OPERAZANGERES ELSA LIONI HEEFT WEER TWEE JAAR BROOD OPDE PLANK Sport als amusement met A vro-superteams TERUGBLIK „Zo vader, zo zoon" een zomerseizoen lang op de beeldbuis Holland Festival op de radio TELEVISIE VANAVONI TELEVISIE WOENSDAG RADIO VANAVOND RADIO WOENSDAG RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT/ DINSDAG 2 JUNI 1981 PAGI1 AMSTERDAM Er heerst een subtropi sche temperatuur in Amsterdam. Toch brandt de gashaard in de xitkamer op een laag pitje; in de stralingswarmte ligt een te suffen. „Als Marco zijn verjaardag haalt geven we een feestje", zegt Elsa Lioni, ope razangeres en een actrice die met haar volu mineuze gestalte niet weg te branden is van de toneelplanken en de TV. Intussen door kruisen een witte Perzische kat en een Bir maan voortdurend de woning in het cen trum van Amsterdam. Later tilt zij de Pers Pinochio van haar schoot en loopt naar de platenspeler om haar nieuw ste schepping te laten horen. „Ik heb dit sin gletje opgenomen bij Johnny Hoes", zegt ze. „Tekst en muziek zijn van mij. Ik geloof niet dat 't al goed loopt. Het wordt niet veel ge draaid op de radio. De piraten in Amsterdam draaien het vaak. Pas ben ik nog geïnterviewd door de piraten. Gewoon op een zondagochtend in de bar van het Sonesta. Ik moest een paar vraagjes beant woorden en daarna zong ik een liedje. Ja hoor, dat zijn commerciële instellingen, ik doe dat óók niet voor niets. De jongens van de piraten zenders werken met een satelliet in Luxem burg. Hele volksstommen kijken hier in Am sterdam na één uur 's nachts naar de piraten. Ik heb van verschillende kanten gehoord, dat het interview met mij al uitgezonden is. Nee, zelf heb ik het niet gezien. Ik kom meestal pas vroeg in de ochtend thuis. Vanavond sta ik met Piet Bambergen in de schouwburg van Den Bosch. Dan mag je blij zijn om twee uur 's nachts thuis te zijn". NIET ZO PIEPJONG.... Haar laatste plaatje schettert de kamer in en even later vult haar lage alt zó duidelijk het vertrek, dat zelfs de trams die elke drie minu ten langsrazen, verstommen: „Er zat een vlieg in de soep Hij zat zonet nog in de honde....". Dat is heel andere koek dan opera's van Wag ner, Maderna en Jan van Gilse (Thijl, in het Holland Festival) waarin zij optrad! Zij is een veelzijdige artieste die overigens niet op piepjonge leeftijd aan haar carrière begon nen is: in 1961, ze was toen 37 jaar, solliciteerde zij voor haar eerste bnaan bij de Nederlandse Opera. Het resultaat: een rol in Die Walkure van Wagner. Elsa Oosterhoorn was kort na de bevrjjding op het conservatorium geweest, maar door haar huwelijk met Ralph Minden, eigenaar van en kele bioscopen in Amsterdam, kwam er niets van een voortzetting van haar loopbaan. Het bordje Ralph Minden Films siert nog steeds de gevel van haar woning. TÓCH OPGETREDEN Na de dood Lioni, die werkzaam was, doch na twintig jaar bij één filmmaatschappij te hebben gewerkt met drie Elsa Lioni: „Ik heb u lief mijn Nederlands" maanden salaris aan de dijk werd gezet - al leen maar via een telefoontje uit Hollywood. Dat was voor haar het begin van hard werken, eerst bij de opera en later ook bij de operette. De indrukwekkende, hoogblonde verschijning werd een veelgeziene figuur op de Nederland se planken. Intussen bleven de problemen niet uit haar leven. In 1971 overleed haar tweede echtgenoot. „Lou was al een paar jaar ziek, hij was na een her senbloeding invalide geworden. Hij had trou wens geen zin meer om verder te leven. Ik kreeg het bericht van zijn overlijden op een dag dat ik een première van de Nederlandse Opera in de Stadsschouwburg had. Ik ben tóch opgetreden. Sommige mensen hebben dat ver keerd begrepen.... ik wist dat het in de geest van Lou was dat ik gewoon zou optreden. Hij had niet anders gewild...the show must go on". Diezelfde gedachte dreef haar, toen zij op de première van de opera Satyricon van Bruno Maderna optrad - ondanks het feit dat zij een paar dagen eerder tijdens een repetitie in het Circustheater in Scheveningen haar enkel had gebroken: „de doktoren hadden gezegd dat ik absoluut niet mocht lopen, maar wat moest ik? Die rol was apart voor mij geschreven, nie mand kan 'm overnemen. Ik heb tóch gezon gen - liggend op een enorme spiegel die door over het toneel gedragen werd. DE EERSTE MOMENTEN En nu? Mensen als zij zijn afhankelijk van de momenten dat de telefoon gaat en de stem aan de andere kant zegt: Elsa zou je....? Zij is free lance, maar ze is niet het type, dat het initiatief altijd van de andere kant laat komen: altijd be zig nieuwe dingen te bedenken, of het nu die vlieg in de soep of een nieuwe opera is. Ze is thans bezig aan de laatste van een lange reeks voorstellingen van „Dikke Vrienden" een Engels blijspel, waarin zij o.m. met Joop Doderer en Piet Bambergen staat. Dat woord „dikke" slaat in dit geval op de lichaamsom vang van Lioni en Bambergen, twee figuren die kamerbreed het toneel kunnen vullen.... „Toch eet ik heel weinig, ik heb me er allang mee verzoend dat ik nooit mager zal worden. Ik voel me trouwens prima". Over de 140 voorstellingen van deze productie van Joop van der Ende: „Je weet nooit van te voren of het een leuke voorstelling gaat wor den. Elke zaal reageert anders. Maar na de eerste momenten weet je het al: als de om de eerste grappen van Piet kunnen lachen, zitten we goed. In de drie grote steden, in Friesland en in Zuid Limburg ging het schitte rend, maar in het noorden van Limburg en in Noord-Brabant ging het allemaal veel stroever. Waarom? Ik weet het niet. In Alkmaar ging het prachtig, maar een stukje verder, in Den Helder, was het een moeilijke voorstelling. Die stad heeft trouwens een vervelende reputatie bij veel artiesten". MINI-OPERA Over een paar weken gaat ze vakantie nemen: eerst naar Londen om familie te bezoeken en een paar shows te zien, dan naar het Spaanse eiland Ibiza. In de artiestenwereld ligt de va- kantietijd altijd wat aan de vroege kant: tussen de voorbereidingen en opnames en de verto ning in „het seizoen" ligt nu eenmaal een be hoorlijke spanne tijds. Na deze rustperiode zijn de batterijen weer opgeladen en kan met aller lei nieuws begonnen worden,. Zij verwacht op volle toeren te komen maar haar Koffiecon cert, waarvoor al een kleine aanzet was gege- liedjesprogramma van heb er al heel wat aanvragen voor volgend sei zoen voor binnen". Haar volgende project: een mini-opera, waarin zij een monoloog opvoert en die als voorlopige titel „Come back" heeft gekregen: het idee is van haar, de tekst wordt nu geschreven door Peter Römer (een zoon van de bekende Piet). „Ik speel er een verwelkte actrice, die in een decor uit de jaren '20 haar leven aan een ver slaggever vertelt. In feite wordt het één lange monoloog, maar in het begin waarschuw in het Eubliek...." de vinger gaat vermanend om oog.... .jullie moeten goed weten: wanneer ik zing spreek ik de waarheid, maar wanneer ik spreek zit in te jokken". ...DAT NIEMAND KENT.... Zij verwacht binnenkort vaker op te treden in de programma's van de steeds populairder wordende Amsterdamse piratenzenders (die jiu al een goed lopend eigen programmablad "op de markt gegooid hebben. Bovendien ver wacht zij de komende twee jaar elke zondag middag door de legale Hilversumse zenders uitgestraald te worden in het programma „Ik heb u lief mijn Nederlands", waarin zij zich zingend en sprekend voortbeweegt als De Dame Die Niemand Kent, een bewoonster van die merkwaardige Taaistraat. „Ik werk er onder andere met Carry Tefsen, IJf Blokker en Gerard Cox", vertelt ze„ de el pee tonend, waarop zij, met vele anderen, lied jes van Willem Wilmink uit dit programma zingt. „De regie is van Frans Boelen, dat is ie mand met wie ik prettig kan werken. We heb ben zojuist bericht van het ministerie van CRM gekregen dat we nog twee jaar door kun nen gaan met het programma. Dat betekent in elk geval: twee jaar brood op de plank!". PAUL DIEPENVEEN Voor de twaalfde achtereen volgende keer kan de kijker Gerard van den Berg een zo merseizoen lang als spellei der zien van het populaire NCRV-spelprogramma „Zo vader, zo zoon". In totaal staan er voor de komende zomermaanden twaalf afle veringen gepland, waarvan telkens één per week zal worden uitgezonden. Vorig jaar werd het geld dat het panel scoorde, gebruikt voor de aanbouw van een keuken in een huishoudschool in Djokjakarta (Indonesië). Dit jaar wordt ernaar ge streefd deze keuken te voor zien van huishoudelijke ap paraten. Het panel bestaat dit seizoen uit Rien Poort vliet, Marijke Merckens en Ruud en Riem de Wolff (be ter bekend als de Blue Dia monds). Ned. II 18.59 uur. Familiedag Reportage van de EO-familie- dag die 30 mei jl. in Utrecht werd gehouden en als thema had: „Jezus zegt: Ik ben de Alpha en de Omega, de Eerste en de Laatste, het Begin en het Einde". Ned. I 19.00 uur. De Tijd In het kader van het Holland Festival uitzending van „De Tijd", de opdracht-kompositie die Louis Andriessen schreef ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe gebouw van het Koninklijk Conserva torium in Den Haag. Dit mu ziekstuk geldt als een theater stuk. De theaterruimte wordt niet alleen gebruikt, maar ook geëxposeerd. Dit gebeurt door middel van objecten en licht. De tijd neemt de plaats van de ruimte in, waarbij er naar wordt gestreefd de tijd hoor baar te maken. Dit stuk duurt 41 minuten. Regelmatig aange houden accoorden worden ge combineerd met versnellende accoorden. Enige vrouwen stemmen zingen een tekst uit de „Confessiones" van Augus- tinus. Ook wordt gewerkt met een citaat uit Dante's „Divina Commedia". De uitvoering wordt gegeven door het vocaal en instrumentaal ensemble van het Kon. Conservatorium o.l.v. Reinbert de Leeuw. Ned. I 22.10 uur. Kerkepad '81 Eerste aflevering uit een der tiendelige programmareeks, waarin de kijker een voor proefje krijgt van de routes langs kerken, kapellen en kloosters die de zaterdag na de uitzending voor het publiek ter bezichtiging zullen worden opengesteld. In deze eerste editie wordt de aandacht ge vestigd op een route door de stad Zwolle. Ned. II 19.25 uur. Familie Bellamy Lady Maijorie en Richard Bel lamy zijn op vakantie. Hudson, mrs. Bridges en miss Roberts begeleiden hen. Het jongere personeel blijft thuis en voelt zich al snel heer en meester in het grote huis aan Eaton Place. Sarah, Rose, Enid en Alfred organiseren voor collega's uit de buurt een onderonsje waar bij de drank van de Bellamy's wordt aangesproken, hetgeen uitloopt op een enorme chaos. Ned. II 20.27 uur. Blue Diamonds scherm in het oog Wolff, al twintig jaar bekend onder de naam de Blue Dia monds. Voor dit programma werden behalve in ons land opnamen gemaakt in hun ge boorteland Indonesië, waar het duo nog altijd populariteit ge niet. Ned. II 2L20 uur. Tot besluit Eerste aflevering uit e van vijf programma': in ons land verblijvende bui tenlandse predikanten zich in hun landstaal tot hun landge noten zullen richten. Ditmaal voert ds. A. Addis, predikant te Oldekerk (Gr.), die van Ita liaanse afkomst is, het woord. Ned. II 22.55 uur. reeks Morgenmiddag Voor de kinderen vanaf 15.30 uur op Ned I: Tekenfilmserie „Een reis rond de wereld in tochtig dagen", Zweedse tv- reeks „Julia en haar nachtpa pa", tekenfilms „Scooby Doo", „De haas en de schildpad" en „De zwijnenhoeder" en het jeugdprogramma „De film van Willem". Louis Andriessen, componist van het theaterstuk „De Tijd". In het kader van het Holland Festival vanavond op Hilversum 2, 22.00-23.00 uur: „Messe des Pauvres" van Eric Satie, alsmede de wereldpremière van „De Tijd" van Louis Andriessen door Studenten van het Koninklijk Conservatorium, Den Haag, het geheel o.l.v. Reinbert de Leeuw. Deze uitzending in samenwer king met de NOS-televisie. HILVERSUM De AVRO blijft driftig voortborduren op de succesvolle super (vul verder maar in) formule. Superstars (natio naal en internationaal), Superteams, de va riant Sterrenslag, we hebben het allemaal al gehad. Supercar en Superbike zijn nieu we varianten die ons nog te wachten staan. De in feite simpele formule blijkt prima te werken. Sport als amusement Sportsterren op verschillende onderdelen met elkaar in de slag; tv-persoonlijkheden, artiesten en politici tegenover elkaar in een min of meer sportieve strijd. Dat levert aardige plaatjes op luchtig programma met nog een beetje cornpetitie-element ook. Wat wil een tv- kijkend mens nog meer. Eind van dit jaar, op de maandag avond van 19.00 tot 20.00 uur, gaan in Ne derland drie pro gramma's in de super- formule de lucht in. Superteams en twee finales voor dames Deze week worden daarvoor de opnamen gemaakt in het Twentse land. In het gerenoveerde Fanny het recreatiegebied gelijkheden voor tv- registratie. Er zitten namelijk nogal wat atletieknummere in het programma voor de Superteams als de Superstors. Super teams is in feite een nieuwe formule (hoe wel ooit al eens een Holland-België in dit kader plaatsvond). De Superteams die el kaar op diverse on derdelen bestrijden, Superstors worden gevormd door heren, het Nederlands voet balelftal en het Ne derlands hockeyelftal. Van de voetballers hebben inmiddels Ta- hamato, Wijnstekers, Schrijvers, Haan, Kist en Van Kooten hun medewerking toege- Slmon Tahamata laat zich ook als Super ster zien. Het Hulsbeek bij Ol- zegd. Met twee kandi- denzaal om precies te daten is men nog zijn. De AVRO had Twenthe trouwens al ontdekt als prima lo catie voor dit soort evenementen. De Sterrenslag vindt al enkele seizoenen ach tereen plaats op de terreinen van de THT en Enschede. En daar zullen op donderdag 6 augustus opnieuw op namen voor voor dit programma worden gemaakt. Gekozen werd voor het Fanny Blankers-Koensto- dion als lokatie, om dat het in feite het enige specifieke atle- tiekstadion in ons land is (met een capa citeit van 25.000 be zoekers). Met boven dien uitstekende mo- onderhandeling, ter wijl waarschijnlijk Rob Baan als captain zal gaan optreden. Opvallend trouwens dat al deze profs geen moment moeilijk heb ben gedaan over de financiën. Grote geld prijzen (zoals bij de op Amerikaanse leest ge schoeide internationa le Superstor-evene menten) zijn er im mers niet te verdie nen. Het gaat alle maal ouderwets om de eer, een lauwer krans en een grote beker. Voor de deel nemers is er enkel een onkostenvergoe ding. Voor het Neder lands hockeyteam treden aan Ties Krui- ze, Paul Litjens, Ron Steens, Pim Steens, Roderick Bouman, Pierre Hermans, Mar tin van Grimbergen, Eric Pierik, Robert Jan Heyn. Als captain treedt op Wim van Heumen. De beide Superteams komen onder meer tegen el kaar uit op de onder delen 100 meter hard lopen, 4 x 100 meter estafette, penalty (strafbal) schieten, handbal, hindernis- baan, zwemmen, ka novaren, cross country en touwtrek ken. In de nationale damesfinale Super stors verdedigt atlete Olga Commandeur de titel. Ze moet het dit maal opnemen tegen Bettine Vriesekoop (tafeltennis), Annie Borckink (schaat stere), Marianne van der Torre (tennisster), Ria Visser (schaat- ster), Marlon van Dijk (waterekiester) en Erica Mes, die aan bodybuilding doet, hetgeen ook als sport wordt aangemerkt. In de herenfinale komen tegen elkaar uit Si mon Tahamata, Tscheu la Ling, schaatser Jan Roelof Kruithof, autocoureur Jan Lammere, diens collega Vermeulen, motorcoureur Gerard Rond, karateka Roet hof en ijshockeyer Larry van Wieren. Ze houden zich onder meer bezig met kano varen, een wielervel- drit, basketball, hard lopen en pistoolschie ten. Gisteren wérd er hard gelopen in het Fanny Blankere- Koenstodion in Hen gelo. Vandaag werden in Het Hulsbeek de opnamen gemaakt voor Superteams. Donderdag 4 juni van 10.30 uur tot 17.00 in Het Hulsbeek en van 10.00 uur tot 16.30 uur in het FBK-stodion volgen opnamen van Superstore. NEDERLAND 1 NOS 18.25 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Jeugdjournaal 18.38 Sesamstraat 18.50 Eenakter in zwart-wlt EO 19.00 EO-Famllledag, reportage NOS 21.37 Journaal 21.55 Den Haag vandaag 22.10 Holland Festival 1981; De Tijd, opdracht compositie van Louis Andriessen 23.05 Journaal 23.10 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 NOS 18.57 Journaal NCRV 18.59 Zo vader, zo zoon 19.25 Kerkepad '81 NOS 20.00 Journaal NCRV 20.27 De Familie Bellamy 21.20 De Blue Diamonds, zingend tussen werelden 22.15 Hier en nu 22.55 Tot besluit NOS 23.10 Journaal 23.15 Nieuws voor doven en slechthorenden rle. 18.30 Actual. 18.45 Kleute« 18.55 Auf Ach se, tv-serle. 19.251 glon. mag. 19.59 Progr.-t DUITSLAND 2 18.20 Tekenfilmserie. 19.00 Jt 19.30 Ehen vor Gericht, serie len. 21.00 Actual. 21.20 Rep. 2', filmtips. 23.45 Journ. kundige geomertrle. 19.00 Spelpri 19.45 Journal 3. 20.00 Journ. 2( Galerie. 21.00 Tv-portret. 21.15 sprek. 21.45 Actueel progr. 25 Psycho-spel. 23.15 Journ. BELGIE NEDERLANDS NET 1 18.30 Klnderfllmserie. 18.35 Kleu progr. 19.05 Gevar. aktueel pr< 19.38 Lotto, meded. en Morg 19.45 Journ. Aansl.: Inform, pro BELGIE NEDERLANDS NET 2 Van 18.00 tot 20.10 Zie net 1 Doem serie. 20.35 doe. 22.20 0| School. Aansl.: Franse les. progr. 18.30 Progr. 19.00 Region, mag. 19.25 Lotto weerber. 19.30 Journ. 19.55 Sp progr. 20.30 Dlckle-Rol, tv-se 21.25 Gevar. progr. Aansl.: Journ. NEDERLAND 1 NOS-NOT 10.00-12.00 Schooltelevisie NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden VARA 15.30 Een reis rond de wereld in 80 dagen, tekenfilserie 15.55 Julia en haar nachtpapa, herhaling 16.25 Scooby Doo, tekenfilmserie 16.58 Dezwijnenhoeder, sprookje 17.10 De film en Ome Willem NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journ. en aktual. 10.23 Ehen vor Gericht, tv-spel. 11.55 Infor progr. 12.10 Report. 12.55 Persove 13.00-13.15 Journ. 15.00 Sport. 16. Journ. 16.15 Fllmportret. 17.00 K derprogr. 17.50-18.00 Journ. (Regit progr.: NDR: 9.25-9.55 Kleuterpro DUITSLAND 2 10.00 Journ. en akutal. 10L23 Eh vor Gericht, serie tv-spelen. 11.55 form, progr. 12.10 Report. 12.55 P< Journ. 17.10 Klnderprogr. 17.40 N sle. 17.00-17.30 Schooltelevisie. Spijl bebo de spei met de voorbee te probi gelijkst schools^ komen, echter ft zoek va recht i kindere niet vet wijl ou wijshei ben. A. schoolg het nut tige sc Da met dit schrom worden weer et rechter De mi verruilt regelmi bank v, deoverl vader. i verantv de Schooi niets. E loopt di schortje meisjes. ders. K om de HILVERSUM 1 Radtojourn. 18.25 Toppers 00.02 Elpee VERBOND: 18.20 Na vijven en zessen PP: 1 Muziekballet speH131). 23.55 N HILVERSUM 3 leder heel uur nieuws. NOS: De vooruitgang. 9.! Schoolradio. 11.35 OVERHEIDSVOORL.: MwJelJ Mlld-genoeg. 16.00 Paniek e schoolliedjes. zitten, jongen school, niet e. gens di tie De had c spronk haar ze stekent „Dat k A ls Ja hoofdp punt „Maar juist ze huiswe beerde dachte overtu Kindi matig school beter doet u school Een merkwaardig fenomeen konden wij gisteravond ont moeten in de gestalte van Lo- riot, die behalve cartoonist ook acteur en, zoals dat heet, en tertainer is. In de laatste hoe danigheid mochten wij vooral met hem kennismaken. En on getwijfeld hadden wij te ma ken met een amusant man, die het (als cartoonist van huis uit) natuurlijk vooral zoekt in de absurde kanten van het men selijk samenleven. Loriot drijft dat nogal op de spits en zijn humor laat niet aan duidelijk heid te wensen over. Best aan vaardbaar amusement op een zwoele lenteavond alles bij el kaar. Vijf onderwerpen plus het weer, en nu heeft u al begre pen dat ik het over Aktua TV van de TROS heb. Een ervan werd zelfs door de makers van :erd e il de rubriek zelf als „ongewoon onderkend. Maar dat ging da ook over zoiets als „bijbels mokkelaar", onder wiens lei ding een miljoen bijbels clar destien naar Rood-China schi, nen te zijn getransporteei Ofschoon, dat clandestiene er nu, dunkt mij, wel een beet je af. Ook werden „diefst* van merken" en „modes) ge" aan de orde gesteld. een beetje soort verknipte ac tualiteit. Maar in ieder geva werden wij naar behoren geïn formeerd over dat nogal inge wikkelde gezelschapsspel, bij ons de kabinetsformatie Joop den Uyl (kennelijk v gekalmeerd na de verkiezin gen) gaf zijn rustige visie op d zaak en Hans Wiegel brach „iedereen" in herinnering ho het vier jaar geleden is gegaan Tja, hoe zat dat ook alweer.... HERMAN HOFHUIZEI Habbema, artistiek leider Haagse Comedie DEN HAAG Eddy Habbe- ma wordt met ingang van 1 september 1981 artistiek lei der van de Haagse Comedie. De leiding van het toneelge zelschap zal dan bestaan ui Guido de Moor en Edd; Habbema, artistiek leider Hans van Westreenen, zake lijk leider. Habbema volgt Pierre Laroch op, die te kennen had gegevei niet voor herbenoeming als li< van de direktie in aanmerkin te willen komen. Wel zal h als regisseur aan de Haags Comedie verbonden blijven. king braaf, nuttig Kenn Jan, c grepe. Fee. Een i herrit digde de la misdi kosttt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 2