pvang buitenlandse kinderen in eiderdorp moet verbeterd worden Tour de Lisse al kwart eeuw in het wieP van grote tour WERKGROEP IN NOTA: iassenheim mag [rie woningen tan Hoofdstraat dopen JEUGDWIELERRONDEOPLISSESE KASSEIEN Wassenaars zwembad wordt voor 6,8 miljoen vernieuwd LEIDSE COURANT DINSDAG 2 JUNI 1S81 PAGINA 7 dank loss EIDERDORP Volgens de werkgroep e Jnderwijs aan buitenlandse kinderen" iet t Leiderdorp is de opvang van de kinde- oude^n van buitenlandse werknemers in de imeente voor verbetering vatbaar. De het o erkgroep constateert dat in de onlangs mum tgebrachte nota over het onderwijs aan t blijl dtenlandertjes. De werkgroep stelt dat ig vei i huidige opvang zowel voor de groep ni tie vinderen die rechtstreeks uit het buiten- at I) md komt als voor de groep kinderen die as ooi Nederland is geboren een bedreiging voor de persoonlijkheidsontwikkeling NDE i voor de voortgang in het onderwijs. e werkgroep wil een aantal veranderingen nbrengen in het huidige beleid. Allereerst t de opvang van buitenlandse kinderen nnen op de kleuterschoolleeftijd en niet op de leeftijd dat de kinderen naar de Igere school gaan, zoals dat thans gebeurt met de opvangklassen in Leiden. Verder is jaar opgevangen in één kleuterschool. Ze Kosten de werkgroep de mening toegedaan dat de kleuters in een veilige en herkenbare situa tie moeten worden opgevangen. Essentieel daarvoor zijn een leerkracht uit het land van herkomst en een goed ingericht, gezel lig eigen leslokaal. Verder vindt de werk groep dat de kinderen zowel de eigen taal als de Nederlandse taal moeten leren be heersen. De werkgroep acht het van belang dat het kind zich leert thuisvoelen in de Nederland se samenleving, maar hecht evenveel waar de aan de ontwikkeling van de eigen cul tuur van het buitenlandse kind. De werk groep heeft een plan voor de opvang van Turkse kleuters ontwikkeld. Deze kinderen zijn veruit in de meerderheid op de Leider- dorpse scholen voor zover het het aandeel buitenlandse kinderen betreft. Volgens het plan worden alle Turkse kleuters van 4 tot 7 worden over twee klassen verdeeld en krij gen twee Nederlandse en één Turkse leer kracht. Het grootste gedeelte van de dag zijn de Turkse en Nederlandse kinderen samen bezig. Een deel van de tijd werken de Turk se leerlingen met de Turkse leidster in een aparte ruimte. De Turkse kleuters blijven een jaar langer op de kleuterschool. In dat derde kleuterschoolleeijaar beginnen zij met lees-, schrijf- en rekenonderwijs in hun ei gen taal. Na drie jaar zijn de Turkse kinderen zover dat zij kunnen overgaan naar de gewone wijkschool. De keuze van de lagere school jaarbasis. Het plan van de werkgroep heeft nogal wat financiële consequenties. De extra kosten die gemaakt worden voor het aanstellen van een Turkse leidster en de extra ruimtelijke voorzieningen komen voor rekening van de gemeente en worden geschat op 94.000 gul den op jaarbasis. Daarin zijn begrepen het salaris van de Turkse leerkracht, de huur van een mobiel schoollokaal met vouwwand en bijkomende kosten. Het plaatsen van een extra ruimte bij een lagere school voor het onderwijs in eigen taal en cultuur aan de oudere kinderen komt op 38.000 gulden op wordt in principe aan de ouders overgela ten. Wel vindt de werkgroep dat er per school en per klas een maximum aan bui tenlandse kinderen moet worden vastge steld. Wanneer men de bestaande situatie hand haaft bedragen de kosten 9000 gulden voor het vervoer naar de opvangklas in Leiden, huur van een leslokaal en de aanschaf van leer- en hulpmiddelen. De salariskosten voor de part-time leerkrachten worden nu door het rijk betaald. Op 2 juni wordt de nota behandeld in de commissie Onderwijs. Het streven is om rond eind juni een voorstel met financiële consequenties aan de gemeenteraad aan te bieden. De werkgroep „Onderwijs a«fn buitenlandse kinderen" bestaat al een paar jaar. In de werkgroep zitten vertegenwoordigers van het openbaar, protestants-christelijk en ka tholiek onderwijs, de consulent anderstali gen van de Leidse Schooladviesdienst, een vertegenwoordiger van het Onderwijs Ad vies Centrum Leiderdorp, de leerkrachten anderstaligen in Leiderdorp, een Turkse on derwijzeres, de hoofdleidster van kleuter school 't Startblok en een vertegenwordiger van de gemeente, tevens voorzitter. De werkgroep vergadert regelmatig in het ge meentehuis. ENHEIM Niets staat de gemeente Sassenheim in de :g om drie woonhuisjes aan de Hoofdstraat, hoek Burcht- it te slopen. Dit zegt het college van Gedeputeerde Sta in antwoord op vragen van het statenlid drs. C.A.L. van Ier Zalm uit Warmond, jffenl Jet statenlid vreesde dat Sassenheim een financieel onverant- voorde beslissing had genomen met het besluit om de drie wo- kingen te slopen. Volgens de heer Van der Zalm zou de sloop ran deze woningen alleen zin hebben als. ook zestien andere wo- ov®rtingen aan de Burchtstraat zouden worden gesloopt. Pas dan 11 "efcu een ontsluitingsweg kunen worden aangelegd naar een ten r 00«esten van de Burchtstraat aan te leggen parkeerterrein. Maar i rJrze zestien woningen verkeren nog in een goede staat van on- ielijJ&houd en behoren tot de categorie „goedkope huurwoningen". !t^reiBJoop van deze woningen zou in strijd zijn met de slechter wor- icnte^gnde financiële situatie v£n Sassenheim en de toenemende en le£raag naar goedkeope huurhüizen. Vandaar dat de heer Van der errasggjjH pleitte voor het onthouden van goedkeuring aan het raads- 'eëÊe>esluit omelet college van Gedeputeerde Staten stelt vast, dat inmiddels ?e"ls|oedkeuring is verleend aan. de begroting voor '81. Daarbij is blJnen op de hoogte van het feit dat in '83 begrotingstekorten zul- lJn ltn ontstaan, die overigens dóór verhoging van plaatselijke be mestingen en aanwending van reserves zullen worden gedekt. °°®ftet is ook niet de bedoeling om de sloop van de drie huizen aan z'JIle Hoofdstraat te koppelen aan de sloop van de woriingen in de r "epurchtstraat. Van de eerste drie zijn er al twee voor bewoning d°orjnbruikbaar. Gelet op de toekomstige bestemming van het ter- eldeijein als parkeerruimte, meent G.S., dat het raadsbesluit niet in rdenjtrijd is met het algemeen en financieel belang van de gemeente ;n °Kassenheim. laats! «^KOSTEN: RUIM 12 MILJOEN "niltemeente Voorschoten ?£tyerbetert 162 woningen mui 1 hekOORSCHOTEN De ge- w ieente Voortschoten begint keJiinnenkort met een ingrij pende verbetering (renova- ie) van 162 woningen. De lizen staan in een gebied t begrensd wordt door de thonie van Leeuwenhoek- de Prof. Zernikelaan, Prof. Einthovenlaan en Albert Sweitzerplant- toen. Het gaat hier om 40 tlatwoningen en 122 éénge- linswoningen. De renovatie faat de gemeente ruim 12 biljoen gulden kosten. Het "ik leent Voorschoten een aan-froot gedeelte van de aan- eemsom. De huurprijs is log niet exact bekend. De iwoners kunnen zolang gstaande wisselwoningen .trekken. ners vóór renovatie. Het com plex omvat tevens 18 eigen woningen. De eigenaars daar van zijn eveneens benaderd voor woningverbetering. Zij zijn vrij om deel te nemen aan het omvangrijke herstelplan. De gemeente heeft al een aan nemer gevonden. Het is een Voorschotense bouwonderne ming geworden. Het wachten is nu nog op een beslissing van de gemeenteraad en goedkeu ring van het rijk. L)e plannen voor de renovatie la teren van 1977. Toen werd luidelijk uit een rapport van en Wassenaars architectenbu reau, dat verslechtering van e woningen alleen kon wor- len voorkomen met een in grijpende renovatie. Begin vo- ig jaar is daarom contact ge- jocht met bewoners uit het ge doemde gebied. In ongeveer tier vergaderingen werd met Ie wijkbewoners overleg ge leegd over een afstemming 'an hun wensen met die van Ie gemeente. Uiteindelijk leek 77 procent van de bewo- lilveren speld voor 5 jaar trouwe dienst iEIDEN De heer J. de -eeuw heeft gistermiddag lit handen van wethouder *0 Tesselaar van volkshuis- Brumsiesting de zilveren speld g' an de gemeente Leiden ont- im angen. .JSS >e gemeente bedankte de heer 3enn« )e Leeuw hiermee voor zijn 5-jarig dienstverband. De i:'w leer de Leeuw is hoofd van de ectie woningtoewijzing en be ider Hst in die hoedanigheid over oop iet verlenen van wooonver- ÏJ [unningen. De jurytafel met in de uiterste rechter hoek ex-burgemeester De Graaf Een deelnemer met pech wordt een handje geholpen door een van de in gesprek met tourbaas Jan van Kesteren (staand). muzikanten tijdens een van de eerste afleveringen van de „Tour de Lisse". LISSE In het centrum van Lisse de geschiedenis is er door de ge- De eerste jaren waren wilde jaren. De nog veel mooier maakte het de jury wordt zaterdagavond 20 juni het meente Lisse een startvergunning tourorganisatie moest veelvuldig het die op een mooie zomeravond met tri- li oofd bieden aan deelnemers die pro- bune en al in een baggersloot ver- beerden de voorgeschreven fietsen dween. wat 'op te voerenterwijl de 'Lisse- De relatie met de gemeente Lisse is startschot gegeven voor de 25ste in het centrum van het dorp afgege- hoofd bieden aan deelnemers die pro- bune en al in een baggersloot ver- 'Tour de Lisse'. Zestig jeugdige ven. wielrenners strijden dan traditiege- trouw een week op 'gewone' huis- De oprichting van de „Tour de Lisse" sche Apotheek' goéde zaken deed in kennelijk in de loop der jaren voor tuin en keukenfietsen om de gou- liep voor tourbaas Jan van Kesteren druivensuiker. De tourgeschiedenis verbetering vatbaar gebleken, want den plak en bloemen of een kus van de tourmiss. Die tour werd vijfentwintig jaar geleden - in de schaduw van de Tour de France - stevig in het zadel geholpen door lid) voor een dienstreis naar Nieuw- in het Tour-gebéuren. In de loop der tend af op het Spekkenlaanparcours,. de Lissers Van Kesteren, De Ko- Guinea afreisde, zagen de tourorgani- jaren verdwenen er door het bochten- maar ook in de Poelpolder. Op een ning. Van Eijk en Vermeer. De 25e satoren hun kans schoon en werden werk nog wel eens een aantal deelne- parcours rond het Poelmarkt-winkel- editie van de wielerronde die zich de benodigde papieren aan de ambte- mers in de sloot. Een deelnemertje centrum wordt door de ploegrijders nog altijd in een behoorlijke popu- lijke molen ontfutseld. Het „zag zwart slaagde er zelfs in om een concurrent (want ook in commerciëel opzicht lariteit mag verheugen, krijgt een van de mensen" toen bovenmeester die even aan de kant een plasje deed, doen ze in Lisse niet voor de grote feestelijk tintje. Voor het eerst in Strik het eerste startschot afvuurde. mee te nemen in het ruime sop. Maar Tour onder) een tijdrit afgelegd. ter De Graaf in 1956 (als parlements- tijd een belangrijke plaats ingenomen speelt zich sinds vijf jaar niet uitslui- In 20 dagen rond het IJsselmeer In Lisse worden tradltletrouw In deze tijd van se Poelpolder en de Jongens denken drie we- het Jaar de nodige originele vakantieplannen ken en 400 kilometer later weer In Lisse terug uitgedacht. Aan de tietsplannen naar alle uit- te kunnen zijn. Er wordt om beurten getrapt, hoeken van de wereld, hebben Robert Keyzer terwijl voor de overnachtingen een aantal ge- (15) en Herman Nleuwenhuls (14) een opmer- renomeerde campings zijn aangeschreven, kelijk plan toegevoegd. Ze blijven wat dichter Het avontuur wordt niet alleen door een aan- b!J huls, maar maken de tocht per bakfiets, tal vrienden en bekenden gesubsidieerd, Reisdoel Is de afstand rond het IJsselmeer. maar ook een plaatselijke rijwielhandelaar Is Op 5 Juli wordt de start gemaakt in de Lisse- als sponsor aangetrokken. Nieuwe voorzitter „De Spotvogels" LEIDERDORP Carel Akemann is de nieuwe voor zitter van de badmintonclub „De Spotvogels" geworden. Tijdens een goed bezochte algemene ledenvergadering in het multifunctionele kerkcentrum „De Menswor ding" werd hij gisteravond met algemene stemmen tot opvolger van Rob Meere ge kozen. De nu zes jaar bestaande vere niging heeft een goed seizoen achter de rug. Van de acht aan de gemengde districtscompeti tie deelnemende teams werden er twee kampioen en promo veerden er nog eens twee teams. In het komende seizoen speelt het eerste team in de overgangsklasse van het di strict Zuid-Holland. De belangstelling voor de bad- mintonsport is nog steeds groeiende. „De Spotvogels" telt op dit moment ruim drie honderd leden. De vereniging heeft een uitbreiding van speelruimte gevonden in het nieuwe sportcomplex „Tenn- Bowl" boven op Winkelhof, waar op de maandag- en dins dagavond zal worden gespeeld. Eén van de banen in de grote tennishal wordt geschikt ge maakt voor de badminton- sport. Daarnaast blijft de vere niging gebruik maken van de gemeentelijke sportzaal „Op Dreef". ZWEMTARIEVEN NAUWELIJKS OMHOOG WASSENAAR De gemiddelde toegangsprijzen voor het te vernieuwen zwembad aan de Prinsenweg worden nauwe lijks verhoogd. Aldus de wethouder van financiën C.P.M. Earning (VVD). De commissieleden hadden gisteravond twijfels over de „optimistisch" geraamde bezoekersaantal len. In de gemeentebegroting is rekening gehouden met een exploitatietekort van 377.000 gulden per jaar. Als de bezoe kersaantallen tegenvallen, loopt dat tekort uiteraard ook op. De vernieuwing van het zwembad gaat 6,8 miljoen gul den kosten. De verbouwingen zullen begin 1983 achter de rug zijn. Dan biedt het bad meer gelegenheid tot vrij zwem men dan tot nu toe het geval was. Het college denkt 314.000 baden - met name door verhoging van het recreatief zwemmen - per jaar te kunnen scoren. De leden van de commissie vonden dat geflatteerd („vijf ton exploitatiete kort is waarschijnlijker"), gezien de (bijvoorbeeld) fors hoger ge raamde bezoekersaantallen eri de koopkrachtdaling. Na het be toog van de wethouder verstomden deze geluiden nogal. „In ie der geval is alles minder ondoorzichtig geworden", aldus R.A. Nieuwenhoven (D'66). De wethouder vond dat de cijfers nog ruimte bieden. „Dit zijn voor honderd procent de juiste cijfers, ze zijn goed onderbouwd en geenszins te rooskleurig voorge steld In de toekomst zijn prijsverhogingen van vijf a zes pro cent te verwachten. De gemiddelde prijs voor het oude bad be draagt 3,20. Dat wordt 3,27 na de verbouwing. De prijzen voor recreatief zwemmen voor de hele dag gaan wellicht van gemid deld 2,95 naar 3,50. De overige tarieven staan nog niet vast. Het oude zwembad (exploitatietekort 3,5 ton) aan de Prinsenweg moet vernieuwd worden, omdat het publiek het bad niet (meer) aantrekkelijk vindt. Door een aanzienlijke verbetering en uit breiding van het oude bad hoopt men de bezoekers weer in rui me mate te zien komen. De gemeente wordt eigenaresse van het bad. Klimlustige geit NOORDWIJK Een klimlustige geit bracht gistermorgen de Hoofd straat in rep en roer. Vlot en vaardig beklom het dier het dak van een slooppand, waarvan de pannen waren verwij derd. Van pannelat tot pannelat klauterde de geit naar de nok van het pand om van daaruit heel eigenwijs het Hoofdstraat-gebeuren te bekijken. Een zeer onge wone en vooral komi sche situatie, die al spoe dig een menigte mensen op de been bracht Aanvankelijk faalden alle pogingen van de omstan ders om het geitebeest naar lagere regionen te krijgen. Zij reageerde niet op zoet gefluit en evenmin op het lokkende „sik, sik" van dierenvrienden. Zelfs de barse sommatie van een gebaarde hoofdagent werd door de geit straal gene geerd. Op een gegeven moment leek het er op, dat de viervoeter eigener be weging tot afdaling over ging, maar even later keerde zij weer nokwaarts, uiteraard tot vermaak van het publiek. Eerst toen haar baas ten tonele verscheen, wilde de geit afdalen. De eigenaar zal maatregelen treffen om nieuwe klimpartijen te voorkomen. Hillegommer tracht agent omver te rijden NOORDWIJK Een uit Hillegom afkomstige chauf feur (24) is gistermorgen door de Noordwijkse recher che gearresteerd op verden king van poging tot doods lag op een agent van politie dan wel ernstige bedreiging van de ambtenaar. Een en ander gebeurde de voorgaande nacht, nadat een politiepatrouille had geconsta teerd, dat de bestuurder van een personenauto met zeer hoge snelheid over de Beek laan reed. Daar het toegestane maximum op deze weg 50 km. bedraagt, stelde de patrouille een achtervolging in. Na enig wild-west door smalle straten, bracht de snelheidsmaniak in de Gladiolusstraat z'n wagen tot stilstand, waarna hij de be nen nam. Een van de politie mannen ging achter hem aan, terwijl de ander zich bezig hield met de passagier, die zich in de auto bevond. Op een gegeven moment kwam de be stuurder aanrennen, sprong in de auto en sloot deze af. Ver volgens gaf hij vol gas en reed op een van de agenten in, die voor de auto stond. Slechts door een noodsprong zijwaarts voorkwam de politieman dat hij werd overreden. Later vonden speurende agenten de auto leeg op de Pickéstraat te rug. Papieren in de wagen verschaften gegevens omtrent de identiteit van de dader, die zich later op de dag aan het politiebureau meldde om de 'inbeslaggenomen auto op te halen. Autokraker ingerekend NOORDWIJK Na uitfe- breid speurwerk heeft de re cherche een 23-jarige inwo ner van Harlingen kunnen inrekenen, die zich op grote schaal blijkt te hebben schuldig gemaakt aan het openbreken van auto's in het Langeveld. Hij ging daarbij zeer brutaal te werk. Gewoonlijk sloeg hij eerst een portierraam stuk om daarna uit de wagens te ro ven wat van z'n gading was. Daarbij had hij het vooral op portemonnees, portefeuil les en handtassen voorzien. Het bleek uiterst moeilijk de dader te vatten. Dagen achter een heeft de recherche uren lang in het uitgestrekte gebied gepost. Bij het onderzoek groeide de overtuiging, dat de daderfs) elders in het land moesten wonen, temeer omdat in Noordwijk ontvreemde tas jes bijvoorbeeld in Hoorn te ruggevonden werden. Ook in andere vakantieplaatsen, zoals te Putten op de Veluwe, blijkt de Harlinger te hebben geope reerd. Al eerder betrapte de Noordwijkse recherche een tweetal Israëliërs op autokra- kerij. Deze kregen een enkele vliegreis naar Tel Aviv. maar zijn inmiddels weer in ons land gesignaleerd. Hoewel het aantal aangiften na deze arres taties nagenoeg tot nul is te ruggebracht, blijft de recher che aandringen om geen goe deren van waarde in gepar keerde auto's achter te laten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7