hebben gepubliceerd, nota is het resultaat van de heroverwegings- cedure die het kabinet-Van Agt enkele anden geleden in gang zette en tot doel had iwstenen aan te dragen voor nieuwe bezui- CrCingen, die door het nieuwe kabinet zouden eten worden uitgevoerd. De nota (4000 pagi- dik) werd vrijdag naar de kabinetsinfor- teurs gestuurd. Zij maakten haar vanoch- CCIjd openbaar. i werkelijk gigantische bezuinigingsvoorstel len! die in de nota worden gedaan zullen in elke diep zijn te voélen. Alleen de zogenaamde minima, zij die louter van een sociaal mi- num moeten rondkomen, worden ontzien. - "leen al een totale herziening van het uitke- itelsel levert de zes miljard bezuinigingen nodig zijn. Een verlaging met meer dan procent van alle boven-minimale uitkerin- is dan heel reëel. Voorgesteld wordt een w uitkeringssysteem, waarbij als basisuit- ng 70 procent van het minimum geldt en arop dan een steeds minder wordende toe- g komt, naarmate de inkomensgrondslag van uitkering hoger ligt. :ld i is ïliE Andere ingrijpende maatregelen in de sfeer van de uitkeringen moeten de prikkel om weer aan het werk te gaan of aan het werk te blijven vergroten: Invoering van niet betaalde ziektedagen (ge dacht wordt aan de minimaal de eerste twee tot maximaal de eerste tien ziektedagen). Verlaging van het ziektegeld tot 80 procent (nu nog 100). Premieheffing over dit ziektegeld. Bij de herziening van de WAO wordt gedacht aan invoering van een minimum-basisuitkering en een aanvulling daarop die in de loop van de tijd wordt afgebouwd. De toelatingseisen voor de WAO moeten drastisch worden verzwaard. Ook de bijstandsuitkeringen ontkomen niet aan het snoeimes: Alleenstaanden krijgen nog maar de helft van volledige huishoudens. Halvering van de uitkeringen voor jongeren, of gedeeltelijke totale afschaffing daarvan, in elk geval bij inwoning. In de gezondheidszorg kan opnieuw twee mil jard bezuinigd worden. Bijna de helft daarvan komt uit kortingen op de inkomens van het personeel. Verder levert sanering van de zie kenhuiscapaciteit, herziening van het bouwbe leid, halvering van de personeelsuitbreiding en beperking van het aantal specialisten en fysio therapeuten, meer dan een miljard gulden op. Motorrijtuigenbelasting In de nota wordt ook voorgesteld om, over een periode van zeven jaar uitgestreken, de motor- rijtuigenbealsting af te schaffen. Dat zou een besparing van 700 manjaren opleveren. Dan zouden wel de leges voor het kentekenbewijs, de bijzondere verbruiksbelasting en de accijn zen op benzine en andere motorbrandstoffen verhoogd moeten worden. Niet geheel duidelijk is welke gevolgen een en ander heeft voor het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting in Apeldoorn, waar ongeveer 800 mensen werken. ,f IARSCHAU Geheel on- 1 'fnvacht zijn de vertegen- jQiöordigers van de Poolse {gering en de vrije vak- ns nd Solidariteit het van- icht eens geworden over i oplossing voor het con- ct dat zich op 19 maart in Bydgoszcz heeft afge- jeld. De Poolse regering tot 3 juni de tijd om definitieve oplossing rinden en de delegatie Solidariteit zal de af- ^^ingsbesturen van Byd- zcz, Turon, Wloclawek Plock adviseren af te van de waarschu- taking die voor don- gepland was. irmiddag werden de on- andelingen tussen rege- Ig en vakbond afgebroken, ider dat een oplossing was [onden. De vakbondsdele- itie heeft zich daarna in het bouw van het Poolse epis- 'Paat teruggetrokken. Te- an middernacht hebben de ree delegaties opnieuw on- irhandeld. Na een uur Card een voorlopige oplos- ng bereikt. Volgens een ftmuniqué zijn beide par- m het eens geworden ge en de noodzaak van het andhaven van de sociale 'st. De overeenkomst is ook etekend doorbisschop Mi- lolek van Warschau. Deze al toezien op naleving van □e overeenkomst. ADVERTENTIE Als u meer wilt weten over deze hoogstpersoonlijke manier van bankieren bent u van harte welkom bij elk van de Femis-Bank kantoren. telebankieren is: niet aan tijd of plaats gebonden bestand tegen fraude ...en biedt 100% privacy. al met 2500 gulden kunt u telebankier zijn!! FEflIS-BAOK" geen kredietinstelling als bedoeld in de Wet Toezicht Kredietwezen. Voor inlichtingen kom naar: ROTTERDAM Kortenaerstraat 1, tel. 010-110234 ZEIST Montaubanstraat 21, tel. 03404-24100 BAARLE-NASSAU Hoogbraak 1, tèl. 04257-9518/8167 Onze kantoren zijn geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur, en donderdagavond va? 18.00-20.00 uur. Restauratie voltooid Ter gelegenheid van de voltooide restauratie en Inrichting van het toe komstige woonpaleis van de koninklijke familie is de Nederlandse pers van daag te gast geweest in Huis ten Bosch. Er moch ten foto's worden geno men, maar bij de prlvé- en recreatievertrekken werd grote terughou dendheid aan de dag ge legd. Met de restauratie van het koninklijk palels Is een bedrag van 24 mil joen gulden gemoeid ge weest. Foto's: MILAN KONVALINKA. KERNCENTRALE BIJ BAGDAD VERNIETIGD BEIROET BAGDAD PARIJS De Arabische landen komen nog deze week in spoedberaad bijeen om te antwoorden op de „arrogante uitdaging" die de Israëlische luchtaanval op een Iraakse kernreactor in de omgeving van Bagdad zondag voor hen betekent. Dit heeft de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Chadli Kleibi, van morgen in Beiroet meegedeeld, nadat Irak een verzoek tot een dergelijke bijeenkomst had ingediend. Volgens Kleibi vraagt de Is raëlische aanval om een internationaal ini tiatief. PLO-leider Arafat heeft in een com muniqué opgeroepen tot een collectieve Ara bische vergelding. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal in een speciale zit ting bijeenkomen. Irak heeft verklaard dat de Israëlische aanval met negen Amerikaanse toestellen op de kerninstallatie Osirak Iraks „vermogen om we tenschappelijke vooruitgang te boeken" niet zou verzwakken. In een officiële Franse ver klaring staat dat slechts een van de twee in aanbouw zijnde kernreactors die beiden van Franse makelij zijn is vernietigd. De twee reactors van het Osirak-onderzoekscentrum kosten bijna zevenhonderd miljoen gulden zijn van een type waarvan er al een stuk of vijftig in de wereld zijn gebouwd, aldus een Franse officiële woordvoerder. Na het bombar dement, dat het leven kostte aan een Franse technicus, heeft Frankrijk direct voorbereidin gen getroffen voor de evacuatie van alle tech nici. Pagina 5: Vervolg Voorhouter overlijdt na ongeval ABCOUDE Een 49-jarige inwoner van Voorhout is zondag bij een ongeval in Abcoude om het leven geko men. De man reed rond 13.00 uur met zijn auto op het Botshol, een weg tussen Vinkeveen en Abcoude. In een bocht verloor hij de macht over het stuur en sloeg twee maal over de kop. De Voorhouter was op slag dood. De politie vermoedt dat de man te hard heeft gereden. De automobilist droeg geen veiligheidsgordels. ADVERTENTIE RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITO'S. tui Looptijd Vaste Rente 6jaar11 5 jaar11 4 jaar10 3 jaar9%% 2 jaar9'A% ljaar9 Nadere informatie: 020-5918014 of haal de folder op het postkantoor. f'M postgiro fikspostspaarbank Lichtgewonde motorrijder overlijdt tijdens operatie LISSE De 18-jarige A.V. Zandwijk uit Lisse is zondag in het Diaconessenziekenhuis in Heemstede tijdens een opera tie aan een gebroken arm overleden. De jongen was naar het ziekenhuis gebracht nadat hij 's middags gewond was geraakt bij een ongeval op de splitsing Uitenmeer, Ooyevaarstraat in Lisse. Hoe het mogelijk is geweest dat de jon gen tijdens de operatie overleed is niet bekend. Het ongeval in Lisse gebeurde doordat hij met zijn motorfiets met te hoge snel heid uit de bocht vloog en tegen een gevel van een woning te recht kwam. Omstanders, onder wie arts, bekommerden zich na het ongeval om de jongen. De arts constateerde een gebroken arm en verzocht om opname in het ziekenhuis. Meisje verdrinkt in Nieuwkoopse plassen NIEUWKOOP De 4-jarige J. K.G. uit Delft is zaterdag- middag in de Nieuwkoopse plassen verdronken. Het Delfste gezin had op de plassen een woonboot. Het meisje is waarschijnlijk spelend vanaf de kant in het water geraakt. MEDEDELING AAN ONZE ABONNEES Met toestemming van het Ministerie van Economische Za ken zullen de abonnementstarieven van alle Nederlandse dagbladen met ingang van 1 juli 1981 met 30 cent per week worden verhoogd. Wij hopen dat onze abonnees van mening zijn dat de abonnementsprijsverhoging die er op neer komt dat voor 68 cent per dag de krant dagelijks wordt thuisbezorgd redelijk is te noemen. De prijs van een los gekocht nummer van de Leidse Cou rant zal met ingang van 1 juli 1981 70 ct. bedragen. De abonnementsprijzen per 1 juli 1981 bedragen: per kwartaal 53.45 per jaar 202.30 Wij nemen graag aan dat de abonnees, die een machti ging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, er mee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. De directie DEN HAAG Het is niet denk beeldig, dat Pie- ter den Duik op stapt als voorzit ter van FC Den Haag. Zaterdag avond werd hij opnieuw be dreigd door en kele supporters, die speciaal wa ren uitgenodigd voor de af scheidsavond, i Duik, bij wie enige tijd geleden al enkele ruiten werden ingegooid na de „zaak Mansveld", verdween spoorslags. Den Duik: „Ik vraag me af waar we mee bezig zijn, of het wel zinvol is dit allemaal nog te blijven doen. Eén man is steeds de dupe van een bepaald beleid, dat een gevolg is van de financiële eisen die de gemeente stelt. Ik heb nu een aantal keren te maken gehad met die agressie en dat vind ik niet zo leuk. Binnenkort is er een gesprek met de gemeente over deze zaken. Daarna kan ik een beslissing nemen". De politie verrichtte na afloop van de wedstrijd FC Den Haag - NAC enkele arrestaties. Het betrof jeugdi ge relschoppers, die de exponent vormden van aan hangers die ook tijdens de wedstrijd ai voor inciden ten hadden gezorgd. Onder meer door over de omhei ning te klimmen, waardoor de Mobiele Eenheid in ac tie diende te komen. Ruud Geels op valreep topscorer ROTTERDAM De inspanning van heel Sparta om te proberen Ruud Geels op de laatste competitiedag topscorer te maken had succes. In de laatste zes mi nuten van het duel met Excelsior werd Geels twee maal de bal op de schoen gelegd waardoor hij op een totaal van 22 treffers kwam en voor de vijfde keer in zijn loopbaan topscorer was. Want de concurrentie liet het afweten. Erlksen (Roda JC) doelpuntte niet, Welzl (AZ'67) eenmaal, zodat zij resp.op 21 bleven en op 20 kwamen. De overgang van Geels naar PSV is overigens nog niet afgerond. Floor Bouwer, secretaris van Spar- ta:„Er zit nog een flink verschil tussen onze vraagprijs en het bod van PSV. Dat verschil lijkt evenwel voor PSV niet onoverkomelijk. Het staat vast dat wij Geels' salaris niet kunnen betalen". Voor Renè van der Gijp is belangstelling. Op de tribune van het Kasteel ver bleven zaterdag afgevaardigden van Liverpool, Ips wich Town en Manchester United. Bouwer:„Er zijn in derdaad contacten maar geen onderhandelingen". Sparta zal het aantal contractspelers van 26 terug brengen tot 19. Bij die 26 behoorden ook Suurbier, die is afgevoerd, en Van Zoest die aan De Graafschap werd uitgeleend en daar blijft. Geert Meijer mag, in dien hij dat wenst, vertrekken. Louis van Gaal, Bert Jansen, tweede doelman Heuser en Olde Riekerink (C-team) hebben het aangebonden contract nog niet getekend. Geen rijbewijs voor Nieto Ruud Geels was zo blij dat hij tegen het ejnd van Sparta-Excelsior toch nog in staat was geweest zich tot topsacorer van dit seizoen te kronen, dat hij na afloop zijn shirt schonk aan een jeugdige supporter. Sparta Piet - zie de man met de vlag die de kooi met de beroemde kanarie aan de vlaggestok heeft gehangen - was er natuurlijk ook bij om de succes volle schutter zijn hulde te betuigen. Als Geels naar PSV gaat, krijgt hij daar toch weer een shirt dat pre cies hetzelfde is als dat van Sparta. Succes voor KZ en Amsterdam BRUSSEL Klein Zwitserland en Amsterdam hebben het Nederlandse hockey opnieuw meer aanzien gege ven. De heren van KZ versloegen in de finale van het Europees clubkampioenschap het Russische Ska Sverdlovsk met 4-0 en Amsterdam won op een zeer slecht (voetbal)veld van het Schotse Glasgow dank zij een sterke tweede helft (2-1). KZ en Amsterdam zullen volgend jaar de titel waarschijnlijk in Den Haag verde digen, want HCKZ overweegt de organisatie net als twee jaar geleden in handen te nemen. Thoresen ziet niets in Cosmos NEW YORK Hallvar Thoresen (24), wiens contract bij FC Twente Is afgelopen -„en ik wil op hoger niveau spelen, dan bij Twente" - bracht vorige week ter oriën tatie een bezoek aan New York Cosmos, dat belang stelling voor hem had. Thoresen keerde afgelopen za terdag terug, een vierjarig contract en een honorarium van 700.000 dollars negerend. Thoresen:.,Ik ben niet onder de indruk gekomen van de kwaliteit van het voetbal in Amerika. Ik wil mijn carrière niet in de waagschaal stellen in zo'n competitie". Thoresen heeft contacten met PSV, Manchester United en Real Madrid. Neeskens naar Sao Paulo SAO PAULO De Braziliaanse voetbalclub Sao Pau lo heeft Johan Neeskens voorgesteld hem een jaar te lenen van New York Cosmos waarbij hij nog tot 1984 onder contract staat maar al sinds november vorig jaar niet meer speelt. De Braziliaanse krant „Golha de Sao Paulo" meldt dat Neeskens positief heeft gerea geerd. GUADALAJARA Motorcoureur Angel Nieto, leider In het klasmsement om de wereldtitel In de klasse 125cc, is gezakt voor zijn rijexamen voor vrachtwa genbestuurder. Hij deed dat examen gisteren in Gua dalajara omdat hij zijn transportwagen met motoren moet kunnen besturen. Dat sturen ging wel maar de theorie kende Nieto niet. Hij zal voorlopig een chauf feur moeten huren.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1