PvdA wil CDA-premier aanvaarden ep-arts in j'uinisse ontmaskerd Loongroei per bedrijfstak moet industrie stimuleren Dalende economie maar dansen in trek SC Horeca sjoemelt met cao )ierenbescherming aagt eigenaren egbatterijen roor de rechter „Lotos" is terecht Verenigde Staten wil Nederlandse bijdrage Sinaï-leger min Negen maanden voor ontucht met dochtertje JNENLAND LEIDSECOURANT/ VRIJDAG 5 JUNI 1981 PAGINA 9 esprekingen iver program ginnen onderdag EN HAAG Het is tfjwel zeker dat de ractieleiders Van Agt IDA), Den Uyl (PvdA) Terlouw (D'66) aan- aande donderdag on er leiding van de CDA- iformateurs Lubbers en ie Koning zullen begin- en met de onderhande- 1> iiorm i t Koi I en mi ^ngen yograi lerhandelingen is op it moment alleen nog uifhankelijk van de '^aag of de fractielei- ers akkoord gaan met e agenda voor de onder- andelingen, die het ko- ienmde weekeinde door informateurs wordt hebben Van Den Uyl en Terlou1 de informateurs al en- éle wensen op tafel ge- omtrent de ministers- osten die hun partijen ouden moeten krijgen, laar verluidt heeft Van igt al laten weten, dat het DA graag onderwijs, jus- ie, ontwikkelingssamen- landbouw en fi- THjanciën wil hebben. Hoe- de wensen van de ^VvdA niet precies bekend üjn, staat het vast dat Den r []yl ook onderwijs heeft jeëist, alsmede volks- luisvesting. D'66 zou aag economische zaken "len beheren. afgelopen zaterdag enkele PvdA-leden irichte Werkgroep So- istische Politiek ESP) vindt, dat de dA weer in de oppositie loet gaan als in het re- jrprogram van een ka- inet van CDA, PvdA en '66 aan bepaalde socialis- ische verlangens niet is loldaan. Het gaat hierbij |ooral om wensen, die roortvloeien uit de strijd punten die het PvdA-con- [res in februari heeft vast gesteld, zoals handhaving van de koopkracht voor de linima, het niet-plaatsen ran kruisraketten, het af- toten van vier of vijf Ne- lerlandse kerntaken, poedige sluiting van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard en het voe ren van een centrale inko- ienspolitiek. p IN RUIL VOOR CONCESSIE IN REGEERPROGRAM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA heeft erin toe gestemd dat het CDA de premier levert van het kabinet, dat de informateurs De Koning en Lubbers nu proberen voor te bereiden. Het is echter niet zo, aldus bronnen in de PvdA-top, dat dit offer gratis is. Tijdens de echte onderhandelin gen, die medio volgende week beginnen, zal Den Uyl een tegenprestatie vragen van het CDA. Hierbij zou in de eerste plaats gedacht moeten worden aan een zogeheten programmatische concessie, dat wil zeggen het grotendeels akkoord gaan met één van de eisen uit het PvdA- program. Wat het CDA betreft gaat de offervaardig heid van de socialisten nog niet ver genoeg. Den Uyl zal er ook mee akkoord moeten gaan dat zijn grootste politieke tegenstander van de laatste jaren, Van Agt, premier wordt. Informateur De Koning wond er gis teravond geen doekjes om. Het is „ondenk baar" dat Van Agt geen minister-president .wordt, zo zei hij. Mocht de PvdA dit niet willen accepteren, dan „zijn we weer terug bij het begin van onze opdracht", aldus De Koning. Daarmee doelde hij erop dat dan gebleken zou zijn, dat een kabinet van CDA, PvdA en D'66 niet te formeren is, zodat andere moge lijkheden moeten worden beproefd. Dat kan niets anders betekenen dan dat het CDA in dat geval weer een kabinet zou willen for meren met de VVD en gedoogsteun van SGP, GPV en RPF. Zo'n combinatie zou in totaal kunnen rekenen op tachtig zetels in de Tweede Kamer. Hoe de PvdA zich tegenover de eis dat de CDA-premier Van Agt moet heten, zal op stellen, is nog niet duidelijk. Maar het lijkt erop dat de socialisten ook dat niet geheel onaanvaardbaar achten, mits ook daar het nodige, bijvoorbeeld een zwaar departe ment, tegenover wordt gesteld. Wat er met Den Uyl moet gebeuren, als deze ruil inder daad plaats heeft, zegt men in de PvdA niet te weten. Sommigen menen dat hij dan uit de landelijke politiek stapt (om bijvoorbeeld een internationale functie te aanvaarden). anderen achten het niet onmogelijk dat hij toch gewoon minister wordt. Voor de ver kiezingen zei Den Uyl dat hij wel in een tweede kabinet-Van Agt zou gaan zitten, als het een duidelijk ander beleid zou voeren dan het eerste kabinet van die naam heeft gedaan. Met de PvdA als deelnemer zou die kans naar zijn mening erg groot zijn, zeker als hijzelf het regeerakkoord ondertekend zou hebben. De opmerkelijk harde uitspraken die de bei de informateurs de laatste dagen, hetzij zelf hetzij via hun woordvoerder, hebben ge daan over het premierschap, zijn hun inge geven door CDA-leider Van Agt. Deze wil koste wat het kost, voor de echte onderhan delingen beginnen, geaccepteeerd zien dat hij het nieuwe kabinet aanvoert. De infor mateurs willen namelijk beginnen met te la ten onderhandelen over een aantal zware punten, bijvoorbeeld de kernwapens, omdat daaruit dan meteen kan blijken of er bij de partijen voldoende politieke wil is om het kabinet van de grond te krijgen. Mocht dat gelukken, dan zou het op basis van het re geerprogramma niet voor de hand liggen dat Van Agt premier zou worden. En dat is de situatie die de PvdA uiteindelijk hoopte te bereiken. En daarom wil Van Agt nu juist dat van tevoren door alle drie partijen wordt erkend dat hij de nieuwe premier zal zijn en niemand anders. Duizenden zigeuners staan momenteel met hun caravans in Eindhoven waar zij onder het motto „Leven en Licht" het Pinksterfeest gaan vieren. De zigeuners, allen lid van de Pinkstergemeente, komen uit Duitsland, België, Nederland en Frankrijk. Zigeuners krijgen wellicht „verblijfstitel" DENHAAG Het ministerie van justitie onderzoekt de mogelijkheid om de ongeveer 110 zigeuners, die sinds begin dit jaar op een kampeerterrein in Almere staan, voor zes maanden een zogenaamde verblijfstitel te geven. In de ogen van justitie blijven de zigeuners ille gaal. Aan het verlenen van de verblijfstitel is dan ook de voorwaarde verbonden dat de zi geuners individueel een verklaring onderteke nen waarin staat dat zij Nederland verlaten zo dra de Joegoslavische regering reisdocumenten voor de groep afgeeft. Volgens de stichting ROM, die de belangen van de zigeuners behar tigt, kunnen de zigeuners met een verblijfstitel zich ook elders in het land vestigen. BESCHULDIGING CNV: UTRECHT In de ho- reca-sector wordt een slecht sociaal beleid ge voerd. De lonen zijn niet niet meer afgestemd op de praktijk, met cao-be palingen wordt gesjoe meld en het ontbreekt vrijwel overal aan in spraak en medezeggen schap. Daaraan moet nu eindelijk eens een eind komen, zo schrijft de CNV-Voedingsbond in zijn orgaan. De ernstigste kritiek van de bond betreft de nale ving van de cao. Aan de arbeidstijden, de rusttij den, de betaling van over werk en de betaling van de juiste lonen wordt niet de hand gehouden, aldus de bond. Men maakt in de horeca te lange dagen, krijgt te weinig rust en overuren worden niet of onvoldoende betaald. De indeling in de loopngroe- pen geschiedt meer naar willekeur dan naar be kwaamheden. De bond spreekt van een onaan vaardbare situatie. AMSTERDAM Ondanks het feit dat er jaarlijks anderhalf miljard gulden wordt uitgegeven aan dans lessen, leeft er bij de dansleraren kennelijk de vrees dat het geld dat eerst zo quick-quick op hen afrolde, meer slow gaat vloeien. Als gast spreker op hun congres in het Am sterdamse Krasnapolsky hadden ze dan ook een econoom uitgenodigd, prof. dr. F. Broekman van de uni versiteit van Nijmegen, die dan maar eens uit de doeken moest doen boe economie, vrije tijd en dans zich ten opzichte van elkaar verhouden, en, belangrijker nog, om daaruit een toekomstvoorspelling voor het dans- wezen te doen. Prof. Broekman kan de dansleraren gerust stellen. „Kijk", zegt hij, „aan de Neder landse arbeidende bevolking zullen de ko mende jaren hoge eisen worden gesteld. Dit is het gevolg van het feit dat onze con currentiepositie ten opzichte van landen als Amerika en Japan zal moeten worden ver beterd dankzij belangrijke produktiviteits- verbetering en grotere inzet in het Neder lands bedrijfsleven. Maar hieraan zijn rechtstreekse consequen ties verbonden voor hun vrije tijdsbeste ding. Tegenover een toenemende eentonig heid van het werk zal een sterkere behoef te aan zelfontplooiing gedurende de vrije tijd komen te staan. Maar de grotere „in zet" voor het werk kan ook betekenen dat net als in Amerika en Japan meer vrijetijdsbezigheden in de beroepssfeer ko men te staan. Ik denk in dit verband niet alleen aan het in de vrije tijd bijhouden van kennis en vaardigheden, maar ook aan de zakelijke gesprekken op de golfclub en de tennisbaan en de verbetering van het werkklimaat via personeelsavonden, lun ches, diner-dansants en weekendparties. Het spreekt voor zich dat in al deze geval len voor de dansbeoefening als inter mezzo en in de zakelijke sfeer een be langrijke rol kan zijn toebedeeld". Met an dere woorden: al dansend over de schouder van de dame heen tersluiks tegen een voorbijwalsende collega zeggen: Zeg, die partij mais kun je wel wat goedkoper krij gen. „De komende jaren zal de vrije tijd waar schijnlijk in sterkere mate toenemen dan het inkomen. Zij die royaal de bechikking hebben over vrije tijd en in mindere mate over inkomensmiddelen zullen dan meer vraag hebben naar „investeringen" in vaardigheden met een hoog tijdsrende- ment. Tot die investeringen kunnen de danslessen worden gerekend die, voor ge middeld zeven gulden per lesuur, vele toe komstige avonden met dansplezier kunnen opleveren aldus prof. Broekman. I GISSINGEN De rijkspolitie in Zeeland heeft gisteren I oces-verbaal opgemaakt tegen de 66-jarige C. G. J. M. die bevoegd een artsenpraktijk uitoefende in Bruinisse. Hij irdt beschuldigd van oplichting. man vestigde zich in 1980 in Bruinisse als plastisch chirurg, matoloog en homeopaat. Hij heeft het afgelopen jaar ver- lillende min of meer ernstig zieke mensen, die in hem een »te redding zagen, behandeld met waardeloze maar peperdu- medicijnen. De meeste geneesmiddelen, die M. in eigen apo- ek vervaardigde, bleken uit suikerachtige bestanddelen te taan, aldus de politie. nep-arts heeft volgens de inspecteur van de volksgezondheid Zeeland geen aanwijsbaar grote schade toegebracht aan de iënten, al waren de meesten beter afgeweest met een echte eeskundige behandeling. Tot plastisch chirurgische operaties M. in zijn nieuwe praktijk nog niet toegekomen. Hij reken- niet alleen forse bedragen voor de medicijnen, maar ook voor consulten. M. wordt volgens de Zeeuwse politie ook beschul- d van het plegen van steunfraude. het onderzoek is verder gebleken dat M. voor 1980 in het lden-Oosten ook onbevoegde geneeskunst heeft uitgeoefend, is daar, na problemen met de autoriteiten hierover naar Ne land uitgeweken, aldus de politie. EEL TE WEINIG RUIMTE VOOR ILJOENEN KIPPEN EN HAAG De Dierenbescherming is deze week begon- n processen aan te spannen tegen pluimveehouders die ppen houden op minder dan 350 cm2 vloeroppervlak per Dierenbescherming probeert zodoende de pluimveehouderij r gerechtelijke uitspraken te dwingen de batterijkippen in 1 geval de minimaal aanvaardbare ruimte van 450 cm2 te ge- n, zodat ze nog een klein beetje bewegingsvrijheid hebben iiewel een EG-raport stelt dat 601 cm2 het minimum is). Deze wegingsvrijheid is niet alleen van belang voor het welzijn van dieren, aldus de Dierenbescherming, maar ook voor de renta- liteit van het bedrijf. Als een kip namelijk te weinig ruimte ijgt, gaat ze minder leggen. Vandaar dat de organisaties van uimveehouders hun leden vorig jaar ook hebben geadviseerd in bedrijven aan te passen. Een aantal pluimveehouders heeft it inderdaad gedaan, maar een aanzienlijk aantal blijft vast- ouden aan de oude praktijken. In Nederland zijn 30 miljoen atterijkippen. Van hen hebben 18 miljoen minder ruimte dan e minimaal aanvaardbare hoeveelheid ruimte. Ministerie onderzoekt aanvragen bouwvergunning ziekenhuis voorzieningen DEN HAAG Een interne werkgroep van het ministe rie van volksgezondheid en milieuhygiëne gaat zoeken naar eventuele foute proce dures bij het verlenen van bouwvergunningen voor zie kenhuisvoorzieningen. Aanleiding tot dit onderzoek zijn geruchten over het „uit lekken" van gegevens bij en kele aanvragen, waarmee be paalde aannemersbedrijven of projektontwikkelaars hun voordeel zouden hebben ge daan. In opdracht van het o- penbaar ministerie onderzoekt de rijksrecherche momenteel of er strafbare feiten zijn ge pleegd. In êen eerder stadium zijn daarbij de namen gevallen van een hoge ambtenaar, een oud-minister en een functiona ris van het genoemde college. ROTTERDAM De fenol tanker „Lotos", die afgelo pen zaterdag met een lading van 6500 ton door fenolen verontreinigd afvalwater spoorloos verdween voor de kust van de Engelse haven stad Huil, vaart op het ogen blik in de golf van Biscaye. Dat heeft de eigenaar van het schip, een Noorse reder, gistermorgen meegedeeld. Uit vrees voor illegaal lozen op de Noordzee is door Rijks waterstaat en de Britse marine naar het schip gezocht. De re der poogt momenteel de lading fenolen in Frankrijk, Spanje, Duitsland of Portugal te lozen. Ook is het mogelijk dat de la ding terugkomt naar de Uniser Holding in Moerdijk. Engeland wil de 6500 ton niet hebben, nu het land al met 30.000 ton van het goedje zit opgescheept. Het Engelse bedrijf dat de fe nolen zou verwerken is bijna failliet DEN HAAG Ondanks veel bedrei gingen zijn de kansen voor de Neder landse industrie zeer groot. Er is geen sprake van het strijden voor een verlo ren zaak. Maar om herstel van de wel vaart en werkgelegenheid mogelijk te maken is een actief beleid nodig dat ge richt is op groei en een nieuwe indu strialisatieronde. Voorwaarde is ook dat de lonen in de toekomst vastge steld moeten worden op basis van de situatie van de betreffende industrie tak en op basis van de behaalde econo mische groei, in plaats van de verwach te groei. De overheid zal het eigen loonbeleid moe ten afstemmen op de inkomens en uitga ven, net als in een normaal bedrijf, en niet meer op de gemiddelde loonontwik keling in het bedrijfsleven. Er moet meer aandacht komen voor degenen die rond moeten komen van het echte minimumin komen, en het aantal uitkeringstrekkers moet worden teruggedrongen. Deze conclusies trekt de door minister Van Aardenne begin dit jaar ingestelde adviescommissie inzake het industriebe leid in het rapport „Een nieuw industrieel elan". De commissie bestaat uit industrië len, vakbondsmensen, hoogleraren en en kele deskundigen, en staat onder leiding van mr. G. Wagner, voormalig topman van Shell. De commissie moest oplossin gen voorstellen voor de problemen die waren geschetst in het rapport van de we- Enkele aanbevelingen van de adviescom- missie zijn: ombuiging van het steunbeleid voor de industrie naar een stimuleringsbeleid; oprichting van een maatschappij voor industriële projecten die kapitaal beschik baar stelt voor nieuwe projecten; het kiezen van een gantal hoofdaan dachtsgebieden: de havengebieden, de agrarische en voedingsmiddelenindustrie, waterbouw, het continentale plat, de luchthaven van Amsterdam, veredelings- chemie, elektronica, onderhoud en reno vatie, energie-installaties, medische tech nologie, bouw- en kantoorsystemen, etc.; terugdringen van consumptieve beste dingen ten gunste van investeringen. Margriet opent Scheepvaart Museum Per motorsloep Is prinses Margriet gisteren voor de offi ciële opening naar het Nederlands Scheepvaart Museum in Amsterdam gebracht. De prinses, peetdochter van de Nederlandse koopvaardij, verrichtte de opening door een stoomfluit te laten loeien. DEN HAAG Nederland is een van de landen die door de Verenigde Staten zal worden gevraagd voor deelname aan een internationale vredesmacht die moet toezien op de demilitairisering van de Sinaï- woestijn. Dat geschiedt wanneer de Israëlische troe pen zich in april volgend jaar uit dat gebied terug trekken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken is de Nederlandse regering wel op de hoogte van het Amerikaanse plan, maar zou de regering niet beslist door de VS benaderd zijn. Zou dat alsnog gebeuren, dan zal ons land zeer waarschijnlijk niet op het verzoek ingaan, om dat Nederland al een VN-taak in Libanon heeft, aldus de woordvoerder. De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met de verlenging van een halfjaar van de Nederlandse deel name aan de Unifill-vredesmacht in Libanon. AMSTERDAM De rechtbank in Am sterdam heeft gisteren een 49-jarige man wegens het plegen van ontucht met zijn 11-jarig dochtertje veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man heeft toegegeven dat hij niet al leen incest met het kind heeft gepleegd, maar ook geprobeerd heeft haar als pros tituee te exploiteren. Een en ander met medeweten en medewerking van zijn vrouw, de stiefmoeder van het meisje. Zij is tot vier maanden veroordeeld waarvan drie voorwaardelijk. De echtelieden kwa men op het idee het kind als sexobject te exploiteren nadat zij hadden gehoord dat er in de prostitutie enorme bedragen wor den neergeteld voor sex met minderjarige kinderen. Het dochtertje werd toen inge schreven bij hetzelfde sex- en bemidde lingsbureau als waar haar stiefmoeder zich had aangemeld om een centje bij te verdienen. Het was de bedoeling dat gega digden met de moeder naar bed konden, met de aanwezigheid van het kind als ex tra attractie. Het plan ging echter niet door omdat de politie lucht van de zaak kreeg. De eerste „klant" die zich aandien de ontpopte zich als een rechercheur en de ouders werden ingerekend. Geen inval in kerken met christen - Turken DEN HAAG Er is mo menteel geen aanleiding om de politie alle 250 christen- Turken die in kerken ver blijven, aan te laten houden. Dit heeft mevrouw Haars, staatssecretaris van justitie, geantwoord op vragen van het PSP-Kamerlid Van der Spek. Haars benadrukte dat chris ten-Turken die geen asiel ge kregen hebben naar een ander land kunnen vertrekken. Ech ter onder de voorwaarde dat „hun toelating daar is gewaar borgd". De Nederlandse raad van kerken wil door gesprek ken met Justitie bewerkstelli gen dat de christen-Turken zonder verblijfsvergunning, niet naar Turkije terug hoeven maar naar een ander land kunnen gaan. Geleidelijk weersverbetering Morgen begint de dag met veel bewolking waaruit af en toe wat regen valt. Van het zuid westen uit kunnen we echter weer opklaringen verwachten. De middagtemperatuur wordt ongeveer 17 graden. De oor zaak van dit weerbeeld is een kleine storing die vanmorgen boven de Golf van Biscaje lag. Deze trekt de komende nacht en ochtend over ons land rich ting Denemarken. Achter de storing komen we in een dro ger weertype waarbij we, vooral met de Pinksterdagen, op zonnige perioden mogen re kenen en op iets hogere tem peraturen. De wind blijft ma tig en waait overwegend uit het zuidwesten. Tot en met dinsdag luidt de weersverwachting: Perioden met regen maar ook opklarin gen. De kans op regen lijkt dinsdag wat af te nemen. De middagtemperatuur is morgen en overmorgen ongeveer 17 graden, Tweede Pinksterdag circa 16 graden en dinsdag naar verwachting 15 graden. De wind waait vrij krachtig uit het zuidwesten en draait maandag naar het westen. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: Veel bewol king en af en toe regen, later wisselvallig, temperaturen 15- 20 graden. Noord-Frankrijk, Benelux, West-Duitsland: Veel bewol-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9