ein Zwitserland *eeft visitekaartje af Finale tussen Borg en Lendl Gold Cup poging tot vernieuwing Geerl Schipper krijgt overwinning niet cadeau Jezek weer v hoofd trainer Feyenoord SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 JUNI 1981 PAGINA 9 SSfl, akkelij Stanle, iop va j annen oor nieuwe ENZ. rofploeg 'N KE "9p* (Van onze verslaggever) Noor LLEGOM Als er een svenn onsor kan worden gevon- reek. die niet alleen bereid is 'n miljoen gulden te inves- ■en, maar ook op langere mijn te denken, is de ns groot dat Jan van Erp lgend seizoen met een pro- ibelfalpsioncle wielerploeg op de :g komt. ankste ïegleider Jan Gisbers wil i69iet de meeste leden van zijn •n en idige amateurploeg (Kop- conirt, Slendebroek, Moons en iza»lleveld) overstappen naar de sg 5, ifofs. Met een betrekkelijk uiemiteine ploeg zou dan op be- eiden wijze worden ge- irst. Een jaar later, met in- jg van het seizoen 1983, wil 30- 'tisbers Jan Raas en /of Adrie der Poel aantrekken. Ook jrdt er_rekening mee gehou- !n dat Bert Oosterbosch en ik Lubberding, beiden af- istig uit de amateurploeg in Gisbers, in dat geval op t oude nest zullen terugke- pasketbaltitel 4ovjet-Unie >ak /3ftAAG De basketbal- joeg van de Sovjet-Unie keft gisteravond in Praag Ljn Europese titel geprolon- «eerd. la een ruststand van 43-25 verd Joego-Slavië met 84-67 Verslagen. In de wedstrijd om '77. Ie derde plaats zegevierde 15# fsjecho-Slowakije met 101-90 ver Spanje. ïindstand: 1. Sovjet-Unie, 2. n REIlPego-Slavië, 3. Tsjecho-Slo- acht.fakije, 4. Spanje, 5. Italië, 6. i-30«jraël, 7. Polen, 8. Frankrijk, 9. 'Griekenland, 10. West-Duits- Ïde4fd, 11. Turkije, 12. Engeland. BRUSSEL De heren van Klein Zwitserland hebben op de eerste dag van het Eu ropees kampioenschap hoc key voor clubteams direct hun visitekaartje afgegeven. De formatie van trainer- /coach Joost Bellaart had aan het Schotse Edinburgh geen kind: 4-1. Ook de dames van Amsterdam startten met een overwinning. Porta- down uit Ierland werd wei nig overtuigend met 1-0 ver slagen. Op het terrein van Royal Uc- cle Sport te Brussel kwam KZ goed uit de startblokken. Bel- laart had laatste verdediger Edo Buma, die vooral in de kampioensduels met HGC nogal slordig optrad, gepas seerd ten gunste van Chris Su therland, die vorig jaar nog voor Edinburgh uitkwam en zodoende tegen zijn broer Jim speelde. De licht aan zijn en kel geblesseerde Tim Steens stond als linkervleugelverde diger geposteerd en Hans Kruize schoof, om het Haagse middenveld meer kracht te geven, een linie op. Deze opzet bleek de enig juis te, want al na tien minuten had Ties Kruize zijn ploeg naar een gerieflijke voor sprong van 3-0 getild. Op nieuw bleek hoe een (te) ge vaarlijk wapen de strafcorner bij hockey is. De eerste treffer kwam na een lange corner en een combinatie met Ron Steens, de tweede en derde treffer van Kruize ontstonden uit korte corners. ,,De eerste wedstrijd is altijd moeilijk", zou de ditmaal niet al te zeer op dreef zijnde Maarten van Grimbergen na afloop zeggen. „Vandaar dat die vroege treffers ons goed uitkwamen". Onzeker optreden Nog voor de rust scoorden de Schotten tegen door een straf corner van Yellowlees. Maar die treffer kon KZ niet veron trusten, hoewel de samenwer king in de verdediging aller minst vlekkeloos verliep door onzeker optreden van Suther land. In het tweede bedrijf liet KZ het bij een demonstratie van technisch goed uitgevoerd hockey en een doelpunt van Tjeerd Borstlap die uit de re bound scoorde. „Het belang rijkste vandaag was dat we weinig kracht hebben ver speeld en gelukkig zonder blessures zijn gebleven. Van daar dat we niet mogen kla gen", aldus Joost Bellaart. Het is nog te vroeg om te stel len dat KZ zich dank zij die ruime overwinning een favo- rietenrol heeft opgedrongen. Daar was de tegenstand van Edinburgh (dat niet eens over een reserve beschikte) te ge ring voor en bovendien wach ten nog de poulewedstrijden tegen Polo Barcelona en thuis club Royal Uccle Sport. Het damesduel tussen Amster dam en Portadown werd op een zeer slecht veld gespeeld. Het vervelende is dat ook de finale op die (voetbal)mat af gewerkt moet worden. De abo minabele terreingesteldheid gold voor Amsterdam dan ook als voornaamste excuus voor de matige vertoning. De formatie van trainer Hans Jorritsma kwam al na vijf mi nuten op 1-0 door een lange corner van de uitblinkende Sandra le Poole. Na dat doel punt hield de Nederlandse kampioen, die nog zonder de geblesseerde Anneke Bax speelde, wel een veldover- wicht, maar de doelpunten bleven uit. Aanvoerster Else- mieke Hillen gaf na afloop toe dat er niet optimaal was ge presteerd. „We hadden dit ei genlijk met 5-0 moeten win nen maar ach, de eerste wed strijd van ons is nooit zo ge weldig". DENNIS MULKENS Ties Kruize was gistermiddag in Brussel tijdens Klein Zwitserland- Edinburgh goed voor drie treffers. Opstelling Klein Zwitserland: Claus huis; Jonkman, Sutherland, Van As- beck, Tim Steens; Ron Steens, Ties Kruize, Hans Kruize; Van Grimber- g>n, Hidde Kruize, Borstlap, pstelling Amsterdam: Ramaer; Van der Valk, Meijst, Margriet Zegers, Cocheret; Sevens, Hillen, Bianchi; Gerritse, Le Poole, Liesbeth Zegers. Resultaten eerste dag: Heren: groep A: Frankenthal (Wdl)- SKA Sverdlovsk (Sov) 2-2, Slough (Eng)-FC Lyon (Fra) 4-2. B: Klein Zwitserland (Ned)-Edinburgh (Sch) 4-1, Royal Uccle Sport (Bel)-Real Club de Polo Barcelona (Spa) 1-3. Dames: groep A: Amsterdam (Ned)- Portadown (Ier) 1-0, Andizanka (Sov)-Norton Ladies (Eng) 2-1; B: Royal Uccle Sport (Bel)-Penarth La- dies (Wal) 1-1, Glasgow Weston (Sch)-Blau Weiss Köln (Wdl) 2-1. Ivan Lendl José-Luis ae ruim vier uur durende partij tegen PARIJS Björn Borg heeft zich voor de zesde maal in zijn carrière geplaatst voor de finale van de open Fran se tenniskampioenschappen op Roland Garros in Parijs. De Zweed won in de halve finales met 6-4, 6-4, 7-5 van de Paraguyaan Victor Pecci. In de eindstrijd komt Borg morgenmiddag uit tegen de Tsjech Ivan Lendl, die José- Luis Clerc uit Argentinië na vijf sets bedwong: 3-6, 6-4, 4- 6, 7-6, 6-2. Een dag voor zijn 25e verjaar dag zei Borg na zijn winst op Pecci: „Voordat ik naar Parijs kwam, had ik zelf ook bepaal de bedenkingen omtrent mijn vorm. Maar ik moet zeggen dat alles optimaal verloopt. Ik vond Pecci sterker dan toen ik twee jaar geleden in de finale tegenover hem stond en een set moest afstaan". In de derde set moest Borg bij de stand 5-3 voor Pecci drie setpunten weg werken alvorens toch nog winnend op 7-5 te eindigen. Was het duel tussen Borg en Pecci al ruimschoots het aan zien waard, het treffen tussen Lendl en Clerc hield de ten- nisliefhebbers ook tot het ein de toe (ruim vier uur lang) ge boeid. Lendl moest langs de rand van de afgrond om zich voor de finale te plaatsen. In de vierde set moest hij zelfs een wedstrijdpunt aan Clerc toestaan. Uitslagen: Herenenkelspel, halve finales: Björn Borg (Zwe)-Victor Pecci (Par) 6-4, 6- 4, 7-5; Ivan Lendl (Tsj)-José Luis Clerc (Arg) 3-6, 6-4, 4-6, 7-6, 6-2. Herendubbelspel, halve finales: Moor/Teltscher (Vst)-Feigl/Martin (Oos/Vst) 4-6, 7-54, 7-6, 5-7, 6-4. Damesdubbelspel, halve finales: Rey nolds/Smith (Vst)-Navratilova/Na- gelsen (Vst) 6-4, 7-5; Fairbank/Hart- ford (ZAf)-BungeKohde (Wdl) 6-3, 3-6, 6-2. Gemengd dubbelspel, kwartfinales: Jaeger/Arias (Vst)-Pfaff/Fagel (Wdl) 6-3, 6-2; halve finales: Stöve/McNair (Ned/Vst)-Horvath/Gomez (Vst/Ecu) 6-3, 6-3. Van de Velde en Maas gedrogeerd KEULEN De kogel is door de kerk. Moipenteel staat definitief vast dat Jo- han van de Velde en Jo Maas respectievelijk in de klassieker Luik-Bastena ken-Luik en de Ronde van België, stimulerende midde len hebben gebruikt. De contra-expertise heeft uit gewezen dat er sprake is van het gebruik van nortestoste- ron, een lichaamsvreemd hor moonpreparaat. Beide cou reurs resteert thans alleen nog de mogelijkheid bij de UCI in beroep te gaan, maar dan moet kunnen worden aangetoond dat er procedurefouten zijn ge maakt. Tot op heden hebben de mannen van de ploeg Post van deze mogelijkheid geen gebruik gemaakt. Ten gevolge van deze affaire gaat de zege in Luik-Bastenaken-Luik naar de Zwitser Fuchs en wordt de Ronde van België op naam ge schreven van Ad Wiinands. Van de Velde en Maas krijgen voorts een fikse boete alsmede een voorwaardelijke schorsing van een maand. Hennie Kuiper haalt intussen weer opgelucht adem. De oor zaak van zijn zwakke optreden in de Dauphiné Liberé lijkt te zijn achterhaald. Het door de Belgische dokter Vanderka- veyen ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de Nederlandse wielerprof met bloedarmoede kampt. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Vaclav Jezek blijft hoofdtrainer bij Feye noord. Het bestuur van de Rotterdamse club besloot giste ren de Tsjech weer in zijn functie te herstellen. Volgende week reist Jezek met de selectie mee naar Milaan, waar een internationaal toernooi wordt afgewerkt. In een ge sprek met het bestuur liet Jezek zijn werkgever deze week we ten zijn contract, dat nog een jaar voortduurt, persé te willen afmaken. Vooral het feit dat er een forse afkoopsom zou moeten worden betaald als het contract voortijdig zou worden verbro ken, heeft het bestuur van Feyenoord doen besluiten Jezek als coach te handhaven. Interim-trainer Clemens Westerhof zal het komend jaar weer als assistent werken. René Notten gaat normaal met Feyenoord mee naar het toernooi in Milaan. De met Westerhof in onmin levende middenvelder en aanvoerder heeft van zijn club wel de vrijheid gekregen uit te zien naar een andere club, hoewel de Rotterdammers hem niet persé kwijt willen. Bij de verenigingen die voor de 31-jarige Notten in de markt zijn, schijnen FC Twente en NAC te zijn. Notten bevestigt dat er enkele kandidaten voor hem zijn, maar weigert namen van clubs te noemen. )LYMPIA'S RONDE VAN NEDERLAND VOOR GRONINGSE ROUTINIER ILLEGOM Noordelijke kracht en nuchterheid en de pijlers van Geert ipper's succes in Olym- 's Ronde van Nederland, de laatste etappe, waarin een voordelige marge 23 seconden ten opzichte in de donderdagavond in tijdrit afgetroefde Gerrit illeveld moest verdedigen, vamen de spreekwoorde- jke eigenschappen van de -jarige timmerman uit Ter ipel uitstekend van pas. ider het motto: „Je moet swoon denken: mij rijden 0252^ er meer a'"« sloeg de porgewinterde Groninger tiet alleen alle aanvallen op leiderpositie af, maar hij zelfs nog kans acht inden meer afstand te ne- van de Westlandse be- voor de toekomst door nadrukkelijk te mani- :ren in de bonificatie- ints. iert Schipper heeft de over- nning zeker niet cadeau ge- tegen, want ook in de laatste Blometers, die voerden over linderige, smalle en bochtige wegen, legde de concurrentie, liet name de ploegen van Jan jan Erp (Solleveld) en de Sov- it Unie (Krasnov) zich nog jiet neer bij de zich steeds dui- elijker aftekenende eind- hom f van Schipper. Vooral in [et tweede gedeelte van de tappe, toen de krachtige wind de renners frontaal en zijde lings bestookte, probeerden de vazallen van Solleveld nog het uiterste om hun kopman naar voren te schuiven. Maar zelfs toen er minder fraaie en zelfs ronduit onsportieve methoden werden gevolgd om hem als nog uit de leiderstrui te rijden, liet Geert Schipper zich niet uit zijn onverstoorbare even wicht halen. „In het laatste stuk probeer den de ploegmaten van Solle veld mij klem te zetten en van de weg af te rijden. Ik vind dat geen manier van doen. In de wielersport moet je kunnen verliezen. De mannen van Sol leveld kunnen dat kennelijk niet. Op een gegeven moment werd het me een beetje te veel en heb ik hen gewoon bij de kladden gepakt", aldus Geert Schipper die er best mee kon instemmen dat een groep van tien renners in de finale af stand nam. Hierbij zat name lijk geen enkele gevaarlijke concurrent voor het klasse ment. De sprint leverde uit eindelijk een triomf op- voor Hans Baudoin, een ploegge noot van Solleveld. Het bete kende de vijfde dagwinst voor zijn ploeg (na Solleveld, Slen debroek, Koppert en de ploe gentijdrit) maar meer dan een (te) kleine pleister op de grote wonde die Geert Schipper de avond tevoren had veroor zaakt, was de zegepraal van Baudoin niet. In Hillegom plukte ploegleider Piet Hoekstra, eerder deze week nog zwaar beproefd door het incident rond de fotofinish van Bert Wekema en Jos Al berts alsmede door de onte rechte beschuldiging aan het adres Steef Rooks dat hij Koe- likov opzettelijk ten val zou hebben gebracht, de zoete vruchten van een driejaren plan, dat hij bij zijn debuut als ploegbaas aan de directie had voorgelegd. „De bedoeling was om in drie jaar iets te berei ken. Dat is gelukt, zelfs eerder dan verwacht. Er is meer lijn in de ploeg gekomen, ook doordat ik zelf elke dag nog leerde". HARRY BRINK Uitslag achtste etappe: 1. Baudoin (Erp) 2.24,52 (met bonificatie 2.24,37); 2. Klein (Gaz) z.t. (2.24,42); 3. Rask (Zwe) z.t (2.24,47); 4. Albers (Ams); 5. Van der Steen (Meu); 6. Bartol (Uit); 7. Sint Nicolaas (Bik); 8. Rooks (Bat); 9. Veldscholten (Gaz); 10. Klennikov (Sov); 11. Szurkowski (Pol) 2.25,14; 12. Krasnov (Sov); 13. Kok (Uit); 14. Jerissen (Zwe); 15. Okkes (Oly). Eindklassement: 1. Schipper (Bat) 27 uur, 58 minuten en 12 seconden; 2. Solleveld (Erp) op 0,31; 3. Krasnov (Sov) 0,58; 4. Van Vliet (Ams) op 2,26; 5. Koersen (Bat) 2,36; 6. Koppert (Erp) op 3,04; 7. Lammerts (Dri) op 3,23; 8. Heeren (Gaz) op 3,36; 9. Ho- gervorst (Gaz) op 3,45; 10. Schür (Uit) op 3,55; 11. Szurkowski (Pol) op 5,40; 12. Rask (Zwe) op 5,50; 13. Hofland (Bik) op 5,54; 14. Baudoin (Erp) op 6,52; 15..Koelikov (Sov) op 6,57. Geert Schipper ontving gisteren In Hillegom de lauwerkrans van Prins Bernhard en de kussen van Olympla's Ronde-mlss Nelleke Brozkowksy. »tnEERSTE DAG NOG AT CHAOTISCH gat 'a°t>EN HAAG Wat er ook' lOltran de Ennia Gold Cup ge- ■gd kan worden, het evene ent poogt in elk geval eni- vernieuwing te brengen ioef» de doorgaans behoudende .«.ilPortwereld. Turnen, moder- «e ritmische gymnastiek en geiframpolinespringen in één' pl, het blijft een unieke ge waarwording. Gisteravond F perden ongeveer duizend toeschouwers voor het eerst «geconfronteerd met die com- ^pinatie, en het was wel even ndrcnnen. De normaal als ijs- iltif» dienstdoende Uithof in Den Haag werd dit keer ge- bruikt als een soort grote Blrcuspiste. De „greatest show on earth" confronteer de de kijkers aanvankelijk met een nog wat chotisch ge heel. Verschillende discipli nes op minimaal drie plaat sen tegelijk, dat bevordert nu eenmaal niet de overzich telijkheid. Maar dat is ook niet echt de opzet De bedoe ling is, dat de kijker wordt overspoeld en dat het uitein delijke totaalbeeld indruk wekkend is. Met nog drie dagen voor de boeg, kan dat best gebeuren. Naarmate de tijd verstrijkt, komt er bovendien meer lijn in de strijd van vijftien lan den, die nu nog te veel gehei men inhoudt. Op de eerste avond was er van een wed strijd weinig terug te vinden, pas heel laat kon er voorzich tig iets van een (individueel) klassement worden opgesteld. Niet dat het competitie-ele ment altijd het belangrijkste is, zeker in dit geval niet, maar het is wel een handvat. De stand van zaken met betrek king tot de Gold Cup bijvoor beeld bleef voor iedereen een volstrekt raadsel omdat niet elk land al in elke discipline was uitgekomen. Nu overheerste de indruk van beweging, van veel turners die in de vrije oefening onderuit gingen en van een enkele uit schieter als de Roemeense Emilia Eberle op de balk (9.70). Ondanks een nogal mis lukte paardsprong (9.10) vooert zij na twee van de vier keuzeoefeningen het individu ele klassement aan. In haar schaduw presteerde Neder lands kampioene Ingrid Bolle- boom erg wisselvallig. Haar sprong, een gestrekte Tsuku- hara, mocht er zijn en werd dan ook met 9.35 gewaardeerd. De balkoefening werd een complete mislukking, 8.20 punten, waardoor ze voorlopig twaalfde staat. Eén plaats voor Monique Kaaks. Bij de heren hield Dick Ooykaas zich rede lijk staande met een achtste positie. Hij was de enige Ne derlander, want Ron Lamboo bleef met een voetblessure langs de kant en voor hem werd geen vervanger aange wezen. Een uiterst belangrijke rol was weggelegd voor speaker (en trainingscoördinator van het KNGV) Hans van Zetten. Hij had zijn handen vol alles nog een beetje duidelijk te maken, maar was gelukkig wel in staat de individuele toppers steeds net op tijd aan te kondi gen. Daardoor kon niemand na afloop zeggen, dat hij het 'mooiste had gemist Want er viel beslist wel van het een en ander te genieten. Zoals van de Bulgaarse Lili Ignatova, die de MRG beheerste. Geen ver rassing na haar tweede plaats bij de EK, maar daarom nog niet finder fraai. De komende dagen (vandaag wordt beslist welk land de Gold Cup wint, zondag zijn de individuele fi nales op onderdelen, c.q. toe stellen en maandag de demon straties) zullen bewijzen in hoeverre dit evenement recht heeft op ten minste het voor deel van de twijfel. DICK HOFLAND Belangrijkste uitslagen: Keurturnen dames (totaal-sprong- balk): 1. Emilia Eberle (Roe) 18.80- 9.10-9.70; 2. Elfi Schlegel (Can) 18.50- 9.25-9.25; 3. Tatiana Frolova (Sov) 18.45-9.25-9.20; 12. Ingrid Bolleboom (Ned) 17.55-9.35-8.20; 13. Monique Kaaks (Ned) 17.05-8.75-8.30. MRG (totaal-touw-hoepel):l. Lili Ig natova (Bul) 19.35-9.70-9.65; 2. Regina Weber (Wdl) 18.75-9.30-9.45; 3. Dalja Koetkajte (Sov) 18.45-9.30-9.15. 6. Su zanne Knip (Ned) 18.05-8.85-9.20. 12.' Maud van Helvoirt (Ned) 17.05-8.45- 8.60. Keurturnen heren (totaal-vrije oefe ning-voltige-ringen): 1 Andrej Ki- konkikh (Sov) 28.20-9.35-9.35-9.50; 2. Ralph Hemmann (Odl) 27.70-9.30- 9 15-9.25; 3. Pavel Soet (Sov) 27.65- 9.00-9.45-9.20; 8. Dick Ooykaas (Ned) 26.85-9.00-8.85-9.00. Trampolinespringen (twee onderde len): 1. Daniel Pean (Fra) 71.10 pun ten; 2. Alfonso Gines (Spa) 70.20 pnt.; 3. Jacqueline de Ruiter (Ned) 68.10 pnt; 9. Marjo van Diermen (Ned) 63.40 pnt Contini uit leiderstrui TRE CIME Dl LAVAREDO De Zwitser Beat Breu heeft gisteren de twintigste etappe van de Ronde van Italië op zijn naam ge bracht Zijn landgenoot Jo sef Fuchs bëeindigde de laatste rit door de Dolomie ten als tweede. De Italiaan Giovanni Battaglin werd derde en schoof daarmee op naar de eerste plaats van het algemeen klassement. Uitslag twintigste etappe: 1. Breu (Zwi) 115 kilometer in 2.48,32 (met bonificatie 2.48,02); 2. Fuchs (Zwi) op 0,10 (2.48,22); 3. Battaglin (Ita) 0,42 (2.49,04); 4. Natale (Ita) 0,52; 5. De la Pena (Spa) op 0,56; 6. Saronni (Ita) op 1,04; 7. Argentin (Ita) z.t.; 8. Cerrutti (Ita) op 1,17; 9. Prim (Zwe) z.t. Algemeen klassement: 1. Battaglin (Ita) 99.42,10; 2. Prim (Zwe) op 0,50; 3. Saronni (Ita) op 0,59; 4. Fuchs (Zwi) op 1,10; 5. Contini (Ita) op 1,44; 6. Visentini (Ita) op 5,22; 7. Vanzi (Ita) op 6,13; 8. Breu (Zwi) op 6,53; 9 Bortolotto (Ita) op 7,18; 10. Baron- chelli (Ita) op 8,43. Inge Wulz stopt na conflict DEN HAAG Turnster Inge Wulz stopt met top sport De pas aan haar blin de darm geopereerde Zoeter- meerse besloot tot die stap na een conflict met de medi sche begeleiding. Volgens een van de aan het KNGV verbonden artsen heeft Inge Wulz een dermate grote afwijking aan haar rug, dat zij niet meer mag en kan turnen. Zelf was zij het niet met die beslissing eens en raadplegde een orthopedisch chirurg. Die consteerde dat er niets aan de hand was. Deson danks kreeg zij slechts toe stemming om op Papendal ze ven dagen af te trainen. Te-' leurgesteld over de gang van zaken besloot Inge Wulz uit eindelijk maar een punt achter haar vrij turbulente loopbaan te zetten. Sportwereld HELSINKI Het Nederlands jongensbasketbalteam won met 85-78 (51-45) van Finland. BADEN BADEN De acht televisie-unies, die er in de wereld bestaan, hebben een expertsgroep samengesteld die in de toekomst moet optreden als gesprekspartner van het Internationale Olympische Co mité. DORMAGEN De Westduit- se atlete Gaby Bussmann zorg de voor een beste wereldsei- zoenprestatie op de 400 meter dames met een tijd van 51,14 seconden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9