ijkspolitie eiderdorp akt inbraak- reventie rondig aan Geluidsschermen in Warmond nu snel noodzakelijk Kritiek op toewijzing startplaats windsurfers Leiderdorp: zorgen over Meerburg- school Diploma's voor bloembinders Gondels op Oude Rijn gi^EGIO lodse courant woensdag 3iuni1981 pagina 7 Inbrekers hebben vaak vrij baan als de bewoners met vakantie zijn. EIDERDORP De Rijkspolitie Leiderdorp gaat de inbraak- -eventie de komende maanden rig aanpakken. Aangezien het ntal inbraken in de vakantiepe- de in verband met de leegstaan- i huizen altijd (link toeneemt, U de politie het publiek ervan roberen te doordringen dat het eter is om het de leden van het in- ■ekersgilde niet te makkelijk te aken om de woningen te betre- n. Dat is overigens ook landelijk iet streven van de politie. In Lei dorp zal echter een registra- lysteem worden opgezet en zal politie van juni tot september nuit het nieuwe bureau aan de ^oogmadeseweg extra aandacht steden aan de huizen van de va- ntiegangers die zich laten regi- treren. ,We willen meer naar het publiek >egaan met deze inbraakpreventie mdat de medewerking van het pu- üiek heel belangrijk is", aldus opper wachtmeester H.G. Porreij van de groep Leiderdorp van de Rijkpolitie. Overigens meldden in de afgelopen jaren sommige bewoners al hun va kanties aan de politie. Nu is er echter een systeem voor de registratie op gebouwd. „We willen alle bewoners een kans geven van deze servive ge bruik te maken. Mensen die op va kantie gaan kunnen een kaart invul len met informatie over de duur van de vakantie, het sleuteladres, vakan tieadres en andere belangrijke gege vens en verder kunnen ze een lijst maken van hun waardevolle eigen dommen. Van ons krijgen ze dan ad viezen hoe ze hun huis beter tegen inbrekers kunnen beveiligen. De kaarten gaan in een kaartenbak en de wachtmeesters zullen de geregi streerde woning minstens twee keer bezoeken gedurende de afwezigheid van de bewoners. De kans dat je daarmee een inbreker betrapt, is na tuurlijk gering, maar het gaat er dan ook meer om te kijken of het makke lijk is om de woning binnen te ko men en of het eenvoudig te zien is dat de woning leegstaat. Als blijkt dat de dieven inderdaad zo naar binnen kunnen wandelen nemen we contact op met de bewoners als die van va kantie terug zijn en maken we hen attent op die situatie", aldus Porreij. Gelegenheid De politie van Leiderdorp heeft De Lier als voorbeeld genomen. De Rijkspolitiegroep De Lier heeft het afgelopen jaar met een registratiesys teem gewerkt en zijn bevindingen op papier gezet. Uit de conclusies bleek halt was toegeroepen. Ook in Leider dorp is er sprake van een toenemend aantal inbraken. „Het is niet zo dat we hier met een enorme inbraakgolf te kampen hebben maar jaarlijks wordt toch wel gemiddeld één keer per week ingebroken en daarbij wordt in totaal voor een bedrag van rond de 100.000 gulden buit gemaakt en vaak veel schade aangericht", al dus wachtmeester eerste klas B. Ver boog, die samen met wachtmeester eerste klas W.J. Koree belast is met de coördinatie van de inbraakpre ventieve activiteiten. „Bij de meeste woningen is het een koud kunstje om met een schroevedraaier de achter deur open te breken. Ook kost het vaak weinig moeite om een raam open te maken. Met cylindersloten, dievenklauwen en nog wat voorzie ningen maak je het de meeste inbre kers al zo moeilijk dat ze verder op geven. Dat is een investering van omstreeks honderd gulden. De door snee inbreker gooit geen ruiten in en gaat ook geen tijd verspillen aan zwa re sloten. Hij wil snel en geruisloos te werk gaan", aldus Verboog. Ondanks de onderbezetting van het Leiderdorpse korps kan er voor de inbraakpreventie toch de nodige tijd worden uitgetrokken. Ook in de pe riode buiten de zomermaanden zal de zaak de aandacht blijven houden van de politie, bijvoorbeeld in de winter als veel mensen op wintersportva kantie gaan en er een tweede piek ontstaat in het verloop van de hoe veelheid inbraken. In ieder geval zullen na de zomerperiode de resulta ten worden bekeken en zal er een vergelijking worden gemaakt met andere jaren. „We weten in ieder ge val al van onze collega's in De Lier dat de geregistreerde huizen voor in braken gespaard bleven en dat kan toch geen toeval zijn", aldus opper wachtmeester Porreij. De Rijkspolitie van Leiderdorp werkt voor wat betreft de voorlichting aan het publiek nauw samen met het bu reau voorlichting van de gemeente Leiderdorp. In het gemeentehuis aan de Statendaalder 1 en in het nieuwe politiebureau aan de Hoogmadeseweg 57 zijn de registratiekaarten en de folders over inbraakpreventie te ver krijgen. ^Parkeer - verbod op JÜastellum- rplein "'ALKENBURG Het Caa- ïllumplein wordt voor een 'eel uitsluitend toeganke- r ijk voor voetgangers en m/ letsers. De Valkenburgse 7 emeenteraad ging gistera vond akkoord met he^ voor aard van B en W het noor doostelijke deel van het |_ileln alleen voor langzaam 'erkeer toegankelijk te ma- ei en het zuidwestelijk I in de richting van de Middenweg ook. het gehele plein komt een keèrverbod uitgezonderd de parkeervakken waar maal een uur kan worden iparkeerd. Tijdens de kerk- iensten van de hervormde rk zal het parkeerverbod liet van kracht zijn. 'ooral de heer De Haas (CDA) leitte ervoor de voormalige lastelweg voor verkeer in bei- richtingen open te houden, evrouw Van der Broek 'vdA/PPR) stelde voor in het ntrum van het plein veel taen te planten, let Gewestelijk Orkest zal an Valkenburg een subsidie dl Jan 250 gulden krijgen. Dit be- joot de gemeenteraad gistera vond nadat er uitvoerig was ^sproken over het al dan niet jigaan op een verzoek het or- iaqest om het subsidiebedrag per fl Gwoner van de gemeente te erhogen. Het college van B n W stelde voor het Geweste- Vjk Orkest 500 gulden te ge- ^«n. Mevrouw Van der Broek ^Irong erop aan 1000 gulden alJeschikbaar te stellen en de n [eren Dijkhuizen (CDA) en Ai|e Vries (GPV) wilden hele- ^3iaal geen subsidie geven aan itglet Orkest. Jijdens de rondvraag trok de eer Dijkhuizen van leer te len de ontoelaatbare situatie u ie is ontstaan met het leegko- hen van het oude schoolge bouw aan de Kerk weg. Vorige .jreek zondag heeft de jeugd ich, volgens het CDA-raads- - ld, op een treurige manier nisdragen in het lege school, lurgemeester Van 't Wout telde dat er met smart op de itemming van GS werd ge acht om het gebouw te slo- :n. Hij vond het onbegonnen _Jrerk om in afwachting van de •pvergunning tijdelijke tregelen te nemen. jissese nrouw valt nan fiets 2 Een 27-jarige vrouw kit Lisse heeft gistermiddag Jmstreeks twee uur een her senschudding opgelopen na Vn ongeval. Het ongeluk ge beurde tussen Blokhuis en het Merenhoutplein, waar de ^rouw plotseling moest rem- pen en van haar fiets viel. In een fraai met bloemen versierde Rijnsburgse Voorhof reikte de oud-be drijfsleider en thans coördinator van de veilingvereniging, de heer C. Noort, gis teravond de diploma's uit aan de cursis ten van de bloembindcursus Rijnsburg. Enkele wéken geleden is er examen ge daan, zowel door de beginners als de gevorderden. De deelnemers aan de cursus „fantasy" maakten gisteravond hun examenstukken. De heer Noort zet te niet alleen de cursisten, die uit alle delen van Nederland komen, maar ook het bestuur van de bloembindcursus en de leraren Wil Peppelenbos en Herman van der Berg in het zonnetje. Hij stelde met plezier vast dat steeds meer men sen van het bloembinden een hobby maken en dat derhalve steeds meer per sonen zich opgeven voor de cursus. De cursisten worden ook regelmatig be trokken bij bindwerk, zoals onlangs bij het opsteken van de fietsjes voor het kindercorso dat In het kader van de Rijnsburgse feestweek werd gehouden. De cursus voor het volgende seizoen is reeds volgeboekt. Alleen de fantasy-cur- sus kan nog enkele deelnemers plaat sen. MET IN GEBRUIKNEMING SCHIPHOLLIJN WARMOND Er moet haast gemaakt wor den met het treffen van geluidswerende maatregelen langs de spoorbaan in War mond. Dit stelden de leden van de raads commissie ruimtelijke ordening en openba re werken gisteravond tijdens een vergade ring. Nu de Schiphollijn sinds zondag in gebruik is, heeft men kunnen horen hoeveel lawaai de trein werkelijk maakt. Een langer uitstel van het treffen van maatregelen vonden de raads commissieleden onaanvaardbaar. Zij stelden zich gisteravond op het standpunt dat de absor berende schermen van anderhalve meter hoog een aanvaardbare oplossing bieden. De scher men moeten wel tot over de brug over de Lee- de worden aangebracht evenals tot over het viaduct achter Endepoel II. Op het laatste stuk kan met een hoogte van een meter worden vol staan. Tegen de muur van het kunstwerk in Klinkenberg zou een geluidsabsorberende voorziening moeten worden getroffen om het weerkaatsen van het geluid van de langsrijden de trein tegen te gaan. De bewoners van de Padoxlaan vrezen eenzelf de effect maar dan door het industrieverkeer dat in toenemende mate gebruik maakt van de Padoxlaan. Volgens de dienst gemeentewerken is hier minder kans op weerkaatsing omdat het verkeer en de woningen veel lager liggen dan de geluidschermen. Een goede beplanting zou hier voldoende zijn. HAZERSWOUDE In het kader van het 700-ja- rig bestaan van Hazers- woude wordt zaterdaga vond 27 juni op de Oude Rijn een Gondelvaart ge houden. De organisatie is in handen van het winkel centrum Rhynenburg. Alle botenbezitters, groot ol klein (dat geldt zowel voor de boten als voor de deelnemers), kunnen aan deze tocht meedoen. Ook mensen die buiten Hazers- woude wonen kunnen deelnemen Tijdens de tocht gaat het niet om snelheid, maar om de meest originele boot. Een deskundige jury zal daaro ver een oordeel vellen. De prijzen zijn beschikbaar festeld door het plaatselij- e bedrijfsleven en een in de buurt gevestigde bier brouwer. KATWIJK Katwijk be schikt sinds kort over een start- en aanlandigsplaats voor windsurfers. Een ge deelte van het strand tegeno ver het Rijnlands Zeehospi tium is voor de beoefening van deze tak van sport be schikbaar gesteld. De toe wijzing van deze plaats, lijkt de komende weken ech ter een mikpunt van kritiek te worden. Een aantal raads leden zei gisteren in de raadscommissie voor het grondbedrijf en de sanering zeer ontevreden te zijn met de gekozen locatie, terwijl ook het feit dat de raad door B en W over deze zaak niet eenmaal is benaderd, nogal wat bevreemding wekte. De toewijzing van een start en aanlandingsplaats voor windsurfers, waarover al reeds enkele maanden werd gespro ken, is uiteindelijk toch nog snel gerealiseerd. De enorme toename van het aantal plank- zeilers in het afgelopen (war me) weekeinde, was voor B en W de voornaamste reden om de knoop definitief door te hakken. De beslissing van het college om het stuk strand voor het Zeehospitium ter be schikking te stellen is, ook al gaat het hier om een proefpe riode van twee maanden, ver scheidene commissieleden ech ter in het verkeerde keelgat geschoten. Volgens de heer J. Minnee (D'66) zou de toewijzing van een strandgedeelte ten noor den van de uitwatering een LEIDERDORP „Ik maak me ernstig zorgen over de plan nen van de gemeente Leiden om in de wijk Meerburg een school te bouwen", aldus wethouder HJ. Verdier (CDA) van onderwijs tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie onderwijs. De verontrusting van de heer Verdier, die het voornemen van de gemeente Leiden uit de krant had moeten vernemen, was gebaseerd op de vrees dat het aantal ingeschreven leerlingen in Leiderdorp- Oost nog verder zal dalen. Dit op grond van het feit dat veel kinderen uit de Leidse rivierenbuurt in Leiderdorp op school gaan. In verschillende scholen in Leiderdorp staan nu al lokalen leeg. Wethouder Verdier deelde mee contact op te willen nemen met zijn Leidse collega-wethouder, de heer H. van Dam. Deze aange legenheid speelt ook een rol bij het verzoek van de Protestant- Christelijke schoolvereniging voor de stichting van een kleuter school nabij de Kastanjelaan in het oude deel van Leiderdorp. Wethouder Verdier maakte duidelijk dat het college niet bereid is toestemming te geven voor uitbreiding van het bestaande schoolgebouw aan de Kastanjelaan. „Dat kunnen wij ons niet permitteren, wanneer er elders lokalen leeg staan in Leider dorp-Oost", zo hield hij het aanwezige schoolbestuur voor. De afstand met de Marijke kleuterschool vond hij geen steekhou dend argument om een integratie tussen beide scholen te ver hinderen, een standpunt dat door de commissie werd gedeeld. Omdat het de bedoeling van het schoolbestuur is de nieuw te openen kleuterschool pas in augustus 1983, tegelijk met het 50- jarig bestaan van de Kastanjeschool, te openen, kon de coimmis- sie er zich mee verenigen de raad een principe-uitspraak te ont lokken om de gevraagde medewerking wel te verlenen. In de tussenliggende tijd zou het college met het schoolbestuur naar een bevredigende oplossing kunnen zoeken. De leegstandnota, waarnaar de Leiderdorpse raad al enkele ja ren reikhalzend uitziet, wordt over twee weken in B en W be handeld. Deze mededeling deed wethouder Verdier naar aanlei ding van een vraag van het commissielid F. Leijnse (PvdA) over het besluit van het college het schoolgebouw van de voormalige kleuterschool 't Meijeweitje te verkopen. Hij gaf toe dat het col lege met deze beslissing vooruit liep op de in de raad te voeren discussie over de leegstand, maar dat daar niet aan te ontkomen viel in verband met de dreigende sloop door kinderen uit de buurt. Alle ruiten van het gebouw zijn inmiddels ingegooid, waardoor de gemeente de ramen heeft moeten dicht spijkeren. De heer Verdier maakte verder bekend, dat ook besloten is het voormalige politiegebouwtje aan de Van Diepingenlaan te ver kopen aan het RIO voor uitbreiding van de school. Een groep van 100 Leiderdorpse jongeren deed gisteren nog een beroep op het gemeentebestuur om het vrijgekomen bureautje te mogen inrichten als jongerencentrum. De jongeren schrijven evenwel dat zij er ook gelukkig mee zouden zijn als het college een ander gebouw voor hen weet te vinden. De heer Verdier ontkende dat het de bedoeling is alle leegstaan de eigendommen van de gemeente te verkopen maar stelde wel daartegenover dat hen een illusie is te menen dat alles een be stemming in de sociaal culturele-sector zal krijgen. ADVERTENTIE Limoentjes Brandewijn een nieuw aperitief natuuizuiver en fascinerend van smaak Boomsma, een kleine Heerlijk met een brokje ijs, distilleerderij in Leeuwarden wat tonic of in een longdrink, importeert uit het Caribisch Zoals de vlierbessen genever gebied wilde limoenen en van Boomsma, is Limoentjes mengt het sap ervan, volgens Brandewijn natuurzuiver en een bepaald recept met zonder kunstmatige smaak- en natuurzuivere brandewijn. kleurstoffen. Volgens Het resultaat is een Boomsma hebben al veel fascinerende drank, iets slijters Limoentjes Brandewijn kruidig en bijzonder lekker. in huis en dat u een goed teken. veel logischer keuze zijn ge weest. „Alle faciliteiten voor het beoefenen van het wind surfen zijn hier aanwezig. Het vervoer van de plank is hier met het parkeerterrein in de Noordduinen in de onmiddel lijke nabijheid geen probleem terwijl de aanwezigheid van een post van de Reddingsbri gade garant staat voor een verhoogde veiligheid. Daarbij komt nog dat het op dit strandgedeelte aanmerkelijk minder druk is". Voor wethouder J. van Dijk, die zelf ook niet blij was met de door het college uitgezochte plaats, woog vooral het verlies van het laatste stukje „vrije strand" in Katwijk erg zwaar. „Ik heb altijd gezegd dat, wan neer er een stuk strand vrij zou komen, dit moest kunnen worden gebruikt door de Kat- wijkse bevolking. Er is op dit moment al bijna geen plekje meer onbepacht, en nu gaan we het laatste vrije stukje strand geven aan de windsur fers". Wanneer de proefperiode van twee maanden voorbij is, zal het college van Ben W onge twijfeld in contact treden met een binnenkort op te richten windsurfvereniging om een definitieve bestemming te be palen. Installatie mr. Gerrits LISSE Mr. R.W.M. Gei- rits die kort geleden tot bur gemeester van Lisse werd benoemd, zal op dinsdag 16 Juni worden geïnstalleerd in deze gemeente. De installa tie vindt plaats in een raads vergadering die 's middags om half drie begint. Hierna volgt er een receptie voor genodigden in de MVO- school aan de Lissese Achter weg. Vanaf half acht kunnen belangstellenden kennis ma ken met de nieuwe burge meester van Lisse en zijn ge zin in de aula van de MVO- school. De heer Gerrits die op dit moment nog burgemeester van het Brabantse Nuenen is, volgt, zoals bekend, in Lisse burgemeester A.J. Berends op. OM DE BLOEMEN- SECTOR TE BESCHERMEN Heffing op invoer snijbloemen LEIDEN Binnen de EG dient een heffing te worden ingesteld op de import van snijbloemen. Dit om de werkgelegenheid van de naar schatting 150.000 perso nen die binnen de EG in deze sector werkzaam zijn te beschermen tegen concur rentie uit Israël, Columbia, Kenya, Thailand, Zuid Afri ka en Singapore. Sinds 1973 is het aandeel van producenten buiten de EG op de snijbloemenmarkt binnen de gemeenschap gegroeid van negen naar 22 procent. Mede als gevolg hiervan staan de prijzen onder druk hetgeen de telers bij sterke kostenstijgin gen als gevolg van stijgende energiekosten, verliezen ople vert. Via het instellen van een heffing op importen bij be paalde prijsontwikelingen zou aan die toestand een eind ge maakt moeten worden. Dit is de mening van het dage lijks bestuur van het land bouwschap, samenwerking or gaan van werkgevers en werknemers in land- en tuin bouw. Het schap wil dan ook de invoering van een heffing als basis voor het invoerbeleid. De heffing zou betaald moeten worden door de importeur als de prijzen gedurende twee da gen onder de signaalprijs lig gen. De heffing dient het ver schil tussen beide prijzen op te heffen. Het schap noemt het zaak dat de heffingen snel worden ingevoerd vooral voor anjers en rozen. Dit wegens de sociaal-economische situatie in de sektor. BURGERLIJKE STAND ZOETERWOUDE Gehuwd: A.H.M. Janson en M.C.J. Cornellasena; W.P.M. van Veen en Q.M. Vervoorn; E.T. de Boer en E.C.C. BlIJIeven; C. Smit en R. Buitenhuis. Overleden: W.J. Verateegen. geb. 1893; J. Groeneweg-Boileboom, geb 1900.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7