Raadsels rond moord Dp PLO-ambassadeur eider van angladesj edood Rebellen VS werken aan groot hulpprogram voor Midden-Amerika U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. Syrische SAM-6 raketten in twee uur vernietigen larbaraWard overleden [.ussische monumenten Polen beklad uid-Afrika herdenkt Onafhankelijkheid begin: lsraël kan Bezetters bankgebouw berecht als terroristen Paus lopend patiënt nog onenigheid over nadruk op anti-communisme Benzine in België superduur Rusland eist terugkeer Oekraïnse kinderen Verenigde Emiraten willen olieprijs anderhalf jaar vast Maatregel tegen aal UITENLAND LODSE COURANT DINSDAG 2IUNI1981 PAGINA 13 (Van onze correspondent) BRUSSEL De gistermorgen gepleegde moord op Nairn Khader, als hoofd van het Palestijns verbinding»- en informatiebureau in Brussel een soort PLO-„ambassadeur", is nog met raadsels omgeven. De Belgische po litie, nog steeds op zoek naar de dader, is weinig mededeelzaam. De Israëlische gehei me dienst, de Mossad, is er van Palestijnse zijde van beschuldigd de moord te hebben gepleegd. Israël wijst deze beschuldigingen van de hand en zegt dat de rivaliteit tussen gematigde en meer radicale Palestijnse groeperingen aan de moord ten grondslag ligt t Khader werd, toen hij op weg ging naar 2ijn kantoor, voor zijn huis neergeschoten. De dader kon te voet ontkomen. Voorbijgangers hebben de politie een nauwkeurig signalement kunnen geven van de man die, gelet op de precisie waarmee de moord is uitgevoerd, volgens de autoriteiten een beroepsmoordenaar moet ziin. i gisteren vermoorde PLO-vertegenwoordlger De 4l-jarige Nairn Khader, sinds de totstandko- ming in 1975 hoofd van het PLO-bureau in België, was in het internationale kruispunt Brussel een geziene figuur. Zijn kantoor fun geerde feitelijk als een Palestijnse ambassade. Hoewel Khader geen enkele officiële status be zat, werd hij op talloze diplomatieke ontvang sten onthaald met alle eer die doorgaans een ambassadeur te beurt valt. Een behandeling, die tot veelvuldige protesten van de zijde van Israël leidde. De bijzondere positie van Khader blijkt ook uit de officiële reacties op de moord. Minister Van der Klaauw noemde Khaders dood een verlies voor de Euro-Arabische dialoog. Voorzitter van de EG-commissie Thorn liet zich in gelijke be woordingen uit. Khader is in tien jaar tijd de zesde officiële ver tegenwoordiger van de PLO die bij een aanslag de dood vindt. In de meeste gevallen waren in terne Palestijnse twisten de aanleiding. Het was naar deze aanslagen, dat premier Begin van Is raël verwees toen hij gisteren met de Palestijn se en Russische beschuldigingen over Israëli sche betrokkenheid bij de aanslag werd gecon fronteerd. „De terroristen vliegen elkaar uit en te na naar de keel", aldus Begin. Palestijnen en Aan de hand van getuigenverklaringen heeft de Brusselse politie een portret samengesteld van de vermoedelijke dader van de moordaanslag op Nairn Khader. het Russische persbureau "Tass hadden de moord aan „zionistische terreur" toegeschre- ACCA De leider van de mislukte opstand in de haven- pd Chittagong, generaal Manzur, is gedood. Dat heeft ra- Bangladesj vanmorgen bekend gemaakt. De radio gaf jen bijzonderheden over de wijze waarop de generaal aan i eind kwam. der had het officiële persbureau gemeld dat generaal |anzur door de politie was gearresteerd bij Fatikchari op nderd kilometer afstand van de havenstad Chittagong. arnemend president, Abdus Sattar, verklaarde gistera nd voor de radio dat de moordenaars van president Ziaur hman, wiens dood in Chittagong zaterdag de opstand in- kidde, zouden worden berecht. De regering had een geld- i van 75.000 gulden uitgeloofd voor de gevangenneming l of levend" van generaal Manzur. fogens de autoriteiten is nu de rust in het land teruggekeerd. 1 militaire bron vernam het Britse persbureau Reuter hoe de prd op Rahman in zijn werk is gegaan. Zaterdagmorgen beg bestormden de militaire Opstandelingen het gastenverblijf [fan de regering in Chittagong. De president werd doorzeefd met ogels toen hij de deur van zijn kamer opendeed om te zien wat aan de hand was. In totaal werden acht mensen gedood, on- ;r wie een van de aanvallers. Rahman is vandaag met militaire :r in Dacca ter aarde besteld. Waarnemend president Sattar •ees de overledene om het feit dat hij de democratie in Bangla- ?sj had hersteld. Alle politieke leiders hebben de actie van de l >standige militairen veroordeeld. DNDEN Op 67-jarige leeftijd is in het afgelopen weekeinde r.k. econome Barbara Ward (Lady Jackson) overleden. Als htwikkelingseconome heeft zij gróte bekendheid gekregen. Na fen loopbaan bij de BBC werd zij directrice van het internatio- nle instituut voor milieu- en ontwikkelingsvraagstukken te jonden. Zij speelde een vooraanstaande rol tijdens twee confe- nties van d.e Verenigde Naties, de milieuconferentie in 1972 te lockholm en de habitat-conferentie in 1976 te Vancouver, janaf de oprichting in 1967 was zij lid van de pauselijke Com- ssie voor Gerechtigheid en Vrede (Justitia et Pax). (Vervolg van voorpagina) (OSKOU, WARSCHAU De Sovjet-televisie besteedde isteren uitvoerige aandacht aan de kritiek die werd geuit dot een onderzoeksfunctionaris op de gang van zaken bin- (en de Poolse partij tijdens een bijeenkomst in Katowice. tze functionaris, S. Owczar, is verantwoordelijk voor een icument waarin gesteld wordt dat „revisionisten" de over land hebben gekregen in de Poolse partij en dat Solidari- Jit heeft gezorgd voor het ontstaan van een dubbele autori- lit in het land en dat er'een reëel gevaar bestaat voor .een pntra-revolutie. vrije vakbond Solidariteit hekelde het document als een di kte uitnodiging aan Moskou om in Polen orde op zaken te stel- Bn. Ook een van de voorstanders van de harde lijn in de Poolse Tfmmunistische partij, de minister van buitenlandse zaken Ste- n Olszowski, nam afstand van het document dat hij als dogma- ich betitelde. i de Oostpoolsae stad Przemysl, dicht bij de grens met de Sov- t-Unie, hebben onbekenden gisteren vorige week twee monu- ftenten beklad, die getuigen van de Sovjet-Poolse vriendschaps betrekkingen. Solidariteit noemde het bekladden van de monu menten een „provocatie". Eerder had de Poolse regering het be kladden van monumenten en acties tegen in Polen gelegerde pvjet militairen gelaakt. jp Solidariteit is men verder ontevreden over de afhandeling Jan het onderzoek naar de incidenten in Bydgoszsc op 19 maart, waarbij leden van Solidariteit werden gewond. Men heeft voor T) juni een staking afgekondigd als er geen klaarheid komt in pt onderzoek. Tenslotte bevinden een vijftal Poolse hongerssta- lers in Warschau die strijden voor vrijlating van Poolse politië le gevangenen zich in levensgevaar. Een van hen is naar het ekenhuis overgebracht. OHANNESBURG Zuid-Afrika heeft gisteren het feit erdacht dat het land zich twintig jaar geleden heeft losge- taakt van het Britse Gemenebest De blanken hadden een ncestelijk programma; de meeste zwarten vierden de dag In rimmigheid. istzeg Teati< iet alleen zwarte organisaties, maar ook de kerk en de opposi- :n Ha ebewegingen, hebben protest aangetekend. Bisschop Tutu, een an de meest prominente tegenstanders van de apartheid, heeft angekondigd een week van vasten en gebed te zijn begonnen. uid-Afrika is de afgelopen week getroffen door een golf van ngeregeldheden. Gisteren richtte een bom grote schade aan in et bureau van de Engelstalige liberale partij, sinds jaar en dag egenstander van de apartheid. Welingelichte zwarte bronnen etwijfelen of het „Zuidafrikaanse ondersteuningskader voor de levrijding", die de verantwoordelijkheid heeft opgeëist, werke- ijk een anti-apartheidsbeweging is. Jongeren- protest in Zürich Een Zwitserse demonstrant gooit met stenen naar de politie. Het afgelopen weekeinde Is het in Zürich geko men tot een tref fen tussen politie en jongeren, die eisen dat er. meer geld en aandacht voor hen wordt uitge trokken. TEL AVIV De Israëlische premier Menachem Begin heeft gisteren in een radio-interview verklaard dat zijn land de Syrische SAM-6 raketten in Libanon binnen twee uur kan vernietigen. „We hebben dat nog niet gedaan omdat we de kans op een vreedzame oplossing niet willen versto ren. We wachten nog een dag of een week, maar aan ons geduld zal een einde komen", aldus Begin. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren gezegd dat de speciale onderhande laar Philip Habib vandaag of morgen naar het Midden-Oosten terugkeert om zijn vredesmissie, die tot nu toe niets heeft opge leverd, te hervatten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Haig, heeft VN-secretaris-generaal Waldheim gevraagd al het mogelijke te doen om een einde aan het conflict te maken. De woordvoerder van het ministerie heeft bevestigd dat Haig daarmee indirecte contacten aangaat met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, die een waarnemer heeft bij de VN. De Libanese hoofdstad Beiroet heeft gisteren opnieuw onder vuur gelegen. Inmiddels is bekend geworden dat bij de beschie tingen van zondag zeker twintig mensen, waaronder veel och tendwandelaars, het leven hebben verloren. Op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever is het gisteren onrustig geweest. Het is vandaag precies een jaar geleden dat de burgemeesters van Nabloes en Ramallah bij een aanslag ernstig gewond raakten. Waarschijnlijk waren joodse extremisten voor de aanslag verantwoordelijk, maar er zijn nooit arrestaties ver richt. BARCELONA/MADRID De negen bezetters van het bankgebouw in Barcelona die de gijzelingsactie van 23 en 24 mei overleefden, zullen als terroristen en niet als gewone misdadigers worden berecht, zo is gisteren van de zijde van de justitie in Barcelona verno men. De negen zullen nog voor aanstaande donderdag of ficieel in staat van beschuldi ging gesteld worden. De bezetters worden verhoord sinds 24 mei toen een speciale eenheid van de Spaanse politie de gijzelaars uit de Banco Cen tral bevrijdde. Een van de be zetters werd bij de bevrijdings actie gedood. De bezetters wil den met hun actie vrijlating bewerkstelligen van de vier officieren die in februari een poging deden tot staatsgreep. ROME Paus Johannes Paulus II die in het Gemelli-zieken- huis in Rome herstelt van de aanslag die op hem is gepleegd, heeft gisteren zijn bed mogen verlaten en wandelen in de gang. De paus kreeg twee geschenken: veldbloemen die geplukt wa ren in de omgeving van Warschau en een Japanse nachtegaal in een kooi uit Zuid-Korea. De paus gaf het geschenk op zijn beurt aan een Italiaans meisje dat eveneens in het Gemelli verpleegd wordt en dat hem een briefje had geschreven met het verzoek om een ontmoeting... (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Binnen de regering-Rea- gan wordt gewerkt aan het opstellen van een termijnplan voor economische, politieke en militaire hulp aan landen in Midden-A- merika en het Caraïbisch gebied. Hoewel de ontwikkeling van het plan nog in een zeer vroeg stadium verkeert en door insiders nu al wordt gesproken van „aanzienlijke inter ne verdeeldheid", betekent het de eerste se rieuze poging van de nieuwe Amerikaanse- regering een tot nu toe zeer brokkelige bui tenlandse politiek van een fundament te voorzien. Mocht het plan voldoende steun krijgen, dan zal het bovendien als model ge bruikt worden voor Amerikaanse hulp aan ontwikkelingslanden in Afrika en Azië. President Reagan heeft het plan globaal aan de orde gesteld bij het recente bezoek van de Westduitse bondskanselier Schmidt aan het Witte Huis. Bij die gelegenheid zou Schmidt in principe steun hebben toegezegd en de sugges tie hebben gedaan het plan het karakter te ge ven van het Marshall-plan, waarmee West-Eu ropa na de oorlog weer op de been is geholpen. De belangrijkste steun zoekt Reagan echter dichter bij huis. Het plan, zo menen de presi dentiële adviseurs, zal mede moeten worden gedragen door Venezuela en Mexico, de twee olieproducerende en relatief rijke landen in het gebied. De medewerking van Venezuela, het enige land in Latijns Amerika met een sterk gewortelde democratie, lijkt volgens degenen die het nog geheime plan kennen, vrijwel ze ker. Over de medewerking van Mexico, dat er onder leiding van president Portillo een sterk eigenmachtig getint regime op nahoudt, bestaan nog de nodige twijfels. Lopez Portillo heeft re gelmatig onverholen sympathie getoond voor de linkse bewegingen in El Salvador en Nicara gua. Het Amerikaanse plan zal, naast de miljoe nen Mexicanen die illegaal in de Verenigde Staten verblijven, en eventuele olie- en gasle- veranties aan de Verenigde Staten, een van de voornaamste onderwerpen van gesprek zijn tij dens het bezoek dat de Mexicaanse president in juni aan president Reagan zal brengen Financiering Een ander groot probleem is de financiering van het plan. De forse door Reagan geplande bezuinigingen, niet in het minst op binnenland se sociale programma's, laten weinig ruimte voor nieuwe, dure initiatieven. In ieder geval, zo is door de betrokken adviseurs van Reagan afgesproken, zullen pas pogingen in het werk worden gesteld om geld voor het plan beschik baar te krijgen in de begroting voor 1983. Volgens sommige waarnemers bestaat er echter nog zoveel onenigheid onder Reagans voor naamste adviseurs over de te volgen koers, dat er moeilijk een voor alle betrokkenen aan vaardbaar plan opgesteld kan worden. Er be staat weliswaar overeenstemming over de voor naamste doelstelling van het plan, bestrijding van de communistische invloed in het gebied, maar over de vraag of het anti-communisme ook in de feitelijke uitvoering van het plan een dominerende rol moet spelen en in hoeverre de begunstigde landen vrij moeten zijn in beste ding van de hulp bestaan nog grote verschillen van opvatting. De regering-Reagan heeft meteen na de start te kennen gegeven de strijd tegen het communis me de hoogste prioriteit in haar buitenlandse politiek te willen geven. Communistische infil tratie in El Salvador, door de Sovjet- Unie via Cuba en Nicaragua gevoed, moest als voorbeeld dienen voor de gevaarlijke dreiging. Maar de Amerikaanse regering is er nooit in geslaagd de harde taal geheel waar te maken. Het grote probleem met de regering-Reagan is, zo menen critici van de buitenlandse politiek, dat er in feite slechts een onderscheid wordt gehanteerd: je bent of pro-Russisch of pro-A merikaans. Er wordt van uitgegaan, dat anti-to talitaire bewegingen in landen met een rechts regime pro-communistisch zijn. Vergeten wordt dat de strijd tegen rechtse dictaturen in landen als Chili, Argentinië, Haïti en Guatemala vaak wordt gesteund door brede en soms sterk uit eenlopende lagen van de bevolking. BRUSSEL In België gaat een liter superbenzine morgen 1,85 gulden kosten, een re- cordprijs. Ook diesel- en stook olie worden fors in prijs ver hoogd. Het is dit jaar al de 37e maal dat de bezineprijs in Bel gië wordt aangepast, als gevolg van een overeenkomst tussen de oliemaatschappijen en de regering. In die overeenkomst is geregeld dat de prijzen van olieprodukten regelmatig aan de stijging van de prijs van de ruwe olie worden aangepast. De koersstijging van de dollar is de voornaamste oorzaak van deze olieprijsstijgingen. Bin nenkort moeten de Belgen ook meer gaan betalen voor siga retten, bier, frisdranken en al cohol. Premier Eyskens kon digde aan dat de staat drin gend twee miljard gulden no dig heeft voor steun aan be drijven, in een poging de werkgelegenheid te bevorde ren. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren van de Vere nigde Staten de terugkeer geëist van de twee Oekraïn se kinderen Polowtsjak die vorig jaar niet met hun ou ders terug wilden naar Rus land. In Amerika gaat men ervan uit dat de 18-jarige Natalie zelf moet kunnen beslissen over een eventuele terugkeer. Over het verzoek om politiek asiel van haar 13-iarige broer Wal ther moet het federaal ge rechtshof beslissen. Rusland beschuldigt Amerika ervan de rechtsgang op te houden om te voorkomen dat de kinderen naar hun ouders terugkeren. LONDEN De Verenig de Arabische Emiraten (VAE) vinden dat de ex portprijzen van olie uit de Organisatie van olie- exporterende landen (OPEC) anderhalf jaar bevroren moeten wor den. Op een conferentie over energie in Londen heeft de minister van olie van de VAE, Al- Oteiba, gewezen op het gevaar dat de olielanden zich uit de markt prij zen. De OPEC heeft vorige week besloten de prijzen te handha ven op het huidige niveau tot aan het einde van dit jaar. Sa- oedi-Arabië, de grootste olie- -exporteur ter wereld, heeft al eerder te verstaan gegeven voor een prijsstop van ander half jaar te voelen. Het land heeft zijn export vorig jaar vergroot om een overschot op de wereldmarkt tot stand te brengen en daarmee te voor komen dat de OPEC haar ex portprijzen steeds maar zou blijven verhogen. De Saoedi- sche minister van olie, Jamani, heeft in de jongste vergade ring van de OPEC de aan drang van andere lidstaten weerstaan om de Saoedische produktie te verminderen en de officiële exportprijs van 32 dollar per vat (van 159 liter) te verhogen. BEZUINIGING BLOKKEERT ONTWIKKELING BRITS ANTI TANKWAPEN LONDEN De Britse rege ring heeft besloten de ont wikkeling van het nieuwe anti-tankwapen te stoppen. Het besluit, dat onverwacht kwam omdat al enkele mil joenen in het projekt waren geïnvesteerd, houdt verband met de noodzaak om te be zuinigen op de defensie-uit gaven. Gisteren is bekend gemaakt dat het wapen aanmerkelijk duurder zou worden dat de tot nu gebruikte cluster-bom, zon der duidelijk beter te zijn. Het op een raket gelijkende anti tankwapen moet door een vliegtuig worden gelanceerd. Het wapen zelf werpt meerde re bommen af die, wanneer zij hun doel missen, als landmij nen de opmars van andere tanks moeten tegenhouden. Toch heeft Engeland over en kele jaren een opvolger nodig voor de verouderde cluster- bom. ADVERTENTIE neder la nj loberiü Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook Bel voor inlormatie: 070-469647 MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. LEIDSCHENDAM Paling en aal worden vanaf gisteren door de ministers van volksge zondheid en landbouw en vis serij aan een nadere controle op giftige stoffen onderwor pen. De Keuringsdienst van waren kan paling en aal uit de handel nemen als het maxi- maal toelaatbare gehalte PCB's (polychloorbifenylen) wordt overschreden. Vissers wordt afgeraden o.a. op aal en paling te vissen op de Rijn, Maas, Waal, IJssei, Merwede, Lek, Hollands Diep, Haringvliet, Biesbosch, Nieuwe Maas en Ketelmeer.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13