iienjarige :onder toekomst? Den Haag, een oorzaak gevolg van een degradatie Wageningen speelt tegen beter weten in FC Groningen behoud op eigen kracht KOPZORG VOOR SPARTA: GEEHPUBLIEK DINSDAG 9 JUNI 1981 PAGINA 13 N HAAG - Een tekort van circa acht een gemiddeld aantal toeschou- rs bij thuiswedstrijden van 5600, drie ifdtrainers, een nederlaag met 2-1 de laatste competitiedag tegen NAC een veertiende plaats in het slot- ssement. Zie daar een aantal sail- maar weinig opwekkende con- over het voetbalseizoen '80-'81 FC Den Haag in het jaar dat de fu- tien jaar bestaat. een decennium waarin het eigenlijk verder bergafwaarts is gegaan met het van wethouder Piet Vink. Slechts sprak FC Den Haag tot de verbeel- nu zo'n vijf jaar geleden. Toen werd nadat de KNVB-beker was veroverd in het Eu- Cuptoernooi de kwartfinales bereikt. is de fusieclub nimmer meer in de van dat niveau gekomen. FC Den Haag een tamelijk kleurloze middenmoter, die incidenteel zelfs in degradatiegevaar verkeerde. De meeste "faam" verwierf de Zuiderparkclub zich dank zij zijn aanhang die zijn reputatie gaandeweg van een steeds slechter handels merk voorzag. Hetgeen niet naliet zijn invloed te doen gelden op de publieke belangstelling, die sinds 1971 ook gestaag terugliep. Met alle fi nanciële konsekwenties vandien. Tot vorig jaar konden de tekorten nog worden gedekt uit verkochte spelers, maar FC Den Haag is nu op een punt aangeland dat zelfs dit geen redmiddel meer kan zijn. Het tekort van 800.000 gulden moet volgend seizoen worden terugverdiend door middel van een kleinere spelersgroep die lagere contracten heeft. Of FC Den Haag er in zal slagen die financiële operatie mede door betere sportieve resultaten, met als gevolg hogere recettes, tot een succes te voeren dient met de nodige reserve te wor den afgewacht. Want de Zuiderparkclub stoot waarschijnlijk een brok routine af met het kwijt raken van Ton Wickel en Henk van Leeuwen, die beiden het hun aangeboden contract niet accepteerden en op zoek zijn naar een andere club. Weliswaar ziet het er naar uit dat Aad Mansveld nog een jaar bijtekent, maar het be sluit tot het aanblijven van de 37-jarige libero lijkt meer op sentimentele dan realistische gron den te zijn gebaseerd. Aanzienlijk minder dan gebruikelijk kon Mansveld dit seizoen zijn stem pel drukken op de gang van zaken in de ploeg, hetgeen wordt geïllustreerd door het record aantal van 79 tegendoelpunten dat FC Den Haag heeft moeten incasseren. En waarvoor doelman Dido Havenaar bepaald niet alleen ver antwoordelijk mocht worden gesteld. De vraag "Haalt FC Den Haag (de) 81 (tegentreffers) kon dus ontkennend worden beantwoord, maar dat is dan meteen een der zeer weinige positieve zaken dit seizoen. Droefenis Voor het overige was het grotendeels droefenis. Waarvoor ook externe oorzaken konden worden aangevoerd. Zoals het wel zeer voortijdige ver trek van Hans Kraay, die alom respect afdwong, zijn spelers optimaal kon motiveren, maar toch een poging van FC Den Haag. Schoenmaker in moeilijke positie, gadegeslagen door Mansveld (links). Doelman Willemse lijkt geslagen maar aan de uitdrukking op het gezicht van Mansveld is te zien dat het schijn is. Ke- loglu ontwijkt de sluitpost van NAC. ook niet zodanig presteerde dat FC Den Haag weer ging "leven". Bovendien was Kraay ver antwoordelijk voor h§t aantrekken «van Guido Pen en Aitze Bouma, die beiden dienden te worden gekwalificeerd als misgrepen, maar het duo heeft nog wel een contract voor het volgen de seizoen, en Roger Albertsen. Van welke laat ste speler, die een half seizoen buitenspel stond wegens schorsingen (een bekende eigenschap van de Noor, ook voor hij kwam) FC Den Haag nu koste wat het kost af wil. Al met al werd de financiële speelruimte voor het bestuur van FC Den Haag om voor de komende competitie iets te "doen" bijzonder gering. Mede daardoor werd het noodzakelijk een aantal spelers af te danken, hetgeen dan in een aantal gevallen werd gedaan door onaanvaardbare contracten aan te bieden. Kritisch Martin van Vianen, die na de winterstop interim- coach Piet de Zoete (die ook vertrekt bij FC Den Haag) opvolgde, mocht blijven. Daarmee stelde het bestuur van de Zuiderparkclub zich correct op; de van FC Vlaardingen gekomen oe- fenmeester kon tenslotte niet in een paar maan den bewijzen het in de vingers te hebben. Maar of het verstandig is dat FC Den Haag doorgaat met Van Vianen is een tweede. Uit de spelers groep konden de voorbije maanden regelmatig zeer kritische geluiden ten aanzien van de trai ner worden opgetekend, maar het bestuur van FC Den Haag heeft de financiële voordelen van het aanblijven van Van Vianen boven het aan trekken van een andere trainer laten prevaleren. Of dit een verstandige beslissing is moet nog blijken, maar menigeen twijfelt daaraan. Waar bij, dat dient gezegd, Van Vianen het nadeel kende dat hij voortdurend werd vergeleken met de bij "iedereen goed liggende Kraay. Verder Maar Kraay is weg en FC Den Haag moet ver der. Met tot dusver één nieuwe aanwinst, de van FC Vlaardingen gekomen Patrick Mijnhardt van Schoor, van wie nog maar moet worden af gewacht of hij de omschakeling van de eerste - naar de eredivisie zal kunnen maken. Als dat lukt zou dat een lichtpunt zijn. Zoals er in het afgelopen seizoen tóch nog wel een paar waren. Zoals het "doorbreken" van de jonge midden velders René van Delft en Ahmet Keloglu. Dit duo kan wellicht volgend seizoen FC Den Haag niet alleen weer wat meer "gezicht" geven, maar wellicht ook ooit eens fungeren als ver koopobject. Want slechts door het verkopen van talent kan FC Den Haag, hoe triest het ook is, zich staande houden. Waarmee echter tege lijkertijd de toekomst van de tienjarige een heel sombere is. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 3. Wickel 1-0; 55. Smits 1-1; 73. De Schep per 1-2; scheidsrechter: Van der Laar; toeschouwers: 1500. FC Den Haag: Havenaar; Korevaar, Mansveld, Wickel, Jansen; Pen, Schoenmaker, Keloglu; Melis, Van Leeuwen, Treling (Bouma). NAC: Willemse; De Kroon (Damen), Quaars, Dekker, Joore; Sprangers, Lokhof, Smits; Vrelj- sen, Waslander, De Schepper. Op eigen kracht, door te winnen van PSV met 2—0 waar door de re sultaten van Wageningen en Excelsior onbelangrijk werden, bleef FC Groningen in de eredivi sie. Peter Houtman velde PSV definitief met de tweede tref fer voor de Groningers en „hees" uit blijd schap de hoekvlag. ALKMAAR Een op halve kracht voetballende AZ'67 is meer dan Wageningen, dat tegen beter weten in probeerde een beetje kwaliteit aan te vullen met een massa goede wil. Het heeft niets opgeleverd, zelfs geen gelijkspel omdat zowel scheidsrechter Thomas als de grensrechter een evidente bui tenspelpositie van Nygaard over het hoofd zag bij de treffer van Welzl. Slechts één doelpunt bij een hele ranglijst verschil. Dat kwam omdat, zoals coach Kessler zei, AZ al een beetje met vakantie was. De spelers gooiden, als compensatie, na afloop wat bosjes bloemen naar de trouwe aanhang omdat ze er, vooral voor de rust, nadrukkelijk met de pet naar hadden gegooid. Dat kon van Wageningen zeker niet worden gezegd. „Vorige week wisten we al dat het voorbij was", zei trainer Nol de Ruiter. „Maar naarmate de wedstrijd dichterbij kwam, dacht je toch dat er misschien nog een wonder kon gebeuren". Wageningen heeft er voor gewerkt, vooral doelman Suvee, aanvoerder Braam en uitblinker Leushuis. Maar dat drietal moest zo veel middelmaat, of zelfs nog minder, meeslepen dat het vrijwel onbegonnen werk was. Zeker voor de eredivisie. Scoreverloop: 67. Welz 1—0. Scheidsrechter Thomas. Toeschouwers: 5000. AZ'67: De Koning; Van der Meer, Metgod, Spelbos, Hovenkamp; Arntz (Kist), Peters. Nygaard, Jonker; Welzl, Tol. Wageningen: Suvee; Braam, Van der Kllft, Van der Ley, Tollenaar; Van Osen- bruggen. Hendriks. Van den Berg. Leushuis; Hoekema, McDonald. er 's avonds visite kan komen of men ergens heen kan. De zondag is dan helemaal voor het gezin". Sparta's secretaris Floor Bouwer keek sceptisch. „We zullen er over praten. Ik kan moeilijk beweren dat 70.000 toeschouwers in 17 thuiswedstrijden veel is, al hebben we dan ook nog 2000 leden/seizoenkaarten".De kans dat het bestuur toehapt, lijkt gering. Angst voor het grootwinkelbedrijf in Rotterdam dat bij voor baat al geprotesteerd heeft Hughes, zich nog maals sterk makend:„Zo kan het toch niet lan ger". Weer moet Sparta een deficit aanvullen met de verkoop van spelers. Ruud Geels gaat zo goed als zeker naar PSV, voor René van der Gijp is belangstelling. Er zaten bij Sparta-Excelsior weer diverse Engelse coaches op de tribune. Dat Geels verdwijnt is jammer maar in David Loggie heeft Sparta een geweldige vervanger. Zelfs het verlies van v.d.Gijp, voetballer bij vla gen, kan opgevangen worden. Hughes:„De ba sis voor het volgende seizoen is er. We hebben 75 doelpunten gemaakt en dat is veel maar we kregen er ook 71 tegen en dat is te veel. Moe ten we iets aan doen". Realist Hans Dorjee's probleem is nog veel groter. Hij is tot het laatst, naar buiten toe, optimist geble ven maar na de nederlaag tegen Sparta toonde hij zich de man die hij in feite is, een realist. „Óver de 34 wedstrijden van deze competitie genomen, zijn de zwakste twee ploegen, Wage ningen en wij, gedegradeerd. Als je zo'n seizoen speelt als wij, verdien je te degraderen. Ik heb wel net gedaan of er nog hoop voor ons was rmnr als je ziet hoe ait team speelt, weet je wel i-o'.or. Te flegmatiek, geen bezieling, geen wer klust. Dat geldt niet alleen voor deze wedstrijd. We hebben ook o.a.Den Haag, NAC, Wagenin gen, Willem 2 laten liggen. Excelsior is geen ploeg om iets af te dwingen. We hebben geen agressieve centrumspits - Rutjes is een noodop lossing want hij is geen spits - en geen vleugel spelers die dwang kunnen uitoefenen. Er zijn te veel spelers die niet alles geven, of zelfs nooit iets. Dit is de oorzaak van onze degradatie". En die kan Dorjee waarschijnlijk niet wegnemen. Het gevolg is, aldus Dorjee:„lk zou Simbn van Vliet graag houden want hij is een van de weini ge volwaardige eredivisiespelers maar er moet nog een gesprek met FC Den Haag komen, waarvan we hem geleend hebben. Maar Van Vliet wil eredivisie blijven spelen, dus. Wat doen de andere geleende spelers Er is ook een aantal dat een minder contract krijgt aangebo den. Blijven die Vier contracten lopen door en de goedwillende amateurs hebben getekend. Ik beschik nu over zegge en schrijve zeven spe lers. Ik zal alles opnieiiw moeten opzetten". Onbekommerd Een weinig aanlokkelijk vooruitzicht voor Dor jee, die tegen Sparta ten overvloede nogmaals moest constateren dat Excelsior speelt zoals de gehele club is, onbekommerd, luchtig, frivool bijna. Nooit wekte Excelsior de indruk voor een laatste, zij het geringe, kans te vechten. En Sparta gaf daartoe alle gelegenheid. Het wilde de stadgenoot bepaald niet afslachten. Dorjee- :„Maar ze wilden ons ook niet matsen. Trou wens, al hadden ze gewild, dan moet je ze er toch nog inschieten". Dat vermogen bezat Ex celsior niet. Van der Padt en Pattinama ver schenen alleen voor Formannoy maar richtten nog niets uit. Sparta had David Loggie, die deed waarop Geels.de hele wedstrijd loerde: scoren. Loggie maakte een loepzuivere hattrick waarvan nummer drie na een wonderschone passeerbe weging van Louis van Gaal voor wie Kees Rij vers zijn bril wel eens tot helder zicht mag op poetsen. Ook na die 3-0 - fouten van Ridderhof die Loggie driemaal liet „ontsnappen" - mocht Excelsior komen,maar tot de zestienmeterlijn want daar stond o.a. Ron van de Berg, een jon geling die niets wenste weg te geven. Dat deed wel Robinson door te zacht terug te spelen waarna Zwaan kon scoren. Ook Rutjes deed dat (3-2) zodat uitgerekend de beide amateurs in de ploeg de produktie verzorgden. Na die 3-2 ging Sparta echt voetballen en dan is er geen hou den aan de op volle toeren draaiende ploeg, die steeds moeite deed Geels in stelling te brengen. Toen dat een hopeloze opgave leek, ondanks de zwakte van Excelsiors defensie, slaagden Tiktak - een spelers die zich bij Sparta gewedig ontiwkkelt - en Meijer, gewisseld voor de ge blesseerd geraakte Loggie en de vaart in de ploeg brengend, er in Geels toch nog tweemaal te laten doelpunten. „Als je dit Sparta laat spelen,, ga je er onher roepelijk aan. En dan hebben we ook nog een trip naar Japan, die me slecht uitkomt. Er zijn belangrijker dingen te doen. Maar we kunnen onze Japanse sponsor natuurlijk niet teleurstel len", aldus Hans Dorjee, voor wie de oorzaak van de degradatie duidelijk is maar de gevolgen nog even wazig zijn als de rugnummers op de shirts van zijn spelers. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 19,33 en 35.Loggle 1-0, 2-0, 3-0, 50.Zwaan 3-1, 69.Rutjes 3-2, 84.Geels 4-2, 88.Geels 5-2. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers:6000. SPARTA: Formannoy; Jansen, Robin son, v.d.Berg, v.Tiggelen; Advocaat, v.Gaal, v.d.Gijp, Tik tak; Loggie (Meijer), Geels. EXCELSIOR: Vermunt; Pattinama, v.Vliet, Ouwehand, Ridderhof; v.Tour, v.d.Padt (Zwaan), Wasiman; Ernst, Rutjes, Piasmans (v.Daele). GRONINGEN FC Groningen bleef in de eredivisie. Door met 2—0 te winnen van PSV stelden de Groningers de continuering van voetbal op het hoogste niveau veilig. PSV heeft het de thuisclub in de eerste helft niet gemakkelijk gemaakt. FC Groningen ont snapte toen aan een achter stand dank zij de weer in ge nade aangenomen doelman Azing Griever. In de tweede helft kwam Griever nauwelijks meer in actie omdat zijn ploeg meer greep op de tegenstan der had gekregen. PSV moest terug, kwam niet aan aanvallen toe en verloor verdiend van de knap spelende Groningers. Het behoud van het eredivisie- schó'p kwam door een doel punt van Van Dijk al vroeg vast te staan. Daardoor hoefde de resultaten van AZWagenin gen en SpartaExcelsior niet meer afgewacht te worden. Bevrijd van de zenuwen speel de Groningen een knappe par tij, die een kwartier na de rüst werd bekroond met een twee de doelpunt, van Houtman. In deze sportieve wedstrijd kreeg Van Kraay, de vervanger van Valke, een gele kaart. Scoreverloop: 35. Van Dijk 1—0, 60. Houtman 2—0. Scheidsrechter: Kei zer. Toeschouwers: 14.000. FC Groningen: Griever; Bloemberg, Hlddink, Mulder, Waalderbos; Van Dijk, Koeman, Boer; Van Loon (Bak ker), Houtman, Dijkstra. PSV: Doesburg; Poortvliet, Willy van de Kerkhof, Stevens, Wildschut; Van der Kuijlen, Huh, Valke (Van Kraay); Dijkstra (Rene van de Kerkhof), Pos- tuma, Koeman. Op de restantendag vaderlandse competitie bleven van de elkaar bestrijdende ploegen achter met een vol problemen. De een, Barry (Sparta), omdat hij een van de oefenmeesters is die zich ge- heeft aan de afspraak van het van de competitie om aanvat en daardoor aantrekkelijk, te la- maar ook daarvoor had het geen belangstelling had - en pijnigt zich de hersens hoe die te bestrijden - en de ander Dorjee,Excelsior) omdat hij nau- een ploeg op de been kan bren- de eerste divisie waarheen hij laatste dag verdween. Hughes, toch beschikkend over een ploeg jaren eindigt juist onder de top die Euro voetbal haalt, riep vertwijfeld uit:„Spelen Rotterdamse ploegen tegen elkaar, Geels kan nog topscorer worden, het is voetbalweer, de mensen hebben vrije overvloed en dan zitten er 6000 betalen de tribunes. Hoe ter wereld is dat Hughes wordt er moedeloos van ip middelen om daarin verandering te Hij wil op zaterdagmiddag gaan spelen bestuur heeft er weinig oren naar. moeten wat proberen. Niet op za- spelen maar 's middags om een half vijf. Dan kunnen de mannen 's mor- mee boodschappen doen want dat blijkt Hollands te zijn, ze moeten mee, ze kun- rustig thuis lunchen, gaan naar het voetbal en zijn met de warme hap weer thuis zodat

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13