IN EN OM DE KAS binnen de perken Veel groenten in prijs gedaald rüO ALBOT TAGORA 2,2 GLS: NVERSTOORBARE RUST Meer dan 400.000 caravans Afnemende vraag naar komkommers akken Verkeersinformatie voor vakantiegangers Neemt u de surfplank mee Dan niet meer dan 100 km/u Bloemstelen geteld door dui zenden huisvrouwen Acht jaar lang heeft een groot aantal nederlandse vrouwen ge noteerd wat ze aan bloemen en planten hebben uitgegeven en hoeveel ze er kochten en van welke soorten. Deze activiteit werd tot en met 1977 door tweeduizend Nederlandse huis vrouwen beoefend en daarna waren het tot en met vorig jaar zelfs vijfduizendl Het Nederlandse panel Is daar nu mee ge stopt en op initiatief van het Produktschap voor Siergewassen (PVS) wordt er nu mee begonnen op enkele buitenlandse markten. Een aparte vermelding is dat in 1977 telde een ge middeld nederlands huishouden 3,32 personen, welk aantal in 1980 tot slechts 2,98 blijkt te zijn geslonken. En dat is toch ook wel van invloed op het gezinsverbruik. Genoemde acht jaren vallen duidelijk in twee perloden uiteen, namelijk van 1973 tot en met 1976 en daarna tot en met 1980. In eerstgenoemde periode daalde zowel het percentage ko pende huishoudingen als het aantal (bloem)stelen dat gemid deld gekocht werd. Sinds 1976 nam het aantal kopende huis houdingen ononderbroken toe, maar daalde het aantal ge kochte stelen, ook al viel er een schommelende tendens waar te nemen. Deze daling was evenwel minder sterk dan de groei van het aantal kopende huishoudens. In de tweede periode gaf het aantal totaal gekochte stelen dan ook een stijging te zien van gemiddeld 2,3 procent per jaar. Het percentage kopers steeg met 2,5 procent per jaar. Het aantal huishoudingen In Nederland steeg in die vier jaar met 1,8 procent per jaar. Dat komt samen neer dat het aantal ko pende huishoudingen sinds 1976 met 4,3 procent per jaar toe nam en het aantal gekochte stelen met 4,1 procent en dat is een goed teken. Uit het panelonderzoek is ook gebleken, dat de aankopen door de nederlandse huishoudingen twee pieken per jaar ver tonen. De voorjaarspiek, van de negende tot de twintigste week, gevolgd door de lagere najaarspiek van de drieënder tigste tot en met de veertigste week. De voorjaarspiek Is In de zeven jaar van het panel duidelijk lager geworden. De zomer- plek schommelde rond de 15 procent met in het afgelopen jaar een kleine uitschieter naar 17 procent. Tussen genoemde twee pieken liggen twee inzinkingen. Die in het najaar-winter zakt nog iets verder weg. De spreiding van de voorjaarspiek is voornamelijk aan de zomermaanden ten goede gekomen. De gemiddelde koper koopt per vier weken bijna twee soorten bloemen. In de eerste helft van het jaar zijn er altijd meer soorten bloemen gekocht dan in de tweede helft, waarin even wel het aantal wel toenam. Zo rond St. Nicolaas koopt men tegenwoordig gemiddeld 1,72 soorten tegen 1,43 In 1973. De ruim 800 miljoen (bloem)stelen die er per jaar door de hulshoudingen gekocht worden betekenen op een bevolking van ruim 14 miljoen ongeveer 55 stelen per hoofd. In 1973 wa ren dat er 50 per hoofd. De toename dateert vooral sinds de laatste paar jaar. Het „dieptepunt" werd bereikt In 1976 toen er gemiddeld 48.0 stelen per hoofd werden gekocht en het hoogste punt in 1979 met 54,9 afgelopen jaar 54,8. Het aantal gezinsleden per huis houding nam in die jaren echter af, maar het aantal huishou dingen toe. Er kwamen dus in verhouding meer huishoudingen bij dan de bevolking steeg. Dat komt er op neer dat er per huishouding per jaar zowel In 1973 als In 1980 er 166 stelen werden gekocht. De jongelui die zelfstandig gaan wonen volgen dus kennelijk de gewoonten van hun ouders, door eenmaal in de drie weken een bosje van tien bloemen te kopen! Gemiddeld betaalde men voor de aan kopen in 1980'tien procent meer dan in 1973. Strenge keur ven tomaten aan veiling Weatland-Noord De meeste groentegewassen kregen de afgelopen week een prijsdaling te verwerken. Een van de weinige uitzonderingen was prei. Voor dit gewas werd er eind vorige week zelfs 4,05 per kilo betaald. Het aanbod blijft beperkt en de prijs zal zich op een hoog niveau blijven bewegen. De belangstel ling voor andijvie was matig, gezien ook de prijsvorming. Er werd gemiddeld 49 cent per kilo betaald. Het Is niet uitgeslo ten dat andijvie de komende week nog verder in prijs daalt. De aanvoer van spinazie was groot en er was geen ruimte voor prijsherstel. De gemiddelde prijs veranderde nagenoeg niet, er werd 38 cent per kilo betaald. Door een kleiner aanbod kan de prijs zich de komende week wat herstellen. De aanvoer van na- tuursla valt tot op heden kleiner uit als vorig seizoen. Dat Is tevens de reden voor de hogere prijzen die er in de maand mei werden betaald. In de afgelopen week daalde de prijs naar 20 cent per krop. Voor rettich daalde de gemiddelde prijs naar 32 cent per stuk. Met een groeiend aanbod In het vooruitzicht wordt de prljsdruk alleen maar groter. Door een toenemend aanbod van ijsbergsla van de volle grond zal de prijs voor dit gewas verder dalen. Er werd eind vorige week een prijs van 77 cent per stuk betaald. De prijs zal de komen de week nog wel gunstig af blijven steken bij die van vorig jaar. Dit komt echter omdat de aanvoer tot op heden achter ligt op die van vorig seizoen. Op de radijsmarkt werden de problemen In de loop van de vorige week groter. De prijs wist zich niet te handhaven, er moest Ingeleverd worden. De prijs daalde naar 39 cent per bos. Er wordt voor de ko mende week op een opleving van de markt gerekend door een kleiner wordend aanbod. Het prijsherstel bij Chinese kool zet te de afgelopen week door, de gemiddelde prijs liep op naar 87 cent per kilo. Broccoli, een exclusieve groentesoort, bracht 5,50 per kilo op. Een nieuw geïntroduceerde groentesoort, te weten paksoy bracht 1,25 per kilo op. De aanvoer van Hollandse meloenen Is ook weer op gang gekomen. Voor de ogen varieerde de prijs, afhankelijk van de grootte, van 2,50 tot 5,80 per stuk. Voor suikermeloenen bedroeg de prijs f 3,50 tot 7,30 per stuk. D EN TUINBOUW/VERKEER ZATERDAG6IUN1 1981 PAGINA 45 veel ophef bracht Talbot lm een half jaar geleden m topmodel Tagora uit, het W ;e geheel nieuwe model ie naamsverandering die jnging met de overgang het Chrysler- naar het eot-concern. Inmiddels duurste versie met zes- Ier motor nog steeds niet baar, maar wel de 2,2 li- Hercillnder die ongetwij- het meest verkocht zal len. Van die viercilinders in weer de GLS-versie peest aantrekkelijk, daar IL In verhouding tot zijn toch te „kaal" is. o-stuur, elektrisch be de ramen en centrale vergrendeling horen ge il bij zo'n forse (lengte j meter) reiswagen van ke origine. Want zijn (aard ligt er duimendik [nop: comfort en zuinig- worden bij de Tagora hoofdletters geschreven, houdt niet op bij een vrij je stuurbekrachtiging en J e, erg zachte stoelen. inks zijn hoekige vorm I Drzaakt de carrosserie (rkelijk weinig windge- en ook de motor is zeer rolang men niet verder 4000 tpm gaat. Dat laat- ralt niet moeilijk, want de t viercilinder is erg soe- en ook de lange tot ex- lange (vijfde versnel- overbrengingen in de uit tot een rusti- maar niet langzaam. want ook bij 160 km/u heerst nog grote rust In de Tagora, die als het moet best wil trek ken. Niettemin is de hoogste versnelling duidelijk bedoeld als rustige „kruisversnelling", die tevens het verbruik ten goede komt. Want zuinig Is deze Tagora net zoals andere Talbots: moeiteloos rijdt hij ook bij hoge kruissnelheden 1:10. Lichten luchtig Dankzij zijn grote wielbasis is de Tagora zowel voor- als achterin ruim, maar meer nog speelt het psychologisch ef fect mee. Grote glasopper vlakken en een laag dash board doen hem nog veel rui mer lijken dan hij al is. Buiten het al genoemde lage geruis niveau in het interieur zorgt een uitgesproken soepele vering voor veel comfort. Dat ging gelukkig geenszins te veel ten koste van de wegllg- ging, want als Is de Tagora geen sportwagen, op het weggedrag valt niet veel aan te merken. Door de achter wielaandrijving viel het onder stuur niet zo geprononceerd uit als bij de andere, voorwie- laangedreven Talbots. De stuurbekrachtiging is wel sterk, maar het zeer direkt werkende stuur is toch rede lijk gevoelig. Hetzelfde geldt voor de remmen. De zitposi- tie achter het stuur is voor gemiddelde posturen wel goed, maar sommigen zou den waarschijnlijk wel wensen dat het laag gemonteerde stuur of de stoel In hoogte verstelbaar was. Alle bedie ningsorganen zitten wel goed binnen bereik, waaronder de volgens Peugëot-princlpe met drukknoppen bediende ver warming en ventilatie, die zijn werk uitstekend doet. De ver schillende waarschuwings lampjes, met In de GLS ook een controle-eenheid voor lichten en diverse vloeistofni veaus, zijn echter bij zonnig weer nauwelijks meer te on- drscheiden. Zakelijk concept Het uiterlijk van de Tagora is apart en met de eenvoudige lijnen ook stijlvol, maar niet direkt opwindend. Dat geldt eigenlijk voor alle eigen schappen: het meest opval lende is de onopvallendheid. Dat neemt niet weg dat het een uitstekende reiswagen is, zeer comfortabel en zuinig, en bij uitstek geschikt voor iemand die een representa tieve auto zoekt voor een re delijke prijs. Want de Tagora is voor de prijsklasse van rond 30.000,- (GLS: 33.000,-) groot te noemen en zit eigenlijk In een soort over gangsgebied. Hij combineert het uiterlijk en de omvang van een auto uit de hogere klasse met het verbruik van een middenklasser, en diens, rijgedrag. Een zakelijke auto dus, voor mensen die voorna melijk letten op de gebruiks waarde in de dagelijkse rij- praktijk. Die mensen zal de Tagora zeker aanspreken. Er komen er steeds meer Begin dit jaar telde Neder land 407.000 caravans; bij na 10.000 meer als op 1 ja nuari vorig jaar. In 1980 werden er In eigen land 5.700 caravans geprodu ceerd; zeshonderd minder dan het jaar ervoor. Er wer den 32.400 vouw-, toer-, sta- en motorcaravans geïmporteerd, ter waarde van 220 miljoen gulden. De export bedroeg 5800 wa gens ter waarde van 65 mil joen gulden. De caravanbranche onder vindt grotere belangstelling dan vorig jaar, vooral In de sector vouwwagens (met tentopbouw) en vouwwa gens (met vaste opklapbare wanden). De handel in sta caravans Is beter dan de af gelopen jaren het geval was. De consument neemt echter minder snel een beslissing tot aankoop; wacht daar mee tot vlak voor de vakan tie. Maar dat houdt het risi co In van nlet-tijdlge afleve ring, hetgeen elk jaar weer tot problemen leidt. Wie be sloten heeft dit jaar een ca ravan te kopen of te huren, wordt door de RAI afdeling caravans aangeraden niet te lang te wachten. In de afgelopen week was er sprake van een afgenomen vraag naar komkommers. Alle sorteringen werden goedkoper, het prijsverschil in vergelijking met de eraan voorafgaande week kwam neer op gemiddeld 12 cent per stuk. Zo varieerde de prijs voor de sorteringen van 41 t/m 76 van 49 tot 67 cent per stuk. Hieronder kwamen de prijzen op precies hetzelfde ni veau te liggen als vorig jaar In dezelfde verslagweek. De con currentie op de komkommermarkt onderging een verschui ving. De Griekse export daalde met zo'n 100 ton, maar de ex port van Roemenië groeide met 100 ton. De export van Bulga rije groeide met 30 ton uit naar 59 ton. Al met al veranderde er niet zo erg veel. De export naar Engeland verloopt dit sei zoen duidelijk moeilijker dan vorig seizosn, daarnaast neemt Frankrijk ook minder Hollandse komkommers af. Het aanbod van komkommers lijkt gelijk te blijven of iets kleiner te wor den. Een verder prijsverval lijkt er daarom voor de komende week niet in te zitten. Tomatenprijs trok aan. In de loop van de vorige week trok de tomatenprijs flink aan. Op donderdag 4 juni werd er voor de Al-export 3,70 per kilo betaald. Hetzelfde verschijnsel deed zich bij de vleestomaten ook voor, voor de grofste sortering liep de prijs op naar 4,08 per kilo. Op de tomatenmarkt ziet men dat Spanje, de Canarische Eilanden en Marokko minder tomaten naar West- Duitsland exporteren. Naar verwacht zal de export van Marok ko naar West-Duitsland spoedig afgelopen zijn. Daar staat te genover dat de export van de Oost-Europese landen groeien de Is. De export van Albanië en Roemenië nam toe, die van Bulgarije bleef ongeveer gelijk. Door de kleinere Engelse to- matenproduktie kon de concurrentie van Guersey en Jersey goed opgevangen worden. Door een groeiende concurrentie van Marokko op de Franse markt vonden minder Hollandse tomaten hun weg naar dit land. Met een koele Pinksteren In het vooruitzicht, wordt er na de feestdagen geen overdreven explosieve aanvoer verwacht. Het totaal aanbod lijkt de komende week wel te groeien en na de prijsuitschieter van voor de Pinksteren zullen er lagere prijzen genoteerd worden. Hoe sterk de prijs zal dalen valt moeilijk te voorzien. Zogenaamde „sherry"-tomaatjes gekenmerkt door een zeer speciale smaak. Het proefstation Naaldwijk brengt nu en dan enige bakjes naar veiling „Westland-Zuid". in de ergerlijkste plagen in een vochtig voorjaar vormen m in de tuin. Over vocht hebben we in de achter ons de weken weer niet te klagen gehad en menig amateur- f heeft de eerste sporen van vraat door slakken al weer ktateérri b i tty verschrikkelijk veel soorten slakken. Ze horen bij de isop'ieren waarvan ongeveer 80.000 verschillende varianten id zijn. Alleen in de insektenwereld leven meer bekende in. teste slakken dragen een schelp, het slakkenhuis. Om- ties akken van oorsprong waterdieren zijn die zich in de fan de evolutie nog steeds niet helemaal aan het land in aangepast, houden de meeste soorten van vocht. econss een enkele soort komt in droge woestijnachtige stre- iulent'0r- k die onze sla, kool, bloemen en heesters het ergst be draagt geen schelp; het is een zogenaamde naaktslak. tlangrijkste soorten die aan groentegewassen grote b aan kunnen richten zijn de zwarte en grijze veldslak. i zijn van 1 tot 4 centimeter lang. De meeste ellende ■zaken ze in voor- en najaar maar ook in koele zomers n ze erg actief blijven. kken overwinteren diep in de grond, er zijn gevallen be- waarbij slakken zich een meter diep ingroeven. Dat ze ook in warme zomers om zich tegen de droogte te prmen. }n leggen eieren die rond en doorzichtig zijn op hoopjes stenen, bladeren of aardkluiten. Ze zijn klein en bijna rOQbaar. Hetzelfde geldt voor de jonge slakjes die soms 'oter zijn dan enkele millimeters en zich bovendien nau- i verplaatsen. strijding ligheif Sn zijn niet moeilijk te vangen; de soort is nu eenmaal (woordelijk traag. De beste en voor het milieu veiligste lenscjï van bestrijden is dan ook de dieren 's morgens en wds (als ze het meest actief zijn en uit hun schuilplaat- Dmen) met de hand te verzamelen. Wie aanraking van merige huid van slakken vies vindt kan een paar plastic i choenen aantrekken bij dit karwei. V»n zijn gek op alcoholische dranken en met name op fok daarvan kunnen we bij de bestrijding gebruik ma- :nkele lege jampotten gevuld met een restje bier wor- •venzovele slakkenvallen als ze op hun kant in de tuin gelegd op plaatsen waar vee! slakken (of de zilverige isporen) gesignaleerd zijn. De alcohol (ook al een klein de l is genoeg) richt de slak ten gronde zoals dat met alco- Bbruik ook bij mensen wel het geval is. i de ièn hebben veel natuurlijke vijanden en het Is zaak die 4e ei mogelijk te gebruiken. Wie in de nabije omgeving een merelnesten heeft in het voorjaar en die vogels hun laat gaan krijgt veel hulp van hen bij de slakkenbestrij- >or re vijanden van de slak zijn onder meer mol, egel, hage- ad, spreeuw, kokmeeuw en kraai. Ook de grote gouden 161 ever is verzot op slakken maar helaas komt deze fraaie Binig voor. ]e huisjesslak kan in beperkte mate schade aanrichten, leze soort gelden dezelfde bestrijdingsmethoden. 'kken niet echt schade aanrichten kunnen ze beter niet ig vffPden worden omdat ze in zekere zin ook hun nut heb- roor de tuin. Dode bladeren en ander organisch mate- .porden door hen afgebroken omdat dat hun voedsel Is. i elk geval pas in uiterste noodzaak over tot het gebruik x>rzi» mische bestriJdln9smiddelen als slakkekorrels en der- 15 B1twerking daarvan op andere diersoorten Is lang niet al- ^jnschuldig. Elk Jaar duikt met de vakan- tietijd het probleem op dat het verkeersaanbod de capa citeit van het wegennet te bo ven gaat. De ANWB heeft dan ook voor zijn leden die door Frankrijk, West-Duitsland Oostenrijk, Zwitserland, Italië en Groot-Brittannië rijden een informatieblad samenge steld met als titel: „Verkeers informatie voor vakantiegan gers". Aan de hand daarvan kunnen vakantiegangers hun reis zodanig plannen dat ver keersdrukte zoveel mogelijk wordt vermeden en verloren reisuren zoveel mogelijk wor den voorkomen. Dat houdt o.m. spreiding van het ver keersaanbod in, hetgeen de veiligheid ten goede komt. Voor Duitsland bijvoorbeeld is op een kalender aangege ven op welke weekeinden (te beginnen op vrijdag) op de belangrijkste noord-zuidver- blndingen een extra groot verkeersaanbod wordt ver wacht. Dat geldt trouwens voor alle genoemde landen. Verder bevat de folder o.m. buitenlandse telefoonnum mers voor verkeersinformatie en de golflengten voor Infor matie via de radio. De folder is op alle ANWB -kantoren voor leden gratis verkrijg baar. Menige surfer kent wel een geval waarbij een surfplank onvrijwillig de vervoerden auto verliet. Een nachtmerrie als zo'n plank precies tegen een achteropliggende auto wordt egsalingerd. Daarom is een stevige bevestiging op het autodak erg belangrijk. Auto's met een lang en vlak dak bieden de beste voor- weaarden voor een veilig plankvervoer. Enkele punten: Bij de keuze van de Impe riaal moet erop worden gelet dat deze niet breder mag zijn dan de auto. De beide imperiaalsteunen dienen met een zo groot mo gelijke tussenruimte gemon teerd te worden, zodat de surfplank tijdens de rit rustig ligt en niet bij elke oneffen heid op de weg of bi] een windvlaag gaat „slaan" of klapperen. Uit de praktijk Is gebleken dat de plank het best kan worden bevestigd met de kiel naar boven en de punt naar voren. Zonodig kan een goe de horizontale ligging worden bereikt door door het verstel len van de hoogte van de im periaal. Volgens de wet mogen plank en mast niet bulten de voorkant van de auto uitste ken. Aan de achterkant is dat geoorloofd tot 1 meter zon der extra aanduiding. De portlergreep Is geschikt als bevestigingsoog voor een beveiligingskabel tegen dief stal, ingeval de Imperiaal niet afsluitbaar is. Als men plank en tuigage met geschikte riemen goed heeft vastgesjord, kan de wind zelfs bij een snelle rit nauwelijks iets uitrichten. Pas bij 150 km/u ontstaat een hinderlijk opwaartse druk. Desondanks dient men niet harder te rijden dan 100 km/u, want vanaf deze snel heid neemt door de grote luchtweerstand het benzine verbruik snel toe. Talbot Tagora

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13