Vassenaarse arts -ïïckesz haalt medische tand door de molen Stroperskogels fluiten beheerder Leidschendamse begraafplaats om de oren hond zoekt huis Nanouk: een Oosters mysterie pag^AI-)/REGIO k 16 jaar alternatieve —ehandeling rugklachten KONIJNENPLAAG LOKT ILLEGALE JACHT UIT OP NOORTHEY LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 JUNI 1981 PAGINA 5 «e "C". I •00(S)0» door I I y Jtt# met 4, 02 (S) Elp 5SENAAR „De medi- ons land bestrijden -men en niet oorza- ziekten. Het is een iten, autoritair wereld aar je met nieuwe i zeer argwanend t bekeken. Wat de boer >4.oo (S) kent dat eet hij niet", irts mevrouw M. Sickesz fl 02 (sj^assenaar is al 16 jaar Lob9v°an(ï met „ortho-manipula- jrtpodium een nieuwe tak in de 1 H0oofi'tsche wetenschap voor 13 oo (S)lbehandeling van rug- '2 c(4iten. De medici begelei- haar met scepsis: „Het eenvoudig niet". Het ^"■"t-Tweede Kamerlid Ben ker heeft die therapie den lijve ondervonden, ^^heeft vragen gesteld aan ^^^tssecretaris Veder-Smit Volksgezondheid en mi- Albeda van Sociale i. Bakker is blijkbaar ide behandeld en wijst l^ï^^ewindslieden op de goe- >ultaten die bij patiën- iet rugklachten zouden bereikt. Hij ziet de en de AAW bij wijze spreken al leegstromen •aagt daarom of er na 'Eventueel onderzoek mo- [kheden zijn voor oplei- indsplts. L_ 19.10 Pn' Folk Llv< van mevrouw esz zou aanzienlijk meer 7.02 (S) Aen op genezing geven dan S) Aan *r>t nu toe gevolgde behan- UAo^gen. In plaats van rönt- i. i2.oooto's („staat toch bijna Takoiamt. °P' beoordeelt zij de daags «Slachten aan de hand van hoofl "Hssenstelsels en de stand de wervels, die zij op het aftast „Geen symp- nbestrijding, maar oor- tbestrijding", aldus de ma le therapeute, die uitslui- 1 met haar handen werkt. uN Afrika'r?ert ZIC^ aan ^et »gebrek i jet voofldiepgang" in de medische lyion. winschap. „Wij missen diag- ïs, die een arts uit 1880 wel s.oo AkVe- Het is pure verblinding, o- 7.02 (tegenwoordige arts gaat di- D^^J^aan de slag met zijn speel- nora. 10.. Met grote stelligheid be- mevrouw Sickesz dat Jfredïageigenlijk toch kinderlijk villam varoudig is. Zegt, bijgestaan haar man, accountant 7 02 (S) c Heenen, dat migraine, ze- '.02 (S) pijnen, maag- en darm- •"nten, asthma, aambeien, HoüarSeziehtspijnen en een aan- '7 (S) Mczemen door haar genezen fjhen worden. Ook beweert I Beicanvel eens een hond en zelfs ^PJJ^aard van hun klachten te >en afgeholpen. KAMERLID STELT VRAGEN OVER THERAPIE DIE AL VIJFTIEN JAAR WERKT Pleidooi voor behandelwijze Wassenaarse arts Uit de Leidse Courant van gisteren. Wat de boer niet kent da t eet hij niet bsporters iporters krijgen bij haar er nul op rekest. „Die help Heen als ze plechtig belo- hiermee op te houden, sport geeft te zware belas- en voor de rug. Hockeyen Verder bijvoorbeeld ook jit. Wel goed zijn: zwem men, fietsen, wandelen. Rug klachten kun je oplopen door een ongeluk, door een val of een vertilling, een te grote be lasting van de rug. Dan ver schuift of verdraait er een bo tje of wervel en dat kan lange tijd flinke pijnen opleveren. Het is echter toch betrekkelijk makkelijk te verhelpen". Indrukwekkend Indrukwekkend, zelfs voor Wassenaarse begrippen, is het huis van mevrouw Sickesz. Ie dereen denkt, dat zij die met haar praktijk verdiend heeft. „Dat is niet zo: Mijn vader had een chocoladefabriek. Die heb ik in .1974, na zijn dood, ver kocht. Van de opbrengst heb ik dit laten bouwen. Ik had mijn hele leven kunnen rente nieren". De tarieven die zij be rekent bedragen (na enig aan dringen) 45 tot 75 gulden per behandeling van gemiddeld een half uur, afhankelijk van de draagkracht van de patiënt. Dat geld wordt door het zie kenfonds meestal niet en door een aantal verzekeringen soms niet vergoed. Mevrouw Sic kesz beklemtoont nogmaals niet rijk te zijn geworden van haar therapie: „Ik leid per jaar gratis vier artsen' op. Dat kost geld. Verder zijn de praktijk ruimten bepaald niet gratis. Als ik kosten en baten tegen elkaar wegstreep, houd ik nauwelijks nog iets over". Medici Mevrouw Sickesz heeft, en dat is nog zwak uitgedrukt, weinig vertrouwen in de medische stand. „Ze kijken gewoon niet. Ik was vroeger werkzaam als co-assistent bij een arts. Maar ze gingen daar ook dood als witjes. Ik had me er veel meer van voorgesteld. Toen ben ik zelf gaan zoeken. Mijn metho de is eenvoudig, de diagnose veel moeilijker. Ik ben in mijn leven al te vaak'teleurgesteld. Verwacht nooit iets van men sen. En dat geldt ook voor de reactie op de kamervragen. Dan valt het niet tegen. Wat een ander denkt en (verkeerd) doet is zijn zaak. Kan ik er niets aan doen, dan bemoei ik me er niet mee. Ik noem dat gewoon realisme". Deze wat sceptische benadering is door te trekken naar maatschappij en vooral politiek. Het over grote deel van de 150 verte genwoordigers in de Tweede Kamer kunnen wat mevrouw Sickesz betreft meteen naar de schroothoop, al zou ze dat lie ver wat afgezwakt zien. In elk geval acht zij de resultaten be neden peil. De suggestie dat zij, met al deze ergernissen, wel een uiterst ongelukkig mens moet zijn, wijst mevrouw Sickesz van de hand. „Ik ben juist intens gelukkig met mijn praktijk, mijn huwelijk en mijn kinderen. Mensen hel pen, dat is altijd mijn doel ge weest". Mevrouw Sickesz geeft toe, dat dit, gezien de niet on aanzienlijke hoeveelheid geld die medici vaak verdienen, niet helemaal geloofwaardig klinkt. Zij zegt daar echter geen boodschap aan te hebben. ten". Mevrouw Sickesz: „Als de opleiding gesubsidieerd wordt, kan dat een geweldige besparing op de kosten voor de volksgezondheid geven. Im mers, mensen die jarenlang bij specialisten doorsukkelen, kunnen in principe vrij snel en met blijvend resultaat door mij worden geholpen". Ernstig bezwaar wil zij maken tegen de uitdrukking „de botten- kraakster van Wassenaar", zoals zij in de wandelgangen wel wordt genoemd. „Dat sug gereert bijvoorbeeld het geven van „knietjes", het „God zege- ne de greep". Dat is levensge vaarlijk, mensen kunnen er hun leven lang ernstige afwij kingen aan over houden". Sympathie Opleiding Zij leidt vier artsen (viiftien hebben de opleiding al ge-, volgd) per jaar op. Die artsen mogen in dat jaar over haar schouder meekijken en langza merhand meedraaien. Ze moe ten voldoen aan de volgende criteria, aldus mevrouw Sic kesz: „Precies en netjes zijn en een timmermansoog hebben. Verder heb ik het liefst men sen die van knutselen hou den". Onlangs heeft mevrouw Sickesz een leerboek uitge bracht: „Ortho-manipulatie, behandeling van de foutieve stand van wervels en gewrich- Mevrouw Sickesz heeft veel waardering voor mensen die met nieuwe dingen komen. Medici als Moerman („hij heeft ongetwijfeld iets gevonden") en Van der Schaar („een vent die voor Nederland eigenlijk te goed is") mogen zich in haar warme sympathie verheugen. Mevrouw Sickesz zegt gisteren toevallig haar 12.000e patiënt te hebben ingeschreven. De Kamervragen zijn voor haar geen erkenning („die heb ik niet nodig") maar wel een „leuke stoot in de richting". „Meer en meer huisartsen en specialisten verwijzen naar mij", aldus de felle 58-jarige vrouw. Toch is zij nog steeds niet erkend als specialist. Nog feller: „Dit is een nieuwe tak in de geneeskunde, weten schappelijk, voorspelbaar, overdraagbaar. Manuele thera pie zorgt dat spanningen in het vegetatieve zenuwstelsel afwe zig blijven of opgeheven wor den". Mevrouw Sickesz wil bij nader inzien toch liever niet de suggestie wekken, dat er een verband bestaat tussen af wijkingen in de wervelkolom en kanker. „Je zou moeten on derzoeken of er een verband is. Dat kun je doen door het aantal kankergevallen bij de 12.000 (ex)patiënten van mij te vergelijken met het gemiddel de in Nederland". MARTIN VOORN De ingang van begraafplaats Noordhey. LEIDSCHENDAM De gemeentelij ke begraafplaats Noorthey in Leid- schendam, zo op het oog een oase van rust, dreigt een paradijs voor stropers te worden. Hoewel de begraafplaats pas sinds maart 1980 open is, hebben op het terrein al vele honderden konijnen hun holen gegraven. Op deze voor kort nog zo rustige begraafplaats zijn dan ook onlangs bij een schietpartij bijna twee mensen ernstig gewond geraakt. De beheerder van het kerkhof, de heer G. Belt ontsnapte ternauwernood aan de dood toen hij met zijn collega aan het werk was aan de struiken en de ko gels hen om de oren vlogen. De graven van Noorthey zien er keurig onderhouden uit, ook de bosschages staan er uitstekend bij. De stilte wordt op gezet te tijden alleen nog maar verstoord door gierende treinen op de route Den Haag- Amsterdam. Toch is deze rust slechts schijn. Beheerder G. Belt weet hierover mee te praten: één dag kan hij zich nog goed heugen. „Ik was met mijn collega onlangs aan het werk toen ons plotseling de kogels om de oren floten. Even later zagen we een paar mannen bij de spoorlijn wegrennen. Het bleken stropers te zijn, die op konijnen jacht waren. Levensgevaarlijk natuurlijk, want die kerels schieten op alles wat be weegt", meent hij. Dat er heel wat te schieten valt rond de begraafplaats is vol gens hem een vaststaande zaak: „Er kan rustig gesteld worden dat er hier sprake is van een konijnenplaag. Regelmatig krij gen we klachten van bezoekers, die van hun dure plantjes en bloemen een dag la ter alleen nog maar de stelen terugvinden. Op het ogenblik is het allemaal nog wel te doen, maar vooral in de wintermaanden als er weinig groen is, is het elke morgen raak". Plaag Konijnen bij een begraafplaats zijn overi gens niet zo uitzonderlijk. Beheerder Belt: „Inderdaad, bij de begraafplaats aan de Rodelaan en in Voorschoten heeft men er ook last van, maar daar wordt het konij nenbestand een beetje binnen de perken gehouden door ze af te schieten. Hier is dat niet zo, en zoals bekend kunnen konij nen er wat van...Ze kunnen zich wel vier maal per jaar voortplanten, en dan te be denken dat elk nest wel zo'n vijf tot zes jongen oplevert... Je zit dan toch al gauw met een plaag als er niets aan gedaan wordt". Gif strooien vindt de heer Belt een slechte oplossing, vooral omdat ook het andere wild hiervan het slachtoffer zou worden. Wel heeft hij al eens geop perd een paar dassen uit te zetten. Deze roofdieren kunnen de konijnen wel aan. Of ze echter daar te houden zijn, is de vraag. Een andere oplossing is het afschieten van de dieren. Beheerder Belt is zelf geen voorstander van jagen en heeft daarom ook geen jachtvergunning. „Voor mij zou het een koud kunstje zijn, om ze af te schieten, want ik weet precies waar ze zit ten. Zonder jachtvergunning begin ik daar echter niet aan". Illegale activiteiten rond de begraafplaats zijn er volgens Belt al genoeg. Al herhaalde malen heeft hij patroonhulzen gevonden, waaruit valt op te maken dat er wel degelijk wordt ge stroopt: „We werken hier tot vijf uur 's avonds en dan gaat het hek dicht". Wat er daarna gebeurt is een zaak van de poli tie," vertelt hij. „Trouwens, het is me al vaker opgevallen dat je hier op sommige dagen steeds de zelfde mensen ziet. Soms tot drie of vier maal per dag, maar telkens komen ze in verschillende auto's. Dat doe je toch niet als je niets te verbergen hebt?" De heer Belt heeft de konijnenplaag al aan zijn superieuren, Gemeentewerken van Leidschendam gemeld. Er zou een af schotvergunning zijn aangevraagd. Bij na vraag hier werd ons verteld dat Gemeen tewerken al een poos geen klachten van de begraafplaats heeft gehoord, en dat het dus wel zal meevallen. De beheerder denkt er anders over: „Er zitten hier op z'n minst tweehonderd konijnen". Infor matie bij de politie leert, dat Gemeente werken in overleg met B en W inmiddels wel de procedure om een afschotvergun- ning te verkrijgen op gang heeft gebracht. De vergunning wordt aangevraagd bij Faunabeheer, een afdeling van het minis terie van Landbouw en Visserij. De heer Belt wil toch nog een kantteke ning plaatsen. Hij vraagt zich af hoe die konijnen er zijn gekomen. De natuurlijke omgeving van konijnen is het duingebied. „Ik kan er misschien wel helemaal naast zitten, het is maar een idee hoor, maar het zou wel eens kunnen zijn dat de konijnen door een of andere grapjas hier zijn uitge zet. Het zou de stropers in elk geval een rit naar de duinen besparen...". LUUD VAN DER HAM Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leida Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. 11.40 2.55 Pi 16.30 R n. 17.1 progr. LEIDEN Het dier, dat deze week aan een nadere expertise wordt onder worpen, is omgeven met een myste rieus waas. Het geval is namelijk nog al uitzonderlijk. Nu mag zo onderhand duidelijk zijn, dat wel meer bijzondere gevallen hun toevlucht in het asiel zoeken, maar nog nimmer is een heuse Perzische Colourpoint Tortipoint in het dierenasiel verzeild geraakt Het verblijf van hare koninklijke hoog heid de poes in het voor haar beneden- maatse asiel is tot nu toe angstvallig geheim gehouden. De naam geeft al te kennen, dat het hier niet om zo maar een poezebeest gaat. Het betreft een hoogedel ras, waarvan door middel van ingenieuze fokprogramma's (banaal eigenlijk, maar goed, het is niet anders) alleen maar dames op de markt blijken te zijn. Daar komt bij, dat het hoogpolige Perzische tapijtje, dat hier naast staat afgebeeld, tot een van de beter geslaagde exemplaren behoort. Toen het dier door een poezekenner ge borsteld en wel in een Leidse achteraf- straat gevonden werd dergelijke ras- verschijnselen houden zich doorgaans echter luxueus binnenshuis op en de vermoede tweebenige begeleider in geen velden of wegen te bekennen was, kwam de gedistingeerde Perzische in het asiel aan de Besjeslaan terecht. Zeer tijdelijk, zo vermoedden kenners. Maar tot ieders verbazing heeft de rechtmatige eigenaar van het kostbare ding zich tot op heden niet gemeld. De 'onteigeningsprocedure' is nu min of meer afgerond en dus kan het veel gevraagde attribuut vanaf heden over de toonbank van het asiel. Overigens is het hoog tijd, dat de adellij ke dame naar een ander onderkomen vertrekt Nanouk brengt haar vrije tijd momenteel in quarantaine door. 'Gewone bezoekers' hebben zodoende niet van het bestaan van het Oosterse mysterie gewe ten. De gevoelige madame bleek namelijk een grote aversie te hebben tegen de on gevoelige injectienaald van de dierenarts. Haar reactie op de inenting was een hardnekkige verkoudheid, compleet met snotneus. Hoewel de entreactie nagenoeg tot de verleden tijd behoort, achtte Na- nouks lijfarts het beter om haar geduren de de eerste weken nog niet met de ande re logé's in het asiel te confronteren. Zo gaat dat met gegoede families. Maar schijn bedriegt ook nu weer, want hoewel Nanouk een vorstelijke achter grond heeft, is zij gespeend van elke vorm van pedanterie. Een toffe meid, zo gezegd. de hoogpolige viervoeter geeft te pas en te onpas van haar aanhaligheid blijk door zonder aanziens des persoons ferme kopstoten uit te delen. Het is een letterlijk en figuurlijk zachte poes, die het met kinderen en andere huisdieren best kan vinden. Kennelijk heeft Nanouk een afkeer van miauwen. Zij is het prototype van de uitgesproken huispoes. In de bui tenlucht is zij slechts bij zeer hoge uitzon dering terug te vinden en binnenshuis mag men geen overmatige activiteiten van het dier verwachten. Op haar grote wollen kniekousen zal zij behoedzaam door de kamer schrijden om een eventu eel voorbijrazende muis zonder op of om te kijken zijn weg te laten vervolgen (ze ker aangezien Nanouk niet het risico wil lopen, dat de grijze kaaseters een verne derend loopje met haar nemen). Evenmin verlaagt zij zich tot het jacht maken op vliegenden en wat dies meer zij. Ten slotte dient gezegd, dat de blauwogige Nanouk de nodige verzorging vereist. Daags stevig borstelen is een absolute voorwaarde, omdat zich anders al ras klitten manifesteren in het tapijt, waar mee Nanouks romp is bekleed. Hertha De hond van de vorige week, de bast aard-herder Hertha, bleek niet goed in de markt te liggen. Het hapgrage dier, he laas slachtoffer van menselijke misdra gingen, zal nu ongewild de reis naar de eeuwige jachtvelden moeten aanvangen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5