Affaire Schreurs-Gijsen kent parallel in Italië „De schoorsteen is méér dan een pijp door het dak" r IN EN OM HET HUIS [jboeken kerk wereld Trouwen als straf Mag ik een Cosmopolitan? Besparen op sokken Dia's kijken in sfeer Deeltijd-opleiding voor nieuwe pastorale functie Nieuwe uitgave bijbel op komst HORECA LOURDESBANG VOOR OMZET BINNENLAND LODSE COURANT DINSDAG 2IUNI1981 PAGINA 9 Veel helpt hét niet We stelen steeds meer. In 1979 probeerden we „nog maar" 26056 keer een argeloze winkelier van zijn kostbare waar te ontdoen. Het afgelopen jaar was dat bijna 20 procent meer: 31206 keer. Eigenlijk dus wel begrijpelijk dat de antl-diefstal- bordjes die in alle winkels dreigend waarschuwen, steeds fel ler van toon worden. Als eerlijk mens heb je vaak wat moeite met het wantrouwen van de detailhandel. Heeft u ook uw tas wel eens moeten openhouden voor de winkelchef? Dan bent u zeker uit pure woede ook nooit meer in dezelfde winkel terug geweest. Want zo gaat dat, de mens wordt niet graag gewan trouwd. Grote warenhuizen en textielzaken zijn het meest de dupe van winkeldieven. Gemiddeld bedroeg - in 1980 - het bedrag per diefstal 35 gulden. Mannen zijn grotere „jatters" dan vrouwen. Van het aantal aangiften dat bij de politie werd gedaan betrof het In 55 procent van de gevallen een mannelijke dief (45 pro cent vrouwen dus). Trouwen is wellicht een - beperkte - oplos sing voor het hoge diefstalpercentage. De cijfers wijzen uit dat de dader in 73 procent van de gevallen ongehuwd was. Een verplicht huwelijk lijkt een redelijke strafmaat. ZORGVULDIGHEID VEREIST BIJ AANLEG EN ONDERHOUD De schoorsteen hoort er weer helemaal bij te genwoordig. Dat is een ontwikkeling, die be gon met de sterke toeneming van het aantal open haarden en die zich voortzet, nu daar ook nog eens grote aantallen houtkachels bij komen. In oude huizen wordt de bestaande schoorsteen In ere hersteld, In nieuwe wonin gen kan er In veel gevallen met moderne ma terialen wel eentje gemaakt worden. Maar bij een ander vallen toch enkele kantte keningen te maken. Wat de oude schoorste nen betreft, het kan gevaarlijk zijn om die zonder meer opnieuw In gebruik te nemen. Een grondige controle door de vakman Is be slist noodzakelijk, want In de loop van de ja ren kunnen mankementen zijn ontstaan, die gevaar opleveren voor ongelukken, variërend van brand tot koolmonoxydevergiftlging. Ove rigens is een schoorsteen die indertijd voor een gewone kachel is gebouwd lang niet altijd geschikt voor een open haard. Een nieuwe schoorsteen kan echter ook ge noeg ellende opleveren. Wie er zelf aan be gint, kan niet beter doen dan zich tot het ui terste laten Informeren over zaken als het te gebruiken materiaal, het eventueel leggen van een bocht etc. Er bestaan overigens wel de gelijk wettelijke voorschriften en wie zich daar niet aan houdt, kan er op rekenen dat hij vol ledig aansprakelijk wordt gesteld voor de ge volgen. Veel aanslag Is alles in orde, dan blijft nog het onderhoud van de schoorsteen de nodige zorg vragen. Om te beginnen Is het terwille van die schoor steen niet raadzaam, alles wat wil branden zonder meer in de haard te gooien. Hout dat onvoldoende gedroogd is bijvoorbeeld, geeft een extreem hoge roetaanslag en harshou- dende houtsoorten vervuilen de schoorsteen eveneens In ernstige mate, afgezien nog van het feit, dat ze tijdens het branden „spatten" als vuurwerk. Een stem uit de praktijk, de ei genaar van het schoorsteenveegbedrijf H. Termaat aan de Tuteln Nolthenluslaan In Apeldoorn: „Je ziet bijna dagelijks hoe licht vaardig de mensen ermee omspringen. Te grote vuurhaarden onder veel te smalle schoorstenen, vervuiling van het rookkanaal en men staat er niet bij stil, hoe gemakkelijk je een fikse schoorsteenbrand kunt krijgen. En komt het zover, dan wordt vaak gedacht dat Je maar een emmer water op het vuur hoeft te gooien om er weer vanaf te zijn. Zo eenvoudig is het allerminst. Het enige wat je zelf kunt doen Is onmiddellijk de schoorsteen- schuif dichttrekken en de rest Is werk voor de brandweer. Ook weten velen niet dat brand verzekeringen als els stellen dat de schoor steen minstens eenmaal per Jaar geveegd wordt door een erkend schoorsteenveegbe- Ook bij (vooral bij) vensbelang. drijf, dat daar ook een administratie van bij houdt, dus niet door iemand die zo maar eens •langs komt". Gas door de waterslang Onderschat wordt ook vaak het gevaar, dat afvoerkanalen van gas- en olieverwarmlngsin- stallatles kunnen opleveren. Vanuit een lang durige ervaring met het aanleggen van instal- latiewerken In de bouw kan Termaat ook dat terrein terdege overzien. In zijn „onderhoud- spakket" vormt deze apparatuur een belang rijk onderdeel en evenals bij de open haarden komt hij nogal wat gevaarlijke toestanden te gen. Ontluchting en beluchting zijn bijvoor beeld zaken waar van alles aan kan mankeren en een vervuilde afvoer Is hier even gevaarlijk als bij een open haard. Wie zelf Iets aan de Installatie wil veranderen - verplaatsén blj- n open haard is een goed trekkende schoorsteen van le- voorbeeld - moet wel heel goed weten wat hij doet, want ook hier zitten de ongelukken in de kleinste hoekjes, Termaat, die bij het on derhoud van de afvoerkanalen ook altijd een oog laat gaan over het geheel, komt op dat gebied vreemde dingen tegen: bijvoorbeeld een waterslang met klemmetjes, die gebruikt wordt voor gasdoorvoerDe ventilatie Is vaak ook een zwak punt. Gas- en oliebran ders -open haarden trouwens ook!- hebben lucht nodig en In een afgesloten ruimte kun nen ze dan ook groot gevaar opleveren. Met Instemming ziet Termaat dan ook het toene mende aantal publikaties over de risico's, die verbonden zijn aan het dichtstoppen van alle mogelijke ventilatiedoorgangen In huls. Allemaal zaken die gemakkelijk over het hoofd gezien kunnen worden, totdat er In het gunstigste geval een flinke waarschuwing kont en In het ongunstigste een ongeluk. „Mag ik de Cosmopolitan van deze maand?" „Wat zegt u?" De Cosmopolitan, u weet wel, dat luxere tijdschrift voor vrou wen. Belachelijk natuurlijk, zo'n naam voor een publiekstijdschrift in Nederland. Tóch is het zo: pas geleden heeft zich een nieuw li terair fenomeen genesteld tussen het speel se Viva en het statige Avenue in. Cosmopolitan is van oorsprong een interna tionaal georiënteerd blad, heeft een wereld oplage van om en nabij de vijf miljoen. Een „bestseller" dus en waarom ook niet. Een Engelstalige meerderheid van de vrouwen zal geen problemen hebben met de naam van het blad. Maar het is natuurlijk idioot om te veronderstellen dat we in dit land al lemaal weten hoe je Cosmopolitan uit spreekt. Zet je de klemtoon op de tweede „o", de derde „o" of op de „i"? Eén keer afgaan in een tijdschriftenwinkel is tot daar aan toe, maar na de tweede keer zou ik zeggen: doe mij maar een Story. Overigens Is Avenue niet van plan om met de komst van Cosmopolitan de pijp aan Maarten te geven. Integendeel, directeur uitgever Hanny van den Horst van het blad deed onlangs de historische uitspraak: „Avenue moet het beste blad blijven van Nederland èn het mooiste". Zelfde Hanny wil Avenue zachter en ronder maken, „vrou welijker" dus. „Het blad was te vierkant", vindt ze. Allemaal vakjargon natuurlijk, maar het maakt genoeg duidelijk: Avenue gooit al haar charme in de strijd om de consument verre te houden van de platvloerse, Ameri kaanse Goliath Cosmopolitan. Ook vaak een knol van een gat In één van uw sokken? Jammer hoor, de llnkersok nog puntgaaf, de rechter goed voor de vodden- loper. Er is een kiene oplossing voor dit zwaarwichtige probleem: koop voortaan al leen nog maar sokken van dezelfde kleur en hetzelfde type. U zet een sokken-roula tiesysteem op touw. Scheelt u honderden sokken op een mensenleven. Wie zei daar nog iets over bezuinigen? Een avondje vakantie dia's kijken is vaak een enigszins trieste aangelegenheid: de fa milie zelf verkeert In opperste vrolijkheid en lacht zich blauw om elke olijke scène. Bu ren. kennissen, vrienden grijnzen gedwon gen, maar Intens verveeld, mee. Niet zelden is het voorgekomen dat. toen het licht na vele uren aanging, het bezoek in diepe slaap werd aangetroffen. Onbehoorlijk, maar begrijpelijk. Muzlek-lndustrie Fontana gaat het u dit jaar makkelijker maken: er is een grote keus langspeelplaten op de markt gebracht, waarvan de muziek keurig past bij welke vakantie dan ook. Gaat u met de auto naar Spanje? Dan kiest u het muziekje „De autorels" en het muziekje „Zonsonder gang aan zee". En belde muziekjes draait u af tijdens de dia-avonden. Leuk voor de kij kers. Er is ook een plaat voor de Holland- gangers: „Regen" heet die. ,de Populaire geschiedenis over Friesland Romeinse geschiedschrij ver Plinius moet omstreeks 50 na Chr., toen hij de •ordzeekiist bereisde en als ucht daarvan een nogal Irastisch verhaal ophing van het wonen op 'terpen', een [nerkwaardige indruk gekre ten hebben van de Friezen en Chauken in dit gebied. Ko mend vanuit het zonnige Italië trof hij in deze koude en een zame oorden „beklagenswaar dige mensen aan, die daar op hoge aardhopen of op podia wonen, verhogingen, die ze met de hand hebben opgewor pen ter hoogte van het hoogste tij. Een vreemd volkje die Friezen (altijd al geweest): Proberen ze hun voeten droog te houden op terpen, terwijl ze toch hoog en droog in Drenthe hadden kunnen zitten. Want daar ko men ze volgens sommige ar cheologen vandaan. De vroege „volksverhuizing" omstreeks 600 v. Chr. moet volgens hen zijn veroorzaakt door het feit, dat enorme zandverstuivingen hun akkers en weidegronden onbruikbaar maakten. Wie zou willen blijven, wachtte de hongerdood en alleen een ver trek naar vruchtbaarder stre ken bood de mogelijkheid daaraan te ontkomen. Nu was de afstand tussen de randen van het pleistocene Drenthe en de grenszones van de jonge kleistreken langs de zee niet al te groot, zodat reeds een oppervlakkige verkenning de zandbewoners duidelijk kan hebben gemaakt, dat op de vette kwelders nieuwe be staansmogelijkheden voor hen lagen. Het gevolg was stellig, dat grote groepen de oude grond verlieten en op de nieu we bodem voor de tweede maal een agrarisch bestaan f>robeerden te verwerven. Wij- en prof. Dr. A.E. van Giffen was echter een geheel andere mening toegedaan over de herkomst van de proto-Friese bevolking; over Friezen kon toen namelijk nog niet worden gesproken. Na vele onderzoe kingen kwam hij tot de slot som dat de Friezen, overeen komstig hun oude stamlegende via de Eems over zee uit Noordwest-Duitsland geïmmi greerd zijn. Dit zou gebeurd zijn in het begin van de vijfde eeuw v. Chr. Deze en andere interessante zaken kan men aantreffen in het bijzonder lezenswaardige boek „Oorsprong en geschie denis van de Friezen" van de hand van S.J. van der Molen. Er is nogal eens over de ge schiedenis van Friesland ge schreven. Zo is er het hand boek „Geschiedenis van Fries land", een uitgave van de Fryske Akademy. Een dege lijk en omvangrijk werk van niet minder dan 700 pagina's, maar voor de doorsnee lezer is het te specialistisch en te taai. Het boek van Van der Molen is echter ook voor de geïnte resseerde leek toegankelijk. Uiteraard moeten de nodige feitelijkheden opgesomd wor den, maar de verteltrant is over het algemeen bijzonder luchtig gehouden. De onder werpen zijn overzichtelijk in gedeeld en het boek noodt tot lezen, mede door het grote aantal foto's en tekeningen in kleur en zwart-wit (foto's Paul Vogt). Wat dat betreft is aan het verzoek van uitgeverij El sevier in ruime mate voldaan. Een misser is overigens het ontbreken van de „openingsfo to" bij de inleidende tekst. Het foto-onderschrift staat er wel, maar voor de rest is de pagina geheel blanco De schrijver heeft in de aan vang van zijn boek ook de pre historie behandeld, waarop de geschreven historie immers berust. Zoveel mogelijk zijn die aspecten naar voren ge haald waarin de Friese ge schiedenis afwijkt van de Ne derlandse (voorheen: 'vader landse) geschiedenis. Als ge volg van dit uitgangspunt heeft Van der molen de be schrijving beëindigd bij het jaar 1813 toen Friesland zoals de andere gewesten als een ge wone provincie in het Ko ninkrijk der Nederlanden werd opgenomen, waarmee de Friese geschiedenis tot Neder landse geschiedenis werd. Het ruim 250 pagina's tellende boek is ingedeeld in een der tigtal hoofdstukken waarbij na de prehistorie onder meer aan dacht wordt geschonken aan het „koninkrijk Friesland", de „predikers van overzee", aan de „Friezen als boeren, zee vaarders en kooplieden", de „Schieringers en Vetkopers", de „opstand tegen Spanje", de „Friese Nassaus" en de „Fran se tijd". Het boek is voorzien van een uitgebreid literatuuro verzicht en register. Vorig jaar verscheen bij Elsevier in de serie „Volken der Lage Lan den" reeds het boek „De Bra- S.J. van der Molen: „Oor sprong en geschiedenis der Friezen". Ui tg. Elsevier Am sterdam. Prijs 49,50. Honderd jaar Bond Vrije Evangelische Gemeenten Zaterdag 13 juni viert de Bond van Vrije Evangeli sche Gemeenten in Neder land zijn honderdjarig be staan. Dit gebeurt met een feestelijke bijeenkomst in de „Meerpaal" in Dronten, waarvoor 1500 bezoekers worden verwacht. Enkele dagen later, op 16 en 17 juni, volgt in Lage Vuursche de jaarlijkse bondsvergade ring. De bond telt in Nederland 47 gemeenten met 7700 belijden de leden en ongeveer evenveel doopleden en sympathisanten. De Vrije Evangelische Ge meenten kennen een verschil lende oorsprong. Sommige ge meenten ontstonden als vrije gemeenten, andere scheidden zich af van de Hervormde of Gereformeerde kerk terwijl weer andere ontstonden uit evangelisatie. De Vrije Gemeente legt de na druk op persoonlijk geloof en op de zelfstandigheid van de plaatselijke gemeente en de betekenis van zending en evangelisatie. In Nederland heeft de Vrije Evangelische Gemeente goede contacten met de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en met de Baptisten. Via de inter nationale bond onderhoudt de Nederlandse Bond relaties met de broederbonden in 12 lan den. De affaire Schreurs-Gijsen heeft een merkwaardige parallel in Ita lië. Gaat het in het Limburgse om een priester-politicus die zich als politicus niet houdt aan de instruc ties van degene die volgens kerke lijk recht zijn meerdere is, in Italië gaat het om een priester-journalist die weigert op bevel van zijn bis schop de pen neer te leggen. Aldus meldt onze correspondent in Rome, Cees Manders. Gianni Baget Bozzo ligt al heel lang overhoop met zijn bisschop, kardinaal Siri, aartsbisschop van Genua. De een is socialist en medewerker aan socia listische bladen en de ander behoort tot het meest behoudende deel van de kerk in Italië. Vorig jaar kreeg Baget Bozzo, prakti- zerend priester in Genua, van Siri het bevel zijn journlistieke activiteiten te staken. De journalist weigerde. Enke le weken geleden kreeg Baget Bozzo van Siri het bevel zondag tijdens de mis tegen de abortuswetgeving te pre ken. Baget Bozzo weigerde en toen trof hem de toorn van de kardinaal; een kardinaal, die overal verkondigde dat ieder die bij het referendum voor abortus zou stemmen een doodzonde zou begaan. Baget Bozzo ontving vorige week een brief thuis van de Curie van Genua waarin stond dat hij in geen enkele kerk de mis meer mag opdragen. Wei gert hij hieraan gevolg te geven dan wachten hem „ernstigere gevolgen". Baget Bozzo accepteert de instructies van de bisschop alleen voorzover die volgens het kerkelijk recht juist zijn. En hij blijft schrijven. Zoals afgelopen zaterdag in de socialistische krant La Republica: „De vrijheid van menings uiting", zegt hij „is een elementair mensenrecht. Als de katholieken, on derwie de priesters dat recht niet heb ben dan wordt de kerk een afzonder lijk lichaam dat nooit met de maat schappij kan verder gaan. De kerk wordt dan geen gemeenschap, maar een machtsstructuur". Volgens Baget Bozzo heeft deze maat schappij grote behoefte aan religie, maar dan moeten de religieuzen zich niet buiten die maatschappij opstellen. De gelovigen, inclusief de priesters moeten de vrijheid hebben zich een eigen mening te vormen en die te ui ten. Dan pas kunnen volgens hem kerk en cultuur, die zoveel behoefte aan elkaar hebben, één worden. Baget Bozzo zegt dat het niet de eerste keer is dat hij deze zaak aan kardinaal Siri probeert uit te leggen, maar iede re keer blijkt dat „noch de kardinaal noch ik in staat zijn om compromissen te sluiten op het punt van principe: en misschien is het dat wel wat onze be trekkingen even spontaan als moeilijk maakt". AAN DE KATHOLIEKE THEOLOGISCHE HOGESCHOOL AMSTERDAM: De Katholieke Theologi- De medewerking van de ho- sche Hogeschool Amster- geschool betekent een door- en krijgt hiermee haar offi- ciële erkenning voor.het bis- dam start dit najaar met braak in de opleiding tot een dom Haarlem. Daarnaast zal een deeltijd-opleiding tot pastorale taak. In het alge- deze erkenning ook voor de x1 t»meen is de voorbereiding op andere Nederlandse bisdom- zo'n taak uitsluitend mogelijk men worden bepleit, via een dagopleiding aan de verschillende theologische Een pastoraal assistent is hogescholen of aan het groot- geen zelfstandige kracht in semmane Rolduc. Weliswaar de pastoraal. Hij of zij mag kent ook de Theologische zijn/haar taak uitsluitend uit- Hogeschool tn Tilburg smds oefenen onder leiding van kort een deeltijd-opleiding, een priester of pastoraal wer- maar deze geldt voor de jjer 0f binnen een pastoraal functie van priester of pasto- team Tot die behoort onder meer het geven van - katechese, voorbereiding op sistent is binnen de Rooms- bet ontvangen van sacra- Katholieke Kerk vrij nieuw menten als vormsel en huwe- pastoraal assistent. Deze cursus duurt vier jaar en geeft daarna bevoegdheid tot professioneel werker in de pastoraal. Gezien de grote belangstel ling van de zijde van katho lieke leken voor een pastora le functie heeft het bestuur van het bisdom Haarlem sinds 1973 gezocht naar mo gelijkheden om het terrein raai werker, van de pastorale functies te De functie van pastoraal as- lijk, begeleiding van liturgi sche groepen en dergelijke. De deeltijd-opleiding tot pas toraal assistent start op 9 sep tember 1981 in Amsterdam. De colleges worden gegeven op elke woensdagmiddag en iedere eerste zaterdag van de maand. Na afsluiting van de cursus is het mogelijk om via een vervolg deeltijd-oplei ding in twee jaar te worden opgeleid tot volledig pasto raal werker. IN MODERN NEDERLANDS Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft in 1980 voor de eerste maal binnen een jaar meer dan 200.000 volledige bijbels in het eigen taalgebied verspreid. De NBG-verta- ling uit 1951 is nog steeds de meest gevraagde vertaling (ruim 120.000). De belangstelling voor de Statenvertaling neemt toe. Voordat in 1978 van de taalkundig gerevideer de uitgaven verschenen werden er jaarlijks zo'n 4000 Sta tenbijbels verkocht. Sindsdien ligt dit aantal rond de 7000. Van de nieuwe Friese bijbel gaan er per jaar ruim 1000 exemplaren de deur uit. Dit blijkt uit het jaarvers lag van het Bijbelgenootschap ov^r 1980. Het NBG is van plan in het najaar van 1982, samen met de Katholieke Bijbelstichting, de „Volledig groot nieuws bijbel" uit te geven. De bijbel zal dan geheel in de hedendaagse om gangstaal verkrijgbaar zijn. De verspreiding van bijbels via de scholen (minder leerlin gen) en via de boekhandel (zowel de gewone als de evangeli sche) liep terug. Het aantal leden van het NBG liep met onge veer 4500 terug tot 289.400. Daarentegen steeg het aantal fi nanciële donateurs met bijna 1000 tot 454.417. Het totaal aan inkomsten zowel als aan uitgaven bedroeg over 1980 ruim 12 miljoen gulden. Via het Wereldbijbelfonds heeft het NBG in het afgelopen jaar 3.4 miljoen gulden aan het internationale bijbelwerk bij gedragen. In 1977 was dit nog slechts 1.3 miljoen. Wereldwijd nam de verspreiding in 1980 met 6 procent toe tot ruim 9.6 miljoen exemplaren. Het totaal aantal verspreide bijbels, tes tamenten en bijbelgedeelten bedroeg in 1980 bijna een half miljard. Het blijkt moeilijk, aldus het jaarverslag, de financiële conse quenties van deze groei op te vangen. Aan Oost-Europa wor den de bijbels gratis geleverd. De toename in de Rooms-Ka- tholieke Kerken is enorm maar daar staan vrijwel geen in komsten uit rooms-katholieke kring tegenover. Tenslotte moeten er in 1981 ruim 100 nieuwe bijbelvertalingen voor het eerst worden uitgegeven, naast het gewone werk van druk ken en uitgeven van bijbels, testamenten en kleinere bijbe luitgaven in 1710 talen. De horeca van Lourdes is bang dai Het secretariaat van het congres heeft haar omzet tijdens het internationale hotelhouders en restauranteigenaars la- Eucharistische Congres in juli niet zo ten weten dat het aantal bezoekers aan- charistisch Congres Lourdes 1981" wer den aanvankelijk 50.000 deelnemers ver wacht. De bedoeling was dat paus Jo- best zal zijn door de afwezigheid van zienlijk kleiner zal zijn dan verwacht hannes Paulus II een paar dagen van het "us II. werd. Volgens het „nationaal Nederlands congres zou meemaken. Het congres comité voor het 42e internationale Eu- wordt gehouden van 16 tot 23 juli. paus Johannes Paulus

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9