g lormonen achtvee, -en riezelige hak j< Jomen van koeien" in België N.S.houdt landschap in het oog „Ze groeien toch goed?". En dan vraag je maar niets meer.... in de zomer van 1980 In Italië ari (est-Duitsland publikatles verschlj- a%ver sporen van de groei bevorde- 'a hormonen In babyvoeding, wordt het uit Frankrijk afkomstige kalfs- als zondebok aangewezen. De "boycot van de consumenten die k% ook In Nederland volgt, leidt hier daling van twintig procent van de van kalfsvlees, waardoor de prij- oor nuchtere kalveren kelderen en antal kalvermesterljen moet sluiten, ffalre krijgt een vervolg wanneer dat uit België geïmporteerde runde- 'ehandeld zijn met hormonen, zodat l^rder groeien en met minder voer 4%r rijp zijn voor de slacht. De veront- enig stijgt wanneer blijkt dat ook in Duitsland runderen hormoonprepa- krljgen toegediend. Niet lang daar- orden ook In Nederland de eerste jrl »ren gesignaleerd waarvan In de url- "sporen zijn aangetroffen van het '"Jmatig vervaardigde hormoon DES, van de 24 stoffen die door de ïzondheldsorganlsatle (WHO) beschouwd als kankerverwek- 'n leer zelfs een aantal dieren van de r0 rordusabdlj In Doetinchem positief m te reageren op DES, rijst er twijfel de betrouwbaarheid van het onder zoais dat door het Rijksinstituut de Volksgezondheid (RIV) wordt *it. Minister Braks (Landbouw), ge- zich over de zaak te bulgen, ziet harde maatregelen, omdat zelfs van het beruchte hormoon ge- zJJn In het vlees van runderen van ifboerderijen van het Rijk. en een halve week weken geleden onderzoeksmethode van het Rljks- it voor de volksgezondheid door ilose rechter In een kort geding, •annen door een slachterij uit afgekeurd. Een week later zijn de ;ken gemeenten en het ministerie van volksgezondheid in hoger beroep ge gaan tegen dit vonnis. Maar de verwar ring is vorige week ten top gestegen toen een rechter In Den Haag de eis tot scha devergoeding van een slager uit Delft af wees. Die eiste dat het RIV-onderzoek zou worden verboden, nadat het vlees van een pas In België gekochte stier werd afgekeurd, omdat er sporen van het hormoon DES In de urnle waren gevon den. Inmiddels heeft de Nederlandse vereni ging van de chemische industie Nefarma aangekondigd dat er, gezien de negatie ve publiciteit rond het .kunstmatige hor moon, geen preparaten met DES meer gemaakt zullen worden. Goudmijn Normaal Is de rundveehouderij een goudmijn. Daarover zijn alle dierenartsen en rundvéehouders het eens. Door de geruchtmakende hormonenaffaire heeft die markt echter een gevoelige klap ge kregen. Vandaar dat elk gesprek in de vetmesterij rond deze kwestie draalt. Centraal In de gesprekken staat de op winding, die alom is ontstaan over het kankerverwekkende, kunstmatige hor moon DES, dat de laatste tijd in Neder lands slachtvee Is aangetroffen. Sinds enkele maanden past de Algemene In spectiedienst (AID) een verscherpte con trole toe op slachtvee. Via een urinemon ster wordt steekproefsgewijs nagegaan of het betreffende dier DES-hormonen in zich draagt. Wanneer een dier positief reageert,- gaat het, op kosten van de ei genaar, „de put" In, hetgeen betekent dat het kadaver wordt vernietigd. De kritiek op de controle Is de laatste tijd echter enorm toegenomen. Enerzijds om dat heel veel besmette dieren door de mazen van de controle glippen, ander zijds omdat het vermoeden bestaat dat de methode volgens welke dieren door :he koelen en varkens hebben ja- ig hormonen toegediend gekregen kl gewoonlijk worden gebruikt als oslstof voor bomen en planten. Dit Is k het licht gekomen na huiszoeking bij s*n veehouders en de directeur van ^chemisch bedrijf uit Brussel. Me arrestatie van die laatste, de Jfdverdachte in de hormonenzwendel, (Volgens de politie de belangrijkste van Illegale hormonenversprelding f®®l Vlaanderen droog. BIJ een Inval In bedrijf zijn grote hoeveelheden vloei bare hormonen aangetroffen en facturen waaruit blijkt dat verdachte het spul kocht bij een Brusselse firma voor tuinar chitectuur. Uit het recherche-onderzoek is gebleken dat hij zijn boekhouder in een speciaal laboratorium de stoffen liet vermengen met andere produkten. Het onderzoek naar Illegaal hormonenge bruik In België is op gang gekomen na beschuldigingen vanuit Nederland dat negentig procent van het Belgische slachtvee met verboden preparaten zou worden bewerkt MARC DE KONINCK het RIV worden onderzocht niet selectief genoeg is. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid heeft openlijk toegege ven dat slechts anderhalf procent van de Nederlandse slachtrunderen daadwerke lijk wordt onderzocht, hoewel controleurs van de AID onmiddellijk op pad gaan wanneer verdachte dieren worden gesig naleerd. Bovendien wordt vlees en vee uit Enge land, Ierland en België, die In landbouw- kringen wat het gebruik van hormonen betreft als uitgesproken verdacht worden aangemerkt, niet Intensiever gecontro leerd dan de Nederlandse slachtrunde ren. Eén van de redenen hiervoor Is dat het RIV, dat da urinemonsters analyseert, onvoldoende mankracht hééft. Op dit ogenblik worden zo'n driehonderd urine monsters per week onderzocht op het voorkomen van DES-hormoonsporen. Nu al wordt ongeveer een zesde deel daar van geanalyseerd door het Medisch La boratorium In Breda. Daartegenover staat echter dat tien pro cent van dé onderzochte dieren positief reageert op de tests van het RIV. Daar van wordt de helft verwezen naar de „grijze zone". Volgens velen is het aantal runderen dat vals-positlef reageert te groot. In landbouwkringen bestaat ver ontrusting over de „heksenjacht op de boer". Van meet af aan is er ernstige kritiek ge weest op de onderzoeksmethode van het RIV. Nadat Justitie de zeshonderd runde ren tellende veestapel van de Willibror- dusabdij De Slangenburg bij Doetinchem in beslag had genomen toen vier mest- stleren positief reageerden op de proe ven van het RIV, verklaarde abt Van der Blessen dat de veehouderij vogelvrij was verklaard. Ondanks de gunstige uitslag van een contra-expertise, uitgevoerd door de Gentse hoogleraar Verbeke volgens de geh©8l andere, In Europa algemeen er kende „chromatografische" methode, slaagde de benedictijner monnik er niet in het beslag op zijn veestapel te laten opheffen. „Mijn mensen willen onder ede verklaren dat zij geen hormonen hebben gebruikt. Ook In ons voer Is niets aange troffen", aldus Van der Blessen. „Al met al kom je tot de conclusie dat het onder zoek niet goed is en dat de specificaties waarmee men werkt te klein zijn". Ook de Consumentenbond mengt zich In de discussie. Hij schaart zich achter de Europese consumentenorganisatie wan neer hij verklaart dat alle hormonen, na tuurlijkezowel als kunstmatige, verboden moeten worden bij de vleesproduktle. Tenslotte spreekt ook de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Eu ropese Gemeenschap, een woordje mee. De Commissie, die geen beslissingsbe voegdheid heeft, drukt de EG op het hart streng op te treden, door forse straffen in te stellen voor overtreders en vlees waarin DES wordt aangetroffen zonder uitzondering te laten vernietigen. De meeste lidstaten zijn daar voorstander van, maar de landbouwministers zijn het er nog niet over eens. Krachtige taal Krachtige taal, maar de praktijk in Ne derland leert dat de soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. Sinds de verscherpte controle vanaf 13 februari zijn weliswaar tweehonderd run deren afgevoerd naar het destructiebe drijf, maar minister Braks (Landbouw) heeft bepaald dat rundvee, waarbij lage hormoonconcentraties zijn aangetroffen, op stal mag blijven staan om in zes maanden, waarbinnen hormoonsporen zouden verdwijnen, te worden afgemest. Met deze maatregel probeert Braks het mes aan twee kanten te laten snijden. Op de eerste plaats tracht hij de gemoede ren van de getroffen boeren te sussen en in de tweede plaats neemt hij daarmee het RIV in bescherming. De bewindsman erkent met de maatregel echter wel dat het door het RIV gehan teerde onderzoek niet waterdicht Is. Veel verder echter is de Almelose rechter Dre- wes gegaan In zijn vonnis in een zaak tussen het RIV en een slachterij uit Hol ten. Twee en een halve week geleden heeft hij de RIV-onderzoeksmethode ver boden op straffe van tweeduizend gulden per geval, omdat er zijns Inziens een be tere methode bestaat. Bovendien stelt hij dat getroffen boeren recht hebben op een tegenonderzoek. Vrij snel daarna is het ministerie van volksgezondheid tegen dat vonnis in hoger beroep gegaan. De situatie Is er echter niet duidelijker op geworden toen de Haagse rechtbank vo rige week stelde dat de gewraakte on derzoeksmethode wél deugdelijk Is. In tussen heeft de Nederlandse vereniging van de chemische industrie Nefarma be sloten de produktie van preparaten die DES bevatten te staken. Te goeder trouw BIJ dit alles rijst uiteraard de vraag hoe het mogelijk Is dat sporen van groeihor monen worden aangetroffen In runderen, waarvan de eigenaar durft te zweren te goeder trouw te hebben gehandeld. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) In Zwolle geeft twee manleren aan, waarlangs runderen maar in prin cipe ook andere dieren hormonen bin nen kunnen krijgen naast de injectie* spuit: enerzijds via hoogwaardig, eiwitrijk krachtvoer, anderzijds vla geneesmidde len, waarin hormonale stoffen zijn ver werkt. In het verleden werd DES-hormoon vaak gebruikt om koeien „tochtig" te spulten, d.w.z. trachten te bewerkstelligen dat het dier drachtig kon worden. Werd zo'n dier echter niet drachtig, dan stootte de boer de koe af, waarbij later DES-hormonen in de urine werden aangetroffen. Werd de koe wél drachtig dan bleef de hormoon- Injectie bulten elke kritische beschou wing omdat ze te rangschikken was on der de normale handelingen van de doorsnee-veearts. De laatste tijd wordt DES niet meer gebruikt bij grote huisdie ren. De dierenarts gebruikt het soms nog voor zwangerschapsonderbreking bij honden. Bij de CBTB is men van mening dat er tot nu toe te weinig controle Is geweest op geneesmiddelen voor dieren en dat te weinig veeartsen zich bewust zijn van het voorkomen van hormonale stoffen In me dicijnen, zodat veel runderen hormonen krijgen toegediend, zonder dat veearts of eigenaar zich hiervan bewust zijn. Ook de samenstelling van de krachtvoe ders wordt op dit ogenblik aan een on derzoek onderworpen. Hier en daar zijn geluiden te horen, dat voeders van parti culiere handelaren minder scherp gecon troleerd worden dan voeder, dat door coöperaties wordt geleverd. „Wanneer Je een particuliere voederhan delaar naar de samenstelling vraagt, ant woordt hij: ze groeien toch goed?", aldus een Jonge mester. „En dan vraag Je maar niets meer, want als het zo Is, ben je al lang blij". Overigens is DES maar een van de vele hormonen die de groei bevorderen. Van daar dat In De Boerderij, een gezagheb bend landbouwblad, schamper wordt op gemerkt dat mesters die kwaad willen ongetwijfeld een andere hormoon-cock tail zullen zoeken, omdat momenteel al leen op DES wordt gecontroleerd. Van daar ook dat een organisatie als de Con sumentenbond ijvert voor een verbod van alle stoffen die de groei moeten be vorderen. Daarop merkt een woordvoer der van minister Ginjaar vertwijfeld op: „Meneer, sinds 1961 bestaat er al een verbod op het toedienen van dergelijke stoffen. Maar wat doe je wanneer dat verbod overtreden wordt KLAAS GOÏNGA UTRECHT De Schiphollijn is een feil geworden, de Flevolijn zal er met veel vijven en zessen ongetwijfeld ook ko men, al of niet vlak langs lepelaarskolo nies. Twee spoorlijnen die gebieden doorkruisen die in landschappelijk en ecologisch opzicht interessant zijn, landschappen, waarin een trein een vloek is, een vlag op een modderschuit, of, als u wilt, modder op een vlagge- schip. Natuurminnaars hebben zich ver scheidene malen tegen bepaalde tracés verzet, soms met succes. De trein wint, om economische of om politieke rede nen, toch. Wil dat nu zeggen dat de Spoorwegen helemaal geen rekening houden met het landschap als ze een nieuwe lijn aanleggen en dat ze tekeer gaan als een blind paard in de porse leinwinkel van Moeder Natuur? Die vraag legden we voor aan de heer B. Aben, verbonden aan de Dienst Landschapsarchitectuur, Stedebouw en Beplantingen van de N.V. Nederlandse Spoorwegen in Utrecht. Hij antwoordt: „Allerminst. We proberen de schadelij ke gevolgen van de Ingreep die een spoorlijn nu eenmaal is in het landschap juist zoveel mogelijk te beperken. Langs een spoorlijn worden op daartoe ge schikte plaatsen situaties geschapen die een eventueel schadelijke ingreep elders zoveel mogelijk compenseren. Alleen op die manier hebben bestaande plantengemeenschappen de kans zich te herstellen, ja zich zelfs uit te breiden. Zo bevorderen we ook het ontstaan van nieuwe gemeenschappen en kan een nieuwe spoorlijn zelfs een verrijking zijn in plaats van een verarming. De bermen van de spoordijken houden we schraal. We zaaien ze in met een grasmengsel dat diep wortelt maar kort blijft, zodat verschillende kruidenzaden er gemakkelijk wortelen. Met opzet zaaien we geen gras-kruidenmengsels, omdat die welke in de handel zijn ook niet-inheemse krulden bevatten. Zou den we die zaaien dan kregen we met een de ecologen op ons dak met de be schuldiging dat we aan floravervalsing doen". Blijft het feit dat de spoorlijn zelf een storend element in het landschap is. „Natuurlijk, net zo goed als een weg kan ook een spoorlijn storend in het landschap zijn. Een spoorlijn in een pol dergebied is storend omdat je de bo- venportalen, waaraan de stroomdraden zijn opgehangen, ziet. In een bergge bied valt een spoorlijn nauwelijks op. En op de Veluwe bijvoorbeeld wordt de storende spoorlijn als het ware opge hangen door groepen bomen of stroken bos. Je moet dus terdege rekening hou den met de structuur van het landschap bij het aanleggen van een nieuwe lijn, je moet je afvragen of het een open of een gesloten landschap is en of er wel of geen weg- of erfbeplantingen voorko men". „Neem nu de nieuwe Schiphollijn. We hebben langs die lijn veel bomenrijen geplant, populieren, net als langs de polderwegen in de Haarlemmermeer. Zo wordt de spoorlijn zoveel mogelijk in het landschap ingepast. In het beplan tingsplan voor de Flevolijn wordt ge tracht de weidsheid van het polderland- sachap ten volle te bewaren". Camoufleren van het spoor dus. „Ja, camoufleren, maar dat mag nooit het doel op zichzelf zijn. Maar een mid del om de visuele indrukken die de rei ziger krijgt te doseren. We proberen vanuit de trein de reiziger het landschap meer te laten beleven en het beleven meer de moeite waard te maken. Dat kan door het scheppen van uitzichten op fraaie karakteristieke elementen of juist door het „wegplanten" van storen de elementen. Er zijn situaties denkbaar waarbij door het aanbrengen van een bermbeplanting het uitzicht op een ont sierende situatie voor het landschap kan worden weggewerkt. Maar steeds Zijn die milieubeplantingen geen erg kostbare zaak en zou dat niet de eerste post op de begroting zijn waarop N.S. gaat bezuinigen? „Kostbaar, ach wat heet kostbaar. Als je de kosten van de beplanting van de Schiphollijn gaat vergelijken met de kosten van de gehele lijn of zelfs maar met de kosten van één viaduct dan zie je dat ze maar een druppel op de gloeiende plaat zijn. Het werk van het beplanten, compleet met plantmate- riaal, voor de Schiphollijn is destijds aangenomen voor 880.000,-. De tota le kosten van het project zijn 800 mil joen gulden. Dus reken maar uit. Ik ge loof ook nooit dat de N.S. daarop zou gaan bezuinigen. Je kunt er niet meer onderuit, milieu- en landschapszorg ne men momenteel zo'n grote plaats in de samenleving in, dat je als N.S. zedelijk verplicht bent om er de grootst mogelij ke aandacht aan te besteden. Maar be halve dat, waar er ook wordt bezuinigd Op de Veluwe wordt de storende spoorlijn opgevangen door groepen bomen of stroken bos.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21