Klein Zwitserland bevestigt suprematie Gold Cup heeft toekomst Zesde Franse tte voor SPORTTRIBUIME Westduitse zege SOVJET-UNIE EERSTE WINNAAR Zweed kan alleen eigen records nog verbeteren iet LEIDSE COURANT DAMES AMSTERDAM ZEVENDE EUROPESE CLUBTITEL HOCKEY in toernooi Laren BRUSSEL Mooier had het niet kunnen 2ijn. Net als twee jaar geleden in Oen Haag wonnen Klein Zwit serland (heren) en Amsterdam (dames), nu in Brus sel, het Europees clubkampioenschap. En opnieuw werd de suprematie van het Nederlandse hockey meer kracht bijgezet. Want beide overwinningen wa ren terecht, al hadden zowel KZ als Amsterdam een brokje geluk nodig om zich uiteindelijk in het gezelli ge (voetbal)stadion van Royal Uccle Sport te laten huldigen. KZ liet in de, voor 4.000 toeschouwers ge speelde, finale niets over van Ska Sverdlovsk (4-0) en Amsterdam bleek net als vorig jaar sterker dan Glasgow: 2-1, waarmee de zevenklapper van Europe se titels voor de hoofdstedelijke dames direct ont stoken werd. Het lijkt alsof Klein Zwitserland alleen het uiterste resultaat kan behalen indien de ploeg van trainer-coach Joost Bel- laart niet als de gedoodverfde favoriet geldt. In het verleden maakten de Hagenaars zich nog wel eens aan onderschat ting schuldig (zoals vorig jaar In de verloren finale tegen het in deze editie tegenvallende Slough), maar omdat nu op basis van het doelsaldo con current Polo Barcelona buiten de eindstrijd werd gehouden, wist KZ dat niet alles zo ge makkelijk ging. Want vooral in het treffen met de Spanjaarden werd KZ met de neus op de feiten gedrukt (1-1). De Zuiderlingen lieten zien hoe KZ bestreden moest worden: door middel van kei hard hockey, veel loopwerk en een goede mandekking. De Russen, die onderhand óók als dreigende vogels boven de hockeyvelden hangen, hadden blijkbaar niet zo goed opgelet want KZ kreeg in de finale alle speelruimte die het maar wen ste. Waarmee de overwinning gelijk verklaard is. Al na een kwartier werd Ska Sverdlovsk volledig neerge haald. Een strafcorner van Ties Kruize (hij werd topscorer met zes treffers) en een 'beauty' van Tjeerd Borstlap, die op een zeer goed toernooi kan te rugzien en terecht door bonds coach Wim van Heumen bij de nationale selectie is getrokken, betekenden 2-0. Tot de rust hield KZ het spel in handen en vooral Ties Kruize zorgde met zijn scoops voor grote verwar ring in de Russische verdedi ging. De 'maestro' zorgde zelf voor de pauze nog voor 3-0 door zijn tweede strafcorner te benutten. Routine KZ wist dat de titel binnen was en speelde het duel in het tweede bedrijf op routine uit. Maarten van Grimbergen, de goalgetter die een dag eerder tegen Uccle driemaal scoorde, pikte ook nog een doelpuntje mee, dat hoegenaamd alleen nog belangrijk was voor de statistieken. KZ mocht voor de tweede maal het Europese goud kussen en Joost Bellaart kreeg een waar dig afscheid. De blonde coach, die zeer waarschijnlijk volgend jaar stadgenoot HDM onder zijn hoede neemt, was tevre den. Dat moest hij ook wel ,want zelden heeft zijn ploeg dit seizoen onder druk gestaan en toch goed gepresteerd. De eerder genoemde Borstlap, uiteraard Ties Kruize (,,'t is grandioos"). Tim Steens en de naarmate het toernooi vorder de steeds in beter in vorm ra kende Chris Sutherland, ston den aan de basis van het suc ces. Maar zonder de grote lust tot (samenwerken van de an deren had KZ het nooit gered. Zandbak Niet onvermeld mag blijven dat het veld waarop de finale werd gespeeld van zeer slechte kwa liteit was. Ron Steens om schreef het als een zandbak en daarmee overdreef hij slechts in lichte mate. Maar zoals zo vaak in andere sporten het ge val is, was de commercie de LAREN Limburg (West- Duitsland) heeft het interna tionale clubtoernooi hockey van Laren gewonnen. In de fi nale won Limburg met 1—4) van Laren na de ruststand 0 0. Erhard Pol maakte in de 57e minuut uit de rebound van een strafcorner het enige doelpunt. Doelman Eelco de Vries van Laren, die tot beste doelman van het toernooi werd uitgeroepen, voorkwam met fraaie acties erger. Southgate (Engeland), de winnaar van vorig jaar, won de wedstrijd om de derde plaats tegen Club de Campo Madrid met 51. De rust stand was 11 door doelpun ten van gastspeler Van 't Hek voor Campo en Craig uit een strafcorner. In de laatste vijf minuten scoorden de Engel sen vier keer door Brooke- man, Thomas, Bachelor en Kiryl (strafbal). De Westduitse technicus Ste fan Blöcher kreeg de prijs voor de beste speler van het toernooi. Op Tweede Pinksterdag won het toernooi-elftal een wed strijd tegen Jong Oranje met 43, ruststand 2—2. Ron Steens van Klein Zwitserland kruist tijdens de finale de sticks met de Rus Vladi mir Kiesakov. grote boosdoener. De spon sors van het toernooi wensten hun reclamenborden op de te levisieschermen en daarom was er geen ruimte voor een alternatief. Een ander veld had de organisatie zo'n 50.000 gul den gekost. Klein Zwitserland, dat twee van de drie poule wedstrijden op het slechte veld speelde, probeerde via een protest nog wet wat maar het mocht niet baten. Om aan alle zekerheid een einde te maken, zal KZ het toernooi volgend jaar wel weer zelf organiseren, al moet daar over drie weken in de bestuursvergadering nog een laatste (formeel?) woord over vallen. De ex-speler van KZ, Maarten van Heeswijk die tegenwoordig bij Lyon speelt, was eigenlijk de enige Hagenaar (van de ze ker 800 aanwezigen), die niet op een in sportief opzicht pret tig verlopen toernooi kon te rugzien. De Fransen verloren in de strijd om de zevende en achtste plaats zelfs van het whfskey-team Edinburgh. Ove rigens zorgde de Fransman Corbel wel voor een primeur. In de wedstrijd tegen Fran- kenthal verloor een tegenstan der zijn stick. Corbel raapte deze 'onzichtbaar' op en werd pas een minuut later door zijn omstanders betrapt. De hoc- keybond sloeg keihard terug door hem voor dit 'vergrijp' een duel te schorsen. Aantrekkelijk Voor Amsterdam wordt de ver overing van de Europese club- titel zo langzamerhand een routine-aangelegenheid. Het moet vooral gezegd dat de for matie van trainer Hans Jorrits- ma (hij gaat volgend seizoen als coach naar Kampong) er dit seizoen opnieuw in is ge slaagd een aantrekkelijker soort hockey te spelen. Aan de basis van die verdienste staan vooral de nieuwkomers Else- mleke Hillen (de spelmaakster) en spits Sandra Ie Poole die zich met vier doelpunten niet onbetuigd liet. Amsterdam had vrijdag in de eerste poule-wed strijd tegen Portadown nogal wat moeite het spel te maken, maar in de latere confrontaties met Norton Ladies (5-0) en An- dizankha (dat met 1-0 werd verslagen en spontaan een ab normale donderspeech van coach Kachkarov voor de kie zen kreeg) lukte dat uitste kend. Ook in de finale had Amster dam, dat volgend seizoen in ternational Marjolein Eysvogel van Bloemendaal aan de selec tie kan toevoegen, gedurende de gehele wedstrijd een veldo- verwicht al werd dat voor de rust enigzins ontkracht door een Schotse treffer van Lois Connel. Na de pauze herstel den de hoofdstedelijke dames zich uitstekend en zorgden uit blinkster Elsemieke Hillen ("het was toch wel zwaar") en Mirjam Gerritsen voor de zes de prolongatie van de titel. DENNIS MULKENS Opstelling in de finales: Klein Zwitserland: Claushuis: Jonk man. Sutherland, Van Asbeck (Tiede- man), Hans Kruize; T. Steens, T. Krui ze, R. Steens; Van Grimbergen, Hid- de Kruize, Borstlap (Buma). Amsterdam: Ramaer; Bax, Meijst, M. Zegers, Cocheret; Hillen, Gerritsen, Sevens; Bianchi, Le Poole (Witte), Meihuijzen, Van der Valk. DEN HAAG De conclude na de eerete, door de Sovjet-Unie gewonnen Ennia Gold Cup kan eenvoudig zijn: hel evenement heelt toe komst. Die eindindruk wordt voor een belang rijk deel bepaald door het niveau, dat met tg- natova, Eberle en Mareckova al en toe de ab- aolute top benaderde. Maar zeker ook door het gemak waarmee turnen, moderne ritmi sche gymnastiek en trampolinespringen voor het eerst in één toernooi werden samenge bracht. Dat zorgde én voor verrassing én voor afwisseling. Na da lichtelijk chaotische begin- avond werd het programma bovendien al- tanga gestroomlijnder en dat versnelde de ga- wenning aan een in aanleg zo ongewoon evenement. Vier dagen Uithof, want daar ga- beurde het allemaal, bleken tevens da Neder landse deelnemers te stimuleren tot presta ties. En aangezien chauvinisme nog eteede een belangrijke drijfveer ie voor do publieke opkomst (totaal achtduizend mensen) gaven Ingrid Bolleboom, Dick Ooykaas, Suzanne Knip, Jacqueline de Ruiter on Marjo van Dier- men da Gold Cup een oztra aantrekkelijke start. Daarbij moet wel worden aangetekend, dat met name de jury bij de moderne ritmische gymna stiek dat laatste goéd in de gaten had. Natio naal kampioene Suzanne Knip was zeker op dreef, maar toch ook weer niet zo, dat haar knotsenoefening goed was voor een bronzen medaille in de onderdeelfinates. Dat ze die toch fcreeg (dank zij 9.60 in die finale) moet maar als een gebaar in de richting van de organisatie worden gezien. Een terechte politiek, daar niet van, al viel die een beetje uit de toon. Bij de an dere onderdelen was er zeker geen sprake van opwaardering, hetgeen de derde plaats van het trampolinepaar Jacqueline de Ruiter-Marjo van Diermen, nog meer diepte geeft. De dames wer den voor deze gelegenheid in één ranglijst on dergebracht met de heren, waardoor Marjo van Diermen opmerkte, „dat het wel erg leuk is, maar je toch nooit kunt winnen". Dat gebeurde dan ook niet (de Polen Jemiofa en Okoniewskl werden eerste), maar de vreugde om het succes was er niet minder om. Met de moderne ritmische gymnastiek en het trampolinespringen zijn meteen de twee discipli nes genoemd, die de Gold Cup zo bijzonder maakten. Het springen hoofdzakelijk door zijn aanwezigheid (de op papier sterke deelneming viel in de praktijk toch wat tegen), de MRG ook nog door de prestaties. Lili Ignatova droeg dit onderdeel, met in haar nabijheid Regina Weber en nog iets verder weg Dalja Kutkajta. Ignatova, tweede bij het EK vorig jaar in Amsterdam, be reikte in de finale hoepel zelfs 9.85, de hoogste score in De Uithof. Maar zelfs Ignatova, vorig week nog winnares van een toernooi in Japan, raakte op den duur vermoeid. Regina Weber profiteerde daarvan op het onderdeel knotsen en won dat. Misschien was dat trouwens een geluk, want absolute onaantastbaarheid van één deelneemster komt de aantrekkelijkheid lang niet altijd ten goede. Vedette Niettemin moet Lili Ignatova toch als de vedette van de eerste Gold Cup worden gezien. Meer dan turnster Emilia Eberle, die haar onverklaar bare terugval bij de EK in Madrid (achttiende) weer enigszins overwonnen heeft. In het totaal klassement over vier keuzeoefeningen (die mee telden voor de landenbeker) bleef zij de Tsjechi sche meisjes Eva Mareckova (tweede) en Jana Rufolva (vierde) royaal voor. Ter Indicatie: Ma reckova was bij de EK zestiende en Rufolva elf de. terwijl die op de finale balk ook nog zeven de werd. Rufolva kon haar faam dus niet hele maal waarmaken in Den Haag, Eberle deed er alles aan de prestaties in overeenstemming te brengen met haar verleden. Ze slaagde daarin vooral op de balk (twee keer 9.70) en de brug ongelijk. Bij de paardsprong kwam de Roemeense, wier verschijning angstig ver verwijderd is van de zeventien jaar die ze toch werkelijk telt, nog steeds het nodige te kort. Op dat toestel haalde ze zelfs niet eens de finale. Juist daarin verscheen wel Ingrid Bolle boom, die ook nog in de vrije oefening mocht opdraven. Dat geeft al aan, dat ze behoorlijk In vorm was. Op de vloer demonstreerde de Zoe- termeerse drie sterke sprongseries, waaronder een dubbele salto en een dubbele schroef. Za terdag lukte het voortreffelijk (9.40), zondag ging de laatste mis (8.95). Probleem De paardsprong gaf een ander probleem. In een eindstrijd dient elke turnster twee verschillende (C-)sprongen te maken. Bolleboom beheerst er één, de gestrekte Tsukuhara, en die was goed voor de hoogste waardering, 9.45. Die ging ech ter totaal verloren omdat ze daarna alleen maar een overslag met hele draai kon maken. Een zo genaamde B-sprong, en dat betekent aftrek van een half punt. Bovendien scoort die hooguit 9.45. Omdat de Zoetermeerse ook geen perfect uitvoering had, kwam ze op slechts 8.20 uit. Deze uitgebreide beschrijving heeeft een doel, want Ingrid Bolleboom moet voor de WK in no vember (Moskou) een hele nieuwe sprong leren. De tijd daartoe lijkt kort, maar toch voorspelt trainster Leona Horvath, dat de nationale kam pioene haar sterkste wereldtoemooi tegemoet gaat, „ais er ten minste niets ergs gebeurt". In de schaduw turnde het talent Monique Kaaks redelijk met een dertiende plaats. Voor haar telt voornamelijk de ervaring. Het constante turnen van Dick Ooykaas wekte enige verbazing. De man die nog niet zo lang geleden liet weten weinig trek meer te hebben, was meer dan ooit gemotiveerd. Hij slaagde er weliswaar niet in zich te kwalificeren voor een toestelfinale, maar zijn zesde plaats in de alge mene rangschikking mocht er zijn. De Rus Ti- konkikh won, en verzamelde ook nog vier toe stelzeges. Mede door zijn prestaties behaalde de Sovjet-Unie, na een uiterst ingewikkelde be rekening, met 1108 punten de Gold Cup. Nu nog had dat land daarvoor genoeg aan de af vaardiging van enkele subtoppers. Mocht het evenement zich evenwel ontwikkelen tot wat de organisatoren voor ogen hebben („binnen drie jaar het grootste toernooi ter wereld na de Olympische Spelen en de WK"), dan zal dat niet meer genoeg zijn. Deze eerste Gold Cup heeft in elk geval geleerd, dat de gedachte aan het binnenhalen van de wereldtop niet zó onwerke lijk is. DICK HOFLAND Lili Ignato va, de ve- dette van l eerste Gold Cup bezig aan haar hoe- peloefe- DINSDAG 9 JUNI 1981 PAGINA mei b I von ident PARIJS Björn Borg is een man van records. D prematie van de Zweed in het hedendaagse tem echter zo groot, dat hij vrijwel alleen zijn eigei cords nog kan verbeteren. Zijn zesde overwinnii het toernooi om de open Franse titel de legen sche Fransman Henri Cochet werd vier keer pioen bevestigde deze stelling voor de zova keer. Voor het eerst sinds zijn overwinning op M el Orantes in 1974, had de Zweed, die zaterda werd, vijf sets nodig om zijn opponent te vers "J0, De vier jaar jongere Tsjechoslowaak Ivan Lendl ?van een taaie. Pas na drie uur en veertien minuter de de partij op het met 15.000 toeschouwers volgei bij E centre-court van Roland Garros beslist. Met de »i standen 6—1, 46, 6—2, 3—6 en 6—1 greep »J?rai voor de vierde achtereenvolgende keer het i J e Franse kampioenschap. Ka{ voord Lendl ging door de knieën nadat hij Borg twee sets afhandii ;en va gemaakt. Die tweevoudige setwinst is zeker het vermi gebie waard, want Borg had sinds de finale van 1979 tegen de I in I gayaan Victor Peccf in het Parijse tennisstadion geen set i val di verloren. Borg heeft het dus moeilijk gehad. „De laatste dr tmoet tels won ik gemakkelijk. Dit keer was ik echt niet zo zekeiSadat mijn zaak", erkende Borg. „Ik had verwacht het erg zwaar tejdat zi gen. Lendl voelt zich het best thuis op gravelbanen. Hij hee voor grote problemen gesteld. Daarom ben ik trouwens veel het net gegaan. Ik geloof dat die tactiek juist is geweest, toen ik in de vijfde set met 20 voor stond, had ik mijn zei trouwen volledig terug. Ik heb wel het uiterste moeten geve Bord, die in 1974, 1975, 1978, 1979 en 1980 eveneens op R< j Garros zegevierde en vijf achtereenvolgende keren Wimbl als winnaar verliet, boekte zondag zijn elfde toernooizege ii 'grand slam'-circuit. Hij komt hierdoor op gelijkte hoogte n Australiër Rod Laver. Alleen dienst landgenoot Roy Emerson met twaalf (amateur)-overwinningen (zes keer Australië, keer Parijs, twee keer Wimbledon en twee keer New York) a succesvoller. De triomf op Lendl leverde Borg van cheque 271.100 Franse franken op. Lendl werd 135.600 franken riji S. Het gezicht van Ivan Lendi toonde geen teleurstelling. „Ik V met trots verklaren dat ik er alles aan gedaan heb. ik heb V schien een paar fouten gemaakt, maar ik heb er geen spijl— zo te hebben gespeeld", aldus Lendl. In een finale, die de sterke en de zwakke kanten van haar t Kmsti ten blootlegde, is Hana Mandlikova de eerste Tsjechische g« «ren i den, die zich kampioene van Roland Garros mag noemen. D astuu jarige speelster uit Praag herstelde zich tegen de niet-gepla ssere Westduitse Sylvia Hanika in beide sets van een zwak begi stormde vervolgens in twee reeksen van zes gewonnen naar de set- en matchzege: 6—2, 6—4. rU De twee jaar oudere Sylvia Hanika had haar zenuwen niet doende onder controle om een voorsprong van 20 in de 0 set en van 40 in de tweede set vast te houden. „Vroeger loor ik altijd als ik in het begin voorstond. Sinds een jaar w als ik achter heb gestaan. Ik vind het beter zo", aldus het nieke commentaar van Mandlikova, die sinds Betty Stöve met haar is gaan bemoeien, aanzienlijk aan kracht heeft ge nen. Ze drong verleden jaar september door tot de final6 Flushing Meadows, waarin Chris Lloyd-Evert toen nog tejn *ui was. Vervolgens won ze in Amsterdam de open Nederland» jeren en pakte zij in december bij de open Australische kamp schappen haar eerste grand-slamtitel. In Parijs was zij de sche' kampioene, nadat zij in de halve finales had afgere <ns| met de schier onverslaanbare Chris Lloyd-Evert. De 37.000 iiesj lar van de eerste prijs kwam bij de 569.000 dollar, die Manif"^ va tot dusverre in haar betrekkelijk korte carrière had verdk Finale herendubbelspel: L. Heinz Günthartd/Balazs Taroczy (Zwi/Hon) Terry Moöri^-* Teltscher (VSt) 6—2, 7—6 (7—4), (6—3). Het Amerikaanse duo Andrea Jaeger/Jimmy Arias behaalde be dag de open Franse tennistitel in het gemengd dubbelspel. )00 c Stöve en haar Amerikaanse partner Fred McNair werden injie gé sets verslagen: 76, 6—4. De Zuidafrikaanse comtinatie Tania HarfortRosalyn Fairt als achtste geplaatst, is zondagmiddag winnaar geworden vf in k finale damesdubbelspel. Het duo versloeg het Amerikaanse ten bel Paula Smith Candy Reynold, met 61 63. troer Bij de junioren (resp. meisjes en jongens) werden de open Ff ciale titels veroverd door Bonnie Gadusek (VSt) en Matt Will' jog r (Zwe). uit san Farell, 'Mash waari aan\ anti- in Ho week zij Björn Borg geeft hier een bijzonder duidelijke stratie van zijn dubbeihandlge backhand.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18