Pampusklasse wil de Kaag in wedstrijd verband heroveren Verhitte discussie rond „transferpunt" in universiteitsraad DP EEN NA LAATSTE VERGADERING VERLOOPT CHAOTISCH ÏNAÏÏAD REGIO LETOSE COURANT OPDA T HET DIT..MOOISTE PLASSENSCHIP' WEER VOOR DE WIND MOGE GAAN mm Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. in te stellen die de behoeften aan zo'n punt zou moeten pei len. Hiertegen maakte het col lege onmiddellijk bezwaar en kondigde vervolgens aa"h zich „nader te zullen beraden". Dat beraad resulteerde in een nieuw concept-besluit en dit stond gisteravond op de raad- sagenda. De LSb en de PP za gen hierin een „slinkse om weg" van het college van be stuur om toch uiteindelijk zijn zin door te drijven. Een lange en vaak emotionele woorden wisseling, aangevuld met twee schorsingen, aangevraagd door de beide linkse fracties, zorg den ervoor dat de vergadering bijna tweeëneenhalf uur duur de in plaats van het geplande half uur. Het agendapunt werd af en toe op een zijspoor gezet en dan vlogen de raadsleden elkaar over persoonlijke politieke standpunten in de haren. Daarbij werd een term als „de magogie" niet geschuwd even min op een gegeven moment zelfs insinuaties over de „tijd '40-'45" hetgeen uiteraard weer reacties uitlokte, zelfs vanaf de publieke tribune. De op één na laatste vergadering van dit jaar van de raad in deze samenstelling was kortom een chaos die voorzitter F.van der Meer met hamer noch in terruptiemicrofoon helemaal kon bedwingen. Op 4 juni worden de uitslagen van de verkiezingen voor een nieuwe universiteitsraad verwacht. Volgens het uiteindelijk toch aangenomen concept-besluit (twintig tegen tien stemmen) komt er aan de universiteit nu eerst een commissie waar van de samenstelling de in stemming moet hebben van de universiteitsraad die de „sa menwerking tussen de univer siteit en het bedrijfsleven moet stimuleren en begeleiden". Verder dient, aldus het besluit, de voorbereiding tot het ko men van een transferpunt te worden voortgezet, „zo moge lijk in samenwerking met de technische hogeschool in Delft". BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Alcha dv. A. Soussanl en A, M. M'rabet, Kim zv. N. Chabanl en D. H. M. Gouverneur, Maarten zv. J. W. Beks en A. M. Wee- sela, Marco-Paul zv. H. Eikerbout en A. O. W. Timmermans, Paul zv. J. J. Slijkhuis en W. P. Vermeer. Vlvtane dv. E. M. C. Th. Molle en P. van der Nol, Jacqueline dv. A. van den Oever (.EIDEN De universiteits rad heeft gisteravond in en extra vergadering, die ;vens extra rumoerig ver ep, besloten een vorige ïaand genomen besluit over astelling van een zogeheten transferpunt" ingetrokken n een ander, met ongeveer ezelfde strekking, aangeno- len. Dit besluit was door et college van bestuur ter ifel gelegd nadat vorige ïaand een heftige ruzie was ntstaan tussen de raads- racties LSb (Leidse Studen- enbond) en PP Progressie- e Partij) en het college. >e fracties verweten het colle- e toen op de besluitvorming n de universiteitsraad te zijn 'ooruitgelopen door alvast ontacten te leggen met het ledrijfsleven. Het genoemde ransferpunt zou een universi taire instelling moeten worden Bie het bedrijfsleven via we- enschappelijke kennis tot ver- lieuwing zou moeten kunnen irengen. De raad nam in die vergadering met krappe meer- Ilerheid een alternatief con- ept-besluit van de LSb aan vaarin werd gesteld het opzet- en van een transferpunt nog iven af te wachten en eerst *n voorbereidingscommissie DINSDAG 2 JUNI 1981 PAGINA 5 en M. J. Varkevisser, Vrouwke dv. M. C. W. M. van Adrlchem en M. P. M. van Dijk, Dirk Pleter Jacob zv. J de Vreugd en A. van der Plas, Bastlaan zv. R. Dangerman en C. G. van WIJck, Monique dv. C. Nieuw-, poort en E. van DuIJvenboden, Ver ona dv. P. Teske en H. de Ruiter, Ra- chlda dv. M. M. A. Lakdiml en Y. Ou- all. Wing King zv. W. N. Chan en M. Tang. Abigail Maria Theresla dv. S. Ph. Edwards en A.W. Ehlert, Bart zv. W. van Keek en en J. C. Halm, Nlek zv. W. van Keken en J. C. Halm. Corlna Maria dv. K. Toet en A. G. M. Belt. Brechtje Margretha dv. F. Ens en M. H. Dokkum. Overleden: H. van der Beek, geb. 12- 10-1920 man, G. van Altena, geb. 28- 1-1976 vrt.. P. B. Heshof, geb. 6-12- 1899 man. IJ. S. de Jong, geb. 28-10- -1915 man, G. van Dul|n, geb. 20-5- 1905 man. B. den Haas. geb. 6-1- 1906 man, M. van Maasdam, geb. 6- 7-1916 man, J. Krijgsman, geb. 29-4- 1934 man, C. Klinkenberg, geb. 12-2- 1907 man, A. C. F. Dikmoet. geb. 31- 3-1902 vrt. geh. gew. met W. I. D. Leon, Th. van der Wereld, geb. 2-4- 1902 man, A. J. M. van Dal, geb. 26- 11-1904 man, J. C. Massaar, geb. 10- 5-1929 vrl. geh. gew. met W. van der ReIJden, M. J. Krommenhoek, geb. 13-1-1905 vrl. geh. gew. met M. J. Koet. H. M. Penning, geb. 11-4-1924 man, J. van Hooidonk, geb. 8-6-1898 vrl. geh. gew. met A. W. H. Monten- LEIDEN Geboren: Roald z.v. R. V. Pasachler en A. Jans; Monique d.v. J. W. van der MeiJ en A W. van Eg- mond; Arnoud z.v. A. P. L. Vermei) en N. G. D. Blonk; Brenda Prlscilla d.v. A. G. Lagendijk en E. van Varlek; Al- lard Edward z.v. E. P. Heerema en W. I. J. van Doom; Dirk z.v. S. J. M. Blom en E. M. Wlntermans; Miranda d.v. J. M. Koning en P. J. Ouwehand; Anna Margaretha d.v. A. A. van Eg- mond en A. van Bruggen; Anna Cat herine d.v. J. Breuker en M. van Veen; Astrld d.v. A. J. Breljer en J. Idema; Prlscilla Johanna Wllheimlna d.v. A. van der Niet en S. C. H. Vre- denborg; Ralmon Leon Armando z.v. P. J. Otgaar en J. Klein; Erik Hendrl- kus Wilhelmus z.v. W. J. Duindam en C. C. M. van der Zwet; Dennis Marcel z.v. R. E. Schild en I. Th. Lewis; Niels Jaap z.v. J. Admiraal en M. J. Groe- newoud; Evelien Gerdlna d.v. J. D. Schats en L C. M. Vissers; Sebas- tlaan Johan z.v. A. H. Schreven en Y. de Haan; Elisabeth d.v. P. van der Horst en L. Klinkenberg; MIchleL Adrlaan tv. A. Slot en L. M. van Rhljn; Jacoba Corlna d.v. W. van Boelen en A. H. Schaap; Olga d.v. A. Vrolijk en A. Vermaat. Charran Anandprakash z.v. L. A. Kaulesar Su- kul en W. Th. M. Bemelman. Overleden: C. Teeuwen, geb. 7-1- 1922 man; J. J. M. Bellekom. geb. 2- 5-1938 man; E. A. Haverkamp, geb. 9-2-1978 man; A. Oudshoom. geb. 14-11-1906 man; A. Schipper, geb. 9- 9-1924 man; G. BlankenstIJn, geb. 16- 2-1902 vrl. geh. gew. met J. Slra; 8. C. van de Griend, geb. 3-4-1904 man. Gehuwd: A. J. Vermeulen en F. A. Steyn; J. Plet en A. J. L Reljnders; Ph. J. M. Georges en J. M. van der Boog; L. A. Teeuw en J. M. Wouters; R. F. P. Bakx en G. Hogerhuis. H. J. M. Streng en B. J. M. Droogh. „Wii hebben 't zoet gehad, wij hebben 't zout gegeten, maar wanneer u mij nu vraagt: wat vind je nou dan moet ik op dit moment, op het moment suprème van mijn betoog, het antwoord schuldig blijven en kan ik, bij gebrek aan woorden, slechts stamelen: „wèt een schip Flarden van een begeesterde speech, nadat er redelijk zwaar getafeld was, met laadkracht 7. Het was na één van de vele vergaderingen die de heren gewoon zijn te houden en waarop wat gegeten en gedronken wordt en waar gesproken wordt over boten en zeilen en waar men voorstellen doet voor onzinnige veranderingen. De tafelredenaar weer: „Ik sla nooit over, maar weet dat dat geklets alleen maar camouflage is. Gewoon een smoes, om ze ook buiten het zeilseizoen nog eens bij elkaar te zien. De mannen met de lichtjes in hun ogen, gewoon vreugdevuurtjes van hun onverwoestbare jeugd. De rustige, vriendelijke mannen, die ook in de felste wedstrijden Heer trachten te blijven. De onderlinge verhouding wordt dan ook zelden door krachttermen verstoord, en men mag na afloop van een wedstrijd onder een borrel graag nakouten over de afgevangen vliegen". Ongetwijfeld, het kan niet anders zijn: dit móet hier gaan over de Pampus klasse, over de hartstochtelijke wedstrijdzeilers, de stuurlieden met grotere beurzen en de kleinere; het maakt weinig verschil, want in de voorhoede en in de achterhoede strijden zij boord aan boord. Zelden of nooit overboord. De Pampus-klasse, sedert 1943: de zwaarhouten pracht, met de spanningen in stagen en wanten, die in 1984 de gouden halve eeuw zal volmaken, het werfkind van Gerrit de Vries Lentsch die het schip met meesterhand ontwierp dat inmiddels 374 nakomelingen heeft Uitbreiding Agnes-scholengemeenschap Conrector W. Kalis sloeg gistermid dag de eerste paal voor een semi permanent schoolgebouwtje achter het gebouw van de huidige Agnes scholengemeenschap aan de Eijmer- spoelstraat. In het gebouwtje, dat zes lokalen gaat bevatten, komen de Mavo-leerlingen te zitten die nu nog zijn ondergebracht In een schoolge bouw aan de Potgleterlaan. De leer lingen zelf zijn echter niet zo tevreden met deze verhuizing. ZIJ vinden hun huidige school veel te gezellig om te verhuizen. Daarbij moet voor het nieuwe gebouwtje een deel van de vijf jaar geleden aangelegde ecologische tuin wijken. Het is de bedoeling dat het nieuwe gebouwtje bij het begin van het nieuwe schooljaar in gebruiK wordt genomen. Voor het schoolge^ bouw aan de Potgieterlaan, dat el- gendom Is van het rijk, zal een nieuwe bestemming worden gezocht. Pampus-jachten in volle actie; eind volgend week, eindelijk, ook weer od de Kaag. gekregen, want een paar weken geleden ging in Loosdrecht de Pampus-375 het water op. Het kleinste jacht, het mooiste plassenschip in Nederland, dat op het ogenblik in het Kaagse gebied volkomen voor Pampus ligt, als het op wedijveren aankomt. Je ziet nog weieens zo'n trotse boot op de Kager plassen en er schieten nog twee over de Brasem, maar in deze streek wordt niet meer wedstrijdgezeild in die klasse. En dat is een onverteerbare zaak voor een paar fiere Pampus-zeilers uit de buurt. De Pampussen moeten zich weer met elkaar kunnen meten op de Kaag. Dat is al een jaar of twintig niet meer gebeurd. „Dit schip moet op deze plassen blijven, de Pampus-klasse moet hier in kiellinie opnieuw kunnen schitteren". De stuurlieden en de bemanningen moeten elkaar weer het vuur na aan de schenen, of (nautisch beter uitgedrukt), na aèn de spiegels leggen, vinden vader en zoon Verhaar die beiden Jan heten uit Voorschoten, twee geestdriftige wedstrijdzeilers en de enige twee, nog niet uitgetelde, Pampus-stuurlui die er op de Brasem nog te vinden zijn. Dat kan en mag natuurlijk niet zo blijven. Een dergelijke bloedarmoede is deze schitterend gelijnde klasse onwaardig. Op 13 en 14 juni krijgt de Kaag in elk geval, na enkele tientallen jaren, voor het eerst weer een uniek evenement op de baren gezet. Een tweedaags Pampus-evenement, dat de toeschouwers, al dan niet zeilend, weer enthousiast moet maken voor dit duurzame jachtje van nog geen 7 meter lang. Ik zat met Verhaar senior (eigenaar van de P.-170) en junior en met Pampus- hoofdman André van Galen uit Wilnis in de koepelruimte van de Kaag Sociëteit. De veerman had me zojuist roeiend overgezet. De veerman had ook een gebruind gezicht getrokken, alsof hij wilde zeggen dat de (roei)boot aan was. Veerman Van Schie die overzet (maar de koffie slechts drinkt) had er, op mijn vraag, geen idee van hoeveel aangewaaide klanten hij dagelijks Zijldijk-Overkant vice versa roeit. Heen en weer. „Dat krijg ik er zowat zelf van; maar nee, ik tel. ze niet. Daar is geen bijhouden aan. Heeft u uw auto hier staan Dat maakt dan één vijfenzeventig, inclusief een roei retour". Onder het puntdak van de sociëteit werd geschonken; koffie en cola, althans op dit vroege uur bij een magere bezetting. Boten van onbestemde klassen, en in kunststof uitgevoerd, zeilden aan mijn ongeoefend oog voorbij. Het was behoorlijk warm buiten. Een Koekoek riep. Die vogel, almaar eieren leggend in andermans nest, is nooit exact te lokaliseren, maar ik meende dat hij in de buurt van Vrouw Venne moest zitten. De torenvalk van de starttoren liet zich niet zien. De starttoren. Een schotschriftje vermeldt die toren: daar staan de beste stuurlui op. De Verhaars hadden het, luid mompelend, over de vroegere belasting op pleziervaartuigen; weeldebelasting, als de grens van 16 m2 zeiloppervlak overtroffen werd. Dat heb je nu niet meer. Anders kon je je wezenloos betalen, met die genuafok en spinnaker. Een Pampus met bijzeilen was, met gemeentelijke opcenten, een belasting object. Man, hou op. André van Galen hield zich rustig. Alsof hij zich op de slag voorbereidde. Van Galen is de ongekroonde koning van de Pampus- klasse. Eigenaar van „Zomerkind", de Pampus-1, de allereerste Pampus die in '34 door De Vries Lentsch gebouwd werd (op de werf „Het Fort" in Nieuwendam, aan „de overkant van het IJ"), met een symbool in Let zeil: de driehoek, de vorm van het fort-eiland Pampus, dat nog steeds doelloos maar hevig nostalgisch makend in het Amsterdamse Buiten-IJ ligt. Daar lag men, bij windstilte, metterdaad voor Pampus, in die goeie ouwe tijd. Van Galen is zo fier als een aap op z'n schip. Hij is de vijfde eigenaar van de 1, die oorspronkelijk „Wind en Water" heette, onder de vlag van ir. J. C. van Hoolwerff, in de dertiger jaren voorzitter van de K. W. V. „De Kaag". André van Galen restaureerde het schip in 700 werkuren. In de periode '76-77. Dat kostte hem een jaar zeilen. Maar nog steeds is zijn Pampus-1, ziin „Zomerkin'd het glanzende vlaggeschip van de gehele Pampus-vloot. En daar is nou weer zo'n typische trek van een PampuS^schip: de bijna 50- jarige 1 neemt het nog net zo gemakkelijk op tegen de P.-375 als 't jaren geleden deed tegen lagere nummers Pampus-klasse betekent eer vaste klasse: gelijkmatig van kwaliteit, en uitgevoerc in mahonie, teak of eiken, zelfs in grenen. Het is het soortelijk gewicht van de houtsoort dat telt en bepaalt. Een conservatieve creatie die de adeldom heeft bereikt. We gaan vandaag, bijna achteloos, voorbij aan andere gerenommeerde klassen: Regenboog, Draken, Valken; deze niet te na gesproken, maar er is slechts één Pampus, een oude „water-Drüide"die betovert en bezweert, en die zijn voetstuk moet behouden. De eerste schepen kostten destijds 500 gulden, tegenwoordig moet je er 35.000 tot 40.000 gulden voor neertellen. Dan bezit je een Pampus, een vorstelijk jachtje, een eerste onder zijns gelijken. En al lang niet meer ondertuigd. Vóór de oorlog ja, zeker, toen was de Pampus ondertuigd; een „langzaam oude heren schip" was het. Maar sinds de „moderne" verstaging en de grote genua loopt het jacht snel, als een kruiser die achter z'n prooi aanzit, en is er van ondertuiging geen sprake meer. André, die in zijn vrije tijd met het alleenzaligmakende zeilschip manoeuvreert als de beste, snoof enigszins verongelijkt. Een Olympia- jollenklasse-zeiler zei eens, na een Pampus-wedstrijd: „Ik heb nog nooit zo hard gevochten, nog nooit er zo aan getrokken". De Pampus, met z'n befaamde gevoel voor de helmstok, moet dus terugkeren naar de Kaag. Het liefst in massa en in wedstrijdverband. Vandaag is het maar niks meer, met die Pampusjachtjes in hun eentje, tussen de Zijl en de Westeinder. Parels voor de waterzwijnen; die enkele die er nog zijn. Van Galen, ook nog i^dstrijdcommisaris van de Pampusclub: „Het was een klasse die wel aansloeg, in vroeger jaren. Er werden veel boten gemaakt. Vóór de oorlog ruim 150. Na de oorlog ging het wat langzamer, door de flink gestegen prijzen. Er kwam een kentering. Veel zeilers gingen overstag, gingen over op andere boten, toerboten dus, en heel wat Pampussen werden er vanuit het Zuidhollandse verkocht naar Loosdrecht en Friesland. De grote concentraties Pampus- schepen zijn thans te vinden in Loosdrecht, Friesland en Reeuwijk". André van Galen, de door zon, lucht en water getekende Loosdrechtzeiler, heeft zeven jaar op die Pampus-1 zitten loeren. Hij bezit nu de meest eerbiedwaardige boot van de hele klasse. Ook „Zomerkind", de verjongde en van alle kunststof ontdane patriarch, wordt volgende week op een trailer gezet, richting Kagerplassen. Van Galen is potentieel winnaar, maar vlak de Verhaars en zovele anderen niet uit. Het wordt een wedstrijd die de mensen op de Kaag weer laaiend van opgetogenheid moet maken waar het de Pampus, een wondermooi schip, betreft. Werkelijk een vinnig, ambitieus raspaardje, dat, zeker als er een stijve bries staat, door het water snijdt; bruinglimmend, als een opgepoetste calèche, met hier en daar goud erop. Zoals Jan Verhaar sr. en jr. en André van Galen, met een geweldige ambiance in het vooruitzicht, zeiden: het kleine jacht met de grote mogelijkheden. De inschrijving staat open tot 6 juni; en op 13 juni „geht's Dan wordt aan de Pampus- klasse op de Kaag weer de ruimte gegeven om aan te tonen wat ze waard is. Van Galen: „Voorlopig schatten we, dat tussen de dertig en veertig Pampus-schepen mee zullen doen". Ongetwijfeld een Pampus- evenement met wijdse perspectieven. De organisatoren hopen maar, dat het de klasse op de Kaag weer voor de wind mag gaan. Men rekent erop, dat er dapper gestreden zal worden en dat de Pampus- zeilers elkaar de loef zullen afsteken, of op z'n minst de wind uit de zeilen nemen. Tot het de spuigaten uit loopt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5