Louise de Coligny- scholen gemeenschap gaat zich manifesteren met Grote Optocht Pleidooi voor behandelwijze Wassenaarse arts Geinig verschuivingen n Leidse iiniversiteitsraad OUDERWETSE MEUBELMAKERIJ. BEIDEN/REGÏO" LEIDSE COURANT VRIJDAG S JUNI 1981 PAGINA 5 m i HOE DE EIGENLIJKE LOUISE ZICH VIA ORANJE DOOR HET LEVEN SLEEPTE RW Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer \/an mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. nimf™ Een beroemde naam komt in oktober met een gloeidraad aan het publicistische firmament te staan: Louise de Coligny. Die maand bestaat de Louise de Coligny- scholengemeenschap in Leiden honderd jaar; een eeuwfeest dat met veel plezierig en aantrekkelijk vertoon gevierd gaat worden. Honderd jaar voorbereidend hoger onderwijs, voormalig lyceum, instituut voor educatie, bolwerk van blokken, slagen en zakken; allemaal met het oog op de toekomst der jeugd. Door de bank genomen is 't „het Louise" voor de wind gegaan; het onderwijs heeft hier altijd een zelfbewust gezicht vertoond, en daar mag dan wel een boekje over worden open gedaan. Dat gebeurt, onder meer, met een Historische Optocht op de daartoe meest geëigende dag: 3 oktober. De 3 October Vereeniging was het daar geheel en al mee eens. De Grote Optocht zal in het teken staan van Vrijheid en Verdraagzaamheid: verheugende omstandigheden en aspecten van een belangrijk deel onzer vaderlandse historie in een tijd dat de „natie" in wording was. En zo komen we vanzelf bij de naamgeefster van de jubilerende scholengemeenschap: Louise de Coligny. Dat de echte Louise nu opsta! Dat zal moeilijk meer gaan. want ze is al 360 jaar dood. Het „Louise" van het onderwijs is dat nog lang niet, en bovendien is het lot van de veelgeplaagde Hugenootse vrouw de nu toch wel eerbiedwaardige scholengemeenschap niet toe te wensen. Laten we even teruggaan naar het einde der zestiende eeuw. In een korte samenvatting kun je zeggen, dat Louise de Coligny de laatste vrouw van Willem van Oranje was en de moeder van het prinsje Frederik Hendrik, die later stededwinger zou worden, maar een heel andere vechtjas was dan Louise's stiefzoon Maurits. Frederik Hendrik was amper geboren, in 1584, toen zijn vader, de grote Zwijger, door de Bourgondische vrijbuiter en „verkeerde idealist" Balthasar Gerards naar het hiernamaals werd geschoten. Louise kwam in het Oranje stuk toen nog niet voor, maar ze had omtrent die tijd al een rouwperiode achter de rug die heel wat mensen vandaag vroegtijdig grijze haren zou bezorgen. De goede vrouw werd in 1555 als een fran?aise geboren. Haar vader werd befaamd, maar verloor gewelddadig het leven. Dat was admiraal Gaspard de Coligny, Hugenoots aanvoerder tegen de katholieke drijvers in het gevecht om de macht. Ik raadpleeg nu een oud handboek en lees daarin: „Louise groeide op aan het hof van Jeanne d'Albret, koningin van Navarre, en huwde in 1572 met den veldoverste Charles de Féligny, die in de gruwzame Bartholomaeusnacht, in datzelfde jaar, met haar vader werd vermoord. Slachtoffers onder duizenden lotgenoten van rooflust, wraak en moordzucht". Zo was Louise al op 17- jarige leeftijd, na een huwelijk van een paar maanden, weduwe. In één bloednacht tijd was ze d'r vader en haar veldoverste kwijt. Nu zullen de jeugdhuwelijken in dat tijdsgewricht niet de diepste indrukken hebben achtergelaten, en verliefdheden en liefdes behoorden niet tot de bon ton; maar toch! Louise ik durf zowaar te zeggen: onze Louise vluchtte geheel ontdaan, bevreesd en ontgoocheld, en van elk perspectief ontbloot, naar Zwitserland; „leefde daar in armoede en vestigde zich later in teruggetrokkenheid op de goederen van haar gemaal". Prins Willem van Oranje, in bittere strijd gewikkeld met de koning van Hispaniën die hij altijd had geëerd, maar de due van Alva tartte hem tot het uiterste prins Willem dan, was weduwnaar geworden na het overlijden van zijn Charlotte de Bourbon. Maar ook zijn leven ging verder; de prins wilde niet bij de pakken gaan neerzitten en hij polste huwelijkskandidaten. Hoe hij op de teruggetrokken Louise kwam, zou ik niet zo gauw weten, maar hij kreeg in elk geval haar adres in de Suisse. En in die dagen was dat geen zaak van even bellen en de auto of trein nemen. Laat staan dat daar was het functioneren van een reisbureau. Hoe het ook zij: Louise bereikte een huwelijksaanzoek van de prins, en zij stemde, ten einde raad, toe. Het leek een „good match"; zoals ze toen nog niet zeiden. Louise huwde bijgevolg Willem in 1583, in den Anvers, in Antwerpen, waar het toen al gespookt had. Helaas, het noodlot sloeg het volgende jaar al weer toe: gemaal Willem werd vermoord, en Louise was voor de tweede keer weduwe, door geweld. Het werd nu toch wel erg pijnlijk allemaal. Ze had Frederik Hendrik nog, en met hem vestigde ze zich in de Nederlandsche Republiek. Eerst in Vlissingen, waar haar zoon een Nederlands-Franse opvoeding kreeg. De ellende zette door. Louise kon zich nauwelijks handhaven; „slechts met moeite van de Staten- Generaal een behoorlijk levensonderhoud verkrijgend en in sterke verdenking en opspraak vanwege haar beslist Arminiaansche overtuiging: zich verdienstelijk makend ook door de opvoeding der stiefdochters uit het huwelijk van prins Willem met Charlotte van Bourbon". Louise die van haar leven nooit heeft kunnen vermoeden, dat in Leiden (en elders) een op het volle leven gerichte school naar haar vernoemd zou worden is niet gelukkig geweest. Ook al was zij, volgens onze inzichten (die nu in de Grote Optocht worden uitgebuit), een toonbeeld van verdraagzaamheid. Ze moet een sterk karakter hebben gehad; een vrouw die zich niet uit het veld liet slaan en leefde naar eigen inzicht Louise, die weduwe bleef, ergerde zich wild aan de godsdienstige drijverij der Preciesen en aan de „ruwe zeden van het hof van stiefzoon stadhouder Maurits". Ze voelde zich daarom al geneigd, „naar het beter beschaafde Frankrijk", ook al was het een krankrijk, terug te keren, „en ook haren zoon aan het Fransche hof een plaats te bezorgen. Echter de verandering der Fransche toestanden in 1610 dwong haar zich wederom te Den Haag te vestigen, in het huis aan het Noordeinde, waar zij al den jammer der godsdiensttwisten moest ondergaan en persoonlijk daarbij betrokken werd, in slechte verstandhouding met haar stiefzoon Maurits, omdat ze een voorstander van raadspensionaris Van Oldenbarnevelt was". Het einde naderde. Louise de Coligny vervreemdde van de Provinciën, van Maurits, de ingehuurde geweldenaar van de Oranje- dynastie. Ze had het eigenlijk nooit moeten doen, dat trouwen met die Willem: vader des vaderlands. Maar Louise is nooit de nationale moeder kunnen worden. Adeldom verloochent zich niet, en de Noordnederlandse ontwikkeling had zich nu eenmaal bediend van het geuzengrauw; een door de zon beschenen glooiende wijnberg geurt anders dan het pek van aandrijvende brandlichters in een Haringvliet, of uitdagend op de Noordzee, waar een continentaal plat nog op verdeling lag te wachten. De Armada was allang verslagen, maar de zelfbewuste, opgetrommelde samenleving tussen Wadden en Kempen moest zich nog zien waar te maken. Louise de Coligny moge de Leidse scholengemeenschap bij alle feestvierderij haar nagedachtenis waardig zijn is als een stervelinge normaal, maar gepijnigd, aan haar einde gekomen. Ze bracht lange periodes door aan het Franse hof en in Den Haag, dat het middelpunt van francofiele kringemwas. Louise ze werd nog 65 keerde, levensmoe, terug naar Frankrijk. Dat was in 1620. Doodmoe, werkelijk. In Delft was ze op straat uitgejouwd. Toen had je nog écht gepeupel. Ofschoon. Een paar maanden later, „op 27 april 1620 werd zij aldaar, in Frankrijk, te Fontainebleau, door den dood van haar beproevingen bevrijd. Haar goede eigenschappen gingen in haar zoon Frederik Hendrik over". Over Frederik Hendrik weten we, door allerlei publicaties, veel meer dan over zijn moeder. Ze was nauwelijks een „Oranje", maar vormde wel een voedingsbodem „voor gans een tijdperk". Louise de Coligny is nooit een Hollandse geworden. Nooit iemand „van ons". Maar ze heeft een voorbeeld gesteld, dat uitzonderlijk genoemd mag worden. Missschien plukt die Leidse scholengemeenchap er nu, onbewust, nog de vruchten van. Feestvertoon in de week van 6 tot 11 oktober. Vrijheid en Verdraagzaamheid, gaat dat heten. Een optocht met ongeveer 220 leerlingen en 20 leraren: in „de Bartholomaeusnacht", met het (kortstondige) huwelijk van Louise met Willem, en de Zilvervloot van Piet Hein. Hollandser kan het niet, en het levert nog ducaten op ook. Nou ja. Dus niet. Het kost alleen maar geld. Maar daar zijn fondsen, en subsidies. Het kan allemaal zo beroerd niet wezen, of de bullen worden betaald. Daar zijn formules voor. Als je er niet helemaal uitkomt, is er altijd een formule. Tussen de mazen van het net door. Nu ken ik het net niet, noch de mazen, maar „het Louise" gaat feestvieren, van 6 tot 11 oktober. Buiten die grote historische optocht om: met een receptie, een sportdag en een expressiedag (want vandaag de dag komt het van binnen uit), en „voor het goede doel" allerlei activiteiten: voor „ons weeshuis Pattaya Orphanage in Thailand". En een slotfeest en een reünistendag. Alles biieen: cabaret, toneel, muziek, markt, en nog veel meer. Het benodigde geld daarvoor heeft zich onderwijl al opgestapeld, maar er kan nog meer bij. Acceptgirokaarten, bijvoorbeeld. En nou wou ik naar huis gaan en ik hoor: ongetwijfeld zult u in de komende tijd nog meer van ons vernemen.... iEIDEN De verkiezingen voor de Leidse universiteits- ad hebben niet voor belangrijke veranderingen gezorgd, oewel bij een eerste telling sprake leek van een kleine echtsing" in politieke zin bij de studenten, kon even al weer worden doorgegeven dat de als links bekend inde Leidse Studentenbond haar oorspronkelijk aan de ludender Centrum Groepering Leiden verloren zetel als- had „teruggewonnen". De studenten van de CGL behou- derhalve vijf zetels in de raad, de LSB evenals de PP fracties van de Progressieve Partij en van de Unie van facul- Diensten hebben respectievelijk hun 12 en 13 zetels be- Dok de verdeling van die zetels over het wetenschappe- k personeel en het technische en administratief personeel is ilijk gebleven. Net als bij de verkiezingen in 1979 voor de ge- \ile vernieuwing van de universiteitsraad was het opkomstper- intage gemiddeld 45. De stemgerechtigden hebben per post ge- emd. De ongeveer 15000 studenten konden hun stem uitbren- en over de samenstelling van zowel de universiteitsraad als an hun eigen (sub)faculteitsraad. Gisteren zijn ongeveer veertig ledewerkers van het universitaire stembureau en vrijwilligers een van de benauwde zaaltjes van de mensa de „Bak" aan de aiserstraat de hele middag bezig geweest om de uitgebrachte emmen te tellen. Rond etenstijd was de uitslag bekend, onderdag 18 juni komt de universiteitsraad in nieuwe samen- elling voor het eerst bijeen, zij het in informele sfeer. Pas op onderdag 3 september zal de nieuwbakken raad voor het eerst ficieel achter de tafels plaatsnemen in de vergaderzaal aan de weede Binnenvestgracht. ADVERTENTIE In Aalsmeer ontdekten wij nog een „ouderwetse meubelmakerij", waar ervaren meubelmakers nog geheel met de hand massief eiken meubels maken. O.a. kasten, kisten, tv-kas- ten, tafels, etc. De methoden van werken is geheel comform de 17- eeuwse wijze. Alle onderdelen wor den gelijmd en met duvels in elkaar gezet. Ook de afwerking o.a. schuren en bijt sen wordt nog met de hand ge daan. Men werkt volgens de op dracht van de cliënt en elk model en maat is te maken. Deze prachtmeubels kunt u bekijken in de Oudhollandse showroom van Antiekboetiek Hoogendoom, Zijd straat 65, Aalsmeer. Alle dagen met uitzondering van woensdagmiddag kunt u hier terecht. Het loont zeker de moeite om hier eens op uw ge mak rond te neuzen en de prijzen zijn, gezien de werkwijze, zeker laag te noemen. Dit door rechtstreekse verkoop: werkplaats klant Geanimeerde receptie Noordwijk Omdat bij een behaald kam pioenschap nu eenmaal een receptie past, hield de voet balvereniging Noordwijk gis teravond weer eens een fees telijke bijeenkomst voor offi ciële genodigden uit de Leidse" en landelijke voet balwereld. Het feit dat een ti tel in de eerste klasse van de KNVB-zaterdag de laatste ja ren bijna traditie Is geworden stond in het clubhuis aan de Duinwetering een geani meerd samenzijn beslist niet in de weg. Wellicht kan Noordwijk binnenkort op nieuw een receptie uitschrij ven om een ander heuglijk feit te vieren: het algemeen kampioenschap bij de zater dagamateurs. Daarvoor dient dan wel de tweede wedstrijd met DOS Kampen (zaterdag) en een derde beslissend duel winnend te worden afgeslo ten... Op de foto feliciteert Noord- wijks wethouder van Sportza ken, de heer Jansen, trainer Piet Buter met het behaalde succes. Openings geschenk voor centrale bibliotheek LEIDEN Het is de bedoe ling, dat de Leidse burgerij een geschenk aanbiedt bij de opening van de Centrale Bi bliotheek aan de Nieuw- straat op 11 juni door konin gin Beatrix. Het geschenk wordt aangeboden aan de O- penbare Bibliotheek Leiden. De gedachten gaan voorals nog uit naar een cadeau in de vorm van een of meerde re kunstwerken die bij de nieuwe bibliotheek een plaatsje krijgen. Het klein comité is gevormd om de actie te organiseren. In dit comité hebben zitting Maarten 't Hart, mevrouw A. Hofstede, mevrouw M. Kool haas, Lucia Steinbach, de heer C.J. Wesseling en de heer M.L. Wurfbain. Om de benodigde gelden te vergaren is in de hal van de Centrale Bibliotheek een speciale colectebus neerge zet. Ook is het mogelijk geld te storten op gironummer 14653 ten name van de Stichting O- penbare Bibliotheek Leiden onder vermelding van „ope ningsgeschenk". In de televisierubriek „Van Gewest tot Gewest" van 10 juni is een reportage gewijd aan de nieuwe bibliotheek van Leiden. Het programma begint om zeven uur. Beiaardconcert op carillon stadhuis LEIDEN Op het carillon van het Leidse stadhuis wordt dinsdag 9 juni van ze ven tot acht uur een beiaard- concert gegeven door de stadsbeiaardier Jacques Maasen van Breda. Een en ander gebeurt in het kader van het Holland Festival in samenwerking met de Ne derlandse Klokkenspelvere niging. Beiaardier Maasen speelt een aantal eigentijdse composities onder meer van Wim Fran ken, de Leidse stadsbeiaardier Rien Ritter, Henk Badings en Herman Strategier. Bij mooi weer kan het concert worden beluisterd op de binnenplaats van het stadhuis. Als het re gent wordt op de tweede etage gezorgd voor een goede, droge luistermogelijkheid. Het pro gramma wordt ter plekke uit gereikt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Judith Johanna Margaretha dv. A. J. F. Datema en J. C. E. Koster, Bianca dv. J. Honkoop en A. M. T. Rook. Jill dv. J. J. M. van der Hulst en C. de Boot. Pleter zv. E. J. Jansen Schoonhoven en R. Hoog, Stephanie Louise dv. P. M. van der Post en M. J. M. E. van der Poel. Sylvia dv. H. Wernars en T. Noordervliet. Jacoba Alida dv. N. Heemskerk en G. Zuij- derduijn, Natalie Anna Rebecca dv. P. J. Philipse en C. J. Zevenhoven, Rachél dv. F. A. Frlcke en E. G. Silbe- rle, Dennis zv. A. C. A. Slingerland en E. Mieloo, Edwin zv. W. C. Baars en P. Llgtvoet, Mirjam dv. J. Moerkerk en D. C. Westdljk, Esther dv. H. Te- gelaar en T. van der Nat, Rutger zv. H. Tegelaar en T. van der Nat, Trijntje Anna dv. J. W. Gorlsse en T. M. van Mansom, Geertrulda Antje Margaret ha dv. J. W. Gorisse en T. M. van Mansom, Esme Dilys dv. P. Houtman en J. P. Husen, Jacob Hendrik zv. A. Hogewonlng en J. ten Donkelaar, Wouter zv. B. Mes en A, Oskam. Bas zv. L. F. Goddijn en R. Stolker, Mar vin Johannes zv. J. Dool en M. M. E. Verver, Arie zv. G. van Tol en A. Nij- meljer, Sytske Gerlofke dv. A. Klomp en G. E. Beklus, Lelsbertus zv. H. Kralt en C. J. van Starkenburg, Ge rard Cornelis zv. H. D. van Velzen en M. Knezevió, Karin dv. P. J. van Beek en G. P. van der Lip. Ferdi zv. J. A. P van Elk en E. Waasdorp, Wendy dv J. M. Zwetsloot en V. P. M. Th. Halve maan. Stefan zv. H. J. van Zeist en K. de Jong, Savanja dv. E. M. Frissen en G. C. Sauvier, Karei Johannes zv. J. K. Petiet en A. Kralt, Jenny dv. F. A. Janssen en J. Wallaart, Marco Fred Maria zv. F. A. M. Meljerlnk en H. C. M. de Barbanson. Overleden: C. H. Moederschelm, geb. 19-5-1933 vrl. echtg. van I. Selier, A. M. Maks, geb. 9-6-1905 man, A. J. van Goozen, geb. 17-10-1919 man, J. A. Blonk, geb. 14-6-1918 man, M. J. Frankhuljzen. geb. 11-4-1900 vrl. geh. gew. met J. Zeegers, W. N. C. A. Gas telaars. geb. 16-8-1906 man, A. Hoogstrate, geb. 11-2-1923 man, D. A. Vermeer, geb. 4-7-1910 man, Ph. F. Smittenaar, geb. 23-6-1917 man. A. P. Commissaris, geb. 22-1-1917 1917 vrl. echtg. van J. Heideveld, W C. Lem. geb. 17-2-1910 vrl. echtg van M. Landheer. J. Wijfje, geb. 3-11- 1927 vrl. echtg. van J. de Ridder. A. W. van GlJIswijk, geb. 29-7-1905 vrl. echtg. van C. W. Duljndam, A. de Wijs, geb. 26-5-1906 vrl. echtg. van G. A. M. van der Kallen, D. den Heljer. geb. 1-9-1894 man, R. R. Ver- plancke. geb. 24-11-1950 man. KAMERLID STELT VRAGEN OVER THERAPIE DIE AL VIJFTIEN JAAR WERKT WASSENAAR/DEN HAAG Staatssecre taris Verder-Smit (volksgezondheid) en mi nister Albeda (sociale zaken) moeten met de Wassenaarse arts mevrouw M. Sickess om de tafel gaan zitten om te bezien of haar methode van behandeling van rugklachten In de medische sector uitgebreid zou kunnen worden toegepast- en opgenomen zou kun nen worden in de medische opleidingen. Deae wens heeft het Kamerlid B. Bakker (CDA) neergelegd in schriftelijke vragen aan beide bewindslieden over de behande ling van de Wassenaarse doctor. Bakker wijst erop dat mevrouw Sickesz al sinds 1965 een nieuwe methode (wel aangeduid als ortho - manipulatie) voor behandeling van rug klachten en aanverwante klachten toepast Te gelijk zijn door haar vijftien collega artsen in haar methode opgeleid terwijl er inmiddels ook een leerboek van haar hand is verschenen. Vol gens Bakker zijn er via de methode bij normale rugklachten en bij chronische patiënten gedu rende tien jaar en langer goede resultaten be reikt. Bakker noemt het in zijn vragen van belang dat een afdoende behandeling van rugklachten plaatsvindt niet alleen voor de patiënt maar ook om ziekteverzuim tegen te gaan en een be roep op WAO of AAW regelingen te voorko men. Bakker vraagt dan ook om een rondetafel gesprek van alle betrokkenen over de behande ling.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5