a Geen enkele belastinghaan i kraait naar het aantal bezoekers van kasteel der Spencers 00KZD^^g[&0NMjSBMR MNDERMgO i ALTHORP, GREAT BRINGTON „Hieronder ligt John Balles, geboren in deze stad. Hij was meer dan 126 jaar oud en behield tot op het laatst zijn gehoor, gezicht en geheugen. Hij leef de In drie eeuwen en werd begraven op 14 april 1706". De vroede vaderen van de stad Nort hampton (150.000 Inwoners; hoofdplaats van het graafschap Northamptonshire, in het oosten van Mldden-Engeland) blijken de merkwaardig hoge leeftijd van die voormalige inwoner als goede reclame te beschouwen. Toen de be graafplaats rond de statige Allerheiligenkerk in het centrum van Northampton gedeeltelijk op geruimd werd, hebben ze de kleine gedenk steen op het graf van John Bailes weggenomen. Hij Is nu ingemetseld in een van de wijde Ingan gen van „All Saints". De boodschap op de steen steekt de plaatselij ke bevolking een hart onder de riem. „Nort hamptonshire is een van de gezondere delen van Engeland", zeggen de vriendelijke lieden die daar wonen. „Voor je het weet, ben Je er 100 jaar". Dat is nog geen 126, maar toch ook mooi. En een belofte voor de toekomst van lady Diana Spencer (19), de aanstaande bruid van kroon prins Charles (32) en dus Groot-Brittannië's toe komstige koningin. Lady Diana („Dl" voor men sen, die haar persoonlijk kennen) zou een hoge leeftijd kunnen bereiken, want van vaderszijde stamt ze uit het grasgroene Northamptonshire, waar die John Bailes met zijn sterke geheugen het tot meer dan 126 gebracht heeft. De Spencers bezitten daar d bijna 500 jaar een statig landhuis, Althorp Hall, dat grijs oprijst uit het vredige landschap van Althorp, een gehucht van het dorpje Great Brington, nauwelijks tien kilometer ten noordwesten van Northampton. Althorp Hall is een van de vele honderden Britse „stately homes", die voor een zacht prijsje toe gankelijk zijn voor het publiek. Hun eigenaars lokken nleuwgierige bezoekers aan om met de opbrengst van het toegangsgeld zware succes- Het kasteel van Althorp, sinds 1508 eigendom van de Spencers. Elke dinsdag, dondert meer een gewone hereboer dan een schatrijke edelman, maakt af en i praatje met bezoekers van zijn kasteel. slerechten en hoge onderhoudskosten te kun nen betalen. Hoewel Althorp Hall rijk versierd is met fraaie kunstschatten, trokken kijklustige gewone luit jes vroeger niet in dichte drommen naar het kasteel van de Spencers. De bezoekers stonden nooit in de rij te wachten om in een groep rond geleid te worden. Dertig kleinburgerlijke Britse mannen en vrouwen per dag was toen een re cord.' Aan een pond per persoon maakte dat nog geen bedrag waarmee de Spencers alle kosten konden dekken. Tot de wereld vernam, dat lady Diana Spencer en prins Charles gingen trouwen. Van dat mo ment af was het uit met de rust van Althorp Hall. De schaarse bezoekuren trekken nu stee vast honderden nieuwsgierige binnen- en bui tenlanders, boeren en stedelingen aan. Ze moe ten buiten, voor de hoofdingang, in weer en wind hun beurt afwachten, 's Zondags staan er geregeld 900 mensen in de rij. Onder de vreem delingen zijn vooral de Amerikanen sterk verte genwoordigd. Lord „Johnny" Spencer (57), de achtste graaf van Althorp, en zijn tweede vrouw Raine (51) hebben extra personeel In dienst genomen dat de vloedgolf moet indijken. Gravin Spencer is het commerciële brein van Althorp Hall. Als waardige dochter van de 80-Jarige romanschrijf ster Barbara Cartland heeft zij een goede neus voor dingen, die een mooie stuiver kunnen op brengen. Zonder zijn tweede vrouw zou het kas teel van lord Spencer al geruime tijd een puin hoop zijn. En wat hem zelf betreft, zonder Raine zou hij waarschijnlijk niet meer in leven zijn. Spencers eerste vrouw was Francis Ruth Burke Roche, dochter van de vierde baron Fermoy. Toen ze elkaar leerden kennen, werkte hij als burggraaf Althorp en kapitein van het tweede regiment Dragonders op Buckingham Palace als stalmeester van koning George VI. Daarna was hij nog twee Jaar stalmeester van de huidige Britse koningin. Francis Roche en Johnny Spen cer trouwden in 1954, een jaar na de kroning van Elizabeth II, te Londen in Westminster Ab bey, een trekpleister voor alle toeristen. Francis was negentien. Koningin Elizabeth woonde hun huwelijk bij als eregast. De Spencers kregen vrij snel vier kinderen; drie dochters en een zoon, die nu 13 Is en als enige erfgenaam de titel burggraaf Althorp draagt. Diana was de jongste dochter. Na dertien jaar strandde het huwelijk van haar ouders op een moeilijke klip. Een van de huisbedienden herin nert zich, dat de moeder van Diana er in 1967 plotsklaps niet meer was. De 31-Jarige Francis Roche liet haar man achter met hun vier kinde ren, Sarah (12), Jane (10), Diana (6) en Charles (3). Zij wilde een nieuw leven beginnen. Spencer bracht de kinderen groot in Park Hou se, zijn eigendom op het koninklijke landgoed van Sandringham, In het Engelse graafschap Norfolk. Koningin Elizabeth en prins Philip lieten hun kroost daar vaak spelen met zijn dochters. Later bezat de familie Spencej het enige ver warmde zwembad van Sandringham. Er be stond geen beter middel om de koningskinde ren aan te trekken. De echtscheiding in 1969 van burggraaf en gravin Althorp was een pijnlijke geschiedenis, die veel openbare deining veroorzaakte. Al zijn adellijke vrienden steunden de burggraaf en hij won het proces. De vier kinderen werden hem toevertrouwd. Dit heeft Francis Roche echter niet belet later nog sterke invloed uit té oefenen op haar jongste dochter, Diana. Enkele maanden na de echtscheiding hertrouw de zij met Peter Shand Kydd, wiens rijke familie behangselpapier fabriceert. Hij is een halfbroer van William Shand Kydd, amateur sportman en zwager van lord Lucan, een vermeende moorde naar die al jaren vruchteloos opge spoord wordt door de politie. Peter en Francis Shand Kydd bewonen op het ei land Seil, ter hoogte van de Schotse westkust, een com fortabele boerderij. In de badplaats Oban, gelegen aan de kust van Schot land, heeft zij een winkeltje met souve nirs en snuisterijen. Lord Althorp wacht- ,te veel langer alvo rens te hertrouwen. Toen zijn vader, Jack Spencer in 1975 gestorven was, werd hij automatisch de achtste graaf Spencer. Samen met de adellijke titel erf de hij ook het kas teel Althorp Hall. Een paar jaar later trad de nieuwe graaf in het huwelijk met Raine, gravin van Dartmouth (de graaf van Dart mouth was haar eerste man), die ook burggra vin van Lewlsham (een gemeente in Zuld-Oost- Londen) geweest was en In de Jaren zestig gere geld haar piond voorbij gepraat had als lid van de gemeenteraad van Groot-Londen. Men be schouwde haar toen als „een van de minst po pulaire vrouwen van de Londense society". De komst van de nieuwe kasteelvrouwe In Alt horp (dat door de Engelse adel „Altrup" uitge sproken wordt) veroorzaakte een kleine opstand onder de kinderen van lord Spencer, die von den dat ze afschuwelijk dynamisch en ordinair was. Haar tweede man mocht echter niet mop peren. Voor hem was ze een toegewijde en trouwe echtgenote, die zich bovendien met hart en ziel Inspande om Althrop Hall geld te doen opbrengen, waarmee de enorme successierech ten afbetaald zouden kunnen worden. Gravin Spencer pakte de zaken kordaat aan. Ze liet de staatsiezalen van het kasteel volledig op knappen, hing daarin de mooiste schilderijen en plaatste er de fraaiste meubels. Enkele oude huisbedienden, die niet goed meer mee konden, werden ontslagen en vervangen. In de aparte stalgebouwen van Althorp Hall, waarin vroeger honderd paarden stonden, opende ze twee gro te winkels en een theesalon. Een en ander viel niet In de smaak van haar stiefkinderen. Ze hebben hun „lelijke stiefmoeder" nooit voor honderd procent aanvaard. Raine Spencer heeft zelf een zoontje, Henry, van 12 jaar. Hersenbloeding Ondanks haar problemen met zijn kinderen, kan lord Spencer zich werkelijk geen betere tweede vrouw wensen. Ze heeft trouwens eens prak tisch zijn leven gered. Een week nadat hij in de bank gelukkig weer in het zwart stond, zakte Spencer op een binnenplaats van de stalgebou wen plotsklaps in elkaar. Hij had een zware her senbloeding. Raine en een huisbediende brach ten hem naar het ziekenhuis van Northampton, waar de dokters haar hun bevinding meedeel den, dat lord Spencer vermoedelijk de naclvt niet zou overleven. Gravin Spencer huurde onmiddellijk een parts-, culiere ziekenwagen waarin ze naast hem ging liggen. Deze ambulance raasde over autosnel weg nummer 1 in de richting van Londen,, oen rit van ruim twee uur. In de Britse hoofdstad le verde ze een verbeten strijd voor zijn leven. (Met een onvoorstelbare vastberadenheid begaf ze zich van het ene ziekenhuis naar het andere om de beste specialisten te raadplegen. „In een dergelijke situatie ga je er niet bij zitten hullen", zei gravin Spencer later, „want dan huil Je voor Jezelf. Het enige dat ik In die omstandig heden voor hem kon doen, was mijn leven en energie gebruiken voor zijn leven". Uiteindelijk slaagde ze er in een vriend, Bill Ben- tlnck, die nu hertog van Portland is, te overre den zijn Invloed bij de firma Dow Chemicals te gebruiken om uit Duitsland snel het genoesmld- del te laten overkomen, dat volgens haar het le ven van haar man gered heeft. Na een langduri ge persoonlijke verzorging en onafgebroken po gingen om hem weer bij te brengen, opende lord Spencer op een mooie dag plotseling de ogen, terwijl zijn vrouw een cassettebandje van Madame Butterfly voor hem speelde. Daarna werd hij snel beter. Het enige letsel, ontstaan door zijn zware ziekte, is een licht spraakge brek. Heerboer Lord Spencer leidt nu een zo rustig mogelijk le ventje op zijn uitgestrekte eigendom. In feite is hij meer heerboer dan rijke edelman. Althorp Hall staat temidden van twee en een halve vier kante kilometer landbouwgrond, die hem toebe hoort. Een deel ervan wordt bebouwd. Spencer houdt verder tientallen koeien en honderden schapen. De zorg voor het kasteel laat hij praktisch volle dig over aan zijn vrouw, die er de handen vol aan heeft. Althorp Hall Is een Indrukwekkend gebouw dat je echter bezwaarlijk riant kunt noemen; aan de buitenkant grauwgrijs en een beetje verwaarloosd. Het centrale deel dateert van rond 1573. Het werd gebouwd op grond die John Spencer In 1508 gekocht had. De kosten van huis en landerijen bedroegen 800 pond. Het oorspronkelijke kasteel, opgetrokken in rode baksteen, werd in 1666 aanzienlijk ver groot met twee imposante zijvleugels. In die tijd was het slot nog omgeven door een brede gracht. Tussen 1787 en 1791 werd besloten de slotgracht dicht te gooien en de buitenmuren van het kasteel te bekleden met witte steen. Dat was toen de mode. Van de vroegere blanke schoonheid is helaas niet veel meer overgeble ven. Gravin Raine Spencer heeft meer dan 50 boe ken geraadpleegd om over het erfdeel van haar man een beknopte gids te kunnen schrijven, die voor 75 pence verkocht wordt aan de bezoe kers. Het boekje Is zuinig uitgegeven, zonder kleurendruk. Althorp Hall telt 100 kamers, waar van alleen de mooiste getoond worden. De ver trekken, bewoond door lord en lady Spencer, komen uiteraard daarvoor niet in aanmerking. Gedisciplineerd Het bezichtigen van de kamers en gangen die als museum ingericht zijn, neemt nauwelijks 20 minuten in beslag. Maar omdat vandaag de dag zoveel volk komt kijken, moet je minstens een half uur in de rij je beurt afwachten. Je komt in het kasteel via de zogeheten Wooton Hall, die vol schilderijen met jachttoneten hangt. Bij de Ingangsdeur zit een oud mannetje dat je pond In ontvangst neemt en deze transactie optekent In een schoolschrift. HIJ geeft Je geen kaartje. Misschien heeft sluwe Raine berekend, dat op die manier geen enkele belastinghaan naar het aantal bezoekers kraait. Binnen regelen een paar dames van de Spen cerstaf erg gedisciplineerd het bezoekersver- keer. ledereen wordt verzocht zo dicht mogelijk bij elkaar te blijven. Zo worden we voorbij een vrouwtje geleld dat de gidsjes van Raine Spen cer, prentbriefkaarten en doosjes met speel kaarten verkoopt. We moeten een grote bocht beschrijven, dicht bij de muren blijven en ver volgens geduldig post vatten voor een deur, die toegang verschaft tot het heilige der heiligen. Meer dan een half uur later komt door die deur een gids tevoorschijn, die ons naar binnen loodst. Inmiddels stroomt een troep bezoekers, die alles gezien heeft terwijl wij stónden te wachten, tevreden het huls uit. Eerst kom Je In een lange gang, vol glazen wandkasten met wel 700 stuks Chinees, Frans en Engels porselein. De gids vertelt dat rijke En gelse 6/dellleden In China eetserviezen plachten te bestellen, waarvan ze In Engeland ruwe mo dellen lieten maken, die ze als voorbeeld naar de Chinese porseleinfabrikanten stuurden. van £30 tot 5.30 uur voor een pond toegankelijk. Meestal duurde het wel drie jaar eer de Chine zen hun bestelling leverden. Doorgaans was het dan nog niet helemaal zoals de Engelsen het wilden hebben, maar het was toch altijd bijzon der kostbaar porselein dat vooral vandaag de dag een hoop geld waard is. De salons van Althorp Hall zijn erg fraai en zorgvuldig gerestaureerd, met bladgoud van 22 karaat opp de plafonds. Er is een Rubens-salon met schilderijen van de grote Vlaamse meester. Hier en in de andere salons getuigen de prachti ge Franse meubels, kostbare horloges en vele merkwaardige kunstvoorwerpen van een opval lend goede smaak. De grote eetkamer werd in 1877 bijgebouwd. Ze Is niet altijd toegankelijk voor publiek. De muren zijn bekleed met karmozijnrode damast, afkom stig uit een Venetiaans palels. De tafel biedt plaats aan 22 gasten, die mogen aanschuiven op mahoniehouten stoelen uit een reeks van 54, die in 1800 gemaakt werden door de bekende Engelse meubelmaker George Seddon. Vroeger stonden ze in het Londense huis van de Spen cers tegenover Green Park. Die woning is nu evenwel verkocht. King William Alle luiken van het kasteel zijn uitgerust met belletjes om inbrekers af te schrikken. Via de salons kom je in een indrukwekkende, overdek te binnenplaats die vroeger geen dak had en rechtstreeks in verbinding stond met de buiten wereld. Ruiters konden daar voor een van de twee stenen trappen van hun paard stijgen. Nu is er een monumentale centrale houten trap. De wanden hangen vol schilderijen van de acht graven Spencer, onder wie een voorzaat van Sir Winston Churchill. Boven zijn er nog meer salons en talrijke aan trekkelijke slaapkamers. In een daarvan staat het bed dat in 1695 beslapen werd door ko ning/stadhouder Willem lil van Oranje. Ze heet de „King William's Room". Telkens wanneer Althorp Hall koninklijke gasten krijgt, wordt hun die kamer aangeboden. Ze Is trouwens uitgerust met een heus zitbad, netjes verscholen in een grote kast. Kroonprins Charles, lady DI's aanstaande echt genoot, heeft op 11 januari van dit jaar nog ge bruik gemaakt van de kamer en het bed van ko ning Willem. Op het tafeltje bij het raam, ligt de pocketeditie van „Little White Doves of Love" (kleine duifjes van de liefde) geschreven door Barbara Cartland, de stiefgrootmoeder van lady Diana. Het geleide bezoek aan Althorp Hall eindigt in een brede gang van bijna 35 meter lengte, ver sierd met de kostbaarste doeken uit de indruk wekkende schilderijenverzameling van de Spen cers. Helemaal achteraan hangt een van de be tere werken van de Antwerpse kunstenaar An- toon van Dijck, een portret van George Digby, tweede graaf van Bristol en graaf van Bedford. Het verzinnebeeldt Oorlog en Vrede. Er hangen ook doeken van Reynolds, Gainsborough, Hen- rik Dubbels en andere grote schilders. Bijna alle Engelse kastelen hadden vroeger zo'n extra lange kamer, waarin het adellijke volkje rondliep of een soort tennis speelde als het bui ten slecht weer was. „Jogging" werd in die tijd door rijke lui binnenshuis gedaan. Spencerwijn De stalgebouwen staan opzij van het kasteel. Maar de fraaie winkels waarin op drukke dagen ook lady Spencer porselein, zilver-, glas- en aardewerk, juwelen en andere mooie dingen verkoopt, is een bezoek alleszins waard. Toen lady Di's stiefmoeder vijf jaar geleden met die zaak begon, was de voorraad koopwaar 50 pond waard; vandaag de dag wordt de waarde op 25.000 pond geschat. Lady Spencer verkoopt daar ook zelfgemaakte Engelse cakes, thee en frisdrankjes. Haar man staat In de wijnwinkel. „Daar weet hij alles van", •zegt zijn vrouw. HIJ verkoopt Franse, Spaanse en Portugese wijn in flessen met speciale Al- thorp-etiketten. Voor Engeland zijn de prijzen normaal. Alleen de Madera uit 1880, die vele ja ren doorgebracht heeft In de eigen wijnkelders van de Soencers, is duur. Hij kost 72 pond. Als je als Amerikaanse bezoeker zo'n fles naar de States sleept, worden bij je terugkeer al je familieleden, buren en vrienden groen van af gunst. De Spencers zijn dus niet alleen handige zakenlui, maar ook goede psychologen. Ze ken nen hun pappenheimers. ROGER SIMONS Stel het niet uit ga naar uw ANWB-kantoor: Leiden, Stationsweg 2 Den Haag, Wassenaarseweg 220 Den Haag, De S. Lohmanplein 10 Je weet nooit wat je tegenkomt op reis. Daarom vertrekken verstandige mensen niet zonder Reisverzekering (dekt de financiële risico's) en Internationale Reis- en Kredietbrief voor daadwerkelijke hulpJK MljifP Ook als ze de auto thuislaten. W D

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17