Met sluiting bedreigde scholen willen overleven Zijlsingel wordt opgesierd met park voor de jeugd DE SPRINGPLANK, DE KLEINE WERELD EN PRINSES MARIJKE SCHOOL ZOEKEN NAAR OPLOSSINGEN Record aantal wandelaars bij a vondvierdaagse Spijbelen beboet LEIDEN De meeste kinderen en geef ze eens ongelijk hebben de speelse neiging om met de ijver van een voorbeeldige bolleboos te proberen onder de da gelijkse sleur van het schoolse bestaan uit te komen. De ouders zijn echter verantwoordelijk voor frequent schoolbe zoek van hun kroost Te recht natuurlijk, want kinderen kijken vaak niet verder dan de lengte van een voetbalveld, ter wijl ouders meer levens wijsheid in pacht heb ben. Althans, de wetge ver veronderstelt dat de ouderen lang genoeg ge leerd hebben om de schoolgerechtigden op het nut van een regelma tige schoolgang te wij zen. Dat sommige ouders met die veronderstelling schromelijk overschat worden, bleek gisteren weer eens bij de kanton rechter. De minderjarige jongen (Jan. om precies te zijn) verruilt de schoolbanken regelmatig met de toon bank van het film- en vi deoverhuurbedrijf van zijn vader De moeder heeft de verantwoordelijkheid over de 15-jarige knaap. School vindt hij maar niets. En zo is dat toch. Hij loopt de hele dag met een schortje voor tussen de meisjes. Hij moet koken en afwassen. En bovendien komt hij na zijn opleiding in de ww terecht. Dan is hij bij zijn vader beter af, denk ik zo", aldus moe ders. Kantonrechter Mors huis sommeerde de vrouw om de jongen voortaan meer achter de broek te izitten. Wettelijk moet de jongen nu eenmaal naar school. De vrouw scheen niet erg overtuigd. Vol gens de officier van justi tie De Vos van Steen wijk, had de verdachte oor spronkelijk verklaard, dat haar zoontje last heeft van stekende hoofdpijnen. ..Dat komt er nog bij. ja. Als Jan uit school komt, zit hij tot een uur of zes aan zijn huiswerk. It hoofdpijn,aldus de op uit punt bezorgde moeder. ..Maar daar worden ze juist zo knap van. Van het huiswerk maken", pro beerde de officier de ver dachte op simpele wijze te overtuigen en vervolgde: Kinderen vinden het een matig genoegen om naar school te gaan. Hoewel u beter zou moeten weten, doet u geen moeite om het schoolbezoek te stimule ren. Ik vraag een boete van tweehonderd gulden, waarvan 175 voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar". Vervolgens wees de verdachte op an dere jongeren, die spijbe len om zodoende het die venpad te kunnen bewan delen. De wereld vond zij maar onredelijk en ver baasde zich over het feit, dat zij nu net in de kraag is gevat, terwijl andere moeders van spijbelaars ongemoeid worden gela ten. Jantje is verder nooit met de politie in aan ra- king geweest, Jantje is braaf. Jantje maakt zich nuttig in het bedrijf van vader... De kantonrechter vonniste echter conform de eis van de officier. De klaarblijkelijk onverant woordelijke moeder draai de zich schokschouderend om en trok 'nonchalant de wenkbrouwen op, terwijl de kin geringschattend naar de grond gericht was. Kennelijk had zij, evenals Jan, de les niet geheel be grepen. Snel ging de vrouw naar huis. Jantje komt tussen de middag immers altijd thuis eten... Feestgedruis Een verdachte nachtelijke herriemaker verontschul digde zich door te zeggen, dat er waarschijnlijk nie mand van wakker is ge worden. De man had na een feestje om half twee in de morgen zijn vrouw min of meer vanuit een huis in de auto getoeterd. Wat is dat nu toch voor onzin. Dat doet een normaal den kend mens toch niet. Ten zij ie dronken als een tem pelier tegen de claxon valt," vond de officier. Ook de kantonrechter was de mening toegedaan, dat de lawaaimaker zich had misdragen. Het toeteren kostte vijftig gulden, te vervangen door twee da gen geruisloos 'zitten'. WIM BUNSCHOTEN Eerste paal De eerste paal voor de vervangende nieuwbouw van de Molenstraat en omstreken wordt donderdag om 15.00 uur geslagen. Bewoners worden uitgenodigd bij deze plechtigheid aanwezig te zijn. De samenkomst in het bestuurshuis van de Woningbouwvereniging „Ons Be lang" aan de Marnixstraat 33 wordt gevolgd door een feestelijke bijeenkomst in het buurthuis 't Spoortje aan de Bernardkade 40. Drieluik De toneelgroep van de christelijke scholengemeenschap „De Vlietschans" brengt op 3, 4 en 5 juni een drieluik ter gelegenheid van hun eerste lustrum. Het in juni op te voe ren drieluik heet „Het Gesprek". Het eerste deel is een zelf bewerkt verhaal van R.J. Peskens en handelt over een ontmoeting van twee mensen die 25 jaar geleden een ver houding" hebben gehad. Het volgende stuk „Nocturne" van H. Heijermans gaat over een oude gehandicapte man die voor zijn dood nog een geheim kwijt wij. Het derde stuk- „Het Kamerschut" ook van H. Heijermans, gaat over het zogenaamde allerdaagse gesprek. De voorstellingen begin nen om 20.15 uur in de school aan de Apollolaan 262 en de kaarten kosten 3 gulden inclusief het lustrumboekje en het programma. Kaarten kunnen gereserveerd worden bij B. Jonk, tel. 071-893793 en K. de Bree, tel. 071-130122. Kinderfilm De kinderfilmmiddag die morgen om drie uur in de Kapelzaal van het K&O-gebouw wordt gehouden zal geheel gevuld worden met tekenfilms. Bekende stripfi guren, zoals Popeye, Daffy Duck, de Supermuis, Woody Woodpecker en anderen, zullen dan te zien zijn. De toegangsprijs voor deze kindermiddag, die ook heel geschikt is voor kinderpartijtjes, bedraagt drie gulden, een bekertje ranja inbegrepen. Telefoon K&O is 1411414. Pink Flamingo's De Leidse Werkgroep Homosexualiteit draait morgen avond in haar gebouw aan de Caeciliastraat 18 de film „Pink Flamingo's" van de Amerikaanse underground ci neast John Waters. De film begint om negen uur en een kaartje kost vier gulden. Suspect In het Leids Vrijetijdscentrum treedt vrijdag de funk- band Skidmark op. De toegangsprijs bedraagt 3 gulden voor leden en 4.50 gulden voor niet leden. Aanvang van het concert: 21.00 uur. Zaterdag is het de beurt aan de Roterdamse groep Suspect, emotionele muziek met kritische teksten over onze onpersoonlijke consump tiemaatschappij. De entreeprijs is 3.50 en 4 gulden. Aanvang 21.00 uur. Geslaagd In het AZL zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het diploma ziekenverzorging A: J. Alemkinders-vd Geer, A. Beneken Kolmer-Hesseling, R. Blokker, P. Engels, M. vd Graaf, I. Hou waart, A. Keijzer, E. Leechburch Auwers, S. van Loo, J. Lui ting, M van der Meij, W. van der Mil, W. de Mol, M. Onderwater, J. Ouwerkerk, T. vd Plas, M. de Ree, J. Van Rossum, M. Ruigrok, E. Stevens-Ghogli, M. Tjon Sie Fat-Kitselaar, A. Thoolen, K. Tseng-Dörr, C. Vetter, M. Vuyk, E. Visser, F. Wolthof, A. Zonneveld. Informatie-avond De bewoners van de Anna van Saksenstraat en de Wal deck Pyrmontstraat worden donderdag door de ge meente uitgenodigd op de tweede informatie-avond in het buurthuis 't Spoortje aan de Bernardkade. De ge meente heeft naar aanleiding van wensen van de be woners een plan opgesteld, waarop tijdens deze tweede bijeenkomst, gereageerd kan worden. Het is de bedoe ling dat vooral het laatste uur gepraat wordt over de Anna van Saksenstraat en de bushalte. Cabaret Het cabaretgezelschap Majoor Blijvoet en de Zangbrigade treedt woensdag op in de jongerensociëteit Augustinus aan het Rapenburg 24 in Leiden. Aanvang 21.00 uur en de toe gangsprijs bedraagt 3 gulden. LEIDSE COURANT LEIDEN Twee protestantse kleu terscholen en een lagere school, die door een gebrek aan leerlingen met opheffing worden bedreigd een probleem waar momenteel veel scho len mee geconfronteerd worden zoeken naar mogelijkheden om ook op langere termijn te blijven be staan. Vorige week besliste staatsse cretaris AJ. Hermes, dat de kleuter scholen De Springplank en De Klei ne Wereld en de lagere school Prin ses Marijke in elk geval mogen blij ven bestaan tot 1 januari 1982. „De beslissing, dat de drie tot 1 januari volgend jaar mogen blijven bestaan, komt er in de praktijk op neer, dat de scholen tot 1 augustus 1982 open blij ven. De staatssecretaris deelt in zijn be sluit mee, dat hij van mening is, dat on der meer gezien het huidig aantal leer lingen de conclusie getrokken moet worden, dat deze scholen niet meer in een reeïe behoefte voorzien. Maar hij geeft ons nog ruim een jaar de tijd om uit te zoeken wat er nu moet gebeuren met deze scholen. We moeten dus een manier vinden om de staatssecretaris alsnog van zijn ongelijk te overtuigen." Dit zegt de heer R. Pasma. Hij is admi nistrateur van de Protestant-Christelij ke Schoolvereniging. Staatssecretaris Hermes geeft een aan tal redenen voor zijn conclusie. De wet schrijft voor dat een kleuterschool mi nimaal 60 leerlingen moet hebben, maar de staatssecretaris kan ontheffing van dit aantal geven op grond van een aantal redenen. In de praktijk gebeurt het veelvuldig, dat die ontheffing ook gegeven wordt en scholen met te wei nig leerlingen toch mogen blijven be staan. Een reden voor ontheffing kan zijn, dat er in de naaste omgeving geen andere school (van die signatuur) aan wezig is, die de leerlingen op kan van gen of daj het voor de leerlingen door een drukke verkeersweg te gevaarlijk is om de school te bereiken. Volgens de plannen worden de lagere en de kleu terscholen per 1 augustus 1983 (Pasma: „Ik moet nog zien dat die datum ge haald wordt.") samengevoegd tot An basisschool. Ook dit kan een reden voor ontheffing tot die datum zijn. In dien het kleutergedeelte niet minder dan 30 leerlingen telt, hoeft de school echter niet te worden opgeheven. „De Springplank had in 1980 gemiddeld 28 leerlingen',zegt de heer Pasma. De la gere school „De Koningin Wilhelmi- na", die in hetzelfde gebouw zit, heeft nog genoeg leerlingen. Daar zitten nog zes klassen. Dat moet toch een reden zijn om ook De Springplank te handha ven." Wat betreft de Prinses Marijke en De Kleine Wereld aan de Pasteurstraat is Pasma minder optimistisch: „Die scho len handhaven zal moeilijker worden. Het is waar, dat het aantaL leerlingen van deze kleuterschool groeit, maar niet voldoende, vrees ik. Het bestuur van de schoolvereniging moet zich nog beraden over de thans ontstane stiuatie. Ik verwacht, dat er besloten wordt, dat er een verzoek naar de staatssecretaris gaat, waarin we vragen om een her overweging van zijn standpunt. Er is ook overleg met de stichting Katholiek Onderwijs over de mogelijkheid van fusies van een aantal scholen. Want het is duidelijk dat er iets moet gebeuren." In deze problematiek speelde vorig jaar een nota van wethouder H. van Dam in grote rol in de Leidse onderwijswereld. Hierin kondigde de wethouder aan dat een groot aantal scholen moet verdwij nen: Clara Dozy, Kleine Wereld, de Eerste Stap, Prinses Juliana, 't Klomp je, Hartebrugschool, St. Antonius, De Springplank en Heilig Hart Het gaat hierbij om kleuterscholen Ook lagere scholen kwamen op het lijstje van Van Dam vpor: Hooglandse Kerkgracht, Prinses Marijke, Alfons Ariëns, St. Jo seph. Dit zijn allemaal bijzondere scho len. De enige openbare school in de nota (de Boterbloem) werd door de wethouder zelf afgevoerd. In de afgelo pen maanden heeft de staatssecretaris al over het voortbestaan van de meeste scholen uit de nota van Van Dam be slist. Alfons Ariëns, St. Joseph en Hei lig Hart verkeren nog steeds in onze kerheid, omdat Hermes hierover nog teen beslissing heeft genomen. De pringplank. De Kleine Wereld en Prinses Marijke zouden hun langste tijd gehad hebben, alle overige scholen mo gen blijven, waarbij sommige al de toe zegging is gedaan, dat het voortbestaan tot 1 augustus 1983 is verzekerd. DINSDAG 2 JUNI 1981 PAGINA 3 Slachtoffer geïdentificeerd Van der Sterrepad Bejaarde verongelukt LEIDEN De 80-jarige Lei- derdorper W. van Groenin gen is gisteravond ten gevol ge van een aanrijding in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleden. De bejaarde fietser stak in de namiddag de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Leiderdorpse- brug plotseling over. Hij werd door een vrachtwagen, be stuurd door een 40-jarige Lei- denaar, gegrepen. Het toeval wilde, dat op net moment van de aanrijding een ambulance passeerde. De bejaarde werd in allerijl met zwaar hoofdletsel naar het Academisch Zieken huis overgebracht, waar hij omstreeks zes uur overleed. De juiste toedracht van het on geval is vooralsnog onduide lijk. De verkeersongevallen- dienst vraagt getuigen zich te melden (tel. 149961). De aanleg van het parkje aan ,0e Zijlsingel aan de Zijlsingel is in volle gang. LEIDEN In het kader van het verbe teren van de groenvoorzieningen in Leiden, wordt momenteel hard ge werkt aan de aanleg van een parkje langs de Zijlsingel op het voormalige terrein van het Nederlands Drukkerij Bedrijf. Het parkje gaat een onderdeel vormen van de groene gordel die rond de binnenstad wordt aangelegd. Het park een naam is nog niet gevon den is hoofdzakelijk bedoeld voor de jeugd. Zo wordt er een basketbalveld en een speelterrein aangelegd. Ook een par keerterrein maakt deel uit van het park. De oever van de Zijlsingel is inmiddels vijftien meter verlegd, zodat de de singel weer op de oude breedte is teruggebracht en de oppervlakte van het park nog iets groter kan worden. De bomen die geplant worden, zullen niet groter dan vijf a zes meter zijn. Het gaat om kastanjes en es sen. Enkele platanen staan al in de grond. Volgens de plannen was het bedoeling om het planten nog dit voorjaar af te ronden, maar dat is niet gelukt Gewacht wordt nu tot het najaar. In mei wordt het gras ge zaaid en het park wordt zonder bomen alvast in juni voor het publiek geopend. De aanleg van het park kost 400.000 gul den. Wanneer de aanleg van het park gereed is, wordt de Binnenvestgracht, die nu loopt vanaf de Nieuwe Rijn tot aan de in gang van de begraafplaats aan de Groe- nes teeg doorgetrokken overeenkomstig zijn vroegere verloop tot aan de Ooster kerkstraat. Om naar de begraafplaats te komen, word^ ter hoogte van de Groenes- teeg een brug aangelegd. Geprobeerd is uit te zoeken hoe de brug er vroeger uit zag, maar precieze tekeningen bleken niet aanwezig in het gemeentelijk archief. Met behulp van de opgegraven funderingen van de oude brug, een alsnog gevonden zeer summiere tekening en hulp van om wonenden, die zich nog herinneren hoe de brug eruit zag voordat hij in 1937 werd afgebroken, is de gemeente er toch in ge slaagd de oude vorm te reconstrueren. Deze oude vorm komt onder meer tot ui ting in een zogenaamde „poppenleuning". Mevrouw Van der Sterre onthulde gistermiddag in het bijzijn van enkele wet houders het naambord van het voetpad tussen het Burchtplein en de Oude Rijn. Het pad is vernoemd naar de in 1978 overleden echtgenoot van mevrouw Van der Sterre, de archi tect Piet van der Sterre. Totdat hij vrij plotseling overleed heeft architect Van der Sterre zich Inten sief bezig gehouden met de restauratie van onder mneer de Hooglandse Kerk en het Heerenloge ment LEIDEN Een recordaan tal van 570 wandelaars nam gisteren deel aan de vierent wintigste editie van de avondvierdaagse in Leiden. Tussen zes en zeven uur zet ten de wandelaars van kleuters tot eerbiedwaardige grijsaards nabij het start- Eunt aan de Voorschoterweg un beste beentje voor. Enkele uren later kon gecon stateerd worden, dat alle deel nemers binnen waren en dat zelfs geen blaar doorgeprikt behoefde te worden (althans niet door bevoegde blaren- firikkers). Maar het weer ver eende gisteravond dan ook weldadige medewerking. De fluweelzachte atmosfeer rond om nachtelijk Leiden stond er borg voor, dat niemand met de tong op de schoenen de eind streep passeerde. Dat is wel eens anders geweest. Degenen, die meer vierdaagsen achter de rug hebben, staat menig doorweekte binnenkomst glas helder voor ogen. Maar dat zit er wat betreft de vierdaagse 1981 niet in. In elk geval gedu rende de komende drie dagen blijft de wandeltemperatuur, volgens de weersvoorspellin gen, aangenaam. LEIDEN De Leidse poli tie heeft de vrouwelijke fiet ser, die in de nacht van za terdag op zondag op de rijksweg A44 een dodelijk ongeval kreeg, geïdentifi ceerd als een 32-jarige in woonster van Scheveningen. De. vrouw was ongehuwd. De politie kon het lijk identifi ceren na verscheidene telefo nische tips. Het is de politie overigens nog een raadsel met welke reden de vrouw op de rijksweg fietste. Men vermoedt dat het slachtoffer het fietspad niet heeft gezien en toen maar op de rijksweg is gaan rijden. Uit verklaringen van beken den van het slachtoffer is op te maken dat zij de laatste tijd nogal eens in de war was. Zij was tamelijk gesloten en leed onder hevige depressies. Haarlemmerstraat 42 Leiden Tel.071-131204

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3