I Ford Amsterdam hóeft niet dicht Vakmanschap herken je zo. We krijgen nog veel meer immigranten Tan Agt, Den Uyl J(;n Terlouw gaan t<n onderhandeling CcidócSomoiit et Ambtenarenbonden dagen ministers voor de rechter INDUSTRIEBOND FNV: Radioactief afval moet de zee in De voorzittersstoel Zeeleeuw sterft tijdens verhuizing dolfinarium EVP krijgt als enige borgsom terug Schreurs ten onrechte door Gijsen voor het blok gezet weer Hnenland" LE3DSE COURANT WOENSDAG 3IUNI1981 PAGINA 13 Prof. dr. A. Kobben: „En waar halen we het recht vandaan de grens te sluiten?" }EN HAAG Een half mil- jen nieuwe mede-burgers lebben we er de afgelopen Jren bijgekregen. Uit Suri name, de Antillen, de landen (ind de Middellandse Zee. og vele tienduizenden, wel- cht honderdduizenden zul- en de komende jaren vol- «n. „De gezinshereniging an de Surinamers, Antülia- len en Marokkanen is nog jing niet voltooid", aldus rof.dr. A.Köbben, de voor- itter van de CRM-Advies- jmmissie Onderzoek Min- erheden. „Vluchtelingen uit jl van landen zullen ook in e toekomst Nederland als ijkplaats kiezen. Wanneer e Antillen onafhankelijk orden zal wellicht ook uit it Koninkrijksdeel een lucht naar Nederland aatsvinden". linnen we er, gelet op de economi sche teruggang, de werkloosheid en de woningnood, nog zoveel vreem delingen bij hebben? „De gedachte om de grens nu maar te sluiten, ligt voor de hand", meent de Leidse hoogleraar. „Maar waar halen we het recht vandaan om dat ook in derdaad te doen? Zowel juridisch als moreel zal het ons voor enorme pro blemen stellen opi een Marokkaans gezin te verbieden, zich bij de vader in Nederland te voegen. En het is toch ondenkbaar om op een gege ven moment te zeggen: In Neder land komt geen vluchteling meer binnen". Het al dan niet toelaten van nieuwe immigranten in ons land is een dil- lema dat Köbben aan de orde wil stellen op een congres, dat de Ne derlandse Maatschappij voor Nijver* heid en Handel morgen in Amers foort wijdt aan de problematiek rond de etnische minderheden on der het motto: Sartienleven in Ver scheidenheid. Het al dan niet toela ten van nieuwe immigranten is vol gens Köbben een keuzevraagstuk, waarover wel degelijk verschillend wordt gedacht, maar dat schuil gaat achter de oppervlakkige eensge- Prof. Köbben: „Waarom heeft een partij als de PvdA bij de afgelopen Tweede Kamer-verkiezingen geen Surinamer op een verkiesbare plaats gezet?". zindheid, waarmeede democrati sche partijen in ons land die min derheden tegemoet treden. Turken en Surinamers, Antillianen en Ma rokkanen moeten een „faire kans krijgen", zegt immers iedereen die in de publieke opinie een integer beeld van zichzelf in stand wil hou den. Maar moet, aldus een tweede dillema dat Köbben signaleert, die eerlijke kans gestalte krijgen door Turken en Molukkers in de gele genheid te stellen hun eigen identi teit te behouden of kunnen ze pas echt meedoen in onze samenleving als ze zoveel mogelijk „verneder landsen"? De Amsterdamse pedagoog Henry Dors, een collega-spreker op het congres in Amersfoort, antwoordt hierop: „Een eerlijke kans voor ie dereen vereist helemaal niet dat alle mensen aan elkaar geliik worden. Surinamers kunnen heel goed hun eigen muziek maken, hun eigen tra dities in ere houden en toch in het Nederlandse parlement zitten. Het gaat er niet om of iedereen dezelfde stamppot kookt, het gaat om een eerlijke verdeling van kennis en macht. Maar hoeveel Surinamers zitten er in de Tweede Kamer?" Drs.C.S.van Praag, verbonden aan het Sociaal en Cultureel Planbu reau, heeft berekend dat de Neder landse bevolking thans voor onge veer 3,5 pet bestaat uit Surinamers, Antillianen en immigranten uit de landen rond de Middellandse Zee, waarbij hij de hier geboren kinde ren heeft meegerekend. In Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht echter, ligt het percentage vreemdelingen veel hoger. Hier be hoort een op de tien inwoners tot de etnische minderheden. In een wijk als de Haagse Schilderswijk is 38 pet uit een ander land geëmigreerd. „Maar kijk je nou naar de gemeen tebesturen in deze steden", aldus Dors, „dan tref je daarin louter blanke Nederlanders". Prof.Köbben: „De samenleving moet zijn best doen om vertegen woordigers van de etnische minder heden op te nemen in het landsbe stuur, de provinciebesturen, de ge- meetebesturen. Waarom heeft een politieke partij als de PvdA bij dt afgelopen Tweede Kamer-verkie zingen niet heel bewust geprobeerd een Surinamer op een verkiesbars plaats te zetten?" I "f^"fractiele'der Den Uyl wacht in de gang van het Eerste-Kamergebouw op het moment dat hij LI jdt toegelaten bij de informateurs Lubbers en De Koning, die op dat moment nog in gesprek zijn premier Van Agt. Naast Den Uyl zijn partijvoorlichter Knol. onze parlementaire re dactie) f HAAG De informa- s Lubbers en De Koning :n volgende week nsdag met de fractielei- Van Agt (CDA), Den (PvdA) en Terlouw |6) gezamenlijk rond te te gaan zitten om te onderhandelen over I regeerakkoord van de I partijen. Tot die tijd en de informateurs zich beperken tot „verken de" besprekingen met der fractieleiders afzon- ijk. eren hebben achtereehvol- l Terlouw, Van Agt en Uyl bij de informateurs lijst ingeleverd met stand ten en wensen omtrent de irwerpen die naar hun ïng tijdens het gezamen lijk overleg aan de orde moe ten komen. Aan de hand van deze lijstjes zullen de beide in formateurs een uitgewerkte agenda voor de onderhande lingen opstellen. Het is de bedoeling dat op die agenda ook de kwestie rond de zetelverdeling in een eventu eel kabinet van CDA, PvdA en D'66 voorkomt. Tevens zal gesproken worden over de vraag, hoe de departementen over de drie partijen zullen worden verdeeld. Ten aanzien van het premierschap heeft van Agt de informateurs laten weten, dat naar de mening van zijn partij alleen een per soon uit CDA-kring daarvoor in aanmerking komt, ómdat het CDA de grootste partij is. Den Uyl heeft tot nu toe al leen gezegd, dat een premier „moet passen bij de aard en in houd van het vast te stellen regeerprogram". Terlouw liet zich in soortgelijke termen uit De informateurs spraken gis termiddag voor de tweede maal deze week met PvdA- voorman Den Uyl. Het drie uur durend gesprek, dat vol gens Den Uyl „zeer nuttig was en in een uiterst ontspannen sfeer verliep", ging vooral over sociaal-economische pro blemen (inkomensverdeling, werkgelegenheidsbeleid, las tenverdeling en sociale verze keringen) en de woningbouw. Lubbers en De Koning ontvin gen gistermorgen de fractielei ders van de kleine partijen om hun mening over de gewenste politieke ontwikkelingen te vernemen. PPR-fractievoorzit- ster Ria Beckers heeft in haar gesprek met de informateurs gevraagd, de PPR ook bij de besprekingen tussen CDA, PvdA en D'66 te betrekken. tderlander rdappeleter HAAG De Neder- huisvrouw is over algemeen tevreden over lardappel van eigen bo- l Dit is gebleken uit een jaar gehouden onder» onder ruim 1700 huis- naar het verbruik aardappelen. De huis- Bw kan erover meepra- want de meeste gezinnen ruiken de aardappel vijf tes dagen in de week als Is voor de maaltijd. lappels koopt men het it in de supermarkt koopt, 'ordt de kwaliteit dan be leid. De ondervraagden len de verpakking slecht ilden meer Weten over de ligheid, de herkomst en 'ijze van bewaring van de ippel. Intussen heeft de irt van consumptie-aard den voor het eerst de ma- ie grens van een miljoen bereikt. Door een grote Bg van West-Duitsland en erwacht grote afzetmoge- ieden in Oost-Duitsland dit record mogelijk. DEN HAAG De vijf vakbondscentrales van overheids personeel hebben een kort geding aangespannen tegen de Staat, in het bijzonder tegen de ministers Wiegel (binnen landse zaken) en Pais (onderwijs). Zij willen aldus bereiken, dat het centrale overleg heropend wordt over de bezuinigingsplannen van Pais ten koste van de salarissen van het onderwijzend personeel. De zaak zal donder dag 11 juni dienen voor de Haagse rechtbank. Minister Pais kwam op zijn begroting voor 1981 een aanzienlijk bedrag tekort en wilde dit gat stoppen via extra bezuinigingen op de salarissen van het onderwijzend personeel. Pais bracht dit plan in het overleg met de onderwijsbonden. Die protesteerden omdat zij onder meer van mening zijn dat salarissen voor het overheids personeel niet per departement geregeld dienen te worden maar als één geheel moeten worden beschouwd. Een gesprek daaro ver zou in het centrale overleg moeten plaatsvinden. Wiegel, voorzitter van dat overleg, weigerde echter het onderwerp in bespreking te brengen. Daar willen de bonden nu via de rechter verandering in brengen. Slachtproduktenhandel niet van De Vleeschmeesters DEN HAAG In het bericht over het justitieel onderzoek naar de vleesfraude bij onder meer De Vleeschmeesters, in de krant van gisteren, stond abusievelijk dat de Haagse Slachtprodukten handel deel uit maakt van De Vleeschmeesters. De Haagse Slachtproduktenhandel is echter een onafhankelijke bv. De Vleeschmeesters hebben daarin wel twee aandelen. De overige aandelen zijn in het bezit van een tiental andere groothandela ren in vlees. AMSTERDAM Volgens de Industriebond FNV be staan er duidelijke aanwij zingen dat Ford-Amsterdam niet slechts overlevingskan sen heeft, maar zelfs een on misbare schakel vormt in het Ford-concern. De bond concludeert dit uit het feit dat gisteren bij de Amster damse vestiging de werk tijdverkorting plotseling is opgeheven. De maatregel is volgens de directie genomen, omdat door een korte sta king bij de Britse vestiging Halewood een vertraging in de prodduktie is opgetreden. Volgens de industriebond is er echter duidelijk sprake van een aantrekkende markt, want ook de vestigingen in Genk (België) en Southampton, zijn weer op volle capaciteit gaan draaien. En bij fabrieken in West-Duitsland en Spanje is het personeel zelfs voorgesteld zes weklen lang ook zaterdags te werken om aan de vraag te kunnen voldoen. •Hiermee is volgens de indu striebond bewezen dat het „waanzin" zou zijn Ford-Am sterdam te sluiten. Na werk tijdverkorting, aandringen op sluiting komt plots de medede ling dat de fabriek weer op volle kracht moet gaan draaien. „Een kleine rimpe ling in de markt en ze hebben Amsterdam weer weer hard nodig om op terug te vallen", aldus de industriebond. Indira Gandhi in was Naast Mahatma Gandhi prijkt sinds enkele dagen In het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud In Amster dam ook de huidige premier van India, Indira Gandhi (ove rigens geen familie van de Indiase „vader des vader lands"). Het beeld van Indira Is getooid met de sari en schoenen die mevrouw Gandhi zelf voor dit doel heeft af gestaan. Ginjaar blijft bij besluit: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu) is vast van plan het dumpen in zee van radioactief afval uit laborato ria en ziekenhuizen, te laten door gaan. Want als de dumping niet doorgaat, heeft het Energie Onder zoekscentrum Nederland (ECN), die het afval ophaalt, straks geen opslagruimte meer beschikbaar. Dat houdt in dat ziekenhuizen en laboratoria de hoeveelheid afval moeten beperken of mogelijk zelf opslaan. In een aantal gevallen kan dit dit sluiting van de betref fende instelling betekenen. Aangezien dit vermeden moet wor den en er maar bij een beperkt aantal instellingen mogelijkheden zijn tot tijdelijke opslag moet de dumping in zee doorgaan. Deze opvatting zal de minister ook de Raad van State laten weten, in het beroep dat verschillen de milieuorganisaties tegen de voor genomen dumping hebben ingesteld. Onlangs besliste de Raad van State dat de dumping op de uitspraak in dit beroep diende te wachten. ADVERTENTIE. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap Nu de PvdA niet langer de grootste partij is behoeft zij vol gens ongeschreven regels ook niet meer de voorzitter van de Tweede Kamer te leveren. De verkiezingsuitslag heeft der halve de stoel van kamervoorzitter Dolman (PvdA) aan het wankelen gebracht. Al kan de grootste fractie in de Tweede Kamer nu recht doen gelden op de voorzitterszetel, het CDA zou er toch ver standig aan doen van dat recht voorlopig geen gebruik te maken. Er zijn namelijk meer gronden dan het al dan niet hebben van de meerderheid alleen, die meetellen bij de be noeming in een zo belangrijke functie als die van kamer voorzitter. Persoonlijke kwaliteiten bijvoorbeeld. Dolman heeft in de afgelopen jaren bewezen een uitstekend voorzit ter te zijn. Onpartijdig (voor zover dat menselijk mogelijk is), rechtvaardig en met gezag optredend. Er moeten dus belangrijke redenen worden aangevoerd in dien men het voorzitterschap van Dolman niet zou willen prolongeren. Alleen het feit dat het CDA als grootste fractie de PvdA van de eerste plaats heeft verdrongen is ons inziens niet voldoende. Indien het CDA met betrekking tot Dolman niet zou aandringen op aflossing van de wacht, dan zou daar mee tevens kunnen worden voorkomen dat de nog maar nauwelijks begonnen formatiebesprekingen al op voorhand in een geïrriteerde sfeer zouden belanden. En dat voorko men is ook van groot belang. SCHARENDIJKE De vijf dolfijnen die negen jaar in het Dol finarium van Scharendijke hebben gewoond, zijn gisteren uit Zeeland verhuisd naar een nieuw dolfinarium in het Limburgse Stein. Zeeland is daarmee een belangrijke toeristische attractie armer geworden. Tijdens de tocht naar het zuiden is echter een collega van de vijf dolfijnen, een zeeleeuw, aan een hartaanvl overleden. Temidden van een soortgenoot, van drie zeebeertjes en de vijf dolfijnen heeft het ongeveer tien jaar oude dier de geest gegeven. DEN HAAG De Evangeli sche Volkspartij (EVP) die bij de Kamerverkiezingen van vorige week bijna der tienduizend stemmen tekort kwam om een zetel te ver werven, heeft toch nog een meevaller gehad. De partij krijgt namelijk als enige de borgsom van achttiendui zend gulden terug, die zij in de staatskas heeft moeten storten om aan de verkiezin gen te kunnen deelnemen. Het geld wordt teruggestort omdat de EVP meer dan tweederde van het aantal stemmen heeft gehaald dat nodig was om een zetel te krijgen. De partij kreeg de steun van 45.000 kiezers. Het aantal stemmen dat nodig was voor een zetel (de kies deler) bedroeg 57.924. De officiële uitslag van de ka merverkiezingen heeft de vo rige week gemelde zetelverde ling bevestigd. Daarbij is de toewijzing van de restzetels (de zeven die overbleven nadat 143 zetels rechtsstreeks waren toegewezen) mede door een aantal lijstcombinaties bepaald. Daardoor kwam de VVD 648 stemmen te kort voor een tweede restzetel. Telling van de voorkeurstem men heeft uitgewezen dat de huidige informateur Lubbers, waarnemend fractievoorzitter van het CDA, de meeste voor keurstemmen heeft verza meld. Ook veel voorkeurstem men kregen mevr. Smit-Kroes en andere vrouwelijke kamer leden. CDA-VOORZITTER BUKMAN: HILVERSUM „Het lid van de Eerste Kamer Schreurs is zeer ten onrechte door bisschop Gijsen voor het blok gezet Ik betreur het zeer dat dit zo heeft moeten plaatsvinden. Het is onbegrijpelijk dat een bisschop tegen een lid van de Eerste Kamer zegt dat hij er niet alleen zit met een man daat van de kiezers, maar ook met een mandaat van de Kerk". Zo reageerde CDA-voorzitter Piet Bukman gisteren voor de Avro-microfoon op het besluit van de maandag herkozen pries ter drs. J. Schreurs zijn zetel op te geven na druk van bisschop Gijsen van Roermond. Bukman wilde geen kritiek leveren op het besluit van Schreurs, aangezien het diens eigen afweging is geweest om tot die beslissing te komen. Overigens beschouwde Bukman het gebeurde als „een lokale moeilijkheid, een incident in Limburg". Hij achtte het echter niet uitgesloten dat er tijdens het komende gesprek met het episcopaat zoiets als wat er nu met Jos Schreurs is gebeurd ook aan de orde zal komen". Computer voorspelt energiegebruik van gebouwen UTRECHT Nog vóór er één steen op de andere is gelegd, kan de architect sinds kort met behulp van een nieuw computerpro gramma berekenen hoeveel energie er nodig is om zijn gebouw te verwarmen. Het programma, dat de naam Klima draagt, is ontworpen door de vakgroep fysische aspecten van de gebouwde omgeving (Fago) van de afdeling bouwkunde van de TH in Eindhoven en wordt sinds gisteren op de markt gebracht door Computercentrum Groningen, een dochter van de Gasunie. Vol gens dr. J. Lammers, één van de geestelijke vaders van Klima, beschikt 90 van de Nederlandse gebouwen momenteel over te grote verwarmings- of koelinstallaties. De capaciteit is naar zijn mening over het algemeen dertig tot vijftig procent te hoog. De nu op de markt gebrachte computer kan deze overcapaciteit voorkomen. Morgen meer zon DE BILT Een gebied met koele lucht drong gisteren van het zuidwesten uit ons land binnen. In de provincies Zee land en Zuid-Holland gaf het binnendringen van deze lucht aanleiding tot zware buien, waarin het duchtig onweerde en hagelde. Elders in het land viel er nauwelijks regen. Het gebied met koele lucht is bo ven Duitsland vrijwel tot stil stand gekomen en heeft zich daar opnieuw tot een onweers storing ontwikkeld. De regen zone van deze storing reikt nog juist over het oosten en midden van ons land. In het westen van het land komt de zon af en toe door. Morgen is er in het gehele land meer zon te verwachten dankzij de na dering van een zwak hoge- drukgebied. De middagtempe- raturen handhaven zich rond de achttien graden en daarmee blijft het iets te koel voor be gin juni. Tot en met zondag luidt de weersverwachting: Morgen en overmorgen veel zon, maar za terdag en zondag wordt de kans op regen weer veel gro ter. De middagternperatuur is morgen circa 18 graden, vrij dag en zaterdag ongeveer 20 graden, maar zondag zal het niet warmer worden dan 16 graden. Er zal een matige wind waaien uit het zuidwes ten. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Noord-Scandinavië en Fin land: Enkele buien, maar ook zonni ge perioden, van 8 graden in het noorden tot omstreeks 18 in het zuiden. Zuid-Scandinavië en Noord- west-Duitsland: Eerst warm, omstreeks 26 gra den, later regen- of onweers buien en afkoeling, ongeveer 22 graden. Britse eilanden: Vooral "aanvankelijk af en toe buien, later ook zonnige perlo den, 15 tot 20 graden. Benelux, Noord- en Midden- Frankrijk: Eerst enkele buien, later meer zon, 16 tot 21 graden. Zuidoost-Duitsland, Polen, Tsjechoslowakije en Honga rije: Warm en zonnig, 25 tot 30 gra den, van het westen uit toene- mende kans op onweer. Zuid-Frankrijk, Portugal, Spanje en Noord-Italië: Hier en daar een bui, van het westen uit geleidelijk meer zon, 20 tot 24 graden. Alpengebied: Wisselvallig, afhankelijk van de hoogte 12 tot 25 graden, nulgraden-Celsius-niveau op 3500 tot 3000 meter. Balkanlanden: Droog, zonnig en warm, 26 tot 30 graden. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mei Neer- lemp eleg Amsterdam rw.bew. 26 2 Den Helder Lbew. Lh. R'dam zw.bew Vlissjngen zw bew 26 0.1 27 0.2 25 04

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13