zoek naar brede ttieerderheid Informateurs op Opstand in Bangladesj bedwongen Chaos op wegen bij noodweer Nu met filter... toch een Lucky! fVD LIJKT BUITEN SPEL DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND Maandag 1 juni 1981,71e jaargang no. 21977 J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per min. Telefoontjes Z0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Lome nummers /0,65 Onder de titel „Zon, maan en sterren" presenteert Pim Ja cobs vogr de laatste keer in dit seizoen „Music Gallery". (Ned. I 22.02 uur). Showprogramma rond André van Duin die in sketches wordt bijgestaan door Joke Bruys (Ned. II 20.27 uur). Morgen nog warm weer met in de middag van het zuidwes ten uit onweer gevolgd door afkoeling. Matige zuidenwind. Morgen zon op: 5.24. Onder 21.55. Schev. hoogw.: 3.14 en 15.44. Laagw.: 11.37 en 24.00. Sleutelpositie PSV en Sparta in degradatieduels DEN HAAG Bovenaan de ranglijst In de eredivisie zijn de kaarten zaterdagavond geschud. FC Twente, dat door het falen van Feyenoord eensklaps weer in de race was voor Europees voetbal, moest na de ne derlagen van de week tevoren tegen MW en eergiste ren tegen Sparta toch afhaken. Feyenoord haalde het UEFA Cuptoernooi door na de winst op MW tot vier punten uit te lopen op Twente zodat de laatste wed strijd, zaterdag Twente-Feyenoord, van geen belang meer is. Ook PSV voer wel bij de nederlaag van Twente want door te winnen van Excelsior werd het eveneens onbereikbaar en was Europees voetbal een feit. Onderaan blijft de spanning tot de laatste compe titiedag. NAC en NEC brachten zich, als te doen ge bruikelijk sinds jaren, weer in veiligheid door het aan tal punten op 25 te brengen. De twee degradatieplaat sen zijn de inzet van de duels die Groningen, Excelsior en Wageningen (resp.23, 21 en 21 punten) zaterdag spelen. De mogelijkheden voor Wageningen - uit te gen AZ'67 - zijn niet groot. Indien Wageningen wint, moet dat met grote cijfers zijn om het doelsaldo van Groningen te kunnen overtreffen. Groningen staat op 47-72 (-25), Wageningen op 33-62 (-29). En dan moet Groningen thuis ook nog van PSV verliezen. Excelsior heeft hetzelfde doelsaldo als Groningen (-25) en zou zich derhalve uit tegen Sparta nog kunnen redden maar dan móet PSV van Groningen winnen. Waardoor zowel PSV als Sparta een sleutelpositie inneemt, wat tevens inhoudt dat beide ploegen zich niet aan hun „sportieve plicht" zullen mogen onttrekken. Verwarring bij finish SCHIJNDEL De finish van de derde etappe van Olympia's Ronde van Nederland heeft aanleiding ge geven tot grote verwarring. Aanvankelijk werd Bert Wekema door aankomstrechter Strik tot winnaar uit geroepen maar na een protest van ploegleider Her man Krott en vergroten van de finishfoto werd Jos Al berts als eerste geklasseerd. Toen diende Wekema's ploegleider Piet Hoekstra een protest in tegen het wij zigen van de uitslag. Dat protest werd afgewezen. Middelburg stopt met racen RIJEKA/HONSELERSDIJK Jack Middelburg stopt met racen. Althans dat verklaarde de motorcoureur uit Honselersdijk het afgelopen weekeinde in Rijeka, nadat hij tijdens de training voor de Joegoslavische Grand Prix-race bij een val twee middenhandsbeen- tjes van zijn rechter hand had gebroken. Door deze verwonding zal Middelburg de startgelden missen van enkele vriendschappelijke races, die de komende we ken worden gehouden. Hij komt daardoor zo in de fia- nanciële problemen, dat hij het racen niet langer kan bekostigen. Volgens zijn familie in Honselersdijk zal het echter niet zo'n vaart lopen. „Jack heeft al eerder geroepen dat hij stopt. Wij moeten het nog zien". Middelburg zou dit seizoen de tweede Nederlandse topcoureur zijn die een punt achter zijn carrière zet. Vorige maand trok Wil Hartog zich uit de racerij terug. Dode coureur snel vergeten RIJEKA Meer dan één minuut stilte kon er gisteren in Rijeka niet af, nadat de Franse motorcoureur Mi chel Rougerie tijdens de Grote Prijs van Joegoslavië (350-cc) op tragische wijze om het leven was geko men. De overige races gingen gewoon door. De 31- jarige Rougerie was in de tweede ronde gevallen en had daarbij enkele Inwendige kneuzingen opgelopen. Toen de coureur na zijn val opstond en de baan wilde verlaten, werd hij vol geraakt door zijn landgenoot Sy- bille. Dat was te veel voor Rougerie, die bi) aankomst In het ziekenhuis bleek te zijn overleden. Hij is de vijf de Franse motorracer die binnen twaalf maanden ver ongelukte. Rougerie had zijn topjaar In 1975 toen hij als tweede eindigde in de strijd om het wereldkam pioenschap. Vijf jaar schorsing Plet Jol DEN HAAG Plet Jol, spits van zaterdagvierdeklas ser DORR, is door de tuchtcommlssle van de KNVB voor vijf jaar geschorst. Deze forse straf werd hem opgelegd omdat hij in de wedstrijd DORR-Devjo de scheidsrechter een kopstoot zou hebben gegeven en omdat hij een uitgebreide straflijst heeft. Jol, die ontkent de scheidsrechter te hebben aange raakt, heeft nog maar enkele dagen om In hoger be roep te gaan. Hij zou dan gebrek aan bewijs moeten aanvoeren om voor een eventuele vermindering van straf in aanmerking te komen. Gebeurt dat niet, dan moet de loopbaan van de nu 31-jarige Jol als afgelo pen worden beschouwd. NEW DELHI De opstandige legerofficieren die zaterdag verantwoordelijk waren voor de moord op de president van Bangladesj, Ziaur Rahman (45), zijn vanmorgen verdreven uit de havenstad Chittagong die zij sinds zaterdag in han den hadden. Dit heeft de regering van gezagsgetrouwe mili tairen in de hoofdstad Dacca meegedeeld. De regering onder leiding van de opperrechter en waarnemend president Abdus Sattar (75) gaf de rebellen tot twee uur van nacht de tijd zich over te geven. Op dat moment trokken rege ringsgetrouwe eenheden Chittagong binnen, waar sinds zaterdag ongeveer 50 mensen waren omgekomen in gevechten tussen de opstandelingen en aanhangers van de regering. De leider van de opstand, generaal-majoor Manzur Achmed, zou vanmorgen gearresteerd zijn in de buurt van Chittagong. Hij wordt verant woordelijk gesteld voor de moord op president Ziaur Rahman. Achmed had na de moord op Rachman met behulp van opstan dige rebellen Chittagong bezet en bezit genomen van het radios tation. Hij had een revolutionaire raad gevormd die het aftreden eiste van de centrale regering in Dacca en het vriendschapsver drag tussen India en Bangladesh willen opzeggen. De generaal was kort voor de opstand in Chittagong door Rahman weggepro moveerd. Hij zou zijn steun vooral hebben gekregen van guerril lastrijders die al meer dan tien jaar actie voeren voor onafhan kelijkheid voor het gebied waarvan Chittagong de hoofdplaats RUIM 200 KM FILES DRIEBERGEN Stort buien en onweer, gecombi neerd met massa's automo bilisten die van een paar da gen vakantie terugkeerden, hebben gisteren gezorgd voor een enorme chaos op de Nederlandse wegen. Op een gegeven moment was er sprake van ruim 200 kilome ter stilstaand of langzaam rijdend verkeer. De files ontstonden voorname lijk doordat een aantal auto mobilisten bij het losbarsten van het noodweer heel lang zaam ging rijden of de wagen zelfs stilzette. Om drie uur gis termiddag kwam het verkeer vanuit Zeeland en vanaf de Zuidhollandse eilanden naar de Randstad al op gang. Een dreigende en later losbarsten de bui zorgde voor veel vertra gingen op de Zeelandroute. De Europaweg-Maasvlakte-Rot- terdam stond op een zeker mo ment helemaal vol en vast. Later in de middag kwam ook de terugkeer vanaf de Veluwe op gang. Toen ook daar regen buien de wegen teisterden, on stonden files van zo'n vijftig kilometer onder meer op de weg Arnhem-Den Haag/Rot terdam en op de weg tussen Den Bosch en Utrecht. Pas ver na middernacht waren alle fi les opgelost weer naar Feyenoord? ROTTEROAM Er kwam op het kantoor van Fey- enoords direc teur Peter Ste- phan een ietwat mysterieus tele foontje binnen, dat door zijn se cretaresse werd aangenomen. De heer Paul Kos ter, mededirec teur van het Haagse tennis park De Bataaf, zou telefonisch hebben medegedeeld dat Wim van Hanegem zijn diensten aanbood aan zijn oude club, aldus Feyenoords p.r.-man Hendrik Nolles. Het bleek waar te zijn. Vanavond wordt besloten of de door Paul Koster begonnen onderhandelingen zullen worden voortgezet. IVan onze parlementaire redactie) IEN HAAG Informateurs lubbers en De Koning, die ran koningin Beatrix zater- lagavond de opdracht hebben lekregen „mogelijkheden te inderzoeken van de vorming jan een kabinet dat mag ver- rouwen op een zo breed mo gelijke steun in de volksverte genwoordiging", zien hun werkterrein praktisch be perkt tot CDA, PvdA en D'66. Het afgelopen weekend heeft D'66-voorzitter Zeevalking nog eens onomwonden gezegd dat zijn partij er niet over pie kert een opening te maken in de richting van de WD. De li beralen staan daardoor voor lopig buiten het formatieveld. De aanwijzing van de twee informa teurs is overeenkomstig de adviezen van CDA-fractievoorzitter Van Agt. De fractieleiders van PvdA, VVD en D'66 hadden hun voorkeur uitgespro ken voor de aanwijzing van een CDA-informateur. De laatste, Jan Terlouw, begrijpt de argumentatie niet die tot de aanwijzing van twee informateurs heeft geleid. Een van de informateurs, de demis sionaire CDA-minlster Jan de Ko ning (ontwikkelingssamenwerking) verklaarde vlak voor zijn aanwijzing tot informateur in het CDA-partij- blad, het op prijs te stellen wanneer Dt>6 niet nee zou blijven zeggen te gen het betrekken van de VVD bij een eventuele coalitie. D'66-voorzit- ter Zeevalking liet er dit weekend voor de radio echter geen enkele twijfel over bestaan dat dit voor zijn partij kiezersbedrog zou betekenen en dat D'66 daar niets voor voelt. De felle campagne die de VVD tegen D'66 heeft gevoerd blokkeert volgens Zeevalking een opening naar de VVD nog meer. Pagina 5: Zeevalking: 6—63 rede lijk Vrouw overreden door drie auto's LEIDEN Een naar schatting 30 35-jarige vrouw is zaterdagnacht op de rijksweg tussen Wassenaar en Lei den door drie auto's overreden en ge dood. De vrouw fietste rond kwart over een op de rijksweg, toen zij door een achteropko mende auto werd overreden. Twee andere wagens konden het slachtoffer niet meer ontwijken. De vrouw is nog niet geïdenti ficeerd. Zij droeg een blauwe spijker broek, geblokte blouse, een bruin cordu roy jasje en had donkerblond kortgeknipt haar. De vrouw had een horloge van het merk Plato om. Ze reed op een' blauwe damessportfiets van het merk Original met op het achterspatbord het nummer 17 geschreven. De Leidse politie (070- 14.99.61) verzoekt inlichtingen. Eén dode, twee gewonden Automobilist ramt tegenliggers LISSE Een 18-jarige automo bilist uit Lisse heeft gisteravond onder invloed van alcohol een aanrijding veroorzaakt, waarbij een 78-jarige vrouw uit Haar lem om het leven is gekomen. Twee andere betrokkenen die bekneld raakten in de restanten van hun auto moesten met ern stig borst- en beenletsel worden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De jongen, die het ongeval veroor zaakte, bleef ongedeerd. Hij reed op de Oranjelaan toen hij de macht over het stuur kwijt raakte en twee tegenliggers ramde. Drs. R.F.M. Lubbers Drs. J. de Koning reel belangstelling foor Schiphollijn Deense haring smaakt minister Braks uitstekend itbanken bor Juliana DESTDIJK Prinses [liana (op de foto samen et burgemeester Scholten in Soest) heeft zaterdag in haar Soester buren drie (banken gekregen als jnk voor wat zij voor ons nd heeft betekend en als ijk van de nauwe band die driehonderd jaar bestaat ssen het koninklijk huis en bevolking van Soest en vestdijk. De bankjes staan; nds zaterdagmiddag te- ^nover de hoofdingang van peis Soestdijk. Het ge- |henk is het resultaat van initiatief van het comité luren geven Bank", waar alle raadsfracties van de ieente Soest zijn verte- inwoordigd. Weer twee tv-piraten tegen de lamp LINSCHOTEN/HAARLEM De PTT- opsporingsdienst heeft dit weekeinde twee tv-piraten, in Haarlem en het Utrechtse Linschoten, uit de lucht ge haald. In Linschoten werd een 31-jarige Engelsman op heterdaad betrapt bij het uitzenden via de kabel van een speel film. De apparatuur waarvan hij voor zijn station „Moonlight" gebruik maakte was zo sterk, dat kabelabonnees Woerden, Alphen a/d Rijn, Leiden zelfs Katwijk de signalen ontvingen. De man heeft laten weten dat hij ondanks de in beslagname van zijn apparatuur ter waarde van 20.000 gulden, de uitzendin gen zo spoedig mogelijk zal hervatten. In Haarlem werden vijf tv-piraten in de leeftijd van 18 tot 20 jaar gearresteerd die hun activiteiten ontplooiden onder de naam „Simplex-tv". De Rotterdamse politie over weegt vergoeding te vragen Voor het bijspringen bij grote evenementen. IN HARDBOX 20/2.75 Het verbod om dit jaar nog geen haring in de Noordzee te vangen heeft minister Braks er niet van weerhouden zich dit „zeebanket" afgelopen zaterdag goed te laten smaken. Voor de goede orde zij vermeld dat het hier niet om Hollandse Nieuwe ging, maar om Deense Ouwe. De smaak was er kennelijk niet minder om, gezien de gretigheid'waarmee hij de lekkernij veror berde. De demissionai re minister van land bouw en visserij was in Scheveningen aanwezig ter gelegenheid van Vlaggetjesdag. imaar door ambtenaren en lun familieleden te laten be- brgen. ieu Lea. EIDEN DEN HAAG De nieuwe Schip- llijn, gisteren met het ingaan van de nieuwe enstregeling van de NS officieus geopend, :ft de eerste dag veel belangstellende reizi- rs getrokken. De NS spreken van een bezet ing van ruim vijftig procent, een gemiddelde, ant op sommige tijdstippen moesten de nieu- e kilometers staande worden afgelegd. De ieuwe lijn is vanmiddag door koningin trix officieel geopend. pe Schiphollijn is de tweede nieuwe lijn van de IS. Zaterdag heeft minister Tuijnman de Veenen- aallijn in gebruik gesteld. Met enige vertraging, [rant boze bewoners hielden door het blokkerten 'an een spoorwegovergang de feesttrein met geno- (igden geruime tijd op. Zij wilden daarmee protes- eren tegen de sloop in hun wijk van 38 woningen. Tuijnman ontvouwde in Veenendaal zijn plan de reintarieven snel met vier procent extra te verho en; volgens hem nodig om de NS in staat te stel en een aantal knelpunten op te lossen. In de Ka per is vooralsnog weinig steun voor Tuijnmans ilannen. De CDA'er Van Zeil zei gisteren voor de adio niet verder te willen gaan dan twee procent ;xtra. bezuinigen gemeente Geleen heeft be- jinigd door de oproepkaarten oor de verkiezingen niet via

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1