Spreiding van school- vakanties heeft weinig effect l. E Vraag naar premiewoningen enorm Nederlandse schipbreukelingen door oog van naald Vanavond kunt u weer kiezen. k uijnman: geen erhoging van laximumsnelheid Vrouw schiet ex-man dood Snellere aansluiting telefoon 01745-5506 foidóe (Bowtant Woensdag3juni 1981,71e jaargang no. 21979 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sljthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur J. I. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; Jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (1B00 tot 19.00 uur). Losse nummere /0.65 Gevarieerd programma rond vijfentwintigjarig bestaan van de NOVIB, gepresenteerd door Koos Postema (Ned. I 20.00 uur). Opnamen van optreden dat Peter en zijn Rockets in de Dordste Merwedehal gaven in „Countdown" (Ned. II 20.32 uur. Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Schev. hoogw.: 4.49 en 17.26. Laagw.: 0.44 en 13.10. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG De maximumsnelheid op auto- slwegen van 100 kilometer voor personenauto's kilometer voor vrachtwagens blijft gehand- ifd. Een verhoging van de maximumsnelheid een nadelige invloed hebben op de verkeers- ligheid en meer energie kosten, vendien zal een ver eng van de snelheid reistijd niet noemens- ard bekorten, zo stelt nister Tuijnman (ver- r en waterstaat) in brief aan de Eerste Tweede Kamer. De nister beroept zich bij i besluit op een amb- ijke studie naar de hoging van de maxi- unsnelheden. Op dit iment rijdt 40 procent de personenauto's dertig procent van de lichtwagens langza- dan de maximum clheden. ijnman geeft in zijn ef aan de beide Kamers dat de ambtelijke stu- geen duidelijkheid dt over de invloed van maximumsnelheden op feitelijk gereden snel- d. Daarmee zijn ook de -eten van een verho- g zeer moeilijk te voor- 1. Tuijnman zegt in zijn ef te verwachten dat er pr stijgende benzineprij- p al langzamer gereden It Water-proef June, het een dag oude zeehondje in Chesslngton Zoo In Londen wordt door moeder Celia naar de zeëhondenpoel ge trokken voor een eer ste kennismaking met het water, waarin het een groot deel van het leven door zal brengen. June een voorlopige naam om dat men het geslacht van zeehonden pas na enige tijd kan vast stellen doorstond de water-proef met glans. Nieuwe zegels DEN HAAG Twee nieuwe cijferpostzegels vervangen vol gende week donderdag twee andere zegels: de „Juliana Re- gina" van 55 ct en de inhuldi gingszegel van koningin Beatrix van 60 ct. De cijferze- gel van 55 ct is lichtgroen, die van 60 ct geelgroen. Ze ver schijnen in vellen en rollen. Enkele dagen later, op 16 juni, verschijnt een bijzondere zegel van 55 ct met een afbeelding van de nieuwe residentie van koningin Beatrix in Den Haag, Huis ten Bosch. De zegel, ont worpen door R. Draijerv uit Rijswijk, is in de kleuren groen, blauw, grijs en rood. Paardrijden als keuzerak DEN HAAG De komende drie jaren kannen er 44 scholen komen die paar drijden als keurevak op bet lesrooster hebben. Nn zijn bet er elf. Voorwaarde is dat de ouders wat bij betalen: een bedrag van rond vijf gulden per le suur. Dit blijkt uit een projectplan van de hippische sportbond. Het gaat bij de lessen om kinderen van tien tot veer tien jaar, met name kinderen uit brug klassen. De kinderen sullen daarbij moeten leren paarden te verzorgen, rij den en voltigeren, en dit beeft volgens de hippische sportbond een goede in vloed op de ontwikkeling en karakter vorming van het kind. In ons land be oefenen een kwart miljoen jongeren tussen acht en achttien jaar de ruiter- Drang tot werken neemt af DEN HAAG De drang tot deelname aan betaalde arbeid neemt in bepaalde groepen van de Nederlandse bevolking danig af. Verwacht mag worden dat „werk" in de toekomst steeds minder als een „heilig moeten" zal worden ervaren. Tot deze conclusie komt het In stituut voor Sociaal-Wetenschap pelijk Onderzoek in het rapport „Arbeid ter Discussie", dat is op gesteld in opdracht van het mi nisterie van sociale zaken. Vooral jongeren, mensen zonder geloof en hoger opgeleiden ervaren be taalde arbeid steeds minder als een plicht tra eveiliging oor Britse jninklijke milic VDEN De Britse autori- en hebben extra veilig- Ismaa tregelen genomen i bescherming van de ko- tküjke familie. Dat is ge- ird nadat Scotland Yard I 42-jarige man bad aange- men, die prins Charles een \igbrief en een namaak \kketbom" beeft gestuurd. verdachte, een illegaal in geland verblijvende Ameri- d, is er ook van bescbul- honderden banken met ietiging te hebben be- dgd. Geruchten dat de lijf- ebt van de koninklijke fa de met machinegeweren- worden bewapend zijn ir Buckingham Palace te- gesproken. Gisteren zijn omvangrijke maatregelen rotten bij bet bezoek aan ord-Ierland van prinses xandra, een nicht van ko- gin Elizabeth. Het bezoek, geheim bad moeten blij- lekte uit door loslippig- f van protestantenleider Isley. EUZEVAK iEFF M'J DIE DUNNE if name aan brugklasleerlln- HEB OL EEK FUVTO. NU V- OET IK OOK NCö EEN ffrARP 1 OKPCÏ5WOUI ouders zouden wat moeten Walen per lesuur... flK WÏL.^-V (öSEN ECHT J Tfvtfcpj )lgens het projectplan dat Nederlandse hippische ortbond aan de minister sft aangeboden. DEN HAAG De spreiding van de schoolvakanties ten spijt, zijn veel ou ders van schoolgaande kinderen dit jaar opnieuw niet in staat de vakantie op te nemen in de door hen gewenste periode. Weliswaar zijn de zomerva kanties van de scholen dit jaar ge spreid over een periode van tien in plaats van acht weken, maar de col lectieve bedrijfsvakanties (in de bouw bijvoorbeeld) zijn hierop niet afgestemd. Ouders die afhankelijk rijn van een collectieve bedrijfsvakan- tie zijn daardoor vaak niet in staat ge bruik te maken van de spreiding van de schoolsluitingen. Tot deze conclusie komt het Centraal Bureau voor de Statistiek op grond van een onderzoek dat gisteren is bekend gemaakt. Alleen wan neer de collectieve bedrijfsvakanties per regio worden gespreid en afgestemd op de in het be trokken gebied geldende schoolvakantie, kan een spreiding werkelijk van de grond komen, aldus het CBS. Het onderzoek heeft verder uitgewezen dat juist gezinnen met schoolgaande kinderen voor keur hebben voor vakantie in voor- of nasei zoen. Van de gezinnen die voor hun recreatie in eigen land blijven, gaat 53 het liefst buiten het hoogseizoen op stap. Bij de gezinnen die naar het buitenland trekken ligt dat percentage op 64. Door de sterke toename van het aantal zom&t- vakanties (van 5,7 miljoen in 1966 naar 8,6 mil joen in 1978) is de behoefte aan een oplossing voor de problematiek rond de vakantiesprei ding van scholen en bedrijven steeds groter ge worden. In de zomerperiode van 1977 en 1978 blijkt 75 80 van de vakantiedagen in het hoogseizoen te zijn doorgebracht Ruim 40 van het totaal aantal vakantiedagen was gecon centreerd in de drie weken van de bouwvakva kantie. 812.392 kroonkurken Cheryl Wilson en Beth Herrlford liggen „comfor tabel" In een berg van 812.393 kroonkurken, die zij samen met acht klasgenoot jes hebben ver zameld. Wiskun- delerares Claudia Calandrella was met het Idee ge komen de kroon kurken te verza melen, om haar leerlingen een Idee te geven hoeveel een mil joen is. Hoewel het aantal kroon kurken net boven de 800.000 Is blij ven steken, Is le rares Calandrella van mening dat zij In haar opzet Is geslaagd: „Geen van hen denkt nog, dat een miljoen kroonkurken wel In een vuilnisbak kunnen". UTRECHT De Utrechtse politie heeft gisteren een 29-jarige vrouw uit Den Haag aan gehouden, die in middels heeft be kend enkele uren eerder haar 30-ja- rige ex-man in de Domstad te heb ben doodgescho ten. Samen met een vriend was de vrouw naar Utrecht gegaan, waar haar ex-echt- genoot werd ver pleegd in de Van der Hoevekliniek (psychiatrie). Zij zouden met hem naar het Acade misch Ziekenhuis rijden, om hij de uitslag van een onderzoek kon vernemen. In de auto kregen de vrouw en haar ex- man echter ruzie. Hij zou haar enke le malen hebben geslagen, waarop de vrouw een re volver uit haar tas haalde en de man twee keer door het hoofd schoot. Zij sloeg op de vlucht, maar kon op aan wijzen van de vriend snel daar na worden aange houden. ROTTERDAM - De drie Ne derlanders, die op 23 mei met hun trimaran „Manta" op de Atlantische Oceaan in de buurt van Bermuda in een vliegende storm kapseis den, hebben het er met alle geluk van de wereld levend afgebracht Na drie dagen ronddobberen op het wrak, werden ze opgepikt door het Amerikaanse containerschip „Sea-land pioneer", dat toe-' vallig die dag^ de weinig be varen route had gekozen op zoek naar beter weer. In de nacht van maandag op dins- Tans, een 30-jarige fysicus uit dag arriveerde het schip in Amsterdam, en de 29-jarige le- Rotterdam en konden de rares Maaike Vrugt uit Haar- drie Nederlanders voet op lem, vertrokken op 16 mei vaste wal zetten. vanuit Bermuda om het twaalf meter lange en zes meter bre- John Köhler, een 38-jarige de jacht via de Azoren naar avonturier uit Haarlem, Niels Nederland te zeilen. Rond 20 mei kwamen ze in een zware storm terecht, waarbij een enorme golf de boot onderste boven sloeg. Het water stroomde naar binnen, maar de trimaran bleef dankzij het polyester materiaal drijven. In de dagen onstnapten ze enkele keren ternauwernood aan de dood, terwijl ze in de kunst stof-romp zaten. Kapitein Ste wart: „Mensen weten niet hoe ongelooflijk hard een oceaan de trimaran. Maaike wil on danks alles toch weer de oceaan op en ook schipper Köhler van de „Manta", ligt niet wakker van het gebeurde. te keer kan gaan". Hij was „Het eerste'wat ik ga doen is verbijsterd over het ontbreken weer een schip bouwen om de van een radio aan boord van oceaan op te gaan", zo zei hij. DEN HAAG De PTT zal de wachttijd die vooraf gaat aan de aansluiting van een nieuwe telefoon aanzien lijk bekorten. Momenteel moet een nieuwe abon nee drie tot zes weken geduld oe fenen voor een nieuwe aanslui ting is gereali seerd. Om de dienstverlening te versnellen zul len er op de post kantoren tele foonwinkels worden ingericht en komen er ook mobiele telefoon winkels. Hier zal men straks een telefoon kunnen kopen en zelf thuis aansluiten. zo blijkt uit een toelichting van de PTT op uitla tingen van mi nister Beelaerts van Blokland. Waar mogelijk verstrekt de „te lefoon-winke lier" de klant on middellijk een nieuw nummer. Voor werkzaam heden die een PTT-monteur bij de klant thuis moet verrichten wil men tot pre ciezere afspra ken komen. De bedoeling is dat niet alleen de dag wordt afge sproken waarop de monteur langs komt, maar ook het uur. ADVERTENTIE- Stem vanavond om 8 uur af op Ned. 1. Dan presenteert Koos Postema 'Het Laatste Jubileum' van Novib (spreekbuis van de Derde Wereld in Nederland). Kijk mèt uw televisiegids in de hand. Of met VN, De Tijd en Onze Wereld. Want daarin zit veel informatie over dit programma. Plus een enquête- kaart. Geef daarop uw mening. En stuur die kaart beslist op. Doe dat óók als u vanavond «alw j verhinderd bent om te kijken. J* l Want er zit veel aan vast %s|tv Voor de Derde Wereld. Voor u. Voor ons alkmaaL Schimmel kan voedseltekort verminderen LONDEN Een Britse on derneming heeft een eetbare schimmel met een hoog ei witgehalte ontwikkeld die mogelijk kan bijdragen tot vermindering van het voed seltekort in de wereld. Een woordvoerder van de on derneming verklaarde dat er zeventien jaar aan het project is gewerkt De Britse regering heeft de schimmel geschikt be oordeeld voor menselijke con sumptie en de ontwikkeling op commerciële schaal financieel mogelijk gemaakt De schim mel, die qua structuur doet denken aan vlees, heeft geen smaak, maar kan worden ver werkt in een keur van smake lijke gerechten, zoals soepen, taarten en pasteitjes. >arlementaire re actie) vraag naar koop- en woningen die met een pre mie van het rijk worden gebouwd zou er dit jaar wel eens toe kunnen leiden dat het ministerie van volks huisvesting aanvragen van gemeenten moet gaan afwij zen. Het geld op de begro ting voor de bouw van der gelijke woningen is op. Aan gezien men op het ministerie niet verwacht dat er nog via een tussentijdse aanpassing van de begroting meer geld zal vrijkomen zou dit bete kenen dat tot de begroting, programma voor premie koop- en premiehuurwonin- gen van start kan gaan. Dit stelt een woordvoerder van het ministerie naar aanlei ding van een telegram dat pensioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen die in de bouw investeren aan de rege ring hebben gezonden. De be leggers eisen in dat telegram meer geld van de regering voor de woningbouw. Veel aanvragen zouden nu worden afgewezen. i dat zij juist op aandrang van gering meer zijn gaan investe ren in premiekoop- en huur woningen. Staatssecretaris Brokx garandeerde de beleg gers het afgelopen jaar een vast rendement uit hun inves teringen om de bouw van pre miekoopwoningen dit jaar te kunnen opvoeren van 10.000 naar 16.000 en van premie huurwoningen van 10.000 naar 15.000. De verhoging van deze bouwprogramma's moest mede dienen om de terugval in de bouw van dure huizen op te vangen. Op het ministerie be staat de indruk dat de vraag ondermeer wordt opgevoerd doordat gemeenten plannen voor de bouw van dure koop woningen omzetten in plan nen voor premiehuur- en koopwoningen. ADVERTENTIE ZKKRGT! ACThtjs Dl HFkTisuB^ Laat de dlrektle van Erkend Reklame AdvlesBuro Wubbe uit De Lier u eens een verfrissing aanbieden als u uitgekeken bent op uw eigen buro. KUREN IN HONGARIJE DEN HAAG De Stichting Het Zilveren Kruis, een niet-com- merciële ziektekostenverzekeraar, laat bij wijze van experiment patiënten een kuur doen in Hongarije. In september zullen vijf tig patiënten een drie weken durende behandeling ondergaan van de zgn. Balneo-therapie in een kliniek in Boedapest De be wuste therapie is een zeer oude behandelingswijze van bepaalde ziekten, waaronder reuma, doormiddel van bronwater, gecombi neerd met moderne medische verworvenheden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1