Paus terug in het Vaticaan 'linke verlaging aantal sychiatrische bedden in Zuid Holland-Noord Opnieuw film over de paus in de maak Eerste promotie leken-theoloog in Rome PROVINCIE WIL GEEN GEDWONGEN ONTSLAGEN Monument voor Hannie Schaft Oudshoorn" kan waarschijnlijk toch worden afgebouwd Schoolstrijd in Frankrijk laait op —BINNENLAND! LEIDSE COURANT DONDERDAG 4IUNI1981 PAGINA >EN HAAG/LEIDEN- DELFT Maximaal 2090 perknemers, werkzaam in sychiatrische inrichtingen de regio's Delft, Leiden Den Haag, dreigen de ko- lende vijf k tien jaar ver ast te worden naar een an- ere gelijksoortige betrek ing in Zuid-Holland. Dit is nvermijdelijk wanneer het an tal psychiatrische zie- enhuisbedden in de ge- loemde regio's met ruim BTïOO 100 moet zakken. Dit blijkt it het bijgewerkte rapport rlobaal Plan Psychiatrie -Holland, .dat in eerste le vorig jaar door dé rovincie openbaar is ge- ïaakt Toen stond echter Kwaliteit log geen aparte werkgele- leidsparagraaf in het de toekomst meer uitgebreide behandelingsmethoden zoals dagbehandeling en begeleiding in zogenoemde „hostel's". Hos tel's zijn huizen, min of meer geïntegreerd in dorp of stad, waarin mensen met geestelijke moeilijkheden kunnen worden voorbereid op hun terugkeer in de maatschappij. Dagbehan- delings- en hostel-plaatsen worden in de toekomst niet meer meegeteld in dit ver band. Verwacht wordt dat me dio 1990 minder patiënten vol ledig worden opgenomen en meer patiënten dagbehande ling zullen ondergaan. bals wij vorig jaar al meld en, vindt de provincie dat de enoemde regio's over te veel sychiatrische ziekenhuisbed en beschikken in relatie tot ndere Zuidhollandse regio's. )e bewuste ziekenhuizen in eze gebieden moeten dan ook de komende tien jaar onge- eer 2700 officiële patiënten- jlaatsen inleveren. Dit getal is ichter wat geflatteerd omdat 9e officiële capaciteit van een iekenhuis niet hetzelfde is als iet aantal bezette bedden. Ook noet van die 2700 plaatsen 650 vorden afgetrokken voor in Kies 'm verantwoord. Vraag bij fietsenmaker, boekhandel of ANWB naar het boekje "Wat voor fiets?" of bestel door overmaking van f 8,50 op postgiro 234567 Ln.v. stichting: fiets!, A'dam. De inkrimping van het aantal psychiatrische ziekenhuisbed den in de genoemde regio's moet samengaan met de bouw van psychiatrische ziekenhui zen in Dordrecht, Rijnmond en Gouda. G.S. willen name lijk op die manier de psychia trische ziekenhuisbedden be ter verdelen over de provincie Zuid-Holland. Mr.( T. Vroon, hoofd afdeling Volksgezond heid van de provincie: „Het gaat om kwaliteitsverbetering voor de patiënt. Dat is in onze visie belangrijker dan eventu eel verlies aan arbeidsplaatsen. Het hoeft dan niet meer voor te komen, dat een patiënt uit Rotterdam in het psychiatrisch ziekenhuis St. Bavo in Noord- wijkerhout wordt opgenomen om zo het gevaar te lopen het contact met zijn woonomge ving te verliezen. De meeste ziekenhuisdirecteuren zijn het in principe niet oneens met de plannen van GS, al is het na tuurlijk een pijnlijke ingreep, die hele reorganisatie". Verpleegtehuizen Het ingrijpende verlies aan ba nen wordt volgens G.S. voor ongeveer een kwart gecom penseerd door de bouw van onder meer enkele verpleegte huizen in deze omgeving. Een en ander betekent dat in die sector ongeveer 530 banen worden gecreëerd. Niet als doekje voor het bloeden, maar meer door een veranderd in zicht om bijvoorbeeld psycho geriatrische patiënten (234 de mente bejaarden) niet meer in psychiatrische ziekenhuizen onder te brengen. Voor hen wil men aparte voorzieningen bouwen in de vorm van de ge noemde verpleegtehuizen. Ook voor de zwakzinnigenzorg ko men aparte voorzieningen. Dat resulteert over de hele provin cie in een ruime 200 arbeids plaatsen. Een gedeelte van de Zuidhollandse zwakzinnigen (265 jongeren en ouderen) wordt nu verpleegd in de psy chiatrische ziekenhuizen. Dat is een onwenselijk situatie, vinden G.S. Het provinciaal bestuur stelt uitdrukkelijk in de nota de reorganisatieplan nen niet zonder overleg met werknemers- en werkgever sorganisaties te willen uitvoe ren. Dat overleg zou moeten plaatsvinden in nauwe samen werking met een speciaal te vormen provinciale stuur groep. Beschut wonen De boutf van nieuwe psychia trische ziekenhuizen in de re gio's Dordrecht, Rijnmond en Gouda wordt in de visie van GS gekoppeld aan de afbouw van ziekenhuizen in Leiden, Den Haag en Delft. Zo wordt onder meer een al voorzichtig aangegaan samenwerkingsver band aangemoedigd tussen het ziekenhuis Bloemendaal in Loosduinen en een nieuw te bouwen ziekenhuis in Dord recht Een afbouw van de Wassenaarse Ursulakliniek en het Leidschendamse Schaken- bosch zou voorts moeten lei den tot de bouw van een zie kenhuis in Gouda. Dit zieken huis zouden de twee genoemde instellingen samen kunnen op zetten. Een vermindering van de beddencapaciteit van het St Bavo-ziekenhuis in Noord- wijkerhout moet dan samen gaan met de bouw van een psychiatrisch ziekenhuis in Capelle aan den IJssel. De aanvraag voor de bouw van St Bavo in Capelle is al inge diend. Dit ziekenhuis was al in grote mate georiënteerd op Rotterdam. Twee voorzienin gen van St Bavo zullen in Noordwijkerhout achterblij ven. Dat zijn „Beschut wonen" voor chronische patiënten en de Hafakker (een huis voor experimentele zwakzinnigen zorg). Het ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijkerhout heeft beloofd op een en ander professioneel toezicht te hou den. Rosenburg Het samenwerkingsverband Ursula/Schakenbosch richt zich volgens G.S. in de toe komst op patiënten uit Zoeter- meer, Benthuizen, Wassenaar, Leidschendam, Voorburg en een gedeelte van Den Haag. De overige patiënten (circa 66 procent) in de regio Den Haag zouden dan een plaats kunnen vinden in Bloemendaal en Ro senburg. Schakenbosch is mo menteel gedeeltelijk op patiën ten uit Rijnmond georiënteerd. Dat ia in de toekomst niet meer nodig als die regio zijn eigen psychiatrische zieken huizen heeft. G.S. zien een duidelijke relatie tussen af bouw van Schakenbosch en Ursula en nieuwbouw van een ziekenhuis in Gouda. Een ge deelte van het personeel zou dan" over kunnen gaan. Vaak ook met dezelfde patiënten. De provincie wil namelijk ge dwongen ontslagen voorko men en rekent voor een ge deelte ook op een natuurlijk verloop. Rosenburg, Ursula en Schakenbosch hebben in de toekomst dan iets meer dan 300 bedden, zodat voor een groot gedeelte tegemoet geko men is aan de wensen van staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid, die streeft naar een „ideale klini sche capaciteit" van 300 plaat sen per ziekenhuis. Ook het St Joris-ziekenhuis in Delft blijven veel patiënten uit Rijn mond, zodat ook wat St. Joris betreft inkrimping geboden is. In het Nieuwe Waterweg Noordgebied komt dan gekop peld aan de inkrimping van St. Joris een nieuw ziekenhuis met 200 bedden met dagbe handeling en enkele hostels. Sancta Maria in Noordwijker hout wordt voorts gereduceerd tot 287 bedden (excusief 135 bedden voor patiënten uit Noord-Holland). De capaciteit van dit ziekenhuis is momen teel 635 plaatsen. Het psychia trisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest zou tot slot moeten worden ingekrompen tot 287 (was 442), hoewel ook hier een gedeeltelijke vervanging is aan dagbehandeling en hostel's. JAN PETER VERSTEEGE Het gemeentebestuur van Haarlem heeft de beeldhouw ster Truus Menger uit die plaats opdracht gegeven voor het vervaardigen van een mo nument ter herdenking van de verzetstrijdster Hannie Schaft. Mevrouw Menger was de naaste medewerkster van Hannie Schaft in het verzet. Haar ontwerp is gekozen uit 108 inzendingen. r>n ALPHEN AAN DEN RIJN Gedeputeerde staten van Zuid-Holland staan positief tegenover het afbouwen van de vierde bouwlaag van ver pleegtehuis Oudshoorn. Deze afdeling staat nog steeds leeg omdat er door het mi nisterie nog geen toestem ming is gegeven voor inrich ting van deze laag. Een en ander kwam gistera vond ter sprake in de eerste vergadering van de commissie voor de gezondheidszorg. Ver wacht wordt dat er nu spoedig schriftelijke toestemming van het ministerie komt om de bouwlaag uiteindelijk toch in te richten. Alleen het college ziekenhuisvoorzieningen staat negatief tegenover de afbouw, ondanks het feit dat Ouds hoorn een belangrijke functie in de regionale opvang ver vult. Verder kwamen de resultaten van het onderzoek naar baar moederhalskanker aan de orde. De opkomst is wat tegen gevallen. Veertig k vijftig pro cent van de vrouwen heeft ge hoor gegeven aan de oproep. Bekeken zal worden of er niet wat meer bekendheid aan het onderzoek moet worden gege ven. Bovendien zal worden onderzocht of de eigen bijdra ge (twintig gulden) omlaag Collecte voor Nederlandse missionarissen In het Pinksterweekend (7 en 8 juni) wordt in vrijwel, alle katholieke kerken in Nederland gecollecteerd' voor Nederlandse missio narissen in de Derde We reld. De collecte wordt gehouden in het kader van de „Week voor de Nederlandse missio naris", ook dit jaar de week voor Pinksteren. De voorzit ter van de gelijknamige actie bisschop Bluyssen van Den Bosch, vraagt in een brief bij zonder steun en aandacht voor de meer dan vijfdui zend Nederlandse missio narissen. Ter gelegenheid van de „Week voor de Nederlandse missionaris" is onder de titel, „Werken in de Derde We reld, een leerschool" een boekje uitgegeven met brie-, ven van en gesprekken met missionaire vrijwilligers inl verscheidene ontwikkelings- landen. Men kan het boekje ontvangen door een gift (of een bedrag van 5,-) over te maken op giro 676 Den Haag, met vermelding „Pinkster- boekje". Anglikaans protest tegen priester wijding vrouwen Vier anglicaanse geestelij ken, die gekant zijn tegen de priesterwijding van vrouwen, zijn uit de Angli caanse Kerk getreden. Zij willen overgaan naar de Rooms-Katholieke Kerk. De priesters, die grote moeite zeggen te hebben met het vo-; rig jaar genomen besluit van de kerk van Wales om vrou wen toe te laten tot het ambt van diaken, de laagste geeste lijke orde bij de anglicanen, verklaarden dat zulks een „radicale afwijking van de anglicaanse leer" betekent (Vervolg voorpagina) De paus is weer in het Vaticaan. Gisteren laat in de middag kreeg hij plotseling van zijn artsen toe stemming om het ziekenhuis Ge- melli te verlaten. Om 19.00 uur pre cies verliet hij onder luide toejui chingen van personeel en patiënten van het ziekenhuis het gebouw van hoefde geenenkel ogenblik door anderen die hem begeleidden on dersteund te worden. Hij lachte en keek op gewekt, zoals ieder die na een verblijf in het ziekenhuis weer naar huis mag. Na een rit van tien minuten in de eerste auto van het Vaticaan, genummerd SCV 1 reed hij de Annapoort van Vaticaanstad binnen. Kort na zijn terugkeer in het Vaticaan verscheen de paus voor het raam van zijn kamer dat uitzicht geeft op het St gieters- plein. Daar had zich in korte tijd een grote menigte verzameld. Vele toeschouwers hadden de tranen in de ogen terwijl de paus hen de apostolische zegen gaf. Korte tijd later verdween de paus weer uit het gezicht. Toen de paus het ziekenhuis verliet gaven de artsen die hem behandelen een medisch bulletin uit, het achttien de. En hierin stond de reden voor het plotselinge ontslag van de Heilige Va der uit het ziekenhuis. Volgens de art sen had het herstel zo'n wending ten goede genomen dat het niet langer noodzakelijk was om de verdere ver pleging in het ziekenhuis Gemelli voort te zetten. De paus zal nu ver zorgd worden in het Vaticaan zelf, voor de noodzakelijke medische voor zieningen is al enige tijd geleden in afwachting van zijn thuiskomst ge zorgd. De paus zal nog een keer terug keren naar het Gemelli-ziekenhuis voor een laatste operatie. Maar deze ingreep zal geen moeilijkheden ople-, veren. Nu de paus weer thuis is, be staat bij velé mensen (pelgrims en Ro meinen) de ver wachting dat hij aan staande zondag de Pinksterplechtig heden althans voor een deel met zijn lijfelijke aanwezigheid zal opluisteren. Ann Odre, de Amerikaanse vrouw van 62 jaar die samen met de paus ge wond raakte, wordt dezer dagen te ruggevlogen naar de Verenigde Sta ten. President Reagan heeft een spe ciaal vliegtuig voor het vervoer van de vrouw en haar familie ter beschik king gesteld. Het vliegtuig brengt haar direct van Rome naar de stad waar ze woont, Buffalo. Haar toestand is nog steeds ernstig, en zij zal in Amerika opnieuw moeten worden ge opereerd. Maar ze is buiten levensge vaar. De vrouw heeft als vurigste wens een ontmoeting met de paus, maar de vraag is of die wens kan wor den vervuld, gezien de toestand waar in beide patiënten zich nog bevinden. In Noofd-Italië wordt op het ogenblik een film gemaakt van pans Joannes XXIII. Weer een film, want enige ja ren geleden kwam de film „Er kwam een mens" in de cir culatie. Het succes van die film destijds, en dan vooral in de Italiaanse bioscopen, is voor enkele filmproducenten de reden voor de nieuwe film. De titel staat nog niet vast. Waarschijnlijk wordt het „Ik zal Johannes heten". wordt het dit keer niet zomaar een chronologische biografie van de vroegere paus, maar eerder een weergave van een aantal hoogtepunten uit het leven van Angelo Roncalli, die het meest tot de verbeelding spreken. Roncalli zelf zal te ho ren zijn, terwijl hij te zien zal zijn in de personen van drie verschillende acteurs, die hem, in de verschillende levensfa sen zullen voorstellen. De film wordt opgenomen in Palesti na, Venetië (waar Roncalli patriarch was) Bergamo, waar hii Athene, Rome en Istanboel, en zal jong priester was, Parij miljoenen kosten. De in Italië. i zal al in juli as. te zien zijn, althans De eerste lekën-theoloog die ooit in Rome is gepromoveerd is de Nijmegenaar Frans Vosman. De promotie had gistermiddag plaats in de Academia Alfonsiana, een in de christelijke moraal gespecialiseerde theologische hogeschool in Rome, zo meldt onze correspondent Cees Manders. Het was een unicum voor de Romeinse theo- osman promoveerde in Rome omdat zijn ia- culteit, de theologische faculteit van de Nij meegse universiteit, voor zijn onderwerp niet die faciliteiten bood die de Academia Alfon siana wel ln huis heeft Het onderwerp waar op Vosman promoveerde is de economische moraal van de Schotse theoloog John Mair oftewel Ioannes Maior, die leefde in de 15e en 16e eeuw. Een van de docenten aan de Aca demia Alfonsiana, de Nederlandse Fransman Vereecken is expert op dit terrein. Vosmans proefschrift gaat over de financiële transac ties, rentekoop, huur, pacht, en vennootschap zoals behandeld in de geschriften van Mair. De promotie had plaats (en ook dit is bijzon der) in het Nederlands. De promotors waren Sampere en Boelaars. Frans Vosman is af komstig uit Helmond, waar hij op 18 juni 1952 geboren werd. Sinds kort werkt hij in het De verkiezing van een socialist tot president van Frank rijk heeft de steeds voortsudderende schoolstrijd in dat land opnieuw doen oplaaien. Overal in Frankrijk vinden bijeenkomsten plaats, waar voorstanders van het bijzon der onderwijs zich beraden over de toekomst ervan. Uitlatingen van president Mitterrand en van minister Alain Savary van onderwijs, dat het nieuwe bewind geenszins de ondergang van het bijzonder onderwijs voornamelijk ka tholiek voor ogen heeft, hebben de gemoederen niet tot bedaren gebracht. De Franse bisschoppen hebben zich begin deze week even eens over dit probleem gebogen. De bestaande vrijheid van onderwijs mag niet worden aangetast, waarschuwen zij. De katholieke kerk houdt zich, waar het het onderwijs aan gaat, strikt afzijdig van welke politieke stroming dan ook. In het streven te komen tot een pluriforme samenleving zou het niet passen bijzondere scholen op te heffen en het hele onder wijs onder te brengen in openbare scholen, aldus de bisschop pen. iHet episcopaat ontkent met deze uitlating politiek te bedrij ven met het oog op de algemene verkiezingen, die over twee weken in Frankrijk plaatsvinden. De bisschoppen willen al leen niet, aldus woordvoerder mgr. Defois, dat het onderwijs inzet wordt van een politiek spel. Verder dan de bisschoppen gaat de federatie van oudervere nigingen met kinderen in het bijzonder onderwijs (Unapel). ,Zij vertegenwoordigen de 16 procent Franse leerlingen, die geen gebruik maken van het openbaar onderwijs. Voorzitter Pierre Daniël, heeft de ouders vorige welk in een brief opge roepen van elke kandidaat bij de komende kamerverkiezin gen een duidelijk standpunt te eisen over de positie van het bijzonder onderwijs. Hij is vooral bang, dat het christelijk ka rakter ervan verdwijnt als de socialisten hun zin krijgen, dat de staat de directeuren van scholen gaat benoemen, mogelijk |zelfs alle onderwijzers en lerareren en dat onderwijzers- en lerarenopleidingen geheel aan de staat worden getrokken. jEen ontmoeting tussen de Unapel en de grote Franse onder- |wijsvakbond FEN in Evry bij Parijs heeft de twee standpun ten nog eens gescherpt Het katholiek onderwijs heeft niet het |recht nu ineens meer rechten te eisen, dan het in het verle iden heeft gehad en die niemand betwist, aldus een FEN-voor- man, Louis Astre. IMaar hij wil niet dat de staat dat onderwijs bekostigt: „We jkunnen niet toestaan, dat overheidsgelden worden aange- jwend voor een missie van de kerk, welke die ook moge zijn". De Unapel stelt daar tegenover, dat het bijzonder onderwijs idan alleen openstaat voor kinderen met rijke ouders en „dat |mag niet". Anders dan in Nederland is het bijzonder onderwijs in Frankrijk niet gratis. Nu al betalen ouders, die hun kinderen op een katholieke school willen hebben, een zeker bedrag aan schoolgeld, dat van school tot school verschillend kan zijn, dat hangt af van de afspraken met de staat: hoe meer die op een bijzondere school te zeggen heeft, hoe meer er wordt gesubsi dieerd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7