Alphen wil nieuwe normen voor rechtvaardige woningverdeling Kandidaten beroepscommissie tekenen bezwaar aan REGIOUOURINAAL REGIOUOURINAAL TOEWIJZING PER COMPUTER Zoeterwoude wil subsidie aan Gewestelijk Orkest niet verhogen Dertigste Sterrit in Zoeterwoude REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 2 JUNI 1981 PAGINA ITAE ALPREN AAN DEN RIJN Het toe wijzen van woningen is zeker in een tijd waarin er weinig te verdelen valt, geen eenvoudige zaak. Doorgaans zijn er vele gegadigden voor een gering aantal huizen. Het is dus zaak een rechtvaardig toewijzingsbeleid te voe ren. Dat is alleen mogelijk door nor men vast te stellen. De gemeente Alp hen heeft de heer P. Theunissen ver zocht een nota op te stellen, die moet leiden tot een herêiening van het huidi ge (ondeugdelijke) beleid. Theunissen, nog steeds schrijvende, komt uiteinde lijk tot de slotsom dat geen enkel sy steem waterdicht is. Wel doet hij een aantal suggesties. Zo acht hij verdeling per computer de minst slechte oplos sing. Voorts zou er een puntensysteem ontwikkeld moeten worden aan de hand waarvan men tot toewijzing kan overgaan. Alphen telt momenteel ongeveer 5000 wo ningzoekenden. 3000 daarvan komen ech ter niet in aanmerking voor een huis, om dat men geen economische of sociale bin ding met Alphen heeft. Deze vastgestelde normen verschillen duidelijk van de nor men die een aantal jaren geleden werden gehanteerd. Voorheen zorgde Alphen voor opvang van de Haagse en Rotter damse woningzoekenden. Maar aan die overloopopvang-functie \s nu een einde gekomen. Alphen zorgt alleen nog maar voor haar eigen overloop en heeft daar de handen vol aan. Er worden aanzienlijk minder woningen gebouwd in Alphen en dat maakt ook het verdelen moeilijker. Ook het gemeentebestuur ziet m dat handhaving van de huidige regels en nor men voor verdeling van woonruimte tot conflictsituaties kan leiden. Men heeft de heer Theunissen van woonruimtezaken derhalve opgedragen een nota te schrijven met het doel tot een andere normering te komen. De nota valt in twee delen uiteen, zoals dé titel Volkshuisvesting en Woonruimte al aangeeft Het eerste deel geeft een beeld van het huisvestingsbeleid in Nederland en de wijze waarop Alphen daarin past en sluit aan op de regeringsnota Decentrali satie Beleid Volkshuisvesting. Een nota die bedoeld is als aanzet tot de discussie over decentralisatie. In de nota wordt ge sproken over een integraal beleid, waarin- plannen voor vijf jaar dienen te worden gemaakt en per jaar een programma opge zet en uitgevoerd moet worden. Het Alp- hense college vindt dit een prima wer kwijze en heeft reeds een werk het leven geroepen, die voor de in van het ontwerp zorg gaat dragen. Theunissen heeft allereerst de knelpunten van het huidige beleid op papier gezet om aan de hand daarvan naar oplossingen en verbeteringen te zoeken. Ten aanzien van de verdeling van woonruimte is de schrij ver tot de conclusie gekomen dat er dui delijke normen moeten worden aangelegd om tot een eerlijke verdeling te komen. Hij denkt daarbij aan een puntenstelsel als vervanging van het gebruikelijk afwe- gingssyteem. De gegevens zouden vervol gens in een computer moeten wrorden op geborgen, opdat een juist beeld van de be hoefte aan woningen en het soort wonin gen verkregen wordt. De automatisering van de verdelingsmethode betekent bo vendien een belangrijke taakverlichting voor bureau woonzaken. Nieuwe regeling spreekuur bureau woonruimtezaken Het college heeft besloten de regeling voor het maken van een afspraak met bureau woonruimte-zaken te wijzigen. Vanaf 1 juli kan schriftelijk via een standaardformulier een onderhoud worden aangevraagd. Het formulier is doorlopend af te halen op het gemeentehuis. De datum van het vorige gesprek met woonruimtezaken is doorslagge vend voor een nieuwe afspraak. Het aantal spreekuren wordt bovendien van 18 naar 20 uur verhoogd. Voorheen moest men de laatste maandag van de maand trachten op het gemeentehuis een afspraak briefje te bemachtigen. Er waren doorgaans echter zoveel gegadigden, dat rond 7.30 uur reeds een rij voor het gemeentehuis stond, terwijl de briefjes pas om 8.30 uur werden uitgedeeld. Bovendien ble ken er altijd meer aanvragers, dan briefjes te zijn. Met de nieuwe regeling menen Ben W een oplossing te hebben gevonden voor de problemen die „het „wie het eerst komt..." principe" met zich meebrengen. ZOETERWOUDE De raadscommissie financiën van de gemeente Zoeterwoude buigt zich morgenavond over het verzoek van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland om voor het jaar 1981 een subsidie te verlenen van 0.34 per in woner. Reeds in 1972 heeft de gemeenteraad besloten om aan het Gewestelijk Orkest een subsidie toe te kennen van vijf cent per inwoner. Thans verzoekt het Gewestelijk Orkest dit subsidiebedrag op te trekken tot ƒ0.34 per inwoner, doch stelt daarbij, dat dit kan worden beschouwd als een tijdelijke maatregel tot het moment dat de CRM-nota Orkestenbestel uit 1976 haar beslag kriigt Hoe lang deze tijdelijke maatregel zal duren is overigens niet bekend. Het Gewestelijk Orkest heeft bij zijn subsidieverzoek een lijst gevoegd van gemeenten die positief staan tegenover subsidie ring. Er van uitgaande dat het totaal aantal gemeenten in Zuid- Holland meer dan 140 is, betekent dit, dat slechts éénvierde deel van het aantal gemeenten een subsidie heeft verleend of wil verlenen. Het college van burgemeester en wethouders heeft in een brief van 22 augustus 1980 aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland meegedeeld, dat de gemeente Zoeterwoude al se dert jaren haar verantwoordelijkheid heeft gezien door een bij drage ten behoeve van het Gewestelijk Orkest beschikbaar te stellen. Indien alle Zuidhollandse gemeenten een subsidie zouden verle nen, dan zou het bedrag per inwoner wellicht minder hoeven te worden verhoogd dan tot 0.34 per inwoner of misschien wel helemaal achterwege kunnen blijven. Aan de raadscommissie fi nanciën wordt derhalve voorgesteld aan de gemeenteraad te ad viseren het verzoek van het Gewestelijk Orkest af te wijzen en over 1981 de gebruikelijke subsidie van vijf cent per inwoner over te maken. In de gemeentebegroting 1981 is met dit laatste ook rekening gehouden. KORTWEG LISSE Een 18-jarige automo bilist uit Lisse heeft gisteravond onder invloed van alcohol een aanrijding veroorzaakt, waarbij een 78-jarige vrouw uit Haar lem om het leven is gekomen. Twee andere betrokkenen die bekneld raakten in de restanten van hun auto moesten met ern stig borst- en beenletsel worden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De jongen, die het ongeval veroor zaakte, bleef ongedeerd. Hij reed op de Oranjelaan toen hij de macht over het stuur kwijt raakte en twee tegenliggers ramde. ZOETERWOUDE Toen de Zoeterwoudse kapelaan Nieuwenhuizen in 1952 ideeën aandroeg om ook in de zomermaanden activitei ten te organiseren voor de jeugd en een fietstocht uit de bus rolde, kon hij niet vermoeden dat de basis was gelegd voor een traditie. Dertig jaar geleden stapten 64 leden van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Katholieke Jongeren Bond op de fiets voor een puzzel- tocht. Het succes kreeg een vervolg en maandag 8 juni Tweede Pinksterdag wordt de zesde lustrumtocht gehouden. Er is keuze uit een tocht van 35 en 75 kilo meter, terwijl men tussen half acht en half drie van start kan gaan. De belangstelling voor de Zoe terwoudse rijwieltocht, in de volksmond beter bekend als „sterrit" is volgens de „man van het eerste uur" Koos van der Geest te wijten aan de for mule die het organisatiecomité al jaren hanteert. Op de eerste' plaats is het fietsen erg popu lair en wordt indien enigszins mogelijk gebruik gemaakt van fietspaden, ten tweede wordt het vertrek gespreid zodat ie dereen een eigen dagindeling kan maken. Voorts blijkt het puzzel-element en de matige snelheid die gereden dient te worden (14 km. per uur, red.) te worden gewaardeerd. Hal verwege wordt een rustpauze ingelast en als de laatste lood jes beginnen te wegen zorgt een verfrissing voor een ople ving. Als beloning wacht jong en oud een herinneringsme daille, terwijl de meest regel matige fietsers een extraatje krijgen. De sterrit kent een rijke histo rie. Eenmaal, in 1963, werd een tocht voor bromfietsen ge houden. De bromfiets was toen erg in opmars doch het rustige karakter van de tocht werd verstoord door het bromfiets- lawaai, zodat prolongatie uit bleef. In 1964 werd de „kleine tocht" in het programma opge nomen en die opzet had zeei duidelijk wel overlevingskan sen. In het bijzonder voor de jeugd en ouders met kinderen was de puzzeltocht over 35 km ideaal. Vorig jaar volbrachten 2710 enthousiastelingen de sterrit Dat aantal had nog en kele honderden hoger kunnen zijn, indien het weer wat betei had meegewerkt Inschrijving is nog mogelijk bi; de familie A. Berg, Comman' deurshof 12, telefoon 2486 Geadviseerd wordt te zorgen voor goed materiaal om niet voor onaangename verrassin gen te komen tijdens de fiets tocht. Eventuele gevallen van pech worden zo snel mogelijk verholpen door de firma „Hel Wapen van 2k>eterwoude" die de gehele dag met diverse ma teriaalteams op pad is. In hel kader van het zesde lustrum ontvangen alle deelnemers een praktisch aandenken. De prijs uitreiking heeft om zeven uui in 't Centrum aan de Schen- keiweg plaats. Brandweerdemonstratie De brandweer van Alkemade demonstreerde Na maandenlang geoefend te hebben met gisteravond voor burgemeester en gemeente- sloopauto's ging men geroutineerd om met raadsleden haar nieuwe hulpverleningsge- agregaat, voetpomp, luchtkussens, spanban- reedschappen, waarmee verkeersslachtoffers den, hydraulische spreldvijzel, hydraulische uit hun auto's bevrijd kunnen worden. schaar en terfor takel tijdens een gefingeerde aktie aan de Korte Goog. Tafeltennis tafel op de Loethe ZOETERWOUDE Het col lege van B en W van Zoeter woude wil op het Loetheter- rein een stenen tafeltennis tafel neerzetten. Daartoe moet circa tweeduizend gul den beschikbaar worden ge steld. De raadscommissie fi nanciën zal zich morgen avond over deze kwestie bui gen. Een dergelijke tafel is al eer der op het sportpark Haas broek geplaatst. Vooral nadat het zwembad is opengesteld, blijkt er veel belangstelling bij de jeugd voor een partijtje ta feltennis in de openlucht Acht maanden cel voor inbraken DEN HAAG/WOUBRUG- GE De Haagse rechtbank heeft een 18-jarige inwoner van Woubrugge veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest De man stond te recht wegens het plegen van een groot aantal inbraken en diefstallen. Behalve in zijn woonplaats was verdachte actief in de wij de omtrek. Volgens de officier van justitie vermeldde de dag vaarding nog lang niet alle door verdachte gepleegde fei ten. De Woubruggenaar moet bovendien nog vijf maanden gevangenisstraf ondergaan, die hem reeds bij een vorig vonnis voorwaardelijk zijn opgelegd. ALKEMADE Twee sollicitanten naar de functie van lid van de commis sie voor de vereniging van bijstand hebben bezwaar aangetekend tegen het feit dat zij zonder opgaaf van redenen niet als zodanig benoemd zijn. Dit toch wel unieke bzwaarschrift werd gistera vond behandeld door de commissie be zwaar- en beroepsschriften. Trudy van der Meer en Jan Castelein waren pee soonlijk aanwezig voor een mondelin ge toelichting. Zij betoogden dat afgewezen sollicitanten voor een functie in een van de gemeente lijke commissies niet correct behandeld men voor hun afwijzing. De heer Caste lein vond dat bij een juiste sollicitatiepro cedure in ieder geval, de criteria aan de hand waarvan de gemeenteraad een keus maakt, bekend moet worden gemaakt Met deze criteria bedoelde hij bijvoorbeeld leeftijd, ervaring, opleiding etc. Omdat de criteria thans onduidelijk zijn, generen af gewezen kandidaten zich min of meer en solliciteren nooit meer naar andere vaca tures van burgerplaatsen in gemeentelijke commissies. Verder zei hij dat als gevolg van de door de gemeenteraad gevolgde procedure de belangen van individuele personen geschaad worden, terwijl dit juist op grond van enige door hem ge noemde wetsartikelen voorkomen moet worden. Ook op grond van de wet op openbaarheid van bestuur achtte hij de overheid, in dit geval het gemeentebe stuur, verplicht een verzoek om informa tie in te willigen. Een vergelijking met het bedrijfsleven vond hij sterk opgaan, te meer daar er in dit geval sprake is van een democratisch gekozen lichaam, waar bij zo mogelijk nog zorgvuldiger met de belangen van sollicitanten moet worden omgegaan. De volgende appellanten die hun be zwaarschrift kwamen toelichten waren de heren P. C. H. Witteman en P. J. M. en N. J. van Ruiten betreffende de door de ge meente Alkemade verleende bouwver gunning aan Van Ruiten Projectontwik keling voor de panden Noordeinde 125 en 127. Deze panden zijn beter bekend als snackbar en bistrotheek. De direct omwo nenden voerden aan dat het gemeentebe stuur toestemming voor de bouw van de twee woonhuizen annex bedrijfsgebouw had verleend op voorwaarde dat dit als één geheel in gebruik zou worden geno men. Deze koppeling had de gemeente zelfs benadrukt in een brief aan Van Rui ten Projectontwikkeling nadat deze in een advertentie de woningen afzonderlijk van de bedrijfsruimte had aangeboden. Het ge meentebestuur had destijds lettrlijk aan Van Ruiten Projectontwikkeling geschre ven: „De toekomstige bewoners (van de woningen) zouden ons terecht verwijten kunnen maken indien wij toestonden dat hun achtertuin begrensd zou worden door een zo volumineus gebouw (het bedrijfs gebouw) als u voornemens bent te plaat sen". De omwonenden begrijpen niet dat desondanks de woonhuizen aan het wo ningbestand onttrokken mochten worden om dienst te doen als snackbar, terwijl de achterliggende bedrijfsruimte als aparte horeca-onderneming kan worden inge richt „Een vergunningaanvraag voor de bouw van twee aparte horecagelegenheden op de desbetreffende plaats aan het Noor- deinde zou vrijwel zeker zijn afgewezen", aldus bezwaarden. De meeste problemen hebben appellanten met de verkeersoverlast. Nu de snackbar sinds een week geopend is, treffen zij her haaldelijk hun uitrit geblokkeerd aan. Het parkeerterreintje van de snackbar wordt vrijwel uitsluitend gebruikt door fietsers en bromfietsers om er hun vervoermiddel te stallen. Automobilisten gevan de voor keur aan de diverse uitritten. De brandveiligheid van de als snackbar in gebruik zijnde woonhuizen werd sterk in twijfel getrokken evenals de deugdelijk heid van de afzuiging. Eén van de appel lanten wist met stelligheid dat de snack bar zelfs niet de vereiste vetvangput heeft. Het werd duidelijk dat het gemeentebe stuur van Alkemade de handen vol heeft aan de hele affaire, want omwonenden blijven alles in het werk stellen om de door hen niet gewenste horeca-ontwikke- lingen aan het Noordeinde tegen te hou den. Het volgende bezwaarschrift dat behan deld werd was afkomstig van de heren W. J. M. van der Meer en C. L. M. van Ber- kel. Beide heren hebben hun woning na bij de ligplaats van baggerschuiten aan de haven van Roelofarendsveen. Deze schui ten worden van september tot april door de firma Dobbe gebruikt om bagger over te laden. Volgens de bezwaarde omwo nenden heeft de heer Dobbe hiervoor een hinderwetvergunning nodig omdat er sprake is van jaarlijkse terugkerende werkzaamheden. De hinder die men on dervindt van Dobbe's bedrijf zijn: stank overlast, lawaai (belangrijk meer decibels dan toegestaan), belemmering van het uit zicht en het gevaar dat grote kranen op kleine afstand van woonhuizen met zien meebrengen. De appellanten vonden dat het gemeente bestuur het laatste gevaar bagatelliseerde toen zij in een eerder stadium gesteld had dat de heer Dobbe een „geroutineerde kraandrijver" is. „Op grond van zo'n stel ling kun je ieder bedrijf wel buiten de hinderwet houden" aldus hezwaarden. Zij wisten wel een alternatief voor Dobbe, namelijk de los- en laadplaats in Oude Wetering, thans uitsluitend in de zomer maanden door Dobbe gebruikt. Het laatste bezwaarschrift kwam van de heer Loogman uit De Kaag. Hij vond het een vreemde zaak dat hij als botenver huurder geen toestemming krijgt van het Alkemadese gemeentebestuur voor de bouw van een bescheiden botenloodsje op de plaats van zijn huidige bouwvallige be-^ drijfje op de hoek van de Wilhelminalaan en de Prins Bernhardlaan. Dit bedrijfje bestaat uit een oorspronkelijke hooiberg met stal(letje), reeds zestig jaar geleden door zijn vader gebouwd en nu reeds ja ren in gebruik als botenloods. De gebouw tjes kunnen redelijkerwijs niet meer geno- veerd worden en zijn eigenlijk alleen nog goed genoeg om voor de vlakte gegooid te worden. De heer Loogman wil het door hem gewenste loodsje van 18 bij 12 meter in de drie zomermaanden als zijn vloot toch in het water ligt, beschikbaar stellen aan kunstenaars opdat deze er hun wer ken tentoon kunnen stellen. Pizniz De Utrechtse formatie „Pizniz". De Utrechtse formatie „Pizniz" treedt zaterdagavond 6 juni op in Our House aan de Stationsstraat in Roelofa rendsveen. Het concert begint om negen uur. De toe gangsprijs is vijf gulden voor leden en zeven gulden vijftig voor niet leden. „Pizniz" brengt zelf gecompo neerde new wave muziek. Uitgaansdag Hoogmade kunnen zich donderdag opmaken voor hun traditionele uitgaansdag. De Hoogma- denaren zullen een bezoek brengen aan het Dolfinarium in Harderwijk, maar niet voor een koffiestop gemaakt te heb ben in Soest. Op de terugreis wordt er nog gestopt in Aals meer, waarna men de thuisreis aanvaardt. De bejaarden worden in eigen dorp ingehaald door de plaatselijke har monie en vervolgens gaat men dineren in Huize van der Ploeg. Wandelvierdaagse Sportvereniging Orion uit Hazerswoude heeft nog drie dagen te gaan met de door haar georganiseerde wan delvierdaagse. De wandeltochten worden gehouden in het kader van Hazerswoude-700. De start is bij de Landvliethal in het dorp en de deelnemers zullen langs de fraaiste plekjes van het zeven eeuwen oude dorp gevoerd worden. „Midzomemachtsdroom Toneelgroepen „Michael", „Ontwikkeling en Vreugd" en de toneelsectie van het Plattelands Jongeren Contact gaan het toneelstuk Midzomemachtsdroom vrijdag in de open lucht uit voeren. De uitvoering wordt gehouden in het ka der van het 700-jarig bestaan van Hazerswoude. Het Sha- kespeare-stuk wordt op het plein van de Onze Lieve Vrou we van Banneuxschool aan de Da Costasingel in Hazers- woude-Rijndijk uitgevoerd. Indien de weersomstandighe den een buitenoptreden onmogelijk maken, zullen de geza menlijke toneelverenigingen het spel in Het Anker opvoe ren. Vrijdag 12 jurii volgt de reprise van het toneelstuk in de feesttent aan de Sportlaan in Hazerswoude-dorp. Hazerswoude 700 Bekroonde werken van de leerlingen van de Hazers- woudse basisscholen hangen vanaf vandaag in de ge bouwen van de AMRO-bank in Hazerswoude-dorp en rijndijk. De collages werden door de kinderen gemaak te ter gelegenheid van bet het zevende eeuwfeest Gading Het activiteitencentrum voor gehandicapten Gading houdt vanavond een informatiebijeenkomst in het pand aan de Hoogmadeseweg 70 in Leiderdorp. Er zal iets worden ver teld over het werk van Gading en de zomeractiviteiten. Ook kan men zich opgeven als vrijwilliger. De bijeenkomst begint om acht uur. Gading organiseert van maandag tot en met vrijdag activiteiten voor 32 lichamelijk gehandicap te mensen. In de zomermaanden wil Gading uitstapjes naar musea, markten en dergelijke organiseren op de dinsdagen en andere activiteiten op de donderdagen in de periode 15 juni tot en met 14 augustus. Daarvoor heeft men ongever 30 vrijwilligers nodig die minimaal één week twee dagen) zouden kunnen helpen. Men kan zich opgeven bij José Werlemann, Wouter Overeind óf Pépé de Jong, tel. 071- 410444. Volkstuinders De Zoeterwoudse volkstuinvereniging „Oud Raad wijk" houdt vanavond vanaf acht uur een extra-leden vergadering in gebouw ,,'t Buitenbeentje" aan de Jan van Banningstraat De agenda vermeldt enkele be langrijke punten waaronder aanpassing van de statu ten aan het nieuwe verenigingsrecht en een tussentijd se bestuursverkiezing. Circus Mariska Peppi, Plpo en Kokki Circustheater Mariska treedt op vrijdag 5 juni op in Lei derdorp op het parkeerterrein naast de voetbalvereniging RCL. Het circustheater brengt geen voorstelling, maar een compleet verhaal dat in het teken staat van de Nederland se Leeuw. Verdere hoofdrollen zijn weggelegd voor Pipo de Clown (Cor Witschge) en Peppi en Kokki. In het door Wim Meuldijk geschreven verhaal komen wel levensechte circusattracties voor, zoals gedresseerde paarden, Indische olifanten en een Hondenrevue. Het optreden begint om kwart over vier. Kaarten zijn verkrijgbaar bij sigarenma gazijn W. Uithol, Steenbakkerslaan 16 in Leiderdorp.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4