Hypotheekbank gwil 250 man ontslaan Anti-Sovjet incidenten nemen toe in Polen Informateurs: CDA-premier een gegeven agenaar sekt ïendinneer Minister moet direct maatregelen treffen tegen TROS en Veronica Bloemen voor herstelde paus 39-jarige pastoor uit Budel 2000 krentemikken laten TV-TIPS HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 16 stort neer: xe atrse P''00t ongedeerd nderaWERSOOG De 21-jarige ijk be-ise luchtmachtpiloot Bob van ietaal*el heeft het neerstorten van iroen-'F*16 straaljager, gistermorgen eurerf* Lauwersmeer, overleefd zon- iktuui00^ maar één schrammetje op kom-r Jktuu^Winkel was opgestegen van de en"%asis Leeuwarden. Toen zijn epenjtuig onbestuurbaar was gewor- 5:„Leidenaar maakt nood- ihoucfcg uit stuurloze F-16' lektra Lady Diana in was Beeldhouwster Muriel Pearson van Madame Tussaud In Londen legt de laatste hand aan het klei- model voor het wassen beeld van Lady Diana Spencer. Zodra het kleimodel gereed Is wordt er een mal gemaakt, waarin het wassen beeld kan worden gego ten. Vervolgens worden de haren ingeplant en de ogen en kleuren opgeschilderd. Op 29 juli, de dag van het huwelijk van prins Char les en Lady Diana, moet het beeld, gekleed in een door Lady Diana afgestane avondjurk, in het Londense museum van Ma* dame Tussaud staan. Politie' treedt streng op tegen „vrij-kampeerders" DRIEBERGEN De politie in de Nederlandse kustplaatsen, waar in het pinksterweekeinde een aanzien lijke drukte wordt verwacht, zal streng optreden tegen mensen die hun tent of kampeerauto neerzetten buiten de daartoe bestemde officiële kampeerterreinen. Dat heeft een woordvoerder van de verkeerscen- trale Driebergen gisteren gezegd. Tijdens de grote drukte aan de kust in het afgelopen weekeinde, hebben talloze kampeerders hun tent of auto op verboden plaatsen neergezet. De helft van de „illegale" kampeerders kwam uit West-Duitsland. Apothekers willen oude geneesmiddelen inzamelen UTRECHT De apothekers gaan „op- rulmzakjes" aanbieden waarin het pu bliek thuis de overtollige en oude ge neesmiddelen kan stoppen om die naar de apotheek terug te brengen. De apo thekers zorgen dan voor een verant woorde vernietiging, bijvoorbeeld via afvoer naar een verbrandingsinstalla tie. Het publiek moet de medicijnen niet zelf weggooien, omdat ze dan in ver keerde banden kunnen komen of het milieu bederven. Inleveren van medi cijnen is ook nuttig, omdat veel midde len maar beperkt houdbaar zijn; oude medicijnen werken slecht en kunnen soms de gezondheid schaden. Surprise-brood van meneer pastoor BUDÉL Ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterjubileum geeft de 69-jarige pastoor E. van den Heuvel uit Budel vandaag aan elk van de 2000 gezinnen in zijn paro chie een krentemik cadeau. De broden gingen vanmorgen de oven in bij de vijf bakkers die Bu del telt. Als extra verrassing had de eerwaarde tevoren en onder toe zicht van een notaris vijf capsules in het deeg verstopt. Elke capsule bevat een papiertje dat goed is voor een reis voor twee personen. De hoofdprijs: een negendaagse trip naar Lourdes. Kosten voor meneer pastoor 10.000. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pere. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Poetbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur. J. j. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excL BTW) Z0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; Jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Lome nummers /0,65 Verbeten strijd van echtpaar om geadopteerd softenon-kind een menswaardig bestaan te geven in BBC-documentaire „On giant's shoulders" (Ned. II 21.30 uur). Lenny Kuhr, de Dolly Dots, Judy Schomper en vele anderen komen met de KRO langs in Heerlen (Ned. I 19.50 uur). Veel bewolking en enige tijd regen. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Vrij krachti ge zuidwesten wind. Morgen zon op: 5.22. Onder 21.55. Schev. hoogw.: 5.32 en 18.17. Laagw.: 1.33 en 13.55. Vier inwoners in de Poolse stad Katowice sloten zich gisteren" aan bij een hongerstaking tegen het gevangenhouden van vier Poolse politieke gevangenen, die verdacht worden van anti-com munistische activiteiten. WARSCHAU Een Russische consul in de Poolse stad Po- zsanv Rudolf Skvortsov, is gisteren onder onduidelijke om standigheden om het leven gekomen. Volgens een officiële Poolse lezing heeft de consul zichzelf van het leven beroofd, maar is niet duidelijk onder welke omstandigheden dit is gebeurd. De Russische ambassade in Warschau ontkende echter dat de man zelfmoord heeft gepleegd. In de stad wer den daarna pamfletten verspreid waarin gezegd wordt dat de man is vermoord. Het Poolse regeringspersbureau Interpress verklaarde dat de pamfletten het werk zijn van „onverantwoordelijke personen die willen proberen de onrust in Polen aan te wakkeren". De dood van de consul vormt het zoveelste incident in de steeds meer verslechterende relatie tussen beide landen. In de voor gaande dagen werden Russische soldaten in Polen uitgejouwd en Russische monumenten beklad. Een belangrijk lid van het Poolse Politburo. Kazimierz Barci- kowski, heeft gisteren gewaarschuwd dat de kritiek van een 'discussieclub' als het Forum van Katowice kan leiden tot de in eenstorting van de Poolse communistische partij. Het was de scherpste kritiek tot nu toe op de groep uit Katowice. Als deze kritiek zich voortzet en de eenheid van de Poolse partij daar door nog verder op het spel wordt gezet is het onontkoombaar dat de de Sovjet-Unie zal ingrijpen, aldus Barcikowski. In Polen zijn naar schatting vijfhonderd gevangenen in honger staking gegaan uit protest tegen de omstandigheden in de ge vangenissen. Naast deze gevangenen zijn er nog 23 over het land verspreide hongerstakers die de vrijlating eisen van vier politie ke gevangenen, die beschuldigd worden van anti-communisti sche activiteiten. Accijnsverhoging benzine uitgesteld tot juli DEN HAAG De verhoging van de benzine-accijns met drie cent gaat niet in op 1 juni, maar een maand later, op 1 juli. Minister Van der Stee en staatssecretaris Van Amelsvoort heb ben tot dat uitstel besloten omdat de Tweede Kamer het betref fende wetsontwerp niet voor het verkiezingsproces heeft kun nen afronden. Er moet nog over gestemd worden. Het uitstel met een maand kost de schatkist ongeveer twaalf miljoen gul den. De opbrengst van de accijnsverhoging zal nu voor dit jaar 62,5 miljoen bedragen. Rotterdam hoopt op REI ROTTERDAM Het be stuurscollege van Rotter dam is er optimistisch over gestemd om nog voor het pinksterweekeinde tot een akkoord te komen met het personeel van het gemeente lijk vervoerbedrijf RET. Het personeel houdt een vrij- vervoeractie voor een hogere funktie-indeling met behoud van de ongemakkentoeslag. Volgens de wethouder voor -akkoord vóór pinksteren personeelszaken J. Riezen- kamp, zijn er in het gesprek dat hij gisteren heeft gehad met minister Tuijnman, oplos singen voor het conflict gebo den, die zowel voor de minis ter als voor de vakorganisaties „zeer wel verdedigbaar" zijn. Volgens de federatie Abva- /Kabo zal de actie alleen vóór het pinksterweekeinde beëin digd zijn, wanneer men mor gen aan alle eisen voldoet Donderdag 4 juni 1981,71e jaargang no. 21980 eont-L - rmy 'ff Iff voor HH (r JL FNV-Bond: Volstrekt onaan vaardbaar DSCHENDAM Een rige Hagenaar is gister- lag door de politie van schendam aangehouden rerdenking van een po- tot moord. De Hage- hoeft zijn in Leidschen- wonende vriendin (30) t messteken in het dij- i en schouder toege- kt I betrof een gehuwde jw die al enige tijd in on- I leefde met de Hagenaar liste dat de vrouw bij hem komen wonen. Zij weiger- |t, ook toen de man haar fe keren met de dood be ide. Gistermiddag rond- [uur liep de ruzie in het van de vrouw opnieuw op. De Hagenaar pakte plgens een mes en stak de (w in linkerdijbeen en Uder. Hierna gaf hij zich aan de door omwonenden irmeerde politie. De |w is overgebracht naar Antoniushove-ziekenhuis. 'erkeert niet in levensge- H-È nsrMÊr BLtt =T- töEN I ir zijn parochianen ter ge~ nheld van zijn veertigjarig Iterjublleum. 1 Wat XierK Nou IWEER?) In vijftal zit een capsule voor een reis van twee (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractieleiders van PvdA en D'66, Den Uyl en Terlouw, moeten ermee akkoord gaan dat een eventueel kabinet van CDA, PvdA en D'66 geleid wordt door een CDA-premier. Over de vraag wie dat wordt, kan nog te onderhandelen zijn, maar de beide fractieleiders moeten het als een gegeven aanvaarden dat een vertegenwoordiger van de grootste partij premier wordt. De CDA-fractie beeft overigens geen bezwaar tegen het aanblijven van dr. Dolman (PvdA) als kamervoorzitter tot Prins jesdag. Dit standpunt hebben de informateurs Lubbers en De Koning ingenomen tijdens hun gesprekken met Den Uyl en Terlouw. Pas als de twee fractieleiders met dit standpunt akkoord gaan, kunnen de gezamenlijke onderhandelingen tussen Van Agt, Den Uyl en Terlouw over een regeerprogram beginnen. In een communiqué, uitgegeven kort na de verrassende verkla ring van de informateurs, zegt Den Uyl dat er geen sprake kan zijn van „voorwaarden vooraf". Naar zijn mening moet de zaak van het premierschap aan de orde komen tijdens de onderhan delingen en niet eerder. Eerder deze week had de PvdA laten weten, dat de premier van het beoogde kabinet moest passen bij aard en inhoud van het regeringsprogram. Die uitspraak moest schap. Nu heet het dat de PvdA zich nog niet wil vastleggen op de politieke kleur van de premier. „Het premierschap is voor mij bespreekbaar, maar ik neb er bezwaar tegen om daarover al definitieve uitspraken te doen voordat de onderhandelingen over het program zijn begonnen", zo zei Den Uyl gisteren na afloop van zijn bezoek aan de informateurs. Pagina 9: Fractieleiders komen met „wensenlijstje* HILVERSUM/DEN HAAG - De regeringscommissaris voor de omroep, mr. M. Cos ters, heeft minister Garde niers van CRM gevraagd di rect stappen te nemen tegen de zendgemachtigden, die bindingen met de commercie hebben. Volgens een door hem samengesteld rapport, waaraan hij enige jaren werkte, lopen de TROS en. Veronica hierbij voorop. Deze werken samen met deels door hen zelf gestichte maatschappijen met win stoogmerken. Mr. Costers vindt het zelfs niet onrede lijk wanneer aan beide ge noemde omroepen zendtijd wordt ontnomen volgens de Wat de TROS betreft, gaat dit om commerciële bindingen met het blad De Telegraaf, ter wijl Veronica met disco- en vaxantiebedrijven samen werkt Deze omroepen worden ervoor betaald als zij (verkap te) reclame maken. Ook de andere omroepen zijn niet brandschoon. De AVRO. werkt samen met het blad Te- levizier, terwijl andere omroe-' pen ook bindingen hebben met de wereld van boek en plaat Volgens mr. Custers had de minister al veel eerder moeten ingrijpen, minstens berispin gen moeten doen uitgaan. Transporteur stal zestig mille van zijn werkgever ALPHEN AAN DEN RIJN De politie heeft een 48-ja- rige Hagenaar aangehouden, die inmiddels heeft bekend bijna 60.000 golden van zijn werkgever Van Gend en Loos te hebben gestolen. De diefstallen werden in een jaar tijd bij drie verschillen de banken gepleegd. De man werkte bij het ver voersbedrijf als geldtranspor teur. In drie gevallen maakte hij misbruik van zijn vertrou welijk beroep en stal het te vervoeren, geld uit de casset tes. De man stal 23.000 Duitse marken van een Rijnsburgse bank, 10.000 DM. van een bank in Honselaarsdijk. De meest recente cassestteroof die de Hagenaar pleegde was in Alphen waar hij 20.000 gulden ontvreemde. Het bedrijf kreeg argwaan toen vast kwam te staan, dat de Hagenaar bij alle diefstallen betrokken was ren schakelde de rijksrecherche in. Na de diefstal in Alphen kwam de zaak in handen van dew politie aldaar. De Hage naar zei bij verhoor tot zijn da den te zijn gekomen om zijn schulden af te lossen. bureau's Is niet meegedeeld, maar het Is mogelijk dat dit op 1 juli gaat gebeuren. De bonden willen ontsla gen echter blokkeren. De resultaten van de hypotheekbank hebben de laatste tijd onder sterke druk gestaan van de stagnatie op de onroerend goed-markt in ons land, een gevolg van de economische te ruggang, gecombineerd met een hoge rente stand. De bank voorziet geen verbetering in de situatie binnen afzienbare termijn. De te ruggang van de vraag naar hypotheken heeft geleid tot een overcapaciteit van perso neel. Het herstel van de normale rentabiliteit op korte en langere termijn heeft nu priori teit Kostenaanpassing is nodig, aldus de bank. Bestuurder H. Hofstee van de dienstenbond FNV verklaarde gisteren dat de bonden al in maart, naar aanleiding van „geruchten uit de wandelgangen" om opheldering hebben ge vraagd en toen te horen hebben gekregen dat er niets aan de hand was. De bonden stellen zich nu op het standpunt dat het op H Paus Johannes Paulus II kreeg gisteren, toen hij na zijn ontslag uit het ziekenhuis bij het Vaticaan arriveerde, bloemen aangeboden. Pagina 7: Paus terug in Vaticaan. 30 J AMSTERDAM De Westland- oo U|i Utrecht Hypotheekbank gaat het 00 uti personeelsbestand aanzienlijk in- 00 ui krimpen. Volgens de bonden gaat het om 250 personeelsleden, hetgeen volgens de dienstenbond FNV vol strekt onaanvaardbaar genoemd wordt Bij de bank werken ruim 900 mensen, verspreid over twaalf kan- toren. Wanneer de bank het ontslag wil melden bij de diverse arbeids- lossen van dit soort problemen door het ont slaan van mensen nergens toe leidt. De bon den wijzen op de noodzaak van een structu- rel aanpak om de hypotheekrente omlaag te krijgen. Westland-Utrecht bleef er gisteren bij dat er 250 mensen ontslagen moeten worden, om dat van een structurele aanpak in elk geval op korte termijn weinig heü te verwachten valt Bij de FGH, naar grootte de tweede hy potheekbank in ons land, is volgens het be drijf geen sprake van afvloeiingen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1