Jack Middelburg motorsport kunnen niet zonder elkaar Fernando Valenzuela (20), jeugdster met een buikje "AMERIKAANS HONKBAL ONDANKS STAKINGSDREIGING IN BLOEIPERIODE -35rt LEIDSE COURANT- ZATERDAG 6IUNI1981 PAGINA „GELDGEBREK IS DE ENIGE REDEN WAAROM IK STOP" [ONSELERSDIJK Een prachtige poster met het beroem- e motortrio Wil Hartog, Jack Middelburg en Boet van Dui nen was vorig jaar een gewild bezit voor de liefhebbers van [e 500cc-klasse. Met duizenden tegelijk vlogen de wandfoto's ria de verkoopstands de Nederlandse hobby kamers in. laar de schaar kon vorige maand reeds in Hartog worden ezet, die om financiële redenen een punt achter zijn „rij- aan" zette. En na het afgelopen weekeinde moesten de fans ipnieuw met betraande ogen in hun aanbeden prent knip pen, omdat de laatste winnaar van de TT van Assen, Jack g (Middelburg, met een handblessure uit Joegoslavië terug keerde en riep: „Ik mis nu drie invitatiewedstrijden van 1.000 gulden en mijn motor is plat, wat me tien rooien gaat ten. Zo kan het niet langer, ik stop". Een spontaan initia- ief van de RAM-Raalte, organisator van de Luttenbergra- :es, moet leiden tot een steunfonds en tot behoud van de po pulaire coureur. Het lijkt een kansloze poging. Motorcoureur Jack Middelburg leunt pein zend tegen zijn auto, blikkend in een onze kere toekomst. !k wou dat ik nog racete, dan had ik het iet zo druk als nu", grapt de gestopte Jack meer iddelburg in zijn woning te Honselersdijk. la hele drukke dagen, lijkt hij aan het ein- van deze week even wat tijd te hebben. '1"®1laar de aanloop is groot en de telefoon ^|®lijft rinkelen: „Hallo, mei Jack". Ook 'lembrandt van Rijn had voor herkenning jeen achternaam nodig, maar de situatie tan Middelburg is op het moment minder 1 tot|childerachtig dan die van de oude mees- ookter. „Leuk zo'n steunfonds, ik wist van wart niets", vertelt de pechvogel, „maar met 17... jbijvoorbeeld tienduizend gulden is dat fi- nanciële gat toch nog niet gevuld. En t en geldgebrek is de enige reden waarom ik stop. Niet mijn laatste blessure, zoiets "fl*t hoort bij de racerij". t dt„Ik ben echter niet meer zo blij met de paam dat ik veel val en veel blessures( Televisie peb. Ik heb alles al een keer gebroken, 7-g8»en met 200 kilometer per uur uit haakse lxd5jochten gevlogen, maar meestal doordat 5xc3|e remmen het niet deden of als gevolg 7-c5|an een vastloper. Wil Hartog en Peter B-Cölooijestein zijn de laatste twee jaar meer M 7-a5 Middelburg laat wel met trots de röntgen foto's zien, die aantonen dat dr. Derwedu wen de gebroken pink en ringvinger van zijn rechterhand perfect heeft gezet. „Za terdag over drie weken is de TT van Assen en als tien dagen daarvoor het gips eraf zou mogen, kan ik voldoende trainen om mee te kunnen doen. Want Assen hoef ik niet te missen, dat kost me geen geld". De hand die eigenlijk in een mitella zou moeten rusten, heeft voortijdig carte blan che gekregen van de eigenaar. Met de drie vrije vingers is Jack Middelburg nog net in staat zijn geliefde shagjes te blijven rollen. Af en toe verdwijnt er een sigaar in de on rustige mond. Toch is de oud-Naaldwijker een rustige prater. „Een hekel aan mijn sport heb ik natuurlijk niet. Ik ga ook op Tweede Pinksterdag naar de races op Tubbergen kijken en iets voor de televisie doen. Nee, motorrijden doe ik al van kleins af aan. Op mijn achtste zette ik al mijn eerste bromfiets op het politiebu reau". Een plotselinge glimlach geeft aan dat het geheugen van Middelburg plotse ling weer tientallen kwajongensstreken naar boven stuurt. Hij laat ze zitten en ver volgt serieus: „Ik heb mezelf al jaren voor de gek gehouden. Ik heb per seizoen twee ton nodig om goed te kunnen rijden. Je moet sterk materiaal hebben, gced beslagen ten ijs komen. Twee jaar heb ik ruim quitte kunnen spelen. Dit jaar houdt ik nog geen kwartje winst over en waarschijnlijk zal er sprake zijn van verlies. Mijn contract met Yamaha hield in dat ik de machines nota bene moest huren. Marco Lucchinelli, de Italiaan die het afgelopen weekeinde in de Grand-Prix van Joegoslavië tweede werd, heeft de Suzuki's van Hartog gekregen van de fabriek. Terecht. Dat is de kans voor elke privérijder. Maar op zo'n kans kan ik niet eeuwig wachten. Nog nooit is onze klasse zo'n topsport geweest als dit jaar. De eerste vijf van het wk-klassement zijn ei genlijk vijf wereldkampioenen. Hun mate riaal is geweldig. Hun motoren wegen 25 kg minder dan die van mij en hun vermo gen is veel groter. Alle privémodellen zijn op het niveau van 1979 blijven steken, waardoor de kloof met de top te groot is ge worden. In Assen kan ik nu hoogstens zes de worden". Dat zei Middelburg vorig jaar ook. Toch won hij toen. Hinkend vanuit de laatste po sitie, sloeg hij zijn slag in de openingsron den. „Dat was niet verkocht", merkt Mid delburg op. „Door mijn werk van vroeger heb ik goed oog gekregen voor de weers omstandigheden. En terwijl in Assen de meeste coureurs vorig jaar op regen gokten, zag ik dat de lucht te dun was en ik koos voor droogweerbanden. De favorieten dachten na mijn ontsnapping dat ze me wel in het weiland zouden terugvinden, maar de baan bleef droog en ik overeind. Dat was mijn geluk, want ook toen was mijn machine duidelijk de mindere, maar ik had wel de snelste banden". Voortijdig Assen of geen Assen, een prima carrière lijkt toch voortijdig ten einde te zijn. Mid delburg: „Het is erg zonde dat Hartog en ik zijn afgevallen. Boet van Duimen geef ik ook nog maar een jaar. Het is jammer voor ons, maar vooral voor de supporters, voor de motorsport. Zonder grote namen sturen de Nederlandse kranten geen mensen meer mee naar buitenlandse wedstrijden". En minder publiciteit betekent minder animo van de kant van de sponsors. Jack Middel burg: „Ik heb nog steeds een sponsor, maar heb ook een monteur in dienst. Twee gezin nen moeten van mijn inkomsten leven. Zoals de zaken nu liggen, is het dan ook on verantwoord om door te gaan". „Ik was kassenbouwer, maar de kassen bouw ligt ook op zijn rug. Alleen chrysan ten poten en een bordje „druiven te koop" voor mijn deur plaatsen, is ook niet alles. Wat ik nu ga doen, weet ik niet. Ik zou la ter best een team willen begeleiden. Drie jaar ervaring in de Grand-Prix is niet zo veel, maar ik heb wel tweemaal achter el kaar drie nationale titels behaald en een keer Assen gewonnen. Maar een bonds- functie ligt me niet. Ach, we zien wel wat er gebeurt. Ik ben altijd in leven gebleven en heb twee gezonde handen aan mijn lijf. Oh nee, deze weken natuurlijk niet. Met lo pen schiet ik ook al niet erg op. Er is maar één oplossing: ik zal zittend werk moeten vinden, dat ik met mijn oren kan doen". HERMAN JANSEN (Van onze correspondent) WASHINGTON Hij is 20 jaar en vertoont reeds J;"] een onbedwingbare neiging Kni tot corpulentie. De buik partij lijkt hard op weg hem in de strijd om een on belemmerd uitzicht op de tenen het nakijken te ge ven. Zijn 86 kg zijn onmis kenbaar wat slordig ver deeld over een lengte van 1.80 meter. Zijn naam is Fernando Valenzuela. Hij is afkomstig uit het Meri ts' caanse gehucht Etchohua- quila (150 inwoners) en °e Amerika ligt aan zijn voe- ten. Fernando is „een sen- ade satie", een honkbal-sensa- l0r" tie wel te verstaan en aan- uur gezien „baseball" de natio- rer" nale sport van de Verenig- ien I de Staten is, staat Fernan- aar do's ster hoog aan de Ame- en' rikaanse sporthemd. Kansas City Royals moest vorig Jaar tijdens de World Series na zes wedstrijden de Trainer Billy Martin, die hier boos opspringt van zijn bank In de dug-out, werd vorig een talentenjager van Los Angeles Dodgers, één van de toonaangevende Amerikaan se honkbalteams. Aan het eind van het vorig seizoen mocht Fernando al een paar innings voor de Dodgers op treden. Nationaal nog onop gemerkt, likten kenners in Los Angeles al de vingers af. 3®" Bij de start van het nieuwe arV seizoen, begin april, werd 9®. Fernando volledig ingezet. *ur Los Angeles Dodgers heeft !5e intussen ruim 40 wedstrijden 0 gespeeld, waarvan tien met aT" Valenzuela op de werpheu- I 0 vel. Van de 26 teams in de hoogste honkbalafdeling heb- ben de Dodgers tot nu toe ■f" verreweg de beste resultaten 00 geboekt Fernando won zijn 00 eerste acht wedstrijden, waarvan zesmaal zonder een enkele „run toe te laten. Bij zijn negende en tiende optre den verloren de Dodgers, maar toen had Fernando al vrijwel alle records gebro ken, die in de rijke Ameri kaanse honkbalgeschiedenis bestaan voor een „rookie" (de Amerikaanse benaming voor ®en eerstejaars prof). De Amerikaanse media hebben zich met overgave op het meerdere erkennen In Philadelphia. Toch werd de verliezende ploeg in een confetti- regen ontvangen door het thuisfront. Zó leeft honkbal bij de Amerikanen. Jaar door zijn club New York Yankees wegens drankmisbruik aan de kant gezet. Martin viert nu triomfen met Oakland A's. nieuwe fenomeen gestort. Op de televisie is Fernando s aparte stijl een „topper" ge worden. Voor iedere worp richt Fernando de ogen he melwaarts, vervolgens gaat het rechterbeen angstig ver omhoog, waarbij zijn vrien delijke ronde kop achter waarts buigt Dat laat nog slechts het wit van zijn in normale doen donkere ogen zichtbaar. Alle 86 kg bewe gen dan in voorwaartse rich ting, waarbij Fernando de ogen ogenschijnlijk sluit. De bal verlaat zijn linkerhand ten slotte op een ook voor de meest doorgewinterde Ame rikaanse hitters tot nu toe onnavolgbare wijze. Fernan do gooit een rijke variatie aan capriolen makende bal len, zijn scherpste wapen is echter de „screwball een bal met draaiende bewegin gen, die volgens insiders vele jaren oefening vergt. Sommi gen van de grootste slaglie den hebben na door Fernan do ontluisterd te zijn, iets ge bromd in de geest van „we kriigen die dikke snotaap nog wel", maar het antwoord op zijn „gouden arm" lijkt voor lopig nog niet gevonden. Het enige wat Fernando lijkt te kunnen afhouden van nog meer heldendaden, is een sta king. Nu dreigen de honkbal lers en hun bazen bijna ieder seizoen het bijltje erbij neer te gooien. Ditmaal is het aloude conflict over vergoe ding aan de clubs voor vrije transfers echter zeer hoog opgelopen. De rechter heeft de staking, die 29 mei al had moeten uitbreken, intussen even opgeschort, maar de dreiging blijft werd vorig jaar ontslagen bij de roemruchte New York Yankees die hem ondermeer drankmisbruik verweten. Met zijn nieuwe team speelt Martin tot nu toe de sterren van de hemel. De „A's" heb ben de leiding van de weste lijke divisie van de American League stevig in handen. Het aardige van het Ameri kaanse honkbal is dat er meestal geen peil op valt te trekken. Prognoses vallen elk seizoen in duigen. Kansas renteam, dat dit seizoen San Diego-ster Dave Winfield in lijfde door een meerjarig con tract, waarvan de waarde wordt geschat op ruim 23 miljoen dollar. De Yankees verloren drie keer op rij voor een totaal aantal toeschou wers van ruim 130.000. De smaakmaker van Baltimore Örioles is ongetwijfeld coach Earl Weaver. De man wordt ongeveer één keer per week van het veld gestuurd. Zijn emotionele ruzies met de Kleurrijk City bijvoorbeeld, dat vorig scheidsrechters zijn ver- pas in de finale („World maard geworden. Een hand- Een staking zou op dit mo ment voor miljoenen Ameri kanen een ramp betekenen. Het honkbalseizoen dat in april is begonnen, lijkt name lijk één van de meest specta culaire uit de geschiedenis te worden. En niet alleen dank zij Fernando Valenzuela. Er is ook het verhaal van Oak land A's, een de laatste jaren niet erg toonaangevende club, die vorig jaar de be schikking kreeg over coach Billy Martin. Martin is een zeer kleurrijke figuur. Hij Series") werd geklopt door „wereldkampioen" Phila delphia, bengelt nu in de on derste regionen. Philadelphia heeft de grootste moeite St Louis bij te houden, een team dat vorig seizoen volledig in de misère leek te zitten. En dan is er Baltimore Orio les. Een club zonder echte sterren en met een gemid deld salaris, dat zowat het laagste is van alle profteams. Elk jaar echter draait Balti more in de top mee. Zojuist stonden de Orioles drie da gen achter elkaar in het veld tegen de Yankees, het ster- gemeen, waarop zeer zware straffen staan, weet hij meestal maar op millimeters te vermijden. Onlangs scheurde hij vlak voor de ogen van een scheidsrechter een spelregelboekje uitvoerig in snippers, een andere keer schopte hij al redetwistend met korte driftige trapjes stof van de loopbaan op de schoe nen van één van de scheids rechters. Het publiek geniet met volle teugen van hem. Ondanks het feit, dat er bijna dagelijks wordt gespeeld - tussen april en oktober wor den 1362 wedstrijden afge werkt - draaien sommige clubs met een gemiddelde van tussen de 30.000 en 40.000 mensen per wedstrijd. Klachten De wat donkere periode die het honkbal een aantal jaren geleden doormaakte, lijkt volledig achter de rug. Het grootste probleem blijft de explosieve stijging van de sa larissen. Het gemiddelde sa laris (zonder premies) ligt thans op 163.000 dollar pei speler per seizoen. De eigena ren wijten die stijging vooral aan het enkele jaren geleden ingestelde vrije transfersys teem, dat enkele spelers na zes seizoenen het recht geeft zichzelf te verkopen aan de hoogstbiedende. De eigena ren willen daarvoor meer compensatie en lijken bereid het op een staking te laten aankomen. De spelers vin den, dat de eigenaren hun klachten maar eens moeten ondersteunen met het tonen van de boeken. De eigenaren weigeren, maar zijn nu door de rechter gemaand dat op korte termijn wel te doen. Het spektakel dat intussen ook al de eerste „perfecte wedstrijd" (geen run, geen slag, geen fout) sinds 1968 op leverde, kan dus in ieder ge val voorlopig even doorgaan. Het Amerikaanse honkbal, dat ooit de concurrentie van het Europese voetbal (soccer) vreesde, blijkt er zelfs met een dreigende staking ster ker voor te staan dan ooit Soccer groeit onder de jeugd, maar is op professioneel ni veau na enkele spectaculaire jaren behoorlijk weggezakt Honkbal heeft dan ook enkel typische Amerikaanse trek jes. De wedstrijden laten zich voor tv handig onderbreken voor het uitzenden van com merciële boodschappen en diezelfde onderbrekingen zijn uitermate geschikt voor een bij veel Amerikanen ge liefde tijdvuling: het nuttigen van grote hoeveelheden voedsel en merendeels on schuldige drankjes. Het ont staan van vetzucht als volks ziekte nummer één in de Verenigde Staten zou best eens in de honkbalstadions begonnen kunnen zijn. DICK TOET Thurau is weer terug FRANKFORT Didi Thu rau is nog steeds wielrenner. Goed beschouwd is dat nog al verwonderlijk, want nog geen jaar geleden zat het er dik in dat hij op 25-jarige leeftijd zou stoppen. Sinds hij in 1977 de stal van Peter Post verliet, ging het im mers steeds slechter met het ooit begenadigde Westduitse talent. Het seizoen 1980 vorm de het trieste dieptepunt. Thu rau raakte verwikkeld in drie dopingaffaires, sukkelde met zijn gezondheid en verdween niet bepaald geruisloos van het toneel. Alleen hijzelf geloofde dat het slechts tijdelijk zou zijn. Dit jaar is Thurau bezig terug te krabbelen uit het die pe dal, waarin hij na een heel lange vrije val terecht was ge komen. Hij koerst weer ver dienstelijk. Niet eens met een intentie om het vroegere top- niveau te halen, maar wel om af te rekenen met het verle den. „Ik heb natuurlijk fouten ge maakt in mijn wielerleven. De grootste blunder was om bij Post weg te gaan. Ik had moe ten blijven, dan had ik meer bereikt. Ik ging weg in een emotionele bui. Ik was teleur gesteld dat Knetemann Rund um den Henninger Turm won, op de dag dat ik het had ge kund. Ik tekende dezelfde dag nog bij een Belgische ploeg. Ik had eerst met Post moeten praten. Bij de Belgische ploeg werd ik, in het tweede jaar, vierkant tegengewerkt. Bij het wereldkampioenschap in Val kenburg, waar ik toch goed reed, zag niemand mij nog staan. De bus was weg en ik stond buiten in mijn koerskle- ren". a^. Het was allemaal niet vergele ken met de gebeurtenissen in 1980. Thurau: „Ik heb dat sei zoen slecht voorbereid. Dat is waar. Ik wilde een beetje le- ven en ik ging ervan uit dat het wel kon. Het kon dus niet Ik werd derde in Parijs-Rou- baix. Dat was alles. In Gent- Wevelgem moest ik op voor dopingcontrole. Ik hoorde het pas toen ik al weer thuis in Duitsland was. Aan het einde van de koers had Altig tegen me gezegd, dat niemand van onze ploeg naar de controle hoefde. Ik geloofde hem. Ik werd voorwaardelijk gestraft. Terecht, want ik had zelf be ter moeten opletten". Thurau is nog steeds van me ning, dat men later heeft ge zocht. „De kans om door lot- trekking voor de dopingcon trole te worden aangewezen is in een peloton van honderd renners twee procent Vorig jaar in de Ronde van Zwitser land kwam mijn lootje vier da gen achter elkaar uit de hoge hoed. Dat kon geen toeval meer zijn. Het Zwitserse labo ratorium, dat de urineflesjes onderzoekt, mocht de namen van de renners nooit weten. Zij hoorden, zoals overal, met codes te werken. Die Zwitser wist altijd precies welk flesje van mij was en bracht het dan in de publiciteit. Een advocaat heeft met veel moeite de man tot zwijgen kunnen brengen, -ff hij ging zijn boekje ver te bui- ten. Vlak voor de Ronde van f Frankrijk was het kampioen schap van Duitsland in Zwit serland. We reden weer samen met de Zwitsers en Luxem burgers. Ik wist dat er een heksenjacht gaande was. Ik eindigde als derde en wist op voorhand dat ik naar de con trole moest. Een dag voor de start van de Tour in mijn ei gen woonplaats Frankfurt kwam men mij vertellen, dat ik in het kampioenschap posi tief was. Ik had die dag hele maal niets genomen om geen enkel risico te lopen en toch was ik positief. Ook dat viel niet te bewijzen, maar onder tussen was ik geestelijk niet meer in staat een behoorlijke Tour de France te rijden". Na een week stapte Thurau uit de ronde van Frankrijk. Zon der iemand in te lichten stapte hij op het vliegtuig, op het mo ment dat het peloton voor de negende etappe vertrok. Klachten aan het zitvlak noopten hem een half jaar te stoppen. In de winter kwam hij terug. Hij reed enkele zes daagsen, nadat een Duitse sponsor hem vaderlijk in de armen had gesloten. Onmid dellijk staken de wilde verha- .- len weer op. In de zesdaagse van München zóu Thurau aan de baanarts een spuitje cortiso- nen hebben gevraagd: Thurau: •-> „Tijdens de laatste avond 9 kwam ik ten val. De baanarts wilde me inderdaad een spuit je geven om verder te kunnen rijden, maar ik voelde zelf wel dat het niet meer ging. Zoveel conditie had ik immers nog niet Puschel, nota bene mijn nieuwe ploegleider, heeft dat verhaal de wereld in geslin gerd. Hij was er niet eens bij. Kotter, mijn sponsor, heeft de zaak uitgezocht en het resul taat was dat Puschel werd ont slagen". Sindsdien is het vrij rustig rond Thurau, die zich in zijn ploeg op zijn gemak voelt Het is geen wereldploeg. „Dat: hoeft ook niet voor mij. Ik prefereer minder te winnen als ik wel nog een aantal jaren wielrenner kan zijn. Bij Kotter zit er ook niet zo'n drang ach ter. Van hem hoeven we niet elke dag te presteren. Bij an dere ploegen moet dat wel en wat er van de renners geëist wordt is voor een mens bijna niet op te brengen. Daardoor wordt doping in de hand ge werkt. Je ziet het aan sommi ge coureurs.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11