Martelgang voor Joop Zoetemelk Sovjet-Unie vrijwel in basketbalfinale Jacobs blijft f)i j Willem II Gerrit Solleveld pakt draad weer op Geen verrassingen op Roland Garros LENS-Oranjeplein □p donderdagavond Tips voor Duindigt [linault door niemand te stoppen Sportwereld zich Ih iet meer beschikbaar Ploeg Plat uit de strijd DEN HAAG Het beslissingsduel tussen LENS en Oranje- jlein om uit te maken welke van beide Haagse ploegen uit Ie tweede klasse A van de zondagamateurs moet degrade ren, zal donderdag 4 juni (aanvang 19.00 uur) worden ge- ipeeld op het terrein van Scheveningen aan de Houtrust- lieg. Zaterdagavond wordt in Noord wijk de kampioen uit elfde afdeling bekend tijdens een eveneens extra con- ntatie tussen Roodenburg en SC Lisse. Iet afdelingsteam van de HVB won gisteravond met 6-0 van de jondageditie van het veertig jaar bestaande GONA. Goof Metaal iTC) scoorde tweemaal, de overige treffers kwamen van Ro- ild Hoogenraad (De Flamingo's), Arno van Riet (VVP), Leo oer (SEP) en Gerry Fens (Kranenburg). Bet Haagse jeugdelftal van dertien- en veertienjarigen moest tij dens een sterk bezet toernooi in het Franse Saint-Chamond ge- loegen nemen met een zesde plaats. Winnaar werd AC Torino lit Italië voor Olympique Lyon en Saint Etienne. Wel kregen de Nederlanders de prijs voor het best verzorgde en geklede team. et tweede Buurtweg-jeugdtoernooi van Postalia is gewonnen oor Oranjeplein. In de finale werd Paraat gisteravond met 3-2 perslagen WASSENAAR Negen dra verijen en twee rennen staan er morgenmiddag op het programma van de Was- senaarse baan Duindigi De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: VISCOUNTPRIJS: Ukase, Utopia D en Urica Marijke. VITESSE FORTUNAPRIJS: Udo, Treizebon en Top Way. VISEM FORTUNAPRIJS: Umberto Lelystad, Ursin Gal lant en Teetje Ossewaard. BATHPRIJS: Csigas, Season Raaphorst en Boxberger Squaw. VESTA FORTUNAPRIJS (eerste afdeling): Tinker, Ro din, Top Star Laren. VERONIC FORTUNAPRIJS: Sami Price, Terry N en Thor Wolfrath. EXETERPRIJS: Margot, Lo vely Mona en Lady of Eire. VALETA FORTUNAPRIJS: Parioca S, Sergio Fortuna en Rabbani. VICKY FORTUNAPRIJS: Peter Post, Pablo D en Othello Hinda. VEST FORTUNAPRIJS (tweede afdeling): Uptodate Laren 1, Topsey en Reine Fo- runa. VAARWEL FORTUNA PRIJS: Speed Buitenzorg, Sola van Alphen en Riemer B. WICHITA De 23-jarige Amerikaanse Pam Spencer zorgde voor een nationaal re cord alsmede een beste sei zoenprestatie bij het hoog springen dames met 1,96 me ter. STEENWIJK Cees Priem heeft gisteravond de profronde van Steenwijk gewonnen. PRAAG In de strijd om het Europese basketbalkam pioenschap werd gisteren in Praag een begin gemaakt met de finalepoule. Titel houder Sovjet-Unie hand haafde zijn ongeslagen sta tus door voor zevenduizend toeschouwers Tsjechoslowa- kije met 110-84 (58-11) te ver slaan. De Russen zijn vrijwel zeker yan een finaleplaats. Wie de tegenstander van de Sovjet- Unie in de eindstrijd wordt, is nog een groot vraagteken. Is raël werd uitgeschakeld door de nederlaag tegen Joegosla vië, dat zich herstelde van het verlies tegen de Sovjet-Unie. De Joegoslaven, wereld- en Olympisch kampioen, wonnen zoals ze wilden. Na een rust stand van 52-32 werd de wed strijd afgesloten op 102-87. Vooralsnog heeft Spanje de beste uitzichten op de tweede finaleplaats. De Spanjaarden zijn evenals de Sovjet-Unie nog zonder nederlaag. Gistera vond ontweek Spanje een zeer lastige klip door Italië met één punt te verslaan: 87-86, na een ruststand van 43-38. Door de nederlaag werd Italië vrijwel kansloos voor een plaats in de eindstrijd. Ria Visser niet in schaatskernploeg AMSTERDAM Ria Viarr heeft bedankt voor de schaats kernploeg van de dames. De Oud-Beijerlandse, die zich vo rig seizoen ook al op eigen verzoek buiten de kernploeg voorbereidde en mede daar door op een mislukt schaats- jaar kon terugkijken, heeft geen vertrouwen in de nieuwe coach Henk Louwmans. Ria Visser gaat zich opnieuw zelf standig voorbereiden op het volgende schaatsjaar. ASUNCION In een wed strijd voor groep 3 van de Zuidamerikaanse zone van het toernooi om het WK voetbal won Paraguay met 3-1 van Ecuador. In de groep Ocea- nië/Azië eindigde Indonesië- Wij zonder doelpunten. -SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 2 JUNI 1981 PAGINA 15 De kans dat Nederland winnaar in de Ronde hebben, is één op duidelijk in de 33e Libéré, die op ondubbelzinni- werd gewonnen door Bernard De wereldkampioen zegevier- ook nog maar even in de etappe, die over 200 kilometer de Mont Ventoux naar de brug van leidde. Het werd op de laatste zijn vierde achtereenvolgende Hij legde bovendien nog de eerste plaatsen van alle tijden van Merckx' teruggekeerd. Super- te kort. zou de man moeten zijn, het sterke collectief van Peter Post van de zege in de Tour moet af indien Hinault over een maand vorm bezit, kan het complete pe- met Zoetemelk samenspannen tegen ne Breton. Het zal niet helpen: Hi- is inmiddels zo ver, dat hij in de die hij op het oog heeft in zijn strijd tegen allen aankan, wilde in de Dauphiné Libéré eens zien hoe het er met zijn conditie bij stond. Hij kwam niet om te winnen. Als hij goed zou rijden, kon hij zich in elk ge val in de bergen laten gelden. Het resul taat was vreselijk. Hij werd in de bergen als één der eersten gelost, had het ontzet tend moeilijk. Het zag hem regelmatig zwart voor de ogen. Zoetemelk beëindigde de Dauphiné Libéré als een figurant op meer dan een uur achterstand van de on weerstaanbare Hinault. De Mont Ventoux is de schrik van alle renners. Met name het kale stuk boven de boomgrens. De zon stond gisteren hoog aan de hemel. Er was geen wolkje te be kennen. Op zo'n dag is de Mont Ventoux hels. Het monument ter nagedachtenis van Tom Simpson, die daar in de Tour de France van 1967 stierf, werd door de cou reurs niet gezien. Ze hadden het te moei lijk met zichzelf. Zoetemelk leed het meest. Het viel te respecteren dat hij de beker der ellende tot de bodem wilde leegdrinken. Het werd een ware martel gang. Zoetemelk kwam in voorlaatste po sitie, een minuut of tien achter Hinault, over de top. Het was een treurig gezicht hem vlak voor de bezemwagen naar bo ven te zien klauteren. „Ik kan niet zeggen dat ik het leuk vond", bracht de ontgooc helde Zoetemelk aan de eindstreep met moeite uit. Ik hoop nu alleen maar dat het nut heeft gehad". Dat wordt afwachten. De voorberichten van de Tour de France zijn somber. Hij had inmiddels in behoor lijke vorm moeten zijn. Hetzelfde gold voor Hennie Kuiper. In een nieuwe ploeg en met een overwinning in de Ronde van Vlaanderen als morele oppepper, meende Kuiper kansrijk te zijn voor de Ronde van Frankrijk. Hij ging zelfs voor de Dauphiné Libéré vijf dagen in de Alpen trainen. Kuiper heeft zich zondag in de vernieling gereden. Hij be spaarde zich een afgang als Zoetemelk door af te stappen. Uitslag achtste en laatste etappe: 1. Bernard Hi nault (Fra) 207,5 km in 6.01.22, 2. Christian Seznec (Fra) z.t., 3. Michel Laurent (Fra) z.t., 4. Mariano Martinez (Fra) z.t., 5. Greg Lemond (VS) z.t., 6. Ro ger Alban (Fra) z.t., 7. Robert Millar (GB) z.t., 8. Joaquim Agostinho (Por) z.t., 9. Manuel Esparza (Spa) z.t, 10. Alberto Fernandez (Spa) z.t., 11. Pau lino Martinez (Spa), 12. Jonathan Boyer (VS) op 5 sec., 13. Philippe Martinez (Fra) op 4.34, 14. Ber nard Vallet (Fra) z.t., 15. Pierre-Raymond Ville- miane (Fra) z.t., 17. Jo Maas (Ned) z.t.. Overige Ne derlanders: 26. Bert Pronk op 6.59, 40. Jacques Ha- fILBURG Bert Jacobs heeft gisteren voor één jaar bijge- tkend als trainer van Willem II. Na uitvoerig beraad met iet bestuur van de Tilburgse eredivisieclub kwamen beide tartijen alsnog tot volledige overeenstemming na een eer Ier gerezen conflict )e Nederlandse voetballers Arie Haan en Johnny Dusbaba ver- luizen definitief van Anderlecht naar Standard Luik. De Belgi- rhe international Michel Renquin vertrekt in tegenovergestelde - diting. n het spoor van Leo Beenhakker is ook Ton Blanker naar de paanse club Real Zaragoza vertrokken. De ex-Ajacied speelde iet afgelopen seizoen in Portugal voor Vitoria de Guimaraes. ïallvar Thoresen, aanvoerder van het Noorse voetbalelftal en ïans nog onder contract bij FC Twente, vertrekt vandaag naar e Verenigde Staten om de mogelijkheden te bekijken van een vergang naar New York Cosmos. IEW YORK Uitslagen loordamerikaanse voetbal- ompetitie: Chicago-Montreal -0, Los Angeles-Vancouver 0- Washington-Tulsa 2-3, Ed- honton-San Diego 1-2. DUSSELDORF West Duits land en Polen hebben de fina le bereikt van het toernooi om het Europees voetbalkam pioenschap junioren. Frank rijk en Spanje werden respec tievelijk na strafschoppen ver slagen. Bernard Hinault won ook de laatste etappe van de Dauphiné Libéré. In Avignon was hl) te snel voor zijn landgenoot Christian Seznec. negraaf op 9.58, 44. Henk Lubberding z.t., 46. Jo- han van de Velde z.t„ 53. Leo van Vliet op 16.06, 54. Joop Zoetemelk z.t. Algemeen klassement: 1. Hinault (Fra) 36.22.38, 2. Alban (Fra) op 8.36, 3. Agostinho (Por) op 12.07, 4. Lemond (VS) op 13.05, 5. Seznec (Fra) op 13.17, 6. Schepers (Bel) op 14.40, 7. Millar (GB) op 14.57, 8. Laurent (Fra) op 14.58, 9. Martinez (Fra) op 16.30, 10. Esparza (Spa) op 18.33, 11. Ongenae (Bel) op 18.49, 13. Bernaudeau (Fra) op 19.53, 14. Maas (Ned) op 21.51, 15. Martin (Fra) op 26.46; Overige Neder landers: 32. Van de Velde op 56.07, 37. Lubberding op -1.00.31, 42. Pronk op 1.05.40, 43. Hanegraaf op 1.06.18, 46. Zoetemelk op 1.07.48, 59. Van Vliet op 1.21.33. Ronde van Italië De eerste bergetappe in de Ronde van Ita lië heeft gisteren geen aardverschuivin gen in het algemeen klassement teweeg gebracht. Silvano Contini behield de rose leiderstrui en werd uitsluitend bedreigd door zijn Zweedse ploegmakker Tommy Prim. De etappezege was voor de jeugdige Siciliaan Benedetto Patellaro, een 20-jari- ge neo-prof, die de vier cols in de Dolo mieten in zijn eentje te lijf ging en aan de streep bijna drie minuten voorsprong had op de tweede aankomende, de Spanjaard Fausto Ruperez. Uitslag zeventiende etappe: 1. Patellaro (lts) 215 km. in 6.01.18, 2. Ruperez (Spa) op 2.55, 3. Bortolot- to (Ita) op 4.46, 4. Prim (Zwe) op 4.58, 5. Saronni (Ita) op 5.22, 6. Baronehelli (Ita) z.t., 7. Contini (Ita) z.t, 8. Visentini (Ita) z.t, 9. Battaglin (Ita) z.t. 10. Beccia (Ita) z.t Algemeen klassement: 1. Contini (Ita) 87.32.00, 2. Prim (Zwe) op 5 sec., 3. Visentini (Ita) op 25 sec., 4. Battaglin (Ita) op 41 sec., 5. Saronni (Ita) op 48 sec., 6. Baronehelli (Ita) op 1.19, 7. Bortolotto (Ita) op 1.20, 8. Fuchs (Zwi) op 1.50. Ir. Adrlaan Paulen. DNDEN Adriaan Paulen heeft besloten zich niet meer verkiesbaar te stellen voor een nieuwe ambtstermijn als 'oorzitter van de Internationale Amateur Atletiek Federa le. Op het eerstvolgende congres, dat in september in Rome rordt gehouden, wordt een nieuwe praeses gekozen. Paulen ras in 1976 voorzitter van de IAAF geworden. 'aulen stelde gisteren in een verklaring, dat hij tot de conlusie /as gekomen dat het van belang was voor de eenheid binnen de ederatie om slechts één kandidaat te hebben voor de funktie van voorzitter. Volgens Paulen is het duidelijk geworden dat en meerderheid van de leden dr. Primo Nebiolo uit Italië be- chouwt als een geschikte opvolger van de bijna 80-jarige Neder- ander nu prof. Arne Ljundquist zich heeft teruggetrokken. J)e positie van Paulen werd vorig jaar discutabel toen hij de ioorslaggevende stem gaf om vijf Oosteuropese atletes, die ge- ichorst waren wegens het gebruik van anabole steroïden, te re habiliteren. Paulen gaf trouwens later toe dat hij in deze kwestie /erkeerd had gehandeld. De renner uit De Lier nestelde zich in de kopgroep van twaalf man van wie behalve hijzelf ook Geert Schipper, Ad van der Poel, Egbert Koersen, Cor- né Heeren, Harry Wolters, Teun van Vliet, Johan Lam- merts en Frits Schür voor het klassement niet ongevaarlijk waren. Op 40 kilometer van het eindeliep de voorsprong van de koplopers, van wie al leen de latere etappewinnaar Petrov als behartiger van de belangen van Krasnov en Koelikov geen centimeter kopwerk voor zijn rekening nam, op tot bijna 5,5 minuut waarvan op de streep nog 2,5 minuut resteerde. Dat was ruimschoots voldoende om Solleveld (elfde) en Schipper (tiende) naar de top van het klassement te stuwen. Door de ontwikkelingen van gisteren is Olympia's Ronde aangekomen in de fase van het traditonele rekenwerk waarbij het niet gaat om minu ten, maar om seconden. Schip per, aan de etappe begonnen met een achterstand van ne gen seconden op Solleveld, bracht de marge terug tot vijf tellen door in de vliegende sprint in Apeldoorn en bij de eerste passage van de finishlijn in Steenwijk in totaal zeven seconden bonificatie te grijpen. Solleveld bleef steken op een voordeel van drie seconden. Uitslag vierde etappe: 1. Petrov (Sov) 189 km in 4.12.41 (met bonificatie 4.12^6); 2. Van Vliet (Ams) z.t. (4.12.31); 3. Heeren (Gaz) z.t. (4.12.36); 4. Wolters (Am) Z.L; 5. Van Rijsbergen (dri) z.t; 6. Van As ten (Mil) z.t); 7. Schür (Uit) z.t.; 8. Koersen (Bat) z.t; 9. Lammers (Dri) z.t; 10. Schipper (Bat) z.t; 11. Solle veld (Erp) z.t.; 12. Van der Poel (Gaz) 4.12.51; 13. Damen (Dri) 4.15.12; 14. Wekema (Bat) z.t; 15. Koppert (Erp) Algemeen klassement 1. Solleveld (Erp) 15.32.11; 2. Schip per (Bat) 15.32.16; 3. Koersen (Bat) 15.32.57; 4, Van der Poel (Gaz) 15.33.03; 5 Krasnov (Sov) 15.33.09; 6. Heeren (Gaz) 15.33.17; 7. Van Vliet (Ams) 15.33.18; 8. Wolters (Ams) 15.33.19; 9. Koelikov (Sov) 15.33.25; 10. Lammers (Dri) 15.33.26; 11. Kop pert (Erp) 15.34.27; 12. Veldscholten (Gaz) 15.34.40; 13. Schür (Uit) 15.34.42; 14. Hogervorst (Gaz) 15.34.48; 15. Klein (Gaz) 15.34.49. PARIJS Grote verrassin gen zijn gisteren op de ba nen van Roland Garros in Parijs, tijdens het tennis toernooi om de open Franse titels, uitgebleven. Na Borg, Taroczy en Pecci voegden Noah, Lendl, Clerc, McEnroe en Connors zich bij de laat ste acht in het herenenkel spel. De enige speler, die als niet-geplaatste de kwartfi nales bereikte, bleef zodoen de Pecci, die nu Noah krijgt te bestrijden. Niet helemaal verwacht was alleen de triomf van de 21-ja rige Fransman Noah over de Argentijn Guillermo Vilas. Wel was het zo dat Noah zon dag al in het voordeel was toen de duisternis verder spe len onmogelijk maakte. Slechts zeventien minuten hield Vilas, die als zesde was gerangschikt en het toernooi in 1977 won, het in de „verlen ging" nog vol. Toen had Noah de vierde set, afgebroken bij de stand 3-3, met 6-4 gewon nen en daarmee de partij be slist: 6-2 6-3 5-7 6-4. UITSLAGEN Herenenkelspel: achtste finales: Vanmck Noah (Fra)-Guillermo Vilas (Arg) 6-2 6-3 5-7 6-4; Ivan Lendl (Tsj)-Peter McNamara (Aus) 2-6 6-4 7-6 7-6; John McEnroe (VS)-Ricardo Ycaza (Ecu) 6-3 6-4 6-4; Jose-Luis Clerc (arg)-Carlos Kirmayr (Bra) 6-4 3-6 7-5 7-5; Jimmy Connors (VS)-Mel Purcell (VS) 6-4 6-3 7-6. Herendubbelspel: derde ronde: C. en E. Edwards <VS/ZAf)-Feigl- /Martin (Oos/VS) 6-2 3-6 6-3; H. Günthardt/Sisson (Zwi)-Davis/Dunk (VS) 6-4 6-3; Manson/Moore (VS/ZAf)-Hjerquist/Krulewitz (Zwe/VS) 4-6 6-4 6-2. Herendubbelspel, achtste finales: Manson/Moore (VS/ZAf)-Garcia/Ni- chols (VS) 1-6 6-3 6-3; Moor/Telt- scher (VS)-Slozil/Smid (Tsj) 6-4 7-6. Damesenkelspel: achtste finales: Mima Jausovec (JSl)-Candy Rey nolds (VS) 6-3 6-2; Andrea Jaeger (VS)-Mima Böhm (Zwe) 6-2 6-4; Syl via Hanika (WDl)-Regina Marsikova (Tsj) 6-1 6-3; Martina Navratilova (Tsj)-Leslie Allen (VS) 6-1 6-2. Damesdubbelspel, derde ronde: Navratilova/Nagelsen (VS)-Marsiko- va/Tomanova (Tsj) 7-6 6-1. Damesdubbelspel: achtste finales: Coles/Sato (VS/Jap)-Forrod/Hobbs (VS/GB) 6-3 7-6. Jongens, enkelspel, eerste ronde: René Moos (Ned)-Jaite (Spa) 6-7 7-6 6-2. Meisjes, enkelspel, eerste ronde: Yvette Flu (Ned)-Guery (Fra) 6-1 6- 3. Yannick Noah is zichtbaar blij met zijn overwinning op Guillermo Vilaa. De kopgroep op weg naar Steenwijk. De eerste vier van links naar rechts: Frits Schür, Teun van Vliet, Gerrit Solleveld en Egbert Koersen. STEENWIJK Ploegleider Henk Plat van de Markthof heeft geen succes gehad met zijn officiële protest tegen het uit de koers nemen van Arnold Seegers en Gerrie Groe ne wegen. Zij werden met de Tsjech Farino en Peter Pieters betrapt op stayeren. Zondag had Plat al zijn twee Brabantse renners Gerard Tabak en Johan van de Velden verlo- ren. Aangezien een ploeg minimaal drie ren ners moet tellen, hield de Markthof-formatie gisteren, althans voor wat Olympia's Ronde be treft, op te bestaan. Plat: „Het protest werd af gewezen omdat de renners zouden zijn gewaar schuwd. Maar dat is absoluut niet waar. Voor de jury is wat één wedstrijdcommissaris zegt kennelijk belangrijker dan wat vier renners en een ploegleider naar voren brengen". STEENWIJK Gerrit Sol leveld had het zondag al ge zien: de Russen Krasnov en Koelikov, die zaterdag in de tweede etappe van Olym pia's Ronde een geslaagde greep naar de macht hadden gedaan, zouden niet in staat zijn tot het einde toe hun wil op te leggen aan de Ne derlandse concurrentie, ook al is die door tegengestelde belangen onderling nog zo verdeeld. „Zondag had ik al door dat de Russen- over hun hoogtepunt heen waren. Niet voor niets konden in de finale een paar belangrijke concurrenten (Veltscholten en Hogervorst) wegkomen", zei Gerrit Solle veld gisteren na de vierde rit van Schijndel naar Steenwijk waar de Westlander de draad van het begin weer oppakte en zich in de leiderstrui kon ste ken. Solleveld sloeg zijn slag toen de Russen bij Oosterbeek de greep op het peloton verloren.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15