loodt nburg draait de rollen om oordwi jk vervroegd op zomerreces GWS en De Sleutels gedegradeerd wflkSfli tmm ^iRDIENDE 2-0 ZEGE OP USSE IN BESUSSINGSDUEL Titel voor DOS Kampen na doelpuntloos gelijkspel EERSTE KLASSE TWEEDE KLASSE LEIDSE COURANT DINSDAG 9 JUNI 1981 PAGINA 17 onRDWIJK „We blijven kn allen ook bij een voor- ig", zei Laurens Mouter rge de aanvang van het be- oh* ngeduel tegen Sc Lisse. er hield z'n woord, diri- 2 r de ook na de vroeg ver- ïn 1-0 voorsprong z'n W1 ale verdedigingsduo Van Bren/De Groot regelma- lar voren en Roodenburg v Ids zo, de smadelijke 6-1 'laag van vorige week itchtig, de rollen om. Want 'jj leder in de Roodenburg- tamer was het er na af- over een8:„het had wel linnen worden." Zo'n uit- zou inderdaad de kan- )fl orhouding prima hebben ia Begeven, helemaal in instemming met het [eeld was het niet. Na- ik was Lisse het meest aanval na de snelle 1-0 Jansen en natuurlijk le- 1 dat scoringsmogelijk- voor Roodenburg op. van die kansen leidde vijf "Hen na de hervatting tot fi tweede treffer van Wim i' oet. t deze laatste is meteen de ,iuitblinker aan Rooden- n kant genoemd. De recht- ter was bij afwezigheid 5( Jurgen Kok op het mid- i eld geposteerd: Mouter- 1 was een verrassing voor hij kreeg tot taak Harry ij der Zwet uit te schakelen 0 mogelijk over hem heen c aan. ik weet, dat Van der niet veel mee verdedigt". opzet, die volledig slaag- SCHOONHOVEN Zowel GWS als De Sleutels zijn gedegra deerd naar de eerste klasse van afdeling Leiden. Schoonho ven, dat de derde équipe was in de nacompetitie om één plek in de vierde klasse, won zaterdag ook van GWS (1-0). Eerder hadden de blauwwitten al korte metten gemaakt met De Sleu tels door de Leidenaars op eigen veld met 0-3 te verslaan. Het laatste duel tussen De Sleutels en de Sassenheimers, dat van avond zou worden gespeeld, heeft dus geen zin meer en zal niet meer plaatsvinden. Omdat GWS de noodzaak inzag van winst startten de mannen van aanvoerder Jaap van Kesteren furieus. Direct in de eerste minuut al schoot Henk Vis rakelings naast, terwijl Alfred van der Plas een fraaie poeier zag afstuiten op de vuisten van goalie Hans van Schaik. De bezoekers grepen in dat hele eerste deel een goed overwicht, maar zagen geen enkele aanval afgerond. Schoonhoven, dat toch duidelijk zin had de nacompetitie snel te beslissen, trachtte direct na de pauze het initiatief naar zich toe te trekken. GWS moest over schakelen op man-to-man verdedi gen, waardoor n£ een uur spelen een penalty ontstond. Plet Knetsch draaide weg van zijn tegenstander, maar verloor de bal toch aan Ad van As. Er bleef de verdediger niets anders over dan de gevaarlijke aanvaller neer te halen. Doelman Leo Dols zorgde voor de sensatie door de strafschop van Wim Overbeek te stoppen. Toch zou het pleit in het voordeel van de thuisclub beslecht worden. In de 74e minuut, juist toen GWS zich weer los gemaakt leek te hebben van de press van Schoonhoven werd de bal hoog vanaf de linker zijkant in het centrum geplaatst waar André de Jong klaar stond om aan te nemen. Geheel vrij kon de Schoonhovense middenvelder inschieten en Leo Dols kansloos laten: 1-0. De slotfase leek een spannende strijd te gaan opleve ren. De Sassenheimers dachten aanvankelijk nog wat terug te kunnen doen en kwamen nog tot enkele constructieve daden. Door het uitblijven van de gelijkmaker vloeide het optimisme uit de équipe van van Kesteren (slechts winst had de Sassenheimers nog een kans geboden), zodat de laatste minuten plichtmatig werden uitgespeeld. Zowel GWS als De Sleutels komen volgend jaar dqs uit in de afdeling. de. Ligtvoet bereidde doelpunt nummer één voor en nam de tweede dus zelf voor z'n reke ning. Van de Wetering: „Lau rens heeft hem de hele week de huid vol gescholden op de training, nou je ziet het, die rooie speelt een wereldpartij". Piet de Bruin nam de openge vallen plaats in de achterhoede in en schakelde Wim van Beek uit, Peter Ciere verhuisde naar de rechtsachterpositie. Laatste man Maarten van Kooperen bleef bij de vooral in de twee de helft constante Lisse druk keurig overeind en zorgde de eerste helft voor de nodige aanvallende impulsen. Met zijn eerste aanvallende ac tie stichtte hij al direct gevaar in de Lisser defensie. Na een openingskwartier met een fel aanvallend Lisse, ging de Roo denburg laatste man een 1-2 aan met Ligtvoet en werd nog net door Van Ruiten gestuit. Nog in dezelfde minuut was het wel raak. John van de We tering pikte een afzwaaier van Ligtvoet op en schoof de bal weer terug naar Ligtvoet. Diens voorzet belandde voor de voeten van Ronald Jansen, die met een snelle voetbewe ging Hans Kortekaas het nakij ken gaf. Lisse maakte een aangeslagen indruk door de onverwachte tegentreffer. Roodenburg ging er daarintegen nog energieker tegefó in. Dat resulteerde wells- Henk Albers, de 36-jarige aanvoerder van DOS Kampen was ook in het tweede treffen met Noordwijk nadrukkelijk aanwezig, zoals Bogers hier tot zijn spijt dient te constateren. ver PEN Vroeger dan twee weken geleden nog alge- iwerd aangenomen is Noordwijk zaterdagmiddag, tien np! ten voor zes, op zomerreces gegaan. Waar tot die tijd m insto nog kon worden gedacht aan uitstel van min- ird een week (de eventuele beslissingswedstrijd was im- k voor komende zaterdag geprogrammeerd) besloot lij Kampen anders. Op het eigen, door zo'n vierduizend ihouwers omzoomde terrein slaagde DOSK er in a dwijk op een doelpuntloos gelijkspel te houden. Een onlag die voor de Kampenaren in combinatie met de eer- m n Noordwijk geboekte 1-2 zege voldoende was om de nene zaterdagtitel veilig te stellen en voor Noordwijk Be|tits de schrale troost van een nauwelijks tellende twee- I lek liet. Een tweede plaats achter een niet imponeren- ;s" sterdagkampioen, zo kon in Kampen wat wrang wor- geconstateerd, waar Noordwijk eigenlijk al in het eer- mtreffen zelf om had „gevraagd". Toen immers, liet de •rend amateurkampioen van Nederland de nadrukkelijk iprizige kansen liggen om een goede uitgangspositie p de tweede confrontatie te bewerkstelligen. Toen im- i faalde Noordwijk volledig tegen het, desondanks wat inlijk, winnende DOS Kampen en manoevreerde de elf a oe/enmeester Piet Buter zichzelf in een uiterst lastig idpt. Winnende herstelwerkzaamheden uitvoeren in een rioensstrijd is altijd al een lastige opgave, in een ko- Kampen winnend van het veld afstappen bleek een el onmogelijke opdracht. 20 vreemd dan ook dat zelf de zaterdag neerge- prestatie, ondanks het 0 jewenste resultaat, met liefoldoende wilde belonen, .Noordwijk hier wel één goed heeft gevoetbald, vooral omdat het elftal in wedstrijd wel de goede Wing, de benodigde agres- huis bleek te hebben, ir dan uiteindelijk geen (inning uitkomt is jammer, dat maakt alleen nog dat we de titel Noordwijk hebben ver- 1" [Jgoede, door Buter 'reeds moreerde helft werd ge- d door de eerste vijfen- Ijd lg minuten. Na een aan- elijk nog wat aarzelend pakten de Noordwijkers part met knap voetbal itiatief. DOS Kampen, dat 12 ust bewees wel degelijk Scheidsrechter Baas Is re soluut: DOS Kampen mag een vrije schop nemen we gens buitenspel. De pro testen van Hans 'West geest en de maker van het zojuist afgekeurde doel punt, Jan Willem Bogers, baten niet. DOSK-doelver- dediger Wim Duiveman heeft de bal alvast maar onder z'n hoede genomen. meer offensief te willen spelen, moest zich al spoedig massaal voor de eigen veste terugtrek ken en zou die stelling slechts bij spaarzame uitvallen verla ten. Omdat Buter zaterdag niet over geblesseerde spits Ruud Bröring kon beschikken, maar al te hebben gepasseerd, geen kans perfecte dieptepasses van aanvoerder Henk Albers af te ronden, kopte Diender volle dig vrijstaand tegen Dortmundt op en vond Frans Zelle met een omhaal slechts de paal van het Noordwijk-doel. Noordwijk, met Van Kesteren voor Vink en John Marijt voor John Manuputty, resteerde nog slechts één kans. Vier mi nuten voor tijd mocht John van Dijk, nadat opgeschoven laat ste man Albert Spaanderman onheus was bejegend door De Lange, op de rand van het strafschopgebied uithalen voor een verwoestende vrije trap. Wim Duiveman en de staander behoedden het doel van DOSK voor een doorboring op het laatste moment. Waardoor Noordwijk vroeger dan verwacht een aanvang kon maken met de zomervakantie en DOS Kampen nog een toe gift wacht in de vorm van twee ontmoetingen met de zondag kampioen van Nederland. Een voor de Kampenaren onver wachte, maar daarom niet min der verdiende toegift, wist ook Bogers. „DOSK is gewoon een goede kampioen. Al mag le dereen dan zeggen dat het zo'n matige ploeg is, tegen ons hebben ze nu toch wel bewe zen best aardig en erg effectief te kunnen voetballen. Wat dat betreft zal ik het beslist niet over de kampioen van de ar moe hebben." Iets wat ook Buter uiteindelijk wel schoor voetend toegaf. „Als je wint, word je terecht kampioen. Dat ik altijd zal blijven beweren dat Noordwijk over meer klasse beschikt, is dan weer een an der punt..." GERT-JAN ONVLEE Noordwijk: Dortmundt, Spaander man, Westgeest. Van Beveren, Sluys, Manuputty (Marijt), Van Dijk, Van der Veen, Gerlof, Vink (Van Kesteren), Bogers. Het kampioensteam van Roodenburg dat het komend seizoen weer in de eerste klas se mag proberen. waar in het respectabele aan tal van vijftien vrije schoppen tegen (Lisse slechts drie), maar ook in een aantal scoringskan sen. Brittijn kon in kansrijke positie net niet de weer mee naar voren getrokken Van Kooperen bereiken en Wim Ligtvoet knalde alleen doorge broken op de uitgelopen Kor tekaas. Peter Ciere zag een lobje na een hoekschop van Jansen op de lat stuiten. Tien minuten voor rust her vond Lisse zichzelf en toog weer massaal in de richting van het Leidse doel. Aad de Groot voorkwam de gelijkma ker door op het laatste mo ment een inzet van de doorge broken Wim van Beek te blok keren en een schot van Harry van der Zwet noodzaakte Nie- vaart tot handelend ingrijpen. Ron Hoogeveen was zeer dicht bij een treffer, maar zijn schot ging centimeters naast. Al vijf minuten na de pauze boorde Roodenburg alle Lisser illusies op een herhaling van de gang van zaken een week tevoren de grond in. Hans Tis- seur wachtte tot Ligtvoet zich aanbood, de middenvelder ging op snelheid door de Lis ser afweer en schoot de bal al- leen voor Kortekaas gekomen hoog in de hoek: 2-0. Lisse was uitgespeeld. Jan Faas zet te wel onmiddelijk na dat doel punt Laurens van der Voort in, maar de Lissenaren konden geen vuist maken. De ploeg koos vanzelfsprekend voor de aanval, maar dat leverde Lisse nauwelijks en Roodenburg tal rijke goede kansen op, soms ingeleid door lange halen in de richtng van Jansen, die zich ook dit duel weer ontpopte als een energieke kilometervreter en een dankbaar aanspeelpunt omdat hij vaak nog in het bezit weet te komen van de meest onmogelijke ballen, soms ook ingeleid via goed opgezette combinaties. Van de Wetering stuitte tot tweemaal toe op Kortekaas, zoals die doelman ook Ronald Jansen goed de voet dwars zetten. De leege- speelde Brittijn werd naar de kant gehaald voor Van Duren en Van de Wetering liet zich terugzakken om z'n midden veld bij te staan. Mouter:„Vori- ge week ging Lisse met vier spitsen spelen en twee mid denvelders, daardoor werd het erg moeilijk voor het midden veld Koet/Kok." Lisse werd ei genlijk nog maar één keer ge vaarlijk toen Chris van Damme (hij stond in de basiself ten koste van Theo Godyla) een lage schuiver losliet. Nievaart („als die erin gaat, krijg je het nog lastig in die slotminuten") greep prima in en kon een mi nuut later aan het kampioens feest beginnen. Vooruitblik kend op het komend seizoen hoopt Mouter aanvallend voet bal te kunnen blijven spelen- :„Het zal ontzettend moeilijk worden, ik wil wel doorvoetbal len. Het is in die eerste klasse soms niets ontziend voetbal, Ik hoop niet, dat wij daar aan mee gaan doen." WILLEM SPIERDIJK Scoreverloop: 15 Jansen 1-0, 50 ÜQt- voet 2-0. Roodenburg: Nievaart, Van Koope ren, Ciere, De Groot, De Bruin, Tls- seur, Ligtvoet, Koet, Jansen, Brittijn (Van Duren), Van de Wetering (Lan- cel). Lisse: Kortekaas, Van Ruiten, Van Eeuwljk, Do rus van der Voort (Lau rens van der Voort). Mesman. Dobbe, Van Damme, Van der Zwet, Van Beek, Tischür (Wessels), Hoogeveen. J Westgeest speelde zaterdag een sterk aanvallende rol binnen het Noordwijk-concept. 'uit hij tot een mislukte omhaal. Van Noordwijk kijken John Manuputty, Klaas Vink en Dijk toe. toch met drie puntspelers de wei in wilde, had de oefen- meester een verrassend be roep gedaan op Klaas Vink. Een zestienjarig spitsvondig ta lent dat pas donderdag voor de eerste maal met de A-se lectie had meegetraind. Hoe wel doeltreffend resultaat uit bleef, bleek de keus van Buter een juiste. Vink bewoog zich zelfs zo sterk over het Kam- pense veld, schakelde zich zo nadrukkelijk in bij vele combi naties, dat de halverwege de tweede helft door Buter uitge voerde wissel tussen Vink en robuuste gelegenheidsspits Jaap van Kesteren enige vraagtekens opriep. Wellicht zou die wissel dan ook niet hebben plaatsgevonden als goed leidende scheidsrech ter Baas in de tiende minuut van het duel zijn fiat wel zou hebben gegeven aan die door Jan Willem Bogers gescoorde Noordwijk-goal. Een inzet die niet alleen naar de mening van Bogers het predicaat „buiten spel" niet verdiende. De bal was immers, na de inzet van Klaas Vink via het, de buiten spel-situatie opheffende li chaam van DOSK-doelverdedi- ger Wim Duiveman voor de schietgrage voeten van Bogers beland. Toch wilde Bogers, in tegenstelling tot Buter („Doel punten zijn duur, zo'n wed strijd loopt dan natuurlijk wel heel anders") na afloop niet lang stil blijven staan bij de beslissing van Baas. „Je mag bij voetbal nooit één moment als beslissend zien, ook na die afgekeurde goal hadden we nog tachtig minuten om de zaak te regelen." Noordwijk, met Hans West geest als extra-aanvallende middenvelder, kreeg in die eer ste helft ook meer kansen op die zo belangrijke openings goal. Waar DOS Kampen slechts eenmaal gevaarlijk doorkwam (Gert Diender werd door Dick Dortmundt afge stopt) was Noordwijk diverse malen via Vink, Bogers, Timo Gerlof en genoemde West geest dicht in de buurt van de 0-1. Het krachtenslopende pressievoetbal leverde echter niets op, DOSK haalde de pau ze met de kostbare 0-0 op zak. Na de hervatting was er nog maar weinig over van de door Noordwijk voor de thee ge toonde suprematie. Hoewel de Buter-elf nog nadrukkelijker ri sico's wenste te nemen in de jacht op de zege, bleek meer en meer dat DOS Kampen de rommelig en ook steeds harder wordende partij (waarschuwin gen voor Noordwijkers Frans van der Veen en Sjaak Sluis en DOSK-speler Jan de Lange) beheerste. De in de eerste helft nagenoeg werkloos ge bleven spitsen Diender, Frans Zelle en Henk Nieuwènhuis kwamen steeds duidelijker in de wedstrijd en hoewel Noord wijk trachtte aan te dringen waren de beste kansen in die tweede fase toch voor DOSK. Zo zagen Jan van der Weerd en Gert Diender, na Dortmundt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17