-Wncht rnnar ik ch ter de vleugel zit Verdeeldheid in Poolse partij bron nieuwe spanningen PLO vraagt Brussel betere bescherming Haig bevestigt limiet aan Amerikaanse vredesmissie Libanon Zonnereis naar de Costa Brava NBEKENDE VEROVERING ELGISCHE PRINSES CHRISTINA Poolse hongerstaking breidt zich uit Rahman begraven Amnesty tegen Vietnamese heropvoedingskampen flTENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 3IUNI1981 PAGINA 15 ies Maria Christina en haar man-pianist, Paul Drake. (Van onze correspondent Marc de Koninck) 'SSEL België wacht in spanning op imst van prinses Maria Christina (half- van Koning Boudewijn) en haar gro- ikende verovering: een 43-jarige Cana- pianist met wie ze vorige week pardoes i het geheim is gehuwd. De musicus, te- eigenaar van een exclusieve club in To- treedt op onder de naam Paul Drake, r heet in feite Paul Drucker. fens geruchten hadden Maria Christina en aanvankelijk pas in het najaar willen ten, maar besloten ze tijdens een verblijf ïorida om er geen gras over te laten en. De plechtigheid had plaats in de wo- van een bevriende zakenman. In de Belgi- koninklijke familie, die het nieuws uit de t moest vernemen, leidde het huwelijk tot i consternatie. Prinses Maria Christina ide sinds een jaar in Canada, waar ze me- (rkster is van een schooltelevisie-omroep, i de oudste dochter uit het tweede huwelijk ,ex-koning Leopold, de vader van koning fcwijn. Paul Drake heeft drie kinderen uit puwelijk met zijn 1974 overleden eerste Iv. Hij is al 25 jaar pianist. Het kersverse echtpaar heeft gisteren vanuit Miami voor het eerst een boodschap naar het nieuwsgierige thuisfront gestuurd. Maria Christina liet weten dat ze binnenkort haar echtgenoot zal komen voorstellen aan haar ou ders, Leopold en prinses Lilian Baels, die op' een landgoed bij Brussel wonen. „Ik ben ervan overtuigd dat nvjn man een sympathieke in druk zal maken", aldus de prinses. De bruidegom zelf was het daar geheel meer eens:„Ik denk dat ik de harten van mijn ko ninklijke verwantervzal winnen zodra ik achter de vleugel plaatsneem". Maar vooralsnog is •zelfs onbekend of de man jazz, klassiek, pop of evergreen speelt. Koning Boudewijn en koningin Fabiola verna men het huwelijksbericht tijdens hun toch al enerverende reis door Azië. Het Belgische vor stenpaar dat deze week in het vaderland wordt terugverwacht, bracht als eerste een offi cieel staatsbezoek aan president Zia UL Rah man van Bangladesh, die vier dagen later werd vermoord. Boudewijn en Fabiola hoorden er van tijdens hun bezoek aan China, dat in natio nale rouw was gedompeld na het overlijden van de weduwe van revolutionair volksheld Sun Yat-Sen. WARSCHAU De Poolse autoriteiten heb ben gisteren een man die een half jaar lang zonder vorm van proces werd vastgehouden, vrijgelaten. Hij behoort tot een organisatie de KPN, die anti-communistisch is en door de autoriteiten verantwoordelijk wordt geacht voor activiteiten tegen de staat De andere vier leden van de KPN worden nog steeds vastgehouden. De hongerstaking die gericht is tegen de vrijlating van de leden van de KPN heeft zich gisteren verder uit gebreid. Gisteren sloten zich drie mannen en vrouw uit Katowice aan bij de hongersta king waardoor hun total is gekomen op ze ventien. Van enkelen van hen is de situatie zorgwekkend. De Poolse vice-premier Mieczyslav Jagiels- ki heeft gisteren een onverwachts bezoek ge bracht aan Moskou. Hij zou onderhandeld hebben over economische hulp aan Polen. If DEN HAAG Na een korte periode van be trekkelijke rust zijn in Polen de afgelopen da gen de spanningen wederom toegenomen. Deze vloeien dit keer echter niet voort uit de ont wikkelingen van de vrije vakbond Solidariteit, maar uit de ontwikkelingen binnen de commu nistische partij zelf. De verdeeldheid die al eni ge tijd binnen deze partij bestaat is nu openlijk aan de dag getreden, waarbij Moskou zich on dubbelzinnig geschaard heeft achter die ele menten in de partij die zich verenigd in het zogenaamde Forum van Katowice keren te gen de vernieuwingsgezinde krachten. Volgens het Poolse blad Zycie Warszawy is het forum uit op een krachtmeting in Polen en bedreigt het de „socialistische vernieuwing en de weder geboorte van de socialistische idealen". Het was al langer bekend dat de vernieuwin gen die sinds het optreden van Solidariteit in Polen zijn doorgevoerd, verdeeldheid hebben gezaaid in de partijgelederen, maar zij is met de activiteiten van het Forum van Katowice voor het eerst openlijk naar buiten gebracht. Het lijkt erop dat de orthodoxe partjleden de tijd rijp achten om de vernieuwingsgezindheid in de partij een halt toe te roepen, vooral nu het buitengewone partijcongres dat half juli zal worden gehouden, naderbij komt. De algemene verwachting is dat dit congres allerlei democra tische hervormingen zal goedkeuren die de or thodoxe communisten een doom in het oog zijn. Steun Moskou Bij hun pogingen om deze ontwikkelingen te voorkomen, kunnen deze lieden in ieder geval rekenen op de steun van Moskou, zoals uit de weergave van hun standpunten door de partijk rant Pravda blijkt. Daarbij werd een lid van het Forum van Katowice geciteerd, Stefan Owczarz, die verklaarde dat de Poolse commu nistische partij in twee kampen uiteen is geval len en geen strategie bezit om de problemen van het land te overwinnen. De afgelopen weken werd in de Sovjet-pers veelal de hoop uitgesproken dat de Poolse com munisten een uitweg zouden vinden uit de cri sis. Er werd echter in perscommentaren in dit verband niet direct verwezen naar de Poolse partijleider Stanislaw Kania en zijn collega's in het Politburo, hetgeen een aanwijzing vormt dat Moskou andere mensen op het oog heeft. Kennelijk zijn dat dan de mensen van het fo rum van Katowice, maar zoals het zich nu laat aanzien staat het forum tamelijk geïsoleerd. Het politburo, de hoogste bestuurlijke instantie van de communistische partij, heeft de verklaringen uit Katowice veroordeeld. Volgens een gisteren voor radio en televisie bekend gemaakte ver klaring hebben ze een schadelijk karakter, met name voor de eenheid binnen de partij, omdat er ontoelaatbare versimpelingen en veralgeme ningen in staan. Ook van andere kanten is de verklaring scherp onder vuur genomen, onder meer door Solidariteit. Ondanks deze golf van kritiek zegt een woord voerder van het Forum van Katowice dat zich steeds meer „echte communisten" bij de groep aansluiten. De initiatiefnemers zijn geen men sen die eerder van zich hebben doen spreken. Zij lijken vooral op de steun te kunnen rekenen van de apparatsjiks, de partijmensen in de pro vincie wier privileges door de liberalisering worden bedreigd. Een van de woordvoerders is het pas gekozen Politburolid Gerhard Gabrys, die mijnwerker is. Dr. Spock, voor Witte Huis aangehouden WASHINGTON De Ame rikaanse pacifist Benjamin Spock is gisteren voor het Witte Huis gearresteerd. De door zijn boeken over de opvoeding van kinderen be roemd geworden kinderarts en zijn elf pacifistische medestan ders waren tijdens het dage lijks bezoekuur op het terrein gekomen en maakten aanstal ten om op de knieën met gebe den tegen de kortingen op so ciale uitgaven van president Reagan te gaan protesteren. Na enige minuten werden zij tieve geweldloosheid" heeft opgepakt, omdat zij niet vrij- reeds verdere gebedsdemon- willig weg wilden gaan. straties voor het Witte Huis Spock's „Centrum voor crea- aangekondigd. NA MOORD OP KHADER (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Vier speciale gezanten van PLO-leider Yasser Arafat zijn gisteren in Brussel aangekomen om bij de Bel gische regering een intensieve en onafgebroken bescher ming te bepleiten voor de leden van het PLO-kantoor in Brussel. Het bezoek volgt op de moord, eergisteren in de Belgische hoofdstad, op het hoofd van het PLO-bureau Nairn Khader. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie wil dat haar vertegenwoor digers in het buitenland, hoewel zij geen officiële diplomatieke status hebben, dezelfde bescherming krijgen als diplomaten van de meest „gevoelige" officiële ambassades. De vermoorde Kha der en zijn kantoor kregen vrijwel geen politie-bewaking, in te genstelling tot de PLO-vertegenwoordigers in Londen en Parijs. De vier gezanten van Arafat hadden gisteren een onderhoud met de direkteur-generaal van het Belgische ministerie van bui-' tenlandse zaken. Het onderzoek naar de moord op Khader heeft weinig opgeleverd. Meer dan een miljoen mensen hebben gisteren de be grafenis bijgewoond van de zaterdag vermoorde presi dent Ziaur Rahman. Er is in het land een rouwperiode afgekondigd waarin verkiezingen voor een nieuw staats hoofd zullen worden voorbereid. De opstandige militairen zullen voor een militair tribu naal moeten verschijnen. Er zijn zeventien officieren tot nu toe aangehouden. Plan staatsgreep Griekenland ATHENE - Een Grieks parlementslid heeft gisteren gezegd dat een groep legerofficieren van plan is geweest maandag avond een staatsgreep te plegen, maar op het laatste mo ment van gedachte is veranderd. Volgens Constantine Bantouvas zouden de officieren van plan zijn geweest de president, de premier, enkele ministers en de le gerleiding te ontvoeren en een einde te maken aan de democra tie. Minister Averoff van defensie sprak tegen dat er sprake is geweest van een poging de regering omver te werpen. Het leger is trouw aan de grondwet, zo zei hij. Er is geen poging geweest een einde te maken aan het democratische bewind, aldus Ave roff. Gijzeling in verpleegtehuis NEW HAVEN In een verpleegtehuis in de Amerikaanse stad New Haven (Connecticut) houdt een 59-jarige man 120 bejaarde patiënten en twee verpleegsters in gijzeling. De man was het verpleegtehuis binnengedrongen op zoek naar zijn daar werkende dochter. Toen zij er niet bleek te zijn ging hij naar de eerste verdieping, waar hij momenteel twee verpleeg sters in zijn macht houdt en tevens voorkomt dat 120 patiënten het gebouw verlaten. Volgens de politie heeft de man, die geen eisen heeft gesteld, last van zelfmoordneigingen en lijdt hij aan neerslachtigheid [gering Mitterrand rvat toch kernproeven IJS - De regering-Mitterrand zal de Franse kemproe- op het atol Moeroeroa in het zuiden van de Stille jan hervatten, „maar pas na een diepgaande bestude- van het programma". Dit heeft de Franse minister van asie Charles Hernu gisteren bekendgemaakt. ieuwe socialistische minister schortte vorige week alle on- jondse kernproeven in Frans-Polynesië op, in afwachting ten grondige studie van het hele Franse kernwapenbeleid. gu zei niet wanneer precies de kernproeven worden hervat. Wn verklaring die minister Hernu gisteren in Parijs uitgaf y»ij dat „na de tijd die benodigd is om de zaak te bestuderen overleg met president Francois Mitterrand, kernproeven -n plaatsvinden". Naar in Parijs verluidt heeft die studie al Sgevonden en is Mitterrand al geraadpleegd. De datum van (rvatting van de kernproeven is echter niet bekend, omdat onder de militaire geheimhouding valt. eerderheid Westduitsers ten nieuwe kernraketten IN Volgens een opinie-onderzoek van het Westduitse lie televisienet, ZDF, is een meerderheid van de West- |ers tegen de plaatsing van nieuwe kernraketten in Eu- i 67 procent van de ondervraagden was voorstander van handelingen met de Sovjet-Unie zonder de modernisering e atoomwapens. Van de ondervraagde SPD-stemmers was •cent tegen de nieuwe raketten gekant. Bij de FDP lag dit ntage op 66 en onder de CDU-stemmende ondervraagden l procent. Een kwart van de ondervraagden was voor het Ide regering gesteunde dubbelbesluit van de NAVO: moder- pn én praten met de Sovjets. penproef met laserstraal mislukt OOllHlNGTON Een proef met een uiterst geheim laser- 1-wapcn, dat is ontwikkeld door de Amerikaanse macht, is mislukt, zo heeft het Pentagon meegedeeld, roef is maandag genomen. ichtmacht heeft maandag zonder succes geprobeerd een doelraket neer te schieten, aldus de woordvoerder van het igon. Het geheime wapen was geplaatst aan boord van een ipaste Boeing 707 en de bedoeling was dat het vanuit de een raket neer zou halen. ichtmacht bestudeert nog de resultaten van de proef, zo meegedeeld. Het is niet bekend waarom de proef niet is LONDEN Amnesty International, de or ganisatie die opkomt voor de rechten van de mens, heeft er bij de Vietnamese autoritei ten op aangedrongen de heropvoedingskam pen af te schaffen en een eind te maken aan het gevangen houden van mensen tegen wie geen aanklacht is ingediend en die niet zijn berecht Dit heeft Amnesty International vanmiddag in Londen bekend gemaakt in een rapport van een commissie die in sep- De onderzoekscommissie heeft in Vietnam ge sproken met premier Pham Van Dong en drie heropvoedingskampen bezocht. Sindsdien is er een stroom van gevangenen vrijgelaten en heeft de Vietnamese regering te kennen gege ven dat nog meer politieke gevangenen vrij zullen komen. In september 1980 zaten er nog twintigduizend mensen in een kamp. De Vietnamese autoriteiten, van oordeel dat de bescherming van de rechten van de mens zeer belangrijk is, zijn van mening dat dergelijke kampen een menselijkere vorm van straf zijn dan gevangenisstraf. Zij wijzen er op dat er na de machtsovername in Saigon geen bloedbad is gevolgd' en vinden het aantal van veertigdui zend mensen die sinds 1975 worden „heropge voed" niet veel op een totaal van 1,3 mensen die volgens hen „met de vijand hebben gecolla boreerd". Eind vorig jaar heeft Amnesty in een bood schap aan de Vietnamese regering verklaard dat voormalige militaire en burgerlijke mede werkers van het oude regiem als onschuldig moeten worden beschouwd, zolang zij niet offi cieel zijn berecht. Vietnam heeft daarop geant woord dat nationaal verraad een misdaad is die in alle landen moreel wordt veroordeeld en gestraft. In die verklaring wordt onder meer gewezen naar de processen in Neurenberg als rechtvaardiging voor de juridische procedure, die volgens Vietnamese autoriteiten rechtvaar dig is. WASHINGTON De Ame rikaanse minister van bui-N tenlandse zaken, Alexander Haig, heeft gisteren de uit spraak van de Israëlische premier Begin bevestigd, dat er een limiet gesteld is aan de poging van de specia le Amerikaanse onderhande laar Philip Habib om de ra- kettencrisis in Libanon te bezweren. Wanneer die li miet is afgelopen, wilde hij echter niet zeggen. „De tijd is beperkt", aldus Haig. „Omdat de situatie ver anderd is, is een snelle oplos sing dringend noodzakelijk". Volgens de Syrische staatscou rant is het welslagen van Ha- bibs vredesmissie afhankelijk van de erkenning van Liba- nons onafhankelijkheid en Sy- rië's rol van beschermer van de vrede. Ondanks het Amerikaanse verzoek om terughoudend op treden zolang Habib in Was hington overleg voert met pre sident Reagan, hebben Israëli sche vliegtuigen gisteren voor de tweede keer sinds Habibs vertrek Palestijnse bases in het noordelijke buurland gebom bardeerd. Daarbij zijn zeker zes mensen om het leven ge komen. De afgelopen nacht zijn ook Israëlische schepen betrokken geweest bij beschie tingen. Na Begins opmerking dat Ha bib op de hoogte was van de Israëlische aanvallen, heeft Haig nadrukkelijk verklaard dat Amerika nooit het groene licht heeft gegeven voor mili taire acties. Begin heeft giste ren geantwoord dat zijn land daar ook niet om gevraagd heeft, aangezien de aanvallen onder de verantwoordelijkheid van zijn land vallen. Volgens hem heeft Syrië sinds het uit breken van de crisis zeker zes tigduizend reservisten opge roepen. Israël heeft verklaard door te zullen gaan met de aanvallen op Palestijnse bases, omdat deze los staan van de crisis rond de plaatsing van Syrische SAM-6 luchtdoelraketten. De Egyptische vice-president Ka- mal Hassan Ali heeft gezegd dat de raketten slechts een on derdeel vormen van de crisis. Het probleem van de Pales tijnse aanwezigheid in Liba non kan volgens Ali niet wor den los gezien van hun aanwe zigheid op de bezette westelij ke Jordaanoever en de Gaze- strook. Hij heeft aangekondigd dat Egypte na de Israëlische verkiezingen van 30 juni op nieuw zal gaan onderhandelen over de Palestijnse autonomie. Nederlander in Peru gearresteerd LIMA De Peruaanse poli tie heeft gisteren meege deeld dat de 33-jarige Neder landse geoloog Hans Damen is gearresteerd in de in het Andesgebergte gelegen stad Huancayo. Hij is aangehouden op beschul diging van deelname aan ter roristische activiteiten, waar onder de moord op een politie man. Damen werkt voor een instituut dat onderzoek in de Andes verricht. Volgens de politie ontvangt het instituut financiële steun uit Nederland. De Nederlandse ambassade in Lima verklaarde echter dat het instituut geen enkele fi nanciële steun ontvangt uit Nederland. Hij zei dat het een onafhankelijke Peruaanse or ganisatie betrof. De ambassade wilde nog geen commentaar leveren op de ar restatie, voordat een officiële mededeling van de autoritei ten is ontvangen. De politie zei dat de Nederlan der, samen met een Peruaanse onderzoeker van het instituut was aangehouden. Met uw krant op vakantie Naar de heerlijke, warme zon van de Costa Brava. Een mo gelijkheid, die uw krant u biedt door een tiendaagse touring- carreis naar de Spaanse kust van de Middellandse Zee. In samenwerking met Maaskant-reizen wordt deze tocht ge organiseerd van dinsdag 30 juni tot en met donderdag 9 juli. Zowel op de heen- als op de terugreis wordt overnacht in de nabijheid van Dyon. Het verblijf in Spanje is in het door uw krant gecontroleerde hotel Alhambra In Malgret de Mar. Alle kamers hebben een complete badkamer met douche en toilet, alsmede een balkon met een zitje. Het hotel ligt aan de boulevard op ongeveer 100 meter van het strand en beschikt over twee zwembaden, een fraaie lounge en een koel restau rant. De prijs van de exclusieve toer bedraagt 495 p.p. op basis van een tweepersoonskamer. Toeslag eenpersoonskamer (zeer beperkt) 40 p.p. Inbegrepen zijn: vervoer per luxe airconditioned touringcar Den Haag/RotterdamMalgret de Mar v.v.; overnachting incl. diner en ontbijt zowel heen als terug In Dyon; logies op basis van volpension in hotel Alhambra; een dagexcursie (met Nederlands sprekende gids) naar Barcelona; een halve dag excursie naar Blanes en Lloret de Mar; een halve dag excursie (met Nederlands sprekende gids) naar Tordera; af scheidsdiner op de laatste dag in de nabijheid van Breda; annuleringsverzekering. Niet Inbegrepen: reis/ongevallenverzekering; lunches op heen- en trrugréis. Bij voldoende belangstelling wordt deze reis herhaald met vertrek op dinsdagen 7 en 14 juli. Inlichtingen en oeklngen (na 9 uur en niet op zaterdag) uit sluitend bij Sijthoff Pers Reisorganisatie te Den Haag, tel. 070—190.695 en 190.696.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15