lode Brigades op sociale toer Aadat steunt Begin egen Syriërs Paus tegen wens van artsen uitziekenhuis [ESCHERMERS VAN DE ARBEIDERS' tembusakkoord Dcialisten ncommunisten NEO-FASCISTENALS ORDEHANDHAVERS BIJ AUTORACES ZOLDER REAGAN NODIGT SADAT EN BEGIN UIT Fokker en Airbus stelen Parijse luchtvaartshow Labour-leider Foot troeft Tony Benn af „Cubanen uit Angola" geen voorwaarde voor onafhankelijk Namibië Nederlanders vast in VS wegens handel in heroïne 'JITENLAND LE1DSE COURANT VRIJDAG 5 JUNI 1981 PAGINA 11 (Van onze correspondent Cees Manders) IE Terwijl de Italiaanse politici nog d hun wonden likken na de schandalen de afgelopen weken en er tussen de be door nog niet in zijn geslaagd een regering te vormen, blijven de Rode les in heel Italië toeslaan met een suc- een regelmaat die iedereen beang- r Drie topfiguren uit het politieke, so len industriële leven worden door de or- itie gevangen gehouden, liticus Cirillo, gedeputeerde van de pro vincie Campania (de streek rond Napels) wordt al 37 dagen vastgehouden. De industrieel Ta- liercio, directeur van een groot chemisch con cern in Venetië, is al twee weken spoorloos en woensdag werd in Milaan een van de directeu ren van de autofabriek Alfa Romeo, Sandrucci, ontvoerd. Het drietal is ontvoerd op een wijze die de poli tie versteld doet staan. Tegen de snelheid, effi ciency en meedogenloosheid waarmee de terro risten opereren lijkt weinig of niets te doen. De politie heeft het nakijken. Alleen de communi qués van de Rode Brigades bereiken de buiten wereld en uit die boodschappen blijkt dat de or ganisatie momenteel op de sociale toer is. Zo is Alfa-man Sandrucci verantwoordelijk voor het sociale beleid van Alfa Romeo en heeft hij voorgesteld de werknemers toe te staan zelf hun werkzaamheden te regelen. Vol gens de Rode Brigades zijn de plannen echter alleen maar bedoeld om de arbeiders nog meer uit te buiten. Met de ontvoering van Sandrucci willen de terroristen de sociale onrust onder de duizenden werknemers van Alfa Romeo ver groten. Deze werknemers hebben gisteren ech ter massaal tegen de ontvoering geprotesteerd. Taliercio uit Venetië is in zijn bedrijf eveneens verantwoordelijk voor het sociale beleid van zijn onderneming. Cirillo, de enige politicus uit het gezelschap, wordt de hele woningnood van Napels in de schoenen geschoven. Overigens ziin de drie ontvoeringen, die toch een zeker politiek accent hebben, er niet in ge slaagd enige rimpels te veroorzaken in de vij ver van de Italiaanse politiek. Maar dat komt wellicht omdat er al twee weken geen regering meer is, er nauwelijks geregeerd wordt en, zoals een krant het uitdrukte, „alle politici rich ting strand zijn vertrokken". (Van onze corres pondent Cees Man ders) ROME De Ita liaanse ambtelijke molens mogen dan langzamer draaien dan in Nederland, maar dat ze draaien ondervond deze week de eige naar van Café de Paris, een van de bekendste café's van Rome. Al jaren lang heeft het café aan de beroemde Via Veneto een terras, waar de sfeer, net als de prijzen, waardig is. Aan de serene rust kwam gistermor gen plotseling een einde, toen vier brandweerlieden uit hun auto stap ten. Voordat ie mand door had wat Italiaanse ambtelijke molens draaien traag maar on verbiddelli jk er gebeurde, had den zij staaldraad rond tafels en stoe len gespannen en een bord geplaatst waarop stond dat het verboden was zich op het terras te bevinden. Ach teraf bleek de eige naar zelf voor dit onheil verantwoor delijk te zijn. Hij had enkele weken geleden op het ge meentehuis toe stemming gevraagd voor verbouwing van het terras. De ambtenaar haalde het dossier erbij en kwam tot de ont dekking dat de ei genaar nooit toe stemming heeft ge had voor een ter ras. Een flinke strop voor de eige naar, want die moet opnieuw een vergunning aan vragen. Maar voor al voor het perso neel, want dat staat nu op straat Op de Via Veneto. ■- ANKRIJK: IIJS De socialistische e communistische partij ankrijk hebben een isakkoord gesloten JSe komende verkiezin- Tvan de Nationale Verga- Ing op 14 en 21 juni. Het lord houdt in dat bij de ronde van de verkle ien beide partijen met ei- kandidaten komen. In tweede ronde zullen so lsten en communisten de ise kandidaat" steunen, lie meeste kansen heeft. akkoord houdt echter niet &t wanneer links in de Na kie Vergadering een meer- behaalt, de communis- na de verkiezingen zonder er aan de regering zullen |gen deelnemen. Daarover let president Mitterrand be- -.afloop van de onderhande len spraken socialisten en Jmunisten over vergaande reenstemming op sociaal Mltterand gebied. Op buitenlands poli tiek gebied blijven de verschil len tussen de socialisten en de zeer Moskou-getrouwe com munisten bestaan. Midway De terugkeer van het Amerikaanse vlieg- dekschlp Midway naar zijn Japanse uitvals basis Yokosuka heeft in Japan tot demon straties geleld. Recen te onthullingen over bezoeken aan Japan se havens door met kernwapens uitgerus te Amerikaanse sche pen, dit ondanks de Japanse grondwet die elke aanwezigheid van kernwapens verbiedt, waren de directe aan leiding tot de betogin gen. De Japanse overheid had het ze kere voor het onzeke re genomen. De Mid way werd omringd met marineschepen en rond Amerikaanse bases was veel politie op de been. Ongere geldheden hebben zich nergens voorge daan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Twintig leaen van het Belgische neo-fascisti- sche „Jeugdfront" zijn vorige maand door de organisator van de Formule-1 autoraces op het circuit van Zolder inge zet voor de ordehandhaving rond het parcours. Het Vlaam se ochtendblad De Morgen heeft dat gisteren onthuld. Directeur Maurice Belien van het circuit geeft in het artikel toe de knokploeg te hebben ingehuurd. De groep stond onder lei ding van de gebroeders Dossogne, achtereenvolgens voorzitter en militaristisch trainer van het Jeugdfront. Het feit dat het Front slechts enkele dagen voor de races door een rechtbank van Brussel was bestempeld tot een verboden para-militaire or ganisatie, heeft Belien er niet van weerhouden van de diensten van Dossogne en de zijnen gebruik te maken. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het plotselinge vertrek van de paus uit het Romeinse Gemelll-ziekenhuis, woensdagavond, heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Zijn artsen hadden hem nog wat langer in het ziekenhuis willen houden. De paus is steeds een geduldig patiënt geweest, tot op het moment waarop hij voelde dat de noodzaak voor alle uitgebreide zorgen verdwe nen was. Toen heeft zijn wilskracht het gewon nen van de voorzichtigheid van zijn doktoren. De paus wilde terug naar het Vaticaan, om de kerk weer te regeren vanuit de plaats waar dat hoort. En bovendien was het hem er erg veel aan gelegen het komende Pinksterweekend, wanneer weer duizenden pelgrims voor de St. Pieterskerk samendrommen, in het Vaticaan te zijn. Bovendien begint dan een belangrijke bisschop penconferentie ter gelegenheid van de 1600e verjaardag van het concilie van Constantinopel. Kort voor de paus het ziekenhuis verliet heeft hij een kleine toespraak gehouden tot het per soneel dat hem drie weken verzorgde. Volgens hen was de paus bijzonder opgewekt en maakte hij volop grappen. IBM EL-SJEIK Pre- Begin heeft gisteren ns het topoverleg het gtg igende verzoek ingewil- van president Sadat Egypte de Amerikanen m de tijd" te geven om conflict over de Syrische etten tot een oplossing te igen. Begin verwierp iwel Sadats oproep om Israëlische aanvallen op lldJestijnsde doelen in Liba- staken. De Ameri- mderhandelaar Phi- ib is inmiddels uit mier Begin is door Reagan uitgenodigd voor een bezoel Islington vertrokken om september. Dit bezoek kan overigens alleen doorgaan wan neer Begin eind deze maand de Israëlische verkiezingen wint. Verder zal koning Hoessein worden uitgenodigd voor een bezoek in november. President Sadat had in de zomer van het vorig jaar een topconferentie voorgesteld om voort gang mogelijk te maken in 'de onderhandelingen over zelf- besttur voor de Palestijnen, maar dit plan werd op de lange baan geschoven toen Carter de verkiezingen verloor. voor de „tragedie" in Libanon de RUSsen in dit gebied te en waren ook beiden van me- voorkomen. Sadat verweet ning dat het noodzakelijk is president Assad van Syrië dat een verder doordringen van hij ,n 1975 de Libanese crisis WASHINGTON President Ronald Reagan heeft de Egyp tische president Anwar Sadat uitgenodigd voor een ontmoe- log te proberen een uit te vinden voor de aan- igheid van de Syrische etten in Libanon. in en Sadat stelden op een (conferentie na afloop van 10 op Syrië verantwoordelijk heeft uitgelokt om de aan dacht af te leiden van de bin nenlandse problemen van zijn land. De Syrische troepen moeten uit Libanon worden teruggetrokken. Begin verklaarde dat hij en Sadat „belangrijke akkoorden" hebben gesloten, maar de Is raëlische leider wolde daar verder niet over uitweiden. Uit het feit dat Sadat bereid was vlak voor de Israëlische verkiezingen eind deze maand met Begin te onderhandelen leidt men af dat Sadat in Be gin een vertrouwen wekkende partner ziet voor het vervolg van het overleg tussen beide landen. Daarin blijft oplossing van een vorm van zelfbestuur van de Palestijnen centraal staan. Een hartelijke begroeting tussen president Sadat en premier Begin, bij het begin van hun eendaagse confe rentie. Ik, £JID-AFRIKA Hhoolkinderen M^ichoffer van "Streden politie 1ANNESBURG Zuidafrikaanse poli- heeft gisteren op- piw met honden, angas, zwepen en i irwapens een einde aaakt aan een vreed- ii i ie betoging van jonge urlingen studen- _i en middelbare scho ren. gens een woordvoerder de politie is het niet op- 'gen van bevelen van de po- reden genoeg om uitzon- lijk bruut tegen de jonge- op te treden. demonstraties van gisteren en een protest tegen de ge- ddadige wijze waarop de jtie een dag eerder tegen lere demonstrerende scho en was opgetreden. Zij 'egen de vrijlating van een Testeerde mede-scholier. Ier op de dag heeft de poli- met steun van het leger, ens een zoekactie in de uiingenwijk huisgehou- In totaal werden in de Een tekening van de nieuwe MDF-100, zoals die in 1986 op de markt zal komen. PARIJS Nog voordat één toestel is gemaakt is de con currentiestrijd op de markt voor vliegtuigen voor korte en middellange afstand met 150 passagiers in volle gang. Tijdens de persdag van de luchtvaartshow op het Parij- se vliegveld Le Bourget die gisteren is gehouden ston den twee toestellen in het centrum van de belangstel ling, de Nederlands-Ameri kaanse MDF-100 en de Fran se Airbus A-320. Een half uur na^at Fokker en de Amerikaanse vliegtuigfa brikant McDonnel Douglas trots de eerste tekeningen van hun gezamenlijke produkt aan de pers hadden getoond, maakte topman Lathyere van het Franse concern Airbus In dustry bekend dat het met eenzelfde type vliegtuig op komst is. Beide toestellen moe ten rond maart 1986 op de markt verschijnen. Volgens Latyere begint Airbus binnen kort te onderhandelen met luchtvaartmaatschappijen die belangstelling hebben voor 150-zitters. Ook de Ameri kaans-Nederlandse onderne ming rekent op voldoende be stellingen. Gisteren is de Raad van toe zicht voor het samenwerkings- projekt van de MDF-100 be kend gemaakt door Fokker- topman Swarttouw en de Amerikaan Sanford McDon nel. Daarin zullen twee Neder landers en twee Amerikanen zitting hebben. Het nieuwe toestel zal worden gebouwd in Amsterdam en Long Beach in Californië. Het hoofdkantoor van het samenwerkingsprojekt zal in Long Beach zetelen. De Nederlandse regering heeft een half miljard dollar aan krediet toegezegd. De markt voor twee-motorige 150-zitters als de MDF-100 en de Airbus A-320 is groot De nieuwe modellen moeten de huidige, oneconomische gene ratie vliegtuigen voor korte en middellange afstand vervan gen, aangezien die teveel brandstof verbruiken. Ook de Amerikaanse vliegtuigfabriek Boeing bleek gisteren met plannen voor een tweemotori- ge 150-zitter rond te lopen. Het bedrijf denkt echter pas in de 1987 of 1988 met een Boeing 7- 7 op de markt te komen. Het feit dat Boeing eerst zekerheid wilde over een nieuwe motor voor dit toestel, is voor Fokker aanleiding geweest af te zien van samenwerking met dat bedrijf. Amerikaanse marine krijgt kruisraketten WASHINGTON De Ame- rikaanse marine heeft van de regering in Washington toestemming gekregen voor de produktic van kruisra ketten voor de lange afstand die, al dan niet van atoom kopen voorzien, in staat zijn tot ver in de Sovjet-Unie door te dringen. Dit heeft het blad de „Washington Star" gemeld. Volgens de krant kunnen de raketten met ingang van 1982 op onderzeeërs en oppervlak teschepen van de Amerikaan se marine worden geplaatst. In 1985 moet het programma ge reed zijn. De kruisraketten hebben een bereik dat groter is dan de in het Salt-II-akkoord overeen gekomen afstand. Maar omdat het Amerikaanse Congres de ondertekening door president Carter nooit heeft geratifi ceerd, hoeft Washington zich niet aan het verdrag te hou den. Tot op heden werd dat wel gedaan. De nieuwe Ame rikaanse regering heeft zich echter op het standpunt ge steld, dat het doqr haar betwis te Salt-II akkoord geen bin dend.' kracht heeft LONDEN Michael Foot, de leider van de Britse Labour- partij, heeft gisteren een voorlopige overwinning behaald op de favoriet van de linkervleugel. Hij daagde Tony Benn, die in het najaar campagne wilde voeren voor het vice-voor- zitterschap van de labour-fractie, uit het tegen de voorzitter, Foot zelf, op te nemen. Benn weigerde daarop in te gaan. De tweede man in de labour-fractie is Dennis Healy, die alge meen geldt als een exponent van de rechtervleugel. Overigens is onzeker, of Foot met zijn verrassende optreden tijdens een vergadering van het schaduwkabinet Benn voor goed heeft uitgerangeerd voor het voorzitterschap op een later moment. De Londense Times schreef: „De dobbelstenen rollen gunstig voor Benn", als commentaar op de mededeling dat in vloedrijke vakbonden de kant van de 56-jarige Benn hebben ge kozen. In het begin van de jaren zestig veroorzaakte Benn, geboren als Lord Stansgate, een ware revolutie in het Hogerhuis. Terwijl hij voor het leven in de Britse Eerste Kamer had kunnen blijven zitten, zocht hij zijn bestemming na zijn adellijke titel te heb ben geruild voor de eenvoudige achternaam Benn in het La gerhuis, waar de politieke overlevingskansen veel grilliger zijn, omdat elk lid bij verkiezingen op pad moet om zijn zetel te be houden. LONDEN Volgens welingelichte Engelse bronnen hebben de Verenigde Staten hun oude plan laten varen om de onaf hankelijkheid van Namibië pas te erkennen als de Cubaan se militairen zich uit het buurland Angola terugtrekken. Begin deze week was een geheime nota van Amerika's Afri- ka-specialist Chester Crocker uitgelekt, waarin belde aspec ten aan elkaar waren gekoppeld. De Amerikanen stellen zich nu op het standpunt dat de kwestie- Angola zichzelf zal regelen, wanneer de onafhankelijkheid van Namibië een feit is. Aanvankelijk eisten ze dat de huidige machthebbers in Angola zouden samenwerken met de door Zuid-Afrika gesteunde guerrillabeweging Unita. De Westerse regeringen hebben zich soepeler opgesteld. Amerika, dat nog steeds probeert Zuid-Afrika in het overleg te betrekken, heeft ook zijn plan voor een conferentie over de grondwet laten val len. De contactgroep voor Namibië, waarin naast de VS, ook En geland, Frankrijk, West-Duitsland en Canada zitten, is nu bezig het plan van de Verenigde Naties te versterken. Dat plan voor ziet in een staakt-het-vuren, vervolgens algemene verkiezingen en pas daarna zorgen voor een nieuwe grondwet. NEW YORK Volgens de Newyorkse krant „Daily News" wordt een Nederlandse vrouw door de Amerikaanse narco tica-politic vastgehouden op de verdenking de leidster te zijn van een bende heroïne-smokkelaars. Haar man zou mo menteel in San Francisco worden vastgehouden op de be schuldiging van de handel in drugs. De Nederlandse vrouw, die bekend zou zijn onder de namen Edith Schoor én Jopie de Ruiter, is volgens de krant dezer da gen aan een rechter in New York voorgeleid. Haar bende zou sinds 1977 voor miljoenen dollars aan heroïne de Verenigde Sta ten hebben oinnengesmokkeld. De smokkelwaar zou verborgen hebban gezeten in radio- en televisietoestellen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11